aygiop, 1 en 21. Ei Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. naar. No. 99. Donderdag 28 Aug. 1913. 7e Jaargang ue schotbank ar. De Katholieken bij de opening van het Vredespaleis. pots: Koorstraat. sttts in de Tooneelzaal ehe Crediet' etenbank. or mooie modellen en tfT 21. 12. KAAN. BASDONK. |H. "WILLEBS. BENTHEM-Lüt* E GROOT. Zee, G. FOOR. WINK, in, A. SöTEMANN. aard, P. LODDER. TUIN, Hoogzijdo 133o. SLEN. erschlngen. ie, O ROSELIE. Pepping. gastss a.s. BOVEIZUL. i n e ei v rij. MP, Breeistraat. arimtmi i*@n. plaatsen. 'RAAT A 45, foon 439. OKETTEN. Autoshawln snzi ijzen, rtikelen. ran 10—11 uuft >g Achterdam). Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. Het welkom! BINNENLAND. Het nieuwe Ministerie. Cort van der linden bOsboom oRt Treub Lely pleYte louDon bErtling ramboNnet De kermis. ,,'t zal wiel wennen i" het teeken DES KRUIZES De opvoering van dit grootsch draina blijft veel publiek trekken. Gister- en Dins'! dagavond „uitverkocht Goede consumptie. rlen 50 Ct. rverseliingeii. !t. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct R. 3 maainööni franco hluis; 105 ct met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen In het b'egln vain leder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent Van bet Zondagsblad 5 cent, Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: Vaai 15 regels30 cent, Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, Bij voaruitbet 25 Vandaag heeft er in ons kleine Neder land eene gebeurtenis plaats, die door de geheele wereld zal worden vernomen: het Vredespaleis, de stichting van Cargenie, zal worden ingewijd. De vraag: „Hoe staan de Katholieken tegenover de Vredesbeweging?" is daarom actueeler dan ooit, zoodat wij thans, op den dag dier*wereldgebeurtenis, zelve het wel van belang achten in een kort antwoord op die vraag onze meening omtrent de ze beweging uiteen te zetten. Daar wordt in vele kringen ook on der katholieken dikwijls zoo smalend geoordeeld over de vredesbeweging, zoo dat populaire en geestiggevonden bon-mots op het Vredespaleis opgang vinden. Wij beschouwen dit evenwel meer als oppervlakkigheid, want als men eens dieper op de zaak zelve nadenkt, dan zal men toch het ideaal der pacifisten niet zoo erg bespottelijk vinden. 't Eerste beste „oppervlakkig" argument tegen de vredes-beweging is b.v. dat er toch nog altijd oorlog wordt gevoerd. „Men zou evengoed zoo merkt de heer Van Karnebeek op in zijn onlangs verschenen artikel in „Nord und Süd" men zou evengoed de kerken kunnen slui- ter^ omdat de deugd de zonde nog niet overwonnen heeft en de gerechtszalen, om dat er nog dagelijks misdaden worden ge pleegd," i Een tweede „oppervlakkig" argument(?) is weer, dat de staatslieden en de groo- te financiers den oorlog willen. Daartegenover merken wij op, dat toch tijdens de Balkanoorlogen de staatslie den door besprekingen tusschen de mo gendheden den vrede onderling wisten te bewaren, terwijl toch in den Balkan zelve oorlogen uitbarstten juist omdat de vol keren het wilden. Gesteld eens, dat de groote mogendheden geene besprekingen onderling hadden ge voerd, wie weet of gansch Europa niet in vuur en vlam was gezet Dus, wanneer men dieper op de zaak doordenkt, is dat Vredespaleis, is dat Hof van Arbitrage nog zoo gek niet. Het Vredespaleis, het Hof van Arbitrage, de Vredes-congressen zij zijn alle teekenen, die er op wijzen, dat men de volkeren geschillen niet meer door het zwaard maar door het recht wil zien beslist. En dat is logisch! Waarom zouden twee landeigenaars, die kwestie hebben over een stuk land, dit jjiet mogen uitvechten doch moeten onderwerpen aan eene rechterlijke beslissing terwijl de staten onderling het eerste wel doen. Dan geeft de vader in dit geval „Vader Staat" toch al een misèrabel voorbeeld. De vredes-beweging strookt dus geheel en al met de volksideeën, welke danook 1 door de volksvertegenwoordiging van een land in de wetten zijn gelegd. Het hoofdelement in de vredesbeweging is ons sympathiek: de wereld en de mensch heid kunnen slechts winnen bij de hand having van de gerechtigheid, die een volk verhoogt. En de Katholieken? Zouden zij tegen over de vredesbeweging gaan staan, zij zonen en dochteren der Katholieke Kerk welke iederen dag in hare H|, Liturgie bidt om vrede: „Pax vobis". „Vrede zij u" herhaalt de Bisschop voortdurend onder de H. Mis i.p.v. het „Dominus vobiscum" van den Pastoor of Kapelaan in uw kerk. „Pax Domini sit semper vobiscum" „De Vrede des Heeren zij altijd met U" bidt de priester vóórdat de geloovigen in de „Agnus Dei" de vergiffenis hunner zon den afsmeeken. De Kath. Kerk leert ook, dat er een volkenrecht is evenzeer en op dezelfde gron den gebaseerd als het recht tusschen de individuen. Pater mr. dr. Raaymakers S. J, zei on langs op eene vergadering van de Ned. K' K. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede 1): „Het is wenschelijk dat de Katholieken aan de vredesbeweging deelnemen. Die beweging is (trouwens^ niet het nastreven van een utopie, het is het nastreven van een heerlijk ideaal. Evenmin als het streven tot bevordering van de volksgezondheid een utopie is, maar integendeel een heerlijk ideaal." Nu vandaag het Vredespaleis plechtig is ingewijd denken wij eraan, dat in de Hall van dat paleis staat een beeld, ge schonken door de Argentijnsche Republiek, hetwelk voorstelt de Christusfiguur recht overeind, de rechterhand in zegenende hou ding opgeheven, terwijl de andere hand een kruis omvat met de woorden: „Cruz Lux Mundi". Het is geplaatst vlak tegenover den in gang der zaal, bestemd tot het voeren van de beraadslagingen der leden van de scheidsgerechten. Bij de heden plaatshebbende inwijding van het Vredespaleis t e 's-Gravenhage uiten wij den wensch, dat de Christus-„het Kruis, het Licht der Wereld", den' arbeid in het belang van den vrede zegene, dat de bede, uit de liturgie der H. Kerk, uit het „Glo ria" vervuld worde ET IN TERRA PAX HOMiNIBUS BONAE VOLUNTATIS VREDE GR AARDE DEN MENSiCHiEN VAN GOEDEN W|ILLE. 1) Mr. A. Dorbeck te Alkmaar is cor respondent van deze vereeniging tot wien men zich kan vervoegen voor nadere in lichtingen omtrent doel en streven van dezen Roomschen Bond.) Het welkom aan het nieuwe kabinet klinkt uit bevriende kringen niet zeer bemoedi gend. Erger nog, 't klinkt heelemaaj niet, Alle hoofdredacteuren van de groote vrijzinnige pers schijnen nog op vacantie te zijn, zij geven geen kik, Is de desillusie zoo groot? Kunnen zij zelfs hun teleurstelling niet uitspreken? Zelfs „Het Volk" is de kluts kwijt. Het blad moest opgebruist zijn van verontwaar diging, 't had zijn verontwaardiging al een wreek te voren aangekondigd, bij het eerste vernemen van den naam Treub, En nu is het blad zoo tam als een morphine- hyena van Hagenbeek. Men kan het beest pistolen in zijn muil afschieten, en het verroert zich niet. Het blad zal nu wachten, heel zoetjes wachten, totdat het program en de troon rede er is, 1 Ofschoon het overtuigd is, dat die geen Staatspensioneering brengen zullen, De „Telegraaf", het eenige blad dat zijn verwondering durft luchten^ zegt zoo terecht: „Bij de verkiezingen was het Staatspensioen een der hoofdpunten, De. voorstanders en propagandisten ervan over wonnen, met het resultaat, dat,,.... de heer Treub nu de minister van sociale verzeke ring wordt. Het klinkt haast ongelooflijk". En „Het Volk" is t^m, heeft abcoluut niets te zeggen over een regeering, die aan het volk wordt opgedrongen, De „Nieuwe Arnh. Cour." meent, dat we nu dan toch een „Zuiderzee-kabinet" krijgen, waarmede Troelstra zoo gespot heeft. Maar nu zwijgt de leider ais een mof Wjij vreezen dat het niet uitgesproken welkom reeds een stilzwijgend doodvonnis beteekent. De verlegenheid gluurt uit al de niets zeggende kolommen der vrijzinnige pers. Het beste was geweest oordeelt de „N. Arnh. Cour." ook voor de stabiliteit van het nieuwe kabinet, dat men naar „minder karaktervolle mannen" als mr. Treub had gezocht. Het is wel een prettig testimonium, dat aan de concentratiemenschen wordt uitge reikt. Weest s.v.p. wat minder „karaktervol", want anders hebt jelui heelemaal geen kans om met het regeeren te slagen. Het welkom is niet zeer vriendelijk en bemoedigend. (Msb.) De Koningin-Moeder te 's-Her- togenbosch Maandagmiddag te 2.45 arriveerde de Koningin-Moeder te 's-Herto- genbosch tot een bezoel. jan de tentoonstel ling van oude kerkelijke kunst. Aan het station werd H, Mi verwelkomd door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant en den burgemeester van 's-Hertogenbosch. Door het kleindochtertje van den- burgemeester werd aan H. M. een fraaie bouquet aangeboden. Hl M. en gevolg reden in de gereedstaande rij tuigen naar de tentoonstelling van oude kerkelijke kunst. Aan den ingang werd aan de hooge bezoekster een bouquet aan geboden door het dochtertje van den heer Hermsen. Hierna werden de verschillende leden van het hoofdcomité voorgesteld, waarna de Koningin-Moeder de tentoon stelling bezichtigde. Vervolgens begaf' H. M. zich te voet naar het Casino tot het bijwonen van een gedeelte van het myste riespel. H. M. werd hartelijk door de tal rijke bezoekers toegejuicht. Te ongeveer vijf uur verliet H. M. de zaal en be^af zich per rijtuig naar het gouvernements gebouw, waar door den Commissaris der Koningin de thee werd aangeboden. Daar na begaf H. M. zich naar het station en verliet om zes uur de stad weder. HET NJEUWIE MINISTERIE. H. M. de Koningin zal Vrijdagochtend de nieuwe Ministers beëedigen. Deze zullen 's middags tusschen 12 en 1 uur de portefeuilles uit handen van hun ne ambtsvoorgangers overnemen; de heer Cort van der Linden bovendien tijdelijk de portefeuille' van Buitenlandsche Zaken. De heer Loudon wordt eerst in het laatst van September uit Amerika hier verwacht ter aanvaarding van de leiding van het Departement. ■De ouderdomsrente. Ingediend is een wetsontwerp om voor dit jaar f 310.000 toe te staan ter bestrijding van de kosten van renten, voortvloeiende uit de uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Invalidi teitswet, en wel f 210.000 voor de renten zelf en f 100.000 voor administratie-kosten. Het Dep. van Buitenlandsche zaken. Uit Den Haag bericht men, dat, wanneer de heer Loudon, gezant te Was hington, tot minister van buitenlandsche zaken benoemd mocht worden, zoolang hij van zijn post nog niet hier is aangeko men om de portefeuille te aanvaarden, het beheer van het departement van buiten landsche zaken tijdelijk zal opgedragen wor den aan den heer Cort. van der Linden, minister-president in het aanstaand kabinet. Niet toegelaten als Raadslid De Gemeenteraad van Bergh heeft be sloten het gekozen Raadslid Th. J. Janse niet "toe te laten wegens het uitgeven van strooibiljetten bij de verkiezingen, welke valsche verklaringen bevatten. De heer Th. J. van Ditshuizen werd niet toegelaten omdat hij een stem te min had gekregen. Het standbeeld voor Beets te Haarlem. Uit de toelichting over het verzoek van het Nederlandsch Verbond, om in den Hout in de te restaureeren fon tein een standbeeld op te richten voor Ni- colaas Beets blijkt, dat al reeds een ont werp voor dat standbeeld is vervaardigd door den beeldhouwer S. J. Vreugde. Het beeld geeft Hildebrand, niet als zoo danig, doch als man op meer gevorderden leeftijd, als predikant dus. Om het beeld zullen volgens het ontwerp komen: Nurks, v. d. Hoogen, Rieter Sta stok, en het Diaconiehuismannetje, en een achttal banken er om zullen gelegenheid ge ven tot rustig verpoozen. Het Algemeen Verbond heeft verzocht het daarheen te leiden dat het monument op 18 September 1914 kan worden ont huld, in verband met het letterkundig con gres op dien datum te Haarlem te houden De door den minister van land bouw benoemde „Zuivel-Commissie", voor Noord-Holland, bestaat uit de hee ren: E). Bander Tzn., te Hoogkarspel, Kj. de Boer Cz., te Assendelft; H. J. Calkoen, te Edam; jhr. mr. PL van Foreest te Hei- loo, en R. Visser Lzn., te Berkhout. Voorzitter Tweede Kamer. De 'driehoek-correspondent van het „Hbl." meldt: Ofschoon daaromtrent nojj geen defini tieve beslissing genomen is, moet het voor nemen bestaan op de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer te plaat sen: als eersten candidaat een Unie-liberaal, als tweeden candidaat een sociaal-democraat en als derden candidaat een lid der rechter zijde, 1 J_: i, 1 ALKMAAR. Een belangstellend lezer schrijft ons: ,,'t Is kermis. En dan weet je al niet tot welke dwaas heden de menschen soms verleid worden. B.v. om te gaan naar een waarzeg kraampje, om zich de toekomst te laten voorspellen. Je kunt dit echter met evenveel recht zelf wel doen. Ook zelfs ten aanzien van anderen. Misschien ten aanzien van het nieuwe Ministerie met heel veel succes zelfs. B. v. aldus: Zou 't 'dan uitkomen? 't Is Kermis! CIRCUS—De JONGHE. bracht Dinsdagavond weer een schitterend progratnma voor een talrijk publiek ten uitvoer, welke voorstelling weer uitstekend geslaagd is. Het is jammer, dat de tent niet geheel gevuld was, want het is wer kelijk wel de moeite waard om de 24 nummers, (Tie op het programma staan, te zien. De schitterende presta ties der artisten en de onvergelijkbare paar- dendressuur verdienen heusch wel een volle tent. Alleen de kunsten van den gedresseer- den olifant zijn het geld wel waard. Alle nummers werden vlug eu netjes afgewerkt. Het publiek zat nu eens te schaterlachen om de mopjïen van de clowns, vooral om Alphonse Pilé met zijn gedresseerden ezel, dan weer in spanning voor de reu- zentoeren van Mr. Jour Saratto's contor- tionisten de z.g. „slangenmenschen" die zich buigen als....... slangen. Het publiek kon zich onder de uitvoering van dit nummer niet inhouden, zoodat het bijna onafgebroken daverde in de tent van het applaus. Ook de merkwaardige oefeningen op de barres-fixes van de 5 Banola's waren span nend, en werden eveneens met een geweldig applaus beloond. Zeer voldaan ging men ongeveer half 12 naar huis. Wiij willen hopen, dat de directie het genoegen zal smaken, dat de verdere avonden van de Kermisweek de tent tjokvol is. Ze verdient het gelijk andere. IN CAFE—PEPERKAMP, bestaat als van ouds gelegenheid om te dansen. Als het zomerweer zoo blijft, dan zullen er daar Donderdag, Zaterdag en Zondag wat walsjes gehaald worden op de stof vrije en spiegelgladde dansvloer onder de tot dansen opwekkende tonen der muziek! EEN AARDIGE ATTENTIE was het van het Bestuur van den R'. K. Volksbond om de oudjes uit de Piusstich- ting en de R. K- Wieezen uit te noodigen eens 'n avondje te komen luisteren naar het optreden van Duo Busch, en E»uo Bonefang in het gebouw aan de Bierkade. Of ze genoten hebben? Ze hebben in de de handen geklapt dat het 'n lust was en gezongen van „Janus denk om je kanus. Zet jij je hoedje op enz. Nu de heer en mevrouw Busch en dito dito Bonefang hebben er slag van alle aanwezigen van de oudsten tot de jongsten te doen meezingen „dat je het heel op de kermis kon hooren!" 1 En de kinderen hebben gistermiddag tus schen 2 en 4 uur ook een paar genoeg lijke uren doorgebracht in het Gebouw,. W,at een vroolijke gezichtjes zagen we er! En de moeders, die heur kleinen geleid den, wa'ren getuigen van de blijdschap maar bovendien ook zij hadden schik in de leuke voordrachten en moppen. De heer Busch, die aan 't slot dezer kindervoorstelling de kleine kleuters op wekte propaganda te maken voor de mid dagvoorstelling van Zaterdag a.s. door aan vriendjes en vriendinnetjes te vertellen wat ze gezien en gehoord hadden, zal gerust wel succes hebben, want, toen ze gister om 4 uur huiswaarts keerden, stonden, de mondjes niet stil en hadden ze nog schik „om den meneer, die voor zijn vrouw het kindje op moest passen" en de juffrouw „die zoo leuk kon voordragen." O, wat heb ik een lol gehad. O, wat heb ik een lol! zong een groepje, toen ze het huis bin nentraden om vader en moeder te verhalen van al dat leuke. Eén opmerking slechts aan het slot de zer opwekking Zouden de dao's uit hun blijkbaar onuit puttelijk repertoire niet wat meer voordrach ten willen putten speciaal voor kinderen!?. H.ENRI TER HALL'S, REVUE: trekt steeds meer publiek en wordt avond na avond voor een overvolle tent gespeeld. Alles in details te beschrijven, 't kan bijna niet. Kolommen zouden wij kunnen vullen, wanneer wij iedere scène afzonderlijk wilden bespreken. Een woord van bijzondere hulde verdie nen echter „de guide" van het reis- en informatie-bureau, die bijna in elke akte optreedt, vergezeld van „Klaasie", Ja, Klaasie is 't, die den geheelen avond, door zijn aangeboren komisch talent, de menschen doet schateren van het lachen} Vooral toen hij voor zijn kaalhoofdigheid naar een haar-specialiteit gaat en deze hem kunstmest in plaats van haarbalsem op 't hoofd s.i.eert, toen bereikte het lachen zijn hoogste punt, want men ziet Klaasie's hoofd weldra begroeid met gras, bloemen enz., tenlaatste haalt hij er zelfs een kievitsei uit te voorschijn. En verder geniet men er van muzikale en vocale kunst. Jat kunst! Het carillon-spel, begeleid door het or kest, 't was heerlijk! De zang was magnifiek! Ook de pracht-scène: „Onder zee" gaat de beschrijving te boven. Na de pauze kregen we te zien „een be zoek aan het bekende Staphorster boertje", waarbij alles zoo natuurlijkkomisch toe ging, dat het publiek bijna niet meer kon lachen! Eene kleine tragedie mogen we niet on vermeld laten, 11.1. van eene moeder, die een brood heeft gestolen, niet uit zucht om te stelen, doch voor hare kinderen, die hon ger hebben. Hierbij keeren we e^n oogen- blik tot de werkelijkheid terug. Haar taal en zang werken bepaald suggereerend. En als bij 't slot de agent van politie, die haar moet arresteeren, haar een paar gul den in de hand drukt en haar vrij laat gaan, dan is het publiek geheel enthousiast! De moraal van deze tragedie wordt begre pen, ('1 (f! De revue eindigt met eenige grepen uit de 'geschiedenis van ons vaderland, van 18101813, benevens een schets van „Alk- inaarsche toestanden", om te besluiten met de opening van het Vredespaleis: Laten w' ook den man nu eeren Die het vredespaleis schonk aan 't nageslacht Mocht hij al geen dank begeeren Zij hem toch der volkren hulde thans gebracht Een opgetogen, dankbaar publiek ver laat de schouwburg en verlangt terug naar Henri ter Hali's ,,'t Zal wel wennen!" IN CAFE-MQOIJ aan de Choorstraat was het gisteravond voor het eerst .„Grand Concert Varié" on der de directie van het gunstig bekend staand Duo Roselie, Zeer vele bezoekers kwamen luisteren 'naar de leuke voordrachten en moppen. Mèer hebben wij er niet over te zeggen, het Duo is hier zoowel als in den om trek voldoende bekend. Dus de laatste dagen dezer kermisweek ook eens een bezoek gebracht aan café 't Gulden Vlies, f --

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1