GS en lenbandm. iient 3-5. rhoedefl, Tabak van J. R. Heuss 7 ognum, Payglop, maar. No. 59. Zaterdag 20 Mei 1916 relefoon 495. li OUTJESDIJK. 10e Jaargang Zijn Engelsche vrouw. rhuurinrichting, bandfluweel, :noopen, hand' :noodigdheden 3ras enz. enz goedkoop en sterk, e prijsverhooglng. mnaaisters. ODEL len. md werk verrichten. lRMAN, Amsterdam. I as. Bergplaats voor VERBOOM, te WOGNUjg: eerde wone soorten. 'STE. Harem: B8BEDSTEAATg12. Telefoon Ho. 433. Dit blad verschijnt Dinsdag Donderdag en Zaterdag V Minister Posthuma. Oproep tot steun. lerricht. n bewezen is, dat zij in ruime hoeveelheid bij aanschaffing van Ü7. e collectie T1H oucoor. het terrein, ïvelend, Oltgtvc vtn de Natmlooia Vennootschip „ÖHS BLAD". ilkmt&r. ABONNEMENTSPRIJS 75 ct. per kwartaal franco huis. 110 ct. met gelll. ^Zondagsblad bij 'fvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers van de courant3 ct. van het Zondagsblad. 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. N. V.L0KS BLAD." UNiiovs- m Idvirten iablad voor IIH te ilkmaar. Het Bestuur bericht hiermede, dat met ingang van 15 Mei dividendsbewijs no. 3 der Aandeelen met f z.— en dividendsbewijs no. 3 der Onderaandeelen met f 0.50 be taalbaar is bij den Penningmeester, ten kan tore van de Firma MULDER QUAX, te Alkmaar. Alkmaar, 13 Mei, 1916. ,,'t Is toch waarlijk niét alles om in Nederland tegenwoordig minister van landbouw te zijn, al was 't alléén maar, omdat hij zoo1 ontzettend veel schriftelijke vragen te beantwoorden krijgt, die in z ij n positie waarachtig zoo gemakkelijk niiiet te beantwoorden zijn." Zoo schreven wij in ons vorig nummer en thans komt uit Dien Haag het bericht, dat de minister ongesteld isi gewordeni. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel', in" verband met de omstandigheid!, dat hij Zaterdag voor leenigen tijd zijn departe ment verlaat, deze week besteed om de loopende zaken zooveel mogelijk af te wik kelen en omtrent den gang van zaken voor de komende weken zooveel mogelijk instructies te geven. Er is geen sprake van, dat hij zijn ambt den Jaatsten tijd ten gevolge van zijn ongesteldheid niet zou hebben kunnen ver vullen. 1 Hiet bericht in. een. der bladen, als zou hij tijdens zijn werkzaamheden hiet be wustzijn hebben vertoren, is volkomen uit de Jiucht gegrepen. Tijdens zijn kuur zal de Minister in zoo ver het verband met zijn departement aan houden, dat 'het niet noodig is, dat een. ander Minister tijdelijk met de waarne ming van zijn ambt wordt belast. Zóóiets kan nu toch werkelijk moeilijk op een minder geschikt tijdstip gebeuren. Zou de Minister zich ook de klachten van het volk te zeer hebben, aangetrok ken.? Wij herinneren ons, dat de Mi nister van Koloniën; mr. Pieyte, gedurende een Kamerzitting verleden zomer tijdens de behandeling der Indische begroeting, waar 't hem zéér lastig gemaakt werd, in onmacht viel 'en wonderlijk was het op te merken, hoe toen plotseling de stemming ten .gunste' van den Minister keerde. Is deze ongesteldheid' van onzen lamd- 'bouw-minister misschien ook min of meer een gevoljg van de veile aanvallen op 's mi nister's beleid in de laatste maanden? Zeker is; het dan mogelijk, dat ook thans weer het Hofandsche goede hart spreken zal, doch goed onderscheid moet worden gemaakt tusschen den persoon van den heer Posthuma en den landbouw-minister; den heer Posthuma wenscfaen wij, als menr sehelijk mee-voelende burgers, alle goeds en een spoedig herstel van hem. ate minister vragen wij, dat véél spoedig zal magen verbeterd worden ondanks; wat ook die eiscben mogen niet opgegeven worden Van den Voorzitter der R. K. Centrale Kiesvereeniging van het Tweede Kamer- district Alkmaar ontvingen wij het vol gend schrijven: Alkmaar, 17 Mei '16. Weledele heer, In de vergadering 'dar Centrate Kies- ver. i'S gewezen op de wenschelijkheid om de kas van den Blond van Zuidholtandsohe Centrale Kiesveneenigimgeni voor de Pro vinciale Staten te stijven, tenieinde den verkiezingsstrijd krachtig te voeren, omdat 't dlaar gaat over de rechtsobe mieerdierheid in de le Kamer. - Aan „Ons Bllad'' zou gevraagd worden de lezers te verzoeken daartoe bijdragen te geven, die door den penningmeester, mr. Leesberg te Alkmaar, in ontvangst zullen worden genomen en aan den pen ningmeester in Zuidholitand zullen worden afgedragen. Beleefd verzoek ik u een dringenden op roep aan uwe vele lezers, waarvan zoo- veie tegenwoordig rijke inkomsten hebben, te doen, om dit boog noodzakelijk goede werk te steunen. Hoogachtend, uw dlw. KRAAKMAN, Voorzitter. 1 ',j' I i In bet 110. van 'S April 1.1 heeft de Redacteur met cijfers aangetoond, dat bij dé a.s, Staten-verkiezingen Zuid-Hoil-liannd hiet „cardinal'e punt" is. De Staten van Zuid-Holland om. en onze Rechtsobe par. tijen zijn er in beide Kamers onder.-Onge twijfeld zal, indien de uitslag dier Staten verkiezingen in. Juni gunstig is voor Links, ontbinding der Eerste Kamer volgen en dan zou Links èn in de Eerste' èn in de Tweede Kamer de alleenheerschappij voeren. Om dat te voorkomen moeten allle krach ten worden ingespannen; vóór alle dingen moet gedacht worden aan Zuid-Holland. Voor verkiezings-actie is evenwel gelid, veel gelid noodig; daarom geven, wij gaarne gevolgaan bovenstaand schrijven, en ver zoeken onzen lezers, ieder naar zijn ver mogen, deze zaak geldelijk te steunen. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Goedkoope sigaren. In opdracht der N. Q. T. is eene com missie ingesteld, ter voorziening in de be hoefte aan materiaal tér vervaardiging der goedkoopste sigaren voor binmenlandsch ge bruik. De commissie zal nader publioee- ren tot welk adres de Nederilandschie siga renfabrikanten zich hebben te wenden. Dnurte-toeslag. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal aan haiar personeel in de werkplaatsen werkzaam, in verhand met de dure tijdsomstandigheden, een toe lage toekennen van. f0.50 per week, zulks met terugwerkende' kracht vanaf 1 April II. De militaire verloven. De 'herstelling van d'e periodieke ver loven geeft opluchting in het leger. Er blijft, zegt het „Hsgz.", één scha duw, Ti.ll. dat zij, die zich met die Paasch- dagen uit hun garnizoen of Jageringspïaats hebben verwijderd, van de verloven, ver stoken blijven.. Eén van de extra-straffen, hum door den opperbevelhebber opgelegd. FEUILLETON. door Rudolf Stratz. 1 76. John Willd'iog zocht lm het adresboek den naam van zijn meef en schudde het hoofd over diens vele titels cm waardig heden: Geheimraad, Handelisraadl, Consul- geraali, Dir. ing. hom. causa. Ook die had hier een andere positie dan, John Willldlng zich bad voorgesteld. H;ij 'moest een der eerste mammen der stad zijn, dat Leopoldlje roet wien hij als tienjarige jongen gestoeid had in |het (huis van hun 'beider groot vader, den senator. Ales was hieir ge groeid, was tot in het onwaarschijnlijke vergroot. John Wilding voelde zich geidlrukt in ail zijn koelie Engelsche achtaarbheiid. Een nieuwe geest woei om hem heen. 'Hij was te oud!. Hij had er angst voor. En voor zichzelf en voor de toekomst. Hij ging zitten ien schreef. Hij zou het graag hartelijker hebben gedaami. Maar Rrit- sche droogheid en terughouding lieten het biet toe. Waarde meef Leopold! Ernstige handelsaaugelegenhedien, over welke ik ooik imiet u zou willen spreken, brengen mij na veertig jaar weer in mijn vaderland. Ik denk .er aan hoe wij als jongeins' met elkaar hebben gespeeld en niets is mij aangenamer dan te bedenken, hoe vriendelijk gij njijin dochter Eidth hebt ontvangen, gedurende haar kort verblijf in het garnizoen Alsheim. Ik zou u daarvoor gaarne de hand drukken. Ilk hoop, dlat het u en mrs. voui W'iding goed gaat. Ik verzoek u haar voor «mij te groeten. Ik ben uw gehoorzame dien aar en neef, JOHN WILDING." Hij 'bemerkte bij het opstellen der regels hoe moeilijk het hem viel in het Dufech te schrijven. Met het Duiitsch spreken; ging het nog zonder moeite. Maar de weg langs de pen bracht berm geheel in een andere taalll Dat drukte hem plotseling als een tast op het Ihart, hier, waar Duitsche lucht em Duitsche aard! hem omringden. 'Hij zond den brief met een bode. die op antwoord' moest wachten, naar het huis van zijn neef, inam door innerlijke onrust gedreven zijn hoed ein ging weer op straat, als een klein onaanzienlijk heer, die iin het mianseheingewoei van het trottoir verloren ging alls een droppel water in de zee. Hij stond somber .en peinzend voor de ouderlijke patricische woning op de Rbsz- markt. Er was «liet veel veranderd, Hiij, kom het dubbele raam. boivemi in den gevel nog herkennen, waar destijds die jonge zoon des, huizes had gewoond, die toen nog niet John maar Jantje heette, en be neden tohet kantoor ouder toezicht van dein ouden gebrilde® procuratiehouder Boli- zani, die ondanks zijn naam een goede Frankfurter was, in de geheimen doordrong van het Italiaan,sdh boekhouden; dn het disconto en valuta, in delcredere en remise, 'Hij, hoorde om zich heen het gezellige Frankforter Diuitsch, dat hij sedert jaren Zou generaal Snijders nu niet een, wijze daad verrichten, indien hij dtoor de zwaar ste .extra-straf een streep haalde en voor dxe schuldigen op dit punt een aUgemeene amnestie afkondigde? De schuldigen zullen het op prijs stel len, de kameraden zullen het waardieeren. Men zal opgewekter den last dragen en niet licht in herhaling van de be-_ gane foutvervallen.. Zilverbons. (Officieel1.) In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag heeft de Regeering besloten opnieuw over te gaan tot de uitgifte van zitverbons van fl. Deze bons, welke dezer dagen in om loop zullen worden gebracht, zijn bruitn van kleur en dragen als watermerk de woorden „een gulden". Portrerhooging. Ook uit post, telegraaf en, telefoon wil de Regeering een gedeelte van die meerdere inkomsten, die de schatkist noodig heeft, zien te halen. Zoo zal, als haar plannen doorgaan, 'hiet port voor briefkaarten op 3 cent gebracht worden. Maar dan krijgt men de kaart zelf gratis. Eigen kaarten gebruiken zal vermoedelijk wel geoorloofd blijven, dioch dan moet ier toch een zegeltje van 3 cent op; zoo'daf er in het gebruik van eigen kaarten geen voordeel' meer zit. Zeer hopen we, dat de Regeering zal te vinden zijn voor bet denkbeeld, dat in het voorloopig verslag aan de hand wordt gedaan, om voor brieven en kaarten, die op Zondag door de postambtenaren moeten, be handeld worden, een hoogefe port te aisicbem. Diit zal den Zondagsarbeid voor de amb tenaren zeer verminderen,, zonder dat het land .er schade van, heeft. Want de brieven die anders op Zondag gepost worden-, zul ten dan vóó.r o.f na dien diaig verzonden worden. En voor wat de brieven' aangaat, die op Zondag noodzakelijk verzondlen, of bezorgd moeten worden, zullen, de inkom sten v.an de schatkist er door toenemen, Twee vliegen in één klap dus. Distributie van Groenten. Naar het „Hbld." meldt, zal het Rijks- bureau voor distributie van .groenten enz. 100 'waggons aardappelen ter beschikking stellen van de gemeentebesturen, voor f450 per waggon. De uitvoer van vee. In aansluiting met het bericht om trent uitvoer van vee, kunnen we nader mededeelen, dat inderdaad de uit voer van vee gestaakt is. De regeling voor dezen uitvoer was in, handen van het Ned. Landbouw-Comité, dat dus besliste, voor wélke dieren uitvoerconsent verleend zou worden. De bedoeling was tot een maxi mum van 13.000 stiuks vee uit te voeren, wélke hoeveelheid in verhouding tot onzen veestapel zeer gering is. Thans zijn er 10.500 stuks utigevoerd', zijnde ongeveer 1/2 pCt. van onzen geheefen veestapel. Omtrent de redenen, welke aanleiding gaven tot het stopzetten van den uitvoer, vernamen wij, dat deze gezocht moeten worden in de houding van de slagers en van de boeren. Laatstgenoemden meenden blijkbaar, dat zij nu uitvoerconsent zou den krijgen voor al het vee, dat zij van de hand zouden wenschen, te doen, om een 'goeden winst te maken. Vandaar ook, dat zij het vee vast gingen houden en dit niet voor de binnenlandsobe consumptie aan de markt brachten. niet meer had gehoord; hij dacht aaio de ap'pellwijnherbergen, ginds- in; Sachsen- hausen, aan de stokoude blinde tante Lotje ginds in 't Mooie; Uitzicht, die de moe der van Goethe rnqg goed' had gekend ien. aan wie behalve hij, zeker «niemand mieer dacht en steeds droeviger werdl het den eenzamen, ouden main te moede: hij kreeg het vreemde bewustzijn: dat was het begin vain je levenEn inu is hier weer het 'einde. Spoedig wordt gij door 'Hlem daarlovisn geroepein. Spoedig' hebt gij groot boek en zorgen; achter uEn. dat is goed zooGij kunt het toch niet meer dragen 'Het .is te veel „Phs toch op!" riep leen man- met -een pak op den rug, -die hem aangestooten had, hem gemoedelijk toe. John Wilding keek ver ward rond. Waar wa,s hij dan,? Ach' ja.,., juist..,. Hij sloot een oogenlblik de ooigen en streek met de hand over het voorhoofd!, een beweging', die hij zich sedert jaren had aangewend. Daarna .lliep hij terug naar het hotel. Hij 'lette niet op demi weg. On bewust vond hij dient Zijn voeten droegen hem, blindelings als in zijn jonge jaren, door de kromme straten der oude stadl naar de Zeilt en naar zijn doek Voor het hotel stond een groote automo biel! Daarvoor met diepen eerbied dbor een gérant nnet ontbloot hoofd geleid, een lange, breedgeschouderde heier, met grij. zen baard'. Hij sprak als iemand wiens woord bevel was: „Dus, als. mr. Wilding terugkomt: lik was hier om hem; te halen..,. „Hieiel goed, mijnheer!" en bet zal mij verheugen ails hij vanavond bij mij eet De slagers hunnerzijds meenden in deze stagnatie in den veehandel aanleiding te moeten vinifen om een aanmerkelijke ver hooging der vleesahprijzen aan te kondi gen. Door de staking van den vee-uitvoer is den boeren alle motief ontnomen, om, het vee verder aan de binnenlandsohe markt te onttrekken, zoo,dat een meer normale toestand kan terugkeeren. De „Batavier V". De „Batavier IV" is Donderdag te Rot terdam aangekomen met de bemanning van de op een mijn geloopen „B'atavier V" aan boord. Verloven aan gemobiliseerden. Op de bekende vragen van den heer Duyraaer van Twist heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de made dee Ling door bet departement van Oorlog o-p 12 Mei ten doel had, om la. alle gemobili seerden zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen met de voornemens der Regee ring met betrekking' töt het verleenen van verlof en 2o. om, de ïandweerpiichtigen der lichting 1913 niet "lbngeir in het on zekere te laten omtrent den voorgenomen gewijzigden datum van vertrek met onbe paald (klein) verlof. Voorts deelt de minister mede, dlait aan gezien omstreeks 1 Juni jeen ploeg lland- stormplichtigen van de depots naar de ac tieve krijgsmacht zal overgaan, in, ver band' «net het uitstel van het vertrek der liandweertichting 1913, de sterkte van de genoemde krijgsmacht eerst op dien datum het verleenen van .aligemieeine (periodieke) verloven weder zal toestaan. De „Tubantla" en de geheimzinnige torpedo (Officieel) Het Departement van Marine m^ldt1 De besprekingen van den kapitein-luite nant t. zee Canters, te Berlijn betreffende de oorzaak van den ondergang van het Neider- landsche stoomschip „Tubantia" hebben niet tot een afdoend resultaat geleid. Na onderzoek van eenrge mietaalstukken, welke in de stoepen der „Tubantia" waren gevonden; heeft de Duitsche admiraliteit erkend, dat deze afkomstig waren van een Duitsche torpedo, welke tot de bewape ning van een Duitsche onderzeeboot be hoorde. Die kommandant dier boot heeft verklaard, dat deze torpedo niet op 16 Maart tegen da „Tubantia", maar reeds op 6 Maart tegen een B'ri'tsch oorlogsvaartuig is ge lanceerd, doch haar doel heeft gemist. Da 'Nederlandsicbe regeering zat stappen doen om op een dieper gaand onderzoek aan te dringen, ten einde volledige klaar heid in het gebeurde met de „Tuban tia" te brengen. VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Donderdag 18 Mei. De ma de pauze gehouden eindstemming over de Ouderdomswet liep af, zooals men kon verwachten. Het ontwerp werd aan genomen bij zuivere partijs,temming; en wel met 51 tegen 34 stemmen. Waarmede de parlementaire comediever- tooning was afgeloopen. De behandeling der Ooflogswinstbelas- ting hield niet lang meer op. Nadat het amendement der S. D. Aj. P|. olm het bef- fingspercentage te brengen op 50 pCt., was verworpen met 47 tegen 19 stemmen en de heer Ankerman zijn wijzigingsvoor stel om steeds f 2000 (en niet f 1000 bij een oorlogswinst van minder dan f 2500 en eerst -daarna f2000) van heffing vrij te stellen «net 52 tegen 14 stemmen had zien dui kelen, werd' het ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het blijft dus voor oorlogswinsten be neden f2500 bij een heffing van 10 pCt. na aftrek van f 1000 en voor oorlogs winsten van f2500 en. hooger van 30 pCt. na aftrek van f 2000. Een reeks naturaltsatie-ontwerpeni gaf een aantal Kamerleden v.an verschillende rich ting, met wie wij het volkomen eens zijn, die gelegenheid de Regeering voor te 'hou den, dat zij, vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, wat voorzichtiger dient te zijn met het indienen van voorstellen om aan vreemdelingen het Nederlanderschap te verleenen. Het verlangen naar het Ne- dertendsch Staatsburgerschap spruit lang niet altijd voort uit zuivere of lofwaardige bronnen. Tot een beslissing kwam deze zaak nog niet. 1 Een onderzoek. Het „Centrum" meldt, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de geldigheid van de velleden week Woensdag gehouden her stemming voor een lid van den gemeente raad van Delft, waarbij de kandidaat der S. D. A. P. het van den katholiek met twee stemmen meerderheid won. Gouverneur Suriname. De gouverneur van Suriname heeft ont slag aangevraagd. De vermoedelijke reden is zeker wiet ver te zoeken; Uit hetgeen wij aan de algemeen,e beschouwingen in hef Voorloopig Vierslag v.an de Kol. Staten op de Surinaamsche ontwerp-begroioting voor 1917 ontleenden, blijkt immers, dat er al geheel meeningsversahil tusschen den, gou verneur en dat college bestond. IHiet „Hbld." merkt verder nog op: N,a de zeer onaangename bejegening van een minister van koloniën, die tan vorigen j.are zonder nader overleg met den gouver neur te plegen tal van postern van de be groeting afvoerde, welke later toch noodig bleken, komt nu weer deze strijd met de Staten, Baron van Asbeck heeft in 1911 het be stuur over de kolonie Suriname aanvaard. iWie zal nneUj thans of binnenkort gouverneur maken van die kolonie? Een moeiielijke taak wacht hiem, hij moet be zitten een scheppende hand, een durvend gezag en een stouten geest, om dat land v.an misère, waar de bevolking weinig schijnt «mede te helpen, orde en welvaart te brengen. ALKMAARSCHE JE TABAK „Heet goed, mijnheer! 4. O,, daar is mijnheer De beidie neven, de groote en die kleine, keken elkaar eein oogenbliifc weifelend, aan. „Leopold?" „John?"' Daarna schudden zij elkaar de hand en die consui-g'eineraail von Wilding zeil op zijn korte', besliste manier: „Nu: wij zijn beiden grijs gewordenGeen wonder! .y.. Kom mee! Stap dnDe soeip wacht"' „Maar iik moet toch eerst mijn rok „Waarom? Wij zijn onder onsJe zuillt hongerig zijn. Ik hen het ooikIk heb geen tijd!" Dat allés kwam ér op militairen toon uit, alsof het vanzelf spraik. Een krachtige wit, die uit gewoonte alle tegenspraak en tegen stand terzijde schoof. Leopoildl von Wil ding tiet zijn Enge'Ische meef het eerst im den automobiel étappen en volgde hem toein. Oip de straat bileven een paar goed gekleede mannen uit het voilk, met roode dassen, staan en keken' hem somber na. Zij hadden hun onverzoeulijken tegenstan der herkend, dén man, Idüe overall, in de pers zoowel als in de volksvergadering, tegenover de staikingscommissies zoowel als in 'die vergaderzaall dier bankiers en groot industrieellen ,aan de sociaal-democratie met ijzeren wil het hoofd bood. Nu, iin zijn eigen huis, was hij eieni be- miinnélijk, al was het ook een ernstig, gastheer. Zijn persoon paste bij. die zware, niet opdringerige weelde, dlile van de voor deur a,f, door de -vestibule héén, na,ar boven toe alle vertrekken vervulde: rijker, met de gladgeschoren bedienden, de oude meesters tegen de wanden, het zwaar, prachtig zilver en, de orchideeën uit de kas sen op die tafel kon ook in Engeland geen patriciërswoning zijn. Dat moest John Wilding zichzelf bekenmeni met nieuwe ver bazing. IH.ij had de Frankforter hoofdtak van bet huis Wilding natuurlijk als wei- gestald in de gedachte1. Maar hij' wist ook, dat deze rijkdom 'indertijd bij het uiteen gaan van bet vermogen een zware® stoot had gekregen. Deze nevel van milllioeinen boven de tafel...... dat kon hij als koop man het best beoordeeien...... was slechts voor een klein deel geërfd, het meeste was verworven, kwam niet van de rente van oude tijden, maar uit bet werk van den dag, weerrsipingelde den rusteloozen arheid, dien hij van vroeg in den morden aan de oevers van den Rijn in' eiken vorm had belichaamd gezien. En weer zei hij tot zichzélf: W,aar hebben wij in de City onze oogen? Wiel zijn wij bang voor de Duitschers. Wel schimpen wij op hen. Maar wat zij eigenlijk .zijn.,., nu zijn.... dat weten wij niet.,.. Aan tafel werd' natuurlijk nog! niet over zaken gesproken. Br was behalve de ge heimraad von Wilding niemand audleirs dan zijn vrouw, ook uit een oud-Frankforter senatoren geslacht, 'en zijim zoom; die voor malige student uit Oxford, diile m 'm Berlijn in staatsdienst was. De heer fles huizes voltooide na een pauze in het gesprek, dat wat John Wilding in stilte dariht: .-..„Ja! IHiet g,aat ons goed, meef John!" zei hij, „Te goed!" „Hoe zoo te goed'?" (ffiordt vervolgd.) 'M 8 if

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1