No. 49. Donderdag 27 April 1916. 10e Jaargang SjaEagelsclie vrouw. Algemaene Vergadering R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD". Alkmaar- Bureau: BBEIDSÏBAATIS. ïelefoon No. 433. Dit blad verschijnt Dinsdag Donderdag en Zaterdag, ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENT] ËN N. V. „Ons Blad" V Zomertijd, 75 ct. per kwartaal franco huis. 110 ct. met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers van de courant. 3 ct. van het Zondagsblad. 5 ct. Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. der R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland, op Vrijdag 28 April 1916, to 8 uur n.m. ten huize van den Heer PROOT, Langestraat. Agenda Opening. Notulen Mededeelingen. Verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den Heer H. Kenter. Verkiezing van een commissaris wegens periodieke aftreding van den Heer H. Klaver. Verkiezing van een commissaris wegens bedanken van den Hoogeerwaarden Heer T. Ebbinkhuijsen. Vaststelling van de Balans en de Winst en Verliesrekening over het jaar 1915. Het Bestuur: H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QUAX. De zomertijd-plannen zijn over 't alge meen als welkom begroetvan verschillen de zijde» wordt de 2e Kamer nog gewezen op bijzondere aanbevelenswaardigheden van zomertijd. Door de Vereeniging „Nederlandsch Congres voor openbare Gezondheidsregeling" („Gezondheidscongres") gevestigd te'sGra- venhage is o. a. een adres tot de Tweede Kamer gericht waarbij adr. te kennen geeft dat zij met groote ingenomenheid van het aan de Kamer ingezonden voorstel van wet tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, waardoor vanaf 1 Mei 1916 tot i October 1916 de in artikel 1 dier wet bedoelde wettelijke tijd met een uur zal worden vervroegd; dat toch de gunstige werking van het zonlicht, op den mensch, zoowel in geeste lijk, als in lichamelijk opzicht, bekend mag heeten en voor de Kamer wel geen nadere uiteenzetting zal behoeven dat die vervroeging buitendien een min der gebruik van kunstlicht, in de hand zal werken dat dan ook onder de tegenwoordige omstandigheden niets mag worden ver zuimd, wat ten goede kan kojnen aan de volksgezondheid en aan besparing van kosten. Ook het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven met groote ingenomenheid te heb ben kennis genomen van het wetsontwerp tot invoering van den z.g. zomertijd, waar door niet alleen hygiënische belangen wor den bevorderd, doch ook de fmancieele belangen der meeste gemeenten worden gebaat, nu door de hooge productiekosten FEUILLETON. door Rudolf Strafz. 66. Men moest haar Britsche zenuwen bezit ten, om na zulke vermoeienissen nog zoo frisch en opgewekt te zijn. Zij keek haar man teedler aan, hielldi hem de lippen weer tot een kus toe en vlijdlde zich tegem hem aan. „Het is goed), dat ik je weer hebzei zij diep ademhalend. „Ik was zoo treurig zonder jou!Zoo alteend Alleen met kleine MaryZij laat je groeten. Zij is in hondlen. Het gaat haar goed!" Hij schudldie steeds weer overgelukkig het hoofd. „Bien je het dlan toch werkelijk? Het is te heerlijk! Het is stellig niet waar! Luister eensbijna eiken dag heb ik buiten op het station gestaan, en heb op gewacht „E11 ik ben zoo dikwijls in Londen Cha- nng-Cross voorbijigegaani en dacht dan aan jou!" en juist vandaag was ik bij mijn kapitein." z'j lachte. 'en intusschen ben ik aangekomen 'dl naar het hotel gegaan en toen gauw hrerheen! Ik heb te voet moeten, gaan, Hellie,Er was geen autodoor 'die Christmas Een man van het hotel heeft Hij vergezeldanders was ik in de sneeuw blijven steken Zij was nog steedis door en door koud. van het kunstlicht aanmerkelijk schade wordt geleden. Het bestuur vleit zich dat de Tweede Kamer aan het bedoelde wetsontwerp hare goedkeuring wel zal willen verleenen. Naar vernomen wordt, zal, ingevolge een besluit van de Centrale Sectie, terstond na de opening der te 11 uur aanvangende vergadering der 2e Kamer, het wetsont werp betreffende de invoering van den zomertijd in de afdeelingen worden onder zocht. Wij mochten dus gerust zeggen, dat de zomertijd-plannen algemeen vriendelijk ont vangen zijn en dat de gunstige stemming wèl aanwezig is. Edoch Pastoor D. Sloet deelt in „Het Centrum" mede, dat de boeren te Abcoude en om streken niet voornemens zijn, zich aan den in te voeren „Zomertijd" te storen. Dit be sluit sfaat in verband met de melktijd van het vee, dat niet te overreden is om van de gewoonte af te wijken. De boeren, die kaas maken, melken nu des namiddags en des nachts te half vier, en zij, die de melk leveren aan fabrieken en aan de opkoopers, melken om half drie. Dat is de vroegste tijd, waarop de koe met het meeste voordeel kan gemolken worden. Zet men dus de klokken in de stad en op het land een uur vooruit, dan zal het gevolg zijn, dat men in de stad de melk een uur later krijgt. Als ook de boeren in de andere streken rond Amsterdam hetzelde doen, dan mag daarop in de huishouders wel gerekend worden. Hoe denken hierover de boeren uit Alkmaar's omgeving Ter voorkoming van moeilijkheden in de melkbestelling mag daaromtrent vóór 1 Mei wel iets naders bekend gemaakt worden. Nu vernemen wij, dat gelijk te ver wachten was de. Tweede Kamer zonder discussie of stemming het wetsontwerp be treffende den Zomertijd aangenomen heeft. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een Nederlandsche vice-consul veroordeeld. Naar wij vernenteft, was die heer W. van Rijckevorsel, vice-consul -eerst te Char leroi, en dlaarna te Dinant, ter dood veroor deeld, wegens het voeren van correspon dentie met die geallieerden en het verleenen van hulp bij het over de grens gaan van verschillende personen. Het mocht ech ter den beer Van Voïtenlhoven, onzen le- ■gitatie-secretaris te Brussel, gelukken, deze straf te doen veranderen. De heer .Vain Rijckevorsel is tot het ondergaan daarvan naar Duitschland vervoerd. De binnenlandsche handel in varkens. Varkenshanidletaren. of grossiers in var kens, die ten genoegen vain Ide 'Rijkscommis sie van Toezicht kunnen aantoomen, dat zij vóór den aanvang der beschikbaarstelling van varkens voor bmiieinlamdlsch verbruik een regel,matigen en zelfstandigen h.andiel dreven tot jjlevering van varkens aan bin nenlands che slagers, kunnen worden in- Hij streelde haar koude vingers en wreef haar kleine, roode -ooren. Daarna liep hij naar die kachel en, pookte het vuur op. Haar frisschie trekken straal den blozend' in het vtaimmengeflikker. Zij keek ongelloovig, met groote oogen, in de eenvoudig gemeubileerde kamer rond. „Hier woon je, HeBie?" „Ja." „Waar zijn je andere vertrekken dan?" „Mijn oppasser beeft op den zolder een kamer. Dat is mijn geheelle rijk Dat ging boven haar bevatting. Zoo woonden in Engelland niet eens de fabrieks arbeiders. Zij spreidde ontsteld' de armen uit. „O, HellieKom bij mijWat moet je geleden hebben!" „Nu als het niet meer was geweest zei hij met het hoofd tegen haar borst. Een gevoel van vrede en oneindig geluk doorstoomde hem. Hij sloot de oiogent Hij hoorde haar stem: „En dat is je souper?" Zij wees verschrikt mat dien vinger naar het bord mat worst en brood'. Hij sprong op en (lachte. i „Neen. Voor vandaag niet. Gelukkig heeft mijn broer aan den Rijn aan ons ge dacht. Alsof hij het vermoed had., de slimme LeopoldZie' je, daar is de mand met de goede gayenBern echt tafeltje- dek-jeNu........ dat Hater! Maar die flesch, dat zal je goed doen wacht....1. Hij ontkurkte' de eene champagne-flesch. Kelken bezat hij niet. Hij nam zijn twee bierglazen. Zij klonken, kelken elkaar diep in de oogen en dronken- Buiten klonk weer een kerstklok door de stilte'. De sneeuwvlokken dansten voor het raam. Zij waren afgescheiden, van de wereld, alsof geschreven als grossiers in varkens. Zij worden in die gelegenheid, gesteld om tegen voorwaarden dioor de Var- kensvleeschvereeniging onder goedkeuring van de Rijkscommissie van Toezicht v,ast te stelen varkens te tevere nvoor bin- nerelandsch verbruik. Een assistent vermoord. De Indische bladleni melden: Maandagmorgen 6 Maart is de assistent Wieber, van de .onderneming Kernsaain; bij het tusschenbeide treden in een twist fus- schen Chineesche koelies en hun taradit, 'door de koelies met een mes gestoken en op de plaats gedood. Inhouding der verloven. Aan hetgeen men aan „Het Centrum" schrijft, ontleenen wij: Naar wij vernemen, zou het inhouden der verloven niet of niet alleen in ver band staan met de» oorkjg' tusschen En geland en Duitschland, doch met een strijd tusschen het 'legerbestuur en de spoor wegmaatschappijen. Reeds vele maanden- is men bezig o>p militaire uitgaven te bezuinigen en het lag in die bedoeling deze bezuiniging ook te gaan toepassen op het vrij vervoer van militairen. Fransch vliegtuig geland. Uit V'lissin£,e'm meldt men: Bij Souburg op Walcheren is hedenmor gen half 1 een Fransche vliegmachine ge daald wegens motordefect. De vleugels wa ren doorzeefd van kogels. Het vliegtuig was in gevecht geweest met Zeppelins, De beide inzittenden, twee Fransche officie ren waren ongeworad en, werden geïnter neerd. Verlof? Uit zeer goede bron verneemt de „Avondpost", dat de landweer],ichting 1916a, dat zijn de manschappen der mili tie-lichting 1906, omstreeks 10 Jullie e.k. met onbepaald klein verlóf zullen worden gezonden. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Hoe ver de Duitsche actie tegen Enge land gevoerd wordt, kan blijken uit het feit, dat er getracht is een opstand in Ierland te verwekken tégen Engeland. Een telegram uit "Londen meldt, dat Sinn Feiners een Iersche revolution naire groep, in Dublin gewapend door de straten trokken, St. Stephens Green be zetten, het postkantoor in bezit namen en de telegrraaf- en telephoonlijnen doorsneden. Troepen, uit Currach aangekomen, heb ben die beweging gemakkelijk weten te onderdrukken; er blijkt echter een formeel straatgevecht te hebben plaats gehad; de Engelsche autoriteiten bleven den toestand volkomen meester. Volgens een Engelsche regeerings-mede- deeling, is het ontwijfelbaar, dat deze op stand van buiten is aangestookt, en dat de Duitsche regeering er de hand in had. Een poging toch werd eenige dagen geleden on dernomen, om wapens en ammunitie te landen in Ierland, door een oogenschijnlijk neutraal schip, dat echter in werkelijkheid een Duitsche hulpkruiser was, die samen werkte met een Duitsche duikboot. Omtrent de Amerikaansche nota aan Duitschland vernamen wij geen verder nieuwsin Duitschland zelf schijnt zij althans naar uiterlijk valt waar te ne- siechts di,t kleine, schemerachtige, warme vertrekje bestond, en, daar buiten niets dlan enkel koude duisternis. De wijn hadl haar opgewekt, maar zoo,, dat zij plotseling weer bijna was begin nen te weenen. „Helliehoe heb je toch deze drie maanden zonder mij en kleine Mary kunnen. diO'orybrengeni? Het heeft mij zoo'n zorg gegevenW,at heb je toch gedlaan?" „Dienst," zei hij .ernstig. „Dienst! Dienst Zij knipoogde strijdlustig bij dit woord. Maar zij bedwong zich. Zij wiïdie hem niet ergeren. „Wat ben je toch koppig!" zei zij. „Weinig vrouwen hebben het stellig zoo moeilijk als ikWat heb je buiten den dienst uitgericht, Hellie?" „Alleen aam jou gedacht!" Dat stelde haar weer gerust. 'Zij nam na denkend denkend een paar teugjes uit haar glas. Hij vroeg: „Heb je honger, muis?" „Ja." „Goddank Hij lachte en pakte de gaven uit. Zij hielp 'hem. Z,ij lachte ook. Het was zoo grappig Plotseling stond daar als uit den hemel gevallen,, de Vafeil met spijzen en drank, stille Kerstmiisvredezij beiden bijeenallies weer goed..voorbij wa ren die droeve, akelige drie maanden. Het was zo'o somber geweestzooveel nevel in Londen, waarheen zij in, November van Rosemary-Hill's waren verhuisdZij ver telde het en at er bij era (hij hoorde toe .4. ■en in het huis in Belgrawia ook weinig vreugdePa steeds stiller era in zich- zel fgekeerdl Father werd toch zeer oud, men hare uitwerking niet gemist te hebben. De handels- en geldwereld gaat natuur lijk op en af met het min of meer hache lijke der politieke verwikkelingzóó sterk, dat gisteren volgens de „Lokal Anzei- ger" de stemming op de beurs véél beter, zelfs normaal werd, en wèl, „omdat vele Amerikanen, die Maandag de gelegenheid aangegrepen hadden om den gezant Gerard op de races te Karlhorst te begroeten, diens opgeruimde stemming in voor hen gunstigen zin uitlegden". De Duitsche pers is er overigens nog heelemaal niet gerust opsommige bladen zijn zéér heftig in hun bespreking van de nota, en dagen Amerika uit, andere bladen gewagen van een nog mogelijke schikking in der minne. Kans op zulk een schikking schijnt vol gens latere telegrammen nog wel te be staan. De Paus zou volgens een telegram uit New-York aan de „Times" door be middeling van Kardinaal Gaspari de vol gende Paaschboodschap aan de Amerikanen gezonden hebben (of 't waar is, laten wij in 't midden): „Vrede zij met u Deze teedere woorden, gesproken door den Verrezen Verlosser aan de Apostelen, richt de H. Vader opnieuw tot alle menschen. Moge de naties, die thans in vrede leven, dezen bewaren, God dankende voor een zoo groote zegening. Mogen zij, die in oorlog verkeeren, spoe dig het zwaard nederleggen en zoo een einde maken aan de slachting, die Europa en de menschheid onteert". Op de Noordzee is óók wat voorgeval len; uit Londen meldt een telegram d.d. 25 April: Hedenochtend om half vijf verscheen een Duisch eskader slagschepen, vergezeld van lichte kruisers en torpedojagers ter hoogte van Lowestoft. Onze aldaar gestationeerde zeestrijdkrachten bonden den strijd aan en 20 minuten later keerden de vijandelijke vaartuigen naar Duitschland terug, achter volgd door onze lichte kruisers en torpedo jagers. Op de kust zijn twee mannen, één vrouw en een kind gedood. De materieele schade lijkt onbelangrijk. Voor zoover tot heden bekend, zijn twee Engelsche lichte kruisers en een torpepojager getroffen, doch geen ervan is gezonken. En de Duitschers berichten Op den ochtend van den 24sten ver scheen voor de kust van Vlaanderen een talrijke Engelsche strijdmacht, uit monitors, torpedojagers en groote en kleine vaartui gen bestaande, die, naar het scheen, mijnen zochten en boeien ter aanduiding van de plaatsen van het bombardement. Drie onzer torpedobooten, die zich bij de Vlaamsche kust bevonden, deden her haalde malen een aanval op de monitors, torpedojagers en andere vaartuigen, dron gen ze terug en belemmerden ze in hun actie. Trots de hevige tegenactie bleven onze torpedobooten onbeschadigd. De Engelsche schepen verlieten de Vlaam sche kust weer. Zou dit laatste misschien méér beteeke- nis hebben dan die van een gewone be schieting der Vlaamsche kust; zou door de Engelsche hier een landing beproefd worden Men zou dan vèr dóór kunnen phanta- seeren, en men zou dit in verband kunnen brengen met onze, meer streng dóór gevoerde alten zeiden het, hij sliep 's nacht9 zoo slechtEn moeder was ira Biarritz ge weest. Zij, Ediith, hadl niet mee willen gaan. Zij hadl ira niets pleizier. Zij was nergens heengegaan. Alleen was zij de vorige week behulpzaam, geweest bij die uitdleeling aan arme kinderen. Ook niet graag. Maar diaair lady Sidney zelf patroness® was geweest Hij dacht bij zichzelf: „Jou kleine snob Stierf je nog altijd voor lords en hun vrouwen? Nu wacht maar, dlat zullen! wij je van nu af aan in Duitschland well af wennen Zijn uiterlijk was zeer ver anderd. Hij had de» Engelscben gekorten knevel latera groeien en droeg dien laing, zooals in het leger gebruikelijk was. Hij had weer de stramme en besliste diénst- houding, ook droeg hij de uniform, weer, die zij ginds anderhalf jaar niet had' gezien, ■dlat maakte hem met het ongewoon rood ■der opslagen, het gegtiraster dier knoopen in het lamplicht wat vreemd voor haar. Maar slechts een oogen,blik. Daarna bab belde zij levendig verder. Er was zoo heel veel te vertellen uit dleini tusschentijd, eigen lek altijd hetzelfde, wat Izjij1 nu eni ttan al had geschreven. Dickie hadl zich, ,nu op het post- zegelverzamelen geworpenmeer gotf- spelen zou beter voor hem, zijn, met zijn aanleg voor zwaar wordenen de Mac Cornicks gingen spoedig op rei® om den winter in Egypte door te brengen, waar een uitgezochte season verwacht werd, en Fred had tot kort geleden goede sport in de graafschappen gehad. Met den ouden mr. Mathes ging het in het geheet niet goed. Hij was nu eenmaal lijdende aan suiker ziekte en dronk slechts portwijn, die twee maal de linie hadl gepasseerd.,,.,, en de mobilisatie maatregelen van den laatsten tijd Het Engelsche parlement heeft een ge heime zitting gehoudenAsquith heeft daarin gesproken over den dienstplicht De resultaten van de recruteering hebben sinds Augustus niet aan de behoeften vol daan, die noodig zijn om onze militaire klachten naar behooren te ontwikkelen. Om hieraan nu toch te voldoen wil de regeering nog andere maatregelen nemen; deze vermelden de Engelsche bladen, dus moet hierin niet het geheime worden ge zocht In Marseille zijn weêr Russische troepen aangekomen. In Aftrika maken de Boeren onder aan voering van Smuts vorderingen in hun strijd tegen de Duitsche kolonie. Nog ergens anders ter wereld bestaat zooiets, dat op een oorlog gelijktin Mexico; nu meldt een R.-telegram uit New- York Het departement van oorlog deelde mee, dat de regeering van de Vereenigde Staten in het geheel geen plan heeft op dit oogen- blik de troepen uit Mexico terug te trekken. Deze officieel» verklaring werd afgelegd door den minister van oorlog na een on derhoud met Wilson. Het tweede Paaschfeest in den oorlog. D'e „Vörwarts" schrijft: „Het kenmerkende van het Paaschfeest van dlit jaar was voor de bevolking van Groot-Berlijn gedurende de Paaschwerk de steeds toenemende vïeeschnood. De vrou wen liepen van de eene slagerij naar de andere, can ten minste voor de feestdagen een stukje vara dit zoo schaarsch geworden voedingsmiddel meester te worden. Dege nen, die raog wat van bet betrekkelijk goed- koope gem® e n te-va rkens yfees c h kondien krijgen, waren gelukkig, evenals zij* die voor drie mark per pond eera stukje ander vleesch konden bemachtigen. 'Ongelukkig echter zij, die niets konden vinden." De H. Stoel en België. De Romeinsche correspondent van „De Tij dl" verneemt: Naar aanleiding, van het optreden der Duitsche overheid tegen, kardinaal Meroier en het bezoek van kardinaal von Hartmaan aan Brussel hebben in buitenlandlsche bla den verschillende geruchten de ronde ge daan. Met zekerheid kan dienaangaande slechts het volgende worden, bericht: a. Reeds tijdens het bezoek van kardinaal Mercier zijn van Duitsche zijde pogingen aangewend, om tegen 'den Belgische» kardi naal maatregelen uit te lokken. De Hl Stoei is hierop niet ingegaan. b. De zoogenaamde brief vara, dien kardi naal aan v. Bissing, in het „Journal des Débats" gepubliceerd, is niet authentiek. c. Het bezoek van kardinaal v. Hartmann aan Brussel geschiedde geheel op eigen, ge legenheid door den kardinaal buiten alle verband met eenige actie van den H. Stoel d. De H. Vader verzuimt geen gelegen heid om binnen de perken van de neu traliteit, welke aan den H. Stoel krach tens zijn wezen is geboden, speciale blij ken van genegenheid aan België te geven. In het bijzonder bleek dit thans weder bij de ontvangst ten, Vaticane van, dan Hertog en de Hertogin van Vendome, schoon broeder en schoonzuster van koning Al- bert met wie de Paus zich langer dan een uur onderhield. In het bijzonder drukte de H. Vader zijn liefde jegens en mede- Flecks te Manchester hadden zich bij de laatste katoencrisis warmpjqs gedekt en veel geld gemaakt. En miss Hunter. Haar man zou graag gezegd hebben: „Houd toch op met die vervelende men schen! Wat kunnen ons die sporikerels en ■getdlmenschen aan gene zijde vara het Ka naal schelen? Ik ken ze meer dian mij lief isWij zijn, nu in Duitschland en blij ven daar!" Maar het was zoo, bekoorlijk haar gebabbel aan te hooreradit in de laatste maanden, blijkbaar door gebrek aan oefening, wat geroest, grappig gekleurd Duitsch. Hij zou bet liefst haar roode lip pen met ,eeni kus gesloten, hebben. Maar daar vloog de deur open. Michalski, de Pootsche oppasser, kwam grijnslachend bin nen met een kerstpakje onder den. arm en stond stokstijf alte door den, donder ge troffen De luitenant en een dame ..1.... Helmut stelde hem zijn vrouw voor «1, die vroeg vriendelijk: „Ik hoop, dat je het hier goed hebt?" „Om u te dienen!" „Nudat zou je ooft geraden zijn!" zei zijn heer, ondier liet aansteken van een sigaar. „Ruim hier op. Maar een beetje gauw Hij verlangde er naar weer alleen met Edith te zijn. Die keek, toen de Poot met de laatste borden verdwenen was, op het horloge in haar armband en schrikte. „Al halfnegen!Wat zal mother den ken?" (Wordt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1