E. Eatk Nieuws- en AdvertesitieMai No. 15 Dinsdag 8 Februari 1916 10e Jaargang weer Noord^SollanJ» De Schuldigen, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG m ZATERDAG Een onzekere toestand. Oorlogsoverziohft. ONS rva ABONNEMENTSPRIJS t 75 ct p.3 maanden franco buis; 10S ct met geïllustreerd Zondagsblad Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap "ONS BLAD,,. BUREAUt Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar, Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 1S regels Elke regel meer. Reclames per regel t Kleine advertenties van 130 woorden, i a a i a vooruitbet: 30 6 19 29 cent 't Is oorlog! Een troep ferme kerels stapt vooruit ten aanval Maar die kogels vliegen om hen been; die kartetsen ontploffen boven hunne hoofden; en daar ginds dreigen de bajonetten der vijanden. Ziet, een groepje heeft zich afgeschei den en voelt ziidhi te toom te laf om ver der te gaan: Wiat kan hl» het vaderland scheten! Ze ruitten toch wel teven Vooruit! maar heeter wordt die strijd1 en ziet, een ander groepje verbergt zich achter eene bedekking; t is wel schoon voor 't vaderland! te vechten, maar»., zon der hen zal het well gaan. Ja, alls het er nu erg gaat spannen, dan zullen ze op het laatste oogenblik er weï bij springen. Vooruit! Vooruit! en de overgeble vene dapperen snellen vooruit en vechten als leeuwen. Onder hein mogen er ge wond worden, ja er mogen dbodien val len: zij wijken niet! Doch de overmacht van den vijandi belet hun verdier voort te gaan: O, konden zij nog eenige meters vooruitdringen, dan was het doel bereikt! Maar zij kunnen niet! De vijand dringt steeds verder iin hunne gelederen. En als hun aanvoerder dan ziet, hoe die onmacht tegenover de overmacht zijne dapperen metwee- moed vervult, dan moedigt hij zijin soldaten nog eens aam Helaas, het mag niet baiten: de over macht is te groot; hier stort er een ter aarde: een vijandelijke kogel doorboorde zijn hart; daar wordt er een aam dién arm gewond; zoo slinkt het troepje telkens en tekens, totdat ook de aanvoerder zwaar gewond neerstort. Zijne laatste woorden tot de weinige soldaten, die nog blijven strij den, luiden: „Niet hij, die mij wondidie is ce hoofdschuldige! Weet gij wie het zijn: daar zijn twee groepen uwer vrien den, die achterbleven: zij zijn de schuldi gen Waren zij met ons gebleven, dan was er geen overmacht; dan was het doel bereikt! Er wordt gestreden om betere toestan den, door patroons, middenstanders en ar beiders. Een groot aantal hunner roepen dat naar dat doet moet gestreefd. Maar er worden offers gevraagd: per soonlijke toewijding eenig geld ver loochening van menschelijk opzicht. En aanstonds scheidt zich een groep af: Wat zullen wij ons moe maken! 't Zal onzen tijd wet durenWiat kunnen ons die andere lui tenslotte schelen! ik heb mijn broodje! Maar de strijd wordt hevigerIn vereeni- ging dringen ze bijeen: patroons, midden standers, arbeiders Vooruit 't Helpt toch niet! zeggen de toornen en tragen eenigen bedanken, als tidL En de gedunde schare trekt verder. Vooruit! Vooruit naar ons doel'- Maar daar staat de overmacht. Tepletter loopen ze tegen- warenhuizen en onwillige directies en ze bereiken letterlijk niets, inte gendeel hun kracht is gebroken, hun moed terneergeslagen: nimmer meer zuien ze zoo'n actie op touw zetten Do hoofdschuldigen zijn niet echter de warenhuizen en directies. Deboofdschuldigen zijn de ioo men, die geen lid wenschen te worden van hunne vereeniging; delaffen, dlie uit de vereenig tag loopen! Een ongeorganiseerde midden stander mag niet klagen over oneerlijke concurrentie over onbillijke belasting regeling over hooge belastingen. Een ongeorganiseerde arbei der mag nooit klagen over lage toonen over achterblijven van duurtetoeslag over te langen arbeidsduur: Wiant hij is de schuldige. Hem zullen zij steeds toeroepen: Hoe, kerel, durft gij klagen De oorzaak aller plagen Is niet een hij of zij: De schuldige zijt gij! (Ant. Mutsaers.) t Is tusschen 1 en 15 Februari. Er moeten meer katholieken komen op de kiezerslijst; er zijn er nog zooveten,dlie kiezer konden zijn, ais ze maar wilden! Maar de een zegt: Wiat kan mij dde poli tiek schelen een ander: 't Helpt toch niet een derde: 't Zal zonder mij ook wel gaan. En een vierde is te loom en te zat om eens te informeeren of hij kiezer kan worden Zoo nadert de dag der verkiezing. De slag is verloren: de uitslag luidt: de liberaal met 1 stem, de socialist met 2 stemmen meerderheid gekozen. En de dappere trouwe schare van recht- sche kiezers niet het minst van de propagandisten klaagt, dlat, ondanks zoo vele offers van persoonlijke toewijding, het doel niet is bereikt. Waarom? Waarom? De schuldigen zijn zij, die kie zer konden zijn als ze ma ar wilden! Die schuldigen zijn zij', dlie vergaten zich tusschen 1 en 15 Februari op te geven ais kiezer. M- -£a~d' 1 I M-et 52 tegen 30 stemmen heeft op 25 Januari 1916 de Tweede Kamer aangeno men het „wetsontwerp tot - tijdelijke afwij king van de Kieswet" Dit wetsontwerp strekt om, evenals in 1915 is geschied, d«e kiezerslijst, dde an ders voor één jaar geldlt, voor twee jaar te doen gelden met toevoeging enkel van de nieuwe kiezers, zoodat de loon-, huur- en spaarbankkiezers op de lijst blijven staan, ook al zou er in gewone tijdsomstandighe den reden geweest zijn ze af te voeren. Nu do-et zich het eigenaardige geval voor, dat die Eerste Kamer dit wetsontwerp nog niet in behandeling heeft genomen en goed- gekeurd. Voor de kiesvereenigingen en propagan- daclubs, die zich in dezen tijd met de kiezerskweek belasten, is dit een zeer las tige kwestie. Zal de Eerste Kamer dlit noodwetje aan nemen? Vermoedelijk wei! Zekerheid daaromtrent bestaat er echter niét Vele kiesvereenigingen en clubs vragen zich thans af, hoe te handelen ten op zichte van loon- huur- en spaarbankkie zers? Moeten zij, die op dte kiezerslijst1915 stonden, zich opnieuw aangeven tusschen 1 en 15 Februari? Of is dat evenals ver leden jaar niet noodig? 't is een onzekere toestand zoo! Waarom niet gezorgd, dlat dit nood wetje vóór 1 Februari 1916 in bet Staats blad stond! BINNENLAND. De toestand van H. M. de Koningin. Hare Majesteit de Koningin heeft Zondag voor de eerste maal sedert hare ongesteld heid een korten rijtoer per automobiel ge maakt Ministercrisis. De Minister van Bitonen- landsche Zaken, mr. Cort v. d. Linden, begaf zich gisteren ter audiëntie bij Hare Majesteit de Koningin. Ministerraad. Gisteravond, cfus op een buitengewonen dag, werd de ministerraad gehouden. Smokkelarij. Een Reuterbericbt uitLon den meldt, dat de „Times'" -een artikel be vat over „Het smokkelende Holland" en daarin zegt, dlat behoudens, enkele uitzon deringen erkend moet worden, dat de Ne derlandsche douane-ambtenaren zoo goed mogelijk hun plicht hebben gedaan. Landweer 1911. De dienstplichtige on derofficieren, korporaals en manschappen van de Iandhveerlichting 1911 zullen op 10 Maart met voorloopig klem-verlof worden gezonden. Bij een groot aantal onderdeden, waar de belangen vani dien dienst dit ver oorloven, zullen de dienstplichtigen echter reeds op 18 Februari met voorloopig klein- verlof huiswaarts keerem. Het mijnengevaar. Zondag is op de ree- dé van Ameland een grijs geschilderde mijn van onbekende nationaliteit aange spoeld. Treub's val. Tot besluit van een ar tikel over die motie-Schaper in dte Tweede Kamer schrijft <fr. Wl HL Nolens in de „N. Venl Crt": „Hoe dit zij de motie werd aan genomen. En welke gevolgen men ook meene te kunnen trekken uit déze stemming ten op zichte van de houding der Kamer tegen over dé voorstellen van den Minister, dit eene bleek duidelijk, n.l dat bijna de ge- heele linkerzijde aan dien Minister het ver trouwen opzegdé. „Met de rechterzijde was bij die geheele regeling van werkzaamheden weinig of geen rekening gehouden. „De buitengewone, gevaarvolte en moei lijke omstandigheden, waarin ons land ver keert, duren nog steeds voort. ..En in die omstandigheden is tedere ver zwakking van het zittend Kabinet, of dit dan rechtsch of linksch zij, te betreuren. „Zij is eene verzwakking van het land. „Het Kabinet en met name dé Minister van Financiën, -die zoo dikwijls voor hun arbeid geprezen werden, mogen wet zeg gen: van zijn vrienden moet men het heb ben." Het premie-vrij Staatspensioen. Zon dagmiddag heeft de Amsterdamsche fede ratie der S'.DA.P. in „Bcltevue" een mee ting gehouden voor het premievrij Staats pensioen. De vergadering werd geleid door dén heer E. Polak, terwijl de Kamerleden Schaper en Kleerekoper alls sprekers optra den. Aan het eindé der bijeenkomst werd de volgende motie met algemieene stemmen aangenomen. De vergadérjng enz. overwegende, dat de wijze van optreden van den heer Treub aan de zaak van het Staatspensioen groote schade heeft gedaan; van oordeel, dat de sociaal-democratische Kamerfractie die scha de zooveel mogelijk heeft beperkt, eischt dat ten spoedigste de belofte van 1913 voor een premi-evrij Staatspensioen zal worden uitgevoerd, gaat over tot de orde van den dag. Duitsche ijzer-industrie. De Duitsche bandijzer-vereeniging heeft besloten de prij zen voor bandijzer met Mk. 10 per ton te verhoogen op Mk. 180 per ton. Ijzer uit Duitschland. Vrijdag is te Utrecht een vergadering gehouden, die was uitgeschreven door" de Vereeniging van Werkgevers in dé Metaal—industrie te Utrecht. In die vergadering werd een commissie benoemd met d/e opdracht, zich onver wijld naar Bérlijn te begeven, om bij de Duitsche regeering aan te dringen op in trekking van het uitvoerverbod. Het bleek ter vergadering, dat eenige aanwezige fabrikanten zich reeds met En- gelsche leveranciers in verbinding hadden gesteld, ter verkrijging van de noodige materialen. Staande de vergadering werd een tweedé commissie benoemd, om ook voor de overige aanwezigen ijzerleveranties uit Engeland voor te bereiden. Bij de besprekingen werd er herhaalde lijk op gewezen, dat bij! eventueelé bestel lingen wel de aandacht van rijks-, pro vinciale en gemeentebesturen in Nederland erop dient te worden gevestigd, dat de concurrentie van onze nationale nijverheid tegen de Duitsche zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk dreigt te wordlen tengevolge van maatregelen dér Duitsche regeering, bepaaldelijk erop gericht om de Duitsche industrie te beschermen. Teerkleurstoffen. De dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van Duit sche Chemische teerkleurstoffen, was zeer talrijk bezocht. Uit alle deellen des lands waren verbruikers van deze kleurstoffen aanwezig. In de onderlinge besprekingen vóór de vergadering bleek, dat de prijzen enorm waren gestegen, dat de vroegere noteering in Marken in guldens waren omgezet en bovendien door de fabrikanten de Mark op volle vredeswaarde moest worden ge taxeerd. Zoo moet o.a. voor een K.g. aniline, in gewone tijden kostende 6 a 7 Mark, thans twintig gulden worden be taald. Over 't algemeen kan wordlen aan genomen, dat de Duitsche regeéring alleen uitvoerconsenteu voor partijen dezer kleur stoffen verleent, als de prijzen ongeveer viermaal de normale noteering bedragen. Deze maatregelen worden door belang hebbenden daaraan toegeschreven, dat de Duitsche regeering: le. van onze regeering openstelling der grenzen verlangt voor een aantal artikelen, waaraan Duitschland be hoefte heeft; 2e. den koers der Marken wil opvoeren; 3e. wil tegengaan, dat teerkleur stoffen over ons land naar Engeland zul len warden uitgevoerd. De Midden-Noordhollandsche waterlei ding. Ook de gemeenteraad van Wonner, heeft met algemeene stemmen besloten tot deelneming aan de Midden-Noordholand- sche waterleiding ondier voorbehoud', dat het rijk terugbetaling aan de gemeente door de te stichten naamlooze vennootschap van op de te sluiten geldileening van....... f 124.800 door die gemeente te betalen rente en aflossing voledig waarborgt, zoodiat het volkomen vaststaat, dat uit de ge meentelijke inkomsten nimmer iets ten behoeve van de waterleiding zat behoeven te worden opgebracht. De gezondheidscommissie had er in haar advies op gewezen, dat juist in een tijd als deze, waarin ten gevolge van de overstroo ming een groot deel der regenbakken on bruikbaar is geworden, het gemis vaneen waterleiding ten zeerste wordt gevoeld. De gezondheidscommissie vond daarin dan ook des te meer aanleiding om met aandrang tot deelneming te adviseeren. Het Anti-Smokkelbureau. Naar aanlei ding van de verklaringen in ,de pers ver schenen nopens de zaak van de „Tele graaf", hebben de Britsche en Fransche Gezanten den Minister van Bluitenlandische Zaken een bezoek gebracht en hem de volgende verklaring gedaan: „In tegenspraak met de verdachtmakin gen van zekere organen is het volstrekt onjuist, dat de Britsche en Fransche Ge zantschappen eenigerlei aandeel zouden heb ben gehad in die totstandkoming, de orga nisatie en de werking van het „Anti Smokketbureaui" dat aan de „Telegraaf" zou hebben bestaan. Indien de Britsche en Fransche Gezant schappen inlichtingen Van het bureau ge kregen hebben, kan zulks niet anders be schouwd wordlen dan als een volstrekt nor maal feit, aangezien het niet op den weg van vreemde zendingen ligt om berichten te weigeren, die haar spontaan wordlen toe gezonden. (Hiermede wordt dus door de Britsche en Fransche gezanten bevestigd, dat hun vanwiege het anti-smokkel bureau inlichtingen werden ver strekt. Red.) De Nederlandsche scheepsbouw. Blij kens een overzicht, dat het „Ned Zeewe zen" heeft samengesteld, waren op 31 December 1915 op Nederlandsche werven in aanbouw schepen tot een totaal van 395.195 ton, dat is meer dan het dubbele van het jaar tevoren (185.170) tegen 172.000 op 31 December 1913, 158.050 op 31 December 1912, 128.400 31 December 1911 en 33.702 op 1 December 1901. Op vreemide werven waren in aanbouw schepen tot een totaal van 85.700 ton tegen 74.500 einde 1914 103.600, 155.504 127.000 in de daaraan voorafgaande jaren en 37.402 op 31 December 1901. In deze cijfers zijn niet inbegrepen oor logsschepen, baggermolens en rivierschepen De weigering van denschipper van den Eugelschen trawler om de Duitschers, die hij boven op een drijvend wrak van een Zeppelin in de Noordzee aantrof, is het onderwerp van dien dag in de Engelsche en in die Duitsche pers. De Engelsche pers keurt het optreden van den schipper goed: „het optreden der Duitschers in den oorlog heeft helaas die geallieerden in die onmogelijkheid gesteld op hun woord te vertrouwen of te reke nen op het nakomen van de gewone be ginselen der menschelijkheid" aldus seint Reuter uit Londen terwijl hij „de openbare meening" weergeeft Die Duitsche pers heet het eene „nieu we schanddaad op het wapen van Brittan- nië." Zoo vinden beidie in dit geval weer eene welkome gelegenheid elkaar die huid vol te schelden. Intusschen wordt niet alleen in Engeland maar ook in Duitschland aangenomen, dat de L 19 neergeschoten is door Nederlandsche kanonniers. Natuurlijk moet het aan een ongelukkig toeval toegeschreven worden dat het lucht schip zoo laag boven neutraal gebied kwam te vliegen, idat het door de Amelandsche troepen gemakkelijk geraakt kon worden. Het recht der Nederlandsche soldaten om op het luchtschip te vuren wordt dloor de Duitsche pers niet in twijfel getrok ken. In de Fransche kamer is na het bezoek der Zeppelins aan Parijs een zeer ru moerige interpellatie gehouden. Men verweet de regeering nalatigheid bij de bestrijding van het Zeppelingevaar en een der afgevaardigden beet den premier toe dat er eigenlijk heelemaaï geen regee ring bestaat in Frankrijk. Dat liet Briand zich natuurlijk niet zeggen. Hij viel op zijn beurt zijn aanvallers aan, zei op het verwijt ten aanzien van den luchtaanval, dat deze niet te verhinderen zijn geweest ten gevolge van het ongunstige weef, erbij voegend, dat die Fransche vliegers hun taak schitterend hebben volbracht De Duit schers zefde hij hebben hen toch ook maar niet kunnen tegenhouden toen zij bommen op Metz en Freiburg wierpen en ge behoeft niet te denken, dat men hun dat in Duitschland verweten heeft Dit gekrakeel werd nog verhoogd toen overeen andere quaestie die Regeering werd aange vallen n.L wegens beweerde ongeschikt heid van generaal dfAmande. Het slot wasals voren: de gebeurte nissen eindigden met een motie van ver trouwen in de Regeering, Deze stormachtige vergadering der Fran sche kamer heeft in de pers een nieuwen storm verwekt, zij wordt voor onvaderlands lievend en onwaardig uitgemaakt; daarom: „de Kamer moet naar huis, in oorlogstijd behoort de kamerzitting niet permanent te doen zijn." Hieruit blijkt, dat tusschen Kamer, Volk en Regeering lang geen eenstemmig heid in dloen en laten heerscht. Naar de „Lokal Anz." uit Kopenhagen verneemt, heeft de gisteren gehouden Rus sische ministerraad besloten, de Doema 22 Februari bijeen te roepen. Eindelijk mag ze dus terugkomen Na zeer gewetensvol lezen van de bijzon derheden, die in de laatste leger-rapporten van de verschillende oorlogvoerende landen opgesomd worden is ons gebleken, diat sedert ons vorig overzicht die volgende veranderingen op de oorlogsterreinen in het Westen, in het Oosten, in het Zuiden (Italië) in het Zuid-Oosten (Balkan), op den Kaukasus, in Perzië, in Mesopota- mië, en waar verder ter wereld de deelen der millioenen-liegers tegenover elkander mogen liggen, zijn ingetreden: Bdj Vermal les hebben de Engelschen den Westelijken hoek van drie mijnkuilen bezet en ten Noorden van Loos, den éénen kant van zulk een krater! Dit is de eenige juist omschreven ver andering, die op al de krijgstooneelen is ingetreden. En men zal waarschijnlijk wet niet verwachten', dat wij aan die weinig sensationeele bijzonderheid lange beschou wingen zullen gaan wijden. Het Servische gezantschap te Petrogra» do heeft alle Serviërs tusschen de 18 en de 45 jaren opgeroepen. Wlie zich 14 Fe bruari niet heeft aangemeld1, zal ate deser teur beschouwd wordlen. Italië heeft tegen Februari de lichting 1891 van de ruiterij, de lichtingen 1882 tot 1884 van de brugpionieren en de lichtin gen 1882 tot 1885 van de bijzondere ta- gunen-pionieren opgeroepen. Te oordeelen naar enkele Amerikaansche persuitingen zal het conflict tusschen Duitschland en die Vereenigdie Staten wor den bijgelegd. Wiat we wel verwachtten. De Amerikanen voeren hun strijd maar met den pen! ALKMAAR. FEDERATIE VAN PROPAGANDA- CLUBS IN HET DISTRICT ALKMAAR. Zondagmiddag hield genoemde vereen, in het Bondsgebouw haar algemeene jaarver gadering. De Voorz-, de heer Jac, Groen, van Ungedijk, opende met den Chr. groet en

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1