VNK, ile Boerenhofstede GOTTMEI in Bouwland] R DE RU HIDEI LIIOEI, itionskof fiehuis I Jroodbakkerij, ncras-Koedijk, i P. BOS te Hooro, ge Verkooping. Saterdag 11 Oct, 1913. TWEEDE BLAD. No. 118 Ome reclame tennt op feiten heeft daarom e meeste vaarde. derlaodsch-Indischel zeer concurreerendel ld. .10.22 H.A. MIJDRECHT. arderij met Stalling ;fg| rnvee, Schuur, Hooibal are Weilanden en DU! r et zoo gunstig bol „De Tweedo e'l er Mijdrecht»8"'! ie rij". tfisgebeden van 12—19 October. Het Testament van Louis Veuillot. U October 1813-31 Mei 1883. De avondvoorzltter. Eene uitnoodiging. De Katholieke Illustratie 6 PRIJZEN, drie voor meisjes en drie voor jongens. VOOR MEISJES. Ie prijs: 2e prijs: 3e prijs: VOoR JONGENS, le prijs 2e prijs: 3e prijs: „de Feestvreugde" 1 19, ALKHAAR' Om Blad alkmaarJ ïèrdijkT™ l DINSDAG 4 NO )13, 's avonds 6 van den Heer Th. KOuPl dijk, verkoopen voor dl Heer D. SLIJKERMAül ugelijke jaren met anooi iet WONING, SCHUUB NGROND bg de Spanbroek, samen grot te veilen in 2 1 Januari 1914. >AG 21 CCTOBSB 1913, inr, ten herberge van deal iUIJS te Sint PasoraiJ )pen heer J. OUD, aldaar: ïeelen zeer vruchtba jhikt en gunstig gelegen] ilbouw, aan de RingslooU t en de Weert, nabij denl Sint Paneras onder del dijk, samen groot 17 heel n 10 centiaren, te m. 3htingen verstrekt genoemd .F. W. J. V. D. HEIJDBJI n Mr. A. P. H. DE LANGUI sullen op Donderdnll 1913, des morgens ojl het Café van D. BOBSTf ;en verzoeke van de W Mr. J. en N. C. H. veilen en verkoop»» at a/d Kerk vaart, L- oiljetten omschreven. In totaal f 1165 per HA In totaal f 65,26. e, in huur bij S. e aanvaarden, wat het nuari en de gebou*®0' 1 Mei 1914. 'ormatiën geven rissen. (Deze lijst is samengesteld volgens den Kalender van het Bisdom Haarlem). Kerkwijding vóór de Hoogmis 34. Onveranderlijk gedeelte der Mlsge- 3,den blz. 3» en volgn. ZONDAG 12 OCT. 22ste Zondag at Pinksteren, 818. Oiedo. Praefatle v. d. H. Drievuldigheid 60 2e collecte v. d. H. Birgitta 60S. 3e v. d. H. Wilfridue uit de M'» «Sacerdote» tul« 84. HAANDAG 13 OCT. H. Eduardus, Belijder en Koning 507. 2e collecte »A cunotiK 63. 3e naar keuze van den prieeter. DINSDAG 14 OCT. Pam en Martelaar 507. H. Callistua, WOENSDAG 15 OCT. H Teresla, 508. DONDERDAG 16 OCT. - Mis van den 22sten Zondag na Pinksteren 318, loader Gloria en Credo. 2e collecte »Fidalium« voor de overle denen 554. 3e collecte »A cunctie» 63, VRIJDAG 17 OCT. H Hedwig 509. 2e collecte >A cunctle» 63. 3e naar keuze van den priester. ZATERDAG 18 OCT. H. Lucas, Evangelist 510. Credo. Praefatie van de H.H. Apostelen 61 ZONDAG 19 OCT. 23sten Zondag na Pinksteren 320. 2e collecte v. d. H. Petrus van Alcau- tare 511. Credo. Piaefatie v. d. H. Drievuldigheid 60. 12 OCTOBER. 22e Zondag na Pinksteren-^ Les uit den brief van den H. apostpl Pau- lus aan de Philippensen; 1, 6—11. Broeders! Wfijj vertrouwen op den Heer Jesus, dat Hij, die het goede werk in u begonnen heeft, het voleindigen zal tot op den dag van Christus Jesus; gelijk het billijk is, dat ik dit gevoelen heb ten aanzien van u allen, omdat ik u in mijn hart draag en overtuigd ben, dat én in mijne gevangenschap én in mijne verdediging en bevestiging des Evangelies, gij' allen deel hebt in mijne vreugde. God toch is mijn getuige, hoezeer ik u allen liefheb met de teedere liefde van Jesus Christus. En dit bid ik, dat uwe liefde meer en meer over vloedig moge worden in kennis en in alle oordeel, om te toetsen wat het beste is, om rein en zonder aanstoot te zijn tegen den dag van Christus, vervuld zijnde met de vrucht der gerechtigheid door Jesus Christus tot eer en lof van Ood. Evangelie volgens den H. Mattheüs; XXII, 15—21. Te dien tijde gingen de Pharizeën heen en beraadslaagden, ten einde Jesus in zijne woorden te vangen. En zij zonden hunne leerlingen met eenige Herodianen tot Hem, zeggende: Meester! wij weten dat Oij de waarheid liefhebt en den weg Qods naar waarheid leert en niemand ontziet, daar Gij op den persoon der menschen niet let. Zeg ons derhalve wat U dunkt: is het geoorloofd den keizer cijns te beta len of niet? Jesus nu, hunne boosheid kennend zeidewat stelt gij Mij op de proef, huichelaars? Toont Mij den cijns penning! En zij toonden Hem eene denarie. En Jesus zeide tot hen: van wien is dit het beeld en het opschrift? Zij zeiden Hem: van den. keizer. Toen sprak Hij tot hen: geeft dan den keizer wat des keizers, en Oode wat Oodes is. Legt aan mijn zij mijn trouwe veder, Op 't hart het kruis, mijn trots, mijn licht, - Mijn werken aan mijn voeten neder, En sluit in vree mijn doodkist dicht. Plant, na de laatste lijkgebeden, D'en kruisboom op mijn graf, en wie Me een zerk mocht wijden, schrijf met reden Daarin: „Ik heb geloofd, ik zie". Zegt tot elkaar: Hij slaapt na 't sloven, Zijn harde taak is afgedaan. Of liever zegt: Hij waakt: hierboven 's 't licht voor jgoed hem opgegaan. Wordt mijn gedachtenis aangeschonnen Boor blinden haat of valschen nijd, 0 wreekt het niet. Ik heb verwonnen Ik immers streed den goeden strijd. Ik hoop op Jezus, 'k Heb me Zijner Nooit hier geschaamd als 't'plicht gebiedt Ten jongsten dag schaamt Hij zich mijner Ook voor Zijns Vaders aanschijn niet. 1 „ds Geld." J. R. v, d, LANS» Overgenomen uit liet Geillustreera Zondagsblad yaa „De Tijd" en „De AmstelBode"J,(Naar eea teekenfng van Van Geldoqj. A'wulatipialle, 19—9'13. Als u dit opschrift leest, dan denkt u onwillekeurig, dat ik u uitnoodig om bij mij op bezoek té komen, zulks zou ik ook gaarne willen doen, doch daar zijn vele bezwaren tegen. Vooreerst is de afstand wel wat te ver en derhatve de kosten te zwaar, immers op een goedkoope boot zult u niet minder dan een kleine Vierhonderd gulden je betalen hebben, het spoor nog niet medegerekend. Ten tweede zou ik niet weten hoe u te herbergen, hotels zijn hier niet, de Indiër slaapt gewoonlijk, waar de nacht hem overvalt, met slechts een enkele dunne doek als bed en dekens. Mijn eigen kamer zou u niet erg bevallen want die is klein, een sunlightsoapkist is mijn stoel; mijne koffers, steeds nog voor zien niet „een zending der Alkmaarsche Koek- en Biscuitfabriek „De Volharding" dienen als tafel en een vouwbed staat in den hoek. Dit alles is niet erg aanlokkelijk voor een bezoek! Ten derde zou mijn kok er veel op tegen hebben, hij kan wel drie aardappelen met wat uien en schapen- vleesch op verschillende, soms zelfs op verrassende manieren, klaarmaken en dan de disch nog verrijken met wat rijstenbrij of liever met wat rijst, waar wij wat melk overgieten en aldus brij vormen, doch verder gaat zijn kunst niet. U zoudt dus schrale hans als keukenmeester vinden! Ten vierde en dat is wel niet het geringste zou ik op het oogenblik niet weten, uit welk gaatje van mijn beurs ik u zou moeten voeden. Men moet de tering naar de nering zetten, doch zulks is op het oogenblik bijna onmogelijk. Onze goede Aartsbisschop kan ons niet meer geven dan 20 gulden in de maand; nog geen drie maanden geleden kon men er mee volstaan, doch nu lijdt het geld aan vliegende tering; had men nog kort geleden 15 of 20 ct. per dag noodig, nu kan men het met niet minder dan SO of 90 ct. redden en, wie voor ziet het einde! Drie maanden geleden had de „monsoon,, of regentijd moeten begin nen en op heden is er nog geen water gevallen. Het gebrek aan water is nu een duizendmaal herhaald gesprek. Dikwijls is de lucht zoo zwaar bewolkt geweest, dat men als het ware een kanon noodig achtte, om er doorheen te worstelen en steeds dreven zij, zonder.iets achter te laten voorbij Drie maanden tevergeefs reeds gewacht! Dat wil wat zeggen voor het arme volk hier, dat over het algemeen in den meest letterlijken zin „van de hand in de tand" leeft: wat vandaag wordt verdiend, moet ook besteed worden. Men bekommert zich niet voor den dag van morgeneen appeltje voor den dorst bewaard, is een ongekende rijkdom. Drie maanden reeds geen werk, geen eten, de grond kan niet bebouwd wor den, de tweede oogst had reeds in vollen bloei moeten zijn, en de eerste is nog niet gezaaid. Met den dag ziet men de armoede toenemen, velen gevoelen zich reeds gerechtvaardigd om van de beter bedeelden iets weg te nemen, de nood dwingt hen. Gedurig komen de christenen onze hulp inroepen, doch met betraande oogen moeten wij ze met een stuiver of minder wegzenden, onze schatkist raakt uit geput, wij kunnen den bodem reeds zien. En dan voorloopig zijn wij nog niet aan het einde, zelfs al komt er vandaag of morgen een flinke regenbui, waarvoor wij dagelijks bidden met een door de kerk zelf aangewezen gebed. De jaarlijksche re genval tot den dag van heden is anders gemiddeld veertig -duim en nu kunnen wij slechts twee duim boeken. In een van de plaatsen van mijn missie is reeds tengevolge van het watergebrek de cholera uitgebroken, en misschien ook reeds in andere plaatsen van het bisdom. Het eigste zijn wij te wachten, en wij kunnen niet meer helpen en het is daar om, geachte lezer, dat ik u uitnoodig. In de groote voorraad-schuren kan men nog van alles krijgen, doch de middelen ontbreken ons. Laat de een wat geld ge ven voor wat rijst, de ander voor wat meel, een derde voor andere levensbehoef ten, doch vergeet dan ook niet iets te geven voor het vee, dat wij overal rondom ons zien slinken. Ik betwijfel niet of de Redactie van Ons Blad wil zich gaarne met de verzending van uwe giften be lasten, om u aldus onkosten uit te winnen. Het is de eerste maal, dat ik een be roep doe op uwe liefdadigheid, en ik ben er van overtuigd, dat u mij niet zult te leurstellen. Wlaart u zelf hier, u zoudt ge heel uw beurs omkeeren, nu behoeft u zoo veel niet te geven. Ieder lezer van Ons Blad zeg gemiddeld een dubbeltje en velen zullen hier uit den nijpenden nood gered zijn. f J. SjCHIPiP|ER, R. q. Priester. Awulatipialle. Gaarne ondersteunen wij het verzoek van den Eerw. inzender. REDAOT1E. Mr. Troelstra: Ik druk jelui wel op het hart, dat gij, hoe ge overigens in de Kamer wilt manoeuvreeren, in den avond kalm zijt. Gij, Schaper en Duijs, verkoopt uw kunsten voortaan maar alleen over dag. Ter Laan mag gerust 's avonds spreken. _'r BOEKBEOORDEELING. Nog 300 Boekbeoordeelingen. In „De Tijd" komt geregeld een rubriek voor van Boekbeoordeelingen door den be kenden Pater F. Hëndrichs S. J. Deze zijn verleden jaar voor het eerst in éen geheel verschenen. Waarom? J Wel, Pater Hendriks gaf ons zelf het antwoord op die vrpag! Lees maar, wat hij schreef „Ter inleiding" van de le reeks: „Het was geen oogelijke en geen han dige verzameling, die, naar ik uit de beste bronnen vernam, belangstellenden in deze Boekbeoordeelingen er op na hielden: al lerlei lapjes uit. „de Tijd", gezellig tot een stapeltje op mekaar gepakt. Daar zoekt men zich suf in. Wieet u ook of dat boekhoe heet t ook weer, ze zeggen dat het mooi is.... Queed een goed boek is?" ....Queed ja ...Queed wacht, ik heb- er in „de Tijd" wat over gelezen". Lapjes waaier uit de la op tafel; heele tafel in geen tijd legkaart van lapjes; met z'n tweeën aan 't zoeken...... gewoon om dol te worden. Het was niet noodig mij dat te zeggen, en men zeide 't mij toch van meer dan éen „bevoegde zijde": „geef u die bijeen gevoegd uit." Ziehier. Genummerd, met twee-alpha- betische registers, een klein, handig boekje Ik denk, dat de vrienden, die mij edelmoe dig aanboden het te laten drukken, leu kerds zijn en er een aardigen duit aan zullen jfèrdienen." Tot zoover Pater Hëndrichs! En of hij goed gezien heeft, of zijn vrienden leukerds zijn en er een aardigen duit aan verdienden? Misschien wel, de teekenen zijn er want... dezer dagen is de 2e Reeks met weer 300 Boekbeoordeelingen verschenen. Wlij hopen, dat dit goedkoop en nuttig boekje een even gul onthaal zal vinden als het vorige. 't Is weer een nuttige vraagbaak voor personen, die er prijs op stellen goede boeken te lezen. En het is wel noodig, in den t^genwoor- digen tijd, dat men, alvorens zich een boek aan te schaffen, zich op de hoogte stelt of het wel een goed boek is. „De tnensch moet niet leven om te le zen, maar lezen om te leven." En evenals men er tegenwoordig op uit is om tie levensmiddelen te keuren, zoo dient men ook het geestelijk voedsel, al vorens men het opneemt, te keuren. kunnen we tenzeerste aanbevelen, als voor het kath. huisgezin j e geïllustreerd tijd schrift. Het Roomsche familieblad gaat thans zijn 48en jaargang in. Een mooie leeftijd zoo...... 48 jaar. Maar 't eigenaardigste is, dat men het absoluut niet aan 't blad kan zien, dat 't al zoo'n ouderdom heeft. Integendeel 't blijft jong, neen 't wordt zelfs immer actueeler, immer jonger! Zie maar eens die keurige reproducties van het Onafhankelijkheidsfeest te Haar lem. 't Is of je er vlak bij sta! „De dag van haring, bier en brood te Leiden" op den herdenkingsdag van Lei den's Ontzet. Is 't niet actueel!? Doch er is nog meer: er is geld te ver dienen ook! Maar eventjes voor een Duizend gulden waarde aan geld en andere prijzen wor den er in de maanden November en De cember uitgeloofd. Moge de Kath. Illustratie steeds in abon- née-aantal stijgen en zoodoende de slechte illustratiepers uit de huisgezinnen weren. KINDERRUBRIEK Lieve kinderen. De lange winteravonden komen weerzoo zachtjesan aanJelui zult dus wel tijd heb ben des avonds, nadat het huiswerk af is want dat gaat voor, hoor! en vóór, Klaas Vaak je komt halen, raadsels op te lossen. Wie zullen er deze week (wee geven en de volgende week nog maar een. W|ie die drie raadsels goed oplossen, komen in aanmerking voor de volgende Een handwerkdoos met koralen- werk an borduurzijde, waarmede men zeer mooie landschappen en wandteksten kan vervaardigen als ^.Ver trouw op Ood", „Wjillen is kunnen" enz. Fe^lcltstiekaarten om te borduren. Een fijne doos luxe postpapier Echt snoezig 1 Een mondharmonica. Een gcheele serie groote kleur platen, waaronder „Broer en zus"^ „De Generaal", „Uitrijden", „Het Koopvrouwtje" enz. enz. Dat is nu eens de moeite waard, die pla ten te kleuren! Een doos met schrijfbehoeften, als: inktlap, gummi, potloodslijper, potlood houder, doosje pennen, doosje kleurkrijt, penhouder, vloeiblaadje enz. enz. De beide raadsels voor deze week zijn: No. 1. Welk land kan men zonder kop in 't kippenhok vinden? No. 2. EEN VERLEG-KUNSTJE. get een» op een 9tuk papier de ge tallen van 1 tot 10 in eene rechte lijn naast elkaar, maar niet al te dicht bij el kander. Leg nu boven 1, 3, "5 en 7 telkens een lucifer en boven 2, 4, 6 en 8 telkens een helft van een lucifer, zoo 12345678 9 10 Nu is 't de kunst om in acht verplaat singen van telken» 1 haele en 1 halv» lucifer samen, alle lucifers bij elkander te verplaatsen zoo, dat op 9 en 10, waar nu niets ligt, wel wat komt te liggen en op 1 en 2 niets komt; dus een ver schuiving naar achteren! Dat moet in vier zetten van telkens 1 heele en 1 halve lucifer, in de andere vier zetten moet alles weer worden zooals hier boven te zien is, dus terug. Denk er om, dat de lucifers blijven te liggen om beurie groote, kleine, groote, kleine, enz. Begrepen? Zend de oplossingen vóór a^s. Donder dag op, vooral boven op de envelloppe zetten met duidelijke letters „Prijsraad sels." i Dus goed afgesproken, en allen netjes geschreven hoor want ook daar wordt op gelet: we bewaren de ingekomen brief jes weer tot St. Nicolaas komt; net als verleden jaar, jelui weten nog wel! W|e hopen verscheidene briefjes van nieu we raadselvriendjes en -vriendinnetjes te lezen Dus tot de volgende week! ■mnraaHegagBSHw/w «aaaMoMaGaBacaawninTF INGEZONDEN. R. K. LEESBIBLIOTHEEK. Bij den aanvang van het a.s. wintersei zoen zijn wij zoo vrij de bijzondere aan dacht te vragen yoor de St. Vincentius- bibliotheek. Deze bibliotheek ten doel heb bende goede lectuur te verspreiden, dus boeken die in ieder huisgezin door allen gelezen kunnen worden, mag den naam hebben een keur van boeken te bezitten.. Bij velen echter is onze bibl. niet be kend en daarom noodigen wij hen vrien delijk uit, dit jaar eens onze boeken te lezen. Wjij twijfelen niet of kennismaking zal strekken hen -ook onder onze vaste lezers te mogen rekenen. In Alkmaar is de St. Vincentius-bibliotheek beslist een bibl. die kan geven: „aan elk wat wils",, De twee catalogussen bevatten ruim 2000 boeken. I i Het doet der bibl. is den armen en be- hoeftigen boeken te verstrekken tegen de geringe vergoeding van 1 cent per boek. Doch ieder jaar zijn wij genoodzaakt om èn nieuwe boeken aan te schaffen èn de boeken te onderhouden. Vooral dit jaar, daar alle boeken in een nieuwe kleedij zijn gestoken en wij tevens een supple ment aanbieden van 200 nieuwe boeken. Daardoor ontstaan onkosten die door de kleine vergoeding der armen voor het le zen der boeken, niet gedekt kunnen worden. Daarom is er aan de bibl. een afdeeling voor leden verbonden. Leden der bibl. zijn zij, die zich opgeven als lezer tegen ver goeding van f 1.50 voor het seizoen en uit een bijzondere afdeeling van keurige en nieuwe boekwerken wekelijks (van October tot April 's Maandagsavonds van 6—8 uur aan het lokaal der St. Vincentiusvereeni- ging Luttik-Oudorp) twee boeken worden verstrekt. ;Wjetende, hoe hoog noodzakelijk in dezen tijd goede lectuur is, zoo twijfelen wij geens zins of het aantal lezers van onze bibl, zal dit jaar zeker verdubbeld, zoo niet ver drievoudigd worden. Dit goede wenk u aanbevelend, Met hoogachting, Het bestuur der commissie J. M, SMORENBERO, Voorz. J. N. LOBACH, Penningm. B, DL ÉL REKELHARING, Secr,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 5