TWEEDE BLAD. Zaterdag 15 April 1916. No. 44 Kennisgeving. Hlstebeden v. 16- 28 April In den H. Paaschtijd. Ons Blad De vroeger aangekondigde nieuwe rege ling gaat heden in. De heer S. J. A. Keesom treedt voortaan op als Adm.-Directeur; de heer Leo Speet als Redacteur. Wij verzoeken derhalve H.H. Agenten en anderen, daarmede rekening te willen hou den door, wat de Administratie betreft (opga ven voor advertenties, abonnementen enz.) te adresseeren„Aan de Administratie van Ons Blad". H.H. Correspondenten worden ver zocht hun berichten, verslagen enz. te adres seeren: „Aan de Redactie van Ons Blad". Aan H.H. Agenten, die ook als corres pondent optreden, zij dringend aanbevolen, wat de Administratie en wat de Redactie betreft niet meer in één enveloppe op te zenden. Voor algemeene zaken betreffende het bedrijf gelieve men zich te richten tot den Adm.-Directcur. H.H. Agenten gelieven voortaan aan hetzelfde adres hunne kwar taal-afrekeningen in te zenden. De N. V. „Ons Blad." Alkmaar, i5 April 1916. Een lijst van misgebeden is deze week overbodig. Men heeft op de verschillende dagen slechts te raadplegen het „Tijdeigen" van Palm-Zondag tot Paschen. De gebeden en plechtigheden der goede week staan voldoende aangegeven in de gewone misboeken; wie daarenboven ver langt een duidelijke en stichtende verkla ring der verschillende ceremoniën zal met groot nut gebruiken„het goede w eek kerkboek" van Pater O. Huf, S.J. prijs fo.öo; keurig gebonden f0.85. °f het boekje „De goéde week" uitgave van de Paters Benedictijnen [prijs ongeveer f 0.603, dat o. i. het meest aanbeveling verdient. Ook het „Volksmisboek" geeft tegelijk met den volledigen tekst tevens een uitstekende verklaring van de gebeden en plechtigheden volgens den Romeinschen ritus. (1630 April.) Ofschoon eene buitengewone majesteit afstraalde uit het geiaat van den Schoonste onder de kinderen der menschen, ofschoon Hij leeraarde met macht en gezag bekleed, toch behoefden de toehoorders niet voet stoots de leering des Meesters aan te nemen. „Als gij mijne woorden niet gelooft," sprak de eeuwige Zoon des Vaders, vol van genade en waarheid „gelooft dan Mijne werken. Die werken, door de-Profeten voorspeld, leggen voor Mij getuigenis af, dat ld de beloofde Messias ben, die in de wereld moest komen, uw Verlosser en Zaligmaker." De blinden zien, de dooven hooren, de stommen spreken, de kreupelen wandelen en de dooden verrijzen. Bij zulke teekenen, ten bewijze zijner goddelijke zending omdat de Vader in den hemel geene won deren kan toelaten tot bevestiging van den leugen bij zulke teekenen, tot getuigenis van Christus' Godheid, moeten allen, met den H. Petrus, heelerharteen volmondig uitroepen: „Gij zijt de Chrirtus, de Zoon van den levenden God, in deze wereld gekomen." Een grooter teeken evenwel, het teeken aller teekenen, het zegel en waarmerk Zijner Godheid, heeft de Meester zelf voor speld Aan dit ongeloovig en Gode afvallig volk zal geen ander teeken gegeven worden, geen ander bewijs Mijner zending, dan het teeken van Jonas den Profeet. Gelijk de Profeet Jonas drie dagen en drie nachten vertoefd heeft in het ingewand van den visch, zoo zal de Christus drie dagen en drie nachten verblijven in het hart der aarde. Ziet! Wij gaan naar Jeruzalem op, en de Zoon des menschen zal overgeleverd worden aan de Heidenen, en zij zullen Hem bespuwen en geeselen en dooden, maar ten derden dage zal Hij verrijzen. Breekt dezen Tempel af en na drie dagen zal Ik hem weder opbouwen. Hij nu sprak van den tempel Zijns lichaams. Afgebroken en omgehaald is de schoonste levende Tempel, die ooit de aarde gedragen heeft, geslecht tot zijne grondslagen, die heerlijke, majestueuze Tempel van den Zoon Gods, de verlustiging der Engelen, afgebrokkeld van de kruin des hoofds tot de voetzool door felle geeselslagen, een armzalige puinhoop geworden, vermis et Mn homoeen aardworm en geen mensch. De verwoesters hebben hunne taak volbracht, de beulen hun Slachtoffer afgemaakt en zich begeven ter rust. God zij lof en dank! Op den Paasch- rnorgen in het teeken van den profeet, de voorspelling des Meesters, in vervulling gegaan. Resurrexit sicut dixit: Hij is ver- rezen, gelijk Hij gezegd heeft. Te vergeefs was een zware sluitsteen op de grafspelonk gewenteld, vruchteloos waren gewapende wachten bij het graf geplaatst oni den buit van den dood te bewaken en den Gevangene in Zijnen kerker te houden Hij is verrezen, gelijk Hij gezegd heelt. v errezen uit zijne bouwvallen de ver. hieuwde Tempel, omgeven met poacht en t luister, stralend in den gloed Zijner ver heven majesteit, roemvol en onvergankelijk. Ipse et in saeculade eeuwen tartend; Cujus regni non erit finis: Wiens rijk geen einde zal hebben. Tot dien H. Tempel komen alle volkeren en geslachten, alle stammen en talen, om daar rust en vrede te vinden voor den benauwden geest, voor het afgetobde hart, voor de zondige ziel. Die H. Tempel is het hemelsch Manna, dat alle genoegen en verlustiging in zich bevat. Bij Jesus vindt de afgedwaalde den weg naar het Vaderhuis; de ongeloovige en de twijfelzuchtige de waarheid, die hem vrijmaakt uit de kluisters van vooroordeel en zelfbedrogde gestorvene doör de zonde ■het leven. Want dat is Christus voor allen: de Weg, de Waarheid en» het Leven, het volle, overvloedige leven ons door Zijne Verrijzenis gewaarborgd, Gelijk Christus uit de dooden is opge staan, zoo moeten ook wij, door Christus wandelen dn nieuwheid des levens. Dat nieuwe leven wordt in ons op bijzondere wijze bekrachtigd in de wel voorbereide H. Paasch-Communie; dan kunnen wij met den H. Paulus getuigee: „Ik leef niet meer, ik, maar Christus leeft in mij." Treffend en aandoenlijk gezicht in den H. Paaschtijd zoovele genoodigden met heilige stemming te zien naderen tot de Feesttafel der Engelen. Daar zie ik den rechtvaardige, in de zalige verwachling van God der liefde, zijne godvruchtige ziel voorbereiden, louteren en versieren. Daar zie ik zoo menig bekeerde zondaar tranen van ware boetvaardigheid en reine vreugde storten. Daar zie ik arm en rijk, jong en oud opgaan om het verheerlijkte Lichaam en Bloed van onzen Heer Jesus Christus in hun gezuiverde harten te ontvangen. Het Brood der Engelen is het voedsel ge worden van den pelgrim dezer wereld, om in de kracht dier goddelijke Spijze de woestijnreis des lerens veiltg en heilig af te leggen naar het Vaderland des hemels. Wat zegenrijke vruchten brengt de H. Paasch-Communie in het Christelijk huisgezin Waar Jesus in de harten woont, daar beveelt de meester met zachtzinnigheid, ddar gehoorzaamt de onderdaan met liefde en deelt elk lid van het gezin in het lief en het leed van alle overigen. En geen wonderl Wiar Jesus zijn intrede neemt, dhar wordt Hij vergezeld door alle deugden, die Nazareths nederige stulp eertijds hebben herschapen in het schoonste oord en het bekoorlijkste verblijf. De onschuld, de nederigheid en de zacht moedigheid, de vnrplichte voorkomendheid, een arbeidzaam leven en de gestadige voort gang in de volmaaktheid: ziedaar het erf deel der gezinnen, wier leden zich steeds nauwer en inniger vereenigen met Jesus- Christus, het toonbeeld aller deugden. Wat zegenrijke veranderingen brengt de H. Paasch-Communie ook in het leven van den waarlijk-boet vaardigen, van den oprecht bekeerden zondaarOok van hem geldt Resurrexit sicut dixit: hij is verrezen, op gestaan uit zijn zondig leven, zooals hij in oótmoed des geestes en rouwmoed des harten voor den voet des kruises aan Jesus' plaatsbekleeder beloofd heeft. Trouw doet hij nu zijn morgen- en avondgebeden. Stipt gaat hij nu, op Zon- en Feestdagen, met eheel zijn huisgezin de H. Mis bijwonen. Bestendig onderhoudt hij nu de vasten- en onthoudingsdagen. Als zijn oude makkers, de vroegere deel- genooten in zijne zonden, verwonderd vra gen Wat is er van onzen vriend geworden? klinkt het antwoord: Hij is verrezen uit de zonde, hij vermijdt de personen, die hem tot zonde verleid hebben; hij vlucht die plaatsen, waar hij zoo vaak en zoo erg zijnen God beleedigd heeft; streng en on herroepelijk worden de boeken en tijd schriften en dagbladen uit zijn huis geweerd, die zijn geloof aan het wankelen brachren en zijne reine zeden bedierven. Christus eenmaal verrezen, sterft voortaan niet meer. Moge dat ook gelden van een ieder onzer, dan zal deze paaschtijd inder daad zijn: een zalige en heilige Paaschtijd. M. P. A. OOMS, Alkmaar, 15 April 1916. D. P. BRIEVEN UIT BRAZILIë. I. Dat de staatsmachine hier misschien nog langzamer werkt dan in Holland, moge wel blijken uit het feit, dat de nieuwe wet op het gymnasiaal onderwijs, reeds het vorige jaar in „Ons Blad" besproken, nog altijd wacht op de hooge goedkeuring van Senaat en President. Zoo nu en dan slechts hooren we van een of ander voorstel, dat de Braziliaansche onderwijskwestie schijnt te willen oplossen. Het laatste idee ging van den President zelf uit, die meende alle heil te vinden in z.g. „reizende examina torengezelschappen." Wat onder dat lange woord verstaau wordt? Eqn Directeur van een Gymnasium verlangt, dat zijne leer lingen op het College zelf toelatingsexamen maken voor de eene of andere Hooge- school; hij noodigt eene van die „reizende examinatorengezelschappen met toelating" uit, om zijn college met een bezoek te willen vereeren. Iedereen, die nu maar wil, kan bij dien „banco de examinadores" of „examencommissie" zijn geluk beproe ven' en wel in die vakken, waarin de can- didaat zelf verkiest. Deze methode,"mits consciëntieus d.i. zonder omkooperij ge volgd, is lang niet slecht en, op alle Gym nasia zonder onderscheid toegepast, zou ze effectief het hatelijke wetsartikel van de baan houden, waarbij onderwijsinrich tingen van religieuzen op onrechtvaardige wijze werden achtergesteld bij leekeninrich- tingen, door het recht, om zelf te exami- neeren. uitsluitend aan deze laatste toe te kennen. Bij volkomen gelijkstelling voor de wet behoeven de religieuzen, als zijnde bijna allen Europeanen, volstrekt niet bang te zijn voor Braziliaansche leeken-concur- rentie. Dat het onderwijs op de scholen der „estrageiros" of „vreemdelingen" veel beter is dan op de inlandsche inrichtingen, staat buiten allen twijfel en kunnen wij ook opmaken uit hetgeen onze leerlingen thuis aan de Ouders vertellen en deze ons weer schriftelijk overbrengen b.v. gezegden als deze„op dat College der Franciscanen leer je in één jaar meer dan op een Bra- ziliaansch college in driejaar." Feitelijk is dit de volle waarhéid, bewezen door eigen ondervinding. Studenten die van inlandsche colleges komen en daar soms jarenlang gestudeerd hebben, weten over 't algemeen bitter weinig, maar zijn ze een jaar of twee „geaparteerd" d.w.z. „stevig aangeschroefd" volgens Europeesche leerwijze, dan kunnen ze examen maken voor alle mogelijke Universiteiten. We hebben de proef op de som, Eén onzer leerlingen José Neves of „Jozef Sneeuw" (niats geen tropische naam was, nu twee jaren geleden, door Pater Directeur's bemiddeling van een Noord- Amerikaansch Protestantsch Gymnasium afgehaald en overgeplant op ons Roomsche „Gymnasio Santo Antonio". Zooals de le zers weten, was het doel bij de oprichting van ons Gymnasium juist de jongens ver wijderd te houden van Protestantsche en „neutrale" colleges; dit tusschen haakjes. Gelukkig was de arme jongen maar drie maanden op dat Protestantsche college geweest, maar was daar in dien korten tijd echt Protestantsch toch al volgepropt met bijbelteksten en bijbelsche geschiede nis natuurlijk volgens Protestantsche op vatting. Wie weet wat er van het Roomsche ge loof van dezen jongen ware terecht geko men, wanneer Pater Directeur den vader niet zoo nadrukkelijk gewezen had op het ontzetfcend-gevaarlijke en onverantwoorde lijke van zijne handelwijze, de kinderen naar Protestantsche of z.g. „neutrale" col leges te zenden. Bij ons gekomen, gaf de nieuwe leerling groote bewijzen van schran derheid (eene algemeene goede eigenschap'? nochtans der Braziliaansche jeugd) en ook op zijn studieijver viel niets te zeggen. Daar zijn vader niet erg met aardsohe goederen gezegend was en de jongen met alle geweld wilde studeeren voor dokter, moesten alle zeilen worden bijgezet, om José in den kortst mogelijken tijd de grootst mogelijke kennis der hoogere studie bij te brengen. De professoren gaven, wat zij in hun koker hadden; de candidaat moest blokken zoo hard hij kon. Tot zijne eer zij gezegd, dat hij waarlijk „geblokt" heeft. En zie, na in twee jaren tijds afgemaakt te hebben, waar ze op inlandsche colleges 5 jaar over doen, meldt José zich aan bij de examen commissie op de Universiteit in Bello Ho- rizonte, de hoofdstad van Minas Geraes. In alle vakken moet hij examen maken, maar geen nood, hij komt er glansrijk; in de zes hoofdvakken slaagde hij van de week „plenamente" d.i. „ten volle". Gode zij dank en ook dank aan het degelijke Hol- landsche onderricht, waardoor de profes soren in staat werden gesteld, een succes te behalen, dat eervol in de couranten vermeld stond. Dat dit buitenkansje ons geen windeieren zou leggen, was te voor zien, reeds bij het begin van het nieuwe leerjaar- steeg het aantal onzer Gymnasias ten boven het aantal van het vorige jaar. Ongeveer 130 studenten meldden zich bij ons aan, terwijl twee Gymnasia hier res pectievelijk 6 en 1 interne student tellen en nog 'n stuk of wat externe leerlingen, 't Verschil is opvallend groot, doch moet niet enkel worden toegeschreven aan het behaalde succes. De eigenlijke reden, waarom ons Gym- sium groeit en bloeit en de „neutrale" colleges gerust kunnen sluiten, isde prac- tische doorvoering van dit te veel vergeten beginselde school moet uitgaan van de Kerk. Misschien een lesje voor sommige Hollandsche Karholieken frei CONSTANCIO VAN EIJK, O. F. M. KERKNIEUWS. GEEN PASCHEN. Wij lezen in „de Tijd": In alle kerken van Breda is van den predikstoel afgekondigd, dat tot het houden van hun Paschen niet kunnen worden toe gelaten zij, die aangesloten zijn bij een socialistische of anarchistische vereeniging en niet het vaste voornemen hebben, zoo dra mogelijk het lidmaatschap op te zeg gen; zij, die het huwelijk ofntheiligen door beperking Tan het kindertal; zij, die ver keering hebben met protestanten of andere niet-katholieken, en zij, die hun huwelijk na Paschen 1908 niet voor den pastoor ma bekomen van kerkelijke dispensatie hebben voltrokken en dus thans in onwet tige samenleving voortleven. ALKMAAR. DE HANZE. (Slot) Voorz. zegt, dat de Hanze met de A, W. V. steeds prettig heeft samengewerkt en hij hoopt dat dit zoo zal blijven. Spr. merkt daarna op, dat de Hanze niet zelf een G. A. kiest, doch dat deze dóór den Bisschop wordt benoemd. Kapelaan Nuijen verklaarde meermalen, dat het vreeselijk moeilijk was Adviseur te zijn van den Volksbond èn van de,Hanzedie zijn moei lijk uit elkaar te houden. De hr. J. H. J'.a c 0 b s e stelt voorop, dat de bloei,waarin de Hanze zich mag verheugen, te danken is aan de actie van Geestelijk Adviseur, Rechtskundig Adviseur en Bestuur. Wat zou het jammer zijn, als nu om enkele punten, waarover toenadering mogelijk is, eene breuk zou ontstaan, die zou terugwerken op den bloei der Hanze! 't Is zeer wel mogelijk, dat er een weg gevonden wordt om de vredesonderhande lingen te openen. Spr. stelt dus voor, dat de Raad van advies met het Bestuur ver gadert en duidelijk uiteen wordt gezét, wat de bedoeling der bepalingen is. Laat het Bestuur intusschen zijn ontslagname op schorten. De geheele kwestie loopt tenslotte over dit ééne punt: Is het royeeren van een terugwerkende kracht of geldt het alleen voor de toekomst? Laat het Bestuur aan het Hoofdbestuur om uitlegging vragen Voorz. zegt, dat, alhoewel hij het voorstel zeer vereerend vindt, de vorige Spr. wel in aanmerking dient te nemen, dat het Bestuur zijn besluit niet „een-twee drie" genomen heeft, doch getracht met alles, wat in zijlij vermogen was, om de zaak tot een goed einde te brengen. V 0 o r z. stelt dus aan de orde punt 5 der agenda„BESTUURSVERKIEZING." Bij eerste stemming werden gekozen de heeren Keijsper, Schneiders, Appel, Endel en v. d. Klei. Een herstemming moest pluast hebben tusschen de heeren facobse 2 Wijdeman. De hr. W. bedankt om gezondheidsrede nenen, de heer v. d. Klei wenscht niet in aanmerking te komen. Desgevraagd neemt de heer Endel zijn functie niet aan, omdat z.i. aan den toestand niets is veranderd. Ook de overige gekozenen weigeren. De hr. Jacob s.e merkt op, dat de toe stand toch wel is veranderd. Het Bestuur heeft steun in de meerderheid van de ver gadering gevonden. Spr. stelt dus het Be stuur voor aan te blijven. De hr. Bel, eenig blij vend bestuurslid, dat aanwezig is, wenscht eene Commissie die overleg zal plegen met den G. A. Op dezen weg voortgaande valt alles in duigen, want wie zal onder deze omstandigheden eene bestuursfunctie willen aanvaarden Voorz. zegt, dat het Bestuur ook op dat voorstel niet wenscht in te gaan. De hr. W ij d e m a n brengt een ander bemiddelingsvoorstel ter tafel: De verkie zing heeft uitgemaakt, dat de leden aan den kant van het Bestuur staan. Laat men de uitspraak van het Hoofdbestuur afwach ten en .daarna op eené volgende verg., bestuursverkiezing houden. De hr. Endel zou de verg. de vraag willen stellenZijt gij het eens met den G. A. of met het Bestuur? Waarop de hr. J a c o b s e de volgende motie indient „De vergadering, gehoord de meening van den G. A. omtrent het doen royeeren van hen, die lid zijn van eene neutrale vereeniging gehoord de meening van het Bestuur dat daartegenover stelt een geleidelijk aandringen op een terugtrekken uit de neutrale vereeniging zonder directe be dreiging met royement; schaart zich aan de zijde Van het Bestuur. De hr. Pels vindt de motie geen op lossing van de kwestie. De principe is daar mede niet gered, het is beter de zaak te laten uitmaken door het Hoofdbestuur of de vereeniging te ontbinden en eene nienwe op te richten. De hr. W. Appel merkt op, dat er nog een bestuurslid is n.l. de heer Engeln. Als deze nu eens een gros-lijst samen te stellen, dan zou de vergadering daaruit eene keuze kunnen doen. Voorz. acht dit tegen de Satuten in. 't Gaat niet aan dit baantje aan den hr. E. op te dragen. Was hij er geweest, dan had hij zijne functie ook neergelegd. Het voor stel-Appel kan hij dus ook niet aanvaarden. Mr, Leesberg stelt voor een schrij ven te zenden aan het Hoofdbestuur, waarin verzocht wordt uitleg van de bepaling, waaromtrent verschil hcerscht tusschen G. A. en Bestuur. Het Bestuur blijve intus schen aan. De hr, J a c 0 b s e wijst er nog op, dat na de beslissing van het Hoofdbestuur, hooger beroep^ bij den Bisschop openstaat. De hr. W ij d e m a n merkt op, dat de G. A. heeft te handelen naar de lijnen van hooger hand gegeven. Als het Bestuur nu aan het Hoofdbestuur uitleg vraagt van dat woordje „voortaan", waarover 't feitelijk gaat, dan komt de zaak tenmihste van de baan. V oorz. wijst er tenslotte op, dat met deze zaak zeer veel voor de toekomst in verband staat. De m 01 i e-Ja c obs e in rondvraag gebracht wordt metalgemeene stemmen aangenomen. De hr. Jacobseconstateerende,dat door deze stemming het bewijs geleverd is, dat het Bestuur de leden achter zich heeft, raadt thans het B. aan om aan te blijven en met het Hoofdbest. de zaak te onderzoeken. Het Bestuur aanvaardt tenslotte dit voor stel. Bij de rondvraag, terwijl de verg. verloopt, brengt de hr. Jacobse het artikel van den hr. Endel, voorkomende in de „Hanze" van 31 Mrt. 1.1., onder de aandacht der leden en bepleit hij het op richten van eene onderlinge molest-risico- verzekering. Hij stelt voor een comité te benoemen, hetwelk deze zaak zal nagaan en eveutueel met voorstellen komen. De verg. gaat hiermee accoord. Tot leden van dit comité worden bij acclamatie be noemd de heeren Jacobse, Geels, Endel, v. d. Klei en Schneiders. De hr. v. d. Klei brengt nog het verslag der vorige verg. in „Ons Blad" ter sprake, dat z. i. niet volledig was, gelijk uit de notulen van den Secr. hedenavond geble ken is. De hr. W. Appel wil er den nadruk op leggen, dat hij niet de schrijver is van het door den heer Endel in „Ons Blad" gecrimineerde verslag der vorige Hanze- verg. gezonden aan de „Alkm. Courant". Waarna de Voorz. te ongeveer midder nacht de druk bezochte verg. sluit. NEDERL, BOND VAN GEM. AMBT. Afdeeling Alkmaar e.o. Verleden Zaterdag vergaderde in café „Centéal" de afdeeling Alkmaar e.o. van bovengenoemden bond. Voorzitter was de heer W. G. Noorman v.d. Dussen, Secretaris te Egmond aan Zee. Aanwezig waren twaalfleden, waaronder twee buitengewone leden. De Voorzitter opent de vergadering, heet alle leden welkom in het bijzonder den Heer mr. van Poelje, die zoo bereid willig is, heden een lezing te houden over het onderwerp, „De samenwerking van gemeenten naar aanleiding van het inge diend ontwerp tot wijziging der gemeente wet". Spr. betreurt het, dat niettegenstaande door het bestuur zooveel moeite g^iaan wordt, de algemeene vergadering zoo aan genaam en nuttig mogelijk te doen zijn, er van een flinke opkomst geen sprake kan zijn. Hij wekt de aanwezigen op hun collega's aan te sporen, die enkele verga deringen trouw te bezoeken. Ingekomen is een schrijven van den Heer Brinkman, dat hij door ernstige on gesteldheid thans verhinderd is de verga dering bij te wonen. Van het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren een schrij ven, dat er groote actie in voorbereiding is tot bespoediging van de wijziging der gemeentewet, zooals in de bekende proe ven is nedergelegd. De Heer Mr. van Poelje gaf hierna een duidelij ke uiteenzetting van, „de samenwer king van gemeenten naar aanleiding van het ingediend ontwerp tot wijziging der gemeentewet". Spr. schetste in het kort, wat de gevolgen zijn bij aanneming van het ontwerp. In het kort samengevat kwam deze hierop neer, dat het geeft verbeterde voorschriften van de artt. 121 en 122 der gemeentewet, waarbij de vereischte mach tiging van Gedeputeerde Staten zou ver vallen. Naast de gemeenschappelijke rege ling van eenvoudigen aard zooals gemeen tescholen, komt, indien de omvang van een bedrijf groot is, een Bond van bestuur met zelfst. bevoegdheid, zooals koopen, verkoopen, benoemen van ambtenaren enz. Door den heer J. Tromp werd met den geachten spr. van gedachten gewisseld over de autonomie in de grondwet aan de ge meenten gewaarborgd. Na afloop der lezing brengt de Voorzitter spreker dank voor de gehouden lezing en uit den wensch, dat hij nog meerdere malen voor de onderafdeeling zou optreden. Het jaarverslag van den Secretaris werd voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het bestuur werden be noemd de aftredende heeren W. G. Noorman v. d. Dussen en J. de Leeuw. De rekening over 1915 werd na onderzoek door de heeren Lommen en Parma goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Burg-er voor de afdeeling heeft bedankt, omdat hij meende, dat de vereeniging op het doode punt stond. Spr. merkt op, dat genoemd lid de laatste vergaderingen niet heeft bijgewoond, terwijl bovendien uit het jaarverslag is gebleken, dat door het bestuur met wordt stil gezeten, doch integendeel alle pogingen worden in het werk gesteld dé belangen van de amb tenaren te behartigen. Spr. betreurt het, dat er heden niet meer leden aanwezig zijn om dit te kunnen constateeren. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken wordt de vergadering gesloten. ELAATSEL1JK NIEUWS. KROMMENIE. Zaterdagavond is onder veel belangstel ling, de Tentoonstelling van de Avond- teekenschool geopend. Nadat de Voorz. Dr. J. Boekenoogen tot de aanwezigen een woord van welkom had gericht, in 't bij zonder aan den heer Schots als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, sprak hp een woord van hulde aan de afd Krom menie van den R. K. Volksbond, welke voor 12 jaren het initiatief heeft genomen voor deze zoo nuttige instelling, als mede voor de loyale wijze, waarop zij deze school had overgedragen. Na eenige mededeelin- gen werden de volgende prijzen toegekend: Bouwkundig lijnteekenen. (Leeraar den heer P. van Walbeek.) ie klasse: D. Ben nen, ie pr.J. Hooysehuur, 2e pr. C. Mij- sen, 3e pr.H. Rozemeyer, Eerv. vermel ding 2e kl.P. Langewis, re prijs met lof 3e kl. N. Boon, ie pr.a W. Luyting, ie pr.b4e klB. Nielen, 2e pr.5e kl. P. Waij, 2e pr,C. Emmerig, eerv. verm. Werktuigk.- en Projectieteekenen(Lee raar P. Klinkenberg.) 3e kl.J. Brasser, 2e pr.J. Koning, 3e pr.G. Hart, eerv. i verm.2e kl.P. Bus, 2e pr. A. de Boer 3e pr. W. A. G. v. d. Brink, O. Koerda, D. Bakker eerv. verm. Handteekenen (Leeraar P. Wagner.) J. Offenberg, ie pr.H. J. Leguijt, ae pr. A. Kalf. 3e pr.G. Mooij en J. v. d. Laan eerv. verm. Verder kan nog medegedeeld worden, dat de tentoonstelling Zondag zeer druk bezocht werd. BURGERLIJKE STANdT HEEMSKERK. Géboren: z. y» M. Bakkum-I aspersez, van O. Wieitboren-iKituftz. y. G. Wiel, boren-La turnersy. A. E. idle .Wiifdt- Wiimtejr; z. v» L|. van Roon-St-engsz. v, H. Pekeb-Beentjesz. vj. J. Schuijt-Vro iijk; z. v. d. v. A. SnethJiag-e-Postih umus Meij esd. v. A,. v. Egmoradi-Tjipjesd. v. J. Rijs-vati Egmondi; z. v. J. Peekei- Bakkerid v, J. Kuijper-Zeegersdl. v, J. Nijman-Stengs. Overladen: A. Scheerman, 80 j,; C. Been tjes 34 j.; ,M- Smorenburg 61 j(.; D. Ver war 83 j.; A, dia Bloter, 54 j.K, Vonk 63 Dj» v» ZfijK, IQ i» 1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5