4,1: Bede om steun. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. De Pinksterdagen hebben ons véél en belangrijk, oorlogsnieuws gebrachtsinds langen tijd was er zóóveel beteekenend nieuws niet te melden. Maakten wij in vorige nummers reeds gewag van het groote Russische offensief, nu blijkt het van groote beteekenis te zijn en misschien nog méér te gaan wórden, In een uitvoerig bericht deelen de Russen mede Volgens de ontvangen rapporten duurde het offensief van onze troepen in Wol- hynië, Galicié en de Boekowina ook gisteren voort en wérd door nieuwe successen bekroond. De vijandelijke legers lijden nog steeds, alleen reeds aan gevangenen, ontzaglijke verliezen. De geweldige slagen, door onze troepen toegebracht, doen duizenden en nog eens duizenden krijgsgevangenen,' benevens oor logsbuit van allerlei aard, in onze handen vallen, welker juiste schatting thans nog volstrekt onmogelijk is. Zoo veroverden wij in één enkelen sector der vijandelijke stellingen, die wij innamen 21 zoeklichten, 2 convooien, 29 rijdende veldkeukens, 47 bespannen 'mitrailleurs, 12000 poed prikkeldraad, 1000 betonnen schoorbalken, 7 millioen betonklokjes, 10000 poed steenkool, geweldige stapels.munitie en een groote hoeveelheid wapenen en ander krijgsmateriaal. In een andere sector veroverden wij 30,000 mitrailleurpatronen, 200 kisten met handgranaten, 1000 bruikbare geweren, 4 mitrailleurs, 2 richtinstrumenten, 1 splin ternieuwe Nortonboorinrichting voor het winnen van drinkwater. De verovering van dergelijke ongehoord groote hoeveelheid oorlogsmaterieel, dat door den vijand in verschillende verdedi gingswerken gereed was gemaakt, is wel een bewijs, hoe juist op tijd de slag viel, dien wij den tegenstander toebrachten. In den loop der gevechten, die gisteren plaats hadden, maakten wij opnieuw ge vangenen, n.l. 1 generaal, 409 officieren en 35,100 soldaten, terwijl wij kanonnen, 13 mitrailleurs en 5 mijnwerpers veroverden. Het totaal der gevangenen, in den loop van deze krijgsoperatie tot dusverre ge maakt, bedraagt dus: 1 generaal, 1649 officieren en ruim 106,000 man, terwijl wij 124 kanonnen,' 180 mitrailleurs en 58 mijn- werpers buitmaakten. Verschillende gevechts-episoden zijn tot nu toe bekend geworden. Onze nieuwge vormde legers leverden bewijzen van groote dapperheid bij Rejistche aan de Styr, bij Aval en Louth. Op deze plek trachtten de Duitschers de Oostenrijkers te hulp te komen, maar door een aanval van onze infanterie, onder dekking der zware jartillerie uitgevoerd, werden zij uit het dorp ver dreven, waarbij zij meer dan 2000 gevan genen, twee kanonnen en mitrailleurs ver loren. Onze troepen vervolgen de vluch tende Duitschers. Onze troepen, die in de streek van Doubno opereerden, zaten den vijand op de hielen en namen de stad en het fort Doubno. Eenige detachementen trokken de Ikwa over en ontwikkelen thans het offensief. Zij namen het dorp Damidovlca aan den weg MylnoffBerestetjne, en dwongen het vijandelijke garnizoen van het steunpunt Mylnoff zich over te geven. Bij de verdrijving van den vijand uit zijn voornaamste stellingen ten Noorden van Buczacz maakten wij talrijke gevangenen, o. a. alle officieren van een Oostenrijksch bataljon en veroverden een groote hoeveel heid wapens. Wij drongen den vijand in de Strypa. De vijand biedt met buitengewone hard nekkigheid tegenstand in de streek van Torgovitsy aan de Styr, stroomafwaarts van Lutsk, waar een bloedige slag woedt Ander belangrijk nieuws is, dat het Italiaansche ministerie een crisis doorstaat, waaruit het waarschijnlijk wel niet ongedeerd meer te voorschijn komen zal. Een rede van Salandra, waarin de minis ter de kamerleden van een en ander ook van de oorlogpositie op de hoogte wilde stellen, heett heftige besprekingen uit gelokt; Salandra heeft o. a. ook moeten bekennen „Wij moeten echter eerlijk erkennen, dat een beter voorbereide verdediging den vij and tenminste langer zou hebben opgehou den en hem verder van den rand van de bergstreek zou hebben gehouden. Hieruit is de smartelijke indruk te ver klaren van het volk, toen het vernam, dat de vijand na een jaar oorlogvoeren erin geslaagd was den voet te zetten op een stukje Italiaansch grondgebied, weliswaar een klein brokje land, maar toch heilig, zooals elk stuk vaderlandsch grondgebied." Meda, katholiek, verklaart, mede namens eenige politieke vrienden, dat hij vóór de regeering zal stemmen, daar zij het oogen- blik voor een crisis niet geschikt achten. Chanzei verklaart ook namens zijn vrien den de regeering niet zijn vertrouwen te kunnen geven, hetwelk hij alleen aan een kabinet kan geven, dat waarborgen biedt voor de noodige stuwkracht en actie strek kende tot de werkelijke eendracht van allen in het belang der nationale belangen. Gallenza verklaart tegen de regeering te zullen stemmen, daar hij samenwerking voor alle partijen noodzakelijk acht. Arlotta verklaart, dat hij, die een oprecht en belangeloos vriend is geweest van de regeering, die den oorlog heeft gewild, thans geen reden ziet om zijn houding te wijzigen, zoodat hij voor de regeering zal stemmen. Salandra aanvaarde een aldus luidende motie ingediend door den afgevaardigde Luciani„De Kamer, vertrouwen stellend in de actie van de regeering, aanvaardt de voorloopige begrooting". Salandra verzocht de motie in gedeelten aan te nemen. Na verschillende verklaringen ging men over tot stemming. De Kamer, verwierp met 197 tegen 158 stemmen het eerste ge- I deelte van de motie: „De Kamer, vertrou- 1 stellend in de actie der regeering Aan het front zijn de Italianen zich nu krachtiger gaan voelen; zij vallen weer aan. Wat betreft de toestand in Griekenland De „Times" verneemt uit Athene, dat de demobilisatie van 12 divisies afgekon digd werd, nadat de ministerraad eene langdurige vergadering had gehouden, Er zullen bovendien nog 100,000 man met verlof naar huis gezonden worden. Zooals de ministerieele pers opmerkt, wil de regeering door deze maatregelen de Entente-mogendheden bewijzen, dat zij geene 'agressieve bedoelingen jegens haar koestert. Bij de forten voor Verdun en in. de streken van Yperen blijven, de Duitschers nog verwoed aanvallen. De Roemeensche grens overschreden. Berlijn, 12 Juni. (W.B.) Nadat Vrijdag ongeveer 40 Russische cavaleristen op Roe- meensch grondgebied waren gekomen, trok in den afgeloopen nacht een regiment cava lerie over de Proeth het Roemeensche grondgebied binnen. De Roemeensche troepen te Bbtoschen ontvingen bevel te eischen, dat de Russen het Roemeensche gebied zouden ontruimen en hen', zoo noodig, ertoe te noodzaken. De Roemeensche regeering heeft een pro tent ingediend bij den Russischen gezant alhier en den Roemeenschen gezant te Re tro grad opgedragen bij die Russische regee ring protest aan te teekenen tegen de schen ding van haar grondgebied. Een Dultsch offensief bij Riga. De Russen melden: Op dien rechtervleugel van de stelling Riga 'namen de Duitschers het offensief ten Noorden van de moerassen van Firul. Zij werden teruggeslagen, waarna onze troe pen opnieuw vorderingen maakten. Op het gefhieele front van de posities van Jacobstadt openden de Duitschers in den morgen van 11 dezer plotseling hevig artillerie- en geweervuur. Even later rukten de vijandelijke gelederen op eenige punten op, doch zij werden dóór ons vuur weer teruggeslagen. In den nacht van 11 dezer namen be langrijke Duitsche troepenmachten, na een artillerie-voorbereiding, het offensief ten Zuiden van het Driswjatz-meer, maar zij werden' onder een 'geconcentreerd! vuur ge nomen en moesten ook hier terugtrekken. In de streek ten Zuiden van Krewo opende de vijand' in den nacht van 11 dezer een hevig artillerievuur en ging ver volgens ten Zuidten vatn het dorp Ko-t- schany met een belangrijk effectief tof het offensief over. Vijandelijke elementen slaagden er in het bosch ten Westen van Kotschany binnen te dringen, maar door ons geweldig artillerie vuur moesten zij het grootste gedeelte van den boschsector weer ontruimen. Op de oevers van de Jassjolda sloegen wij door ons vuur het vijandelijk offensief af. De strijd in Amerika om het Presidentschap. In het telegram, waarin Hughes zijn can- didaatstelling voor het Presidentschap aan vaardt, zeide hij, sprekende over Wilson's politiek Van den beginne at was de hoogst ver antwoordelijke leiding van onze diploma tieke besprekingen met buitenlandsche naties onderhevig aan partijbelang en boden wij de wereld het vernederend schouwspel van onbekwaamheid en te laat genomen maatregelen, die niet voldoende waren om den zoo ongelukkig verspeelden invloed en het prestige te herwinnen. Kloeke woorden zijn door besluiteloos heid' van hun kracht beroofd. Ik wensch onze diplomatie op hoog peil teruggebracht en verbeterd te zien. Hetzij hier geboortig of genaturaliseerd, van welk ras of geloot ook, wij hebben slechts één land en geen oogenblik dulden wij verdeeldheid van loyaliteit. De strijd in de Duitsche Sociaal-Democratische Partij. Op de jaarvergadering van de sociaal democratische vereeniging te Frankiurt werd door de radicale groep voorgesteld een motie van vertrouwen in Liebknecht over te nemen. De voorzitter weigerde over dit voorstel te laten stemmen, waarop de ra dicalen de zaal verlieten. Aanhouding. Abt de Vroye, overste van 't St. Michiels- college te Brussel, is, nadat hij pas een tiental dagen-in-de gevangenis had door gebracht, opnieuw aangehouden en te St. Gilles opgesloten. De Duitschers stellen hem verantwoordelijk voor plagerijen van leer lingen der school jegens Duitsche mili tairen. Ook twee zeer bekende personen uit Rousselaere, Oscar en Ferdinand van der Haghen zijn naar Duitschland vervoerd. "Tel Een Japansch eskader. Volgens een telegram in de „N. R. Ct." uit Keulen, verneemt „Altenpostent" dat op het oogenblik een groot Japansch es kader in Engeland ligt. In Engeland gaan stellige geruchten omtrent deelneming van de Japanners, te water en te land op het Europeesche oorlogstooneel. De strijd bij Vaux. In de „Liberté" verhaalt een gewond soldaat van zijn wedervaren in den strijd bij Vaux. Wanneer men den strijd bij Vaux van 1 tot 6 Juni heeft meegemaakt, beseft men, welke kracht de Duitschers daar ontwikkelden. Het bombardement begon den 3ien Mei, des namiddags om 5 uur, en was soms, vooral des nachts, zeer hevig. Den volgenden dag was 't aantal gra naten, dat afgeschoten werd, zeker met een derde vermeerderd. Den 2en Juni werd er minstens een drietal granaten per minuut op het tort Vaux -en onmiddellijke omge ving afgevuurd Wie zal lord Kitchener opvolgen? Op het oogenblik neemt Asquith, zooals onzen lezers bekend is, het ambt van minister van oorlog ad interim waar. De Engelsche pers hoüdt zich nu bezig met beschouwingen over de vraag, wie de plaats "van lord Kitchener in het Kabinet zal be- kleeden. De liberale bladen willen de portefeuille aan een niet-militair toevertrouwen. De „Daily Chronicle" noemt in de eerste plaats Lloyd George; Winston Churchill zou mis schien wel in aanmerking hebben kunnen komen, maar heeft bij een groot deel van het publiek het vertrouwen verloren. Behandeling van krijgsgevangenen. In een lang Wolf-telegram wordt de be wering van de Fransche regeering over slechte behandeling van Fransche krijgs gevangen officieren tegengesproken op grond van aanhalingen uit brieven van die offi cieren zelf. Nieuwe spoorwegen. De Russische regeering heeft, volgens een mededeeling van het P, T. A., het plan in een tijdvak van vijf jaar, te beginnen met Jan, 1917, in Eu-ropeesch en Aziatisch Rusland nieuwe spoorwegen aan te leggen over een totale lengte van 35.000 werst. De Brltsch-lndlërs. Sirdar Dalljit-Sinigh, een voornaam Jndiër, heeft in een onderhoud met een' vertegen woordiger van de „New-York Sun" zich in zeer warme bewoordingen uitgelaten over de trouw van In-dië aan het rijk. Hij had pas een reis door Indië gedaan en kon verklaren, dat meer dan 98 proc. van het valk aldaar loyaal is. Ontvangen voor' de missie van Pater J. ICerkhoff (Oeganda) J. V. te Alkmaarf 10. ALKMAAR. DE UITSLAG DER STATEN VERKIEZINGEN. Woensdag a.s. heeft de stemming plaats voor de Staten der provincie Gelderland. De uitslag daarvan zal des avonds aan ons Bureau, Breedstraat, worden bekend ge maakt. Van de verschillende districten zal ons de uitslag telegrafisch worden bericht. Den volgenden dag, Donderdag a.s., zal de stemming plaats hebben in de,provincies Zuid-Holland, Overijsel, Utrecht en Friesland. Met het oog op de belangrijkheid dezer verkiezingen, vooral wat betreft Zuid-Hol land, zullen wij den uitslag daarvan in het lokaal van de firma Peperkamp aan de Breedstraat, bekend maken, zoodat onze abonnees in de gelegenheid zijn a.s. Don derdag zoo spoedig mogelijk den uitslag te weten. Evenals in 1913 bij de Tweede Kamer verkiezingen zullen wij er naar streven den uitslag op beknopte en duidelijke wijze bekend te maken. DE DIRECTIE VAN „ONS BLAD". GEVESTIGDE PERSONEN: H, Geel, N.H., arbeider, L. Oudorp 17, Veen-huizen.. J. Laan, R.K., timmer man, Noorderkade 33, Beemster. M. die Moor. N.H., z., Eennem-erstr.weg 46, War menhuizen. *P, J„ Trap, z., lijnwachter rijksvetdw., Oosterburgstraat 16, Hoorn. L. Wuister, N.H., letterzetter, Dubbele buur 10a, Oudkarspel. P. de Boer, N.H., veearts, Houttil 30, Sloten. M. Groen veld, N.H., boekdrukker, Turfmarkt 1, Pur- merend. C. F. W. Willmans, z., Wjester- weg 53, Amsterdam. H. van der Graaf, N.H., zadetaaker, Dirk Duivelsweg 2a, Am sterdam. A. Braun, E.L., kok, Veer- straat 1, Beemster. L. Poeze, z., siga renmaker, Vogelezang 9, Amsterdam. P. J. de Lange, D.G., z., Langestraat 48, Amsterdam. C. Jansen, R.K., z., Gr. Nieuwland 56, Castricum. H. J.-Gene- mans. R.K.-N.H., stoffeerder, Fnidsen 54. Antwerpen. W. J. H. B. Jaco-bse, R.K., kantoorbediende.' Oudegracht 285a, Zwijn- drecht. - M. O. W. Wolters, R.K., win- keljuffr.. Langestraat 39, Venlo. G. Leen, C.GS fietsenmaker, Nieuwstraat 13, Meer kerk. P. L. Sinninge, R.K., slager, Lange straat 32, Veendam. J. P. Hefwich, R.K., tandtechnieker, Kanaatkade 11, Amsterdam. H. W. Merschaert.. Rem., kerl.-mach., Eendr.straat 14, Enkhuizen. M. M. Over- pelt, R.K., db., Mient 22, Den Haag. K. van Berkum, G.K., klerk Rijksbel., Me- tiusstraat 8, Zwolle. A. P. Sipmdn, N.H., z., Stationsweg 27, Anna Paul'owna. J. C, F, Pieters, R.K., onderwijzer, Geestersingel 33, Beverwijk. A. A. M-erk,x R.K., stoker, Landstraat 35, Harlin- gen. A. Maagenberg, z., Lindegracht 39. Utrecht. J. Westerhof, N.H., propagan dist, Nieuwpoortsl'aan 123, Woensel. VERTROKKEN PERSONEN: M. C. Nieuwland-v. Vegt-en, z., B-loem- straat 26, HeMer. D. Koop-er, machi nist, Stationsweg 188. Amsterdam. J. W. Huiberts, sfagerskn., Hofstraat 20, Scha ffen. J. Donker, db., Langestraat 57, llpendam. J. Blaauw, kantoorbed., Sta tionsweg 136, Colorado. N. M. van der Rijk, kinderjuffr., Nassaulaan 38, Vlissin- gen. K. Bak, z., Spoorstraat 14, Heilo. A. Boot, tuinderskn., Omval 51, ~Z.~ en N.-Schermer. M. Goet, z., Lindenlaan 109, Hembroek. H. A. Telleman, db., Varnebroek 37, Aalten. A. N. Melker, slager, 2e Kabelstraat 8, Oudkarspel. J. G. Rennik, s-i-g.maker, Snaarmanslaan 48, Amsterdam.B. Krol, z., Spoorstraat 19, Weststellingwérf. N. Bloem, db., Veer- straat 22, Schoorl. H. H. J. van de Pol, dagbladschrijver, Nieuwesioot 41a, Dor- drecht. C. Jonker, db., Z-egl-is 135, Ha renkarspel. J. de B-ie, db., Houttil 5, Den Haag. W. Kok, kerb-machinist, Baanstoot 7, Leiden. Wed-, J, Visscher, z., Sandersbuurt 5, Haarlem. D'. Mei boom, banketbakker, Druivenlaan 30, Apel doorn. G. Pool, db., Zijidam 10, Ermelo. R. Feddema, handelsreiziger, Zeven huizen 8, Vetsen. '*C. Korevaar, meel- molenaar, Landstraat 41, Texel. A. Kuij- per, z., Schet-eldoekschhaveni 6, Texel. Wed. G. OukesDekker, z., Scharloo 12, Bergen. J. Wiering, horlogemaker, Steijnstraat 51, Zevenbergen. J. Hoek, z., Kinheimstraat 4, H.H.Waard. Wed. C. f Rus, z., Kinheimstraat 4, H.H.Waard. J. Keppel, arbeider. Druivenlaan 6, HeMer. D. H. Horstmanshof, machinist, Oudegracht 215, Helder. Wed. J. de Boer, ass.-huish., Steijnstraat 18, Groningen. W. Horst, z.,Wilhetainalaan 24, Castricum. J. Nieuwenhuizen, stagerskn., Heerenstraat 4, Amsterdam. W. O. D. van Es, z., Ie Teijlingenstraat 2, Haarlem. J, Hane- graaf, monteur, Stuairtstraat 58, Leiden. EEN JUBILEUM. Den Hen- Juli zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze tegenwoordige stadgenoot, de alom bekende en populaire kapelmeester van het muziekkorps van liet Infanterie- denöt der le Brigade alhier, die heer A. A. van Hedel-, in militairen' dienst trad. Als bekwaam musicus, am door zijn aangenaam optreden, mocht hij zich Ibier ter stede reeds vele vrienden verwerven, en deze zullen den voor den- jubilaris zoo gedenk- waardigen dag zeker niet onopgemerkt doen voorbijgaan. Naar wij vernemen, hebben zich van militaire zijde reeds meer dam ééne commis sie gevormd, om niet alleen den kapel meester, maar ook den militair en goed kameraad, in den heer Van Hedel te hul digen op genoemden datum. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 11 Juni. Grietje, d. v. Christiaan van Heerd-en en- Cathairina Bruijn. 12 Juni. Jacobus, z. v. Gerardus Antonius Keijsper en, Helena Johanna Bluissink. GETROUWD: 13 Juni. Hendricus Jacobus Maria Hof stee -en Bertha Maria Virgi-nii-e Dekker. OVERLEDEN 11 Juni. Johannes Wilhelmus van Otter- loo, 50 jaar. 12 Juni. Corneiliis Neef, 74 jaar. ARR.-RECHTBANK ALKMAAR. UITSPRAKEN RECHTBANK. G. Z., landbouVer te Warmenhuizen, in zake diefstal; eisch: 2 maanden gevange nisstraf; vonnis: vrijspraak. S. B., voerman te Helder, inzake ver duistering; eisch: 1 maand gevangenisstraf; vonnjs: 1 maand voorwaardelijk. C. G., schipper te Harenkarspcl, inzake verduistering;- 'eisch: 1 maand gevangenis straf; vonnis: dito. T. K., fouragehandelaar te Edam, inzake verboden uitvoer; eisch: f 15 boete subs. 3 dagen hechtenis; vonnis: f5 boete subs. 1 dag hechtenis. W. K., Bemmebroek, wegens bedelarij; eisch: 6 dagen hechtenis en 3 jaar opzen ding naar een rijkswerkinrichting; vonnis: dito. PLAATSELIJK NIEUWS. EERSTE DELFTSCHiE PROCESSIE NAAR HEILO. Woensdag il.L, 7 Juni 1916, kwam de le processie uit Delft, ter veree ring van O. L. Vrouw ter Nood. 's Morgens 9 uur kwam de extratrein aan het perron bij de Kapel, met 450 pelgrims uit Delft en omstreken. Zij waren vergezeld door den Deken en 14 priesters, w.q, 12 pastoors. Ten half 10 droeg Rector Danlceltnan de plechtige Hoogmis op in de bedevaart kerk en hield Deken J. J. de Graaf eene predikatie. Ten 12 uur was het Kruiswegoeefning in open lucht. De eerbiedige menigte was daarbij in 3 afzonderlijke afdeelingen ver deeld. Ten I2V2 uur werd een plechtig Lof gehouden in de bedevaartkerk, w.o. pater "A. J. M. van der Donk uit Delft, die met zijn pastoor 'H. A van Kess-el de bede vaart vergezelde, eene predikatie over „Jezus en M a r i a". Aan het eind van dat Lof volgde eene processie met het H. Secrament in open lucht over het genade-oord. Bij Sint Wiilibrord wes een rustaltaar geplaatst, waar werd gebeden en gezongen, 'waarna d'e zegen met het H, Sacrament werd gegeven, en de eerbiedige processie terugtrok naar de bedevaartkerk. De processie muntte uit niet slechts door tal1 van vanen, bruidjes, bloemkussens en felietakken, maar vooral door onver- stoorden eerbied. Kapelaan B. F, Koster, die na 2 jaar kapelaan te zijn in Heilo, verplaatst werd naar de S. Hypolitus parochie in de Prinsestad, was- de zorgvolle Directeur, die bij een vijftal schriftelijke depêches, zelf nog te voren- de reis naar Heilo had gemaakt, om allés te ordenen. Ten 6 ure was het een roerend afscheid in en rond de genaidekapel en tegen 7 uut vertrok de extratrein van het perron bij de kapel. Pastoor Seuter deed hen uitge leide. De afscheidsgroet, hem gebracht door ile opgetogen mentigte, was: „We komen terug!", terwijl anderenr hem zeiden: „Die eerste keer. die smaakt naar meer.". OESDOM onder HEILO. Naar wij vernemen zal Pater F. X. Dujn- stee, Riector tb Eindhoven, de H. Mis opdragen voor de Utrechtscliie bedevaart, die hier 20 Juni per -extratrein aan het perron, bij de Kapel, aankomt. Na de H. Mis, processie met het Allerheiligste over het genade-oord, predikatie bij dien Kruis berg. 22 Juni komt Pater Adolphus, Gardiaan van het Klooster te Vefeeroord, met een aantal Patronaatskinderen (meisjes-patro naat), onder leiding van twee Geestelijke Zusters en Pater Rector). Dienzelfden dag wenscht de Rijwielclub „Sint Nicolaa-s" bedevaart te houden uit Langen dijk. 's-Gravenhage komt 5 Juli. Vertrek uit de Residentie per extratrein. ■De Bisschopsstad koos den len dag van Augustus. Ook zij komen per etxratrein uit Haarlem. -Uitgeest is voornemens te voet te komen den lOen September- BERGEN. Begrafenis Rector J. Castele,. Hedenmorgen had onder groote belan» I stelling de plechtige uitvaartdienst en tei. aardiebestelling van den zeereerw. heer re tor J. Casteleirt plaats. Te half negen werden de Lauden ge. oelebreerd door den zeereerw. "heer Q, 1 van Noort, pastoor te Amsterdam, daarbj, geassisteerd door de weleerw. heeren kap,' Iaan-9 Van Veen meet van. den overleden en W. van Adrichem. Daarna werd de plechtige H-. Mis van Requiem opgedragen door dien hoogeerv, heer Deken M. P. A. Ooms- met assistent der zooeven genoemde eerw. heeren; ontroerend schoon werden door het Kw«. kelingen-koor de Gregoriaansehe gezang^ uitgevoerd; waarna d'e plechtige beaa,. ding igeschei'dde. In een treffende rede gaf de hoogeern, heer Mgr. H. J. M. Taskin, praeses van' het Seminarie te Warmond, een levens, schets van den overleden ijverigem priester daarbij voornamelijk wijzend op de schoon) wilskracht, die heel het -leven van den out- slapen zielszorger kenmerkte: „fortis j, fide" hoe hij stérk stond, sterk in het geloof. De gewijde spreker wees er op, weH een zwaren slag de nog zoo jeugdige zuster-eongregatie te Bergen- getroffen heeft door 'het verscheiden van dezen krach- tigen leider der zielen. Ben veertigtal eerw. beeren was bij d«f plechtigheid tegenwoordig, waaronder meer dere professoren en ouduprofessoren van- het Seminarie, de hoogeerw. heeren E. P. Reng8 en Dr. Th. Vlaming, verder klasg-enooten van den overledene en verschillende een», heeren pastoors en kapelaans uit het deke. naat. Dat zoovèlen op kwamen om den over ledene de laatste eer te bewijzen, is wél een teeken dat Rector Casiteïein een veel bemind priester was, hóóg geacht om zijn Vruchtdragenden priesterlijken arbeid. 'T VELD. De Molensloot in den Oosterkamper welke voor eenige Meken geleden werdt aanbe- steedt om uit te diepen is heden geheel afgewerkt. De sloot heeft een treurig aan- zien gekregen en is flink diep gemaakt, Naar het oordeel van den opzichter en velt anderen die het werk bezichtigden is hier niet alleen naar geld verdienen maar tevens naar eer gestreefd. Een woord van aanbe- veling aan de Heeren slootersBlankendaal; de Jóng, Korver en Blokker is daarom in deze zeer zeker niet misplaatst. LAATSTE BERICHTEN. HET D1ENSTWE1GER1NGS- MANIFEST. Den Haag. De adv.-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van Ds. Httizinga te Schagerbrug, door het Gerechtshof te Amsterdam inzake het dienstw-eigerimgs-ma. nifest veroordeeld tot f 75.boete, subs. 15 dagen, hechtenis. ACTIE TEGEN DE DUURTE. Den Haag. Vanwege die S.D.A.P.- vrouwencJub te Den Haag' werd! heden een manifest verspreid-, waarbij, met het oog op de duiuirte' dier eerste .Hevensmidldiele-n, de vrouwen worden opgewekt om-morgen voor middag, als de Tweede Kamer weder voor het eerst bijeenkomt, in massa's naar het Binnenhof te trekken, ter aanbieding van een adres aan de Regeering, met het ver zoek vóór alles den noodtoestand te be spreken en maatregelen te nemen, die aan de oorzaak van, de ko-mende ondervoeding paal en perk zullen stellen. Bil ij ken,s het manifest is het de bedoe ling van- het Binnenhof -naar het Stadhuis te trekken, om ook den burgemeester een soortgelijk adres te overhandigen. E i n, d h-o v e n. De Zuidelijke 'Bond van Sigarenfabrikanten heeft besloten met in gang van heden de prijzen der .sigaren wederom te verhogen en t-e- brengen van 21/2 op 3 - cent en) van 3 cent óp 3 Va c™'' vrii goed tot goed; Land va Wona met vrij goed; in ;k verwachting het geringst: Vroege Kersen. Deger varieert tusschen matig en g voed tot zeer goed in UtT Overijsel, noordelijk Gelderlar vrij goed in zuidelijk Gelderk tot matig in Zeeland. Late Kersen. Deze be deld eene vrij goede opbrenp seving van Winschoten is cl, in zuidelijk Gelderland vrij go goed tot zeer goed; op deZu eilanden matig; op Zuid-Bevel in Noordbrabant matig tót g<| burg vrij slecht. 'Engelsche Krozen, stand als volgt: Overijsel Gelderland slecht; Betuwe ei mislukt tot slecht; Maas en deel der Bommelerwaard 1 omgeving van Zalt-Bommel goed; zuidoostelijk Utrecht slecht; Zuidhollandsche eila Zeeland en Land van Heuse mislukt. Andere pruimen staan goec in Groningen; vrij goed in Fr: in Overijsel en Gelderland; r in Utrecht en Noordhollani Zuid-Holland; vrij slecht in Z, in het Land van Heusden en in Limburg. Druiven onder glas. D 1 stand is goed. Voor de verschil geldt het volgendeGroningen goed; Overijsel vrij goed; Geld- Utrecht zee» goed; Noordht Westland goed; Walcheren ze Perziken. De kasperziken vrij goed en goed. Goed is di omgeving van Groningen en i goed in Overijsel, Gelderland en De perziken in den vollen gre goed in Overijsel en zuidelijk vrij slecht (tot matig) in no derland, Zuidholland eu Zeela (Wordt Hoolprljzen. -De hootprijzieii stijgen in rustbaremd. Iemand huurde ee tend voor f 400, terwijl hij vd perceel' een jaar geleden f 85 andere weide, even groot, ma der beladen, bracht bij dieze t l op. Sommige boeren denken zien de hooge veeprijzen, vóói i hun koeien te verkoopen, da; I zeldzaamheid is, dat voor iec' f150 enkel aan hooi gekocht BURGERLIJKE STAL ALKMAAR. ONDERTROUWiD: Petrus Anthonius de Boer, jjaar, en Petronella Maria de Wi [beroep, 24 jaar. Jacobus Tin draaier, 27 jaar, en Anna V10 eroep, 24 jaar. Johannes I Joseph us Jonckbloedt, winkeli^ tem, 29 jaar, en Maria Manga zonder beroep, 29 jaar. KERKNIEUWS Z. D. H. de Bisschop va jieeft benoemd tot kapelaan te l(H. Franciscus van Assisie) de heer G. Boos en tot kapelaan den Welerw. heer L. H. M. Nieif die kapelaan was te Nootdorp. GEMENGD NIEUT LANDBOUW EN VEETEELT. Stand van het fruit en van de warmoezerl]- gewassen onder glas en in de open lucht op 1 Juni 1916. Het hieronder volgend overzicht betref fende den stand van het fruit en van de warmoezerijgewassen onder glas en in de open lucht is, onder medewerking der Rijks- tuinbouwleeraren, samengesteld naar gege vens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. FRUIT. De vooruitzichten van den fruitoogst blijven algemeen belangrijk beneden die van het vorig jaar. In verband met de weinige zorg die veelal nog aan de bemes ting der boomgaarden wordt besteed, kon trouwens, na den rijken appel- en peren- oogst van het vorige jaar, voor deze be langrijke fruitsoorten thans slechts een veel kleinere oogst worden verwacht. Dooreengenomen zijn de vooruitzichten omtrent de appels beter dan die voor de peren. Uit sommige plaatsen (Loppersunt) Drachten, Houten) komen klachten over schade, veroorzaakt door den appelbloesem- snuitkever. In Noord-Holland valt hier e" daar de vruchtzetting der peren tegen, doordat van de schijnbaar reeds gezette vruchtjes nog vele verdwijnen. De stand der kersen blijkt niet zoo gunstig te zijn als zich tijdens den bloei liet aan zien. De Engelsche 'krozen zijn ten deele ,als mislukt te beschouweniets beter is het gesteld met de andere pruimen. Appels. Gemiddeld is dé stand vrij góed te noemen, terwijl hij voor de onder scheiden streken kan worden aangegeven als volgt: noordelijke provinciën matig'01 goed; Overijsel en Gelderland ten noorden van den Rijn vrij goed; Betuwe vrij goed- Tieler- en Bommelerwaard matig; Lan van Maas en Waal goed; Houten en om geving vrij slecht; de andere deelen der provincie Utrecht goed; Noordholland mee*' vrij goed; Zuidholland vrij slecht, alleen op de eilanden hier en dagr goed; ZeelaW Vergiftigde honden, juit Almelo In de laatste jaren werden u bare wegen alhier herhaaldeli hvaaronder kostbare exemplaren, ïn verband met deze zaak zijt rijksveldwachter en een onbezo. j veldwachter-jachtopziener, alhiei [Ernstig ongeluk. Gis I werd onder de gemeente Bigg I z-8- „Jan-Pleizier", uit Vlissing, stoomtram aangereden. 1 Een der inzittende mannen, rijtuig sprong werd door de rr grepen en op slag gedood, j Inzittenden werden meer of min peiwond. De koetsier en paarden bekw; letsel. Het Tijtuig werd ernstig 1 De gewonden werden per "lissiugen vervoerd. Een briiefkaairt I3y2 jaa veg. Poststukken zijn soms 1 "°g, maar dat ,een briefkaart odig heeft om van hiet Amhien ntoor in de woning van eero 1 s komen, zal wel een z-efdzaamh' Ben inwoner van Arnhem ontving kaart, die 13 December 1902 aa; rfntoor aldaar aankwam blijkens item pel 7 Juni 1916 werd '■j den geadresseerde thuis bez c datum is1 door een postste 'egeven. De kaart kwapi niet ee ïrste bestelling van 7 Juni met wel gekund. Vergif ti-gingsvierschiii [jaar de „Steenb. Crt" meldt, zij Ergert vergiftigingsverschijnselen en bij ,e,en groot aantal persone: 'jk na het eten van een- soort va (torst. Enkele personen zijn er z, L ^Md van> dat geneeskun poest worden ingeroepen» o d a n e. De waarde van e Kuringsdienst voor dien verbrui F onderstaand bericht in de "laden. De Dinecteur van den Provinci ehK Eriiesland waarschu\ enden tegen den verkoop van el. dat, onder den naam- Sodaïn- rmne pakjes met groenen I °°P Wordt aangeboden ter v Bi' onderzoek bleek c bestaan voor bijna 80 pet.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 2