TWEEDE BLAD. Geschiedenis van de Beeltenis der Lieie Vrouw van iliiiddurenden Bijstand. Zaterdag 24 Juni 1916. Ho. 73. »\S BLAD Op het -eilandl Candiia of Kreta, i-n de Middelïandsdie Zee, sedert 1204 ©tg-endoin, der machtige republiek Venetië, woonde tegen het -einde der 15de eeuw ©en koop man, van elders. afkomstig. M|et ve-le an deren. voor hun leven bevreesd, be-sloot 'hij voor 'die aanvallen der Turken te vluchten en naar het vasteland over te sjieken. Zijn pield -en kostbaarheden nam- hij- mede. On der zijn -bezittingen bevond zich een merk waardige schilderij, voorstellende die HL Aloederinaagd -met het .Goddelijk kind op den linkerarm. Nauwelijks op zee, werden de sichepe- jin'oien door -een geweldigen- storm over vallen. waarbij het sidhip dreigde te ver gaan. .Vol betrouwen op Maria's voor spraak en bescherming richtten echter al- Jen- op verzoek van den koopman hunne beden tot de 'Hl. Maagd-, wier beeltenis hij hun toonde. Onmiddellijk daarop bedaarde de zee, de hemel veAe-Mendle en na een voorspoedige reis werd' Italië bereikt. De koopman reisde naar Rome, werd daar ten huize van een zijner vrienden doodelijk ziek en verzacht op zijn sterfbed zijn gastheer er voor te willen zongen, dat de schilderij, waaraan hij zoo-zeer gehecht was, in een der kerken van- Rome ter openbare weering zou worden uitgesteld De gastheer zou den- laatsten- wil' van den bevrienden koopman ten uitvoer leg gen, doch werd daarin v-eirlhimdlerd door zijn echtgenoot©, d'ie tot geen prijs de schoone beeltenis wilde afstaan. De Hl Maagd gaf echter tot -driemaal toe den zwakken echtgenoot in een droomge zicht te kennen, dat hij zijn belofte aan den stervenden vriend gedaan, had na te komen en dat het Gods- wil was, dat deze beeltenis in het openbaar zou worden vereerd!, doch -niets baatte. In een vierde verschijning werd1 den man gepegdi, «Jat waar hij bleef weigeren de bevelen der Hie- ntelsche Maagd1 uit te voeren, hij! eerst het huis moest verlaten, v-oor de s'öhilderij naar haar bestemming kon worden overgebracht. De man stierf weinige dagen later. Doch de tegenstand der vrouw was nog niet gebroken. Na verscheidlin-e wonderbare teek-enen, waarbij de Hl. Maagd aiain het dochtertje der hardnekkige vrouw verscheen' en haar mededeelde, dlat Onze Lieve Vrouw van Aitijddurenden Bijstand! in, ©en kerk te Rome ter vereering wilde worden uitgesteld en wei tussch-en de kerk van Maria de Meerdere va-n St. Jan van Lateram-en, was eindelijk -de tegenstand1 der vrouw over wonnen. D-e schilderij werd den 27sten Maart 1499 in plechtige processie overgebracht naar de St. Ma-tth-eus-k-erk e-n daar aan de Pa ters Augustijnen, toevertrouwd. De veree ring der Madonna nam in korten tijd ondier de burgers va-n Rome een hoog© vlucht en het duurde niet lang, -of een groot aantal lex-voto's bewees, dat Maria met milde hand hier hare wonderbare gunsten uitdeelde-. Door de -eeuwen heen schonk d-eze 'wonder dadig© Madonna hare genaden aian allen, di-e -er haar hier om kwamen simeeken, en het bedevaartsoord we-rd' dlrpk bezocht. Toen votgd-e in- 1811 de Fransche- -Q-ver- heers-ching, kerk en klooster werden- ver woest -en de Paters Augustijnen namen hun toevlucht tot -een andere kerk, St. Maria in Rosterula, waar het bee-ld' der HL Maagd- in d-e huiskapel werd1 geplaatst, om het t-e verbergen voor het spiedend oog der Frans-che ov-erheersch-ers. H-et volk wist -niet waar d-e miraculeuze beeltenis was gebleven en hoorde- er mi-et nve-er va-n spreken. De oude Paters Augus tijnen, dii-e -den roem en de- -glorie idler Ma donna -hadden g-eken-dl, stierven .langzamer hand uit, tot ten slotte d-e -o-ude- broeder Ors-etti de eemige was, die wist, waar de wonderbare schilderij- we-rd' bewaard. Atsof die Voorzienigheid' h-et zoo- had' be- paatd', leefde juist in di-e jaren omstreeks 1850 de jeugdige Mi-cha-el Marchii, die -die vrieridi der Paters Augustijn-en en de ver trouweling van tjen ouden broeder Orsetti was. Menigmaal' had' deze d-en jeugdigen leek gesproken -over die wonderbare beel tenis. I Op 86-jaqglen leeftijd stierf broeder Or setti in het jaar 18.52. Dri-e- jaar daarna trad Marchi in d-e orde dier Redemptoris ten en jar-en later herinn-erdie Pater Mar- z'ch- in zijn -gesprekken met de andere -paters; dat hij d-e plaats kende, waa-r de miraculeuze beeltenis werdl bewaard, waar over -reeds langen tijd1 in het klooster wend- gesproken. e 'Hioogw. Pater Nicaiaus Mauron, al gemeen overste van d'e Congregatie des Allerheiligste Verlossers, werd m-et dé zaak in kennis gesteld! -en deze verkreeg den lld-en D-ecember 1865 een au-diëntie wj Z'. Hl. Paus Pius IX, Die- HL Vad-er wii- ig.de onmiddellijk h-et hem aangeboden smeekschrift i-n en gelastte, d'at d-e schil-, derij zou worden geplaatst in de- kerk van ™n Hl Al'phonsus, gelegen op de p-laats waar vroeger d-e kerk stond, waarin de beeltenis w-erdl vereerd, tusschen St. Jan van Lateran-en en Maria d-e Meerdere. Den 19-en Januari 1866 werdl de won-der- bare beeltenis- overgebracht naar deze kerk, terwijl d'e Generaal der Redempto risten van den HL Va-d-er d-e opdracht kreeg te zorgen, dat „d-e Moe-der van "Al'tijidi- ur,enden B-ijstan-di" overall bekendl zo-U Worden. En sindsdien wijdden de zonen van St. Alphonsus hun krachten aan d'e vervul ling dezer opdracht, met het resultaat, -dat d'e devotie van O. L. Vr,. van Aitijddurenden Bijstand thans, ov-e-r de gelieclie aar-die ver breid1 is. Al' wie van- de wedervinding en het her stel, d-e voorgeschiedenis en het historisch kara-kter d-er beeltenis enz. m-ae-rdiere bij zonderheden ve-rlangt te weten, kunnen wij m-et v-ejtrouwen verwijzen naar het onlangs verscben werkje van Pater J. L. Jansen: „O. LL Vr. van Aitijddurenden Bjjsiand. Feestgave bij he-t gouden ju-bilé der weder vinding harer jjeteekenis", waaraan ook -enkel© bijzonderheden in dit kort O-verzicht verm-eld1, ontleend zijn. GASAANVAL. Een heldere onrustige sterrennacht. De bliksemflitsen der vuurraketten scheuren telkens weer het donkerblauwe luchtgordijn uiteen... geweren knetteren en in het Oosten bulderen de kanonnen. Takken vallen lang zaam krakend naar beneden. Geweerkogels komen aangesuisd. Mijn tien telefoontoe stellen brommen en soemen en lijken wel gek. Maar mijn batterijen zwijgen... Weer stijgt een vuurpijl op. Hoog, heel hoog werpt hij zijn kleurige sterren uit. Dan nog een... en nog een... en het geschut dondert nog heftiger, aan alle kanten gillen de shrapnels, fluiten de kogels. En wij, wij kennen het teeken dat zoo juist gegeven werd, en bovendien meldt de telefoon korter sissend „Gasaanval De giftgolf komt... wij zijn gewapend. Gasmaskers voor! In een oogenblik tijds hebben wij ons als roovers vermomd en wachten nieuwsgierig op den strijd met het onbekende wapen tégen den onzichtbaren sluipenden en ons tot dusver ook onbeken den vijand. Hoe zou het zijn, dat gas. En met een gevoel van verlangen wach ten wij de golf af... Zij komt. Mijn oogen steken en ik doe het masker weer voor. Dat is dus de slui pende vijand, de giftgolf die niet om te brengen is, de tegenstander met de tarnkap. Zij stroomt thans over ons heen, wij zijn in haar macht en ons leven hangt af van de kalipatroon die ons lucht schenkt, mid den in haar verpestenden adem staan wi] die onze kleeren doordringt. v Wat een vreeselijke, maar ook wat een armzalige vijand. In zijn bankring knetteren de geweren verder en het te Oerri! Oerri! brullen van den aanstormenden vijand wordt verstikt door het razemje knetteren der machinegeweren. Die hebben geen masker noodig, en de kanonhen ook niet die thans uit de verborgen diepte van het woud hun honderdvoudigen dood spuwen, brullend en huilend als eeuwig trouwe_ honden. Zij -zijn gewapend tegen het gas want zij hebben geen lucht noodig. Wat een arm zalig wapen, wat een armzalige vijand die onzichtbare tegenstander, het gas... Ik voel een eigenaardige pijn in.de borst. De lucht die ik adem- is zwaar en hard. Bij eiken ademtocht moet ik haar inslikken. Het -masker drukt als een looden last op mijn gezicht, de groote glazen veroór.zaken een ontzettende pijn aan de oogen. Ik heb een gevoel alsof ik in een duiker pak op den bodem van de zee sta en heel den Uceaan op mij voel drukken. Lucht moet ik hebben, lucht. Ik maak de riemen van mijn masker los, maar vreeselijke steken voel ik in de slapen en instinct matig haal ik de riemen weer aan. De telefoon in de hand met de looden zwaarte van het-masker voor 't gezicht geef ik half onbewust mijn commando's. De groote glazen oogen waardoor ik thans moet zien, boren zich stom in den brul lenden, knetterenden door bliksemflitsen verscheurden nacht, den nacht die een uur geleden nog een stil blauw fluweelen gordijn --was. Ik wil naar den kijker eu trap op iets weeks; ik buk... een doode muis. Die had geen masker... Wat een vreeselijke tegen stander, die sluipende, onzichtbare, niet te dooden vijand... Ik houd het niet meer uit in mijn slapen hamert het als bezefen; ik voel hoe het bloed met razende snelheid door mijn aderen stroomt. Ik scheur de riemen van het masker uiteen... en ,adem reine, frissche lucht. Een zachte bries komt uit het zuiden, zij heeft de giftgolf weg gevaagd... Het gevecht verflauwt; steeds doffer wordt het gedonder. De flikkerende lichten die de nacht verscheurden, dooven uit. Het wordt kalmer, ik adem diep, heel diep, terwijl boven mij het donkerblauw fluwëelen nachtgordijn zicli langzaam en zachtjes ontsluit... „Vossische Zeitung", tot betaling in drie jaar zou voorstellen, doch -e-en normale belasting voor drie jaar. M-et d-e Regeering was spr. het voort® -eens, dat -de heffing vooral' ten- laste der beter .gesitueerden moet komen. Evenwel vond hij m-et -d-er» h-eer Kooien, dat d© druk w-el wat al te veel op de inkom sten uit vermogen- zou gaan rusten. Waar om hij, teneinde een verschuiving naar de inkomsten uit -beroep of bedrijf te verkrij gen, het denkbeeld' opipferde in 3 jaar ander half maal -een gewone inkomstenbelasting extra te heffen inplaats van in één jaar -eenmaal een dubbele inkomstenbelasting. Waar-naast dan de door de Regeering voor gestelde -extra Vermogenbelagting zou moe ten verva-l!en, doch h-et hierdoor geleden verlies den deel© zou moeten woinden- inge haald! -door 3 jaar lang een dmbh-ele ge wone vermogensbelasting te heffen en deze inplaats van proportioneel zoodanig pro gressief te miaken, dat daardoor een yi-erdie van de extra-vermogenbetasiting der Reg-e-e- ri-ng zou worden -opgebracht. Hle-eli veel -bedenking zoud-en wij daar op het -eerste gezicht niet tegen he-bben als de voorsteller maar goed' zou kunnen vin-den d-e Ilag-ere inkomens n-i-et te bet-rek ken in -d-e -door h©m- -bepelite ve-nho-o-g-itig der Irikoimstenhelasjing; want van di-e-lagere inkomens kan h-eusdh niiiet veell me-er af, alfhan-s ni-e-t m-e-er dan d-e Rege-eriing ervan wil 'halen. Die h-eer Visser van Yzendoorn (V.L.) verz-ette zich voorts tegen- alle denk beeld-en- uit de voorgestelde belasting m-e-e-r te haten dan d-e door die Regeering ge- wenschte 80 a 85 milfioén'. -D-e beer T-er Laan (Rotterdam) (S.DlA.-PL) wilde ook de- vennootschappen i-n h-et Re-ge-eriingsvoor- st-el zien opgenomen. De heer M a r c h a n t had bet voors-t-el-B: o s c.si. te verdedigen en deed id'ait in een nogal -uitvoerige rede. De -m-otie-iH u-g-e n h o 1 z, inhoudende het verzoek aan d-en Minister van Marine, o-m van de -uitzending van zee-miliciens naar N-ed-ertandsiéh-Indië af te zi-en, werdl na de pauze v-erworp-en m-et 50 tegen 18 stem men. D-e sociaaldemocraten ;en de vrijzinnig- democraten stemden voor. BINNENLAND. VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Dlonderdag 22 Juni. D-e verde-digingsbelastingen I ten II -en 'het voorstel-B o. s c.s-,tot heffing eener bui tengewone oorïogstoe-lasting verschenen weer -eens ten tooneelle-, na sinds Vrijdag der vorige w-eek achter de coulissen te heb ben gerust. Nog vele sprekers zeiden -er het hunne van. f Het meest opmerkelijk was de re-de van den heer Die Monté Ver Loren (A.R.), Deze zou zich ni-et togen het Regeerings- plan verzetten, omdat het niet e-en vermo- g-ensheffing .i-n eens voorstelde in d-en- -eigen lijk-en zin, zooals men haar in 1914 wilde. Evenwel zou hij' gaarne zien, flat -de Rc-g-ee- ring nog ©en stap' verdé-r -ging en, over eenkomstig h-et denkbeeld-de Geer, niet een belasting- voor één jaar met gelegenheid C. C. M. C. B. in het Bisdom Haarlem te Delft. (Hanzebank.) Onder groote belangstelling had gisteren in „Zomerzorg" te Leiden de algemeene vergadering plaats van aandeelhouders der Coöperatieve Centrale Middenslands-Cre- dietbank in hét Bisdom Haarlem. De Voorzitter van den Raad van Toe zicht, de heer J. Th. Peters, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord werd hulde gebracht aan Bestuur en personeel der Bank. De notulen der vorige vergadering, keurig en uitvoerig bewerkt door den administra teur, den heer H. J. Viester Jr., werden zonder op- of aanmerkingen en onder ap plaus der vergadering goedgekeurd. Van den oud-Bondsvoorzitter, den heer J. A. A. Verbeek, was bericht ontvangen, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde als lid van den Raad van Toezicht. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, den heer Verbeek dank te zeggen voor het vele, door hem in het belang der instelling verricht. Het verslag van het Bestuur werd uit gebracht door den secretaris, den heer F. J. Perquin. Uitvoerig lichtte spreker de details van het schriftelijk uitgebrachte jaarverslag toe en ging aan de hand der cijfers den groo- ten vóoruitgang van het bedrijf na. Verschillende aanwezigen, die met be trekking tot het jaarverslag vragen stelden, werden door hem met groote kennis van zaken te woord gestaan. Door den heer Meester werd het rapport uitgebracht van de fihancieele commissie over het boekjaar I9I5- In dat rapport werd met groote waar deering gesproken van de omvangrijke werkzaamheden van het Bestuur en de toe wijding van hoogere en. lagere ambtenaren. Het voorstel der commas-ie om de Balans en Winstrekening goed te keuren werd met algemeene stemmen en onder langdurig applaus der vergadering goedgekeurd. Het entree-geld voor niéuwe leden wercl op vijf gulden bepaald, welke regeling zal ingaan op 1 September a.s. Met algemeene stemmen werd tot lid van het Bestuur herbenoemd de heer F. J. Perquin, die zijne herbenoeming aanvaardde. De Voorzitter vond daarin aanleiding hem groote hulde te brengen, voor de enorme werkzaamheden, door hem ten.bé- hoeve der instelling verricht en sprak daarbij den wensch uit, dat het hem gegeven zijn moge, nog tal van jaren in goede gezond heid zijne beste krachten te mogen wijden aan den bloei der Hanzebank. Deze woorden werden met spontaan ap plaus begroet en de nieuwgekozene werd van verschillende zijden gelukgewenscht. Tpt lid van den Raad van Toezicht werd benoemd de heer B. Schermer te floom. Tot lid en plaatsvervangend lid der finan- cieele commissie werden respectievelijk be noemd de heerenFerd. Meijer te Rotterdam en v. d. Poll te Hillegom. Tot leden der 'commissie tot wijziging der statuten werden benoemd de heeren Stijnman, Leiden; Klijn, Boskoop; Rijnja, Amsterdam en Heijstek, den Haag. Na eene zeer geani meerde rondvraag werd deze uitstekend geslaagde vergadering door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. ALKMAAR. De uitslag der herstemmingen ln de provincie Noord-Holland. Bovenbedoelde uitslag' zal Dinsdagavond aan -ons Bureau, Bire-edstraat, worden bekend gemaakt. De uitslag d-er herstem,m-ing ini bet dis trict Ommen zal zoo mogelijk Maan dagavond worden gepubliceerd. ARREST. H-et Gerechtshof heeft Donderdag beves tigd h©t vonnis d-er Rechtbank te Alkmaar, waarbij ©en koopvrouw tot veertien dagen gevangenisstraf werd veroordeeld', wegens- diefstal van verschillende -goederen op een veiling te Alkmaar. GESLAAGD. Gestaagd voor examen' Candid'aat Arts te Amsterdam op 22 Juni, die lieer A. J. -H-enn-ernan alhier. VERHOOGING SIGARENPIRIJZEN. D-e Blond! van N-ederlan-ds-che Sigaren fabrikanten b-eslloot in hare 19 dezer gehou den vergadering den prijs dier sigaren we derom t-e verhoogen met 1/2 cerjf, d-e sigaren van 21/2 worden dus op 3 -en die van 3 op 3j/2 ct. gébracht. UITBETALING VERGOEDINGEN MILITIE, LANDWEER EN LANDSTORM. D© Burgemeester van- Alkmaar brengt ter kennis van belangheb'be-nd-endat de u it-keening der vergoedingen, lo-op-ende over het tijdvak van 18 tot -en met 25 Juni. zal plaats hebben ten Stad'huize, op Maan dag 28 Juni a.s., voor zoove-el de lan-dt weer ien d-en Landstorm betreft van 10—11 uur en voor zooveel d-e Militie aangaat van 11—12 uw. GEVONDEN VOORWERPEN. - Een port-amonnaie met geld', e-en gouden dameshorloge, een- rozenkrans, e-en pakjie i-n-h. flanel, twe-e mesjes, e-en koralen beursje met geld', -een paar damesvand'schoenen, een sigarenkoker, een zilveren siierspéVJ, een ledig stroopvat, een R.K. Kerkboekje- en e-en houtsnijm-esje. TIJD. ARBEIDSBEURS. STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. T-eL 158. Spre-ekuur iede-ren- werkdag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur v.m. 24 Jun-i. Gevraagd' worden 1 landarbeider, 1 monteur (e-lectr.), 1 smidlsle-erling, 1 stokers-teerling, 2 timmer lieden, 1 voerman (—18 j.). Bieden zich aan-: 2 boerenarbeiders, 1 kassier, 2 reizigers, 1 stoker, 1 'stokersleerling, 2 timmerlieden, 1 werkman (los), 1 werkvrouw; 1 werk meisje. COöP. -CENTRALE CHRIST. BOERENLEENBANK. De .algemeene vergadering van boven genoemde leenbank werd gisteren gehou den in h-et Caf-é d-er fi-rma Peperkamp. D-e Voorzitter, d-e heer A. J. v. eBnthem, opende d-e vergadering met die Christel ijken groet, en herdacht in waardeerendie woorden overleden lid van den Raadl van Toezicht, d-e-n h-eer A. B|olkdijfc. Tot Secretaris d-er vergadering werxj be noemd de h-eer Sdhouten van Wo-gnum. Verd-er herdacht de Voorzitter no-g het 40-jari-g huwelijksfeest van den Directeur. Na het l'ez-en der notulen werd door d-en h-e-er Jac. Zuurbier, directeur der bank, het jaarverslag over 1915 uitgebracht en de rekening e-n balans, wel-ke die leiden alen hadden ontvangen, toegelicht. Aan d-e Bialans zijn, door oin-s de volgende cijfers -ontleend: Debet: Geplaatst bij bankinstellingen f93.000; op proibn-gati-e f73.000; beleggingen met effecten-onder pand totaal' f150.550; belegging NederL Schatkist f199.192; aangesloten Blanken voorschotten f 84.935.18 - Effecten f416.539;.64; Hypotheken, f 10.000. Cre dit: AatigësiL B-anken Depots f972.292.43; id. Termijn f7.534.Aande-el'enkapitaai f36.000; Waarborgfonds f105.000. iUt d-e- Winst- en Verliesrekening blijkt, dat er aan -rente is ontvangen- f 43.450,781/2 en beiaald f 38.017.59, al'zoo- gew-on-nen f 5.433.191/2. De provisi-erekening geeft een winstsaldio aan van f 329.58. Na- aftrek van salarissen -en andere onkosten blijkt de winst, in het bedrag bepaald, te bedragen f 3.622.90 (Z. H-et verschil van de Beurs- note-ering van 28 Juli '14 m-et d-i-e- van 31 D-ec. '15 -eisehte -echter e-en afschrijving op het Effectenbezit van f 60.509.80, zoo- dat het saldo verlies bedraagt f 56.886.891/2. Uit het verslag blijkt, dat i-n d-en- loop van het boekjaar 1915 de kapitale som van f 1.743.052.93 werd gedeponeerd, waar op werd terugbetaald f 1.043.312.91. Aan voorschotten werd veri. totaal' f324.862.77, waarop een aanzienlijk grooter bedrag ,n.l. f524.512.S3 is terugbetaald. De gelden op langen termijn geleend verm-eierdeniden met f 1000.—, verminderden mét f 27,000. De Voorzitter bracht een woord van dank aan -den heer Zuurbier voor zijn- toe lichting. De -heer Komen-, van Anna-Paulowna, bracht een woord! van dank aa-n Biestuur, Raa-d van To-ezicht -en- Directeur vo-or het ve'le werk, dat -door -hen in het afgeloopen jaar is verricht. Waarna d-e- Balans -en Winst- en Verlies rekening werden goedgeik-eurd. Tot bestuurslid werd h-erkozeni de heer J. W-. v. d'. Berg. Tot leden van den Raa-d van Toezicht weid-en herkozen de hee-ren K. A. Comman deur -en Pi. H-ennemam; in de vacature, ontstaan door h-et overlijden van d-e-n heer A. Hblokdijk, d-e h-eer G. Valéntijn, te Loos-duinen. Door d-en h-e-er Engels- werd besproken d-e wisselvalligheid -der effecten.Spr. gaf verschillende middelen aan om het geld productief te maken; nu de Blank bij de L. T. |.B is- aangesloten, i-s het geb-iedi veel uitgebreider geworden; zooid-at er in Zuidt- Holland nog ve-e| banken opgericht worden word-en; spr. -gaf in overweging o-m in- Lei den zulk -een kantoor te stichten. Spr. wees er op ,dat er nu nog veel geld ge bruikt wordt va-n andere instellingen, om dat h-et bij onze banken niet vo-o-r hen is te krijgen daarom zou daa-r een- wijziging in alle manieren be-iegd' wo-rden, om bijvoor- gebracht mo-eten worden; bet geld kan op be-eld land te kopen, zooid'at men eigenaar wordt van -d-en bod-ern, waaro-p men leeft. Zoo zoud-en ook door -d-e Bank idle binnen- en buiten'tandsche wissels der tuinders over onze B-ank geïnd kunnen worden, hetgeen ons ten go-ed-e zou- komen. Spr. zou, een Commissie willen benoemden oimi dit -plan uit te werk-en. De h-eer v. dl. Ble-rg ziet hier wel -eenig bezwaar in -en zou h-et karakter van de Boerenleenbank willen- behoudien. De heer Dekker Kcht het plan van. den he-er Engels toe; de Banken komen hier door geheel niet in 't gedrang en- blijven wat ze zijn; dan kunnen wij van den winst diit do-el helpen tot s-tan-d- brengen. De -heer Zuurbier is het volkomen met, den -h-eer Engels eens. Die B-ank-en moeten met den tijd mede-gaan; We zullen zeker een and-elre richting moeten inslaan. De heelr Enge-ls wijst er nog op, dat we te-eren moeten- zaken-menschen te zijn. D-e Vooijzitt-er stelt voor, dat d-o-or Be stuur en Raad van Toezicht d-eze- zaak nog eens- grondig zal wo-rden- onderzocht en dat het Biestuur de gelden zoo proidiuc- tief mogelijk zal maken, hetwelk door de vergadering werd goedgevonden. Bij d© rondvraag wijst de h-eer Schouten nog op de rente-standaardi, welke hem door den Voorzitter werdl toegelicht. D-e Voorzitter dankte de heer Engels en de aanwezigen voor hunne bemoeiingen en sloot de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. ZIJPE. Vergadering van den Raad! op Dinsdag 20 Juni 1916, des morgens half elL uur: Voorzitter d-e -heer Jb. de Moor, burge meester; secretaris- de heer K- Slot. Aanwezig alle 1-ed-en. G-ed. Staten hebben de raadsbesluiten betreffende af- en overschrijvingen goedge keurd. H-et kohier Hondenbelasting was door Ged'. Staten, goedgekeurd; E-en aan Ged. Staten imgezonde-ni supple- toire begrooting kon niet word-em goedge keurd omdat gewone uitgav-en uit buiten gewone middel-en was bestreden. Daarom wordt de b-egrooting dienovereenkomstig met algemeene stemmen gewijld. Van d-e commissie der begraafplaats was e-en brief ingekomen -met die- mededleeling, dat d-e onkosten voor verandering hadden bedragen f728.50, dus ho-oger dan door ffen Raad was toegestaan. D-e commissie vraagt den Raad het werk zoo goed te keuren -en de commissie van verdere- ver plichtingen te ontslaan. BI en 'Wi. ver klaren dat -d-'e begraafplaats, er thans keu rig uitziet. D-e begrooting is- met ongeveer f 28 overschreden, maar dit mag op zulk e-en werk, van weinig bet eekenis genoemd worden. Onder dank aan de commissie wordt met algemeene stemmen het w-erk goedgekeurd. Aan d-e- orde is bouw sdhó-ol te St. Maar tensbrug. Voorzitter deelt mee-, dat zoowel te-ekening als begrooting door den- school opziener zijn go-edgekeu-rd. Bl en Wi. steilten voor h-et werk aan te besteden. Hlet is steeds nog uitgest-eld1 met het oog op de duurte d-er materialen, arbeidsiloo-nen, enz., maar wanne-er zal' dat beter worden? pe heer Raat verheugt er zich -over, dat jBl. en W|. met dit voorstel1 komen. Hij- wil graag zoo spo-edig mogelijk tot bouwen overgaan. M-et algemeene stemim-en wordt het voor stel om- aam t-e besteden goedgekeurd. oVI'gt het voorstel' o-v-er een duurteto-c- s-la-g aan- Hoofden -der schoten en- onderwij zers!. Over dit voorstel van- den heer Raat hebben in dei vorige vergadering d-e stem men gestaakt. Voorzitter wil het ajsnü. nog maals in stemming brengen. De h-eere-n Rreijger, Baat, Oden-daal, Brak, Hooij- en Groot verklaren zich voior duurte- toes-Iag, die andere 5 tegen, zoodat aan hoofden van sdholen f 100 én onderwijzers f 50 zal word-en toegekend. Volgt benoeming ambtenaar voor den Burgerlijken Stand; voordracht: 1. J. A. d'e Blo-er, 2. Hl. G. Th. Mann. Voorzitter z-egt, dat hij- in de vorige vergadering heeft laten stemmen over het voorstel o-m -een 4en ambtenaar voor d-en Burgerlijken- Stand te benoem-en en daarover h-ebb-en d-e stemmen -gestaakt. Düt had ni-et behoeven te gebeuren, omdat d-e vero-rd-e- ni-nt in art. 22 aangeeft, dat er 4 -ambtenaren moeten zijn, -n.lL de burgemeester, d-e secre taris-, d-e wethouder en -de klterk d-er secre tarie. D-e h-e-er aBjat meent, dait de bepaling om- 4 ambtenaren voor den Blürgerl Stand te b-eno-emen, -niets anders is dan -e-en raads besluit -en -g-een verord-ening-. Spr. heeft tenminste -een dergelijke verordening niet kunnen vi-nd-en. D-e he-er Hlooij meent, d'at d-e toestand- thans zóó is, dat de- klerk ter secretarie beno-emd mo-et worden tot ambtenaar van den Burg-erl'. Stand. En of het nu ecu ra-adsbeslüiit is of een verordening, dat do-et hiier niets ter zake, dlat voorschrift moet gehandhaafd. Maar -spr. kondigt aian het voorstel, om dat raadsbesluit dat diit voor schrijft, in te trekken: Volgt de -stemming en wordt d-e- heer J. A. de Boer benoemd met 8 stemmen, 3 o-p den heer Mann. Aan den h-e-er Kuin, teiefqonhouder te Oudeslu-is, wordt -op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Op voorstel van den hee-r Kreijg-er tegen h-aïf Juli. B|. en W-. stellen voor, hoe-wel' dit ee-nigé onkosten m-et zich zal breng-en, d-e telefoon o-ve-r te brengen -naar het perceel van den brievengaarder Slikker en dieze te benoemden tot telefoon- houder, zijn vrouw tot plaatsvervangster. Allen voor. Voorzitter zegt, bij den inspecteur der telegrafie te hebben aangedrongen- op open stelling der and-ere telefoonkantoren. D-e belofte van spoed werd' gedaan. D-eze is •evénwel al m-eer -gegeven. Die- telefoon cellen zijn igoedige-keurd. Aan het Tehuis van Militairen te Helder wordt f 25 sabsudi-e verleend1. Allen voor, o Verschillende af- -en -overschrijvingen wor den goedgekeurd'. De vergunninghouders hadden een adres ingezonden om het sluitingsuur één uur later t-e stelten, BL en W; stéllen voor, dat -de Burge meester zoolang d-e vervroegde tijd' du-urt, aan adressanten toes-t-aiat om- op Zaterdag en Zondagavond hunne foikatein tot 11 uur oplen te houden. De door B. -en WL aangegeven regeling wordt algemeen goe-dgekehrd1. De gemeeote-vei-dwachters Smit en Van die Vreede vragen duu-rtetoeslag. Alten Ver-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5