1&E Ba.tb. Nieuws- en Advertentieblad weer Noord-BollandL No 13 Donderdag- 3 Februari 1910. 10e Jaargang Hlie zijn de spiets? Oorlogsoverzicht ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS t 75 ct. p. 3 maanden franco bui»; 105 ct. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van leder kwartaal. Afzonderlijke nummert van de courant3 cent. Van bet Zondagsblad 5 cent Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG ei ZATERDAG Uitgave van de Naaml. Vennootschap "ONS BLAD,,. BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN i i s Van 1—5 regelt Elke regel meer. Reclames per regel s Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet 30 cent. 6 15 a Onder dezen titel verspreidde ds. Louis A. BaWer eenigen tijd geleden, nadat de Nc.'rlandsche Regeer ing last had gegeven tot vervolging der ondlerteekenaars van bet bekende manifest dier dienstweigeraars over te gaan, een nieuw manifest, waarin hij opkwam tegen de „lasterlijke aantijging" als- zou het eerste manifest een opruiing tot dienstweigering inhouden. In plaats van een aansporing tot dienstweigering zou het ma nifest veeleer een waarschuwing daartegen zijn Luister maar, wat ds. Bjalhier schrijft: Het Manifest was, doordat het den moed tot gevangenschap, zelfs tot den kogel, bij alle onderteekenaars voorop zette, afschrikkend genoeg gesteld om alle weifelachtige naturen verre te houden en hen, die anders zouden kun nen metnen, dat zij wel in staat waren met ons mee te gaan, van die opper vlakkige meening te genezen. Door zoo te doen, hebben wij gewaarschuwd in plaats van aangemoedigd. Wlij hebben gewezen op den lijdensbeker, opdat alleen een Gideonsbende daarvan zou durven drinken. Derhalve volgens ds. Baihkr, die op- stetiier in het bekende Manifest der dienst weigeraars heeft dit geen andere bedoe ling gehad1 dan door eene flinke waarschuw wing voor de gevolgen te bewerken^ dat het groepje dienstweigeraars toch maar tot een onbeduidend, hoopje zou inkrimpen We zijn echter zoo vrij1 tensterkste te. betwijfelen of de onderteekenaars met diezen uitleg accoord gaan; we hebben zelfs alle reden het tegendeel te beweren. Tc oh voor veertien dagen de vijf predi kanten voor de Alkmaarsche Rechtbank stenden getuigde de een voor den ander: „Het sympathie betuigen met dienstweiger aars oordeel ik niet opruiend''. „Wij wenschen onzen zedelijiken steun te verkenen aan allen, die om gewetens drang, allen militairen dienst weigeren." Dat is niet hetzelfde als wat ds. Ba hier sahrijft Trouwens ds. Balbier mag aan zijn manifest nu een anderen uitleg geven, de praktijk leert ook anders. De Redactie van het „Nieuws van den Dag" sdhreef over het Manifest: „Wij von den het zeer natuurlijk, dat de Overheid er zich reeds mee inlaat, nu in een paar manifesten een dienstweigerimgs-comité ons volk toeroept, aan het bevel om onder de wapens te komen tot verdediging van het vaderland ongehoorzaam te zijn1" Het blad las er dlus ook dienstweigering in. En ds. Van Wijhe, door de militaire over heid verbannen uit Winterswijk, gaf, in eene openbare vergadering te 's-Graven- hage gehouden, de volgende toelichting op het verspreide manifest: „Zeker zijn onder de onderteekenaars sommigen, die niet te gen aansporing tot dienstweigering opzien, zeer mogelijk is het ook, dat dit manifest anderen tot dienstweb gering kan brengen" En eerlijk er kent ds. Wijhe, dlat hij dat ook zou toe juichen, doch dtit alles neemt niet weg /egt hij dat het manifest niet is rondgezonden met dat doel. Wij spatieerden hier eenige woorden Blijkt daaruit n-iet, welk een gevaar er lag in het verspreiden van het manifest Want, al mogen nu de ondlerteekenaars retireeren en zeggen: „Met dat doel is het Manifest niet verspreid." Best mogelijkDoch wanneer een win kelier een stapel, goederen op zijn stoep zet om daarmc eredame te maken, en hij doet diat zoo onvoorzichtig, dat de koop- lustige, die dien stapel van naderbij wij beschouwen alles op zijn hoofd krij'gt, dat hij later gekneusd ondier die ruine te voor schijn wordt gehaald, dan heeft die win kelier niet inet het doel slachtoffers te maken die goederen daar op zijn stoep uitgestald, maar wegens grove onvoorzich tigheid zal hij toch voor den rechter moe ten verschijnen en gestraft worden. Leefde wij in vredestijd, och het ge vaar in zulk een Manifest was volstrekt niet zoo groot. Doch, wie thans in Nederland tot dienst weigering aanzet, vergroot wel degelijk hef gevaar voor ons land oim op zijn beurt de prooi van het woeste geweld te worden. De oorlog woedt nabij onze grenzen en kan die overschrijden, zoodra een der oor logvoerenden diaar maar voordeel in ziet. En om dit te verhoeden dient Nederland met al zijn beschikbare macht gereed te staan teneinde het voorvaderlijk erf te verdedigen. Wlie in deze omstandigheden dienstweigering predikt, al was het maar alteen door zijn voorbeeld, verslapt wei degelijk die nationale tegenweer en helpt ons den overweldiger in handen spelen. De heer Bahfer is het, die in zijn twee de manifest „opruiers" noemt „die waar delooze voorgangers der Christelijke ge meente, die die Engelsche waarheden ver- valschen om -een krijgshaftigen geest in ons goedg-eloovig volk wakker te houden." De heer Bliilhler verstaat uitstekend die kunst om de dingen op hun kop te zeitten. De eerw. geestelijken, die in dezen tijd den krijgshaftigen geest onder onze landsver dedigers trachten levendig te houden, de aalmoezeniers b.v. en de directeuren onzer militaire vereenigingen, zij vervalschen ech ter niet de Evangelische waarheden, maar houden juist den manschappen die waar heden voor oogen. „Voor God, Vaderland en Koning-luidt het opschrift en devies der R. K, Miliitairen- vereenig'ing hier ter stede, en dat is niet in strijd, maar juist overeenkomstig het Evangelie, dat de overheid1 gebiedt te waken voor de veiligheid van land en volk, den weerbaren mannen de vrijheid, het leven en goed hunner medeburgers, hunner vrou wen en kinderen te verdedigen tegen vijan delijk gew-eld. Zeker, het Evangelie ver biedt den aanvatlenden krijg en zij:, die in dezen wereldoorlog de aanvallers zijn ge weest, zullen een vreeselijke verantwoording hebben af te leggen voor den Eeuwigen Rechter; maar het Evangelie verbiedt niet den aangevallene zich te verdedigen; inte gendeel, het liegt diengenen, die voor de veiligheid van land en volk hebben te wa ken, den duren plicht op, zich zelfs met opoffering van eigen leven van die taak te kwijten. Hun houding- tegenover hun vaderland is ons heel wat sympathieker, dan die hou ding van de verkondigers van God's woord, die in dezen tijd sympathie betuigen met dienstweigeraars. En al .mogen ze dan vrijgesproken zijn door de Rechtbank, het innerlijk rechts gevoel is daarmee niief bevredigd: van goede vaderlanders, die anderen moeten voorgaan, verwacht men fiere dadlem Ochtendblad van Zondag 24 Oct. '15. Verslag in de „Maas-bode" Avond blad van 19 Nov. '15. BINNENLAND. Prov. Staten van Noord-Holland. Dinsdagmorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewo ne zitting bijeen, ter verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer (vacature P. B. J. Ferf) en tot behandeling van voorstel len inzake den watersnood. De Commissaris der Koningin, jhr. Roëtt, hield- een gloedvolle rede, waarin hij sprak over de iramp, die de provincie door den storm van 13 en 14 Januari j.L had ge troffen en wees er met nadruk op dat er plannen moesten worden -beraamd tot her stel van de schade en ter voorkoming van verdere onheilen. Is hier en daar de meening uitgespro ken, -dat die jongste dijkbreuken te wijten zijn aan onvoldoende sterkte der zeewerin gen, ik mag, aldus spreker, in opdracht van Gedeputeerde Staten, deze meening niet onweersproken laten. Tegen een zoo kraclutigen storm is geen -enkele dijk be stand. Spreker deed verder een beroep op krach tige medewerking van Prov. Staten bij die behandeling van die vraagstukken, die zij zullen te behandelen hebben, -en die alüe krachtsinspanning en toewijd-ing der leden zullen vergoii. Ook dringt spreker op fi- nanciëelen steun aan. Ten slotte brengt jhr. Roëlli een woord van huilde aan dien heer P. Bi. J. Ferf, en wijdt uit over het werkzaam leven van het aftredend Eerste Kamerlid, die een groot gedeelte van zijn welbesteed lieven heeft doorgebracht in dienst van provincie en gemeente. De vergadering ging diaarna over tot ver kiezing van een lid van de Eerste Kamer. Bij eerste stemming verkreeg mr. J. Kap- peyne van de Co peil» (L.) 33, prof. mr. D. P. D'. Fa bi us (A.-R.) 19 en dien heer Vliegen (S..D.) 16 stemmen. Bij tweede stemming werd mr. Kappeyne van de Co- pel,lo verkozen met 50 stemmen, tegen 20 stemmen op prof. Fab-iusi Door de verkiezing van mr. J. Kappey ne van de Capello tot lid der Eerste Ka mer, ontstaat een vacature in, de Pro-v. Staten van Noord-Holland. (Distriet ,V, Amsterdam). Daarna werden de stukken omtrent den watersnood in handen der commissie ge steld en de vergadering geschorst. Te half vier werd' de zitting heropend en werden ,ct uitvoerige discussies gehou den. De voorstellen van- Ged. S-taten vonden geen bestrijding, maar het diebat liep er in hoof-dzaak over, of de Stat-enzitting zou worden gesloten, de commissie permanent zou blijven (dit aan de Kroon aan te vra gen) en Ged. Staten, wat hun nieuwe voor stellen betreffen, m-et deze commissie over leg zou plegen en -dan. die Staten weer bijeen zulten worden, geroepen óf dat de Stat-enzitting heden zo-u worden verdaagd en Ged. Staten met nader toe-gelichte voor stellen zouden komen en zoodoende dë Porvinciale Staten de noodige medezeg- gin-gschap in Je zaken zouden blijven be houden. De commissie was in de-ze- 'ook verdeeld, n.L 9 tegen 11 en na veel gepraat was het resultaat dat met 35 tegen 33,stem men werd besloten om -die zitting te sluiten. De voorzitter deedi nog de toezegging, dat die Staten weer ten spoedigste zouden worden bijeengeroepen. Tevens zal op ver zoek van -den heer Kleerekoper door Ged. Staten een nota worden uitgegeven over al wat zij inzake den watersnood hebben gedaan. Wat de watersnood in Anna Piau-town-a betreft, was het de heer K. Breebaart Jz., die zijn afkeuring uitsprak over de laksche wijze van werken -daar en die krachtig aandrong op het zoo spoedig mogelijk stop pen der gaten in, de dijken, z.L heteeniigc werk dat bij nieuwe stormen eenige zeker heid gaf voor h-et bewaard blijven van nieu we ram,pen. Die lieer Kappeyne betoogde in ant woord -diaarop dat inzake den An-na- Pautownapolder aan Ged. Staten niet eenig verwijt is te richten en dat met het dichten van de z-eegaten- groote voortgang is gemaakt. Verder deelde spr. mede, dat heden alle gat-en in -den Wjatertandscben zeedijk op twee na zijn verkaaid, en dat "h-eden in- een der gaten een zinker is gelegd. Ten slotte constateert spr. -dat op den Waterlandscben zeedijk o-p 2S Januari 324 mannen niet werk bezig waren. Te 6.40 werd de vergadering gesloten. Minister Treub. „De Nieuwe Courant" bevat een ingezonden stuk van minister J"reub, waarin d-eze opkomt tegen de voor stelling', in enkele bladen gegeven, als zou hij een conflict met de Kamer ge zocht hebben om persoonlijke redenen, niettegenstaande zijn pertinente verzekering van het tegendeel. De minister betoogt, dat hij dioor daden getoond heeft geen conflict te zoeken, doch hij was overtuigd in het belang van 's Rijks financiën niet verder iin tegemoet komendheid te mogen gaan dan hij ging. Na het verband' tusschen p-ensioenbelas- ting en ouderdomsrenten als niet nieuw te hebbe-n voorgesteld vervolgt de minis ter: „Ook zij die mijne overtuiging in deze niet deelen en dli-e van oordeel1 blijven dat -het door mij gelegde verband1 voorde Kamer wel iets nieuws en iets onver wachts was, hebben echter niet bet recht te twijfelen aan d-e oprechtheid mijner ver klaring ten aanzien van mijne bereidwillig heid, de verantwoordelijkheid v. de zorg voor 's Rijks financiën onder de huidige hoogst ern stige omstandigheden ook in de toekomst te blijven dragen. De Kamer had, ook na die verklaring, het -volste recht harerzijds te kennen te geven dat zij samenwerking met mij niet langer gewenscht achtte. Nu zij dit zoo ondubbelzinnig deed, blijve de volle verant woordelijkheid daarvoor ook voor haar. Ik heb eerlijk gepoogd de dreigende crisis te ontwijken. Zij heeft mij, na-dat ik tot tweemaal toe zoo duidelijk mogelijk had gezegd, dat de motie van den'lieer Scha per voor mij de beteekenis had van een motie van afkeuring, te kennen gegeven, dat ik had heen te gaan. Of de Kamer daarmede 's Lands belang al dan niet heeft gediend; beoordeel i-k hier niet." De vrachtprijzen voor Regeeringsgraan. Het Deensche blad „Poli tik en" bevat een telegram uit Rotterdam, waarin gemeld wordt, dat alle Nedertandsche reederijen een overeenkomst hebben aangegaan met de Nederlan-dsche regeering om tegen een vas ten prijs het regeeringsgraan- naar Holland te vervoeren. Waarom Engeland onze brievenmalen in beslag neemt! De oplossing van de puzzle betreffende de inbeslagneming der brievenmalen door Engeland en de ope ning van de daarin gesloten brieven be staat, volgens een schrijven aan de N. R. Ct. daarin; dat -de Engelsche regeering een lijst van personen bezit, die in hare oogen verdacht wordlen in betrekking te staan tot den vijand Naar -die correspondentie wordt gezocht aldus het blad -en daarin ligt de reden dier opening van dezen of genen brievenzak. H-et is bekend, dat ook de brievenzakken van of voor ons land over bet gebied der Centrale mogendheden naar and-ere neutrale landen niet ondoorzooht bleven of blijven. Hiet verschil bestaat al leen hierin, dat bij h-et landvervoer niet een uitdrukkelijk uitgesproken internatio naal rechtsairtikel wordt geschonden bij het zeevervoer wel De „Prinses Juliana". Een Lbyds-be- richt van 1 F-ebr. meldt, dat de Neder tandsche stoomboot „Prinses Juliana", die op haar reis van Vlissingen naar Londen beschadigd werd, doordat ze waarschijn lijk op een mijn liep, nu te Felixstowe ge ankerd ligt. Reuter meldt uit Londen, dat 79 passa giers en de bemanning te Harwich gel-an-di zijn. Ook de mails -zijn alle gered. Reuter bijz. dienst seint aam het „HblL" Een passagier van de „Prinses Juliana" verklaart, -dat ondier de passagiers zich een aantal Fransche nonnen bevonden,. De ont ploffing was vreesèlijk; een groot deel van -den vloer van den- salon werd uiteengerukt. Mannelijke passagiers hielpen, de bemanning om aan de vrouwelijke passagiers reddings gordels te verstrekken. De booten weiden neergelaten tem einde voor gebruik gereed te zijn, maar zij waren niet noodig. De zee was gelukkig zeer kallm en weldra kwam een schip langzij waarop ale passagiers wer den overgebracht. Kapitein en- bemanning bleven op het schip, dat langzaam zinken de was, toen we het verlieten. De Belgische minister van Justitie, een der passagiers, zeidte, dat ieder zoo kalm was, dat men nauwelijks kon begrijpen wat gebeurd was. De Engelsohen behandelden het geheete geval als een groote grap. Zij zongen „Tipperary" en- lachten en scherts ten met de vrouwen om die gerust te stellen. In het algemeen- was er geen ge vaar en het werk om ons over te brengen nam slechts tien minuten in beslag. Voor het Staatspensioen. De federatie Amsterdam der S.D.A.P. houdt Zondag een groote openbare vergadering, waarin- te gen het spél van min. Treub m-et het ouder domspensioen zal wordlen- geprotesteerd en met klemmen de -ernst tal- wo-rdem verdedigd ,,-dat het premie vrij ouderdomspensioen, dat bij de verkiezingen vam 1913 die overwin ning behaalde, in- dien kortst moge-lijken tijd werkelijkheid worde." Het wooirdi zullen voeren de Kamerleden J. Hi Schaper en A. Bi Kleerekoper. Huiszoeking bij de „Telegraaf". Zooals i-n een -deel onzer vorige oplage ge-mettd, heeft een huiszoeking plaatsgehad tenhuize van -den adviseur vam de „TeL", den heer N. M. C. Koldert, en in het adm i-nii- stratiegebouw van de „Tel." Nadler ver nemen wij Een derde huiszoeking had plaats te Aerdenhout, in de vüa „Oematis", be woond door den heer A. K. Hoidert, den vader van den heer Hi. M. C. Hoidert. Deze huiszoekingen schijnen in verband te staan met de werkzaamheid van het z.g. „anti-sinokkeibnreau". Die Justitie heeft beslag gelegd op de zeer lijvige dossiers, welke de heer H. M. C. Holdert over den uitgebreiden smok kelhandel bij ons te lande verzameld had" De huiszoekingen, zoo vernemen wij ver der, bepaalden zich: voornamelijk tot de privé-kantoren. Alle lessenaars en brand kasten werden onderzocht en een groot aan tal brieven; teekenimigen en andere beschei den, werdlen in bes-lag genom-en. Bij -de huiszoeking in die Lomanstraat was -de heer HL AL C Hoidert aanwezig, bij die bi het administratiegebouw van de „Telegraaf", de directeur de heer F. H. J. Hoidert H-et „HbL" verneemt nog, dat de justi tie eveneens een, bezoek bracht aan per ceel Lomanstraat 44, waar een der leiders van het anti-smokkelbureau, de Engelscli- man Lang, woont. De heer Lang bleek evenwel1 reeds ver trokken te zijn. Zijn woning was nagenoeg geheel ontruimd Indienststelling Landstorm jaarklasse 1912. Het thans nog overschietende ge deelte der landstormjaarkiiasse 1912, hier onder begrepen zij aan wie is bekend ge maakt, -dat zij met het tweede of laatste ge deelte dezer jaarkllasse onder de wapenen moeten komen, zal- worden in dienst ge steld: in de prov. Groningen op Donderdag 9 Maart; in de prov. Drenthe op Vrijdag 10 Maart en in de overige provinciën op Donderdag 9 en Vrijdag 10 JUaart '1b. Het watersnoodfonds. De lijst van 1 Februari is afgesloten met een bedrag van f 111.028.36V2 en een totaal vam.... f 1.313.824i 351/2. Kaas. De Kaasvereeniging meldt het vol gende Alle kaas voor b-innemlandseh gebruik wordt met een kapitale B gemerkt. Waterstaat. De ramp die Nederland heeft getroffen door die overstrooming, geeft der Eerste-Kamer.commissie v. rapporteurs over de Wiaterstaatsbegrooting aanleiding den minister te vragen of het niet wenscbeiijk is in het geh-eele liand het toezicht op de zee- en andlere waterkeeringen te ver scherpen en meer te cenitraliseeren. Nieuwe geldleening van 10.000.000. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft de voor dracht van Bi en- Wl tot het aangaan van een nieuwe geildlleerang van f 10.000.000 a a n gen om e u. De Engelsche en de Duitsche regeering zijn nu beiden voor den dag gekomen met een bericht over het resultaat der Zeppe lin-aanvallen op Midden-Enge land, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. Zoo wordt officieel uit Londen ge meld: De luchtaanval in den votrigen nacht was groot opgezet, maar het schijnt dat de aanvallers gehinderd werden door den dikken mist. De Zeppelins kruisten langs de kust eil sloegen daarna verschillende richtingen in op verscheidene steden hebben zij bommen geworpen en op de districten Derbyshire, Leicestershire, Lincolnshire en. Stafford shire. Er is eenige schade aan eigendom men toegebracht; 54 personen zijn ge dood en 67 gewond- Het Wlo-tff-telegram uit Berlijn daaren tegen luidt De marinestaf meldt: Een van onze eska ders van luchtschepen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag .tal van ontplof- fings- en brandbommen geworpen op de dokken, de havenwerken en de fabrieken in en bij Liverpool en Birkenhead, op de ijzer fabrieken en hoogovens van Nottingham en Sheffield, op die groote industrie-centra aan de Humber en bij Great Yarmouth. ('t de Duitschers dus te doen om den aan maak van munitie in d-eze fabrieken te be moeilijken. Red.) Overal, werd de uitwer king waargenomen van de hevige ontplof fingen en het uitbreken van groote branden. Aan de Humber werd bovendien een bat<

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1