No. 52. Donderdag 4 Mei 1916. 10e Jaargang Zija Engelsche vrouw. Uitgave van de Naamlooze Vssnootschip „01S BLAD". Alkmaar. Bureau: BBEEDSTSAAT12. Telefooa No. 433. Dit blad verschijnt Dinsdag Donderdag en Zaterdag R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND p Nederland feuilleton. f ABONNEMENTSPRIJS ^75 ct. per kwartaal franco huis. 110 ct. met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers van de courant. 3 ct. van het Zondagsblad. 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. BINNENLAND. nee f 4,—. IUSTSRS ALKMAAR. NEDERLAND EN DE OORLOG. Afvaart naar Indië. Onder overgroote belangstelling zijn Dinsdag voor het eerst weer twee stoom schepen, de „Koningin der Nederlanden" cn de „Grotius", van de IJkade te Am sterdam afgevaren om den tocht naar Indië om den Noord en langs Kaap „de Goede Hoop" te aanvaarden. Een dichte mensdhenimenigte wuifde lan gen tijd van af die IJkade passagiers en bemanning een ditmaal! hééP^eel beteeke- ncnd „vaar-wèl!" toe. Zij mogen inderdaad „wel varen"; en dat geen Duitsche duikboot met een on- vera nt wo ordelij k-be velenden command ant öpdluike langs de baan, dat geen mijn van een steeds onbekend blijvende mogend heid hun in 't vaarwater drijve! Klein verlof van de Militie lichting 1907. „De Tijd" ontvangt omtrent het ook dioor ons gepubliceerde berichtje over een mogelijk klein verlof dier lichting 1907, het volgend ingezonden van Mr. C, P.: Het berichtje, gisteravond in uw blad uit de „Avp." overgenomen, zal' waarschijn lijk wei onjuist zijn. Inderdaad zou de militielichting 1907 (Landweer 1916b) vol gens de normale 40-daagsche aflossing op 20 Augustus met klein verlof gaan. Men bedenke echter, dat deze lichting de jongste Landweer-lichting is en dat de Landweer volgens eene Wet van einde December 1915 tot en met 31 Mei 1916 ini dienst wordt gehouden. Nu is hiet toch niet waar schijnlijk, dat er nog een aparte wet za'll komen om die eene Landweer-lichting nog 20 dagen in dienst te houden, zoodat ook op 3! Juli a.s. die 'lichting wel met klein verlof zal gaan, indien tenminste die me- iningitis de aflossing niet in die war stuurt. Steenkolen-invoer. in 'die afgeltaopeni week werden door zeven stoomschepen: uit Engel'sehie en Schot- sche havens langs het Noordzeekanaal 5.750.850 kilogrammen steenkolen ingevoerd tegen 3.295.300 kilogrammen door 4 stoom schepen in de week te voren. De Duitsche deserteurs in vrijheid. De commissie te Bergen, die in December van het vorige jaar, haar door 2500 Neder landers van allerlei richting en staand, ge steunde adres, tot vrijlating van de Duitsche geïnterneerde deserteurs, aan de regeering zond, ontving hierop van den Minister van Ocriog het volgende antwoord: Naar aanleiding van bet mij ter behande ling overgegeven request aan dien Minister van Binnen lands che Zaken van mejuffrouw Biosch van 's-Gravenhage en anderen1 inzake die Duitsche zoogenaamde deserteurs, heb ik die eer U mede te deelien, dat de Regeering is voortgegaan met het onderzoek naar de juistheid van hun beweerde desertie. Dit onderzoek heeft ten aanzien van enke len inderdaad het bewijs opgeleverd, dat zij als deserteurs moeten worden beschouwd. Hunne vrijlating zal dan ook volgen. Ten aanzien van anderen heeft het onderzoek nog geen definitieve resultaten opgeleverd. Intifescheni wordt feet voortgezet en mocht het tot bewijs van de desertie leiden, dan zullen ook zij in vrijheid worden ge steld Alleen zij, wier desertie, ook na dit voort gezet onderzoek, niet bewezen kan worden en die dus niet als deserteurs kunnen: wor den beschouwd, moeten geïnterneerd blij ven tot na den oorlog. door Rudolf Stratz. 69. „Ik dank u! Ga ab je blieft zittend Ik hoo pernstig, dat ook gij je op den, weg van beterschap bevindt, waarde schoon zoon Helmut Merker nam plaats. De gletscber- achtige hoogmoed der oude dame bracht hem in zijn opgewondenheid bijna aan het lachen. „ik heb niet te klagen!" antwoordde hij. „Mijn chefs zijn tevreden over mij. Met Nieuwjaar krijg ik bet hevel over een com pagnie Een ijzig-verwijtende blik trof hem uit de hoogte. Er lag een wereld van Engelsche aanmatiging in. „G ijweet zoo goed als ik, dat bet hier niet uw militaire exeeroities betreft, maar de positie mijner dochter in; onze kringen in Engeland. Deze positie is door uw schuld op zorg wekkende wijze bedreigd. Edith is sedert maanden een vrouw zonder man Ik.zal u niet behoeven te vertellen, hoe daarover in onze kringen wordt gesproken. Ten opzichte van u in zeer ongunstigem zin. Het wordt hoog tijd, dat ge er op be dacht zijt je in de oogen der wereld te rehabiliteeren Helmut Merker ging beter op zijni stoel zitten. »Uw kringen ginds, geachte schoohhtoe- VAN HET BINNENHOF. Vergadering vani Dinsdag 2 Mei. Hiet had voor die Kamer heel wat voeten in die aarde om gereed te komen met artikel 2 der Ouderdomswet. Dit artikel wilde, dat van het recht op Ouderdomsrente zoudeni zijn uitgesloten zij, die: a. ter zake van een feit gepleegd na het bereiken van den leeftijd van 60 jaar bij een vonnis, dat onherroepelijk is geworden, zijn veroordeeld tot gevangenisstraf of plaatsing in een Rijkswerkinrichting, een en ander voor een jaar of langer, tenzij de rechter bij de veroordeeling tevens het bevef heeft gegeven, dat de straf niet zal' worden ondergaan' en de bij dat bevel! be paalde proeftijd verstreken is, zonder dat die tenuitvoerlegging van de straf is gelast; b. misbruik van drank plegen te maken of op andere wijze een 'bekend slecht levensgedrag leiden. De roode heeren hadden hierop twee wijzigingsvoorstellen, Vooreerst waren hierop ingediend twee amiendmenten der S. Dl A. P., bedoelende beide uitsluitingen eenvoudig te doen ver vallen. Terwijl de heer Rutgers (A.R.) een wijzigingsvoorstel toelichtte, bedoelende eveneens uit te sluiten zij, die geregeld hebben nagelaten door arbeid', in overeen stemming miet hun, lichaamskrachten, en die in verband met hun opleiding en vroe gere werkzaamheden redelijkerwijs' van hen kan worden verwacht, in het onderhoud van zich en bun gezin te voorzien. Minister LeTy wilde evenwel van geen wijziging hooren. Hij ontraadde de aanne ming van allle drie de amendementen. Die van de S. Dl. A. P. weies hij af, omdat 'die bedoeling is: de uitkeering alleen te geven aan „waardige ouden". En het amen dement-Ru t gier s. dat slampampers' eni ba liekluivers toch geen „waardigieoudlen"? wilde uitsluiten, werdl ter zijde gescho ven, omdat heteen onderzoek naar het verted/en van de betrokkenen zou noodig maken. Heell duidelijk is ons deze houding niet! Van zeer groot belang waren die zeer juiste aanmerkingen, door den heer De Vis sier (C.H.) op het artikel' gemaakt. Deze afgevaardigde achtte het namelijk zeer bedenkelijk, dat het artikel niet in hiet minst rekening houdt met het verleden van den 70-jarige oude en evenmin met diens levensgedrag' na toekenning dier uitkeering. Hoe de betrokkene vroeger leefde doet er niet toe; als hij op zijn 70ste jaar geen slecht levensgedrag leidt, krijgt hij de rente. En die houdt hij, hoezeer hij zich later ook misdraagt. Daarom zou spr. bet artikel zoodanig willen redïgeeren, dat daarin in het algemeen zou worden gesproken van een slecht levensgedrag, waarbij dan ook met het levensgedrag voor 70 jaar zou kunnen wordlen rekening gehouden1 en voor al aan die gemeentebesturen de bevoegd heid zou kunnen worden gegeven bij slecht levensgedrag na 70 jaar de uitkeering tij delijk in te houden, in natura te verstrek ken, of te geven aan anderen, die haar dan. in het belang van den betrokkene zouden moeten' besteden, Begrijpelijkerwijze achtte de heer Van f d s i n g a (C.H.) dieze opmerkingen van genoegzaam gewicht, dat hij per motie voorstelde de behandeling van artikel 2 te schorsen tot de behandeling van art. 28, dat voor dronkaards de curateele re-" geit, zooals' de heer Die Visser die wenschte bij een slecht levensgedrag in het der," zei hij onomwonden, „worden ge vormd door een. troep lieeglbopers:. Sta mij toe, dat ik, all is het in de Engeischie taal, bet met Duitsche openhartigheid en rondheid zeg. Een aantal vijanden vaim den arbeid van beidie geslachten, die hun dag op ide meest leege en vervellende manier doorbrengen „Mr. Merker!" „Het is een jammerlijk schouwspel voor ernstige mienischen! En hoe ouder de menschjes zijn, des te pijnlijker is de in druk, die hun blinde jacht naar genot maakt. Nuals gij er genoegen in schept voor mijn part! Mij gaat het niet aan1 Ik ben goddank een Duitscher!Maar ik doe er niet meer aan mee! En mijn vrouw is evenmin, zoo oppervlakkig, dat ze dat nog tanger zou wenschenI® het niet, Edith?" De jonge vrouw antwoordde niet. Zij was bleek van schrik geworden over deze uit dagende taal. Haar moeder richtte zidh nog stijver op in haar stoel. Dte gekrenkte waardigheid van Albion keek koud uit haar oogen. „Ik ben verbaasd u te hooren-mr. Lerker! Ik verwachtte werkelijk, dat u berouw over uw gedrag aan den dag zoudt leggen „Dat kan ik niet, schoonmoeder! Ieder doet wat hij moet P „Een gentleman is bij zijn dtoen en laten aan zekere wetten verbondenEn uw ma nier van handelen, mr. Merker...." „Of ik bij u ginds bijval of afkeuring oogst, raakt mij in het geheel niet. Ik hieb u vroeger veel te veel bewonderd. Daar ben ik van genezen, tot op een gezond restje na. Ik ben een Duitscher! En mijn algemeen. Hiet mocht evenwel niet zoo zijn. De motie werd verworpen met 43 tegen 16 stemmen. De uitslag dier amendemenitenstemming was: de amendementen der S. Dl A P. werden verworpen: met 50 tegen 14 stem men, die van de socialisten en de heeren De Muralt (U.L.) en Van Ids in ga (C.Hi.), waarbij de laatste voorstemde, om dat hij de voorkeur gaf aan het niet noemen van uitsluitingen boven de con sequenties, waartoe het niet gevolg geven aan de opmerkingen van den heer De Vis ser zou kunnen leiden. Terwijl het amen- demient-iR u tig-e r s keldlerdte met 43 tegen 22 stemmen, die van de rechterzijde op den beer Biichon (C.HL), Art. 5 van het ontwerp wilde vaststel len, dat bij de bepaling of een persoon zonder een gergelde uitkeering boven zijn inkomsten ka:n voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezin, in aanmerking kun nen worden genomen inkomensbronnen, welke door dien persoon of diens echtge- moote geheel of gedeeltelijk ongebruikt wor dlen gelaten en welke dan worden geacht een zoodanig inkomen op .te leveren als volgens schatting bij normaal gebruik uit die bron zou kunnen worden verkregen. Hierbij waren twee arniendementen-D u y s te behandelen:. Vooreerst om ondier in- komstbroninan niet te verstaan arbeids kracht van den rente-aanvrager of rente trekker en dus uitdrukkelijk een verplichting tot arbeiden van 70-jarigen uit te sluiten en vervolgens om onder ongebruikte in komst bronnen niet te brengen niet inge stelde onderhoudsvorderingen op bloedver wanten in de rechte lijn. Het eerste, dat ook ons sympathiek was, iemand, die 70 jaar is geworden^ heeft in den regel zijn rust verdiend! was door den Minister overgenomen, Terwijl het tweede, dat bij niemand eener .andere partij instemming vond, door den .vader zelf dien hals werd omgedraaid. Artikel 5a wilde, teneinde die vrijwillige verzekering te bevorderen, bepalen^ dat bij de toekenning eenier ouderdomsrente een vrije rente volgens de Invaliditeitswet slechts in aanmerking zou worden genomen voor het bedrag, waarmede zij de f5 per week overschrijdt; zoodat de Ouderdoms rente boven f5 uit vrije Invaliditeitsver zekering zou kunnen worden toegekend. Drie amendementen vielen hierbij te be khoven. Dat van dan heer Tydeman (V.L.) c.s. wilde geen verschil maken tussehen een vrije' Invaliiditeitsiremte en teen rente of pen sioen uit vrijwillige verzekering of van den werkgever verkregen eni deze dus ook tot f5 well in aanmerking brengen. De heer Rutgers (A.cRj.) wilde nog verder gaan eni steile voor; hiet voorrecht dat voor den vrijwillig verzekerde werd ge vraagd ook toe te kennen- aan hen, die verplicht verzekerd zijn volgens die Invali diteitswet en voorts aan hen, die andere inkomsten hebben, waarvan aannemelijk gemaakt wordt, dat zij uit besparing voort komen. Terwijl de heeren De 'Muralt (U.L.) en De Jong (U.L) bedoelden nog weer royaler te zijn met hun voorstel om geen onderscheid te maken tussehen vrije rente en „daarmede gelijk te .stellen inkomsten", bijv. gewoon pensioen of ridderorden. Avondvergadering van J)ins- da© !2 SMei. Na een 'lusteloos debat besloot een in boogie mate aan anvottaltigbeiid lijdende Kamer Woensdag te stemmen over het wetsontwerp om den Staat te machtigen tot het aangaan van verzekeringsovereen komsten tegen het gevaar van molest in verband met d!e tegenwoordige oorlogs toestand; waarbij men vrij algemeen maar half van 'die noodzakelijkheid van den voor- gestelden maatregel overtuigd eni bang voor de finaneieete gevolgen ervan bleek. En toen werd 'met de behandeling van het zoo buitengewoon belangrijke ontwerp tot heffing eener oorlogs win st be lasting be gonnen in tegenwoordigheid van;..,.... 17 leden, waarvan slechts 8 van de 200 de Kamer tot jakkeren nopende Linkerzijde, Het debat werd ingeluid' met een rede van den heer Anker man (C.Hi.), die betoogde, dat het ontwerp anderhalf jaar te laat komt en dat oorzaak diaairvan is, dat Ide politiek in de quaestiie werd ge haald. Al's 'het spoedig van het begin der mobilisatie ingediende ontwerp tot heffing van uitvoerrechten niet was ingetrokken, omdat het strijdig was met de beginse len der Linkerzijde zou dit ontwerp niet noodig zijn geweest en zou de heffing veel eenvoudiger zijn geweest, daar zij dan bij de bron zou hebban plaats gehad. Terwijl nu de uitvoering practisch buiten gewoon groote moeilijkheden en veel min der baten zal opleveren. De heer Duymaer van Twist (A.R.), die ook nog sprak, had gewenscht, dat onderscheiding zou worden gemaakt naar de wijze, waarop de oorlogswinst is ge maakt, ouder moeilijke of gemakkelijke om standigheden'. Terwijl! hij de heffing liever bij f 2000, dus bij f 1000 winst, zou willen zien aangevangen. Wanneer is det middernacht Pastoor Dr.. Sloet schrijft in „Hiet Cen trum" het volgende, voor iedereni Katho liek van belang: j Voor degenen, die de kerkelijke getijden bidden en voor priesters en teeken, die de H. Communinie ontvangen, is het van belang te weten, wanneer het midder nacht is. Door de invoering van den „zo mertijd" is namelijk de Amsterdamsche tijd al's wettelijke tijd vervallen' en beeft dus de middelbare zomertijd van Amsterdam, die tot nu toe voor heel Nederland gold, ook zijn kerkelijke wettigheid voor plaatsen buiten Amsterdam verloren. Ik gee fhieronder een lijstje van plaatsen in Nederland, die ongeveer op een minuut tijdverschil van elkander liggen. De tijd- opgaven beteekenen „zomertijd". Het is middernacht: Te Amsterdam ami 1 bur. Ten Westen van Amsterdam: Te Haarlem. om 1 uur 1 min. Te Katwijk aan. Zee 1 2 Aan Hoek v. Holland 1 3 Westkust van Goeree „1 „4 Te Middelburg 1 5 Te Sluis 1 6 Ten Oosten van. Amsterdam: Te Utrecht om 12 uur 59 mini Te Amersfoort 12 58 Te Harderwijk 12 57 Te Nijmegen 12 56 Te Zwole 12 55 Te Lochem 12 54 Te Groenlo 12 53 Te Enschede 12 52 Te Bleerte (Gr.) 12 51 Te Nieuweschans 12 50 Dezelfde tijden gelden voor de plaatsen, die in de richting Noord-Zuid van de ver melde liggen. Voor de 'tusschengetegen plaatsen neme men den tijd vam die der vrouw is het door haar huwelijk ook. En ik verlang van u niets anders, daim dat u haar niet belet bij mij in Duitschland te komen...." Hij wierp Edith een blik toe. Hij wilde haar bemoedigen. Hij hoopte, dat zij hem zou bijstaan, tem minste een woordje zou zeggen. Maar zij opende den mond niet Zij zat koppig en verbitterd, de handen in den schoot. Dat maakte hem woedend. „Edith zeM is een dappere kleine kerel. Die zou zander u reeds lang bij mij zijn geweestHet is aan uw verkeerde op voeding te wijten, dat zij meent, dat ar beid een zonde is, en dat zij vreest voor bet leven „Niets kan beleedigender zijn, dan wat u daar zegt, mr. Merker!" Helmut lachte grimmig. De verontwaar digde, verwijtende blik vani de oudle ladly riep dat in hem wakker, wat 'hij reeds vroeger onder de Engelsehien als hiet eigen aardig oude vrijsterachtige, bestoven© in dit zoo mannelijk volk had gevoeld. Deze koele eigengerechtigheid bracht hem ge heel .in het harnas. Hij schreeuwde: „Geef mij mijn vrouw!,.,.. Voor dien drommel.... Geef mij mijn vrouw en laat mij met rust! Ik wil niets van u hebben1 Edith1.... Kom Edith Merker stond langzaam op. Zij was bleek. Haar lippen trilden. Zij sprak niet Zij verroerde zich ook niet. Het was, alsof zij zelf niet wist, wat zij doen zou. Haar moeder wierp een onderzoekenden blik naar den theeketel, vulde 'haar kopje, deed) er suiker en melk bij, en vroeg daarbij heel terloops: „En waarvan wilt ge vrouw en kind onderhouden? Mr. gilding is niet in 'de gelegenheid u Ih'iter te ondersteunen Zelfs at wilde hij, dan zou hij in de tegen woordige handelscrisis niet kunnen!" Hij beet op zijn lippen en zweeg. Daar was het noodlot weer. Hij was gevangen, De oude 'lad,y vervolgde onverbiddelijk: „Hoe ge het over u kunt krijgen een aan Engelsche com,fort gewende dame hier te 'laten bevriezen en daarbij nog van, liefde te spreken Dat is dan een werkelijk Teutoonsche manier van liefhebben! Dat gaat mijn begrip te boven, mr. Merker!" Nu besloot Ediith ook nog eens te spre ken. „Als het moest zijn!" zei zij met ver stikte stem„aüs> een- groote nood achter ons stond, dan- ging ik met je mede tot aan het einde.der wereld!Maar omdat jij er vermaak in schept een paar menschen „Over geweer" en, „Zet af, geweer!" te commandeeren en weer zoo'in jas met glim mende knoopen te dragen, die je voor een paar jaar zoo graag hebt uitgetrokken, daarom zouden wij ons hier in sneeuw en ijs begraven en de-mooiste jaren van oins teven bij water en; brood in deze troos- felooze plaats verkniezen, terwijl wij het zooveel beter kunnen hebben, dan duizen den anderen! Dat is een gril van jie1 Dat bewijst, dat je mij opoffert aan een luim Zoo gemakkelijk offert men slechts dat, wat ons niet veel waard is! Ik beteeken dus weinig in je levenIk loop er maar zoo'n beetje bijJe hebt mij niet lief. Ik heb het reeds lang geweten.,.." „Edith..,. jij en je moeder.... ge maakt mij nog krnakzinnig. Als ik je maar aan je Engelsche hersens begrijpelijk kon maiken, j bovenstaande, welke ten Dosten vani de betreffende plaats is gelegen. Die richting Noordl-Zuid vindt men het best, als men langs een dier bovengenoem de plaatsen een Hniaal rechthoekig op de kaart legt van, boven naar beneden. Watersnood. Te Buiksloot en Nieuwendlam zijn thans weer alle voor het water gevluchte be woners in hun huizen, voorzoover dleze al thans staande zijn gebleven, teruggekeerd. De huizen in de Buikslotermeer zijn nog niet bewoond, daar deze ale zwaar be schadigd of gedeeltelijk uit elkaar zijn ge slagen. Het zal nog geruimen tijd duren, alvorens deze huizen betrokken kunnen wor den. Het dorp Zuiderwoude (gem. Broek-in- WaterlandO, waar alle bewoners gevlucht waren, is thans weer geheel bevolkt. De Broekermieer en die Blellmerimeer zufcn' met electro-motorem worden drooggemalen. Daarvoor zal' binnenkort 'een trans formateur worden geplaatst aan den Zuidkant van de Broekermeer. In den Meerdijk, nabij Zun- derdorp, is een gat geslagen, dat eerst gedicht zal moeten worden. De dijk van de Belmermeer is onbeschadigd In dezen dijk heeft nnen een opening gemaakt, zoodlat het water zelf kan wegstroomen. Volgens een op Marken ingekomen schrijven, is bet Algemeen Watersnood- fonds bereid f 14.600 bij te dragen voor den wederopbouw der geheel vernielde wo ningen. Het verdere bedrag zal moeten worden gevonden uit geiden, door de ge meente voor woningbouw aangevraagd bij het Rijk. Eieren. Op ©en schriftelijke vraag van hiet Kamer lid Sanimes heeft de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel uitvoerige bij zonderheden medegedeeld over ide distribu tie van eieren voor binnanlandsch verbruik en over de prijzen, Er blijkt uit, 'dat de veilingen van Re- geerinigseieren zich geleidelijk hebben uit gebreid. In de eerste week van Januari werden 670.387 eieren op de veilingen ver- kopht tegen 6.5 milioen in de week voor Paschen. Ook het aantal veilingen is steeds, naar gelang van de gebleken behoefte, uitgebreid. Die middelprijs der regeeringseieren be droeg gedurende dien tijd) f 6.22. Daar de normale prijs voor begin Maart f 5 be draagt, acht de minister een verfiooging van U/4 cent per ei voor dleze abnormale tijden zeker niet te hoog. In de eerste helft van Maart voligdie, aiis resultaat vam zeer sterke vraag uit Duitschland, een aborname prijsvelihooging, doch at het mogelijke werd gedaan om de capaciteit der veilingen in de week voor Paschen, gehouden op Donderdag, de mid- dallprijzen te Amsterdam f 6.05 en te Rot- Oterdam f5.30 waren, Daarentgen werden groote partijen verkocht tegen de laagste prijzen, te Amsterdam f 5.77, te Rotterdam f 5.10. De directe levering aan de gemeente besturen heeft nog weinig ingang gevon den. Het resultaat van verschillende pogin gen om de gemeentebesturen tot deze wijze van voorziening over te halten, is niet groot geweest. Deze eieren werden allte geleverd tegen f6 franco huis, zoodat de gemeenten deze eieren ook voo rf 6 aan minvermo genden konden afstaan. De prijs waarvoor dleze week aan de gemeenten wordt gie- Mieverd, bedraagt f 5.25 franco huisi, Die veilingen van regeering setter en zulten den toestand weldra beheerschen en de wat ik hier.,,." „Ik ben ginds, Heilie. Ginds is je kind! Ginds is je huisGindls wacht alles op jeEn hier is niets dan een bedelaars- woning en een vuile Poolsche soldaat En nu aarzet je nog..,." „Ik aarzel nietIk moet hier blijven, Edith Zij schreeuwde het uit, en wierp zich luid snikkend in den hoeik der sofa. „Heeft u het gehoord, moeder! Dat is zijn antwoord! Zoo stoot hij mij terug, als ik hem naderAch.als je mij liefhad, zou je niet zoo sprekenU heeft groot gelijk, mother..,. Hij heeft mij niet meer lief!" „Kom nu, Edith.... Wij zullten gaan!" Zij stiet hartstochtelijk zijn hand terug. „Neen. Ik ga niet met je mee! Je hebt mij niet lief!" „Edith!" „Ik blijf hier bij je, mother!" Hij stond zwijgend, bevend van toorn, voor de twee vrouwen. Mrs. Wilding keek hem over de, door de lamp hel verlichte, tafel onbewogen streng, als een grijze schikgodin aan, Hij kon den blik vain dleze vischoogen niet langer verdragen. De toppen zijner vingers trilden. Hij had het gevoel: Als fk hier nog lang blijf en spreek, dan gebeurt er een ongeluk! Huï- pelooze woede övervield hem. Nu goed dan! Voor vandaag zouden zij dan hum zin hebben „Wij Spreken morgen verder, Edith!" zei hij met moeite. „En ondier vier oogen! Goden macht (Wordt vervolgd,^ it

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1