No 16 Donderdag- 10 februari 19 6 10e Jaargang KatlL. Meixws< en AdvertentieMad weer Sl0ori^BolIam4 ^mkiiüï DiMAaf pmmmm m umm Onze militairen en de versterking der dijken. BELASTINGKIEZERS, Goriogsoverzicht VAR1&. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS t 75 ct. p. 3 maanden franco huis; 105 ct. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Vio het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap "ONS BLAD,,. BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN 30 cent. •I» II. j Reclames per regel s t 15 j Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet 25 Van 1—5 regels Elke regel meer. Schreven wij onlangs een artikeltje over bovenstaand onderwerp, waarin wij wezen op .ie klachten van militairen, dlie aan de versterking der dijken werkten, n.L dat de nachtdiensten te lang waren en dat de militairen geen voldoende voedsel kregen, integendeel allies even diuur moesten beta len, thans kunnen wij berichten, dat er ecne verandering ten goedie is ingetreden: de nachtdienst is aanzienlijk beperkt, ter wijl de Opperbevelhebber heeft bepaald, dat aan de militairen, werkzaam in de overstroomde streken of belast met werk zaamheden, daarmede in verband staande, een daggeld van f 0.90 wordt betaald, aan de onderofficieren f 1.50 en aan de kor poraals f 1.25. Bovendien is bepaald, dat alleen zij, die zich hiervoor vrijwillig' opgegeven heb ben, er heen behoeven te gaan. Het doet ons genoegen dtus te kunnen mededeelen, dat aan de rechtmatige klachten gehoor is gegeven. M—«Ml die sinds Mei van hei vorige jaar van de «ene gemeente naar 'n andere verhuisden, moeten er wel aan denken, dat zij vóór 15 Februari a.s. zich ter secretarie van hun nieuwe woonplaats vervoegen, om daar htm voldaan geteekend belastingbiljet uit hun vroegere gemeente te toornen. Alleen door aldus te handelen voorkomen zij de teleurstelling, dat hun naam op de nieuwe kiezerslijst zou ontbreken. VAN DE HEEREN UIT DEN HAAG. Vergadering van Dinsdag 8 Februari. De Kamer heeft de van de Oorlogsbe- greoting overgebleven motie-K l'e ere ko per c.s., waarin werd. verklaard!, dat het steunen van de uitgave van „De Sol'da tencourant" met f4000. permaanid tegenwoordig niet op dien weg der Re geering ligt, bij zeer gemengde stemming verworpen met- 33 tegen 21 stemmen'. Van meer beteekenis was die behande ling eener suppletoire LAN DBOUWBE -- GROOT1NG, waarbij een iniffioen wordt gevraagd om gedurende het eerste half jaar van 1916 in de verschaffing vangoed- koope melk aan kinderen, zieken, zwakken en ouderen van. dagen te voorzien; en wel in dier voege, dlat die melk zat wor den verstrekt tegen den winterprijs 1914- '15 en het verschil tusschen dien prijs en dien van den winter 1915-'16 zal wor den betaald door de gemeenten, met te ruggave van 2/3 int die Rijkskas. Bestrijding vond het voorstel niet, al was dan ook niet iedereen geheel tevre den. De heer San nes (S.D.A.P.) prees het ontwerp aan in het belang der bestrijding van ondervoeding alk gevolg van vermin derd melkgebruik, Evenwel zou z.L de sociale beteekenis van het ontwerp grooter zijn als het zich niet beperkte tot be strijding der ondervoeding, waar deze zich reeds vertoont. Terwijl hij aan het begrip „kinderen" een mmere beteekenis dan die van zuigelingen alleen zou wilden zien toe gekend en met die melkverschatfing aan kinderen tot minstens 5 jaar zou. willen gaan. De hr, Teenstra (V.-D,) drong voorts aan op een ruime opvatting van liet be grip zwakken, en de heer Fock (U.-L.) op een algemeene regeling ten aanzien van de begrippen zieken en- kinderen, opdat de gemeentelijke bepalingen dienaangaan de niet te zeer zullen uiteenloopen en on gelijkheid zal ontstaan. Terwijl de hr. Kleerekoper (S.D. A-P.) vond, idat de prijsdaling van 2 cent per Liter in de groote steden eigenlijk de moeite niet waard zou zijn. Z.Exc. Posthui ma weigerde evenwel heslist meer te dqen voor de groote ge meenten dan wordt voorgesteld'. Wel be loofde hij ruim te zijn met de begrippen kinderen en zieken en zegde hij toe een slgemeene regeling dienaangaande voor de gemeente te zullen overwegen. Gestemd behoefde er over het ontwerp niet te worden. t Natuurlijk ging het heel wat minder vilot met de suppletoire Landbouwbegrooting waarbij voor 1916 f 2.000,000 wordt ge vraagd om ter BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER door te gaan met het door de Kamer in December ver oordeelde afmaaksysteemal staat dit dan ook niet met zooveel woofrden in het ontwerp. De heer Lohnian (C.-H.) wees erop, dat het afmaken ate steliset tegen de wet ingaat. Het staat in de wet niet als sy steem, doch als maatregel in bijzondere geval'ten. Onder Minister Talm a werd het evenwel stelsel' en wel-met medewer king der Kamer, die het geld ervoor toe stond. Door het aannemen der motie-Teen stra heeft de Kamer den Minister evenwel weer teruggewezen binnen de staketsels der wet. Daarom kan Z.Exc. niet door gaan met afmaken, tenzij de wet wordt gewijzigd. En de Kamer moet het geld voor afmaken weigeren, daar zij anders zonder dat zich nieuwe feiten voordeden, zou terugkomen op een kort geleden: ge nomen beslissing der Kamer. Wiat een dier slechtste dingen zou zijn^ die in die wet geving mogelijk zijn en waarmede de Ka mer haar waardigheid zou wegweipen. Evenwelde Kamer zou toch gerust voor- het wetsontwerp kunnen stemmen, daar hierin met geen woord de wijze van besteding van het gevraagde bedrag wordt aangegeven. Waarom spr. zich ten slofte tevreden stelde met het dringende ver zoek aan den Minister om nog eens te overwegen wat er in de Kamer over an dere bestrijdingsmiddelen werd gezegd en deze toe te passen. Onverwacht handhaafde de-heer Duy ma er van Twist (A.R.) zijn bezwaren tegen de afmakerij; waarbij hij de hoop uitsprak dat de Kamer bij haar uitspraak van December zai blijven. Het krachtigst was de bestrijding van den heer de WfijkerSlooth (R.K.) Deze betoogde dat de Regeering den laat- sten tijd niet heeft meegewerkt om het Parlement de macht te doen behouden die het toekomt. Er is niet voldoends overleg gepleegd met de - Kamers. Waardoor het prestige dei volksvertegenwoordiging im het land is gedaald; wat o.a. blijkt uit de adresbeweging inzake het aftreden van Minister Treub. Zeer sterk kwam die ver keerde neiging der Regeering uit, toen zij op 7 December, dus 5 diagen na de aanneming der motie-Teenstra, het aan de orde zijnde ontwierp indiende, zonder dat daarbij nieuwe argumenten; van doorgaan met afmaken werden aangevoerd. En daar aanneming van het voorstel practisch zou neerkomen op doorgaan met bedoeld sy steem, zal spreker regen het ontwerp stemmen. BINNENLAND. DE PAUS EN NEDERLAND. De Romernsche correspondent van „het Centrum" schrijft aan zijn blad: „De deelname op het Vaticaan in liet lijden veroorzaakt door de ramp die ons vaderland trof, is allergrootst. Men zei-die mij daar, dat de H. Vader verschillende malen uitriep: povera gente, povera gente, arme lieden, arme lieden. Terstond gaf Z. H. bevel een telegram van deelname te zenden en een gift voor de geteisterde stre ken aan den Aartsbisschop te doen toe komen. Nederland staat op het Vaticaan in hooge achting, en toen mij laatst de eer te beurt viel van een audiëntie bij idlen H. Vader, sprak Z. H. Zijne diepe ach ting uit voor ons arbeidzaam volk, dat den vrede wist te behouden, den vrede- wit en zoekt te verkrijgen." De nieuwe Minister van Financiën. Naar wij kunnen mededeelen is benoemd tot Minister van Financiën Mr. Dr. Anton van Gijn, Thesaurier-Generaal aan het .De partement van Financiën. Mr. dr. Anton van Gijn werd op 17 Sep tember 1866 te Dordrecht geboren. Hij propoveerde te Leiden in 1892 tot doctor in de Staatswetenschappen! op een proef schrift over herziening van de belasting op ongebouwde eigendommen en als doctor in de rechtswetenschap op stellingen. Daar na was. hij ter provinciale griffie van Zuid- Holland werkzaam alls adjunct-commies, com mies en hoofdcommies, vervolgens secreta- taris van het Rijksw on ing college en se cretaris van de Haagsohie gezond-heids- 'commissie. In 1905 werd hij administra teur van de generale thesaurie van het Ministerie van Financiën, sinds 1909 met den titel van thesaurier-generaal; sedert 1911 is hij lid der Provinciale Staten van Zuid-Hofland voor Den Haag. Aanvanke lijk was hij lid -dier vrijzinnig-democrati sche partij, maar is sedert 1910 lid dier Liberate Unie. Met mr. Kerdijk heeft hij indertijd in Den Haag de Toynbeeverceni- ging „Ons Huis" in Den Haag opgericht. Voorts bewoog hij zich op liet gebied van de drankbestrijding en nam een werkzaam aandeel in het onderzoek naar de werking der banken van leening door de bekende Nutscommissie, welke den stoot heeft .ge geven tot de oprichting der Vereendging tot bestrijding van den Woeker waarvan hij ondervoorzitter is. De heer Van Gijn maakt deel uit van de redactie der „De Economist" waarin hij o.a. een studie schreef over de staatsbegrooting. Gelijk men weet werd Mr. Van Gijn bij het optreden van bet Kabinet-Gort van der Linden reedis aangezocht, daarin zitting te nemen, doch meende hij toen daarvoor te moeten bedanken. Op goede gronden k^n vermeld: worden dat de minister van Waterstaat, dir. Lely, onder wiens beheer de afdeeling arbeiders verzekering van het departement van fi nanciën zal komen, allereerst de voorzie ning in de ouderdomsrente zai ter hand nemen. Nog wordt gemeld: Op goede gronden mag worden aangeno men, dat die door mini- ,-er Treub ingediende belastingontwerpen in hoofdzaak -door zijn ambtsopvolger zullen worden gehandhaafd. Met name schijnt het ontwerp-pensioen- belasting niet te zulten wórden ingetrokken, zij hetook, dat de mogelijkheid1 niet is uitgesloten, dat het tarief van heffing wij ziging zal ondergaan. Minister Treub's aftreden, in een te Arnhem gehouden vergadering der Vrijz. Diem. Kiesvereeniging heeft het Kamerlid mr. Mar chant het aftreden van minister Treub besproken. Het was, zeide hij, hier de vraag, of de Kamer een onbeperkt ver trouwen in den minister kon stellendleze vraag moest ontkennend beantwoord wor den. Mr. Patijn heeft, in het „Vaderland" gewezen op de reeks conflicten:, dlie zidh hebben voorgedaan en waardoor het ver trouwen geschokt werd: spr." somde deze op, wijzende- op de zonderlinge houding van den minister inzake de beweerde be keering betreffende het staatspensioen en op zijn verklaring van half October, te willen aftreden, omdat hij zijin collega's in den weg stond. Door dit al'les had men het vertrouwen verforen, volgde men een gids, die zelf niet scheen te weten waarheen hij wilde. Er moest eenmaal een conflict komen, en dan was het maar hoe eerder hoe beter. Hierbij kwamen persoonlijke omstandig heden in deze tijden vooral eischt de ministersfunctie den geheelen mensch, ko men particuliere omstandigheden niet in aanmerking, mogen er in bet geheel niet zijn. Het volk moet onbeperkt vertrou wen in den minister kunnen stellen, ook in zedelijk opzicht; die minister moet kiezen tusschen zich geheel aan zijn taak geven of de bevrediging zijner persoonlijke be geerten. Een quaestie van het vergeven van staats betrekkingen kwam bierbij, gepaard gaan de met persoonlijke neigingen van niet hooge orde. Er bestond dus reden tot vermindering van het vertrouwen in den minister; hij achtte het van meening veranderen van enkele oorspronkelijke voorstanders der mo tie-Schaper verklaarbaar, ook in verband met den diruk van gezaghebbende zijde, maar hield vol dat de voorstemmers ten slotte gelijk zullen krijgen. Treub achtte hij niet onvervangbaar, al wenschtc hij in te stemmen met een eere-saluut aan zijn adres. De overstroomingen op Java. Naar wij vernemen heeft H. M-. die Koningin onmiddellijk na het vernemen van de tij- ding omtrent de overstroomingen op Java -dén Gouverneur Generaal van Nederlands oh Indië een bedrag van f5000 doen over maken ten bate van de slachtoffers van dien watersnood. De „Artemis" getorpedeerd. Wfolff seint uit Berlijn: In den nacht van 1 op 2 Februari j.i. werd het stoomschip „Artemis" van de Ned. Indi Tankstoombootmaatschappij, door een Duitscbe torpedoboot aangevallen en door een torpedoschot zwaar beschadigd. Het schip kon echter de haven bereiken. Volgens tot nu toe bekende berichten over dit geval, meende de kapitein-comman. dant van de torpedoboot, dat de „Arte mis" zijn bevel tot een onderzoek wilde weerstreven. Om dezen weerstand te bre ken, liet hij de „Artemis" aanvallen. Het onderzoek in zake het neutrale schip, dat betreurenswaardig tengevolge van den oorlog beschadigd werd, is nog niet ge ëindigd. Het anti-smokkelbureau. Naar de Msb. verneemt, wordt de gerechtelijke instruc tie inzake het anti-smokkelbureau voortge zet en is, reeds een groot aantal getuigen gehoord. De instructie is gebaseerd op art. 100 Wetboek van Strafrecht en vindt aanleiding in het geregeld verstrekken van gegevens aan de Engelsohe en Fransche legaties. De gestrande onderzeeër. Van Oostma- horn gaan eiken dag, volgens de „N. Ct." ongeveer 40 soldaten van onze kustwacht per rijksrecherche-vaartuig naar het Frie- scbe Gat om de aldaar gestrande Engel- sqhe duikboot uit te graven. Het werk vordert niet best; de zee plempt de gegraven geulen vaak weer vol zand. Mail aangehouden. Van het stoomschip „Hclli'andia", dat Maandag uit Zuid-Anie-" rika te Amsterdam binnenkwam is den 2en Februari te Falmouth die mail op tast van de Engelsche autoriteit gelost. Koffie vrijgelaten. Dezer dagen is be richt ingekomen, dat een aanzienlijke par tij Santos-koffie, in totaal 27000 balen, aangevoerd per ss. „Tubantia", kan worden vrijgegeven. 1000 baten koffie, mef dit stoomschip aangevoerd, moeten echter voor het Enge'lschie Prijzenho-f gebracht wor den. Uitvoer van roode kool. De Minister van Landbouw, Nijverheid «1 Handel heeft bepaald, dat le. miet 4 Februari 1916 weder vergunning zal worden gegeven tot uitvoer van roode kool onder de bepaling, dat de exporteurs van iedere 100 K.g., waarvoor zij consent aanvragen, 50 K.g. roode kool van prima qualiteit beschikbaar hebben te stellen voor binnenHandsdh verbruik. Het mijnengevaar. In de maand Januari zijn op de Nederlandsche kust aangespoeld li7 mijnen, waarvan 76 Engelsche, 1 "Pransche, 25 Duitsche en 15 van onbeken den oorsprong. Intotaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog op onze kust aangetroffen 872 mijnen, zijnde 470 Engelsche, 58 Fran sche, 145 Duitsche, terwijl van 199 de oorsprong onbekend bleef. Wederom is in dien toestand op de verschillende oorlogstooneelen in Noord en Zuid, Oost en W;esit, geen enkele verande ring van beteekenis ingetreden. In 'deze dagen van stilstand op aille fron ten, nu 'de bladen geen stof hebben over krijgsverrichtingen te schrijven, kan men allerlei beschouwingen lezen over het ko mende „lente-offensief". Daarbij is het op merkelijke, dat de Duits dlie bladen schrijd ven over Ihet te verwachten offensief van de Engelschen en Franschen, en de En gelsche pers over de aanvalsplannen van generaal von Falkenhayn. Dit laatste doet de medewerker van de „Times", die de kan sen op een Dtuitsch offensief in het wes ten en in het oosten nagaat en conclu deert, dat het een zoowel als het andere mogelijk is in 't westen kunnen de Duèt- schers nu gaan beproeven, het in 1914 mislukte plan uit te voeren en; Parijs of Calais alsnog te bereiken en in het oosten zal het eerste doel van een nieuwen veld tocht Petrogïad zijn. Dtotih hoe weinig deze beschouwingen werkelijk steunen óp bepaalde feiten, be wijst hare onderlinge tegenspraak. De vo rige week werden wij verrast op die over wegingen, die volgens oorlogscorrespon denten der Engelsche bladen, den Drnt- s chen getieralen staf er toe zouden moeten brengen, zoo spoedig mogelijk een offensief op groote schaal te ondernemen in het Wiesten. Als pendant spreekt Max Osbom in de „Voss. Zeitung" dte verwachting uit op een offensief der verbondenen in Artoas. En uit Retrograde vernemen wij, dlat, vol gens verklaringen van Duitsche gevangenen, groote troepenmachten van het Fransche - front naar het front bij Dünaburg en Riga zijn overgebracht en een beslissend offen sief tegien deze twee steden waarschijnlijk in midden Maart mag worden verwacht.... Men heeft dus de meerlingen maar voor het uitzoeken. inmiddels zal de waarheid wel zijn, dat niemand het inzake militaire toekomstplan nen der verschillende partijen verder heeft gebracht dan tot vermoedens en de „in ner circle", de hooge raad van ingewijden, om zeer begrijpelijke redenen, zwijgen méér dan goud acht H et po litiek dispuut in de Fran sche Kamer, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten heeft tengevolge gehad, dat de Minister-van het Vliegwezen, Besnard, is afgetreden wegens een verschil met de leger-commissie, waarvan Qemen- eeau voorzitter is. Of die Clemeneeau ze ook aan een touwtje heeftHij doet zijn invloed op het ministerie nog wel degelijk gdkten. Briand is naar Rome vertrók ken; 't schiet niet voldoende op met den strijd aan die Italiaansche-Oostemrijksche - grensDat schijnt aan Italië te worden geweten. Koning Ferdinand van Bulga rije is naar- het Duitsche hoofdkwartier vertrokken tot het houden eener bespre king met den Duitschen rijkskanselier en den Minister van Buitenlandsche Zaken. in Engeland zai een Minister voor Luchtvaart worden benoemd. Generaal Smith-Dorrein heeft het op perbevel over de troepen in Oost Afrika neergelegd „om gezondheidsre denen". Generaal Smuts, minister van De fensie in Afrika, zal hem opvolgen. Grieke n land ga at verder met z ij n e mobilisatie. Koning Constan- tijn heeft een besluit onderteekend, waar bij alle Griekscbe dienstplichtigen van de lichtingen 1892 tot 1914, 'die zich in het buitenland bevinden, worden opgeroepen. Het besluit is eventueel niet toepasselijk op de in Turkije, Rusland en Bulgarije, wonende Grieken. De Franschen hebben nu ook Fano, een Grieksch eilandje ten N. van Korfoe, bezet. Arme Grieksche neutraliteit Van Oostenrijksche zijde wordt gemeld, dat in Montenegro thans alle wapens zijn ingeleverd. Bij een verkenningstocht langs de Zuidt- Oost kust van Anatolië hebben de Russi sche torpedobooten niet alleen 40 Turksche zeilschepen in den grond geboord, maar ook drie werven voor zeeschepen bescho ten. j In de Adriatische Zee heeft een ge vecht plaats gehad tusschen een Engelschen kruiser en een Franschen torpedovernieler, die 'den aftocht van het Servische leger dekten en vier vijandelijke torpedovernie- lers, die op de vlucht gingen. Een vijandelijke onderzeeër poogde den kruiser te torpedeeren, doch' zonder succes Duitsche watervliegtuigen de den bommen vallen op de kust van Kent. Volgens bet Engelsche de partement van Oorlog zou er niemand zijn getroffen en zou er geen schade zijn aan gericht, alleen zijn er veel ruiten gespron gen. DE TOESTAND VAN DE ITALJAAN- SCH'E GEVANGENEN. De „Corriere dellla Sera" deelt mee, dat in het Vaticaan een bericht van den Weenschen nuntius, kardinaal' Seapinelh, ont vangen werd, dlie op wenschi van den Paus de Italiaansche gevangenen in de Oosten rijksche concentratiekampen bezocht. De nuntius 'deelt mee, dat de gevangenen door die autoriteiten goed' behandeld wor den. DE EXPEDITIE TEGEN EGYPTE. SALONIKI, 8 Februari. (H.) Volgens berichten uit Constantinopel zal de Turk»eft

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1