TWEEDE BLAD. Zaterdag 3 Juni 1916. No, 64. In de Retraite. Het doel heiligt de middelen De Bekeering van Frankrijk. assendelet. langendijk. ONS BLAD. (Sjtot.) Na den in-wenidigen mensch flink ver- stérkt te hebben, houden wij onze mididag- jecrentie. Dan komen die tongen los en wordt er gepraat en gebabbeld' naar harte lust. Het sigaartje of pijpje wordit ontsto ken en al spoedig stijgen de blauwe rook wolkjes op, 'in de vriendelijk dioor die zon beschenen en met hangplamten versierde veranda. Dan heerscht 'er een opgewekte drukte. Men loopt eens gezellig te wan delen, speelt een pandoertje of iets amdlers, boort' som een Liedje urt de welbekende Leeuwerik", of ziet ge een clubje praten- Üver koetjes en kalfjes. De Eerw. Paters, die steeds aanwezig zijn, onderhouden zich met de retraitantem, praten over Se kwes ties van den dag, spelen een pandoertje of volgen- met belangstelling al h-et- een gedaan wordt. De tijd! vliegt dan ook voorbij, Z'oodat wij. spoedig weer 'de- ge wone ord-e g.aan volgen. Na die middagcoinferentiies kunnen wij ge nieten van een mo-oi-en zomerseh-en avond. In d-en tuin wandellen, langs kronkelende paadjes en Bef aangelegde perkjes loopen wij in stilte overweging. Alles om ons heen ademt rust -en kalmte. Daar ginds tusschen het geboomte, zi-et g'e op een kleinen h-euvet de beeltenis van het Godde lijk Hart, zich zoo lieflijk afteekend tegen den rossen gloed der ondergaande zon, die zich daarachter schijnt te verbergen. Het naderend -einde van den- dag vervult dan ons gemoed met dankbaarheid!. In- een kort Lof, dat daarna gehouden wondt, ver kondigen wij- dan ook den lof van- Hem, die den Oever aller gaven is-, W-eer roept ons het belletje aan den- maaltijd, wa-arna verder de avond' in recreatie wordt door gebracht. Dan is bet bepaald! gezellig in de -electrisch verlichte veranda-, lees- en biljartzaal. Er wordt gekaart, gehiilj-art, ge praat -en gelachen, dat hef een- lust is. Na die recreatie gaan wij- nog even maar de kapel, waar ons een punt ter over weging wordt voorgehouden en- n-a -dien zegen d-es pri-esters te hebben ontvangen, begeven wij- ons in stilte -naar onze kamers, waar wij- in de overtuiging, den -d-ag goed besteed te hebben-, een aangename en ver kwikkende nachtrust gaan ge-nii-eiten. Den tweed-en d-ag volgen \vij wederom de gewon-e ord-e d-er retraite en spreken in den namiddag onzen biecht. Door -een meer innerlijk leven gesterkt, zijn wij o-p waar dige wijze voorbereid. Hoe velen hebben toen eens rustig -hun hart- uitgestort, hoe velen weer nieuwen moed en- kra-cht ver kregen. of de ve-rldren veerkracht hunner zielen herwonnen: wie zal dat beschrij ven-? Neen, dit is niet -in woorden ui-t te drukken, maar het staat op ale-r gezichten te lezen: -er is vred-e, ware vrede in ailler -hart. I:n deze stemming bidden wij- nu- g-e- zamienlijk''den- kruisweg -en- beschouwen in de treurzangen van het „Stabat Mater", de sm-arte-n onzer bedroefde Moedler Maria. Stap voor s-tap zijn wij als het ware 'genaderd tot -dien morgen onzer Aligem-eene ff. Co-mmunie. Blij hiet ontwaken h-oort irn-en den haan-, reeds- de .komst idle-r op gaande zon verkondigen. Het doet ons dle-n- ken aan het woord van -den- Eerw. Pat-er, hetwelk d-e:n vorigen avond klonk: „Bereid U- voor o-p de .komst vab -den Groot-en Koning Christus, d-e Zon dier Gerechtig heid." Velen- zijn nu reeds tijdig- opgestaan en maken -een morgenwandeling in den- tui-n. Wat is het hier stffl en -rustig: allies zwijgt, alleen de natuur spreekt. De vogelen- des hemels zingen- hun lied: zacht hoort ge het ruischen der in de nabijheid zijnde zee; d-e goudvisch-j-es, die zich kallmi voort bewegen in het hieüdlere water van den vijver, doen het zonnelicht weerkaatsen- op hun goud-en schubben-, d-e dauwdroppelen op de w-egen schijnen paarllen- in- de fri-s- sriie morgenlucht; ja het is of hieell dte schepping den lof van God wil verkon digd. Men overweegt e-enige punten uit „Tho mas a Kem-pis" -oim- imieer iin d-en geest iv-eramigt te zijn met de hoog-hieiilige han deling, di-e wij straks gaan verrichten. Bij tiet luiden d-er bel begeven wij ons haar het lieve -gothi-eke kapelletje, nu zoo smaak vol met bloemen en planten versierd Het Allerheiligste wordt ter aanbidding uitge steld. Zacht zweven eenige melodieën door het kapelletje, als wilden zij- met de op stijgende wierookw-otken opklimmen tot voor den tro-on van God'. De retraitanten, di-e plechtig -het „Adoro te" aanh-effen, h-ooren eerbiedig neergeknield de H'. Mis. G-etrofr fen- door het innig gebed- van- -den. Pater, vólgen wij at de mysteriën van h-et H-. Misoffer, om ons zoo op waardige wijze voor te bereiden tot de Hl Communie. Wij Lijn thans genaderd tot hiet hoogtepunt der -retraite: d-e Generate Hl Commun-ie. W-ed-erom ontsnappen, -e-enige tonen aan 'h-et orgie!, beantwoord' door d-e stemmen d-er Zusiers, die zacht en smeekend aan heffen ,het „V-eni Doimiin-e J-esu", „Kom Heer Jezus". Onderwijl -naderen allien tot die H-. .Tafel, waar zij uit de band des pries ters hun Heer en God ontvangen. Geluk kig oogenblik: de memseh v-eree-nigd met zijn God', omringd -door juichende Engelen koren-, die een waardig slotkoor vormen met -die hyim-nem door -die schepselen aan geheven. Nu begrijpt gij beter de zin dter woorden „Magister adest et vocat te", „De Meester is hier en roept U". In het diepst der ziel getroffen dloor het hartroe rend gebed des Paters, brengen wij- op waardige wijze -dank aan Hem, die ons deze heilige oage-nblikken schonk. Plechtig •Wigen allen het „Tantum ergo" en na den iziegien -miet hiet Allerheiligste te hebben ontvangen, verlaten- wij die kapel en gaan in opgewekte stemming ontbijten. -Na de recreatie roept ons het traditioneele belletje n-aar de -gezangen Hoogmis. H-ier 'keren wij de liturgische schoonheid der Hl. Mis 'beter begrijpen en waardeeren-, H-oe verheven is h-et kerkelijk gebed des priesters, wat -een krachtig geloof, warme liefde -en zoete vrede spreekt hier uit, Hoe -mooi .is de zachte muziek en de bidi- dendle zang der Zusters, wat ons zoo echt d'oet medeleven met «den tekst der ge zangen. "Werkelijk, hier beseft men beter wat liturgisch mislhoorem -is. Aan het -einde zingen wij het „Doimine salvum fac", waar na wij onze gehechtheid toonen- aan, Vor stin en Vaderland -art gaan- dan- wederom- «enigen tijd besteden aan, stilzwijgen en overweging. 'Nu zijn wij gekomen, aan de Mariapreek. In het half duister der kapel, omgeven- wiet bloemen en planten en schitterende i-n, -een zee van ellèctrisch licht, staat daar de beeltenis der Hl. Maagdl In, een gl'o-edl- vofe rede wordt Hare grootheid en ver hevenheid geschetst en 'liefde gewekt voor haar, die ons aller Moeder is. Met het sichooine „Magnificat" verkondigen wij nu dien ïof van God,, in die hulldle a-an de Allerzaligste Maagd:. Na het zingen, van eeniige Mariaïederen is deze pfechfigheild tem einde. lira dien namiddag hooien wij het slot woord. Dan, worden wij er aan herinnerd; dat wij zoo straks die wereld weer zulten, be treden, d-e wereM voor ons nog -diezelfde gebleven met al zijn gevaren. Maar ge sterkt 'door -een meer imneriijk godsdienstig leven, een krachtige geloofsovertuiging en een igroo-t vertrouwen op God, hopen wij de eindoverwilniniilng te- behaten,. Tot slot dfer Retraite ontvangen wij plechtig den Pauselijke» zegen en verlaten voor het 'laatst de kapel. Nu nog even koffiedrinken- en dan onze bagage gepakt. Wij nemen hartelijk afscheid van- d-e Eerw. Paters, -miet het vaste toesluit, te-ruig te zu'len .komen. Af keuvelende -o-ver de prettige diagen, ■miet leflkander doorgebracht, bereiken wij hjet station-. Wij, die thans vrienden zijn geworden, wensctoen -ellkander bij vertrek van den trein -e-eri- 'welgemeend „tot weer ziens-" toie. Hiet Retraitenhuis, vanwaar zullk een heer lijk Roomsch leven uitgaat, laat bij de oud- rétraitan-ten nog menig aangename herin nering acht-er. Wie n-og nooit een retraite meemaakte, kunnen wij -dan- ook miet vaste overtuiging aanibevellen toet -eens te doem Gaat daarom- -ailten naar de retraite en zoo gie miet kunt, steunt dian- tenminste het 'Liefdewerk de gesloten Retraiten. Ge doet er -een goed werk mee. EEN OUDuRETRAITANT. In het bekende Engelsche weekblad „Truth", door Lab-oudhère geredigeerd; had deze de zoo dikwijls gehoordle en foch zoo o-njuiste bewering to-t de zijine ge maakt, dat -de Katholieke Kerk leert, dat h-et do-el de middelen heiligt. De geh-eelie- Katholieke pers van Engeland toomde hem daarop in duidelijke -en- besti-ste taal aan, dat deze bewering ,n-i-ets dan lijs-ter was, daar de Katholieke Kerk -dit hoegenaamd niet leerde. Toen publiceerde Labouchère, die èn op staat- èn op letterkundig gebied tot Enge- lands groote mannen behoort, d-e volgende eenvoudige 'en -eerlijke herroeping: „Voor eenige weken- beweerde ik: In d-e Roomsch-Katbolieke Kerk heiligt het doel d-e middelen, Ik handelde daarbij te goeder trouw, want ik was inderdaad van m-e-e- n-ing, dat h-et zoo- was. Talrijke m-ed-ede-e- lingen uit de Katholieke kringen- toonden mij 'echter aan, dat ik mij zonder twijfel in dwaling bevond, want de Katholi-eke Kerk, de Jesuiete» incluis, leert, d-at het nimmer geoorloofd is, kwaad' te doen om het -goede te bereiken. Met vreugde publiceer ik deze lieer, want buiten mij zijn misschien nog vele ni-et- katho-Iieken door dezelfde dwaling bevan gen." Het bovenstaande -geven wij hier weer, tom te bewijzen, dat er n-og a-i te vaak „onmogelijke" begrippen omtrent die Room- is-chen graag -en- te goed-èr tro-uw geloof vinden De „Stand." schrijft: Van oudsher was het te Parijs in zwang, dat de rechtspraak aan Hooger bestel ge- toonden werd. En zulks niet alleen door den eed, maar ook door een religieuse uiting in de rechts zaal zelf. In die rechtszaal toch hing men boven den zetel van den Voorzitt er een Kruis- teeken aan den wand op. Doch ook hier bleef het niet bij. Na afloop van de vacantie der rechtban ken had men, althans te Parijs, de vaste ge woonte, de nu komende hervatting van de rechtsspraak in te luiden met een officieele godsdienstoefening. In het Paleis van Justitie zelt toch werd dan een opzettelijke godsdienstoefening ge houden, die onder de Roomsche heerschappij wel in het lezen van een Mis bestond, maar dan toch, ook in dien specialen vorm, een openbare erkentenis was, dat de rechtsspraak niet mocht opgevat als een louter men- s c h e 1 ij k e instelling, want dat het recht alleen gegrond kon worden in den naam en met de hulpe Gods. Toen nu voor een klein tiental jaren in Frankrijk het Radicalisme zich openlijk tegen de kerk en tegen alle religie verklaarde, weigerde men om deze aloude gewoonte langer in stand te houden. Niet alleen de eedsplicht verviel nu, maar ook deze godsdienstige acte in het Paleis van Justitie werd afgeschaft. Men had nu ook in de rechtbank, oók in et gerecht, eigenlijk met men schel ijk h0edvinden te maken, en de band tusschen gr et Recht en God, als de bron van het h echt, werd kortweg afgesneden. Thans echter, zoo melden de Parijsche bladen, is er toch weer een godsdienst oefening in het- Paleis gehouden, en wel door den Kardinaal Amette, den aarts bisschop van Parijs. Edoch, niet om weer als van ouds de leiding Gods bij de weder- opvatting van de rechtsspraak in te roepen, maar om de nagedachtenis te eeren van de op het slagveld gevallen rechters en advo- ten. Zelfs de president Poincaré was er bij tegenwoordig. Zoo komt er dan toch een terugkeer tot het Heilige. Doch niet meer dan half. Hee durft men nog niet. BUITENLAND. Stedelijke keukens ln Berlijn. Te Berlijn houdt een commissie zich bezig met de inrichting van stedelijke volks keukens. Zij zal een oproep tot het publiek richten, om haar mede te deelen, wie reeds dezen zomer van deze keukens eten wil betrekken. De overheid hoopt op deze wijze te zorgen, dat de bevolking der stad zich 'tegen billijke prijzen -de duurte der grondstoften in aanmerking genomen voedsel zal kunnen verschaffen. De stad zal in 25 tot 30 kook-districten worden verdeeld en elk district zal onder leiding van vijf of zes afzonderlijke com missies staan, die elk een onderdeel der leiding op zich moeten nemen. Een dier commissies zal zich bijv. met Jen aankoop der benoodigde levensmiddelen een andere met de afgifte der spijzen enz. tezig houden De reeds bestaande volkskeukens zullen in deze groote organisatie opgflost worden. De brand in het Russische Admiraliteitsgebouw. In de Duitsche bladen verd onlangs melding gemaakt van een hevigen brand in het Admiraliteitsgebouw te Petrograd, Waarbij de minister van maine groot ge vaar zou hebben geloopen et de adjunct minister ernstig gewond zot zijn. Het P. T. A. deelt nu mede, dat d»or het achte loos wegwerpen van een heifer of bran dende sigarette een vuilmsbrk bij de dienst trap in brand was geraakt dat de vlam men toen waren overgeslagot op een kist, waarin brandhout lag, ma;r dat men het vuur spoedig meester was geweest en er niets anders was verbrand lan wat brand hout en eenige balken vat de zoldering. De geheele schade wordt geschat op onge veer 100 roebels. Niemand werd gewojd en admiraal Moerawojef, die volgens de berichten in ernstig gevaar zou hebben verkeerd, was reeds eenige dagen voor den brand op reis gegaan om een inspectie-reis te maken. Yoean-sji-kal, de president van China. Volgens de „Asoki",-zoo meldt de „Times" uit Tokio, is president Yoean Sji Kai sedert Vrijdag ernstig ziek. Er bestaat verden king, dat hij is vergiftigd. Amerikaansche verdedigingsmaatregelen. Het huis van afgevaardigden te Was hington nari gisteren! de vlootwet aan, waarbij het aantal onderzeeërs van 20 op 50 wordt g bracht. Vsrder werd een ver hooging varj het budget voor de aviatiek toegestaan, vaardoor dit van 2 tot 3'/, millioen dollar werd gebracht. Tevens heeft het huis een bedrag van 11 millioen toe gestaan voor fle oprichting van een staats fabriek voor den aanmaak van pantser platen. I Chlcagr een Dnltsche stad. De „Illinois'; Staatszeitung" het groote Duitsche organ van het centraal Westen der VereenigdejStaten, geeft een overzicht van de uitgebèidheid van het Duitsche element te Chicvgo. Volgens het blad zou den te Chicagi niet minder dan 600.000 Duitschers wezo. 58 der apotheken, 50 van alle eigendommen buiten de zakenwijk gelegi, 42°/,, van alle kruide nierswinkels, 3 der deposito's in de Spaarbanken en o°/0 der automobile ver loven bevinden zich in handen van Duitschers. ALCMAAR. KENNEMER SPOITCLUB „ALKMAAR". De uitslag van -e lange baan draverijen, die onder groote bèangsteltiiing vaim een druk opgekomen puhiieï ap het sportterrein, aan de Nieuwpoortsilaa te Alkmaar wierden ge houden, is als v%t: Toe k oni s t p jFs: Afstand- 1700 M., prijs f 150, Charitte Corday, van Gebr. Prast te Amsterfbitweiede prijs f 50, Deldine van D. jkrtman, te Hoogwoud; derde prijs f 25, (Jem-enoe vain G. Bakker te Oegsitgeest. ABcinariaprijlj: Afstandl 2000 M., eerste prijs f 200, fhfeta, va» K. Gi. van dier Veen, tie Hafegarijp; tweede prijs f 50, Dorothea, vaiij J. Plevier te- Heer- Hugowaard -dorde rijs f25, Duncan, van P. G. Appel te Ijelmondc. iK e ju n e -m >e r p r ijls Afstand 1600 M., eerste prijs f300, 'Cfcnpi, van B. van den Bergh te OisteirwijS tweede prijs f50> Bletty Brook, van .HÏVerdogaaf te Lisse. Af s tands pr ij® Afstand 2000 M., eerste prijs f200, Chnpi, van B. van den Berg te Oisterwij-k; toe-de prijs f50, Auto, van Gebr. Prast te Asterdaim; derde prijs f 25-, Duncan, van R.C, Appel te IJs-el- imondie. Om ongeveer vier ui kwam de bekende buitenlandsche hengst Voltigeur ter op luistering -in d-e baan em wekte de bewon dering van alle paarden sport1, je f heb bers GEVONDEN VOORWERPEN. Een- militaire pet, eenige handschoenen, twee ceintuurs, een gouden medaillon, een herdershond, een pakje kruiden, een notitie boekje, -een kindertasch-je, een damestasohje inh. porteinonnaie m-et gejidl, een Mint met zilveren kruisje, een ring met steen, een rieim-, 'een, bloedkoralen halsketting met gou dten sluiting, een zweep, een- medaillon tnlejt 2 portretten, een stuk zink, een zilveren heerenborloge. een passer, een kinderhoed, een zilveren armband, eenige rijwielsleutels, een led-eren kinderschoentje, eeniige porte- miownaies met en zonder geld en eenige sleut-els. TIJD. ARBEIDSBEURS. STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel 158. Sreekuur iederen werkdrag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur v.m. 3 Juni. Gevraagd worden 1 dienstbode (18 j.), 1 rijwielreparateur, 1 huisknecht, 1 landarbeider, 2 metselaars, 1 meubelmaker (kunm. beeldhouwen), 1 si garenmaker (vorm werker), 1 smidsleerling, 1 leerlin-gstoker, 2 timmerlieden, eenige werklieden (los), 3 werkvrouwen-. Bieden zich aan: 1 handelsb-ed., 1 kaasmakers-ka, 1 kan- toorbed., 1 magazijnbed., 1 pensionhoudi- st-er, 2 reizigers, 1 schrijfster, 1 verstelL naaister, 2 werklieden (lós), 2 werkvrou wen, 1 zetter-dirukker. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. Deze week vergaderde onze gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester K. de Boer Cz. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der voorgaande verga dering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Van Mej. A. C. van Hoorn van Zaan dijk, dat zij haar benoeming tot onderwij zeres aan school no. 3 aanneemt; b. Van een declaratie van het Bestuur van Duin en Bosch, wegens verpleging van arme lijders over het ie kwartaal 1916 bedragende f 130. Voor kennisgeving aan. genomen. Komt ter tafel een verzoek van J. Boon en vier anderen, allen caféhouders, om dit jaar de kermis weder gedurende 5 dagen te houden, zooals vroeger. Dit schrijven wordt gesteld in handen van B. en W. om in de volgende vergadering hierover advies uit te brengen en dit stuk daarna te be handelen. Wordt voorgebracht een verzoek van den heer J. Kwantes, gemeente-ontvanger, om wegens gevorderde leeftijd eervol ontslag als zoodanig te mogen ontvangen met in gang van 1 Juli 1916. Op voorstel van B.- en W. wordt met algemeene stemmen be sloten dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, met dankbetuiging voor de als zoodanig aan de gemeente bewezen dienst. Wordt overgelegd een ingekomen schrij ven van den heer P. Kwantes, daarin ver zoekende in de plaats van zijn eervol ontslagen vader tot gemeente-ontvanger te worden benoemd. De Voorzitter stelt voor dit schrijven te stellen in handen van B. en W. om daarop te letten bij het opmaken der aanbeveling, die vóór de volgende vergadering aan den Raad zal worden in gezonden. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter acht de Raad het oproepen van sollicitanten onnoodig. Komt ter tafel een door den gemeente ontvanger ingezonden staat van nog onbe taalde aanslagen in de gemeentelijke be lastingen, die oninvorderbaar worden ver klaard, met uitzonderingen van de volgende aanslagen: S. Breeuwer f 2.63; J. A. Hooft f25,01; J. Jongejans Jbz. f6.32; Th. Huigen f 13.10. Komt in behandeling het kohier van den H. O. over 1916. De vergadering gaat over in comité-generaal. Na heropening wordt het kohier vastgesteld op f 12603,22 met 621 aanslagen. Hierna rondvraag en sluiting. R. K. Prop.-Clnb. In de vergadering deze week gehouden, had afrekening plaats der Donateursgelden. De club bleek over een goede kas te beschikken, wat den Voorz. de verzuchting ontlokte, dat het ook zoo gesteld uiocht zijn met het ledental. De mobilisatie neemt echter het gros der leden weg en slaat daardoor de actie lam. Desniettegenstaande zal toch het noodige werk verricht worden en werd het mogelijk geacht voor de Statenverkiezing het een en ander te doen. Besloten werd alsnog een aantal bandjes te bestellen voor aan militairen te zenden kranten Na bespreking van eenige minder ge wichtige aangelegenheden, werd besloten werkzaam te zijn in het aanwerven van adspirantleden, om zoo tenslotte een goede kern van leden te vormen. WERVERSHOOF. De Raad d-ez-er gemeente verwierp met 4 beigten 3 stammen, na bestrijding' door wet houder Swaxt, bet voorstel van den. Bur gemeester o|m dte kermis te Zwaagdijk op 19 Juni te houden, inpfaats van m-et Pinkster. Aan -de ho-ofden -d'er scholen wardl een duurtetoesbag venteend van f50.en aan de onderwijzers f25. WAARLAND Bij die Woensdag 1.1. geh-ouden verkie zing voor het Polderbestuur, werd tot Moïernmeester herkozen de heer P:. Smit Tz. alhier. ZIJDEWIND. Reeds drie maanden terug kwam alhier een geval van typhus voor en sedert dien meerdere. Ook deze week wenül door den dbcter weer een paar maal typhus ge- oonstateert. Tof diisver is hef niet vatl ernstige» aard -en- zijn geen sterfgevallen dientengevolge voorgekomen. UITGEEST. Personalia. De heer W; Middelman, assistent aan d-e H. IJ. S. M. alhier, heeft tegen Juli a.s. -eervol ontsilag uit zijn be trekking aangevraagd. Schoolfeest. De kleinste teerlingen onzer R.K. School hielden-, ongeveer 90 in getal, hun jaarlijksdh schoolfeest. Met een 20-taf boerenwagens gihgen allien; onder voortduremden regen, die die vrooldj-ke stem ming natuurlijk dirukte, naar Wiij-k aan Zee. Van het strandlvermaak kwaim zoodoende niets. Eerst bij het vertrek naar Veïsen hieldl de regen op. In dten. speeltuin kon den de kleinen zich tenminste nog naar hartelust vermaken. De versnaperingen ont braken- natuurlijk niet. Te- 7 uur vertrok de stoet huiswaarts en kwam. ongeveer half acht te Uitgeest aan. Voorzien van- een heerlijke reep kwatta -gingen die kleuters vroolijk naar huisi. WARM EN HUIZEN. R.K. Kies ver een igin-g. Op de be stuursvergadering, deze week gehouden, is 'besloten f 25 af te dragen voor de Staten verkiezing in Zuidi-Hollanidi. -In dit district die heeren Dorbe-ck en Verburg te steunen en voor d-e Statenverkiezing met strooi biljet d-e candiidaten aan- te bevelen. Wegens den drukken zomertijd meenidle men goed tie doen geen algemeene vergadering te houden. P1UR1M EREND Plrijsuitde-elimg J ongenspatro- n a a t. Dinsdagavond had in het Pa-tro- naatsgebouw de Jaarlijksche- Prijsuitd-eeling aan- de Patronaatsjongens plaiats. Die Hoog Eerw. Heer Deken J. ff. M. Rusch heette hartelijk welkom 'het Patronaafsbestuiur, da jongens en hunne ouders en inzonderheid den Wiel Eerw. Heer Th. van Outenterp, de ziel van het Patronaat, die zulk een ontzaggelijken arbeid aan zijn jongens be steedt. Verder bedankte Z. Ew. reedis bij voorbaat degenen, die aanstonds zullen medewerken aam „Gekruisigd". Wie de leiders zijn is u allen genoegzaam bekend, alten thans reeds een woord van daink, omdat er reeds zulk eeni lange voorberei ding voor noodig is geweest. Thans tot dte prijsuitd-eeling overgaande, wordt begonnen met de afdeel'ing Gods dienstonderwijs. lederen Zomdiagimiddag wordt een uur godsdienstonderwijs- gegeven in meer uitgebreide zin dan op- de ge wone cathedhismus. Allen hebben' hun- best gediaain, doch enkelen- schitterden bijzonder uit; daaroim verwierven: Klein Patronaat:, le prijs Th. van Beek, 2de- prijs J, v. d. Pq-l, 3de prijs E. Staman; Groot Patronaat: le prijs Hl Daataeijer, 2de prijs A. M. d, Pioll, S. O-udejains en C. Mirok. Het stemt den Z. E. Heer Dieken tot zulk een groote vreugde, dat er wederom- zoo vete nieuwe letten zijn toegetreden; want bijna allen zijn lid geworden. De ouders hebben begrepen, dat zij hunne kinderen nergens beter kunnen- toevertrouwen. Het is de wensch van den Bisschop, en dat moet ons -een bevel zijn. Wanneer de jon- g|ens die catechismus verlaten-, weten zij lang nog niet genoeg ©mi in dten tegen- woord ig-en strijd staande te blijven. De Bis schoppen, versterkt door dien- Hl Geest, hebben zoo goedi in- de toekomst gezien en hebb-en daarom overal de inrichting van Patronaten- voongeschreven, Htet verheugt Z»Ew. zoo zeer dat de Patronaatslessen zoo trouw worden bezocht, wat een aan moediging voor h-et bestuur, is om van het. Patronaat te maken wat -er van te maken valt. Wij hebben ook onze herhalingsschool^ waardóór wij in de- toekomst mannen krij gen, die zich zefven kunnen redden en het stemt ons tot vreugde, wanneer wij u kunnen mededeelen. dat onze hoofdonder wijzer hoogst tevredten is over de aange name wijze, waarop de lessen- kunnen wor den gegeven. Wij zullen steeds aan het nuttige het aangename verbinden, ge tuige d-e verschillende spelen- in het Patro naat. Z.Ew. spreekt ten- slotte dien- wensch uit, dat de ouders hun best zulte» dóen hun jongens- zoo getrouw mogelijk h-et godsdienst- en herhailingsonderwijs te doen bezoeken, opdat het welopgevoede mannen zullen worden. Hierna werden- uitgereikt: eereprijzen aan A. v, dL Pol, Jb. Bakker en H. Beken; prijzen aan M. Coffeng, Hl Hazes; Th; v. Langen, P. Stam, Wj. de Koning en Jb, van Baarsem. Na een korte inleiding van- Z.Ew. ging het dto-ek omhoog en werd aangevangen met „Geruistigd-". - -- Door verschillende -omstandigheden hadl de opvoering van dit s-choon-e- toonseellspel lang' -op zich laten- wadhten. De ziel van d-e beweging heeft zich echter in genen de-alle laten ontmoedigen, omdat hij ervan overtuigd was, dat wanneer d-e opvoering geschiedde zooals hij het zidh voor stelde. succes mo-est hebben. Ate decoraties en attributen, -welke persoonlijk dOor Z.Ew. zijn vervaardigd, h-ebben het bewijs ge léverd, dat de opvoering en het in scène zetten van dergelijke moeilijke stukken vei lig aan hem toevertrouwd1 is. Hiet geheel was in één woord af. -Dei schitterende costumes waren ze-er te roemen, terwijl aan regie en zang alle- mogelijke zorg is besteed. De roep over „Geruisigd" is van dien aard, dat het Patronaat Zondhgaivond te klein zal zijnM-e-n voorzie zich. dus tijdig van plaatsen. WARiMENHUIZEN. Centrale Veilingsvereeniging. Aanwezig alle aangesloten afdeelingen, vertegenwoordigd door 49 stemgerechtig den. Na opening door den Voorzitter, lezing d-er notulen, welke ond-er dankzegging wer den goedgekeurd; Medegedeeld' wordt, dat de Centrale Ver- eeniging thans 420 leden telt. De begroot ting 1916 sloof met een batig saldo van f418.50. Het te reserveeren bedrag over 1915 was f 1268.861/2, -Uit hiet jaarverslag bleek, dbt 1915 een gunstig jaar was ge weest en was omgezet f 454,461,18^ De

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5