St Kath. Nieuws- en üdvertentielliladl voor Noord-Holland. Dinsdag 21 Oct. 1913. 7e Jaargang iris NOLET Wie volgt? FEUILLETON, I onderhouden INSWONING, ÏUB en, ERVEN Onrechtvaardig verkre gen geld gedijt niet. ZAMDWBBVBH. tfO. 122 GOTTMER, mierswoning, WEILAND aris NOLET J. I Verschijnt DIMSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, Wiens parochiën gebrek hebben Van een berichtje uit „Het Volk". BINNENLAND. Donderdag 23 Octo. I oopen in het lokaal van OuPMAN, te Spierdijk j een zeer goed onder! lOedel, w.o.2 orale an Tatela, 18 mahonie, en met bijbeh. Fauteuil afel met marmeren blad en, Tafela, Stoelen, Lia. ioniehonten Chiffonnière gele, Barometer, pea! oupes, blauw Eet. en benevens Karaffen ©n 18 personen, Kaohel oren, 8 Veerenbedden ren, divers Glas-, Aarde- rk, zilveren Lepele en admangel, Keukenge- 2i BLAD cht en sterk gebon*de nderhouden Tuin en Boomgaard K. Kerk te öpierdijk' hout, groot 18 A., 80 o.a! in pero. en massa. Aan- 3ij de betaling. uit Hulsmanewoning, Erf, en div. pero. uit- V eiland, te Zand werven, Spanbroek, samen groot L.a. 'ihaus in huur bij C. DUIN. Aanvaarding en erf 1 Mei 1914,, Kerstmis 1913. DE EIJP, gen 20 October 1913 27 October 1913 i natiën, telkens des voor aar, ten koffiehuize van DEKKER te Akersloot, en erweg te Akersloot, en i Welland, waarvan edeelten uitstekend ge- Bolieneultuur, gelegen eesterpolder, den Groot in den ZwartedijkBpolder, ot, samen groot n den heer R. MUL eroeel relerweg aldaar, groot an de Heeren B. N. en er breeder bjj biljetten te veilen in zoo-ianige zjjn aangeduid op welke ten- kantore van ;aris verkrijgbaar zijn. 1 December 1913. het gebouwde met erven 914, de landeigen den 913. DE BIJP, dag 29 October 1911 7 uur, ten nerberge van lSüifiK te Graft, publiés ad onderhouden voor 10 koeien en bet- koehooi, met Behoor te Graft, plaatselijk ge' groot 5 25 A. en ovC' ■eveer 56 cA. oi met Boom**8'" rafs achter het buis den heer P. GbaW0 1 Graft I jpoiner, groot j.«o>-J van den heer C. j en betaling 10 Deo. 1®'® ABONNEMENTSPRIJS 75 et p. 3 maanden franco hiuis; 105 et met geiUustreerö Zondagsblad. Te betalen In het begin van iéder Kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant3 cent' ptn het Zondagsblad 5 «-ent, Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K- Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Vain 1—5 regels30 cent Elke regel meer 6 Reclame* pier regel15 Kleine advertenties van 1—30 woerden, bij vooruitbet 25 Tengevolge van een zetfout is het totaal der vorige lijst niet juist ver meld, het is niet f87,55, maar f 88,30 Voorts ontvingen wij nog Een Jubilégift uit Heilo 2,50 D. C. 1,- Voor de Missie 0,20 N..N. 7,50 Uit dankbaarheid 0,50 N. N. te Heilo 0,50 Op hoop van herstel 0,25 Uit dankbaarheid 0,50 De kinderen van j. v. D., Zd.-Scharwoude 0,50 Jubilégift 1,— N. N. 0,50 N, N. r 0 25 N. N. 0,50 Voor volharding, N N. uit de Schermer 1,— Uit Zijdewind 1, Zonda|middag zegt een juffrouw „Mijnheer, wacht eens even, Mag ik dit aan u voor father Schipper geven". 0,50 Een dubbeltje van ieder lezer dezer courant, Vind ik een billijke vraag, daarom geef ik u dit ter hand 0,50 Een gouden vijfje van N. N. 5,— Van B te O. 0,75 i kwartjes voor de arme zwartjes van Pater Schipper, van Alphonsje 1,— Op hoop van genezing 0,25 Jubilégift 0,50 N N v. H., Jubilégift 2, Van een familie uit A. 2, Van een kaartavondje 0,766 N. N. te Heilo 1,— Van N. N., voor de Missio van father Schipper 0,25 Van de kaartclub „Ons genot" 2,— Om uitkomst in een moeilijke zaak 0,50 Dat het H. Hart Zich moge ontfermen Over het zwarte menschenras, En Het in Zijn oneindig erbermen Hulp verleene aan Madras 2,50 De snoepcenten van twee zusjes en drie broertjes voor de kin deren van Madras 0,10 Voor de Missie. OudorpvanN. 0,50 Van N. N. te Warmenhuizen 1, Wie met een blij hart geeft, geeft dubbel 0,75 Voor de Missie van father Schipper, aan brood, En gedreigd worden met" hon gersnood, Daarom wil ik gaarne iets geven, Opdat die zwartjes blijven leven 3,— Totaal f 130,866 16 Eenige treden hooger op stond onder eene looverrijke palmengroep, die aan beide zijden de trap van het slot sierde, eene liöoge, trotsche vrouw, gekleed in zwaar, zwart satijn. Het altijd nog schoone gezicht der we duwe Wedding was bleek en vaal, het scheen als uit steen gehouwen,. Sedert de begrafenis van haar man had men haar nooit meer anders gezien; geen glimlach, geen tranen bewogen haar gezicht; eene •vreemde strakheid lag over haar gansche wezen Pracht en weelde, kostbaarheden en rijk dommen hoopte zij op in hare nieuwe zalen; eest op feest met muziekkoren en ontel- are kaarsen trokken door de tooverach- 'ge ruimten, maar nooit, nooit zag men ecn glimlach van tevredenheid of voldoening over hare trekken gaan. Alleen dan, wanneer Richard, haar oudste zoon. die ,e^n kranig officier was geworden, aar op zulke dag-en naderde, schoot voor een oogenblik een warmere straal uit hare Wjij hebben er vroeger ook al eens op gewezen, hoe in „het Volk" berichtjes ge plaatst worden, waarin toestanden, perso nen of zaken worden becritiseerd op eene wijze, die enkel ten doel heeft propa ganda te maken voor het socialisme. Ten bewijze hiervan strekt het volgende arti keltje., dat wij dezer dagen ontvingen: Donderdag 9 October „Oris Blad" ter hand nemende.,.las ik met verwondering het stukje, getiteld: Te veel kinderen" door U uit „Het Volk" overgenomen. Ik zal het hier even laten volgen: „Een sigarenmaker uit Alkmaar had dezer „dagen werk gevonden te Wormerveer bij „de firma E. Sluys. „Hij zou te Wormer aan de overzij gaan „wonen en had van de Bouwvereeniging „al een huis gehuurd. Maar helaas hij „kon 't niet betrekken. Toen onze vriend „met zijn verhuisboel te Wormer aanlandde, „en al een gedeelte er van had onderdak „gebracht, scheen men tot de ontdekking „te zijn gekomen, dat de man 8 kinderen „had. Hoe 't kwam is verder niet recht „duidelijk (de inzender van „Het Volk" „echter wist het heel goed) maar op last „van den burgervader anders nog al „vooruitstrevend die ook in, de Bouw vereeniging zit, kon onze sigarenmaker „zijn boeltje weer opladen eft naar Alkmaar „weerom 'keeren. want het mocht hem niet „weer gdukiceti,- ook niet in Wormerveer „een onderdak te vinden. Na onderzoek moet ik U mededeelen, dat het weer was een berichtje voor de „bewusten." Het was niet voor overname geschikt, omdat er door die dompers altijd weer naar onderzocht wordt, of 't wel waar was. Zondag uit de kerk komende sprak ik tot een kennis van mij: „Nou zeg, dat is ook wat moois, daar bij jelui met die Bouwvereeniging!" En wat kreeg ik voor antwoord? „Nee maar die is goed. Dien mijnheer, den sigarenmaker, is het huis niet ge weigerd omdat hij acht kinderen had, maar omdat hij meer kinderen had dan hij had opgegeven. De man had op zijn zachtst gesproken met onzen burgemeester een loopje willen nemen. En al is onze burgemeester nu, zooals Volk" schrijft, vooruitstrevend, hij gaat toch liever zelf vooruit dan dat hij zich door uw vriend den sigarenmaker, laat vooruitstevenem. Met 's mans welstand was het al hetzelfde, hij had zich blijkbaar in zijn welstand schromelijk vergist. Deze redenen waren het. die den burge- koele, grijze oogen. Iets als ontroering gleed over de strakke trekken van haar ge zicht, als zij zijne krachtige, schoone ge stalte onder de opgesmukte gasten van haar huis waarnam. Hij immers was d-e» erfge naam der Wieddings, de eerste en de meest beminde onder hare kinderen. Geen der andere kinderen was zoo vol teederheid en kinderlijke liefde jegens zijne moeder. Wel is waar hing ook Georg met al de kracht van zijn jeugdig hart aan de aan gebeden, moeder, maar somtijds lag er eene zachte, zachte vraag in den glans zijner bruine oogen, die vaker verscheen, naarmate hij in jaren toenam. Wat men in het begin ook vermoed en gezegd had van den zich plotseling ver- toonend-en rijkdom van het Weddinghuis, de oorsprong bleef in een ondoordring bare duisternis gehuld. Niemand wist, waar het vermogen vandaan was gekomen en waar de millioenen verborgen hadden ge legen, die nu zooveel bijdroegen tot den glans en de verheerlijking van den naam Wedding. Men sprak van een gevonden schat, van een erfenis, van duizend andere dingen, maar het waren en bleven vermoe dens.-met zekerheid kon niemand iets zeg gen.* In het begin had men de weduwe met wantrouwen bejegend, doch langzamer hand had een diepe eerbied het wantrouwen vervangen, den rijkdom en de millioenen der dame kon men niet buiten rekening laten. Reeds sedert lang had men opge houden van de zaak te spreken, en waarom meester hadden doen besluiten om den man het huis te weigeren. „Het Volk" schrijft ook, „Hoe 't kwam is verder niet recht duidelijk". Maar ik zeg U Red. van „Het Volk": Toen gij dat berichtje plaatste, waart gij drommels goed op de hoogte met dit zaakje. E11 indien, U zich de moeite eens wilt getroos ten naar Wormer te komen, dan wil ik U wel de woningen der Bouwvereeniging aan wijzen. Maar ik veronderstel echter dat U indien U kwam voor die wonin gen gekomen z'ijnde mij zoudt vragen: Maar is hier een bewaarschool of zoo iets? zoo veel kinderen als hier zijn! En dan zou ik U moeten antwoorden, neen geachte heeren maar weet u dit zijn de wo ningen der Bouwvereeniging en weet ij, de commissie der Bouwvereeniging zei eens met algemeene stemmen: „Wij bouwen igroote, en ruime wonin gen, dus daar kunnen bijgevolg ook groo- te gezinnen in." Hl R. Zoo f distelleert „het Volk" dag in dag uit propaganda voor het socialisme uit berichtjes, die, zooals bovenstaande, bij na- vraige blijken onjuist te zijn Op de waarheid komt 't blijkbaar minder aan! Als de „Volk'Mezers maar venijn tegen de huidige maatschappij te zuigen krij gen. De zaak „Coöperatieve Volksbank, Alk maar" was zeker al te zuur, doorover was en is „het Volk" (opmerkelijk!) o zoo zoet £dccr omeltxè 7i\f\ rand.. was! En het met „het Nieuws" zoo propa gandistisch voor rood is afgeloopen Ad Interim-hoofdredactie van „De Tijd". De „Tijd" meldt het vol gende: Op verzoek van het college van com missarissen onzer vennootschap heeft on ze commissaris, de heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zich bereid verklaard om lijdelijk, totdat door de algemeene verga dering van aandeelhouders eene definitieve beslissing zal zijn genomen, de taak te vervullen van hoofdredacteur van .„De Tijd" en „De Amstelbode." De heer Alph. Laudy is benoemd tot secretaris der redactie. Oneerlijke Concurrentie i. De motie over de „Oneerlijke Concurrentie" die ter kennis van de Regeering zal wor den gebracht, is door de R. K. Utrecht- sohe Leovereeniging nu als volgt gefor muleerd „De Leovereeniging R. K. vereeniging v. d. Handeldrijvenden en Industriëelen ook zou men nog met iets voor den dag komen, wat toch onbewezen bleef? De oude beddings moesten een geheime schatkamer gehad hebben, die juist op het rechte oogenblik ontdekt was, dat was het eind resultaat van allé nasporingen. Een on- reinen achtergrond vermoedde niemand, daarvoor waren de in steen gegrifte let ters van het wapen der Wieddings te oud en te waar geworden. Mevrouw Wedding sprak er nooit van, en een ieder wachtte zich wel, er haar naar te vragen. Zij had iets, dat allen op een afstand hield, iets wat men geen-, naam kon geven en den bezoeker achteruit deed wij ken. In het eerst had Richard haar wel eenige verwonderde vragen gedaan, diezij beantwoordde met te zeggen, dat zij alles in de beste orde had bevonden. Papa was maar al te angstig geweest. Na zijn dood had zij zijne vrees ongegrond gevonden en zelfstandig gehandeld. „Ik heb gespeculeerd in actiën, in bui- tenlandsche papieren, kortom, ik heb ge luk gehad en een vorstelijk vermogen, ver- worven", eindigde zij dan, de blonde lok ken van haar zoon streeknd. En Richard geloofde zijne moeder op haar woord. En waarom ook zou hij dit niet, zij behoorde immers ook tot het ge slacht der Weddings, en een door een gelukkig toeval verworven rijkdom wierp geene smet op hunne eer. De rijkdom verwent spoedig later had Richard er zelfs niet meer aan ge- Middenstand te Utrecht, in algemeene ver gadering bijeen, spreekt haar leedwezen uit over het feit, dat, niettegenstaande door den Middenstand reeds vele jaren achtereen is aangedrongen op bescherming tegen de oneerlijke concurrentie en de ur gentie van een wet tot bestrijding daar van ten duidelijkste is gebleken, het des betreffend wetsvoorstel van wijlen Z.Exc. Minister Regout door de tegenwoordige Regeering niet is overgenomen. verzoekt het bestuur van de Hanze in het Aartsbisdom Utrecht zich met de be sturen der overige diocesane Bonden te verstaan, opdat de geheele R. K. Midden stand zich wende tot Z.Exc. den Minister van Justitie met het dringend verzoek als nog zoo spoedig mogelijk een wetsvoor stel, houdend maatregelen tot bestrijding der oneerlijke concurrentie in te dienen." Federatie Diocesane R. K. Mid denstandsbonden in Nederland De Leovereeniging te Utrecht, R. K. ver eeniging van den Handeldrijvenden en In dustriëelen Middenstand, nam eene motie aan; na eene lezing over vakorganisatie, van den heer J. B. Bosman, luidend: „dringt er nogmaals met klem hij het Hoofdbestuur der Hanze en het Aarts- bisdom Utrecht op aan, onverwijld dio cesane vakbonden op te richten (zooals het trouwens reeds op de centrale verga deringen in 1911 te Ztrtphen en in 1913 te Deventer is opgedragen) opdat daar door den verschillenden industriëelen ge legenheid worde geboden zich af te schei den van. de neutrale vaKDonaen en nu te worden van onze R. K. Middenstands organisaties, verzoekt afgescheiden van het vorenstaande, dat het Bondsbestiuir de noo- dige maatregelen neme, die kunnen leiden tot de spoedige stichting van eene fede ratie der diocesane Middenstandsbonden in Nederland., en gaat over tot de orde van den dag." Geneeskundig onderzoek ge meenteambtenaren voor pensi oen wegens invaliditeit. Bij Kon. besluit van 13 dezer zijn voor het ge neeskundig onderzoeken van gemeente-amb tenaren, die aanspraak maken op pensioen wegens door invaliditeit veroorzaakte on geschiktheid tot het verder vervullen van hun betrekking aangewezen de volgende ■geneeskundigen, in de provincie Noord-Hol land: Te BovencarspelWi. B. C. HL Ca- nov. Te Blokker; Wp L. L. -Carol. Te WervershoofV. Th. Pinxter. Te West woud; B. Si. H. Stieler. Te Hoorn; C. J. Keijser. te Hu H. Wiaard; Ai G, G. Post. 't Zand; J. Th. de Geus. Te Zuid- Scharwoude; T. Hoekstra. Te Schagen;A. C. Melchior. Te Heiloo; T. Hoekstra. Te Castricum; dr. T. Kuiper. Te Beverwijk; H. F. G. Lij-nkamp. Te Bloemendaalj_ S. dacht, dat het ooit anders was geweest. Het was ook'zoo aangenaam, rijk te zijn; wat al had hij niet aan het geld te dan ken! Rijtuigen, paarden, bedienden, grooms wedrennen, watersport, alles, alles stond hem ter beschikking. Ook zijn eigen per, soonlijkheid was het voorwerp van de al gemeene opmerkzaamheid, want was hij niet de. stamhouder van het oude, rijke geslacht der Weddings? De eerste en beste adelijke familiën des lands zag men in het huis zijner moeder, en hoewel een enkele onder den feudalen adel, vorst Ca- rolath-Wolfegg, een,e uitzondering vormde, doordat hij zijne buren niet als gelijken beschouwde en. hunnen drempel niet be trad, men hoorde van den erfelijken trots van het vorstelijk huis zulke zonderlinge dingen vertellen, dat men er zich gemak kelijk over troostte. Overigens moest het met den op zijn adel zoo trotsch Caro- lath-Wolfegg snel bergaf gaan, naar men heimelijk fluisterde; de -vorstin, die een jaar geleden in Nizza was overleden, had tijdens haar leven zeer hooge sommen noo- dig gehad, ja, men vertelde nog van haar, dat zij aan het spel verslaafd was ge weest en daardoor haar gemaal menig maal in verlegenheid had gebracht. De twee zoons van het vorstelijk paar bevon den zich in het buitenland op reis. De erf prins, die vijf jaren was weg geweest, werd in deze dagen terug verwacht en wel, naar men zeide, op uitdrukkelijk ver langen van zijn vader, die in vereeni- H. Brongersma. Te Santpoort; A. deOroot Te Wormerveer: F. G. van Asperen. Te Assendelft: N. A. Bon. Jhr. Mr. Victor de Stuers. Jhr. Mr. Victor de Stuers, lid der Tweede Kamer, vierde gister zijn zeventigsten verjaardag Zijn geneesheer had hem absolute rust voorgeschreven, hij mocht volstrekt geen emoties hebben. Vandaar dat hij op dezen dag geen bezoek ontving.. Alleen zijn broe der. de gezant te Parijs, was overgekomen ter gelegenheid van dit jubileum. Overi gens lag er in zijne woning een felicitatie- register ter teekening. Het sprak vanzelf dat het den jubilaris op dezen dag niet ontbrak aan talrijke blij ken van sympathie en van waardeering van zijn -groote verdiensten op velerlei gebied, vooral op dat der kunst. Zijn vrienden schonken hem een ge denkboek met een twaalftal bijdragen, waar in de werkzaamheid van den, heer de Stuers op verschillend gebied geschetst wordt, door de heeren: R. P. J. Tutein Nolthenius, Jhr. B. Wj. F. van Riemsdijk, Dr. P. J. H. Cuvpers, Prof. A. J. der Kinderen, K. de Bazel, B. Wi, Wierink, J. W. Hu Ber den, Mr. S. Muller Fzn., Mr. F. J. Balsius, J. A. Frederiks, Dr. G. Brom en C. J. Donnet Verder ontving Jhr. de Stuers schrifte lijke inededeeling van zijn benoeming tot Eerelid van het Schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio" en van den Oudheidkundi gen Bond. Desmiddags kwam de minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. Cort van der Lin- aan jrir. 11m. «ziwcra ten diens, huize de inededeeling doen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. De minister, die vergezeld was van zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Loudon, overhandigde aan jhr. de Stuers daarop het insigne dezer hooge on derscheiding. Jhr. de Stuers betoonde zich met de hem door H. M. de Koningin verleende hooge onderscheiding zeer ingenomen. De blijk,en van belangstelling die de jubilaris in den loop van den dag nog ontving, waren overstelpend. (Talrijke maatschappijen, instellingen, ver- eenigingen enz., zonden nog gelukwenschen, o.m. Arti et Amicitiae, Amsterdam; het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst; Die Haghe; het Zeeuwsdie Genootschap der Wetenschap pen enz. enz. In betuigingen van. hulde op dezen feest dag bleven ook niet achter verschillende corporaties uit het district, dat jhr. de Stuers in de Tweede Kamer vertegenwoor digt. Zoo zond het gemeentebestuur van Horst zijn beste wenschen, zoomede de harmonie Wiilhebnina uit Nederweert. ging met zijn in Parijs wonenden broeder, eene rijke bruid voor hem had gekozen. Georg Wedding was, zooals we vroe ger reeds hebben gezegd, haar bedaard- ste en gehoorzaamste zoon; nooit had hij, wat betreft den rijkdom, eene vraag aan haar gedaan en nooit eenigen twijfel ge uit. Met een zeldzaam kiesch gevoel had hij steeds vermeden over hunnen rijkdom te spreken en zijne liefde en aanhankelijk heid ten allen tijde en onverminderd aan zijne moeder bewezen. Het was eene eigen aardige kalmte, die bijna op zachtmoedig heid geleek, welke den tweeden zoon der weduwe Wedding kenmerkte. Over zijn knap gezicht met de zwaarmoedige oogen lag steeds een zachte, innemende glim lach, maar op zijn jeugdig helder, edel gevormd voorhoofd lag een lichte scha duw, die somtijds donkerder werd, die zelfs in zijne oogen verscheen en hier als een angstig bange vraag de bezorgdheid zijner moeder wekte. „Mama!" Georg was op de veranda ge treden. Zijne zeventienjarige gestalte wis gebuid in een paarsfluweelen matrozenpak, dat hem uitstekend stond. Biddend sloeg hij zijne armen om de schouders zijner moeder. i i „Kijk dien kant op, Georg l Het is een prachtig gezicht, zoo ver het oog reikt, behoort het ons." „Lieve mama, hebt ge reeds eene be- slissing omtrent mijne toekomst genomen?"

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1