Mo. 117. Donderdag 9 Oct. 1913. 7e Jaargang bij Koeien I FEUILLETON. LOUIS VEUILLOT. Onrechtvaardig verkre gen geld gedijt niet. Homespuns, doch| iestoffen. 21 iste winkel voor Ju >ud, Kruizen en Kruis-1 jouden Armbanden, I Halskettingen, Paarl-1 v- en V erlovingsringen I t blijft PIET OUDEII Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Moord-Holland. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, oude Juweelen, Bloed- ngan. Goud en Zilver- ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct,Pr 3 maanden franco h)ui*; 105 et met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen In het begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant3 cent yin het Zondagsblad 5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K> Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 15 regels30 «art, Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woerden, bij vooruitbiet 25 Te Boynes In Bourgogne, zijn geboorte plaats, is Zondag het eeuwfeest van Louis Veuillot feestelijk gevierd. „Tegen het midden van het jaar 1811 kwam een kuipersgast, Francois Brice Veuil lot, die in de wereld niets bezat dan zijn werktuigen, door Boynes, een klein vlek in de provincie Gatinais, hij zag aan het met kljpiop begroeide venster van een klein huis, een mooi struisch meisje dat zingend haar werk deed; hij vertraagde zijn stap, keek om, en, vertrokken uit het naburig departement om Frankrijk rond te gaan, trok hij niet verder." Aldus de romantische aanvang van het groote werk van Eugéne Veuilfot over zijn beroemden broeder Louis. De „historie" liep haar natuurlijken loop Frangois Veuillot werd heel spoedig de gelukkige man van het mooie, kloeke meisje Marguerite Marianne Adam, en 't eerste kind uit het liefde-huwelijk van deze twee onbedorven menschen was Louis- Frangods- Victor Veuillot, die geboren werd den 11 en October 1813. Het levensverhaal van dezen man is al even eenvoudig. Van arme ouders gebo ren, als een kind der armen opgevoed, heeft hij zich zelf onderwezen in taal en stijl. Hij was niet alleen arm aan tijde lijke middelen, zijn ouders hadden hem zelfs het goedkoopste .en toch beste brood niet kunnen geven, het brood des levens. Zoo zwierf hij dan zonder God de we reld door. Dan aan een dagblad van deze dan aan een van gene partij verbonden. Op een zeker oogenblik stond hij stil en hield rekening met zich zeiven, ieder mensch kent "dit oogenblik. Hij had weinig meer, bijna niets; van overtuiging geen, zweem, van eer een dwaas begrip le respect hu- main, line lacheté van geweten, een doffe echo. Toen voerde hem de hand der Voorzie nigheid naar Rome. Jb, de hand der Voor zienigheid, hij zelf heeft het beleden, weenend van heilige aandoening, jubelend van heilig genot, trillend van heiligen toorn beleden door ieder woord, door iedere daad van zijn leven. Zijne bekeering is eene zooals St. Pau- lus die beschrijft, zegt Dr. Schaep- man in „Menschen en Boeken" een sterven met Christus tot het leven met Christus, een doopsel, een gaan door de wateren des doods om daaruit te verrijzen tot het leven. Na enkele zwervingen vond hij zijn vaste plaats als de redacteur van den „Univers". Jaren heeft hij die plaats vervuld, ze alleen ruimend voor het geweld der ver volging, dat hem dan in de gevangenis bracht, dan het zwijgen oplegde voorkor ten of langen tijd. Het zwijgen? neen ge zwegen heeft hij nooit. a Een dichte wijnstok reikte tot aan het kozijn, de groote bladeren drongen bijna tot in het slaapvertrek. Plotseling viel haar blik op de gevulde zware reistasch, die zij bij het binnenkomen op den vloer had gezet. Met gespannen nieuwsgierigheid na derde zij ze, tilde ze op en droeg ze op de groote tafel midden in de kamer. Een sleutel van een zonderlingen vorm, dien Z'j in den zak van. den doode vond, open de zonder moeite het kunstig vervaardigde slot. De stevige stalen beugel week uiteen onder den druk harer hand en een luide reet ontsnapte de weduwe. Goud goud eene massa goud in lange rollen en ïarde pakken was er in verborgen Groote, zorgvuldig bijeengebonden documenten sta- en daarnaast, en een grijze zak vol bank noten viel er uit. Welk een rijkdom, welk 'e" schat in hare handen! Een handvol, fe" Sreep, en zij kon allen betalen, die ets van haar te vorderen hadden. Dulze- en greep zij met beide handen naar haar hoofd. Hoe onrechtvaardig was toch het 'ot. Dit stervende kind op de sofa daar, at zelfs geen geluid deed hooren, en Wiens levensuren naar menschelijke bere. Nooit heeft de pen tusschen zijn vinge ren gerust; nooit is de belijdenis op deze lippen verstomd. Vooral in onze dagen nu er een strijd Wordt gevoerd over de vraag: Waarom moeten de Katholieken in Kath. vereen, ge organiseerd? mag wel eens gememoreerd worden, wat een onbedwongen en onbe dwingbare strijder als Veuillot zoo deed onderscheiden. Het is al een zeer oude opmerking, dat de eenheid, die het Kath. geloof aan le ven en levensbeschouwing geeft, nooit in eenzijdigheid ontaardt. Daar is niets zoo ruim, zoo breed, zoo hoog, zoo diep als de Kath. sympathie. Zij omvat al het menschelijke, want zij is de liefde, die van God uitgaat en tot God terugvoert, die alles wil redden, ver lossen, herstellen, verheerlijken, zaligen. De tegenpool dezer liefde is niet de haat, maar het booze. Daartegen voert zij onver biddelijk en eeuwig strijd, die strijd zelfs is een harer noodzakelijke levensuitingen: God beminnen en het kwaad haten; zonder het een heeft men nu eenmaal het an dere niet, Maar laat het booze weg, en het Katho licisme heeft feen vatbaarheid en bevatte lijkheid voor alles; hoe kan het anders roept dr. Schaepman uit deze Kerk bezit alleen den God, die de geheele men schelijke natuur aannam en ze vereenigde met Zijn persoon. „Zet liever gij uw Kerk wat uit!" roept de leekedichter, maar hij heeft zelf nog veel te goed gezien hoe belachelijk het zou zijn, dien raad te geven aan de Kath. Kerk, die geen andere grenzen kent dan de grenzen der wereld. Veuillot behoorde niet tot het geslacht dergenen, die vreezen recht te vorderen in naam hunner beginselen, angstig zijn om dat beginsel scherp te omlijnen, zij heeten dat „politiek". Neen Louis Veuillot was een van die mannen, die liever de wereld doorkruisen met hun recht als bedelstaf, dan-warmpjes zitten op het erf, dat hun en hun kinde ren is gewaarborgd, maar dat is niet meer het erf van den vrijen man. Daar is een woord van Veuillot, dat den geheelen katholieken journalist teekent. „Het Katholielii be gi nsel —zegt hij is de steen in den slinger van Da vid. "Hij is hard, vast, scherp, maar daar is er maar éen. Het liberaal-Katholicisme slaat in zijn wijsheid den steen tot gruizel en doet daar zand doorheen. Dan kan het twee, driemaal werpen en misschien wordt Goliath slechts gekwetst en kan men hem nog bekeeren. Het werpt en Goliath schudt den breeden kop en wrijft zich de oogen uit en schopt met een grimmigen lach dit Davidje weg. kening nog slechts weinige in getal konden zijn, bezat al dit geld en nog veel, veel meer, waarvan deze papieren het be wijs leverden! En hare eigen, gezonde^ levenslustige kinderen zouden morgen zelfs geen brood meer hebbenMaar als zij eens eene aanzienlijke som nam, leende, natuurlijk! en hare onverbiddelijke schuld- eischers betaalde, zich andere werklieden en bedienden aanschafte, ander beter vee kocht, ep de gebouwen van den Wiedding- hof liet herstellen? Later kon ze het met interest teruggeven. Zij wist immers, dat de Wleddinghof de beste bezitting was wijd en zijd, dat hij dubbele, ja drievoudige rente gaf. Het zou dus niet zoo lang duren, of ze had de som terug, die ze dan aan haar eigenaar kon teruggeven. Maar wien zou ze het geld teruggeven, wie was de eigenaar? Dat kind daar en als het stierf de fiscus. De fiscus, die den overledene on verbiddelijk vervolgde, die hem over de zee gedreven had en hem in vreemde lan den onder wilde volksstammen liet weg kwijnen want zijne gezondheid had on der den schadelijken invloed van het heete klimaat vreeselijk geleden, zooals hij vroe ger- in zijne brieven aan Wedding mee deelde. En nu zou hij erven? Inderdaad een lachende erfgenaam, die de millioe- nen gemakkelijk in de staatskas schoof, terwijl zij, de vrouw van Richard Wedding, met hare hongerige kinderen van huis tot huis ging. Zou zij niet geheel in den zin j W|ij zullen den steen goi' i bewaren en geheel houden, op een goeden dag zal David wel komen en de steen gaat het voor hoofd in." Hoe scherp teekent Louis Veuillot hier het Liberaal—Katholicisme uit, wat een lee ring ligt "er "m deze woorden ook voor dezen tijd, waarin wij strijden vóór de Ka tholieke tégen de Neutrale vereenigingen! Het einde. Men schrijft aan de „Standaard": Het anti-Tariefcomité zal zijn actie be sluiten met het geven van eendiner, waartoe ook verschillende groot-industriëe- len zijn uitgenoodigd Of ook Duitsche industriëelen zijn uitge noodigd konden we niet te weten komen. Men zou zoo zeggen, 't ligt voor de hand. En wat zullen dan die Duitsche heeren smakelijk dineeren, nu die goede Hollanders zoo voor hunne belangen hebben gestreden KERKNIEUWS. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, is bepaald, dat de invoering van de nieuwe Gregoriaansche zangwijze beslist met Paschen f915 moet ingevoerd wor den, alsmede dat dan het Latijn op de zuiver Italiaansche wijze wordt uitge sproken. Op de Klein-Seminaria wordt het reeds gedoceerd, op de Groot-Seminaria zal het weldra worden ingevoerd. (Msb.) MGR. TACCI. Mgr. Taccl, de pauselijke internuntius voor België en Nederland, is voor een gezond heidsverlof naar Italië vertrokken. MARTELAREN DER DOMINICANER ORDE. Uit Rome wordt aan de Année Domi- nicaine gemeld: Sinds eenigen tijd is hier het proces dei- zaligverklaring van twee duizend martelaren uit de Dominicaner orde aanhangig, welke op verschillende tijden en in verschillende landen hun bloed voor ons H. Geloof ver goten hebben. Met grond vertrouwt men, dat deze allen de eer der altaren waardig gekeurd zullen worden in 1916, het jaar waarin de orde het 7e eeuwfeest viert van hare officieele goedkeuring door Paus Ho- norius III. BINNENLAND. Eerste Kamerverkiezing. De Pro vinciale Staten van Overijssel verkozen tot lid van de Eerste Kamer in de vacature- Barge (r.-k.) den heer J. C, L. van der Lande (R-K.) te Deventer met 24 stem men. rar. dr. J. A. van Rooyen (lib.), burgemeester van Zwolle verkreeg 19 stem- van den overledene handelen, als zij alles voor zich behield? Zeer zeker! Uit voor zorg had hij immers de gelden op Wed dings naam op verschillende banken ge plaatst. Met onrustige begeerige haast schudde mevrouw Wedding een gedeelte van den inhoud der tasch op de tafel en woelde er met beide handen in. In het eerst was zij wel van plan geweest, de sommen te tellen, doch dit eischte veel van haar geduld en het goud scheen on der hare handen te vermeerderen, de ge heele tafel was er reeds door bedekt, het fonkelde en glinsterde voor hare oogen, en nog altijd was de tasch niet half le dig. Met een plotseling losbrekend™, waan zinnigen angst sprong zij naar de deur en schoof er den grendel voor. Zloo iemand haar hier overviel? Een koud zweet bedekte haar voorhoofd. In hare oogen gloeide een ongewoon vuur; haar geheele lichaam beef de, hare handen trilden in hartstochtelijke onrust. Een koortsachtig rood lag op haar zooeven nog zoo bleek gezicht en maakte van haar eene zonderlinge verschijningde edele in rouwgewaad gqkleede gestalte met onedele hebzucht gebogen over den blinken den mammon, de gansche houding als een op de loer liggend monster. Was dat wer kelijk nog de vrouw van een Wedding? Een halfluid tellen kwam over hare lippen. De getallen werden te groot, ze kon ze niet meer vatten; ja, als ze pen en papier bij de hand had gehad, dan zou het ge makkelijker Zijn gegaan. Maar de kamer men, en F. M. Wibaut, (Soc.) te Amster dam 4 stemmen. De Minister van koloniën en de Oouverneur-generaal. Van bevoeg de zijde wordt medegedeeld, dat de Minis ter van Koloniën, mr. Pleyte, op dienaan gaande tot hem gerichte vragen, verklaard heeft, dat er voor hem geen enkele reden bestaat om een vervroegd aftreden van den gouv-generaal van Ned.-lndië, Iden- burg, te bevorderen. Landvoogd Idenburg. Wij lezen in de „N. Arnh. Ct." Bij het afdeelingsonderzoek der Indische begrooting moet er vanuit linksohe kringen een zeer-gezaghebbende stem zijn opgegaan tot verdediging van 's heeren Idenburg's beleid en tegen het denkbeeld dat de land voogd vóór den- gebruikelijken vijfjaar-ter mijn (waaraan nog éen jaartje ontbreekt) zou moeten plaats maken voor een geest verwant van Exc. Pleyte. Landweer-oefeningen. De dienst plichtige soldaten 3er landweerlichtingen 1912 en 1913 zullen in 1914 voor 6 dagen en het dienstplichtig kader der landweer lichtingen 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913 zal voor 9 dagen onder de wapenen wor den geroepen. (AVp.) Beproeving van greppelploegen. Door de vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier zal op Zaterdag 8 November a.s. des voormidda-gs te 11 uur op de landerijen van de Proefzuivelboerderij gelegen aan het Keern te Hoorn een beproeving worden gehouden van greppelploegen, welke voor belangstellenden kosteloos toegankelijk is. R. Kj. Juvenaat bisdom Haarletn De Bisschop van Haarlem heeft bij be sluit van 3 October j.l benoemd als voor zitter van het bestuur der plaatselijke pa- tronaatscommissiën en jongelingsvereenigin- gen in het bisdom van Haarlem, den Z. Eerw. heer W. van Stee, rector te Voor burg." Is lijkverbranding volgens de NederI andsche wet geoorloofd? Het crematorium op Westerveld, tè Velsen, is thans ingewijd, maar nog niet in gebruik genomen. Zooals bekend is bestaat er ver schil van meening over de vraag of lijkver branding in ons land onder de tegenwoor dige wetsbepalingen- geoorloofd is. Zijn we wel ingelicht, schrijft de „Tel."; dan heeft het hoofdbestuur van de Ver- eenigin-g voor facultatieve lijkverbranding zijn gedragslijn vastgesteld. De verwach ting is, dat de nieuwe regeering zich niet principieel tegen lijkverbranding verklaren zal en de vereenigin-g bij het in gebruik- nemen van het crematorium geen belet selen in den weg zal leggen! Mocht dit evenwel toch het geval zijn, dan zal een der Tweede Kamerleden, voorstan- verlaten kon zij niet, neen, neen, niemand mocht den schat zien 1 Een zacht lachen klonk door de sterfka mer. „Ik ben nu rijk, onmetelijk rijk!" juichte zij. De slanke handen woelden in het blin kende goud, zij drukte er haar gloeiende wang en brandend voorhoofd tegen en kuste het koude metaal. Rijk, rijk vorst Caro- Iath-W(olfegg, hoeveel kost uw slot, hoe veel al uwe bezittingen, hoeveel uwe kin deren? Ik koop ze, ik koop u, alles, alles!" En nu wierp zij stuk voor stuk in de lederen tasch, schudde het nog* eens uit en telde opnieuw. Een-e onedele, ja vreeswekkende vreugde gloeide in hare oogen, hare fijne neusvleugels trilden, haar adem ging snel, maar plotseling richtte zij zich met een rauwen kreet overeind. Van de vensterbank sprong de kleine Ehren- traut vlug in de kamer en liep naar de met goud bedekte tafel. Hare kleine handen grepen 'in den goudhoop. „Mama", riep zij verbaasd, „mama, is dat uw geld? Nu kunnen we op den Wled dinghof blijven! O, mama, geef mij een goudstuk, gij hebt er zooveel." Verder kwam het arme kind niet. De witte handen der moeder omklemden den tengeren hals der kleine en drukten de jonge keel toe, zoo sterk en toornig, dat een licht reutelen uit de borst opsteeg. „Zult ge zwjjgen, kleine satan?" Het gloeinde gezicht der vrouw was als in steen veranderd. En toen eindelijk de handen den hals van het onheilspellend stil geworden der van lijkverbranding, het initiatief ne men om verandering der tegenwoordige wetten te verkrijgen. Najaarsmarkten. De groote na jaarskoemarkten zullen in dezen herfst ge houden worden te Purmerend op 13 Octo ber, te Schagen ,op 30 October te Alk maar op 3 November en te Hoorn op 10 November. PLAATSELIJK NIEUWS. URSEM. Verleden week is in de R. K. school alhier, met 22 leerlingen een Iandbouwwin- tercursus begonnen, leider is de heer J. Winkel, hoofd der school te Noord.Beem- ster. ZUID-SCHARWOUDE. Naar wij" vernemen is voor het alhier te houden Nationaal Concours voor Fanfa recorpsen en Harmoniegezelschappen, door een aantal burgers een waarborgfonds van f3000 gesticht. Wel een bewijs hoe groot de belangstelling voor dit concours is. WERVERSHOOF. I Betaling gestaakt. De cornmis- sionnair in groenten M. te Onderdijk heeft zijne betalingen gestaakt zeer ten schade van verscheidene landbouwers aldaar. Collectief ontslag. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging alhier heeft ont slag genomen in verband met de plaats gehad hebbende Raadsverkiezingen. SCHAGEN. Ongeluk. Dinsdagmorgen viel de 60- jarige werkman, Jb. Koopman, terwijl hij bezig was aan het reinigen van goten en schoorsteen aan het café j,De Posthoorn" van de ladder achterover op de straat- s-teenen. Per brancard werd hij naar zijne woning vervoerd, waar hem de H:. H. Sa cramenten der Stervenden werden toege diend. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde inwendige kneuzing. Na een vreeselijk lijden is de arme man des middags bezweken. CASTRICUM. Uitslag aanbesteding. B. en W|. het bouwen van een directeurswoning bij de in aanbouw zijnde gasfabriek. O. Renooi H-oom f 5250C. Rol Castri- cum f5025; Wed. P. van Heijst, Velsen, f5000; P. Dubbeld, Alkmaar, f4993; J. van Schagen, Haarlem f4829; T. Krom, Uitgeest, f4785; Gebrs. Roozendaal, Uit geest, f4750; A. v. d. Eng, Uitgeest, f 4700J. Vlaar, Castricum, f 4695P, Dim mers, Zaandam, f4560; J. Bos, Limmen, f 4493P. Rings, Santpoort, f 4385J. Weel, -Castricum, f4310; J. Res, Castricum, f4264; P. J. Berkhout, Medeniblik, f4188; J. Tromp, Castricum, f4124. Gunning in beraad, volgens bestek. kind loslieten, viel zijn lichaam als dood op den grond. Met een gillenden kreet rukte de weduwe haar kind omhoog. Het gelokte hoofdje zonk voorover, en het lichaam hing als eene verwelkte bloem levenloos op hare armen. -„Groote God, ik heb mijn kind ge wurgd!" stiet zij in ontzettenden angst uit. Daar werd op de deur geklopt. Met het bewustelooze kind stormde zij de kamer uit, „Dokter, mijne Ehrentraut, help, help, red haar!" „Maak plaats", zeide de oude huisdok. ter ernstig, na een blik op het kind te hebben geworpen. „Niet hierin, hiernaast in mijne kamer, o treed binnen." Met aanwending, van al zijne kunst tracht, te de geneesheer de kleine in het leven terug te roepen. Met lichte bewegingen maakte zich eindelijk het terugkeerende le ven bemerkbaar. Duidelijker en luider werd de adem en nu Goddank, een zwakke zucht. Ehrentraut opende de oogen. Dikke zweetdruppels parelden op het hoog e voor hoofd van den geneesheer, zijn adem ging snel. „Wat is er toch gebeurd?" vraagde hij fluisterend. (Wobdt vervolgd.}

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1