Ipruiminjl .LIJKSCHB MAANDAG 19 JÜNII G 1 JULI 1916. Contant. voordoet I indag, 's morgens 91® i Fruitveiling EN OOBTMEIJf*' Telefoon 844. TWEEDE BLAD. stijging der prijzenl i Manufacturen jtand, hebben wij nog groote voor'| age prijzen. Mroeniglngs Drukval les r zeer ernstig 0p JUNI, uwe stem] ren: Zaterdag 17 Juni 1916. No, 70. DERGOEDEREN. it gesloten. 1ERJURKEN. KAPMANTELS. GARNITUREN, Procureur te Alkmaar, 0JV8 BLAD. entrale Kiesvereenigingentl d. MEULEN, Voorz. Sz., Secretaris. HAND, Voorz. NAAR, Secretaris. I en eenigsasiitil sn worden voor b hond gedooO'l MATINÉ'®. palen dag1, verbandhoudend» aardappelen, in exploitatis] en Directeur-Veilingmeesterj K. FRUGTE. I HET SPEELGEREI. (Naar Coventry Patmore.) Mijn blonde jongen och ik minde 'm zoo Om 't verre peinzen van zijn blinkende oogen, Om 't l»hne doen en om het wijs ge praat Mijn blonde jongen had een booze dag eens, En zéven keer werd mijn vader-wil Weerstaan toen sl'oèg 'k den jongen, joeg hem henen, Naar bed, met harde woonden, zonder zoen Zijn goede moeder was geduikffger, zachter, Zij hadde 'm wei vergeven j... doch was dood h 'k h f- s- k I- Toen vreesde ik, dat het schrijnende ver driet Oen slaap zou weren van zijn weenen.de oogen, En zocht zijn bedjedoch de jongen sliep Met blauwe rande' om die oogen en de wimpers Glinsterden vochtig nog van laat geween: Mij stille zelf-verwijtend en weemoedig, Toen zoende ik zacht de parel-traantjes weg Van 't sluimerend gezichtje en voelde er droppen De-mijne, heet, op bei zijn wangen, rood Want op een tafeltje daar bij zijn bedje, Zoover zijn spelend1 handje reiken kon, Zag ik een kring van knikkers, -en daar binnen Een rooduiooradard steentje, en schelpjes, veel Zóó hadden 't nee'r-gespe-elld, zijn moeide vingers Om blij te troosten zijn bedrukte hart i. I» I. j. j. p En in dién nacht heb ik tot God gebed-en, Zacht schreiend! ate een kind, en 'k fluis terde: „Wanneer wij -eens i-n dood-en-sluim-er rusten, Niet meer bedroevend U in onzen dood, E-n Gij herinnert U, wat speelgerei- ons Om vreugde om troost in 't leven lief eens was: IHue weinig wij Uw -groote goed begre pen N zeker, dan- niet minder "vaderlijk Dan ik, dien Ge eenmaal vo-rmdet uit wat aarde Zult Gif piet toornen meer,, en fluist'ren mij: ,,'k Heb m-ededoogenmet uw kinder wezen" ALKMAAR. DE „HANZE". Woensdagavond vergaderde de afd. Alk maar van de „Hanize", in Café Van Gijzen aan de Breedstraat, onder voorzitterschap van den heer Keysper. De Voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de aan wezigen, waaronder den ZeerEerw. Heer P. Stroomer, Rods-adviseur van- de „Hanize". en derq h-eer W. Boon, Secretaris van het Hoofdbestuur, welkom, waarna h-ij het woordi verleende aan- den Z.Eierw. Spréken Spr. had als onderwerp gekozen- „De taak der RK. Middenstands-Vereenig-ing." Het ligt -u waarschijnfijk nog versdh- i-n het gdhieugen zoo sprak de heer Stroo mer hoe in de maand Mei de 25jfe gedenkdag der uitvaardiging van de „R-erum Novarum" werd gevierd. Overall waren heerlijke dagen, georganiseerd, welke ge tuigden van groote dankbaarheid. Er is gezegd, dat _er weinig dankbaarheidl ge toond is, door andere dan door den- werk mansstand. Ja, wanneer het enkel in feest vieren bestond, dan \yas deze opmerking juist geweest. Doch hét Patroons-blad! en de „Hanze" hebben uiting gegeven 'aan hun groote waardeering. Het is gelukkig, dat dit zoo gegaan- is, daar de „Rerutn Novarum" ook voor de „Hanze'' van onberekenbaar groot nut is -geweest. We weten toch, dat de maatschappij d-oor- 'C*u-door ziek is. Nu is het maatschappelijk vraagstuk: hoe wij die kwalen kunnen bestrijden? Met deze vraag zal ieder zich moeten bezighouden. Wij zullen vanavond alleen aam dat deel van dit vraagstuk onze aandacht schenken, dat de vereeniging zelve raakt. Een werkman- voorzien van alle moge lijke hulpmiddelen moet eerst en vooral tetf goed zijn, wil hij goed werk prestee- ren. Evenzoo is het m-et de „Hanze", waar om wij de vraag stellen: „Hoe moet een R.K. Middenstands-vereeniigiing zijn, wil zij berekend zijn voor haar taak?" Welnu: eerst Roomsch-Kathotiek in den- vollen zin Van het woord! Dit is zij niet, als haar leden menschen zijn uit R.K, kringen; ook biet al worden de vergaderingen geopend en gestoten met gebed! Roomsch is een vereeniging, als zij eein Roomschert kijk op het leven heeft en als hiernaar wordt gehandeld. Wanneer wij in ons leven een handeling Stellen, dan moet deze genoemd -kun-nen Worden, als staande in den «Ji-enst van God. De tijdgeest heeft veel verwarring ge geven. Hoe velen mieenen toch hun tijde lijke zaken te kunnen behartigen, zonder rekening te houden met de eeuwigheid De „autonome" m-ensch wordt tegen woordig gepredikt. De m-ensch, die zich zelf als hoogste wet beschouwt en niets aanneemt op gezag. Op Godsdienstig gebied tvorden zij gelukkig onder de Katholieken niet veel gevonden, doch op economisch terrein zijn er vele aanhangers, ook onder de Katholieken. Dit is wierook branden- aan den tijd geest, doch dit is strijdig m>ef den Katho lieken -geest. Deze theorie heeft echter een groot gevolg gehad, n.L dat h-et be grip Godsdienst gekrompen is binnen een kringetje van Godsdienstige -practijken. Nu moet een R.K, Middenstands-vereen-i- gin-g er voor zorgen, dat hare leden tegen dien verkeerden regel worden gewapend en hun leven inrichten volgens onzen H. Godsdienst. Do „R-erum Novarum" geeft hierop een antwoord, waar zij spreekt o-ver de ver een ig-ingen. Evenals voor die werklied-en moeten voor den middenstand, met hulp vain Kerk en Staat, waar het particulier iuiiitialtief tekort ikomt, vereen ig-ingen worden opgericht. De „Rerum- Novarum" zegt o. a.„Dat bovenal de aandacht moet gewijd worden aan de Godsdienstige en zedelijke volma king van- de led-en -der vereeniging." Doen wij dat uiet, dan- staan wij gelijk met hen, die groot gaan op het fe-it, dat zij zich -niet met Godsdien-st inlaten. Het moet bet werk dér vereeniging zijn, dat geen der leden diensten bewijzen aan hen, welke onze moeder, d-e H. Kerk, slaan. Wanneer iemand als Roomsch man al zijn zaken behandelt, zat hij levensgeluk vinden. Zoo -is het ook met de vereeniging, wanneer dit vertrouwen i-n- haar aa-nwezig is, dan zal ze zich door alle moeilijkheden heen slaan. Waar is toch- het woord van Christus: „Zoek eerst het Rijk Gods en het overige zal u worden toegeworpen." Zeker, ons Rioom-sch werk is zwaar. I-k denk hier aan den B. Paulus, die zegt: „Wij prediken Christus, den- gekruiste, voor de Joden een ergernis, voor de heiden-en een dwaasheid" Zoo is het ook m-et ons heilig geloof. Zij geloov-en niet, dat de vervulling van ons Rooimsch beginsel een levensgeluk is, terwijl- het -moderne ongeloof ons kinder achtig noemt. D-e taak is moeilijk, doch kost wat k-ost, deze beginselen moeten den led-en worden bijgebracht. S-pr, citeert uit den Vastenbrief, ho-e Monseigneur klaagt over de inzinking van het Roomsch beginsel, wat Z. D. H. con cludeert -uit het steunen van d-e z.g, neu trale pers, het lid1 zijn van niet-Ka-th, ver- e-enigingen e. d. Betreffende de Zondagsrust -deelde spr. eenige voorbeelden mede, waaruit duidelijk bleek, dat God ons niet beschaamt, wan neer wij op Hem vertrouwen. Christus zeide toch tot zijne weinige leerlingen „Vreest niet, klein kudde k-av want het heeft mijn Vader behaagd u een Rijk te geven," Wij -moeten terug naar den Christus, Die gezegd heeft: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven l" Welnu, zijt ge allen overtuigd van dit heilig Roomsch beginsel, werk dan met alle energie, die in u is, ter verbetering der leden en ter verheffing van den geheel-en Middenstand. (Daverend applaus.) De Voorzitter dankte de Eerw. S-pr. voor zijn keurige rede en sprak den wensch uit, dat deze rede rijke vruchten moge voortbrengen. De beer Geels stelde voor, den heer Jacobse te verzoeken iets betreffende de oorlogs-molest.verzekering mede te deel-en. De heer Jacobse deelde medie, dat de Commissie van -oordeel was, dat het zeer wenschelijk is om voor de led-en, die have en go'ed aldus verzekeren willen, een ver zekering te willen oprichten. De Commissie meende echter op grond van eenige technische redenen, de ver zekering niet in eigen beheer te mo-eten nemen. Hiervoor zijn wij in connectie ge-tre den met een Zutfensch-e firma, die bij vol doende deelname zeer lage premies zal noteeren voor de „Hanze", Dit zal dan worden een onderlinge verzekering, waar door bij groote deelname de contributie zal zijn 25 cent per mille voor onroerende en roerende goederen. De verplichte beta- ting, bij eventueel-e schade, zal zijn t-en hoogste f 20.— per mille. Hierna volgde sluiting met Chr. groet. LIJST VAN KI ESGER'EQHiTIGDEN VOOR LEDEN VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Burgemeester van Alkmaar, gelet o-p het Koninklijk besluit tot vaststelling van een algemeen reglement voor de Kaïm-ers van Koophandel en Fabrieken, noodigt h-en, die niet op de in het jaar 1914 vastgestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kun nen maken o-p de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli- a.s» ter gem-eente-secretarie aangifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde formu lier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijgbaar zjjn. Art. 6 van het reglement bepaalt, dat men om kiez-er van leden ee-n-er Kamer te zijn moet voldoen aan de volgende voor waarden: A. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is geves tigd; B. aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid. PLAATSELIJK NIEUWS. WORMERVEER. R eg ee rings varkens. Wegens de vele klachten oyer het niet verkrijgbaar zijn valt een voldoende hoeveelheid var- kensvleesch- in onze gemeente, is het aan tal regeerinigs varkens, dat wekelijks- 17 be droeg, met 6 vermeerderd- en nu vastge steld1 o-p 23. Verloren. Dinsdag werd d-oor een heer uit Amsterdam, die een wandeling langs de Zaan had gedaan van Z-aanidlam naar W-ormerveer, bij de politie alhier aangifte gedaan, dat hij een enveloppe met f 185 aan bankpapier had verloren, in bank biljetten van f 100, f 60 en f 25. De vin der van deze geldswaarde is tot dusverre niet komen opdagen. Geme-entezorg voor levens middelen. Door hiet Bestuur onze ge meente is een opgave gedaan van al het geen in 1913 door bemiddeling van het Gemeentebestuur is veiri-cht met betrekking tot h-et verschaffen van goedkoope levens mid-delen aan de ingezetenen. Van 26 Mei—31 Dec. 1915 is uitgegeven 112000 K,.Gi. ©ngebui-M m-eel tegen f9 de 100 K-Gi. Het aantal brood-kaarten vermin derd-? van 1200 op 26 Mei tot 600 op 31 Dec. Aan de gemeentelijke vischkraain .werden van 23 Juli—31 Dtep. 1915 verkocht 13600 -pond1 9chelviseh, 3700 pond schol, 600 pond gul, 1300 -pond1 wijting, 300 pond poon en 187 -pond spiering. De prijzen- voor deze vischsoorten -liepen tussch-en- 8 en 16 cent per pond. Van 13 Juli—31 Dec. 191'5 werden ge leverd 427 regeerings-varkens, met een to taal sla-chtgewicht van 46897 K,G. De volgende versche groenten werden van- 27 Oct.—31 Dec. in. dieze gemeente van regeeringswege ontvangen: 9050 K.G. uien, 9900 K.G. knolrapen, 2750 K..G wor telen, 8300 K.G. roode kool, 6700 K.G. gele kool -en 1200 K.G. witte kool. Aan vatgroenten werden ontvangen- 12 vaten zuurkool, 3 vaten slaboonen en 3 vaten snijboon-en. Op 31 Dec. 1915 werden ontvangen 1000 KrG. bruine boon-en -en 800 K.G. groene erwten. De winkelprijzen hiervoor waren 20 cent per K.G. bruine boonen en 21 oe-n-t per K.G. groene erwten. De kwaliteit der boonen en erwten was uit stekend;. LANGENDIJK. Op initiatief der R.K- Landarbeiders- vereenig-ing alhier is de vorige week een gecombineerde vergadering gehouden met nog '5 andere oorpora-tiën aan den Laingen- dijk, welke Dinsdag j.l. is voortgezet Het doel dezer vergadering was het ver krijgbaar stellen van goedkoopere levens middelen zooals: aardappelen, groenten, melk, enz. Daarvoor is een adres gericht aan de 4 Burgemeesters van den Langen- dijk. Moge zij met -een -goede uitslag worden bekroond, want de prijzen staan ook hi-e-r zeer hoog. Op een vergadering der Rijw-ietolub „St. Nico-taas" is besloten om op Donder dag 29 Juni (Petrus en Paullus) een bede vaart te houden naar Oesdorn. Aanvanke lijk was besloten dit te doen op 22 Juni, doch -daar het dan geen Zondag meer is, 'konden de leden zich bier niet mede ver eenigen. Door het bestu-ur is een regeling opge maakt, waarin ais uur van vertrek staat aangegeven 's namiddags 12 uur 45 bij de oude kerk te zijn. Niet-le-den mogen aan deze tocht deelnemen tegen betaling van f0.50 volgens reglement OUDKARSPEL. Een meevallertje. Zaterdag 1.1. had het werkvolk van den zaagmolen een mee vallertje van f 25,—, als een extra gave ter bestrijding vah den steeds dluurder wordende levensmiddelen. Mogen meerdere patroons dit voorbeeld volgen. DE RIJP!. Tot Wethouder dezer gemeente is be noemd de h-eer H. J. Havik; tot lid van de Sch'attingsco-mimissie voor de Inkomsten belasting de heer J. Visser» De beslissing omtrent de waterleiding is aangehouden, ZIJDEWIND. Tot watermolienaar in den Slootgaard- polder is benoemd de heer H. Bommer Az., thans in gelijke betrekking in den Spek- eterspolder. OBIDAM. In de Donderdagavond in het Café „de Admiraal" gehouden zeer goed bezochte vergadering van de R.K- Kiesvereeniging, hoofdzakelijk belegd met het oog op de a.s. Statenverkiezing, werd door den Voor zitter gewezen op het groote gewicht dezer verkiezingen en den kiezers dringend1 ver zocht allen trouw ter stembus te komen» Mededeeling w-erd gedaan van den stand der partijen i-n deze g-emeente, waaruit bleek, dat door de goede zorg der Kies vereeniging het aantal R. K, kiezers weer flink was vooruitgegaan, In de vacature»,B. de Jong (overleden) werd tot bestuurslid gekozen- de heer J. N. Buis te Spierdijk. LANDBOUW EN VEETEELT. (Vervolg.) warmoezerijgewassen. Dooreengenomen is de stand der ver schillende warmoezerijgewassen zeer bevre digend. In de Noordelijke provinciën, alsimede in NoordhHo-ïland, weirdl nog al geklaagd over het kiemen der snij- en slaboonen, hetgeen wordt toegeschreven aan de min-dere qua- .fite.it van het in 1915 gewonnen zaaizaad. In enkele streken hadden gewassen te lij-den van den hoogen polderwaterstand en van de groote vochtigheiddaardoor was de opbrengst der asperges in Noord-IHoll'and kleiner dan verleden jaar, terwijl door die zelfde oorzaak de erwten in Ter Aar en Alkemad-e een licht gewas gaven» In Zuid- Holland led-en ook de vroege aardappelen in sdmmige streken van het water. In N-oord-Ho-lland doet de koolvlieg schade aan de bloemkool. a. Onder glas. Komkommers. De stand is zeer goed in het rijk van Nijmegen, de Langstraat, Zuid- en Noord-Limburg; go-ed tot zeer go-ed in het W-estland, op de ZuidUHolIand- sche eilanden en- op Walcheren; goed in Friesland, Gelderland ten Noorden van dan Rijn, Utrecht en omstreken en- de omgeving van V-eer, Gouda, Berger» op Zoom; Breda, 's-Hertogenbosch en in Noord-Limburg; vrij goed tot goed te Hoogezand-Sappemeer; vrij goed in Groningen, Overijsel, deOver- Betuwe en Rijnland-. Tomaten. Deze staan zeer goed in Hoogezand-Sappemeer, in d-e Over-Betuwe, op Walcheren, in de omgeving van 's-Her togenbosch -en- in Limburg; goed tot zeer goed in de omgeving van Utrecht, in h-et Westland en op de Zuid-Hollandische eilan den; goed in Groningen e. o», Kantens e. o., Rijnland Bergen op Zoom e. o» en Breda e. o.; vrij goed in Overijsel en Noorde lijk Gelderland, Veer e. o. en Gouida e. o. Meloenen» Hiervan is de stand zeer goed' in Zuid-Limburg; goed in ZuitkHoJ- land, in de omgeving van- Breda en 's-iHer- togenbos-ch en in -midid-en-Limburg; vrij go-ed op Walcherenvrij goed in Overijsel en Noordelijk Gelderland, in- die omstreken van Lent en van Utrecht en in Rijnland. -b. In de open lucht. S '1 u i t k o- o i De sluitkoot staat zeer goed in Hoogezand-Sappemeer, Winschoten e. o., in den N.WL Tioek van Friesland! en in West-Friesland; goed in Groningen e. o», Kantens e, o», Gaasterl'and, Assen. e. o., Gelderland ten Zuiden van- den Rijn, Lan- gen-dijk e. o», Winkel en Nieuwe Niiedorp en in Noord-Liin-burg, Overal elders is de stand vrij goed tot go-ed of vrij goed» Bloemkool Zeer goed is de stand in Hoogeza-ndi-Sa-ppemeer, Veer e. om., goed tot zeer goed1 in West-Friesland; goed te Groningen e. o», Kaïntens e. p., Fries- lands N.W, hoek, Heeren-veen e» o., Gaas- terliand, Assen e. o., Over-Betuwe, Tieler- waard, Rijk van Nijmegen, Langendijk e. a en Noord- en Zuid-Limburg; vrij goed tot goed in Zeeland; vrij goedi in Loppersum e. o», Leeuwarden e. o., Drachten e. o. en Utrecht e. o.; matig in Overijsel, Noor detijk Gelderland, Winkel, Nieuwe Ni-edlorp, Zuid-Holland en middien.Liinburg; vrij slecht tot matig in Noord-Holland en vrij slecht in de- omgeving van Zaltbom'mel» Vroege aardappelen. Hiervan is de stand zeer goed in Groningen, Langen- dijk e, o», Winkel, Nieuwe Niedorp, West- Friesland en Hilliegom; goed tot zeer goed in Friesland en Gelderland ten Zuiden- van den Rijn; goed in Assen- e. o»; vrij goed tot goed in Limburg; vrij1 goed1 in Overijsel, Noord-Gelderlla-nd, Rijnland1, op Walcheren en- in Noord-Brabant; matig im Zuid-Hol- tand. T u i n boon en. De tuinboon-en staan zeer goed' in Kantens e. o., alsmede in. het Rijk van Nijmegen; icveral elders goed, be halve in Leeuwarden- e. o., Overijsel, Noord- Gelderland, L-ent e. o., Utrecht e. o. en West-Friesland, waar de stand vrij goed! en op Zuid-Bieveland, waar hij vrij goed tot goed' is. Wortels. Deze staan zeer goed in het Rijk van Nijmegen, Z.O» Utrecht en de Langstraat; goed in de omstreken van Winsch-oten, de Tieler- en Bommelërwaard, West-Friesland, Zuiid.HpIand; in die om geving van Bergen op Zoom, Breda en 's-H-ertogenbosch, Noord- en Zuid-Limburg vrij goed' tot goed in Friesland en Zeelandl; vrij go-ed irf Overijsel, Nooird-Gelderfand, de Betuwe., Utrecht e. o., Langendijk e, o., Rijnland en aan den Maaskant; matig in Groningen, Kantens e. o._, Veer en- midden- Limburg. S to k sn ij bo on en» De stand is bijna overal goed' tot zeer goed; vrij goedl in dë omgeving van Leeuwarden en- Gouda- en in Kennemertandmatig in Overijsel en Qel- derl'and, ten "Noorden vam dien Rijn» Stam-slaboonen. De stand van. dit gewas is over het algemeen goed of nog iets beter. Zeer goed staan- zij- in- de Bleem- ster, de omgeving van Ter Aar—Alkemade en Noord-Limburg; vrij goed in Kennemer- land en Gouda e. o»; matig im Overijsel en Noordelijk Gelderland. Erwten. De ■erwten staan- vrijwel alge meen goed tot zeer goed. De stand is vrij go-ed in de omstreken van. Groningen en midden-Limburg; matig te Alkemad-e—Ter Aar. Asperges. Deze staan uitmuntend in Zuid- ert midden-Limburg; zeer goed in het Rijk van Nijmegen, op Walcheren en in Noord-Limburg; goed: i-n de overige streken van. het land. Sl'a. Hiervan is de stand overal goed: tot zeer goed, behalve in Veer e. o» (vrij goed). Aard bei-en. De aardbeien- staan uit muntend in het Rijk van Nijmegen; zeer goed te Kantens e. o., Loppersum- e. o., in Gaastertand, te Assen e. o., in de Over- Bletuwe Ti-eler- en Bo,minderwaard, te Lei den -e. o., in Zeeland, Noord-Brabant, be halve Bergen op Zoom e. o,, Zuid-Limburg; goed te Winschoten, in- N.Wi Friesland, Overijsel. NooTd-Oelderland. Kennemerlandi, West-Friesland, de Beemster en Zuidi-Hot- land; vrij goed' te H-eerenveen en Biergen o-p Zoom e. o,; matig te Drachten. GEMENGD NIE|JWS. Amsterdamsche tooneeltjes. 'n V r o u wen-d-emons t rati e. Een driehonderdtal vrouwen begaf zich- Vrijdag middag, na 'afloop van «ene vergadering in „Nieuw Vondel", belegd door dé „Vrije socialistische organisatie", in optocht naar -het Stadhuis. Ze droegen schilden in dien stoet mede m-et opschriften als-: „Arbei ders protesteert tegen de uithongerings- politiek der Regeering"; een- hunner had 'n stuk bruin firood op de punt van een paraptuie gestoken. De politie leidde d-e vrouwen tot voor den hoofdingang op de binnenplaats en daar stonden ze te wachten m-eer dan een uur lang, onderwijl een deputatie uit "haar mid den m-et den Burgemeester confereerde. Hét ongewone schouwspel, zoovele vrou wen op het Prinsenhof, verwekte heel wat bekijks bij het publiek, dat door de politie op eerbiedigen afstand wefd gehouden. Zelfs de immer nijvere Stadhuisambtenaren legden 'n oogenblik de pen neer om de demonstratie in «ogenschouw te nemen. Te kwart voor vijf was het onderhoud afgeloopen en trad de deputatie der vrou wen met den heer Kitz, searetaris van het P. A- ~S., aan het hoofd, naar buiten, met luide kreten der verzamelde vrouwen begroet. Van de pui van het Prinsenhof werd toen verslag gedaan- van het onderhoud met d-e heeren Burgemeester en Wethouder Wibaiut. Toen de heer "Kitz aan de verzamelde vrouwen meedeelde, dat hem gezegd was, dat een bezending aardappelen naar Am sterdam, kwam, begon een luid gejoel en ge schreeuw :v Wij willen geen rotte aardappelen uit Rotterdam vreten. De heer Kitz wenkt om stilte en ver volgt: De Burgemeester zei, Bat er om dezen tijd' altijd slechte aardappelen zijn, maar.... Die vreten wij' niet, schreeuwden de vrouwen. Geef ons wittebrood, riepen anderen. Hoe jullie je smoel; klonk weer van anderen kant. De heer Kitz, met verheffing van stem: Op zeven plaatsen in Friesland zijn de aardappelen in beslag genomen en die ko men volgende week allemaal naar hier. Hoera! Hoera! riepen de vrouwen. En als dit nog niet genoeg is, vervolgde de heer Kitz, dan zullen wij moeten aan dringen bij de Téegeering Naar Den Haag, schreeuwden d-e vrou wen om meer aardappelen te sturen Lusten wij niet! klonken, kreten. En als er winfceli-ers zijn, dlie geen aard appelen willen leveren, dan- moeten wij de klachten daarover, vervolgde de spreker, brengen bij de politie, maar dat doen wij niet, wij zullen in ellke wijk zelf een- klach tenbureau openen en daar -die klachten op stapelen en dan Ja, ja, schreeuwden de vrouwen. En de gistriep een- stem. Er is -genoeg gist in Amsterdam zei de Wethouder hoor, hoor! schreeuwden dte vrouwen. Dat is niet waar, zeggen de bakkers, riep een stem. Vrouwen, 'laten we -nou gelooven wat de Wethouder -zegt, hij spreekt het tegen, er is gist en den 24-en krijgen wij witte brood1. Neen nou, riepen stemmen. Maar vervolgde de heer Kitz nog, hier kunnen ze ook alles niet dioen. Hier zijn ze weer afhankelijk van Den Haag.... Maandag naar Den Haagriepen onder luiden bijval vrouwen.,». En daarotn moeten de vrouwen, ging de spr. voort, hun machtswil toonen, en als het niet gaat, zooals 't moet, dan allen naar Den Haag! De volgende week zul ten wij- weer -een bijeenkomst bijeenroepen en zien wat dan -gebeuren moet Met luide kreten van -instemming werd dit slotwoord- begroet. Dé verzameling vro-uw-en, die reeds aan merkelijk gedund was en- onder het lange wachten langzaam verliep, trok thans af. De menigte verspreidde zich; terwijl uit veter vrouwen mond nog menige klacht geslaakt werd over het dure brood, het gebrek aan aardappelen en de werkeloos heid. Een vrouw riep, al in geen zes weken een aardappel in haar -dte hebben gehad, en n-ou schepen ze ons weer af. Het onderhoud met den Burgemeester werd gevoerd in de Raadszaal en bij-ge woond door den Wethouder Wibaut. Lefe Posthema! Uit het Geldersche: "Zaterdag voor Pinksteren is 't markt in ons stedeke. Boeren en boerinnen hebben van alles aangevoerd wat de magen der stadsmenschen kunnen begeeren, en ver koopen duur.peperduur. Tegenover de firma Jaspers staat boven op een, bij een kastelein in de buurt ge leend tafeltje, een, naar zijn dialect te be- oordeeleri, Amsterdamsche jood met „ho- rolosies te khoop. Faine horolosies met 'n heel jaar charansie". Met 'n bewonderenswaardige welspre kendheid beveelt de koopman zijn waar aan en onuitputtelijk is hij in de opsom ming van puike kwaliteiten van het won- derfabricaat. Dan daalt hij van zijn tafeltje en met een horloge in de hand gaat hij al pra tend tusschen het kringetje belangstellen den en houdt 't hier en daar de menschen aan het oor, om hen te overtuigen, hoe prachtig en veerkrachtig het tikt. Treedt een kooplustig, jolig uitziend oud boertje naar voren Lao mien dat dieng 's kieken, joeng, De jood geeft hem met een vloed van lofprijzingen het horloge in de hand. Het lijkt wel goud; 'n dubbele kast, die open springt van voren, als je op. 'n knopje drukt, -en 'n prachtige, zware ketting. Grootvader betaalde voor zoo'n familie stuk wel 150 tot 200 gulden. Wa kost da ding, he? informeert het boertje, na het van alle kanten bekeken en zich overtuigd te hebben dat hetien- derdaod löpt. Geen honderd, geen vijftig, geen vijfen twintig, geen tien gulden, zegt de jood; geen vijf gulden zelfs; nee; hier, vierhon derd en vijftig cent, en geen half ie minder. „Mien", zegt het boertje en steekt het uurwerk in z'n zak. Dan trekt hij uit z'n broekzak een lan ge beurs te voorschijn met klinkende gul dens en rijksdaalders, scharrelt er diep in en haalt twee rijksdaalders voor den dag die hij den jood overreikt. De jood wil hem twee kwartjes terug geven, maar hoogmoedig wijst het boertje die af. Hij wil geen horloge van onder de vijf gulden in z'n zak, zegt-ie en verdwijnt tot groote vreugd der omstanders. Dan trekt de jood van leer en er volgt een schitterende hymna op de gezegende oorlogswinsten van de boeren, die, o tee- ken van het einde der dagen, fooien gaan geven, in plaats van, zooals vroeger, een halfje in tweeen te bijten,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5