»ayglop, naar. H* Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. uitmunti f tfo. 124, Zaterdag- 25 Oct. 1913. ,aa. 3a.et IHSEN. Verkooping 7 e Jaargang m m Onrechtvaardig verkre gen geld gedijt niet. I 31 October ïs van [NDERJASJES en )FFEN, NETTE FONINGEN tSLOOT. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, iteJDE ZIJPE. gem. de Zijpel H DE LANGE. stfrieschen Dijk, b»™! as, te DE ZIJFE- kadaster a. 61, groot 1.08.90 H.A kadaster o. 62, groot 0.82.50 - kadaster o. 63, groot 0.82.40 - kadaster o. 64, groot 2- imsa groot 5-36- Brieven uit Midden- Kennemerland. De Bead van B. K. Raadsleden. feuilleton! BI NNENLAN D~ Italië. ff Öill 'I men rekenen, onze uurboter gebakken en groote stukken KOOP: ïerstraatwog. Zeer ge' atenier. Te bevragen (O LET te de Rijp be ie onroerende goederen MUL, gelegen in den I Ider, den Groot Limmar- 5wartedijkspolder onder I rran verschillende ge- TEND &ES0HISS ZIJN CUIiTÏÏÜB, en voor land aan den Boekeler- de Heeren Gebr. MUL, j 04 S3 H A., bij opbod ii le som van i 38410.—,! eohnnr en erf, nd, groot i nd, groot id en Notweg, H.A. and, groot hd en Notweg, Hl. land, groot Hand, groot f 2800.- 6825.- 3015.— 8610- 1005 3060.- 7695.— 5600.-1 .63-10 ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 75 ct p. 3 maanden franco Muis; 105 ct, met geilfustreerfl Zondagsblad. Te betalen in bet Begin van ieder kwartaal, Kfzonderiijke nummers van de courant3 cent, Vin bet Zondagsblad 5 cent, Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedatraat 12, tegenover de R, R. Kerk', te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: Vam 15 regels 30 eert-, Elke regel meer Reclanies per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet 25 bij afslag en oombinatsën op MAANDAG 27 OC-j des voormied&gB om 10 ïehuie De Vriendschap'! DEKKER, te Akersloot.] aan den 28 OCTOBER 19\3| DINSDAG den 4 NÜ-j bij afslag en combi"®'] Mes morgens 11 uur, i"| van den heer RUIS, 'ell den te Alkmaar g©Tea' van den Kersttijd 19D' an den heer L. RA» om- i worden gegeven ten icemden Notaris, aS 10, te Alkmaar- i. Ja lezer, 't zijn al weer heele avonden. Nu, wie vindt ze niet knusjes. Dat gestof, gefeest en geloi in stad en dorp, wordt ook vervelend. Opwegen tegen de gezellig heid thuis, kan en mag het zeker niet. Je kunt nu weer eens rustig je courantje lezen en eenigen aandacht meer schenken aan de algemeene zaak. Wje dat nu geregeld doet, zai 't wel niet ontgaan zijn, dat Dinsdag 7 October j.l. te Utrecht ei ene vergadering is gehouden van den Bond van R. K. raadsleden in Nederland. Het tegenwoordig groote be lang van dien Bond verdient zeker wel meerdere bekendheid. Veel animo echter schijnt er voor die ver eeniging nog niet te zijn. Dit blijkt wel uit de Vele teleurstellingen welke het be stuur heeft ondervonden. Misschien dat een der oorzaken hiervan ligt in de mindere bekendheid der vereeniging. Vandaar dat een eigen orgaan, hier zoo goed op zijn plaats zou zijn, maar wegens te weinig leden kan dat jammer genoeg nog niet worden opgericht. Als een vijfde van. de ruim vijfduizend R. KJ. raadsleden hier te lande zou zijn aangesloten is dit mogelijk. Wiel jammer, dat dit getal nog niet eens bereikt is. En het verslag doorlezende komt men ook hier weer tot de conclusie, dat dit te kort weer zoo echt iets is van ons katholieken. Wijselijk geeft het Bestuur den moed niet op en zal het overeenkomstig den wensch van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland met kracht voortgaan meerdere leden aan te werven en meerdere bekend heid te brengen omtrent het groote nut dezer vereeniging. Een krachtige propaganda staat gereed te beginnen. Moge niemand onzer R. K. Raadsleden ten plattelande deze ontgaan, maar ten volle aandacht geven aan hetgeen zal worden gedaan, om spoedig met volle sympathie zijne belangstelling te toonen, door zich als lid op te geven. 1) Moge daarom dit vooral den jongeren en nieuwen leden niet ongaan, mogen zij zidh wel bewust zijn, dat in den tegenwoor- digen tijd het vertegenwoordigen van de burgerij in 's raads vergaderzaal heel wat meer omvang en beteekenis heeft verkre gen dan voorheen. De groote drukte in land- en tuinbouwbe- it. 1) Vbor bet lidmaatschap kan men zich aanmelden bij Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thljssen, Wilsonplein 13, te Haar lem, Secretaris van den Bond, 16 ,ilk zal u dadelijk antwoorden; maar kijk eerst eens dien kant op, hoe welig het koren, hoe schoon de weiden en het heer lijke woud zijn. Ge hebt een afkeer van grondbezit, dat weet ik; dan is Richard anders, Goddank! Hij weet het te waar- deeren, dat de grondeigenaar koning is m 2'in rijk. Uw aard is nu eenmaal an ders" een lichte zucht kwam over de "ppen der dame. »Dat klinkt bijna als eene klacht, moet meer gelijken op Richard of op Ehren- traut?» „Ehrentraut 1 God beware me!" De witte and der dame maakte een afwijzend ge baar. "Riohard is een geboren gebieder- Gij ebt zoo veel onderdanigheid in uw ka rakter, te veel weekheid gij zijt te feegaand te toegevend „Ge houdt niet van mijne eigenschap- Pen." Treurig liet Georg het hoofd °P de borst zinken I »Ze zijn gemakkelijk. Mevrouw Wedding keerde zich snel ter 1 e. Eenige minuten zweeg zij, daarna |n8 zij voort: vIk denk nu en dan, dat drijf is weer voorbij, evenals die der ver kiezingen. Kamers, Staten en Gemeenteraden zijn in volle werking gesteld en kunnen wer kers en stemmers in de komende winter periode zich ten volle rust gunnen om met belangstelling kennis te nemen van het geen de heeren daarin praesteeren „kun nen", want of in 't algemeen de belang stelling in de publieke zaak zelve zoo groot is als in den uitslag van de stembus, zal wel niemand durven beweren. Toch valt niet te ontkennen, dat het meeleven in Staats- Provinciaal- en vooral ook Ge meente-belang grooter wordt en heel wat verdei' is gaan reiken dan ter hoogte van de stembus. Een zeer gelukkig verschijnsel! Een ge zond meeleven toch met de publieke zaak is eene vaste voorwaarde voor den bloei van het gemeentebelang en «iet het aller minst in dezen tijd. Dat de taak der gemeenteraden niet meer is te beschouwen als die van voorheen, zal wel niemand durven tegenspreken. Voor een twintig- of dertig-tal jaren wist men buiten van stemmingen voor den gemeen teraad weinig af. Wat binnen dorpsraadzaal gebeurde, bleef daar. De Burgemeester alleen was de man van wetgeving, de man van bestuur en..., de veldwachter de man van uitvoering. De Raad was er meer als eisch der wet„ dan wel gekozen als vrije uiting van den wil des volks. Zoo was de man van geld en tijd raadslid en interesseerde men zich in het bestuur der gemeentelijke huishou ding weinig of niets, om de eenvoudige •reden dat er ook weinig interessants was. De raadsagenda luidde periodiek dan ook meestal hetzelfde. Die tijden zijn echter veranderd en de menschen met hen. Door de snelle ontwikkeling der techniek zijn de levensbehoeften en sociale verlan gens grooter geworden en tot in het klein ste dorp vindt het moderne leven ingang. Spoor, tram, .woningbouw, gas, electrici- teit en zoovele andere zaken van socia len aard vragen steeds meer en meer aan dacht en ernstige studie van heeren raads leden. Zakelijke en onverstandige, openbare en bijzondere critiek doen zich hier luider hóoren en worden niet weinig overheerscht door onze nog steeds krachtiger wordende hedendaagsche pers. En waar nu het particulier belang steeds meer beheerscht wordt door het algemeen, zoo is het voor ieder duidelijk dat de werkzaamheden en verantwoording der ge meenteraden in omvang grooter en moeie- lijker zijn geworden en derhalve grooter geestelijke en materieële krachten noodig zijn. Dat dit alles ten plattelande weer zal bedaren en verminderen, is vooreerst niet gij mijn liefste kind zijt, misschien zijt ge het ook, omdat gij mij nooit bedroefd, nooit gekrenkt hebt. Ge hebt iets van mijn aard en zijt toch juist het tegen deel, want ik bezit noch de eene noch de andere van uwe eigenschappen. Alleen uw streven, mij nooit eenige smart te veroorzaken, bewijst, hoe gij met mij mee- gevoelt, hoe na uw hart met het mijne is verwant. Ik echter houd meer van het ka rakter der Wieddings, dat zonder links of rechts te zien, zijn weg gaat, dat zich niet laat onderdrukken en nooit toegeeft. Richard, ja, beschouw Richard, in hem stroomt het bloed der Wieddings: trotsch, moedig, vrij, zeker en toch bescheiden in zij ne eischen en beminnelijk in alle omstandig heden des levens. Hij is een edelman van top tot teen; hij rijdt, jaagt, schiet, lacht en danst gij wordt een mijmeraar bij uwe boeken.'Goed, dat ik den professor heb laten gaan; misschien wordt het nu be ter, als gij ten minste die zonderlinge neiging tot de studie wilt opgeven. Een onpraotisch geleerde kan ik niet gebruiken studeer alles, waarin ge zin hebt, doch alleen uit liefhebberij. Ga reizen, Georg! Zie, ik zelf wil u vergezellen, waarheen ge maar wilt; wij zullen de aarde rondreizen, en waar het u het best bevalt, zal ik u een slot laten bouwen, of eene hut, al naar uwe smaak. Ik stel u geen enkelen' hinder paal in den weg maar zie af van' de sterrenkunde." „Mama, goede mama!" Georg was op te voorzien, want ook de eischen voor land- en tuinbouw nemen steeds toe en gaat dit alles gepaard met het verlangen naar meer en beter onderwijs. Eigenaardig nu is het hier op te merken, dat waar tegenwoordig de vooruitgang op elk ge bied zoo groot is en deze omstandigheid wijzigingen, in Grondwet en andere wetten noodzakelijk maakt, onze wetgevende ma chine op het gebied van partiëele wetswij zigingen met een slakkengang voortkruipt. Zoo b.v. .zijn de eischen voor kiezer en gekozene in de Grond- en Kieswet steeds ■nog dezelfde, waar practisch onze heden daagsche beweging geheel andere en hoo- gere stelt. Welke die zijn? Hierover een volgende maal. Van B. Invloedrijke t u s s ch e nk om s t. Naar de „N. R. Ct" meldt, heeft de directeur-generaal der posterijen en tele grafie aan het personeel kennis gegeven, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat vele ambtenaren en beambten tot het be pleiten van persoonlijke belangen, zooals tot het verkrijgen van overplaatsing en zelfs ook van hoogere dienstbetrekkingen, de hulp inroepen van personen buiten het dienstvak der posterijen en telegrafie staan de, die door hun adviezen geenerlei ver antwoordelijkheid dragen tegenover de ad ministratie. Door tusschenkomst van invloedrijke per sonen, van vriendep, kennissen en familie leden van den directeur-generaal, tracht men dikwijls gunsten te verkrijgen, die bij inwilliging schade zouden berokkenen aan anderen. De directeur-generaal keurt deze han delwijze zeer af en meent, dat het meer aanbeveling verdient, dat een ieder zijn belangen zelf bepleit, hetzij mondeling, dan wel schriftelijk. Ouderdomsrente. Bij de wijkmees ter te Utrecht zijn een kleine 1400 aanvra gen om onderdomsrente, ingevolge arti kelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, bin nengekomen. Daar komen echter nog eeni ge honderden bij van 70-jarigen en anderen, die vermoedelijk voor rente-toekenning in aanmerking komen, doch die verzuimd had den zich aam te melden. De gemeente Utrecht telt tegen de 5000 ingezetenen van 70 jaar en ouder en daarvan zullen ver moedelijk ongeveer 1800 a 2000 zijn, wier aanvragen worden behandeld. (Tijd.) Het weekblad „De Wereld". Naar wij vernemen zal het weekblad „De W.ereld" met 1 Januari a.s. ophouden als vrijzinnig-democratisch orgaan te verschij nen. Het is niet zeker of daarna nog met de uitgave van het blad zal worden voort gegaan. de knieën gezonken en hief smeekend de handen op. „Mama, het is mij niet gege ven mij te verzetten, ik kan niet nemen, wat gij niet vrijwillig geeft, maar het is de vreugde mijns levens, die gij mij met uw •verbod ontneemt. Ik weet, lieve mama, dat het u tegen de borst stuit, een Wed ding te hoorem smeeken, het vernedert mij in uwe oogen, ofschoon ik uw kind ben em toch kan ik niet anders; o, laat mij smeeken, duizendmaal, ik doe het gaarne, al kunt ge {iet niet uitstaan. Laat mij sterrenkunde studeeren laat mij de sterren want zij zijn oneindig en ver vullen mijne gansche borst. Sedert Dr. Link ons heeft verlaten, heb ik geen kijker aan geraakt, geen voet in de torenzaal gezet; o, wist gij, Tioezeer ik daardoor lijd „Als ik er vroeger achter gekomen was, dat Dr. Link u het hoofd op hol bracht met zijne sterren, dan had ik hem ook eer weggezonden. Uwe opvoeding is voor zoover voltooid. Morgen kunt gec naar de hoogeschool gaan. Studeer wat ge wilt, maar een S'terrenkijker zult ge niet wor den. Dit ijs mijn onherroepelijk besluit, Sta op!" De meesteres van den Weddinghof ge bood koel, beslist, verzet daartegen kon niet baten. Georg stond op, tranen verduisterden zijn oog, en zijne borst zwoegde. „Gij zult mij daarvan nooit meer spre ken, dwaze jongen I" „Ja, mama!" Er lag zulk een grenzen- Geneeskundigen en Magneti seurs. Naar het „Hbl." verneemt, heeft zich te Amsterdam een commissie van me dici gevormd, die trachten zal een onder zoek in te stellen naar de resultaten, die zieken en. in het bijzonder ernstige en als hopeloos door doctoren opgegeven patiën ten van hun behandeling door magneti seurs ondervonden hebben. Rrov. Staten van Noor d-H o 1- 1 a n d. De najaarszitting der Provinciale Staten van Noord-Holland zal aanvangen •op Dinsdag 2 December. (Msb.) Besmettelijke ziekten. Volgens opgaaf in de Staatscourant kwam in de week van 15 tot en met 21 October te Zaandam 1 geval voor van typhus en febris typhoidea en 1 geval van diphthe- ritus; te Krommenie 1 geval van, typhus en febris typhoidea; te Assendelft 1 geval van diphtheritis. Een klacht tegen den burge meester van Velsen. Naar wij ver nemen wordt door verschillende raadsleden bij de bevoegde macht een klacht ingediend tegen den burgemeester, wegens zijn weige ring om uitvoering te geven aan een raads besluit waartoe de burgemeester krach tens de Gemeentewet verplicht is (n.l. de aanstelling van een schrijver bij de politie) schrijft „Kennemerland." Diploma voor ploegers. Evenals in het vorige jaar zal vanwege de Ver. tot Ontwikkeling van den Landbouw in H. N. Kw. dezen herfst voor ploegers de gele genheid worden opengesteld, proeven van hunne bekwaamheid af te leggen. De mede dinging staat open voor personen woonach tig in Noordholland, boven het Noordzee kanaal, van minstens 18-jarigen leeftijd. In dien de aangifte te groot mocht zijn, wor den de 'oudsten van de mededinging uitge sloten, Ieder deelnemer moet zelf een stuk land aanwijzen dat door hem zal kunnen Worden geploegd en hij is tot op zekere hoogte vrij in de keuze van den te gebrui ken ploeg. De diepte van ploegen zeB nader door de commissie worden vastge steld. Het situk land moet plm. 2 a 3 H.A. groot zijn. De commissie voor de regeling van dezen wedstrijd bestaat uit de heeren H. Wai- boer te Winkel, W. Metzelaar te Wieringer- waard, K. A Kaan te Anna-Paulowna (Veer- weg), C. Nobel te Schagen en G. W;v W.aiboer te Anna-Paulowna, Aangiften van deelnemers worden tot 29 October aangenomen door de leden der commissie. Aan degenen, die in bekwaam heid uitmunten wordt een diploma uitge reikt. buïtenlanlT Da troebelen in Portugal. Volgens negeeringsberidïten, welke uit Portugal nu niet al te betrouwbaar zijn, looze deemoed in deze twee woorden, dat zelfs mevrouw Wedding zich getroffen om keerde. Hare hand brak een palmtak af en wierp hem toornig op den hazewindhond. „Geen druppel Wieddingbloed", zeide zij spijtig. „Wees verstandig, Georg, kom, zet u een oogenblik naast mij, ik wil niet. dat gij mij voor hardvochtig houdt, maar zal u zeggen, waarom ik aldus handel, mis schien oordeelt gij dan anders over mij." Mevrouw Wedding nam op een rieten stoel plaats, terwijl Georg zwijgend op een anderen leunde. „Gelooft gij aan droomen?" Verwonderd schudde Georg het hoofd. „Daaraan geloof ik niet, mama." „Vroeger geloofde ik er ook niet aan, maar reeds sedert lang, sedert den dood uws vaders, heb ik vele, vele akelige droo men gehad, en ik ben 'er aan beginnen te gelooveni" „Dat is bijgeloof, waardoor gij God be- leedigt." „God beleedigt!" Afwerend hief mevrouw Wedding den arm op. Waarom zendt Hij mij de beteekenisvolle droomen, die ik volgens mijne ervaringen verklaar?" Georg keek peinzend in de \;erte, terwijl zijne moeder somber voor zich uitstaarde. „Ik begrijp niet, hoe men. als men een rein geweten heeft, bang kan zijn voor droomen en daaruit de toekomst wil ra den?" Georg had ondoordacht, als tot zich zelf sprekend, deze woorden geuit, nu schrikte is de revolutionaire beweging thans vol komen onderdrukt. Tal van personen wer den reeds in hechtenis genomen en nog altijd duren de arrestaties voort. Don.der- dag tVerd b.v. de bekende advocaat en redenaar, Costa, gevangen genomen, wijl hij verdacht wordt tot de samenzweerders te behooram Vele andere personen uit hoogere kringen deelen zijn lot. De meeste gevangenen verklaren, dat zij met 'ji uin revolutie geenszins beoogden de monarchie te herstellen; zij hadden slechts willen vechten om een „werkelijke,, re publiek te verkrijgen- Het schijnt, dat het „krijgsplan" der op- standelingen bestond in onlusten te ver wekken in Lissabon, en tegelijkertijd de verbindingen tusschen de hoofdstad en de provincie af te snijden om daardoor te verhinderen, dat' de regeering kennis kreeg van de gebeurtenissen op het land en geen troepen naar het Noorden, den haard van dei^ opstand, had kunnen zenden. De telegrafische verbindingen van Lissabon met Oporto, Braga en andere steden in het Noorden waren reeds doorgesneden. Door welke oorzaak de opstand mislukt is kan op het oogenblik nog niet met zekerheid gezegd worden. Waarschijnlijk is men to Lissabon t e vroeg begonnen. Thans lis alles rustig in de hoofdstad, ofschoon natuurlijk de opwinding zeer groot is. Overal zijn electriciens bezig de stuk gesneden telegraaflijnen te herstellen. Een oud-minister van marine, beschul digd betrokken te zijn bij de jongste troe belen, wordt door de politie opgespoord. M'angualde, oud-marine-officier, is ge- Vangen genomen, daar hij verdacht werd, de aanvoerder te zijn van de monarchisten in het Noorden. De verkiezingsstrijd. De beruchte vereeniging van anti-cleri- calen van diverse pluimage Giordano Bru no, die, zooals men weet, haar „zetel" tegenover het Vaticaan heeft opgeslagen, heeft een program opgesteld, dat door" de candidaten, die den steun der vereeni ging willen genieten moet worden onder teekend. Dit program eischt: scheiding van Staat en Kerk, afschaffing van art. f der grond wet, waarbij de Katholieke godsdienst tot staatsgodsdienst wordt verklaard, afschaf fing van, de waarborgenwet, gelijkstelling van den Paus met alle andere burgers, af stand v. h. Vaticaan aan de stad Rome, uit voering, en „verbetering" van de wet op de congregaties. Gemakkelijke echtschei ding. monopolie der leekenschool.... Excu. sez du peul leder, die dit program niet onderschrijft, is een „clericaal". Als dit laatste waar is, zullen er denke» lijk heel wat clericalen in de kamer ge kozen worden. hij op-. Een zacht biddende trek gleed om zijne lippen. „Vergeef mij, mama, ik heb u zeer ge- daan, niet waar?" „Ja, meer dan ge weet", antwoordde deze. het oog afwendend. Eene plotselinge bleekheid had haar gelaat bedekt. „Gij moogt mij geene verwijten toevoe gen gij niet!" zeide zij met nadruk. ^Ik offer mijne zaligheid op voor uw geluk want ik bemin u grenzeloos! God is mijn getuige! Met vreugde zou ik voor u ster ven, ja, tienmaal zou ik den dood willen ondergaan, om uw geluk te verzekeren 1" „Geluk, wat is geluk, mama?" vraagde Georg op zachten toom „Eer, leven, goud! mijn zoon." Het blonde hoofd van den jongen Wed ding schudde ontkennend. „Niet? Ach wat meent gij?'.' „Het geluk van ieder mensch is een zalige dood „Georg!" Mevrouw Wedding richtte zich half op, hare trekken teekenden eene groote spanning. „Georg, gij begint pas met den dood heeft het leven dan ook geen geluk, geen zaligheid „Ja, mama, maar het is vergankelijk het eeuwig durend geluk ligt aan gene zijde 'des grafs, gelooft gij daaraan niet?" (Wordt vervoigdj 1; •'■i'V \i-; i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1