IN. I»» sen 111. trijen ieuwpntslaaii. ieelen. nt 3-5, en P g« 1IDERS, TWEEDE BLAD. Let tmaar, anadag), ;ebied van ceuze. 2 kleuren. Donderdag 27 April 1916. No 49 De afsluiting en droog legging der Zuiderzee. ONS BLAD. 3er i Mtt—i—B> maakt aan belang- 65, 402, 415, 23, 787, 793, )63, 989,1067 tegen inlossing van )men, en tevens dat an eersten Mei Laadplaats te Noord- 's avonds 5 uur> md Bestuur, [FFEN, Secretaris. i. Toen Xerxes over de Dardanellen trok, vernietigde een storm vele zijner schepen. De Perzische koning liet daarom „in woe de ontstoken" de zee duizend zweepslagen toebrengen en legde er ook nog een ket- tino- in, om ze in bedwang te houden. Wij, Hollanders zijn praktischer en zul- len nu de Zuiderzee ons zoo geschaad heeft, haar met een dijk tot rust brengen. Immers de afsluiting der Zuiderzee is thans het verlangen van tenminste geheel Noord- Holland. Het schijnt mij daarom nuttig, eens nader op dit plan in te gaan. Indertijd heeft de Zuiderzee-Vereeniging wier voorzitter thans Mr. Vissering is, on derzoekingen doen instellen naai1 de afslui ting en drooglegging der Zuiderzee. Deze onderzoekingen zijn geleid door den heer C. Lely, thans Minister van Waterstaat. Diens plan zullen wij uiteenzetten. De afsluiting der Zuiderzee geschiedt door een dijk van Van-Ewijcksluis over Wieringen naar een gehucht in Friesland, nl. Piaam, gelegen tusschen Makkum en Workum. Deze dijk is geheel recht en heeft een hoogte van 5 tot 5.60 M. boven A.P., (A.P. is de gemiddelde hoogte der Noord zee en Zuiderzee aan onze kusten). Deze dijk zal zwaar en hoog genoeg zijn, om naar menschelijke berekeningen de zwaarste stormen te weerstaan. De hoogste bekende vloed bij Wieringen voor 1916 was 2.94 boven A.P. Dit voor beeld is illustratief genoeg, om de voldoend heid van de dijkhoogte aan te toonen. Ook, al zal de gemiddelde hoogwater stand na de afsluiting bij den dijk 15 cM. hooger zijn dan nu, zooals men berekend heeft. Is deze dijk gebouwd dan is de Zuider zee afgesloten en slechts nog in indirect verband b.v. door Noordzee en Noord- Hollandsch Kanaal met de Noordzee. Deze moeilijke verbinding zou echter schadelijk zijn voor de scheepvaart en waterloozing. Het plan-Lely voorziet hierin door het graven van een Kanaal dwars door Wie ringen (richting N.-Z. ongeveer). Dit Kanaal zal aan het Noordelijk uit einde bevatten 24 sluizen en twee schut sluizen van verschillende grootte. Door de 24 sluizen zal men 't water op laag peil, volgens 't plan op 0.40 M. -beneden A.P, en 's zomers iets hooger houden. Dit is heel licht te volvoeren, daar dë laagwaterstanden bij Texel0.70 M. be neden A.P. is. (Deze opgave is gemiddeld over 't tijdvak 19011910J. Deze afsluiting en het houden op laag peil brengt vele belangrijke voordeelen. i°. Daar de waterstand gemiddeld 0.40 M. onder A.P. zal zijn, is de afwatering der omgelegen landen, vooral Friesland, veel gemakkelijker. 2". Binnen korten tijd zal eenerzijds door spuien, anderzijds door den toevoer van zoetwater, vooral uit den IJsel, de afge sloten Zuiderzee in een Zoetwatermeer zijn herschapen. N u moet dikwijls bij droogte zout water in de boezems en polderwate ren binnengelaten worden, wat van groot nadeel is voor de gezondheid van het rund vee en vooral voor de zuivelbereiding. Zooals men weet, staat de Schermer boezem te Monnikendam, Edam en Lut jeschardam op elk dezer plaatsen met 1 sluis en te Schardam met 2 sluizen in ver binding met de Zuiderzee. Van het zoetwater kan dus ook Scher- nierboezem (Schermer, Beemster, Purmer, Wormer, Egmondermeer etc. etc.) tot zijn groot voordeel profiteeren. 3°. Door de vrees, zoutwater in te laten, zijn soms in Friesland de vaarwateren ge heel ongeschikt voor de scheepvaart. Deze toestand, die enkele jaren geleden nog zoo treurig was, is met de afsluiting der Zui derzee, niet meer mogelijk. 4°- De dijken van de Zuiderzee worden Meeldijken. Dit veroorzaakt een zoodanige verlaging der onderhoudskosten, dat het onderhoud van de te leggen dijk Van Ewijcksluis-Piaam geheel daardoor gedekt wordt en er nog jaarlijks een ton gouds overschiet. 5°' Er komt langs de afsluitdijk een spoorweg, die zal aansluiten bij de lijn Alkmaar-den Helder, waardoor b.v. de tijd voor een reis van Amsterdam naar Leeu warden nog 40 minuten korter is dan de kortste reis van nu. 6°. Last not least zullen doorbraken aan de Zuiderzeedijken als nu bij Durgerdam met meer voorkomen. Dit zijn de meest in 't oog loopende voordeelen. Wie hu maar meent, dat de afsluiting zoo maar de millioenen in 's lands schoot zal werpen, heeft het mis. Neen, wij zullen de millioenen in de schoot der zee moeten werpen. Immers, om maar iets te noemen, de kosten aan den afsluitdijk, het kanaal op "lenngen en de sluizen, benevens een te graven Kanaal van Harlingen naar de af gesloten Zuiderzee, bedragen tezamen 42 •mihoen. zal nog eenige nadeelen memoreeren. Zuiderzeevisscherij is vernietigd. Mis schien zal hiervoor een Zoetwatervisscherij o jLPeze standen zijn opgenomen bij Oude child, aan de Zuiderzee-zijde gelegen. Aan c N°ordzee-zijde is het laagwater lager. in de plaats komen. De Heidemaatschappij zou dan de zoetwatervisch teelen, De Zuiderzeevisscherij brengt jaarlijks i'/i A 2 millioen op, en dikwijls belang rijk meer. Verder moeten de tij havens, d.i. de havens die alleen bij hoogwater te bereiken zijn, dieper gemaakt worden. Na de afsluiting immers bestaat er geen hoog- en laagwater meer in de Zuiderzee. Ook eenige wateren aan de zee moeten verdiept worden, ik meen b.v. het Zwarte Water. De Heer C. Lely geeft dan ook als con clusie, dat de voordeelen niet van dien aard zijn, dat men ter wille daarvan, zonder het oog te hebben op gedeeltelijke droog legging van de Zuiderzee, met winst den afsluitdijk kan leggen. Echter, wanneer men den afsluitdijk beschouwt als een gedeelte van en voor bereiding voor het plan der gedeeltijke drooglegging, dan kan het werk met voor deel verricht worden. Over deze drooglegging en tevens over de constructie van den dijk, hoop ik in een volgend artikel iets mede te deelen. T. S. BINNENLAND. VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Woensdag 26 April. De Tweedie Kamer verdient niet een pluimpje, maar een pluim, voor die vlug heid, waarmede zij de behandeling der Oudierdomswetariiketen heeft aangevangen. Zij ga zoo voort! De amendlementenvoorraad en dus de hoeveelheid pratensstof, is echter groot genoeg; zoodat het gevaar voor afwijking van den ingeslagen weg niet geheel denk- 'beeldlig is. Bij artikel 1 idiook al dadelijk een flink aantal wijzigingsvoorstellen op. De heer L oh man (C.H,) wenschte waarheid in Staatsbeleid...ook op wetgevend gebied, en stelde daarna voor, j,n plaats van den 70-iarigen leeftijd, de behoeftig heid als eisoh voor het Staatspensioen voorop te stellen; waaruit dan tevens zou voortvloeien, dat de naam Ouderdomswet zou worden veranderd in Staatsarmenzorg- wet. Een ander Christelijik-Historisdh amen-, dement, dat van den heer Snoeek Hlen- k e m a m s, wilde alls eisch voor rentetoe kenning niet stellen het aannemelijk maken dlat mien zonder een gergéMle uitkeering niet kan voorzien 'in 'het onderhoud van zich en zijn gezin, doch in het o o d z a- k e lij k levensonderhoud, romdat het niet de bedoeling kan zijn, dat ieder zelf de grenzen vaststelt van hetgeen naar zijin gevoelen moet gerekend worden te öehoo- ren tot een voldoend onderhoud voor zich en zijn gezin. Van 'die heerem Kooien (R.K.) en Rut gers (A.R.) waren er op artikel 1 een tweetal wijzigingsvoorstellen, ten einde het ware karakter van het wetsvoorstel beter te doen uitkomen. Zij wilden dit beneiken door den naam „Ouderdomsrente" te vervangen door ,.Ou- derdiomsuitkeering", daar de naam „rente" voor de- bij dit ontwerp bedoelde, uit- keeringen niet juist is te achten en door niet te spreken van een recht op uit keering, idloch eenvoudig van het toeken nen eener uitkeering. Voorts stelden deze afgevaardigden ieeh redactie-verbetering voor. De heer Limburg (V.D.) nam de ver dediging op zich van, het amendement der vrijzinnigen, dat ten doel heeft de uit sluiting der bedeelden te doen vervalen. De Sociaal-democraten kwamen met een zeer ingrijpend amendement. Hiet bedoek de namelijk de ouderdomsrente niet op 70, doch op 65-jarigen leeftijd te doem ingaan. Biij de discussie 11 van deze wijzigings voorstellen legde de heer S no eek H en kemans (C.H.) de beteekeniende verkla ring af, voor verlaging van den leeftijd tot 65 jaar te zullen stemmen, ate de Re geering geen zekerheid zou geven voor de invoering der Invaliditeitswet, omdait op die wijze 'de invaliden althans eeniger- mate zouden, worden, geholpen. Terwijl ook de heeren A a 1 b e r s e (R.K) en Rutgers (A.R.) om, dezelfde reden veel bleken te gevoelen voor het dit punt rakende socialistisch amendement. Arme socialisten, als. inderdaad waar is, dat zij met hun airaeiradaimient alteen bedoie- len op volksgunst te jagen en zij aanne ming ervan eigenlijk niet ernstig verlangen! Voordat de Ouderdomswet ondier het mes werd genomen, werd het ontwerp tot in voering van dien Zomertijd even in de Afdleelingen onderzocht. En reeds onmid dellijk na die pauze werd bet zonder be raadslaging of stemming aangenomen. Naar aanleiding van de notulen, waarin melding werd1 gemaakt van het niet behan delen eener motie-Duymaer van. Twist in ■die laatste avondvergadering wegens ondier- teekening door niet in de zaal aanwezige lieden en niet voldoende onderteekeining, diende de heer B e u rn,'9 r (A.R.) een motie in, waarin zou worden uitgesproken, dat eien motie van orde overeenkomstig het Reglement van Orde in behandeling moet komen, als zij onderteekend is dloor vol- gens die presentielijst aanwezige leden en ook als zij door slechts vier ïeden wordlt ondersteund. Avondvergadering van Woens dag 26 April. De diuurtetoeslag van de lager gesalari eerde ambtenaren des Rijks vond natuurlijk op zich zelf algemeene instemming. En niet weinig waar de afgevaardigden, die ver betering of verhooging vroegen, hetzij door verhooging van het maximum van, f75, hetzij dloor verlegging der loongrens van f 1200 tot f 1500, of door het vervallen van de bepaling van den duurtetoeslag naar die klasse der Persoraeefe Belasting, waartoe de gemeente behoort, of doof het opnemen ook van de ongehuwden. Ook de heer V an Wiijnb e - ge n,(R.K.) had wenschen. Hij evenmin als later die heer K 011 k m a ra (R.K.) drong even wel niet op vervulling ervan aan, omdat, hij begreep, dat de Regeering zoover moet gegaan zijn als mogelijk is. Evenwel her innerde deze afgevaardigde de Regeering er nog eens aan, dat zij verbetering der on- dlerwijzerssalaris sera in deze wetgevende pe riode heeft beloofd. Eierst Vrijdagavond zal die Regeering ge legenheid krijgen te vertellen, dat zij aan de geuite wenschen niet kan voldoen. Kamerverkiezing Weert. Men meldt ons: De uitslag van die heden gdhouden verkiezing voor het Tweede Kamer-district Weert (vacature-V. de Stuers) is, dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren rnr. Wi. F. W. Kolkman (1850 stemmen)en mr. dr. E. van Groen,eradlael (1245 stemmen). De hee ren J. KeBenaars en Q. J,. Hi. Peters ver kregen resp. 719 en 979 stemmen. PLAATSELIJK NIEUWS. NOORD-SCHARWOUDE. Bij een bakker alhier moet door de po litie een plaat cadetjes in beslag genomen zijn, die moest dienen voor een bruilofs partij. AKERSLOOT. Personalia. Onze beide dorpsgenoo- ten de dames J. M. Verduin en M. Renkel beiden leerlingen der kweekschool van de E. Z. Urselinen te Bergen slaagden gisteren te Haarlem voor het examen als onder wijzeres. DE RIJP. Van de gisteren gehouden herstemming voor een lid der gem. raad, ter vervulling in de vacature, ontstaan door overlijden van den hr. A. Blokdijk Jbzn. (R.K.) is de uitslag dat de heer W. J. Vloodorp gekozen is. Deze herstemming heeft bewerkt dat geen enkel Kath. meer in den raad zitting heeftzoolang 't duurt. BlEEMSTER. Naar wij vernemen, zal die alom geachte en beminde dokter Lubsera onze gemeente verlaten. j 1 I 1 I LANGEND! JK. Op dien tweeden Paaschdag gaf de R.K. Zangvereeniging „St Caecilia", ondier- afdleeling der ,.St. J ozeph-veree n iging een zanguitvoering ondier leiding van den heer Alb. Boon, welke als goedl geslaagd mag beschouwd worden. De zaal was flink bezet. Een 16-tal nummers werdlen ten beste gegeven, hetgeen bewees, dat 'de leiding uitmuntend is en dat er veel gewerkt werd. De zangnummers werden afgewisseld dloor een drietal tooneetstukjes, welke die 'lachspieren flink in beweging brachten, voornamelijk „Hannes naar de Artis". Het een en ander bracht bij tot een genoeglijken én genotvollen avond. Aan het einde bracht de WielEerw. Kap. v. Haaster een woord van dank aan Directeur en zangers voor hetgeen ten gehoore was gebracht; spr. hoopte, dlat „Sit. Caecilia" in die toekomst nog meer zal kunnen presteeren, want het dloel eener vereeni ging is toch: het steeds, streven naar hoo ger BjEiROEN. R aads verg ader i ng. In de Dinsdag gehouden Raadsvergade ring was afwezig de heer Leijen. In behandeling kwam, het vaststelten der progressieve heffing van dien Hoofdelijken Omslag. Door de heerera Baltus era Veenhuizen werd voorgesteld1: f600 te stellen voor noodzakelijk levensonderhoud' en aftrek van f25 voor ieder kind; verder konden zij met de regeling genoegen nemen. De beer Maschmeijer meent, dlat, als bet zoo gesteld wordt, niet vetera daaraan zullen bijdragen. De Voorzitter zegt, dat er niet meer dan f650 afgetrokken mag worden. De heer Maschmeijer vond de progressie te hoog; hij meent, idat het een ramp zal zijn voor Bergen; ik zal hier meer moieten betalen dan op andere plaatsen, waar ik vendien; wat heb ik aara Bergen? Mensehen met groote inkomens zulten hier niet meer komien en zulten hier vandaan gaan; moge lijk zal ik wet een van, de eersten zijn! De !heer Baltus meent, dat mienschen met geld kunnen betalen en de kleine man moiet geholpen wonden. Na eenige bespreking wend besloten om f600 te stelten voor noodzakelijk levens onderhoud,; de 'leeftijd wendi vastgesteld op 16 jaar en idle heffing op f 20.000. Vastgesteld werd het aantal vergunnin gen. Vastgesteld werd de heffing' der begrafe niskosten!; de Ie klas op f60 en de 2e klas op f30.— het luiden der klok op f 1 en het onderhoud der graven op f 1 (voor eigen graf op f 100). De Voorzitter vraagt of heit wenschelijk zal zijn dit ook voor de oude begraaf plaats van kracht te doem zijn? De heer Baltus meent, dat dit eera moei lijk vraagstuk is; ons nageslacht zou wel eens kunnen zeggen: „W;at hebben zie dat „beroerd)" "gedaan!"- Goedgevonden werd de 'regeling te tref fen, zooate door B. eni Wj. wendt voorgesteld. Enkele regelingen omtrent idle wegen en den grond, waar de muziektent staat, werden vastgesteld. De regeling voor 'die Ambachtsschool werd vastgesteld; de f40 bijdragen, zul len volgens den Hoofdelijken Omslag wor den terug ontvangen. Ter tafel werd gebracht een teekening van een te bouwen, ziekenbarak. BL en Wj. stelden voor dezen te doen bouwen in plaats van aan: dien Nesdijk aan den Kerk dijk, waar dan tevens de barak kan be woond worden. Goedgevonden, werd de barak aan den Kerkdijk te plaatsen era het werk publiek aan te besteden. 'Ingekomen was een verzoek van enkelie bewoners van Zuidergeest, om verbetering dier wegen en, Etectrisehe verlichting. De Voorzitter wijst er op, dlait de meeste wegen daar feitelijk geen wegen zijn, ze hebben daar maar een stuk van de akkers genomen; en volgens de verordening moe ten de wegen 10 Meter breed zijn. Besloten werd deze zaak eerst te regelen en ze dan zooveel mogelijk ten goede te komen; de verlichting daar zou op f 2500 komen. Goedgevonden wordt een 6de leerkracht aan te stelten en wel voor de openbare school voor M. Ui.. L. O.eveneens werd goedgevonden een leening aam te gaan, van f 3000 voor de verbouwing der school. Ingekomen was een verzoek van de Tim- mierliedenbcnd, om mede te wierken tot het verkrijgen, van een werkliedenfonds. De heer Baltus: Hier is een afdieeling van den R.K Volksbond opgericht en er zulten ook vakafdeelingen komen, die het zelfde verzoek zulten indienen. Ten slotte werd besloten den Minister medie te deelen, dat mem bereid is, hierin mede te werken; dam kan men zien welke er nog zullen 'komen. Tot geldl-inner voor het Efectriseb licht werd benoemd de heer Ren,sing. In de verordening op het Etectriseh be drijf werd een kleine wijziging aangebracht; het salaris van den administrateur werd bepaald! op f800. het salaris van den kas sier met f 150 verminderd, welk bedrag hii als ambtenaar dier secretarie méér zal ontvangen. Tot administrateur werd benoemd de heer Nenstiel. De Voorzitter deelt mede, dat de .uit komst van het Electrisch bedrijf na aftrek der aflossing en rentevergoeding, een. winst aanwijst van f1199. Tot lid der Commissie tot .wering van schoolverzuim werd 'herbenoemd de beer K Beets. iDe Voorzitter zegt, dat het noodig is de bewaarplaats vat? het archief uit te breiden en in orde te maken, waarvoor ongeveer f 1000 zal noodig zijn. Na eenige bespreking werd die Voorzitter gemachtigd dit in orde te doem brengen. De Wed. Hopman hadl bericht, dat zij om gezondheidsredenen' niet langer schooi- schoonmaakster blijven kan; 25 jaar heeft zij dit werk verricht. Na deze mededeeling werd de vergade ring gesloten. NIEUWE NIEDORP. Parochie St. M a ir t i. n u s. Tot kerk meester der R.K. Kerk te 't Veld is her benoemd de heer J. Ligthart je Oude Niedorp; tot lid van het R.K Par, Arm bestuur werd herbenoemd de heer P. Nieuwboer te Harenkarspel era inplaats van den heer P. Wit, aan. wien op diens ver zoek eervol ontslag werd verleend', is be noemd de heer H. Wit te Oude Niedorp. Een beroep op dera Raadi van State. De Raad van Staite, afdeel'ing voor de geschillen van bestuur, behandelde Woensdag het beroep van het bestuur der Algemeene Armenadministratie te Nieu we Niedorp, tegen het besluit vara Gedlep. Staten van, Noord-Hodandl van 14 Novem ber 1915, waarbij aan genoemde Admini stratie toestemming is geweigerd tot deel neming a an de Coöperatieve Zuivelfabriek „West-Friesland" te Lutje winkel t Naar aanleiding van het verzoek der Algemeene Armeraadlrrainistratiè om deel neming tot toetreding ate lid tot de genoemde Coöp. Zuivelfabriek, werd door BL era W van. Nieuwe Niedorp aan GedL Staten bericht, dat bij de meeiiderbeid van hun College geen bezwaar bestond tegen toetreding, ,(Bl. en Wj. zijn. P'. Koopman, Burgem., J, Bi. Willeen en Dl Kuilman., Weth.) terwijl de Wethouder, Dl Kuilmah, een tegenovergesteld gevoeten had kenbaar gemaakt. En Gedj. Statera van N.-Holl. hebben daarop aan B. en W. van Nieuwe Niedorp medegedeeld: dat er, wegens dien omvang van de aansprakelijkheid, welke daaruit voor het Armbestuur zoiu kunnen ontstaan, en die zich tengevolge van het bepaalde in art. 19 der Wiet tot regeling der Coöp. Vereenigingen tot het gebeele vermogen zou kunnen uitstrekken, bij huin College bezwaar bestaat tegen deelneming door de Algemeene Armeraadministratie aan meerbedoelde Zuivelfabriek. Uit het rapport over deze zaak bleek nog, dat de vraag of de A(g. Armenadmini stratie te Nieuwe Niedorp bij niet toe treding tot d'e in aanbouw zijnde Coöp. Zuivelfabriek „Wiest-Friesland" te Lutje- winkel, ira moeilijkheden zal komen bij den afzet der producten van hare boerderij, bevestigend beantwoord wordt door den Rijkszuivelconsulent te Hoorn. 'In haar beroepschrift tot die Kroon had het bestuur der Allg. Armenadministratie aangevoerd, dat het reeds meer dara hon derd1 jaar miet succes een boerderij exploi teert ten voordieele van 'Armenzorg'dat het sinds dertig jaar de melkproductie dier boerderij levert aan de Niedorper vereeni ging tot bereiding van kaasdat deze vereeniging tegen 1 Mei 1916 zal ontbon- dlen worden door de oprichting eener groote Coöp. Zuivelfabriek te Lutjewin- kel 'era dat door de weigering van Ged. Staten om die toetreding tolt de nieuw op te richten Coöp. Zuivelfabriek goed te keu ren, voor het bestuur na 1 Mei 1916 geen gelegenheid meer zal bestaan de melkop- brengst van de door haar geëxploiteerde boerderij tot zuivelproducten te laten, ver werken. De Kdn. beslissing in 'dleze zal wel volgen. GEMENGD NIEUWS. Waar blijft het zilvergeld? On middellijk na de crisis-berichten, nu eenige weken geleden, bleek het, dat een groote hoeveelheid zilvergeld aan' bet verkeer was onttrokken. Waar is het gebleven? AIS men die vraag stelde, dan was het ant woord meestal: „Och, d'e Hollandsche boer kuilt z'n rijksdaalders in bij z'ra bieten Door het volgende kleine voorval echter zal men zien, dat ook in de elegabite casette eener Haagsche dame, die zich minder om het algemeen welzijn, dan wel om eigen gemak bekommert, het zilvergeld kan wor den verstopt. In een winkel te dlezer stede kwam een huisknecht namens „zijn mevrouw" een briefje van f 100 voor zilvergeld inwisselen, Slechts met de grootste moeite kon men hem helpen en, hoewel 'hij eerst had opge dreund, dat mevrouw geen stukje zilver in huis hadl, liet hij zioh later ontvallen, dat ie nu well in 20' winkels was geweest, eindlat ie f 2000 zilvergeld, hoe' dan cok, moest bemachtigen. („N. C,") Ti-enduizen d gulden aan effec ten vermist. Uit de woning van den- rijtuigmaker H. Sleumer, Binnenkant 10 te Amsterdam, is, naar de „Tel." meldt, op eersten Paaschdag voor een. waarde van ruim f 10.000 aan Russische, Bjelgische en OFransche effecten, gestoten, benevens f 305 aan bankpapier era specie. De effecten en het geld bevonden zich in een brandkast, die tijdens d'e afwezigheid der bewoners met behulp van een valsdhen sleutel werd geopend. Doodgeschoten. Uit Tilburg meldt men De milicien A. Suiderma, veld-artillerist, had zidh Maandagavond ca. 11 u. toiegang weten te verschaffen' tot de rustkamei* der artillerie aan de Scheepmanstriftat. Terwijl hij bezig was het een era ander zich toe te -eigenen, werd hij verrast door den mi- licein H. van den Bjerg, die daarop ter stond sommeerde. S. kwaim toen met een geopend mes op van den B'. toegestonnd, doch deze vuurde zijji revolver af, met het gevolg, dat S. doodelijk werd getroffen. Een oogeniblik Jtater gaf lyj den geest. S. was slechts 25 (aar. Het Emm a-b 1 o e m p j e. Even voor H. M. de Koningin met Prinses Juliana gisterenmiddag uitreed tot het maken van een auto-rit, ontbood ze de jonge dame, die bij het Huis ten Bosch belast was met den verkoop van de Emmabloem, teneinde van Hare hooge belangstelling te doen blijken. Eerst moest Prinses Juliana bloemen kiezen. Deze rammelde in haar taschje, deed parmantig drie gulden in het busje en huppelde vroolijk weg naar den gereed- staanden auto, waarna H. M. met eenige vriendelijke woorden een bloempje nam, het bnsje eveneens verrijkte en van de jonge dame afscheid nam. Zakkenrollers. Te Leiden hebben zakkenrollers van de drukte bij de electri- sche trams gebruik weten te maken om hun slag te slaan. Totdusverre hebben bij de politie drie personen aangifte gedaan dat hun portemonnaie's, inhoudende resp. 25, 9 en 7 gulden, zijn gerold. Vertrokken zonder verlof. Te Tilburg zijn gedurende de Paaschdagen plus minus 200 militairen op het appèl af wezig gebleven. Gebleken is, dat zij zonder verlof ver trokken waren. Eenigen hunner werden in burgerklee- ding aan het station aangehouden. Te Naarden werd op Zondagavond 12 uur in een der kazernes contra-appèl ge houden. Toen ontbraken drie militairen. Des morgens vroeg bij het eerste appèl bleken er 200 afwezig te zijn, zonder ver lof. Dit waren allen jonge mannen, behoo- rende tot den landstorm. Niet alleen in Tilburg en in Naarden is 't zoo gegaan; van alle zijden bereikten ons dergelijke berichten. Gevolgeneen e«raanr ij ding. Op den Amersfoortschen Straatweg bij Naar den reed een wielrijder in vliegende vaart achter een auto. Plotseling sloeg de auto een zijweg in, waardoor de wielrijder tegen de auto slingerde en het rijwiel geheel vernield werd. Toen ontspon zich een hef tige woordenwisseling over schadevergoe ding. Een vriend van den wielrijder sprong, nadat de automobilist reeds f 10 schade vergoeding had gegeven, op de auto, greep het stuur en dwong tot' stilstaan. Daarna werd de eigenaar gedwongen nog f25 schadevergoeding te geven en kon na lang oponthoud eindelijk vertrekken. Tilburg en de Paascheieren. De burgemeester van Tilburg, mr. Vonk de Both, heeft zijn gemeentenaren door een tactischen en practischen maatregel dit jaar aan betrekkelijk goedkoope Paascheieren geholpen, vertelt het „Hbld." Men weet dat de eieren tegenwoordig 7 en 8 cent per stuk kosten en voor den kleinen man zijn wat de druiven waren voor Reintje de Vos. Op den marktdag voor Paschen kwamen de boeren en boerinnen van de omstreken van Tilburg en ver daarbuiten met volge laden korven met eieren en dachten in Noord-Brabants Manchester een buil vol met zilverlingen in ruil voor de producten hunner kippen te bemachtigen. Maar dat viel hun leelijk tegen. Toen de Tilburgsche markt vol begoa te worden werd eensklaps eeu burgervaderlijk edict uitgevaardigd, dat geen enkel ei, van die er waren, Tilburg meer mocht uitgevoerd worden. - De opkoopers, die tot zelfs van de meest verwijderde streken waren gekomen om te koopen voor den uitvoer, keken schrikwek kend op hun neus, omdat ze onverrichter- zake naar huis moesten trekken, terwijl de boeren kippenvel kregen, dat de burge meester al de eieren tegen 5cent in beslag nam, om de Tilburgers te voorzien van goedkoope Paascheitjes. Maar vragen wij mag dat zoo roaar?

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5