maar. SEWS. ij Pay^lop, Mo. 93. Donderdag 14 Aug. 1913. 7e Jaargang -pots: is Cologne, laarsehe srij-Vereeniging root© E. ISatk Mieuws- en Advertentieblad voosIFoord-Holland. FEUILLËm OlldeS, I (Ms "M" Maan- i, Warmenhaizen, GEZ. KAAN. VBA8D0NK. r. H. WILLER8. v. BENTHEM-Lüt» DE GROOT, an Zee, G. FOOR. P. WINK. "sen, A. SöTEMANN, awaard, P. LODDER. swezen ONOVERTREF. oei en. ia GEHEEL g- Alom verkrijgbaar. vHippische Sport, «spannen). 29 AUGUSTUS 1913, m van alle rassen. an f200, f 100, f75, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG» Bs groot® beteekeuis van de vakorganisatie. 21 ALEMMB, te vinkei voor Ju- id, Kruizen en Kruis- ouden Armbanden, dalskettingen, Paarl- en V erlo vingsringen n concurreerend W0- van LANDBOUW' De krach van de S. D. A. P. Troelstra's neus. m m L. TÜIN, Hoogzijde 133o. ANC ■erd door de opname 1LESCHOTT" Week- akzalverij enz. tldags om 1 uur, der N. H. R.-Vereem- 3nde !5ïarddrflveri- welwillend afgestaan itbaar Gemeentebestuur. ot aangifte van het lid- 1.toegang gevende rein, voor Heer en Dame. het Bestuur. J. GOVERS, Voore. A. J. STIKREL, Secr. 3. BOS, Penningm. E. E. STOEL, Vice Vrz. J. HALFF, 2e Seor. ÜERHORN. TING. ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct. p. 3 maanden franco hluis105 et met geilliustrewd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. yan het Zondagsblad 5 cent.- Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 15 regels 30 cent Elke regel meer6 Reclames pier regel15 Kleine advertenties van 130 wootiden, bij vooruitbet. 25 Bij de schitterende ontvangst Van Z. Em. Kardinaal van Rossum j.l. Zondag te Hoens- broek in het Limburgsche Mijndistrict heeft de heer Hermans, een van de beste Lim burgsche voormannen, weer treffend juist in het licht gesteld de groote beteekenis van de Vakorganisatie's in den geweldigen eco- nomischen strijd onzer dagen. De vakorganisatie, aldus de heer Hermans, bouwt naar onze meening het steigerwerk bij de restauratie onzer maatschappij. W|an- neer zij de menschen van de straat en uit de kroeg haalt, om ze belangstelling te doen krijgen in het gezamenlijk streven naar lotsverbetering, wanneer zij de loo- nen verhoogt en den arbeidsduur verkort, om een menschwaardiger bestaan te ver schaften; wanneer zij zorg draagt voor ge- gezondheid, zedelijkheid en veiligheid in fa briek en werkplaats en hierdoor de arbei ders naar ziel en lichaam beschermt, wan neer zij eindelijk de klove tusschen pa troon en arbeider overbrugt, door de ge meenschappelijke arbeidsovereenkomst met hare verzoeningsraden en scheidsgerechten, is 't alsof zij de palen in den grond heit en het steiger telkens hooger legt, om ons restauratiewerk te helpen voltooien. Het eigenlijke restauratiewerk: de gods dienstigzedelijke verbetering van den menseh en van de gansche samenleving of liever, naar de schoone leuzen van Paus Pius X, de hervorming der maatschappij in Christus, geschiedt echter door de vakver- eeniging, op de wijze zooals gezegd, slechts indirect. Hiervoor zijn aangewezen op de eerste plaats onze godsdienstige vereeni- gingen en instellingen, en vervolgens de standorganisaties. Onze standorganisaties, de R.-K. W;erk- liedenbond, wil het middenpunt en de krachtbron zijn van geheel de godsdiensti ge en sociale actie tot verheffing van den arbeidersstand. Hierdoor wordt voorkomèn, dat in de eene of andere richting overdreven wordt, of dat men door te veel op het éene te letten, het andere uit het oog verliest. Onze standsorganisatie is goed te verge lijken met een boom, die zijn levenssappen door alle takken heenvoert, om overal bloei en wasdom te brengen en den rijksten vruchtenoogst mogelijk te maken. Een dier takken is de vakvereeniging, die de hoogere belangen bevordert door de. materieele te behartigen, die christelijke zeden en christelijke rechtvaardigheid moet propageeren op fabrieken en werkplaatsen, waar niet zelden liberale patroons regeeren over een massa arbeiders met de meest te genstrijdige beginselen. Die vakvereeniging verkeert itl gevaren, moet te midden van die gevaren zichzelve blijven en daarom stellen wij naast en bo ven haar de standsorganisatie, die volgens hef woord van Uwe Eminentie er voor te waken lieeft, dat de hechte grondslagen blijft PIET OUD# iude Juweelen, Bloed- gen, Goud en Zilve'- 7VTNKELZAAKJE 'en nst vau het publiek a»®' nerd hij, dat in n geïad worden. KUSTERS, sa AU»11* Ook de grootvizier achtte een afleiding noodig en zond een ruiter naar vorst Kan- takuzeno, vorst der Walaehen, met 't bevel 'Weenen aan te vallen. Maar de ruiter keerde terug met de tijding, dat hij 't kamp ledig had gevon den, de Wplachen en Moldaviers waren gevlucht. Waar de tent van den vorst had gestaan, stond nu een zeer groot kruis, 'e grootvizier schuimde van woede, toen ''•J* in zijn moeilijke omstandigheden deze tijding ontving en hij zwoer, vorst Servan aan dit kruis te zullen laten kruisigen. Maar hij hield er geen tijd meer voor over. Lotharingen begon steeds haastiger voort te hekken* De keurvorsten Johan George van Saksen en Max Emmanuel van Beijeren ver mengd niet de keizerlijken bestormden reeds den rechtervleugel der Turken, die zich langzamerhand oploste en steeds sneller en §Reds krachtiger in de nog geregelde van ons christelijk vereenigingsleven nooit aan het wankelen komen. Tot zoover de heer Hermans. Moge dat woord door onze Volksbonders en de velen, die het moeten zijn gelezen, herlezen en vooral ook behartigd worden. Het socialisme zegt de „Gelderlander" dat in enkel critiek kracht heeft gezocht, dat zijn werfkracht op den arbeidersstand heeft gevonden in het afgeven op wat an deren tot stand brachten, in het verwekken van óntevredenheid, in het stellen van eischen en het doen van beloften^ zal dat standpunt blijven innemen, hoe groot ook de macht is, die het tot daden in staat stelt. Het revolutionisme Troelstra zelf zei het op het einde van het congres heeft de overwinning behaald op het re visionisme, op het beginsel dat nu reeds en terstond zooveel mogelijk in- de „ka pitalistische" maatschappij hervormingen moeten worden tot stand gebracht, die den maatschappelijken toestand van den arbeider verbeteren. De theorie heeft gezegevierd, dat het par tijbelang staat boven het belang van de arbeiders. Alles, waarvoor het socialisme jaren en jarenlang heeft gevochten, ware het in den schoot geworpen, als liet slechts had ge wild, als het de partij ernst was geweest met haar platonische liefde voor den wer kenden stand. Dit zal zij nooit voor dc arbeiders goed kunnen praten. Tegen den overweldigenden woordenstroom, die de socialistische rede naar steeds noodig zal hebben, om de houding der partij te verklaren, zal steeds kunnen worden aangevoerd het eenvoudige zinnetje: 4„Wij hadden alles kunnen krijgen wat ge ons thans voorspiegelt, als gij had gewild, maar ge hebt de belangen der arbeiders, waarvoor ge zegt te strijden, ver raden! Uw tegenstanders, die ge zoo becriti- seert, doen thans iets, terwijl door uw schuld niet tot stand is gekomen, wat ze hadden willen doen." Honderden bijloopers waren reeds van de partij vervreemd; het is wel zeker dat thans duizenden gevolgd zullen zijn. En de een heid in de partij zelve moge schijnbaar be waard zijn gebleven, zeker is het dat ook daar honderden zullen mokken, die het der meerderheid niet zullen vergeven, dat de oogst van de verkiezingen, die hun zoo ont zaglijk veel moeite hebben gekost, geheel verloren dreig't te gaan. Het congres van Zondag beteekent een krach voor de socialistische partij, waarvan zij zich slechts moeizaam zal herstellen. De positie van machteloosheid waarin de weifelende houding in zake de aanvaarding van Ministerportefeuilles Troelstra nu ge bracht heeft, teekent de N. R. Ct., na er op scharen van den grootvizier als een wig binnendrong. Nu kregen ook de Polen uit de tweede en derde linie nieuwe reserven en konden daarmede tot den aanval in massa over gaan op de reeds door de vluchtelingen gebroken rijen. De regimenten Scharffen- steirt en Mansffeld versterkt door troepen van Croy, trokken intusschen uit de Schot- tenpoort langs de vestinggracht en kwamen zoo m de flank der Turksche loopgraven, die bij dezen onverwachten aanval haastig ontruimd werden. Mustapha A.ga zag in, dat hij niets meer uit kon richten: hij wendde den teugel en rende met zijn hereden gevolg wqg, om hier of daar een uitweg te vinden. Zijn wegrijden veroorzaakte een paniek en de Janitsaren vluchtten als bezetenen. Zij wier pen zich in de loopgraven, de een trapte op den ander, kortom, het was een tooneel van de grootste verwarring, „Eerste en tweede compagnie Starhem berg in stormpas voorwaarts! De vrijschut ters rechts en linksriep de oude stads- commaildant, terwijl hij zich verheugd in de handen wreef. gewezen te "hebben, dat de genomen be slissing' aan den politieken toestand niets i veranderd heeft, en dat de heer Troelstra zonder ruggesteun van een aanvaardingsmo tie in de Kamer „vrijwel lamgeslagen" is aldus: Wiat kan hij nu doen, wanneer het Ka- binet-Cort van der Linden niet den weg zou opgaan, dien hij gevolgd wenscht te zien? Vrij wel niets. Hij kan groote woor den gebruiken, en daarmede een schijn succes behalen. Desnoods moties over alge meen kiesrecht en staatspensioen voorstel len, en stemmingen uitlokken, om te po gen, met den steun der concentratie, het Kabinet-van der Linden ten val te "bren gen. „Hij zal dan kunnen komen tot aan den drempel van het beloofde land, doch den drempel overschrijden zal hij niet. Daartoe is hem de pas nu afgesneden, want steeds zal hem worden toegevoegd: „Wij zijn be-- reid de consequenties te aanvaarden van de daad, waartoe gij ons noodigt; doch gij Wilt gij dat ook? Samen met u een Kabi net ten val brengend, willen wij samen met u voor de gevolgen staan, gelijk de constitutioneele beginselen eischen. Maar gij?" „Kon mr. Troelstra dan antwoordenIk ook", hij zou krachtig zijn, als maar .iemand in de nieuwe Kamer wezen kon. Doch nu? „Nu het Zvvolsche congres op gronden van partijbelang - en andere zijn niet aangevoerd -beslist heeft, dat onder geen voorwaarden de taak der sociaal-democra tie verder zal word m uitgebreid, dan tot afbrekennu zal zij het moeten aanzien dat op een gegeven oogenblik de concen tratie terugdeinst voor eene beslissing, die naar groote waarschijnlijkheid de rechter zijde aan het bewind zou brengen. „In zooverre heeft dus het Zvvolsche con gres wel eenig practisch resultaat opgele verd. Dit, dat op het komend Kabinet de sociaal-democraten eiken vat verloren heb ben. Een Kabinet-Cort van der Linden zal vaster staan, nu het congres met nega tieven uitslag is bekroond, dan wanneer er in het geheel geen congres gehouden ware. Aan Mr. TroeTstra is eene mooie troef uit de hand geslagen, die de heer Van der Goes de gebruikelijke eongresslotvertop- ning met warmte heeft gedrukt! Zijn partij heeft zich opnieuw geopenbaard als de partij der absolute ontkenning." BUITENLAND^ BELGIE. Feesten te Dltst. Op plechtige wijze hebben de inwoners van Diest in België, Zondag den vijf-en- twintigsten verjaardag der heiligverklaring •van iohannes Berchmans, die in 1599 al daar geboren werd, gevierd. De schitte rende versiering van het stadje de al- göneene feestvreugde, de duizenden pel grims, alles wees er op, dat Diest zijn „Laten wij God danken, heeren!" sprak hij vervolgens tot zijn omgeving, terwijl de hofbedienden onophoudelijk de vluchtende massa beschoten, de beide compagniën Star hemberg de Janitsaren doorstaken, en het geheeie regiment Scharffenstein de vluchten den in de flank aanviel. „Laten wij God danken!" herhaalde hij: „Wieenen is vrij!" SLOT. XVI. Om vier uur in de namiddag was de slag' volkomen gewonnenW.eenen was vrij, geen Turk wa,s meer in de naaste omge ving; het geheeie Turksche kamp was een buit der overwinnaars geworden. Het beleg ha.d aan de Turken 46.000 man gekost. Het garnizoen, dat in het begin 22.000 telde, was op het einde op 4.000 strijd bare mannen samengesmolten; ongeveer evenveel lagen er ziek en gewond in de hospitalen. Deze groote leemten aan te vullen was de taak der burgerlijke vrij korpsen en zij hadden gedaan wat zij kon den, al had ook tegen het einde de steeds meer verdwijnende hoop afbreuk gedaan aan heilige op schitterende wijze wilde hul digen. Niettegenstaande de hevige regen buien trok des middags een grootsche pro cessie uit. welke de deugden van den heilige zinnebeeldig voorstelde. Maandag werden de feesten voortgezet. Honderden studenten, zoowel Vlaamsche als Waalschev waren uit alle streken des lands samengestroomd. Nadat op het marktplein een plechtige H. Mis was gezongen, zette zich de processie van studenten in bewe ging, welke met de zegening met het H. Jacrament besloten werd. In den namiddag kwamen de studenten in het St. Iohannes Berchmans - College bijeen, waar zij door verschillende sprekers werden toegesproken. Op het einde nam mgr. De Wachter, wij-bisschop van Meche- len het woord, die de studenten aan spoorde, het niet bij vurige toejuichingen te laten, maar vooral het voorbeeld van den heiligen na te volgen. Met een prachtige verlichting werden de feesten besloten, die wederom aantoonen op welke wijze de Belgen hun heiligen weten te vereeren. DUITSCHLAND. Be Duitsche Jezuïeten-wet. Naar aanleiding van het bericht in ver schillende Duitsche bladen, over de op heffing van de Jezuiten-wet, schrijft de „Köln. Volksztg." o.m. het volgende: „Met doorzichtige bedoelingen ontleent een deel der Duitsche pers aan het Zwitsersche blad de „Berner Bund" een bericht over cie opheffing van de Duitsche Jczuietenwet, een bericht, dat louter fantasie is. Bij eenig nadenken hadden de Duitsche bladen zulks ook wel kunnen bemerken, Immers, de bondsraad is op vacantie, en ook de meeste ministers der verschillende bondsstaten zijn met verlof. Een feit is het alleen, dat door de verwarring', sinds het laatste besluit van den bondsraad inzake de Jezuiten-kwestie ontstaan is, thans niet alleen Beieren den toestand onhoudbaar acht. Daarom zal de bondsraad na het zomerreces zich ongetwij feld met de Jezuieten-wet moeten bezighou den, wijl een besluit van den rijksdag voor de deur staat. i In Pruisen zal de ministerraad eerst in October over de kwestie beraadslagen. Het blad verklaart verder, dat de be richten over de succesvolle bemoeiingen van den slotheer van Posen en van de vorstin van Hohenzollern. klare fantaisie zijn en besluit tenslotte: „De Katholieken van Duitschland zullen goed doen, niet al te optimistisch te zijn. Voorzoover wij weten, zal van geen opheffing sprake zijn, en kun nen wij alleen hoogstens hopen op een verzachting der wet door een andere uit legging van de aan de Jesuiten geoor loofde werkzaamheid. Botsing op een bergbien. Uit Leipzig wordt gemeld, dat aldaar Zondagavond op de tentoonstelling voorde bouwvakken een hevige botsing op de berg- hun ijver. Toen echter de laatste inspan ning alle krachten vorderde, toen waren allen weder bij den hand en allen werden door één geest gedreven, allen deden het hunne met dezelfde geestdrift als met de brand op het Schottenplein, toen aller een dracht de stad voor het ergste bewaarde. Den 13en September had de plechtige intocht plaats van het verbonden leger in de stad. De straten waren met menschen ge vuld en men bewees aan de stoutmoedige legeraanvoerders en hun dappere troepen een bijna afgodische vereering; aan het ge juich kwam geen einde In den namiddag van dien dag waren alle legeraanvoerders aan een feestdisoh in het bisschoppelijk paleis vereenigd Aan ta fel kwam ook de gemaakte buit ter sprake. vHet schoonste stuk uit den buit heeft onze hoogwaardige bisschop genomen", zei- de Starhemberg tot koning Sobieski, die naast hem zat." „Zoo, zoo! HoogEerwaarde! Hebt gij ook aan de strijd deelgenomen?" „Ik?" vroeg de bisschop verlegen. „Ik weet van niets, ik heb ook geen buitl" baan plaats had. De mantel van een dame was in het rad van den wagen verward geraakt. De bestuurder remde onmiddellijk, met het gevolg dat de nakomende trein op den eersten reed en twee waggons uit de rails werden geworpen Twee heeren werden zwaar en twee dames licht ge wond. i August Beb&l overleden. De bekende Duitsche socialisten-leider, de heer August Bebel, is hedennacht in Passug in het Zwitsersche kanton Grau- bunderland, waar hij voor een kuur ver toefde, overleden. Het verloop van den .tweeden Balkan oorlog. Men weet, dat de nu geëindigde Balkan- krijg, nummer twee, precies een maand heeft geduurd. Op 1 Juli trokken de Bul garen vooruit. Verschillende incidenten en schermutse lingen, waarvan sommige van zeer ernsti ge n aard, hadden reeds tusschen de Bul garen en Grieken in het Zuiden plaats gehad, terwijl ook de betrekkingen van Ser- ven en Bulgaren zeer veel te wenschen over lieten. Toen dan ook de troejpen van koning Ferdinand den len Juli plotseling voor waarts rukten en de vooruitgeschoven Ser vische éri Grieksche posten bij Ghuevgeli en elders aanvielen, kwam deze gebeurtenis niet juist als een verrassing. Savof moest echter zijn misrekening duur betalen: de Grieken, van hun eerste ver rassing bekomen, vochten schitterend, dre ven den vijand terug en versloegen hem in verschillende, bloedige veldslagen, waarin de Grieken zelf meer dan 10.000 man ver loren, terwijl de verliezen der Bulgaren veel aanzienlijker waren. Ook in hun strijd tegen de Serviërs ging het den Bulgaren niet voor den wind. Zij slaagden er niet in, de Serviërs uit hun stel lingen te drijven en leden menige zware nederlaag bij Istip, Kotehana en andere plaatsen. In een week Dedroeg het totale aantal dooden en gewonden aan beide zij den niet minder dan 70.000. De Serviërs zeiven geven toe, dat aan hun zijde 8000 man gedood en 27.000 man gewond wer den en de verliezen der Bulgaren zullen vermoedelijk wel niet minder zijn geweest. Ten duidelijkste bleek dat Bulgarije niet tegen zijn beide tegenstanders was opge wassen, doch ten spijt van al de rampen, die de Bulgaatsche strijdmacht troffen, is het zee^ twijfelachtig, of de Bulgaren vrede gesloten zouden hebben, zoo zij niet met een derden en een vierden vijand Roe menië en Turkije rekening hadden moe ten houden. Koning Karei verklaarde den lOen Juli den oorlog aan koning Ferdinand en gaf zijn leger bevel Bulgarije binnen te vallen. Reeds den volgenden dag trok het Rumeensche leger de grens over en werd Silistrië bezet. Sedert dien zetten de Roe menen hun opmarsch in Bulgarije voort, zonder op den geringsten tegenstand te stuiten, wat geen wonder es, daar de Bul- „Zeker, zeker, Koningklijke Hoogheid!" hield Starhemberg vol. „Zijne Hoogwaar digheid wil 't niet bekennen, en toch zou het onmogelijk zijn het te loochenen. Daar heeren!" riep hij over de tafel heen, ter wijl hij opsprong, „ziet daar! daar is de buit van bissohop Kollowitsch I" Hij was met deze woorden naar het ven ster gegaan en wees naar het voorplein. ïle verschillende vorsten kwamen haastig naderbij, Allen waren nieuwsgierig, om den buit te zien, dien de bisschop scheen ver overd te hebben. „Nu ben ik toch zelf nieuwsgierig", zei- de de bisschop die eveneens opstond en zich naar het venster begaf. Het viel hem op, dat onder de vroolijke krijgers plot seling een diepe stilte was ingetreden. De hertog van Lotharingen ging de bisschop zwijgend tegemoet en stak hem de hand toe. Deze meende in het oog van den krijgsman zelfs een traan "te zien blinken „Maar wat gebeurd er toch? vroeg hij, terwijl zijn verlegenheid steeds grooter werd, j i (Sjot voJgt.j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1