Payglop, tmaar. aria", i/tlT, E. Bath. Nieuws- es& Advertentieblad voor Noord-Holland. Zaterdag 9 Aug. 1913. 7e Jaargang ^pots IL. FEUILLETON. nenbrug. Alkmaar, i, Opticien! Kruis en Halve liaan. m do RECLAME. I tfo. 91. >ns cts, wste artikelen. oor eadeaux. ladeanx en Foest- rij entrée. *W! iteenenbrug. sche Barometer!' Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUITENLAND. en 8 cts. per on», i. per stuk. JC»" WOMIAI .ost SLECHTS 60 cts MES. GËZ, KAAN. f. YBASDONK. J. H. "WILLERS. l, T. BENTHEM—LÜTÏ. DE GROOT, aan Zee. G. FOOR. P. WINK, huizen, A. SöTEMANN. fowaard. P. LODDER. A. TDIN, Hoojtzijde 183o chaien n 6 in elkaar 8 ezen azen f 1.85 0.40 0.85 0.75 175 o 2 25 0 04 0.05 nerk Herder 0.11 fela 1.10 er paar 1.10 lepels en Vonten (Alpaca). Idem (Compositie), leismanden, leisneoessaires. Sterretjes. Fnlbandvormen. Sickel Koffiepotten. Theepotten. a Theelichtjes, 'onpes. tfillieux. lloemjardinières. Heesohmes en Yorken. Dames taebjes. Smaiile Pannen. Ketels. Emmers, lorstelhangers. Dourantenhangers. Theewarmers. Werkmandjes, ïeistassohen. Poiletgarnitnren. Papiermanden. j enz. enz. >he Instrumenten, Soheer- rtikelen en Gummiwaren. isf f O.05. Doctoren, izetten van scheermessen. A, KUSTERS, AltenWt ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 75 ct p. 3 maanidietni franco lituis105 oL met geilllustaeemd Zondagsblad. Te betalen in het b'egin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers vatn de courant3 cent. Van het Zondagsblad 15 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Vam 1—5 regels30 cent Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 wioorden, bij voosruitbet. 25 O, die ultramontanen. Verschillende bladen spreken nu en terecht hunne afkeuring uit over de allerzonderlingste handelwijze van de kop stukken der Ned. S. D'. A. P., die zich niet schamen om ter oplossing van de verschillende netelige vraagstukken, waar voor zij bij deze crisis komen te staan, voortdurend het oordeel van buitenlanders in te roepen. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" her innert er aan, hoe de liberalen en socia listen, vooral in verkiezingsdagen, steeds met verontwaardiging beweren dat wij, ka tholieken, geen goede staatsburgers zijn, omdat we „het wachtwoord" krijgen „van over de bergen"; ultra montes! Maar met al die verontwaardiging voor oogen over die ellendige katholieken, die „van over de bergen" worden geregeerd, leest „N. Rott. Courant", en „Vader land", en „Handelsblad" er maar op na, en héél de liberale schrijversbentdient nu toch eens een ernstige vraag aan de linkerzijde te worden voorgelegd. Troelstra ging naar den Harz, zoo schre ven de bladen. Jawel, larie. Troelstra ging de buitenlandsche leiders der Roode Internationale raadplegen....... Hij vertelt het in zijn artikel: „Reeds in het eerste stadium der crisis had op ons verzoek een conferentie plaats van Kautsky, Haase, Scheidemann, Hilferding en yons, waarin de aanvaarding van soc.-dem. portefeuilles algemeen werd onmogelijk ge acht." Vóór en aleer dus het Sanhedrin in Am sterdam had vergaderd en geconfereerd, hadden de buitenlandsche kopstukken der internationale sociaa-democratie reeds hun bevelen gegeven.. Het is nog erger! Daar schijnt, in het internationale 'so cialisme ook een soort van paus te we zen, van wien zelfs Troelstra eerbiedig z'n consigne wacht. Die meneer heet Kautsky, en is volgens fioelstra, „de groote theoreticus der inter nationale sociaal-democratie", een wezen waarvoor we dus heel eerbiedig te bui gen hebben. Welnu, deze meneer Kautsky is door Troelstra nu wederom geraadpleegd, en hij heeft aan zijn gehoorzamen leerling zijn hooge goedkeuring geschonken. Maar, de zaak is ernstig genoeg om er geen grapjes bij te maken uit deze brief nu, blijkt overduidelijk, dat de so ciaal-democratie hier te lande steunt op en advies vraagt en krijgt van buitenland sche grootheden, dat in de ernstige bin- nenlandsche staatkundige crisis allerlei bui tenlandsche kopstukken van'de internatio nale revolutionaire partij het groote woord hebben, en dat het land en Hl. 39 Den volgenden ochtend den 12en Sep tember, schemerde het nog, toen alle le geraanvoerders iri de ruine der Camaldulen- ser-abdij bijeen kwamen om krijgsraad te houden. Nadat men alles overwogen had en van gedachten gewisseld, begon men den dag met een godsdienstoefening. De *erk was door den brand tamelijk ge spaard, en zoo zij ook al de sporen der verwoesting droeg, de dispensaties stonden toé, overal het heilig misoffer op te dragen Marco d'Aviano las de H. Mis, koning obieski diende hem. Alle legeraanvoer- cers ontvingen de H. Communie. Nu haast ten alle legeraanvoerders zich naar hun post, spoedig daarop opende de hertog van otharingen met de keizerlijke troepen den s'rijd. Van den Kahlenberg storten zich eenige kleine beken in den Donau, die in en loop des tijds den grond diep hadden omgewoeld. pe keizerlijken vielen aan; vooraan stond infanterie-regiment Croy. De Turken, lc den vorigen avond verdreven waren y c'en achter de eerste kloof postgevat en boden tegenstand. Toen het gevecht steeds heviger werd en de batterij die op den Kahlenberg op gericht was haar vuurmonden opende, er- M. de Koningin, krijgen de socialisten hun zin, moeten slikken wat die internationale partij „van over de grenzen" ons gelieft voor te schrijven!Wiie van links durft er nu nog spreken over „Ultramon tanen"? 't Partijbelang vóór alles. „Het Vad." schrijft: Zaandam heeft dezen zomer een in meer derheid socialistischen gemeenteraad gekre gen. Het orgaan der S. Dl A. P. te Zaandam „De Voorpost" meldt nu: „Dinsdagavond vergaderde de Zaandam- sche soc.-dem. Raadsfractie ter verdeeling der werkzaamheden en ter bespreking der a.s. wethoudersverkiezing. Besloten werd voor te stellen een vierden wethouder te benoemen, daar anders de soc.-dem. wel de meerderheid in den Raad, maar de min derheid in het college van B. en W[. zou den hebben, aangezien bij staking van stemmen de burgemeester de beslissende stem heeft. De fractie besloot in dat ge val op Donia en Van der Laan haar stem als wethouder uit te brengen." Het aantal wethouders moet dus uitge breid worden om een partij-belang! Zeker dat gaat altijd voor. Wanneer er van Staatspensioen noch Al gemeen Kiesrecht iets komt dan ligt de schuld er van weer hierin, dat men geen portefeuilles in het te vormen Ministerie wilde aanvaarden om het Partijbelang. Dat is altijd de hoofdvraag voor de S. D. A.. Pi. Bende. Men schrijft uit Groningen aan de „Asser Ct." Het Kamerlid Duijs over de minister portefeuilles. In een propvolle zaal heeft gisteravond het Kamerlid Duijs de candi- datuur voor het Kamerlidmaatschap van den soc.-dem., den heer Rugge, verdedigd. Genaderd tot de bespreking' over de kwestie van de aanbieding der minister portefeuilles aan de sociaal-democraten, kwalificeerde de heer Duijs de concen tratie-mannen als een bende, die geen greintje politieke eerlijkheid meer bezit ten; lafbekken zijn ze om zelf niet de regeering te aanvaarden. Wie herinnert zich niet de verontwaar diging van links hier ter stede, toen eeni ge maanden geleden een dergelijke uitdruk king als Duys zich te Groningen permit teerde aan de pen van een der onzen ont glipte? Allergrievendst meende de linksche hee- ren zich beleedigd. Doch ziet een van de Juni-vrienden maakt het nog bonter enzij kikken niet. Was het dan maar een beetje comedie kende de grootvizier nog altijd niet het het gevaar, maar dacht met 12.000 man de daar rondzwervende troepen terug te kunnen dringen. In de stad wist men intusschen, dat de dag van heden over het lot van Wee- nen zou beslissen. Het geheele garnizoen stond onder de wa penen, de burgercorpsen waren in den nacht talrijker dan ooit geworden en hadden zich om hunne hoofdlieden geschaard. Er kwa men lieden bij, die men vroeger nooit had gezien en zij hadden de meest verschil- einde wapens. Men zag zelfs groote mes sen, die aan stokken gebonden waren. On der de vele groepen, die op de wallen stonden, was er ook eene, wier middelpunt jonkheer von We Is vormde: om hem ston den studenten met stormhoeden, en ring kragen en gewapend met pieken of geweren Een van hen had een kijker in de hand, waarmede hij de hoogten van het Wiee- ner-woud opnam. „Luister, luister!" zeide er een, den arm opheffend, om stilte te gebieden. „Wiat was dat?" Tusschen den donder der kanonnen had men geheel in de verte het geluid der groote trommels en bekkens gehoord. Af en toe bracht ook de wind de klank van trompetten en bazuinen over. „Dat is het stormlied der keizerlijken", zeide een oude man, wiens met litteekenen bezaaid gelaat te kennen gaf, dat hij zich niet steeds met vreedzame dingen had be- met die aanstekelijke verontwaardiging die de geheele linie besmette? En Duijs kan het nog beter. Nu van dien kant alles gerust gezegd mag worden moest men Duijs eens uit- noodigen om te spreken over de Con centratie en den politieken toestand. Vooral als straks Mr. Cort. v. d. Lin den er in slaagt een Ministerie samen te stellen zonder socialisten en in weerwil van het besluit, dat het Zwolsche Con gres vermoedelijk gaat nemen. Wat zouden de concentratie-mannen kun nen genieten van dezen stembusvriend! het, die de leuze het Liever Turkseh dan Paapsch Wij herinneren eraan, hoe onlangs een man als Mr. Th. B. Pleyte openlijk de leuze aanhiefLiever Turkseh dan Paapsch. Hij bedoelde daarmee: liever een so ciaal-democraat dan een man van rechts. Wleet hij wel, waar en wanneer die leu ze is ontstaan? He(^ was in Mei van het jaar 1453. Konstantinopel werd door de Turken be legerd. In Konstantinopel waren er vele Katholieken die niet onder het gezag van den Roomschen Paus wilden staan. De machtigste man in hun midden was de Groot-Hertog Luca Notaras. Deze man was eerst aanhief: liever zag hij den Turk- schen tulband in de stad dan de Room- schc Tiara. (Zie Pastor, Gestichte der Pap- ste, I, 34e druk, blz. 586). En ziet: Konstantinopel viel in handen der Turken die er een vreeselijk bloed bad aanrichtten. Eu daags nadat de stad was gevallen, werd Notaras gevangen genomen en door des Sultans beul op gruwelijke wijze ver moord. Ziedaar de leerzame oorspronxg van het bekende geuzeinvoordLiever Turkseh dan Paapsch. Leerzaam ook voor onze Vrijzinnigen! Hun zal het in figuurlijken zin als Notaras vergaan. Thans roepen zij uit: liever Turkseh dan Paapsch! d. w. z. liever een sociaal-demo craat dan een man van Rechts. Maar wanneer ooit de Rechterzijde voor goed geslagen mocht worden, dan zul len 't de Vrijzinnigen zijn, die door de Sociaal-democratie onder den voet worden getreden. W,ij zien het in alle landen, waar li beralen en socialen gemeene zaak maken: al wat de sociaal-democraten definitief win nen gaat ten koste van de vrijzinnigen. De sociaal-democratie zal aan hen, als politieke partij, het werk voltrekken, dat des Sultans Beul aan Notaras voltrok. V. zig gehouden. „Daarboven schijnt het warm toe te gaan", ging hij na een poos voort; „vaak staat de geheele berg in vlammen!" „Nu trekken zij er overheen!" riep een ander; „ziet, hoe de zon op de loopen der geweren schittert! En daar komen zij te paard „Neen!" verbeterde een ander „het zijn kanonnen „En nu begint het daar beneden; ziet, zij komen bij Nus'sdorf te voorschijnDe Turken schieten uit alle macht!" „Wiat komt daar tusschen de bergen? Ziet daar? „Zij hebben groenwitte vaan dels", verzekerde degene met deri kijker. „Het moeten Keursaksers zijn", dacht de oude. „En daarnaast op den heuvel, daar plaat sen zij ook een vaandel!" „Dat is rood-wit!" „Dan zijn er ook Franken bij", zeide de oude. „En daar vanboven, ziet de Turken kun nen hen nog niet zien; wat een gewoel! Infanterie, cavallerie, alles door elkander!" „Geef u(w kijker eetis hier, melkbek, en laat mij zien!" schreeuwde de oude. Hiermede maakte hij zich meester van den kijker en keek er door, „Ha!" zeide hij; „dat is de kruisbanier van den Keur vorst van Beijeren en daarachter komt nog een linie, waarchtig! daar boven op den achtersten top! Daar schittert het op de stormhoeden! Hoera! hoera!" Daarbij zwaaide de oude den kijker als FRANKRIJK. Eon Katholiek geleerds. In zijn „hermitage" te Sérignan, een klein plaatsje in het zuiden van Frankrijk (vaar hij ruim 50 jaren reeds in stille teruggetrokkenheid dag aan dag bezig is met zijn onderzoekingen en minutieuse na sporingen, is Dinsdag de bekende ento moloog of insectenkenner, J. H. Fabre, bij gelegenheid van zijn OOsten verjaardig, door den minister van openbare werken gehul digd. Te midden van zijn familieleden, zijn broer, zijn dochters en schoondochters, ont- ring de Katholieke geleerde de ministeri- eele hulde ip den tuin van zijn huis. De minister hield voor den negentigjarige een bloemrijke rede, waarin hij de groote ver diensten van den bescheiden geleerde schet ste, dien hij zijn „cher maitre" noemde, vant, zeide hij, allen die de natuur lief hebben, en beter in haar willen doordrin gen, aeschouwen zich als uw leerlingen. Namens den ouden geleerde dankte dokter Legros, De minister was vergezeld door talrijke autoriteiten en veie bewonderaars van den stillen werker. Men denkt, dat hij door (je regeering tot commandeur in het Legi oen van Eer benoemd zal worden. Bernadette. Dinsdag heeft de H. Congregatie der Riten op het Vaticaan een vergadering ge houden, waarin o.a. de inleiding van de zaak der zaligverklaring van Bernadette Sou- birous door de kardinalen onderzocht werd. Indien de H. Vader, zooals verwacht wordt, de volgende week een gunstig oordeel velt. zal het proces ingeleid worden, waar door de zieneres van Lourdes den titel van Eerbiedwaardig zal verkrijgen. Een tekort van 30 mlllloen. Met ontsteltenis is te Parijs vernomen, dat de bekende ingenieur en vliegtoestel len-bouwer Deperdussin aangehouden is, op aanklacht van een financieele maat schappij, aan wie hij dertig millioen zou verschuldigd zijn. Deperdussin werd aan gehouden op het ó'ogenblik, dat hij uit Brussel terugkeerde. Sedert verscheidene jaren had hij zich geld laten voorschieten door een zelfde maatschappij, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 30 millioen. Bovendien nog een tien millioen andere schuldenin 't geheel dus ongeveer 40 millioen. Zijne werkhuizen, vliegtoestellen, materieel heb ben een waarde van 10 millioen, zoodat qr feitelijk 30 millioen te kort is. Bij het onderzoek erkende Deperdussin, dat hij al de sommen, welke men hem vroeg, verschuldigd washet was hem ech ter onmogelijk, die terug te betalen en hij een knuppel om het hoofd en danste op den wal. „Opgepast! opgepast!" klonk het plotse- ling; „de Turken loopen naar de batterijen! Intusschen waren de Keursaksers tot den aanval overgegaan, en van Nussdorf wor stelden de keizerlijken stap voor stap om het terrein. Vandaar hoorde men duidelijk de storm- trommels. Met doodsverachting rukten kei zerlijke grenadiers vooruit, öm hunne hand granaten tusschen den vijand te werpen, terwijl van den Kapelberg de kanonkogels het terrein schoonveegden. Met opgeheven kolven en gevelde pie ken drong; het regiment Croy vooruit en vijf minuten later vluchtten de Turken, door angst aangegrepen wild weg. Toen Kara Mustapha de vlucht der zij nen vernam, en over de geheele lengte van zijn legerplaats wilde krijgsmuziek hoorde weerklinken en machtige scharen onder vol komen vreemde banieren zich ontwikkelden, toen begreep hij dat hij toch niet meer met een rondzwervend corps te doen had, maar met een talrijk leger. Hij liet het geheele kamp alarmeeren en beval W[eenen uit alle batterijen te beschieten. Dat was het, wat men in Wieenen had bemerkt en dadelijk verdwenen alle hoofden- achter den wal. „Breng dien Kuniz hier!" schreeuwde de groot-vizier tot zijn eunuch, „Breng hem hier, opdat ik die vertegenwoordiger van een worm wurgel" voegde erbij, dat men hem in het nauw had gebracht, door hem 25 t. h. interest te vragen. Deperdussin, zegt men, leefde op zeer breeden voet. Alvorens vliegtuigbouwer te worden, was Deperdussin zelf een bekwaam vlieger. Hij had dus moeten weten, dat men, door te hoog te vliegen, gevaar loopt zwaar te vallen. Maar dat bedacht hij niet. Deperdussin was een vriend van Duez, de beruchten liquidateur en deed ook „za ken" met het aan de Congregaties ont stolen goed, '.;j De Balkan oorlog. Hoe de Balkanoorlog de landverhuizing in de hand werkte, blijkt uit het feit, dat in de vorige maand uit Hamburg 18.000 landverhuizers vertrokken tegen 9000 in dezelfde maand van het vorige jaar. DaneiT in hechten i« Volgens een telegram uit Sofia aan de Daily Telegraph heeft de Bulgaarsche re geering getast den vroegeren Bulgaarschen minister-president dr. Daneff in hechtenis te nemen. Hij wordt beschuldigd een geheim fonds te hebben verbruikt op een wijze, welke niet in overeenstemming is met de voorschriften. Algemeen is men van oor deel,. zoo teekent de „Msb." hierbij aan, dat behalve Daneff ook een groot aantal hooge persoonlijheden ter verantwoording zullen geroepen worden, ,o m rekenschap af te leggen van hunne politieke en militaire daden. De nederlaag eischt offers! CHINA. De opstand. Over het geheele terrein van den strijd zijn, naar verschillende berichten melden, de regeeringstroepen thans heer en mees ter, zoodat de opstand in hoofdzaken als geëindigd zou kunnen worden beschouwd. De aanvoerders der opstandelingen heeten te zijn gevlucht; op hun aanhouding zijn prijzen gesteld. PORTUGAL Een vonnis. De „Neue Zeit", officieel wetenschap pelijk orgaan der Duitsche sociaal-demo cratische partij, bevat in haar laatste num mer een bijdrage van Edmundo Peluso, welke bewijst dat nooit de arbeidersklasse in Portugal meer verdrukt, vervolgd, ge kneveld werd, dan onder de radicale repu bliek en dat in vergelijking met de monar chie, de toestand der werklieden onder de republiek in slavernij is ontaard. Zullen de socialistische bladen nog langer de sehandaalrepubliek van Costa bewonde ren en verdedigen? Vermoedelijk wel, want het régime aan den Taag toont immers een nog bitter der kerkvervolging dan de geestverwanten in de Fransehe republiek. —si De „vertegenwoordiger van een worm" had intusschen ter harte genomen, wat Achmed Bey zijn dienaar Lissanko had in gefluisterd en was op dat oogenblik niet te vinden; maar toen eenige uren later de slag in vollen gang was, en de Wla- lachen en Moldaviërs bij honderden in de richting van Swechat wegliepen, toenmoet de keizerlijke resident van Kuniz met zijn dienaar Lissanka zich bij hen hebben be vonden. De grootvizier steeg te paard en rende naar Mustapha Aga die aan het hoofd der Janitsaren zijne bevelen wachtte. „Laat stormloopen, Mustapha, laat stormloopen brulde hij dezen toe. „Van achter de muren van Wieenen wil len wij hun daar weerstand bieden! Als gij Wieenen bestormt, is het Paschalik van Ofen! Dien Ibrahim laat ik ophangen! Voorwaarts, Hussein, Haslan, Jurigi, voor waarts!W]el, wat brengt gij?" vroeg hij zijn neef, die op zijn met schuim be dekt paard kwam aanrennen. „De Polen hebben den scheik Agli Ach med en den Beglerbey van Roemenië bij Döhlbach aangevallen en dringen de onze op naar Alterkling „Gij moogt stikken! Dat zwijn van een Tököly heeft mij gezegd, dat de koning geen geld had. W|aar komen die Polen vandaan?" Intusschen trokken de Janitsaren naar den tusschenwai op, om dezen te nemen. - - "iÉh - -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1