Donderdag- 8 Juni 1916. 10e Jaargang ZijnEngelsehe vrouw. Uitgave van de Naantlooze fssnooiseh«p „OHS BLAB" Alkmaar. Dit blad verschijnt Dinsdag. Donderdag en Zaterdag 1&! Ü&1 HUI IaW WJ'UJ -ij Afe 66. 1 Bureau: B8ïEDS?B44T 1! Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS „',75 ct. per kwartaal franco huis. 110 ct. met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling.' Afzonderlijke nummers van de courant3 ct. van het Zondagsblad. 6 ct. ADVERTENTIËNï Van 15 regels 50 ct. Elke regel meer 10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Heroïsme. Niet genoeg bewondering kaïn men heb ben voor den heldenmoed, waarmede aan 't Westerfront zoowel het Firamsche als het Engefeche leger den strijd voortzet. Dit zij geconstateerd niet met het oog op de getalsterkte der wederzijdSche legers. Fran°krijk telit nog altoos 39 millioen inwo ners, en heeft, op kleine afdieeliingen im Algiers en Marokko en de afdeelimg in Satoniki na, heel zijn legier op 't Westelijk front staan, terwijl ook Engeland, een Staat van 45 intlioen inwoners, er nagenoeg heel zijn armée, voorzoover die niiet in de Kolo niën en bij Saikmikii staat, naar voren schoof. Voor IDuitsotoland, dat aan het Oosten-front tegenover heal Rusland, en voorts in den Balkan stand moet houden, en aizoo hoog stens de halft van zijn leger op het Wes- terfrorct kon plaatsen, is wat de Geallieerden te velde er tegenover stelden, zulk een angstige overmaat van overmacht in het getal. Maar al neemt men dit in aanmerking, en al volgt hier zelfs uit, dat 'hief heroïsme bij het Du'itsebe 'begier nog sterker uitkomt, verzwegen mag toch niet worden, dat èn die Fransche en de Engefeche armée o-p het Westerfront wonderen vara moed en veerkracht toornen. Ook va-m de Engefeche armée zeggen we dit zonder voorbehoudt ai toornen die feiten, dat Engeland nog zoo goe-di als niets op 't Westelijk front won. Dit toch' heeft een gansoh andere oor zaak. Het Britsche leger is namelijk voor negen tienden van geheel nieuwe makelij. Het is een leger, dat nu pas aangelegd is. Engeland had geen leger in Europa dien naam. waard. Het had geen officieren, het had geen soldaten, het had geen geschut, 't had geen ammunitie. Heel de legermacht, waarmee het nu den strijd aanbond', is zoo pas in alfe haast geformeerd. En heel dit Engefeche leger mist altoo affle vaste con structie, alle vaste usamtiën, allle dege voorbereiding. Het is een kunst en vlieg werk, waaraan alle dege, goedgieoefende soliditeit ontbreekt. Doch juist dit levert aan bat Engefeche leger een verhoogd karakter van heroïsme. 6 Geheet ongeoefende officieren nemen dan toch de verantwoordelijkheid1 maair op zich en durven den stag aan. Ze vorderen niet, ze komen niet vooruit. Hoe zouden ze dit bij zulk een nieuw op- gezette organisatie ook kunnen? Maar het feit blijft dan toch, dat ze niet versagen, dat ze den'durf er inhouden, en met een moed', die uw bewondering wekt, het onmogelijke mogelijk maken. En al moet zulk ee;n heroïsme dan straks toch eindigen met bange nederlaag, de helden-geest en helden-.aandrift staat toch hoog." Als wij hierbij voegen, dat wij het boven staande in de „Standaard" liezen, dan is 't voor iedereen verklaard, dat het hier een onverdacht getuige gelldt ofschoon ge heel d'e lofrede niet weinig dén- indruk wekt aangeheven te zijn, om daardoor dès- te luider de lof van den tegenstander den ■Duitschier te verkondigen. De absolute voorspelling van die „bange nederlaag" aan 't slot der redeneering is trouwens oo-k teekeneudi. Voor een officieel orgaan afe de „Stan daard" zijn wil, begint het vooral dfe laat ste dagen opvallend on-neutraal te worden. Vandaag of morgein hooren wij nog eens van „Standaards-onthullingen. V Zuid-Holland. Nu die officieels candidaatsteliiiwgen voor die Prov. Staten hebben plaats gehad, wil len wij nog eens, voor de zóóveelste maal, wijzen op de buitengewoon belangrijke ge volgen, die de uitslag dier verkiezingen voor onze partijen gunstig of ongun stig met zich brengen, zal. Em nogmaals vragen wij bij het al dich ter naderen van den grooten dag die alge meen© aandacht voor Zuid-Füoilamd: in geen provincie zal die strijd, zóó hevig zijn als daar. De Zuid-Hoflandschie Staten tellen' het grootst aantal leden, n-.ll 82, waarvan 48 rechts én 34 'links. Zij benoemen het grootst aantal leden voor -de Eerste Kamer, n.l. 10, en, daar de tegenwoordige verhou ding in die Kamer is 3-1 rechtsche tegen 19 linksche leden, zouden er, ging Zuid-Holland voor ons verloren, zoodat bij ontbinding der Eerste Kamer tien libera ten- afgevaar digd worden, in de Kamer 21 rechtsche en 29 lin-kschie leden komen-. Van Zuid- Holland hangt dus alles af. Er zijn enkele vaste rechtsche districten: Delft, Vlaardinigien, Alphen, Leiderdorp, Zopt-ermeer. Ridderkerk en Sliedr-echt, baren geen zorg, al zal men t-och ook daar zich moeten hoeden voor verrassingen. Dordrecht, Oud-Beijerland en Górinohem zijn tegenwoordig vaste linksche districten. T-och i9 hier -een goede kans niet uitgeslo tenvroeger werden- bij herhaling rechtsche candidate» naar de Staten afgevaardigd; cpn rechtsche overwinning jis, dunkt óns, dan ook n-i-et onmogelijk, mits krachtig gewerkt worde. Ten slotte de distri-ct-en, waar allés- aan het werk -gezet zal moeten wórd-en om ZuidcH-ol'Iand te behouden: Rottendam, Den Haag, Leiden, Gouda, Midrièlharnis en Schiedam. Uit enkele dezer -districten ontving- „De Tijd" berichten, die teleurstelden-. \V.el is -overal' de propaganda ijverig in- de weer, wordt er av-o-nd aan avondl gewerkt, ma-ar het is weer de oude geschiedenis: men laat het telkens adn-koinen- op diezelfde men- schen, tal' van jongelui vooral dóen een voudig niet of veel te laat mee. En als daar nu maar eenige redelijke ondersteuning van de propaganda tegenover stond. Dbch ook dat is zoo bedroevend, weinig. De lin kerzijde was ons altijd in „middelen" verre de baaszij zal het ook thans zijn, te m-eer daar de oorlogswinsten mieestal aan haar zijde zijn gevallen. D'o-ch is dit nu een reden- voor onze Katholieken om de beur zen gestoten te houden? Als allen in ons district met gerust hart verzekeren kunnen, diait zij- het hiunne deden om Zuid-Holland ter h-ulp te komen, dan kunnen wij zcund-er dat ons later eenig zelfverwijt zal treffen den uitslag van dezen strijden afwachten, en hopen BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Geen uitvoer meer van vee en rundvleesch. Aan het departement van Landbouw, Nij verheid -en Handel heeft een bespreking plaats -gehad over den uitvoer van vee en vlees,ch. Naar het Nedérll. Co'rresponden- tiebureau -méldt, werd er besloten, dat in de eerstvolgende maanden geen- rundi- v-leesch, no-Ch- slachtvee, noch eenig ander v-ee, dragend of melkgezond1, m-eer zal wor den uitgevoerd. Slechts voo-r twe-e kleine partijen is op -grond- van overwegende rede nen alsnog de uitvoer toegestaan. Alle ver dere uitvoer van vee of irumdvlieesch - zal worden geweigerd. FEUILLETON. door Rudolf Stratz. 1 1 82. Het was tegen negen uur den volg-enden morgen, het handefsgeraas in de City ont waakte pas, toen de automobiel oer Wil dings voor het huis in O ld- Broadstreet stilhield, Edith- Merker uitstapte en haastig t kantoor binnenging. In d-e voorver trekken waren -een- paar jongelieden aan wezig, Duitschers, di-e d-e oude heer uitslui tend in dienst nam, omdat ze goedkoop waren- en stipt in- hun- werk. Zij wist dat en- vroeg snel -en- bezorgd in- het Duitsch: nis mijn vader hier?" >,Nu al.... Neen-, mrs. Merker!" „He-et zeker niet?" „Zeker niet, mrs. Merker. Maar klopt u voor afe zekerheid nog -eens aam het pri-vé- kantoor, mijnheer Ziftke!Neem: niemand antwoordt! Die deur is nog gestoten. Zoo- als altijd!" „Maar gisteren was mijn vadér -er, W-ij hoorden toevallig van kennissen, dat hij m de City was gezien „Ja. Gisteren was iwr. Wilding er den ge- fee'jem dag!.... Veel langer dan anders! Hij was er nog, to-en wij heengingen!" dan.... Waarom is hij toen niet tunsgekom-enGrootc Godwat moet dat bete-ek-enen?" (,Ik weet het werkelijk n-iet, mrs. Merker! Misschien 'weet de nachtwaker iets- Schuster, is Sam -er missohiiiem nog?" „Ach wat. Dlie- gaat toch altijd reeds om. zeven uur weg. Hoogstens scharrelt hij soms nog' wia-t o-p de plaats- romdi! Nu..,., ik zal' eens zién!" De heer Schuster begaf zich naar achte ren en kwam kort daarna met een radeloos en verschrikt gezicht terug. „Nie-en,. Hij is niiet te' vimdem; mrs. Merker Maars „Wat dan „maar?"Spreek toch!" „Uw vader is' toch h-ier! Mem kan door het raam op de binnenplaats1 im zijn, kan toor zien'. Hij zit in zijn- stoel te slapen!" „Om Godswil.... de arme pa-.... den ge- he-elén nacht niet in, bed*." De jonge vrouw snelde maar de deur en klopte. „Wordt toch wakker, pa!*. Dóe open.... Ik ben het!*. Edith...." Geein antwoord1. De beide klerken wisselden bezorgde blik ken. „Doe open- pa!-., pal.... Lieve God..,., wat is dat? Zo-o vast kan- hij- toch, niet slapen „Misschien is- mijnheer Wilding wat over komen!" „Er moet naar een slotenmaker gezonden wórden „Ach- onzin, -mijnheer Schuster! Die oude deur. Pakt u maar aan*., meen..... v-erder naar beneden, man!.,.. Zoo!.... Nu stevig er tegen getraptmet alle macht Heere God1.,., het geraas moest hem toch wakker maken-! Die deur ging krakend uit de voegen. Dat stoorde John- Wilding niet. Hij zat stil, Maatregelen van Duitsche fabrikanten. De „Nieuwe Ct." meldt, dat dezer dagen aan een Nedertan-dsche machinefabriek, bij de levering van door haar besteldë mate- riatén, in rekening werd' gebracht voor eiken mark van dien voor den oorlog geldenden prijs van het bestelde materiaal f 2, zegge twee gulden, -en dit zoogenaamd op grond van de overweging, dat ook ons- land aan de Engetsche uitbong-er-ingsrnaatregelen „weitgehend entgegienkpmmen" zou zijn. Aardappelen. -Biij circulairevan, 31 Mei is aan de éxporteuirs van aardappelen medegedeeld, dat na 3- Juni igeen, consenten tot uitvoer van consumptie-aaTdiappelen meer wonden uitgegeven. Vee-uitvoer. De gelegenheid! tot uitvoer van fokstie ren, melkgevende en drachtige koeien is opgeheven. Een mijn In het net. De schipper van den in IJmuiden aan gekomen stoomtrawler „Zaan-stroom II" meldt, dat men op de visscherïj een groote mijn in het net ophaalde. Uit vrees- voor eene explosie bij het binnen bo-ord brengen- van de mijn, bes-l'oot de bemanning het visdhtuig aan- de bak boordzijde maar prijs te -geven en hakte d-e- vischlijnen door. PrtJsverhooglng sigaren. In de bestuursvergadering van- «de Nedér- la-nd-schen Blond- van Sigarenwinkeliers-V-er- een iginge-n werd Dinsdag het besluit ge nomen, geen medewerking te verié-enen aan een verdere verhoogimg vam sigaren-prijzen. Het bestuur grondt zijn, besluit op de mee- ni-ng, dat, waar de -gevolgen- der eerste verhoogin-g nog niet zijn te overzien en er voorloopig ,nog geen termen- aan-wezig zijn, welke -een- nieuwe verhooging zouden- recht vaardigen, de tijd ook nog niiet daar is, om- het publiek met een nieuwe en- ditmaal niet te verantwoorden prij-sverhooging las tig te- vallen. Promotie Naar de „Avpst." verneemt, maakte het -een punt van overweging uit om- een aan tal le luitenants- boven de - vormaitie te be vorderen tot kapitein, zoad'at zooveel moge lijk alle compagnieën- do-o-r een kapitein worden- gecommandeerd. De beschikbaarstelling van goedkoope tabak. Verschenen zijn thans de voorwaarden, waarop goedkoope tabak ter beschikking zal worden gesteld. De aflevering zal op nader vast te stel len dagen eventueel in 3 tweemaandelijk- sch-e termijn-en- geschieden, afgewogen door die Naam-tooze Vennootschap Vri-esseveem te Amsterdam of te Rotterdam. De Tabak- Co,mmiss-i-e verwacht -een hoeveelheid- van totaal ongeveer 180 pond tabak beschikbaar te .kunnen stellen per sigaren-maker. Tegenover levering van den -eersten ter mijn zal de fabrikant, ongezien v-oor het vulmateriaal, 40 ct. per 1/2 Kg. i-n eens a contant en ongezien voor de ombladtabak 60 ct. per 1/2 Kg. in eens, a contant aan de Tabak-Commissie betalen. De distribu tie zal geschieden- zander aanzien des per- isoons in zoovee! -mogelijk gelijkwaardige kavelingen, welke verloot zullen worden ten overstaan van ©enen te Amsterdam gevestigde -notaris. De fabrikant diie hetzij -direct, of door -een tabakshandelaar tabak van de Talbak- Co-mmissi-e betrekt, moet zich o.a. schrif tetijk verbinden tot 1 November 1916 het aantal werklieden, waardoor zijn- aandeel in de Ier beschikking gestelde tabak be paald is, niet te ontstaan wegens slapte in zaken en h-ern voor verrichten arbeid het verschuldigde loon geregeld' uït te be talen en de verkregen tabak in natura niet te zullen verkoopen óf aan anderen af te staan, doch zelf te doen verwer ken. („HbldL") Crisis-maatregelen. Gisteren vergaderde-ten Kant-ore van het R.K. Vakbureau te Utrecht de Permanente- Commissie inzake Crisis-maatregelen, ge vormd uit de phristelijke Werklieden-Or ganisaties -i-n Nederland. Besloten werd zich tot de Regeering te wenden inzake: <1 le. Militaire vergoedingen. Bij den Minister van Oorlog aan te drin gen rekening te willen houden met de duurte van levensmiddelen en met het feit, dat de Hoornen in- bijna affile bedrijven gedu rende de crisis beduidend zijn gestegen, waardoor het noodzakelijk is bij de nieuwe regeling inzake -militaire1 vergoedingen de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud zoo laag mogelijk te stollen. Daarvoor tevens, voor zoover dat van hen afhangt, de medewerking in te roepen van de .Commissarissen der Koningin. 2e. Opdrijving huishuren-. Bij den Minister van Justitie aan te drin gen dat Spoedig wordt ingediend en inge- voerdl een wettelijke maatregel, gelijk de v Deensch-e Regeering bij het Parlement aanhangig heeft gemaakt, waardoor Plaat selijke Commissies iini h-et lieven worden ge roepen, bestaande uit vertegenwoordigers der huiseigenaren en der werklieden-orga nisaties (als vertegenwoordigers der huur ders) -met -eene door de Wettelijke Macht of door de Gemeentebesturen te benoemen onpartijdige voorzitter. Als taak dezer Commissie vast te stel len te onderzoeken, in hoeverre de, gedu rende de crisis, toegepaste huisbuur-ver- hooginigen gewettigd zijn, daarbij bepalen de, dat de huurders- n-iet vervolgd zullen worden, wanneer zij in gebreke blijven een hooge-ren huur te betalen dan- de Com missie als gewettigde huurprijs vaststelt. 3e. Belasting- ontwerpen. Die Commissie meendte te kunnen vast stellen, da-t die grondslag' dier thans- in d-e afdeieliin-ge-n der Tweedie Kamer onderzochte ontwerpen- niet valt te veroordeelen, doch niettemin dén- Minister van Financiën te verzoeken: A. in-het ontwerp Pe nsi-oen b e lasting zo o danige wijzigingen aan te, brengen; dat dé lage inkomens minder worden belast; en- ook voor déze belasting het stelsel en- den maatstaf van het ontwerp-Inkom- stewbeksting toe te passen B. im het ontwerp-lnkomstenbelasting de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor steden boven- 100.000 inwoners op 750 gulden >en voor die van tusschen 50.000 ein 100.000 inwoners op 700 gulden t-e bepalen; C. het ontwerp-'Dividtendibelasting zooda nig te wijzigen; diat -door de Coöperaties te stort-era winsten in Fondlsiem alle Over- lij-densfoindsen, Moiederscha-psfondSen, Zie kenfondsen enz. niet worden belast Vacature Kamerzetel Prof. Aalberse. Naar uit eene aan den voorzitter der R. K. Centrale Kiesvereeniging te Almelo door prof. Aalberse afgelegde verklaring blijkt, zal hij zich- niet opnieuw voor de Tweede Kamer laten candideeren. Uit be voegde bron wordt aan „De Tijdt" beves tigd) dat aanvaarding eenier nieuwe candli- datuur inderdaad niet in het voornemen van d-em nieuwen hoogieara-ar ligt. het igrijze hoofd op de borst gezonken, de re-chteiha-nd neerhangend evenals dén vorigen avondl Edith- fep op hem toe, zij s-ltoeg de armen, o-m hem heen, zij keek in het vreemde wasblëeke gelaat, zij schreeuw de1 het uit in, ongieloorvigien sdiirik „Pa*. Pa...,!" In de voorvertrekken was- een lange glad geschoren- oude heer binnengestormd, verhit met zweetdroppets vam de Meizon op- het voorhoofd', de -effectenmakelaar met wien John Wildling op zijn liaatstém rit in Hyde- park had gesproken-. „Is mr. Wilding er?" „Ja.,... daar is hij all.... maar „ft" „Dien mij dadelijk bij hem aanIk moet bes-list m-et herrn s-prekem!Er loe pen. sinds -een- kwartier geruchten-..,, ver bintenissen uwer firma.,.. Ik vertrouw mijn ooren nietik wil en kam het niet ge- l'ooven „Daar, kijk. sir." De effectenmakelaar bleef ontsteld staan. Naast hem' schreeuwde de heer Zil-Ike met bevende stem, door het open raam, in het gewoel der straat buiten: „Mr. Evans Mr. Eva-ns!.... kom alls 't u blief gauw!" Een toevallig daar voorbijrijdend arts liet stil houden, stapte uit, baande zich een weg do-o-r het gewirwar der voertuigen naar het trottoir, snelde het huis in en bleef voor den stillen man en de jonge vrouw er naast staan-. Hij voélde- den pols, onder zocht. Toen vroeg hj fhiistierend: „Wie is die Lady?" „De dochter, Sir!" „Het doet .mij lleed het te moeten zeg gen, mevrouwIk kan hier niet meer helpen-!*. Die Heer geve u sterkte!....-" „Om Godswil!mijn- vader...." „Is heengegaan, mevrouw. Hét schijnt een beroerte te zijn! Reeds sedert uren!" HOOFDSTUK XIV. f „Beste Heillie! Ik heb je voor drie dagen naar Czen-sto-witz getelégrafeerdl Maar je kwam niet en er kwam geen antwoord1. Toen maakte ik mij beangst en heb naar je regiment getelegrafeerd en dat antwoordi- de, dat je voor een- week met verlof naar Beriijn waart. Toen meende ik, dat ik mij- tot je moe dér moest wenden- en heb aan haar adres te Erbach getelegrafeerd'. Maar ook zij weet blijkbaar je adres niet in Bierüjn. Daardoor moet ik je per brief m-eedeelén, dat mijn- goede vader in den nacht van Donderdag op Vrijdag plotseling aan een beroerte is .gestorven. Wij -hebben- hem zooeven begrav-en..,..." Dei blauwe oogem vam Ediith Merker vulde zich met tranen, Zij Itegde haar pen neer en haalde haar zakdoek te voorsichijjn. In het diepe zwart van dem tro-uw zat zij voor -het op-en raam va-n- haar vertrek in Béilgravia. Warme voorjaarslucht woei naar binnen -en bold-erde de blauwroodfe katoenen gordijnen op van de twee vriendelijke, En- gelseh-gezellige logeerkamers, die zij sedert een half jaar in- het huis hareir ouders be woonde, Buiten rolde auto- achter auto, rij tuig achter rijtuig, vierspannende Lon- densche season was in voltan gang. Geen oorlóg en- oortogsgeschire-euw, geen- doods- gevatlen stoorden, ha-ar. Het was alsof er Het lichten van „De Schelde". Met het lichten van den in dé haven van Nieuwedi-ep gezonken mijnemllegger „De Schelde" werd, nadlat die voorbereidende maatregelen waren afgelöapen, Dinsdagmor gen begonnen, aanvankelijk met zeer gun stig gevolg, zoodat reeds na eenige u-ren de masten en de schoorsteen bovem water kwamen en bet schip naar het einde der haven kon worden gesiléept, waar het dan verder boven water zou worden, gebracht. Reed's was men daarmede gevordterd tot aan het Wachtschip; „De Sdhie-fde" hing aan dé takels van een reusachtigen- bok en aan die van het bergingsvaartuig; -eerst raakten d-e takels van bet bergingsvaar tuig der marine- onklaar, met het gevolg, dat ook de takels vam hét vaartuig der Bérgingsmiaatschappij afknapten. Het vaar tuig zonk opnieuw, thans dlwars iln de haven, doch op minder diep water. De toppen d-er masten steken nog boven water uit. Door den geweldigen- schok sloegen twee der opvarenden van, het bergingsvaartuig over boord. Zij werden echter spoedig ge red. - („Hbld,") BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Twee groote mannen zijn er heengegaan, belde die kracht van hun matto, miin of meer tengevolge van den grooten oorlog: Lord Kitchener ie.n Joiean Sj-ifcai. -Of 'het schip, dat Kitchener meevoerde, op e-en mij-n fep of getorpedeerd, werd; is rnog ombekend, Of Joeam Sj-ikai's dood in verband staat miet dezen oorlóg, moge een- vreemde vraag schijiraen-voor w-ie wieet, m,et welke moeilijkheden deze president te kampen had in zijn, (binnen- eira buitenïandlseh, bestuur, voor wie weet, welke „amibit-ie's" het oor logszuchtig Japan, in China vertoonde den llaatsten tijd, voor hem, wordt de vraag minder vreemd. -En wat 'beduidt in, den tegenwoordigen tijd een tegenspraak van het bericht, dat dé president vergiftigd js? Sinds de weréldl in, twee tegenstrijdige massa's verdecM is, verluidt er haast niet één bericht, of 't krijgt niiet spoedig zijn tegenspraak. Im Griekenland dreigt bijna een burger oorlog. Uit Piraeus werd te St. Petersburg ver nomen; d'at de Grteksche regeering voor nemens is dé staat van belieg in Grieken land af te kondigen- ien V-emzelos- en, zijn voornaamste politieke vrienden te arres teeren. Volgens de- „P-etit Piarisiiea" is de stap, dlie lioor dem Franschen gezant G-uiille- m'in te Athene in overeenstemming met die gezanten, van Engeland^ Rusland en Itallïë bij Skoélloedis is gedaan; bijzonder gewichtig voor Girietoeinillamd en de Atheen- sche regeering. Thans is het uur der defi nitieve beslissing gekomen, Griekenland kan zich aam deze pijnlijke- noodzakelijkheid niet langer onttrekken; want de Ententél bezit dé middelen, Griekenland te- d'wilngém tot het nakomiem van de aangegane verplich tingen. Deze middelen, zijm de-els vam zoo- dianiigen aard, -dat het -militaire' prestige va-n Griekenland in fe waagschaal wordt ge stéld; deels zijm zij zoodanig, diat bet Grtek sche volk genoodzaakt wordt te kiezen tusschen- -een dynastieke of een. nationale politiek. Uït Athene wordt gemeld; dat de voor postengevechten- tusschen- dé Engelfeche troe pen em de Bulgaren steeds grooteren cih- vamg aannemen. Blij den strijd aam het meer van Do-iram vochten Serviërs tegen ggaa gieee zorg en- teed op die wereld waren. De jonge vrouw ging miet vochtige ooigen vóórt mét schrijven: „Sedert ik Kerstmorgen van, Czenstowitz ben vertrokken-, h-eb ik j-e brieven miet meer oeamtwooro. Maar niets zou vreeselijker zijn-, FteHi-e, dan wann-eer j'e daancto-or meen de, oat ïk je mannier Buefhadl dam- vroeger. Neem. Ik heb je meer lef. Ik heb vam Kerst mis tot Paschem met mtji zelf geworsteld, om dit int te zien, omdat ik het eigenlijk miet wilde inzien. God -heeft mij toch zoo koppig geschapen en reed's dikwijls heb ik daarmede de menschen bedroefd. M-aar nu weet 1-k, dat ik dit moet inzien, en ik moet bet je zeggen, omdat ik nu zoo giehee-I alleen em dubbel verlaten ben, èn door mijn goeden, pa èn door mijm man in de maa-ste kamer hoorde zij de heldere stem vam kleine Mary. Zij glimlachte flauw tjes en treurig en 'keek door het raam. Een cab hield stil Een oude heer stapte er ui-t en giing langzaam ernstig em na denkend het huis van rouw binnen. Hij was vandaag miet de eerste. Dadelijk ma de begravemi-s wa9 beneden in de dlrawing- room een comférentie over zakelijke aan gelegenheden begonnen, waarvoor behalve de zoons van John W-ildimg en, eenige bloedverwanten, ook eem dozijn citymen verschenen waren. 'De heeren zaten er nu reeds drie, vier uur. Het was merkwaardig stil ond-e rhem. Ternauwernood, drong een enkelen keer een luid woord dioor het voP gensche Britsche gewoonte licht gebouwde •huis**, (.Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1