Payglop, maar. Papier. BiËsrstr. 21 t werker.) aoi, MEUN ALKMAAR* E. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Moord-Solland. NEÊIILAHDS WELVAART. tfo. 142 7e Jaargang Zaterdag 6 Dec. 1913. adres OU DES. n Piet ROUWEN. rijen, zoowel in) soorten, worden desver- tis door mij be- bederf. 9 prijzen, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, I O. zoo gaarne zou ik met Gods hiuilp I iets bij willen dragen tot vergrooting van dat 'ons volksgeluk! BINNENLAND. 88.1 St Nicolaas uw oudl 'eg, maar staat het af] verk „Oud Papier", dat] et het weghalen belast. Saterdag van huls ge- 1 men zijn adres opgeeft gende Bestuursleden ras aeling W. J. D. APPEL gel 41T. J. H. VER.' tik-Oudorp 14 en P. C, jaat 143. ie ran af de Laat DDSR8TRA.AT in it daar den Goedkoopen id- en Zilverwinkel van t daar groote keuze St. I laas Cadeanx in Juweelen, Halskettingen, Gouden i, Gouden Armbanden, eren Heeren- en Dames-1 iw- en 7 erlovingeringen. ker, zniverder en smake- dan het beroemde Trap- ve flesch verkrijgbaar, bij SS, in den Bierkelder, d, ingang Kapelplein. J jfkocht worden i de huiskamer ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 115 et B- 3 maasniaian franc» fi)uis; 105 et met geïllustreerd I Zondagsblad, Te Betalen in het Begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent, ||iin bet Zondagsblad 5 cent, Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K,. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: Vam 15 regels30 cent, Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, Bij vooruitbet 25 Eene beschouwing van Katholiek standpunt bij gelegenheid van Neêrlands Eeuwfeest. W|ij hebben t erecht in 1913 het eeuwfeest I onzer onafhankelijkheid luisterrijk gevierd, j en herdacht en gehuldigd al wie in de I afgeloopen eeuiw tot ons volksgeluk hebben I bijgedragen. Echter met vieren en herdenken, en huikli,- ren mag het niet mede gedaan zijn» Het door ons gehuldigde van de vorige eeuiw stelt tegenover ons ook groote i eischen. Om a angekweekte knoppen na tot vollen (ijken bloei te brengen, wordt méér zon- legloed gevorderd. Om op breede stevige fundamentcering een massief solied reuzen-gebouw te ves tigen, zijn nog méér werkkrachten noo- dig. Optochten, verlichtingen, muziek en I zang zijm allen heel aardig, maar de groote vraag moet zijn: hoe brengen wij ons volk tot een hooger peil van geluk? Och, ons volk kon zooveel gelukkiger zijn, als wij Katholieken met alle onze innerlijke en uiterlijke gouden talenten, van den Godd. Meester ontvangen, eens we zenlijk woekerden Daarom vraag ik u nederig, mij voor de zen keer eenige kolommen van uw geacht blad af te staan. In die kolommen wil ik van Katholiek standpunt uit het voile heerlijke zonlicht I werpen op den factor, die wel het meest tot I volkswelvaart bijdraagt, en die toch niet I het meest gekend, erkend, laat staan ge- I leefd en gevierd wordt. En welke is deze factor? I Heb de goedheid, eenige oogenblikken J uwen geest actiefaan mijne woorden te 1 verbinden, gij zult dan dien factor met I den vinger aanraken niet alleen, maar met de hand van alle zijden betasten. W)il ik I echter mijne gedachten logisch tot uitdruk king brengen, dan moet het ware begin eerst door mjj bij de hoornen worden ge pakt. Zoo gezegd, zoo gedaan. De geschiedenis van het Oude Verbond is tot onze onderrichting geschreven. Daarenboven, wij moeten, het diep iti I 't geheugen prenten en 't nimmer vergeten, in de geschiedenis van het Oude Verbond ügt de geschiedenis van het Nieuwe Ver bond als in windselen gewikkeld. Daar is dus veel uit te ie eren. De ge beurtenissen van vroeger zijn voor ons tvien het leven ernst is, een aangrijpend en indrukwekkend aanschouwelijk onder- i wijs. Met dien geest bezield de gewijde perkamenten doorbladerend, wat valt er in die gebeurtenissen het meeste op? f Niets is zoo opvallend dan den achteruit- 'g van Israël's volk, telkens als het wik zijn God ontrouw werd, den ver- barenden vooruitgang, telkens als het zijn Qod trouw diende. E in 't algemeen i s on,s dat niet onbekend, maar eene speciale studie van enkele spre- kende woorden of feiten, dienaangaande Werpt meer mooi licht op die waarheid, I verfrischt ons geheugen, bevestigt onze overtuiging. Ik doe dan aanstonds een greep uit de Vele gebeurtenissen, die mijn beweren sta ven. Eerst echter wil ik even de gronden aanvoeren, die mij tot' het schrijven van F- dit .artikel bewogen. Ziet, er wordt, niet het minst in onzen, bid, uit het oog verloren, dat godsdienst de grootste factor is tot welvaart. En dat is toch zoo eeuwig jammer, daar niets ons meer ter harte moet gaan dan het echte volksgeluk. Hóevelen, die Christus op zij zetten en buiten den godsdienst Kaan staan, snoeven er op, dat zij heel Waf meer 's lands welvaart bevorderen dan wij. En dat meenen ze ook heiilig. Onder de leuze van „vooruit" en, „belang" en „algemeen nut" denken zij beslist, dat bet vaandel van den hoogsten natiomalen Welstand veroverd wordt. En zij beseffen niet dat zij juist het zijn, die het hechtste ei' stevigste materiaal tot verovering van dat vaandel buiten de beweging stellen, door den godsdienst te negeeren of soms te bestrijden. Godsdienst is de grootste Jactor tot 's lands welvaart ook nog in onzen tijd en ik meen daarvoor een sprekend bewijs te vinden, in een der geloften van Jezus' goddelijke Liefde, van Zijn goddelijk Hart. Ik heb nu de gronden aangevoerd, gij voelt ze al tfeeds; bij 't einde van dit artikel zijn ze geheel met u éen geworden. Laat ik nu de verschillende personen en woorden en feiten van beteekenis uit den ouden tijd even de revue passeeren. Eerst treedt natuurlijk de groote man op, de groote man en middelaar van 't Oude Verbpnd. Hoort, Mozes spreekt. Hoe spoort hij op ingeving des hemels het volk aan, Gods voorschriften te on derhouden? Wjelke beweegreden haalt hij voor Israël aan? Opdat, zoo zegt hij, Jehovah uw God, u zegene in alle uwe werken, die gij met uwe handen zult ondernemen. Deut. XIV. 29. W|elke beweegreden haalt hij aan om gpeoiaal het gebod van naastenliefde te beoefenen? W(at mij met voorliefde doet denken aan het grootsche nationale werk der R.K. Herstellingsoorden v. long lijders en zwakke kinderen, waarvan ik de eer heb een tijd rector te mogen zijn. Wiat zegt Mozes over de ch arit as?.,. Bat jivv oog niet slecht zij jegens uw broeder, die arm is; gij moet hem geven en gevende moet uw hart geen spijt heb ben; want ter wille van uwe liefde zal Jehovah, uvv Godi, u zegenen in alle uwe werken en in alle uwe ondernieminigeny Deut. XV, 10. En Mozes herhaalt het: Onderhoudt toch de woorden van dit verbond en brengt ze in praktijk, teneinde te slagen in alles, wat gij opzet. Deut. XXIX. 9. En aan het slot van zijne afscheidsrede smeekt Mozes,* de zachtmoedige, met alle kracht ter wille van het volksgeluk, dat zij God zullen dienen. Ik heb u voorgelegd ter keuze het leven en den dood zegeningen, en vervloekingen; kiest dan het leven, opdat gij moogt le ven, gij en uw nagesjacht, in liefdie tot Jehovah, uw Godi, in gehoorzaamheid aan zijne stem, in vaste gehechtheid aan H,em. D-eut. XXX. 19. 20. Dan hebt gij niets, te vreezen van an dere volkeren, want Jehovah, uw God, gaat u vooruit en za! u geenszins ooit in den steek laten geenszins ooit ver laten. Dieut. XXX, 1, 6. Na Mozes treedt de dappere veldheer Josuë als leider op en wat is zijn eerste woord Wiijk niet af, noch rechts, noch links, op dat gij moogt slagen in alle uwe onder nemingen! Dat dit boek der wet niet van uw mond., verwijderd worde, overweeg het dag en nachtwant dan zal 't u goed gaan op alle uwe wegen en gij zult tot uw doel komen. Josuë I, 7,8. Laten wij nog andere groote mannen ons geestesoog voorbij trekken. Een koning David b.v. die de wereld van Mozeswoorden in zijn leven zoo rijk ondervond, wat wist deze koning en pro feet bij zijn sterven als laatste vaderlijk vermaan aan Salomon mede te geven? Om zijn zoon te bewegen alle Gods voor schriften t e onderhouden, wekte Jjij bij Jjem voornamelijk de herinnering 'op aan Mo zes' woord: Opdat gij zult slagen in al 't geen gij zult doen en overal., waar pok uw weg zal ioopen. I Kon. VI. 3. Zoolang dan ook Salomon getrouw bleef, was hij en zijn volk groot. Jehovah, zoo zegt het eerste boek der kronieken, verhief voor de oogen van ge heel Israël Salomon's grootheid tot op de bovenste sport, en Hij gaf zijn koningschap eene glorie, waarop „nog nimmer een ko ning van 'Israël kon bogen. Wielke verwoesting van volkswelvaren in», tegendeel Israël zou treffen, als ontrouw haar intrede deed, vernemen, wij aller klaarst uit Jehovah's waarschuwing als ant woord op Salomon's gebed. Als gij u van mij afkeertzal ik Israël dit land uit verdelgen, dit land, dat Ik het geschonken heb; het tempelhuis, dat Ik Mijn naam gewijd heb, zal ik verre van Mij wegwerpen, en Israël zal een. voor werp zijn van sarcasme en spotternij onder de volkerendit tempelhuis zal een ruine monument zijn, en al wie in. zijne nabij heid nadert en voorbij gaat, zal verslagen zijn en sissend het hoofd schudden. I Kon. X 7, 8. Maar zijn wij nog niet overtuigd van den grooten invloed van Israels godsdien stig leven op zijn volkswelstand? Hoort dan naar eenige profeten» Hoort den jrrofeet Azarias. staande voor Juda's koning, Asa. Luister naar mij, Asa, en gansch Juda en gansch. Benjamin Jehovah is met u, wanneer gij zijt met Hem, als gij Hem zoekt, zult gij Hem vindenmaar ais gij Hem den rug toe keert, dan zal ook Hij u den rug toe- keeren. Langen tijd was Israël wan zijn Godi ver laten; Israël was zonder God, zonder pries ters, die leeraarden, zonder Wiet; in hunne ellende zijn de Israëlieten tot Jehovah te ruggekeerd, zij hebben Hem gezocht, zij hebben Hem gevonden. In die tijden van ellende was er abso luut geen veiligheid in Israël voor hen, die gingen of kwamen (hoe stemt dit on zen anarch.istischen tijd tot nadenken) wat ontzaglijke rampen drukten loodzwaar op alle bewoners van dit land! Zij stonden als stieren met gekromde nekken tegenover elkander, volk tegen voik, stad tegen stad, wijl God ze beroerde door allerlei tegenspoeden. Gij dian, toon u krachtig en sterk, laat uwe armen niet sl^p hangen, en. uwe wer ken zullen hunne belooning njet missen. II. Boek der Kronieken XV. Wat deed Asa? Rusteloos toog hij aan 't werk, begon af.godenaltaren omver te halen, begon Je hovah's altaar weer op te bouwen, hij ontnam zijne eigene moeder de waardig heid van koningiittmoeder, omdat zij voor zich een beeldje der maangodin Astarte had vervaardigd. En het gevolg daarvan? En Jehovah bezorgde hem en de ge- heele omgeving vredeen tot het 35ste jaar zijner regeeriing was er geen oorlog geweest. Goh, het volk van Israël, was altijd gelukkig en voi welvaren, ais het Jeho vah maar diende! Telt eens de schokkende wonderen, waarmede God aanhoudend de Israëlieten uit de geweldigste klauwen der vijanden verloste. Jehovah immers, zegt de profeet Hanani II Kron. XVI 9, houdt zijn oog gevestigd op geheel de aarde, om steeds tot steun te zijn voor hen, wier hart geheel aan Jehovah behoort. Dit zijn bemoedigende woorden voor hen, d.i.e hun best doen in. den. strijd des levens, maar ook woorden, die aan sporen om godsdienstig te zijn en gods dienst te verspreiden, niet alleen uit eigen belang maar uit eeti nog hoogen motief, uit belang van gansdh een volk, dat men lief heeft. Luister nog eens naar een. profeet. Het is Zacharias die spreekt tot het volk, toen 'het den God zijner vaderen had ver wisseld met allerlei afgodenbeeidjes, allen even afschuwelijk en vreemdsoortig'. Zoo spreekt Jehovah, God: waarom overtreedt gij de bevelen van Jehovah? Wjeet, gij zult volstrekt geen welvaart kennen! Om dat gij Jehovah verlaat, zal Hij op zijne beurt u verlaten Wjat deed het volk? Het luisterde niet, het steenigde hem! Het ondankbare volk f En Juda bleef verstikt in den modderpoel van ellende. Toen trad Ezechias, de koning op en Siprak Luistert naar mijonze vaderen heb ben gezondigd, hun aangezicht hebben zjj van God afgekeerd, Jehovah hebben zij aangezien met den rug, zij hebben de poor ten der tempet-hoven gesloten^ zij hebben de lampen uitgedoofd, den rook der of fers gesmoord. Daarom die toorn van Je hovah over Juda en Jerusalem, daarom ziet ge u overgeleverd a an verwarring en wan hopige smart, >aan allerlei spotternij, gij ziet het met eigen oogen thans aan; ter oor- zake van onze zonden, zijn. onze vaders door het 'zwaard neergeveld, onze zonein en dochters 'en vrouwen in ballingschap weggevoerd» Ik, ik heb nu het plan ge maakt met Jehovah weer een verbond te sluiten, opdat de brandende gloed van zijn toorn zich van ons afwende. En wat staat er geschreven van ko ning Ezechias en zijne regeering? En Jehovah was met Ezechias, die in al zijne ondernemingen, mocht slagen. II Kon- XVHI 7. En wat ook in dezen tijd stemt tot ernstig nadenken, 'is het gestrenge woord van Esdras, dat veel overeenkomst heeft niet het gestrenge woord, waarmede on ze Bisschoppen de gemengde huwelijken bestrijden. Esdras, de groote leider na de balling schap, kon zijne tranen niet bedwingen als liij aan diat zich vereenigen met an dere volkeren daaht. Ziult gij opnieuw u gaan verbinden met hen! Wlilt gij, het restje, dat nu nog overig is gebleven, wilt gij ook nog verdelgd worden tot den laatsten man door Gods heilagen toorn Wjeet gij n.iet, dat God streng verboden heeft uwe zonen en dochters aan hen te geven, opdat gij krachtig moogt wor den, opdat gij de heerlijke vruchten, van dit land moogt eten, en dit land aan Uwe kinderen voor goed ais erfdeel moogt nalatenI Esdras IX. Doch genoeg. jVoor ons d,ie geloof hebben, is het duidelijk, dat godsdienst op 's volks wel varen van d,en grootsten invloed is. Wiij wisten het wel, wij waren er wei van overtuigd., maar die overtuiging was nog niet diep genoeg i,n ons gemoed door gedrongen, was nog geen vleesch en bloed in ons geworden. W;ij waren nog geene apostelen van die overtuiging, die gansch ons volk moet be zielen. Ein ten bewijze, dat God tijdelijke ze geningen niet alleen, aan het Oude Ver bond heeft voorbehouden, behoef i.k u slechts te herinneren aan eene gelofte des hemels uit onze tijden. Neen, voorzeker, achter alle toezeggingen van boyen uit het Oude Verbond, staat nog geen punt. Hoort Jezus, zijn goddelijk Hart open barend, spreken: Ik zal overvloedige zegeningen uitstor ten over alle hunne ondernemingen! Reeds menige firma, die onder de schutse van 't Goddelijk Hart ernstig en beleidvol eene zaak begon, heeft die overvloedige zegeningen ondervonden. Bij gelegenheid van Neerlands Eeuwfeest, uit liefde voor ons dierbaar vaderland], komt de Heilig-Land-Stichting met de uit- noodiging: Och bindt u aan Jezus Christus, hecht u aan Hem, wijdt u toe, gezamenlijk als volk, aan 't Goddelijk Hart! Gij weet toch, dat Jezus zelf di,e toewijding gevraagd heeft. Gij weet, dat reeds de Paus ons ais volk heeft toegewijd in zoo verre in hem is. Aan ons die toewijding met vrijen wil te bevestigen, te bewijzen. W|at een zegen zal dat aftrekken voor.ons volk! Aan ons die toewijding vast te leg gen in een grootsch nationaal monument! En als wij een nationaal monument willen, wat dan schooner, wat dan aangenamer aan Fezus Christus .dan, Z'iine gedachte nissen on verhevene en kunstige wijze te vieren op ontegenzeglijk de mooiste piek jes van on,s vaderland?.... En n,u vraag ik u. .die geloof hecht aan de Goddelijk Hart-Openbaringv kan er iemand iets uitdenken wat zekerder, rijker ver verhevener ons volksgeluk zal bevor deren Misschien hebt gij nog nooit van die zijde Christus' liefdegeloften in uwe gedach ten beschouwd, nog nooit gelet, hoe de wortelen er van diep grijpen in de gc. schiedenis en hoe de wasdom er van in onzen tijd schijnt ten volle ontwikkeld, oe ..e zegeningen.. Israël weleer toegezegd, in. de Goddelijk Hart-Openbaring onder ons zijn volgroeid. Wielnu dan, toonen wij', konsekwent in ons gelooven en beminnen, te beseffen^ dat in onze verbintenis met Christus de grootste factor ligt voor Neerlands wel vaart! ARN. SiUYS, vicaris der Heilig-Land-Stichting en rector der R. K. Herstellingsoorden. Tienjarig bestaan van de K. S. A. Nader vernemen wij, dat als sprekers in de feestvergadering, welke op H. Driekoningendag a.s. te Utrecht zal worden gehouden^ zullen optreden: In de middagvergadering: de HoogEdel- gestrenge heer Wt H. Bogaardt, Voor zitter van den Centralen Raad voor de K. S, A., de Hoo-gWielgeboren heer Mr. A. Baron van Wijnbergen, voorzitter van het Diocesaan Comité voor de K. S. A. in liet Aartsbisdom Utrecht, en de Zeer Eerwaarde Hooggeleerde heer Prof. Mag. Dr. J. V. de Groot, O. P., Hoogieeraar te Amsterdamen in de avondvergadering: Zijne Excellen tie Mr. M. J. C. M. Kolkman, oud-Minis ter van Financiën, de ZeerEerwaarde Zeergeleerde heer Mr. Dr. Ch. Raayma- kers, S,. J., en de ZeerEerwaarde Pater Borromaeus de Greeve, O. F. M. De plechtige Pontificale H. Mis zal door Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop worden opgedragen te half elf ure in de Metro- politaan-kerk in de Lange Niieuwstraat. Centraal Bureau K. S. A. Met goedkeuring van het Doorluchtig Episco paat isdoor den Centralen Raad voor de K. Si. A. benoemd tot Onder-Directeur van het Centraal Bureau voor de K. S. A. Mr. A. F» L. M. Tepe, sinds zeven jaren reeds werkzaam aan genoemd Centraal Bu reau, als wetenschappelijk ambtenaar. Volks petitionnement voor plaatselijke keuze. Door het be stuur van den diiocesanen bond van, R. K. drankbestrijders-vereenigingen in, het bisdom Haarlem, is aan de besturen der aangesloten Kruisverbonden het volgend schrijven gericht Het bondsbestuur heeft van zijn geeste lijken adviseur mededeelinp ontvangen, dat Z. Di. H. de J3dsscbop aan de Kruisver bonden verbiedt deel te nemen aatt de thans gevoerde actie in zake een volks- petiitionnement voor plaatselijke keuze. Het 'bestuur vindt deswege thans geen vrijheid zijn medewerking te verieenen aan bedoelde actie en acht zich verplicht zijn goedkeuring aan verdere deelneming daar aan door bij den Bond aangesloten Kruin- verbonden te onthouden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal, die Donderdag het afdee- Limgsonderzoek beëindigde, is uiteengegaan om iin de week fusschen Kerstmis en Nieuwjaar terug te komen ter behandeling van de Indische Begrooting en andere mog aanhangige ontwerpen. Gemeenteraadsverkiezingen te Tilburg, éen voor district II. va cature A. Arts en éen voor district lil, vacature A. Cools. In district II .werden uitgebracht 1109 stemmen. Hiervan verkregen de heeren 1 Mr. Pi. Arts (R.-K.) 615, A. S. van Mou» rilk (R.-K.) 328, A. van Veen (S. D. A. P.) 147 stemmen zoodat gekozen is Mr. P. Arts. In district UI werden uitgebracht $50,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1