r Loten Oudes, Hhi Kath. Nieuws* en, Advertentieblad voor Noord-Bolland. tfo. 102. Donderdag 4 Sept. 1913. 7e Jaargang póts: N TWUIJVER, enszangcursus. Loting voor de Nationale Militie. *nyg\op, maar. rlingen gelieven zich ang van den cnrsus H. KUIPER. O P gevraagd: I IAN PLAS, over de Breedstraat, KMAAB. iooge PRIJZEN. gaan die stig weg stuk, 11 voor f 5.10, 7 September 1913, 21 ALIMAAB. ste winkel voor Ju- iud, Kruizen en Kruia- Souden Armbanden, Halskettingen, Paarl- v- en V erlo vingsringen it blijft PIET OUDSS (Slot volgt)., Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, Uit den Raad. n' i I 2jVJ I éi Wethoudersverkiezingen. iEZ. KAAN. VBA8D0NK. H. "WILLER8. y. BENTHEM—LÜTI DE GROOT. ,n Zee, G. FOOR. P. WINK, izen, A. SöTEMANN. waard, P. LODDER TUIN, Hoogzgde 138o. i bovengenoemden zang. aeginnen voor afdeelin« lag 3 September en B op Zaterdag 6 Sep. zang- en Piano-onderw, LAAT 187. en Beurzen, Bloed- soralen, in elke hoe- se en gezette Diamant, ver, door Goud- en Zilversmid, bevelend, SCHAGEN. oude Juweelen, Bloed- neren. Goud en Zilver. patroons in alles voorge- t van gelijkheid behandeld, over huis, en werden bij iën ontvangen, terwijl zij hoog noodige in somber- hun leven konden voort der volontairs kwam later, en I860, nog een kwaad, djnde het ambacht en was n aanzien. Jongens van de ie anders, als ze op hun zoogenaamd „uitgeleerd ambacht gingen, verkozen at bracht hen een sport aatschappelijke ladder, meen an „heer", konden mooie alfhempies" dragen, ®u 3 arte jas aantrekken en een pzetten. Een hooge hoe teeken van het heer-zijn jongens uit den minde- rven het voor de kantoor- leteren en ook voor zie amilie. W|ant de tijd kwam daatst tn teleurgesteld ge n geluk meer vonden 1,1 n kring. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 75 ct p. 3 maarnieten franco hjuis105 ct met geiHustrearcJ Zondagsblad. Te betalen In het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent, Van het Zondagsblad 5 cent, Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Vain 15 regels 30 cent, Elke regel meer6 Reclames pier regel15 Kleine advertenties van 130 woonden, bij vooruitbet. 25 De vergadering van den raad dezer ge meente stond in menigerlei opzicht Dinsdag 1.1. „in het teeken der verkiezingen": lo. Omdat we gewoon zijn dat de Alk- maarsche Raad op Woensdag verga dert doch nu „op den eersten Dinsdag van September" bijeenkwam zooals de ge meentewet dat voorschrijft na de perio dieke gemeenteraadsverkiezingen. 2o. Omdat de bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen herkozen en nieuw gekozenleden w.erden beëedigd. Toen de vergadering geopend was, ver zocht de Voorz. den secretaris de heeren de raadszaal binnen te leiden. En eenige minuten later stapten ze bin nen, de heeren Zaadnoordijk, Thomsen, Luiting, Udo, Lubbe en Verkerk. Ze werden geleid "tot den Voorzitterszetel om de vol gende eed, door den Voorz. voorgezegd, af te leggen: „Ik zweer trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks, en dat ik de belangen der gemeente Alkmaar met al mijn vermogen zal voorstaan en be vorderen." En toen staken ze, een voor éen, de beide voorste vingers van de rechterhand op om ieder afzonderlijk de eed af te leg gen onder het uitspreken der woorden: „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig." Daarna werd de volgende z.gr zuive ringseed afgelegd „Ik zweer, dat ik om tot lid van den Raad te worden "benoemd,'' directelijk of indirectelijk, aan geen persoon, ondej, wat naam of voorwendsel ook, eenige gifte of gaven beloofd of gegeven heb. „Ik zweer dat ik om iets hoegenaamd in deze betrekking te doen of te laten, van iemand, 'hoegenaamd eenige betrok ken of geschenken aannemen zal, directelijk of indirectelijk." En weder zooals zooeven staken zij éen voor één de beide voorste vingers van de rechterhand omhoog om te verklaren: „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig". Het nieuwe raadslid, de heer Verkerk, die bezwaar maakte tegen het afleggen der eed, verkoos dus niet God tot ge tuige te nemen en kon volgens de wet vol staan met de belofte: „Dat beloof ik", 3o. De sociaal-democraat deedv yoorhet eerst na 1911, toen de heer Uitenbosch w-egens zijne benoeming tot waagmeester moest bedanken, weder zijn intrede in den raad. Daarna namen ze plaats: de heer Lubbe naast den heer Thomsen, de heer Ver kerk naast den heer Lubbe, de heer Udo naast den lieer Leguit. 4o. De heeren Verkerk en Udo zete len ieder aan het uiteinde der beide lange tafels waar vroeger resp. de heeren Thom sen en Leguit zaten. Er heeft dus van de perstafel af gezien eene op schuiving „achterwaarts" plaatsgehad. Toen allen gezeten waren, stak de heer de Lange als oudste lid van den Raad een speech af op den Burgemeester bij ge legenheid van de hooge onderscheiding hem dezer dagen geworden. Door meer merkbare dan hoorbare ken tekenen in den vorm van het heen en weer bewegen van de rechterhand op het groene tafelkleed, dat natuurlijk het ge luid dempt, werd instemming betuigd met het gesprokene. 5o. De afgevaardigde der S. E>. Al P. verroerde zich niet. Hij had bepaald den avond tevoren in „het Volk" gelezen in het smalend stukje over „de jaarlijksche 'mtjesregen"„De jaarlijksche lintjes-regen 's weer neergedaald en heeft vreugde ge bracht in menig onnoozel hart." T" toen heeft hij waarschijnlijk achtereen volgens geredeneerd: „Mijn partijorgaan heeft gecon stateerd, dat de gedecoreerde die verheugd 1S> heeft een „onnoozel" hart; daaruit volgt, dat raadsleden die hun vreugde daarover henbaar maken, hebben een dito onnoozel art, Laat ik nu eens extra-parlementair" z'iu rlan ben ik in de mode. Laat ik dus geen vreugde toonen, „dan heb ik ten- minste geen „onnoozel hart". De sociaal-democraat, die geen instem ming betuigde begon dus al den eersten. "ag den besten in den raad met..,......!., Maar we zijn er nog niet: er zijn nog meer teekenen, die teekenen, dat de raads vergadering van Dinsdag in het teeken der verkiezingen stond. Wie hebben ze opgetee- kend! Dus we gaan verder. 6o. Er had ook eene verkiezing plaats voor een wethouder daar de heer Zaad noordijk als r aadslid periodiek was afge treden. Genoemde heer wérd herkozen en alzoo werd voortgezet het bedrijf der link- sche meerderheid in den Raad om rechts niet éen zAel van de drie wethouders te gunnen. 12 stemmen waren op den heer Zaad noordijk uitgebracht, 2 blanco, 1 op den heer Meienbrink en 1 op den heer fie Lange. In 1911 verkreeg de heer Glinderman 8, de heer Zaa;dnoordijk 9 stemmen. Laatst genoemde kreeg er dus 3 meer, welk verschil is op te lossen. In 1911 n.l. hebben wij reeds als ons vermoeden uitgesproken, dat de heer v. Buijsen en v. d. Feen de Lille op den heer Glinderman hun stem uitbrachten. Dat vermoeden is door den uitslag van Dins dag bevestigd. Die beiden zijn thans heen gegaan en de nieuwe raadsleden, de hee ren Udo en Lubbe, hebben door hun stem te kennen gegeven, dat zij met de handelwijze van links in 1911 thans ook accoord gaan. Dat zij geconstateerd'^ Beide nieuwe raadsleden, die bij de dis cussie over den aanslag in den H. O. voor forensen zoo dikwijls de beide adjectieven „billijk en rechtvaardig" gebruikten, had den de beteekenis hiervan ook dienen toe te passen, toen zij huin stembillet voor een wethouder invulden! W|at gij niet wilt, dat u geschiedt, enz. Zooals wij zeiden, waren er 2 stem men blanco uitgebracht en 1 op den hr. Meienbrink en 1 op den heer de Lange tezamen 4, voeg 4aar nu nog bij de stem men der beide afwezige raadsleden, de hh. Dorbeck en van den Bosch plus die van de heeren v. Buijsen en v. d. Feen de Lille, dan komen wij juist tot de 8 stem men van 1911 Volgens deze berekening heeft de heer Zaadnoordijk op zich zeiven gestemd. 7o. Bij de aanvulling van raadsCommis- siën was links weer troef, en 't heeft ons getroffen, dat het raadslid de heer Ringers piet in één van de commissiën zitting kreeg zoodat hij daar geheel bui ten gesloten is. Terwijl toch b.v„ de hh. Leguit en Luiting in meerdere commissiën werden gekozen. Zoo iets teekent! Nog eens: de raadsvergadering van Dins dag stond i n het teeken der verkiezingen. We zagen voor ons een naar linksche ar chitecture gerestaureerden raad de 't zij tot hun eer gezegd „li berale" liberalen, de heeren v. Buijsen en v. d. Feen de Lille, zijn uit het gebouw verwijderd en vervangen door „vrijzinnige" liberalen. Ziet het gebouw er nu „vrij wat zinni ger" uit? Men zegt wel eens: „over smaak valt niet te twisten 1" maar wij voor ons zien liever stijl a la renaissance, eene gelukkige vermenging van den stijl der middeleeu wen en dien der ouden, die ook (ten tijde van Bet wethouderschap de Sonnaville en de Goede) de minderheid eene plaats in het college van B. en Wj. gunden, lie ver dan dien modernen stijl met al zijne scherpe lijnen en hoeken. Met den Voorzitter hopen wij dat de goede toon in de Alkmaarsche raadszaal be waard blijve, maar wij waren Dinsdag niet bij machte om een lieflijken toon te con- soneeren waar zooveel dissonanten zich deden hooren. Die snoode Rechtschen! Mr. S. van Houten beeft weder eens een staatkundigen brief gepubliceerd. De man had langen tijd gezwegen, zoo lang dat hij al heelemaal vergeten was. Dat is hem toch blijkbaar te kras geweest en al staat zijn invloed dan ook al eenige jaren be neden het vriespunt, hij leest zichzelf nog altijd zoo graag, dat hij zich niet in kan denken in het feit dat de eens zoo mach tige Samuel al lang politiek dood is. De heer Van Houten heeft in zijn marsch altijd eenige venijnigheidjes voor Rechts. Thans debiteert hij er een, zoo kostelijk van onnoozelheid, dat men zich moet afvra gen of hij over zijn trouvaille 'zelf niet ver bluft moet staan. Mr. Van Houten dan kan de gedachte niet van zich af zetten, dat dr. Bos door Rechts bij den neus genomen is, toen hij de opdracht om een vrijzinnig- socialistische regeering te vormen of een concentratie-kabinet samen te stellen, aan nam. H, M. de Koningin had zoovele leidende persoonlijkheden der Rechterzijde geraadpleegd, die, natuurlijk geen politieke eerlijkheid kennende, slechts eigen voordeel voor oogen hadden, toen zij hun advies uitbrachten, dat èn H. Majesteit èn dr. Bos in den door Rechts gestelden val geloopen zijn 1 Vreemd echter zoo merkt „de Geld." verder, op dat het advies van Rechts door heel de linksche pers, behalve dan door „het Volk", dat zelf niet wist wat het wilde, geduld werd, en dat er ook bij de Vrijzinnigen slechts éen kreet was van verontwaardiging toen de solialisten wei gerden in een linksch ministerie zitting te nemen; dat een zeer groote meerderheid der vrijz. Kamerleden het betreurde dat een kleine minderheid niet wilde meewerken aan een zuiver Concentratiekabinet samen te stellen en dat op het oogenblik zoo ongeveer heel het land het er over eens is, dat wij nu een Ministerie hebben dat aller minst een logisch gevolg is van den stem busuitslag van Juni. Die snoode rechtschen 1 Ze hebben dan zeker het heele land zoo gehypnotiseerd, dat allen het met heg eens zijn dat er ofwel een vrijzinnig-socialistisch ofwel een zuiver concentratie-kabinet had moeten ko men. Dgt hebben beslist de Jesuieten op hun geweten, zal ds. Bronsveld wel zeggen. BINNENLAND. Hofberichten. H, M,. de Koningin had voor gisteravond ten koninklijken pa- leize te 's-Gravenhage aan een afscheids maaltijd in kleinen kring genoodigd de af getreden ministers t.w. de heeren Heems kerk en mevrouw, de Marees van Swin- deren en mevrouw, mr. Kolkman, Colijn, mr. Regout en mevrouw, Talma en de W;aal Malefijt. Hi. M. de Koningin-Moeder verleende in den namiddag de leden van het af getreden kabinet een afscheidsgehoor. DeVereeniging van Burg emees- ters en Secretarissen in Noord-Holland zal 8 September een vergadering houden in een der lokalen van het Stadhuis te Am sterdam. Dg gouden regen. Ter gelegenheid van Koninginnedag zijn de volgende on derscheidingen toegekend: 1 Commandeur, Nederlandsche Leeuw, 2 commandeur Oranje-Nassau, 6 broeders Nederlandsche Leeuw, 61 ridders Neder landsche Leeuw, 81 officieren Oranje-Nas- sau en 142 ridders Oranje-Nassau. Verder zijn er uitgedeeld aan eere-medailles Oranje- Nassau: 14 in goud, 102 in zilver en 150 in brons. Totaal 293 lintjes. Incompleet aan officieren. Bij de regimenten van het wapen der infan terie ontbreekt een groot aantal luitenants, zoodat er verscheidene compagnieën zijn, waarbij geen luitenant zal kunnen worden ingedeeld, wanneer met 1 October de nieu we organisatie zal zijn doorgevoerd. „N. R|. Ct." AMSTERDAM. De aftredende wethou ders, de heeren Th. F. A. Delprat en dr. N. M. Josephus Jitta zijn herkozen. Bij de stemming voor de vacature-Del- prat werden 45 stemmen uitgebracht, waar van op den heer Delprat 25 en op den heer F. M. Wiibaut 20, Voor de vacature-Josephus Jitta werden ook 45 stemmen uitgebracht. Hiervan ver- Jtreeg de heer Jitta 22 stemmen, de hr. Wibaut 20, de heer Vliegen 1, terwijl er 2 in blanco waren. Wijl de volstrekte meerderheid 22 wa§, werd ook de heer Josephus Jitta herkozen verklaard. De beide heeren hebben hunne benoe ming aangenomen. ROTTERDAM. De aftredende wethou ders, de heeren D. Hl, Havelaar (libt) mr. Abr. van der Hoeven (ohrist,-hist.) en mr. A. de Jong (a.-r.) werden hei- kozen. Bij de stemming voor de vacature—De Jong was de uitslag als volgt: mr. A. de Jong 27 stemmen, C. van Dorp 6, en H. Spiekman 8 stemmen, terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht. Het college van B. en Wj. bestaat dus thans uit de volgende personen: mr. A, R. Zimmerman (lib,), mr. A. de Jong a r.), J„ van der Molen (a.r.), Hl Stule- meijer (R. KJ, D. Hi. Havelaar (lib.) mr: Abr. van der Hoeven (christ.-historisch)!. Het college blijft dus in meerderheid rechts. DEN HAAG. Benoemd tot wethouder van financiën (vacature-Simons) bij twee de stemming, mr. P. Drooglever Fortuyn (u.-l.) met 20 stemmen, tegen 16 op den heer Ter Laan (S. D. Aj. P.). Mr. Drooglever Fortuyn heeft de be noeming aanvaard. ZAANDAM. In de wethoudersvacature Latenstein werd gekozen D'. Donia soc.- dem. met 10 van de 19 stemmen. .Het voorstel—Duijs tot aanstelling van een vier den wethouder om den soc.-dem. de meer derheid te geven werd aangenomen met 14 stemmen. Behalve de 10 soc.-dem, stemden voor 2 liberalen, 1 vrijz.-dem. en 1 Katholiek. Als vierde wethouder werd gekozen D. v. d. Laan soc.-dem. met 10 stemmen. HAARLEM. Herkozen, de heer J. de Breuk; gekozen in de vacature J. F. Huls- wit, "L. Modoo (V, D.) Beide heeren na men de benoeming aan. De N. Hrl. Crt. meldt van den nieuw- benoemden wethouder het volgende: De heer Modoo, is te Dordrecht geboren en 53 jaar oud. Hij woont sinds vele ja ren te Haarlem en was vroeger lid der Si Di. Ai. P;. In het jaar 1899 werd hij tot raadslid gekozen en bleef het tot den dag van heden. Later bedankte hij als lid der S* D. Aj. P;. en sloot zich aan bij de Vrijzinnig-Democratische richting. Thans moet hij ook daarvoor hebben bedankt. De heer Modoo is loodgieter van beroep en woont op de Parklaan. Het uitoefe nen van dit vak zou voor den heer Modoo als wethouder der lichtfabrieken, welke functie den nieuw gekozene waarschijnlijk wel zal ten deel vallen eigenaardige bezwaren medebrengen. Wij vernemen dan ook dat de heer Modoo van plan is deze loodgieterszaken aan kant te doen. 1 VELZEN. Hier moest de heer Frans Netscher (vrijz. dem.) aftreden als wet houder. Bij eerste stemming verkreeg de" heer Netscher 5, de heer Polderman 10 en blanco 1 stem. Gekozen de heer Pol derman die voor de functie bedankte Bij de nieuwe vrije stemming verkreeg de heer Netscher 5, de heer de Boer 10 st. e»n I blanco. Gekozen de heer de Boer. Ook dezen bedankte. Bij de volgende nieuwe stemming ver kreeg de heer Netscher 5, de heer Sant 8, de heer Vooren 1 stem, blanco- 1 ongeldig 1, zoodat gekozen was de beer Sant. Deze was niet ter vergadering aanwezig en zou dus van deze benoeming in ken nis worden gesteld. De heer Sant, kwam echter, nadat een nieuw punt der agenda was behandeld, ter vergadering en verklaarde zijn benoe ming tot wethouder niet te kunnen aan vaarden. Bij de stemming, die nu volgde, verkreeg de heer Netscher 5, de heer Vooren 7, ongeldig 3 en blanco 2. Ook de heer Vooren bedankte toen. Een nieuwe stemming werd gehouden, waarbij de heer Netscher verkreeg 6 st. de heer Handgraaf 8 st., blanco 2 en ongeldig 1, zoodat gekozen is de heer J. Pi. Handgraaf, die verklaarde de benoeming te willen aanvaarden, zich ten volle bewust, van de groote en moeilijke taak, die hem wacht. Hij zou ook gaarne zijn mandaat ter beschikking willen stel len, wanneer men met de vrijzinnigen tot overeenstemming kan komen. LIMMEN, 6 lotelingen. C. Metselaar 5, F, J. Meijer 3, G. v. d. Park 4, Joh. Stet 1, D. J. Vermeulen 6, S. Verver 2. i BERGEN, 9 lotelingen. Jac. Akkerman 6, W. N. Bakker 1, H. Ivang 3, J. Ivang 2, H. Louwe 8, B. Min 5, N. J. Schaap 7, J. Wj. Scholten 4, Joh. v. Wonderen 9. EGMONDBINNEN, 18 lotelingen. F. G. v. d. Berg 9, L. Bruineberg 3, Jac. Castricum 18, M. Dekker 15, P, Duin- meijer 6, J. de Geus 5, C. H. de Goede 1, J. A. Kareis 4, N. Klooster 14, J. Lief- ting 2, C. Lichthart 11, C. Luten 10, P. Rozing 17, N. Schuit 7, G„ Stoop 8, G. H. J. Strootman 13, J. Tromp 12, W' Wittebrood 16. EGMOND AAN ZEE 19 lotelingen. L Buis 4, M. v. Duin 15, P1. Groen 18, P Groen 19, M. Hoebe 1, N. v. d. Plas 9, J. E. Ruigewaard 3, W;. Sloot 12, Jan Stam 8, Jan Stam 7, KI. Stam 2, W. Visser 16, H. Vuil 13, D. Wijker 11, G, Wijker 17, P. Wijker 10, G. Zwart '14, J. Zwart 5, J. Zwart 6. SCHOORL, 2 lotelingen. K- Breed 2, N. Louter, 1, OUDORP, 8 'lotelingen J, Bloodhoofd 7, N. de Boer 2, C. Koning 5, J. Kunst 4, J. S. Lenting 8, C. Morsch 3, Jac. Steenhof 1, S. v. Veen 6. KOEDIJK, 8 lotelingen. N. v. Baar 3, K. Barsingerhorn 4, J. Bos 7, Q. Brammer 2, J. N, Otto 6, R. Vader 5, A. Visser 8, P„ Zwetsman 1. URSiEM, 7 lotelingen. J. M. J. Ammersdorffer 2, N. Broertjes 5, K. Leegwater 6, P. J, Oud 7, J. Pater 1, C. Schaap 3, W. Smit 4. SCHERMERHORN, 4 lotelingen. J. Eggers 3, A. B. Hermes 2, J. Koster 4, T. Schaar 1. Z. EN N. SCHERMER, 3 lotelingen, K. Jonger 2, H. Kieft 1, D|. Meijer 3. WARMENHUIZEN, 13 lotelingen. J. Bakker 13, M. Blankendaal 12, J. G. Dekker 7, D. Goed 6, P. de Groot 10, J. Kamper 5, S. de Lang 8, B. Muilenboom 3, F. Nieuwland 9, J. de Wiijs 1, H. Se- venhuisen 11, P. Tesselaar 4, P. Wjnder- boer 2. PETTEN, 3 lotelingen. J. Jac. Constand 2, B. A. Kolkman 1, C. Purmer 3. ALKMAAR. MILITIE. Naar aanleiding van verschillende vra gen, welke tot ons gericht zijn omtrent het aantal militie-plichtigen in deze ge meente, meenen wij niet beter te kunnen doen dan de cijfers van verleden jaar, ontleend aan het Gemeente-Verslag, te doen volgen: Voor de lichting 1913 werden volgens de bepalingen der nieuwe Militiedienst 222 personen ingeschreven. Hiervan werden door den Militieraad voor goed vrijgesteld wegens broederdienst 53 personen en we gens eigen vrijwilligen dienst 8 personen, terwijl 1 ingeschrevene voorloopig werd uitgesloten. Aan éen ingeschrevene werd de gevraagde vrijstelling wegens eigen mi litairen dienst geweigerd. Door Gedeputeerde Staten werden 2 per sonen voor éen jaar vrijgesteld wegens opleiding tot geestelijke en 3 wegens kost winnerschap. Door den keuringsraad werden 60 in geschreven wegens lichaamsgebreken of we gens gemis van de gevorderde lengte vrij gesteld. Onder de overgeblevenen, ten getale van 95, werd eene loting gehouden. De num mers 176 zullen in 1913 ter inlijving bij de Militie worden opgeroepen. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. Na afgelegd her-examen zijn bevorderd tot ;d»e 2de klasse: Wt 'H. G„ P.ompe, J. M. Zaal, Ja. Ma. Zwaanswijk, G. L. Zweedijk, Q Schoor!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1