Eeddens Go. i - Edverstr. 108 LKMAAR, TWEEDE BLAD. No. 81. mij vervaardigde ver-] in onveranderlijk. 2UZEN-ZENDING iN LIESHOUT.] :e Verkoopingj I DE LANGE, Zaterdag 15 Juli 1916. De wonderbare vischvanost Ierland en de Home-Rule beweging. KNS BLAD 1» bij s doet Uw voordeel. DAG 16 AUGUSTUS] od en op WOENSDAG US 1916 bij afslag en f telkens des avonds 6 uur, j Set Wapen van Hesms-j firma A. PEPERKAMP,] traat, ten overstaan van] ïizen en erven te A 98 c.a., bewoond door] A- Blom, No. 56 (W* 9é c.a., verhuurd or f 3,50 per week,eü 88 ca., verhuurd aan f, voor f 3,- per r r een gemeenschai root- 79 c.a No. 4, groot 63 c.a. en oor f 2 10 per Frijn, C. de - n K. Schaddenborst. -n den heer B.A ®o®' en bij de betaling KQSIËB& Overduidelijk blijkt in»de wonderbare vischvangst de Vinger Gods. Simon, Petrus, de ervaren visscher, wist proefondervin delijk, dat met den nacht ook het beste getij om te visschen verloopen- was, zoodat hij verklaarde: „Meester, den geheejennacht hebben wij gearbeid' en. niets gevangen Op liet woord van den Meester evenwel werpt hij het net uit. Koe wterdl zijn geloor- vig vertrouwen beloond'! Ziet! Zij vangen zulk een groote menigte visschen, dat het net scheurde en twee schepen tot zinkens toe gevuld! werden. Pietrus, de vurige Petrus, kan zich bij dat gezicht niet bedwingen, hij werpt- zich voor Jezus' voeten neder, uitroepende: Heer! ga weg van mij', want ik ben een zondig mensch!" En allen, die daar tegen woordig waren, werden van bewondering bevangen. Christus sprak nu tot Simon: „Vrees niet, voortaan zult gij' menschen vangen." De twaalf arme 'visschers van GalMea zullen Joodi en Heiden voor Christus win nen. Zijn leer zullllen zij prediken, Zijne genademiddelen uitreiken, Zijn gebodlen voorschrijven en het aanschijn dier aarde zal hernieuwd worden en Zijn rijk zal geen einde hebben. „Den gehëeten nacht hebben wij gearbeid en niets gevangen I» H-cevelen moeten dit den H. Petrus na zeggen! Zij zwoegen en tobben als in duisteren nacht, ploeteren van den vroegen morgen tot den laten avond zonder ©enig werkelijk gewin. Omdat het hoofddoel; de hemel) vergeten wordt omdat zij hunne netten niet uitwerpen op het woord des Heeren of in den Naam van Jezus omdat zij niiet leven in staat, van genade. Wat toch zal het den piensch baten de geheele wereld te winnen, als hij schade lijdt aan zijne zie®? Of wat zal de mensch in ruil geven voor zijn kostbare, onster felijke ziel? 1 O, hoe treurig ,en rampzaligIn plaats üat de arbeid' verheft en adielt en heiligt, verlaagt en opteert en bederft hij; omdat de mensch vergeet, dat hij .geschapen is juist om te werken, gelijk de vogel' om tc vliegen. In plaats van gelaten en geduldig en in stille berusting Gods gerechte straf over Adam en zijn geslacht te dragen, in zij'n geest vervuld) vian wrevel; loopt zijn hart over van bitterheid, vloekt hij zijn bestaan, balt hij de vuist naar den hemel, leidt hij een ellendig leven, dat eindigen zal met een wanhopigen, ramp zaligen dood, Hoe komt ttet zóó? Vroeger zoo tevre den in zijn geloof, zoo gelukkig dn zijn reinen levenswandel! i Omdat hij zijn morgen- en avondgebed verleerd heeft nu vloekt en lastert hij. Omdat hij het spoor naar de kerk ver leerd heeft nu bewandelt hij het pad der boozen. Omdat hij dien gang naar den biechtstoel verleerd heeft nu spoit en hoont hij. Omdat hij dien weg naar de Hl 'Tafel verleerd heeft hu voedt hij zich met het draf der zwijnen en d'rink-t hij den Z.wijme!beker der wereldsche vermaken. Omdat hij tot de schepselen is gegaan, verwaarloost hij nu den Schepper. De liefde voor de mienschien heeft de Liefde tot God uitgedoofd!. Maar al zijn wij, door Gods zegen en gedragen, door God's genade, niet tot zulk een. uiterste gekomen, toch zullen ook wij in verschillende omstandigheden dies 'levens moeten, getuigen„Den. geheeïen nacht heb ben wij gearbeid en niets gevangen." Hloe vaak misschien is het over uwe lippen gekomen: „Ik leg niemand iets in den weg, en men 'kan mij maar piet met vrede en rust laten!" Ho© dikwijls mogelijk is het over uwe 'lippen gekomen: „Ik ben arm en ziek en Ik blijf arm en ziek!" Hs»e herhiajai'Jdel'ijk wellicht is het over Uwe flippen gekomen: „Ik val toch tel kens en telkens weer in mijhe vorige fouten terug!" Van waar dat allies? Is het niet, omdat gijl uwe netten niet uitwerpt op het woord' Gods of in den Naam! van Jezus? Is het niet, omdat gij uw naam en fa-aimi, uw geld en goed, uwe ziel en uwe zaligheid niet stelt in de handen des Heeren, die over onö allen wlaakt als een Koni'ng, voor ieder^ van ons zorgt als een Wider. Wilt alzoo niet langer in het nachtelijk duister rondtasten zonder iets te vangen: Als dan iemand door die hardheid! en on gerechtigheid zijner medemenschen gekweld «n benadeeld wordt; zij'ne eer en zijnen goeden naam, zonder zijn schuld1, bevlekt ziet; het slachtoffer wordtt van haat en vij andschap; o! hij' ga, met een vertrouwvol hart tot Jezus en hij1 zall. uit den mond Zijn's Verlosser'® vernemen: „Mijn kimdl, Ik Zelf werd, zoolang Ik leefde, gehaat en belasterd en vervolgd door mijne vijanden, dn Ik heb u voorzegd, d'at de dienaar niet beter is dab zijn Meester; juist voor mijne vrienden en voor mijne uitverkorenen heb Ik een- deet van mijn kelk en van mijn kruis bewaard!, .en. wie met Mij lijden, zullen zich ook met Mij verblijden." Wilt alzoo niet langer in het nachtelijk duister rondtasten Zondier iets te vangen: Als dan iemand bedroefd is en gebukt gaat onder vele zorgen en zware testen: 0. hij zoelte- niet langer troost of hullp bli de menschen, maar hij begeve zich on verwijld tot Jezus, hij kniele neder voor het Kruis des Heeren of liever nog ,v'cor het Hl Sacrament des Altaars, waar de Trooster en Goddelijke Geneesheer in eigen persoon tegenwoordig is. Daar stortte hij zijn hart uit en hij zal uit Iden mond Zijns .Verlossers vernemen: „Mijn kind!, gij doet goed met tot Mij te komen; Ik heb u immers gezegd: Komt 'allen tot Mij, die belast en be laden zijt en Ik zal u verkwikken; Ik draag zorg voor de vogelen des hemels en 'voor de bloemen des veld's; al zou ook eene moeder haar kind kunnen vergeten, Ik zal u nooit vergeten." Wli.lt alzoo niet langer in het nachtelijk duister arbeiden zon der iets te vangen: Als dan iemand een zwaren strijd' tp voeren heeft tegen het kwaad; als de dui vel als een' brieschende leeuw rondloopt, zoekende hem te verslinden; a'.S- die wufte wereld met haar schijnschoon en ijdele vermaken hem tracht te .verlokken; vooral' als hiji dagelijks ondervindt, diat zijn eigen hart een afgrond' van' bederf is en in zijn eigen vleesch. den noodldttigen prikkel tot zonde ontwaakt; o! hiji kome tot «Jezus zijn nood uitklagen, en hij zal uit den mond Zijns Verlossers vernemen: „Schep mtodd, mijn kind; Ik heb het rijk van Satan vernietigd en de wereld' overwon nen. Nader tot de H„ Communie: Ik ben de Tarwe der uitverkorenen; Ik ben het Brood der Engelen; Ik ben de. Wijn, die maagden kweekt; Ik zal u niet boven uwe krachten beproeven, maar met de beproe ving ook bijstand verleenen ter overwin ning. „Sufficiit' tibi gratia mea": „Mijne genade is u genoeg!" Alkmaar, dbn 15en Juli 1916. 1 Ml Pi A. OOMS, Dl Pl III;. De groote zaa'k der nationale vrijheid was natuurlijk door dergelijke misdaden hee- lemaa-l niet gediend: veilen trokken zich terug, verklaarden, dat ze niet te doen wil den hebben met oproermakers, bewerend, dat de heele zaak. op een algemeene op stand zou uitknopen. Gladstone vaardigde na dien moord in het Poenixpark nog strenger maatregelen uit, die de obstructie van Pameill nog fel ler maakten; en wat te verwachten was, Pamell met zijn partij Sloot zich aan bij de conservatieven en bracht het liberale ministerie ten val. De conservatieven, die nu .aan het bewind! kwamen, trokken zich verder van de -lersche nationalisten niets aan en na een jaar werd ook dit ministerie, door dezelfde taktiek, afs waarmee ze het een jaar geleden hadden gewonnen, teq - val gebracht. 'Door de voortdurende emigraties was het bevolkingscijfer van Ierland van 9 op 4 milicien .gekomen. En steeds trokken er nog meerderen weg. Men nam wel aller lei maatregelen om di't tegen te gaan, maar dat werkte niets uit en men wilde niet inzien, dat aft?en het inwilligen van de nationale eischen van Home-Rulie afdoende zou zijn. I Ondertussdhen was het verkiezing voor het Lagerhuis en Gladstone liet zich can- didaat stellen voor het lersche district Midlothian. In een adres aan de kiezers van dat district verklaarde hij-, dlait er wei- kans bestond) dat de Home-Rwte-kwestie in een nieuw liberaal parlement zou be sproken worden. Het scheen, dat Glad stone in het jaar van politieke afzonde ring tot geheel andere gedachten was ge komen en ofschoon het bleek, dlat de leren de vijandelijke houding der liberalen in hun laatste ministerie nog niet ver geten waren, werd hij' toch miet groote meerderheid als afgevaardigde gekozen. Oip het einde van het jaar kwam het Lagerhuis Bijeen met 334 liberalen, 250 conservatieven en 86 lersche nationalisten. De liberalen wa-ren verreweg in de meerder heid, maar zoo de Ieren zich bi} de con servatieven zouden aansluiten was hun po sitie hopeloos. Het hing dus geheel en al van hun politiek af, om te bepalen wat de nationalisten zouden doen. Nu bleek het wel, dat Gladstone, zoo hij w-e'ar aan het bewind' kwam, een plan zou opmaken voor Home-Rule: want toen een bericht daaromtrent in de dagbladen werd verspreid, werd' het niet door hem tegengesproken. Velen konden niet begrij pen, hoe Gladstone zoo spoedig van inzicht was veranderd; anderen zagen in, dat hij na lange studie werkelijk tot een zoodanig inzicht van de zaak 'was gekomen. Twee groote moeilijkheden hadden hem in den weg gestaan om er in het Parlement over te spreken. Vooreerst wist hij niet of er wel een systeem- van zelfbestuur voor Ier land kon gemaakt worden, zonder dat het geheet en al aan den invllbed van Enge land! zou onttrokken zijfn Eni tweeden? wist hij' nog niet of het meerendee-1 der lersche bevolking Home-Rule wenschte. Dit laatste bleek van well, toen de verkiezin gen in Ierland uitvielen -met 83 nationa listen tegen 20 Orangisten- (1)- Toen-achtte hij het zich tot taaie een plan te ontwer pen om te voldoen aan een eisch van de ^meerderheid der bevolking en daarmee tevens zijn andere groote moeilijkheid op te lossen. In 1886 kwam- het nieuwe Parlement bij een en spoedig daarop moest Lord Salis bury, de premier, met toeeï z'nt conserva tieve ministerie aftreden. Gladstone was de nieuwe kabinets-formateur. In April van hetzelfde jaar zou er een Hoime-Rule-pl'an door Gladstone wonden voorgedragen. Op den dag van de zitting, waarop deze zaak zou worden behandeld-, hadden er reeds 's morgens om vijf uur eenigen post gevat. voor de deuren van het 'zittings gebouw en 's morgens om zeven uur was alles bezet. Toen Mr. Gladstone de zaal binnentrad ging er luid gejuich -op. Hij begon en zette zijn rede voort onder adem- lo-o-ze stilte. Het schema, dat hij -ontwierp, bleek zeer ingewikkeld te zijn: het bestond uit twee exentieel-e punten: ten eerste: Ierland zou een- -eigen parlement krijgen; ten tweede: Ierland' zou .geen- vertegen woordiging hebben te West-minster (2). De nationalisten toonden zich natuurlijk niet ongenegen om op dit plan in te gaan- Vele radicalen -echter maakten tegenwerp ping tegen het tweede punt. Ofschoon men er wel van overtuigd was,1 dat hoe minder Ierland! met Engeland te maken had', 'h,o-e beter het zou zijn, ging diit wel wat al te ver en zouden er ernstige moeilijk heden -uit voort -kunnen vloeien, voorname lijk met het -oog op de belastingen: v^ant er zou evengoed' belastin-g geheven, worden, zonder dat er vertegenwoordiging was (taxa tion without repreventaltnon). Op deze ma nier zou Ierland evengoed nog de lasten van Engeland blijlven gevoelen. Bovendien zou dit de toekomst der Katholieken in -Engeland -er niet -op verbeteren, als de Katholieke Ieren geen- afgevaardigden had den in 't Parlement. Er bleek inderdaad! veel tegen te zijn, zoo zelfs, dat er reeds- een llid' van het ministerie aftrad. Ook vormde zich- een ni-ett- wie partij, n.l. tegen d-e Home-Rule .Bil voornamelijk bestaande uit conservatieven, maar ook radi-kalen. Vele liberalen, verlie ten, nu Gladstone en al meer en meer werd het duidelijk, d'at de Home-Rule B-ill tot d'en ondergang gedoemd! was. Den 7en Juni 1886 werd- er over g-e- -gestem-.d!: er waren er 313 voor, 342 tegen. Toen nam Gladstone z'n toevlucht tot het eenige middel' wat hem overbleef: hij ont bond het Lagerhuis en vaardigde algemeene verkiezingen- uit. In Jul'i kwamen d-e Libe- rale-Unioniisten met 393, de radiikaiien en Hlome-Rulers met 275 man; het kabinet besloot -onmiddellijk af te treden-, zonder stemming af te wachten. Van 18861892 regeerde een -conser vatief ministerie, waarvan de Ieren niets dan tegenwerking -ondervonden, In 1893 -kwam het 3e ministerie-GIadst-one en het eerste voorstel' wat de premier in diende, was een nieuwe H-oim-e-Rule-Biffi; ge-heet verschillend! van de voorgaande, Blui- ten andere -kleine veranderi-n-g-en zou Ierland een vertegenwoordiging van 80 fcd-en heb- ben te West-minister. Het voorstel werd- aangenomen in het Lagerhuis, doch door het 'Hoogerh.uis verworpen. Dit was f-e yerwachten geweest en het maakte dan ook niet veel indruk. Ondertusschen was er groote scheuring -in de partij-der Iersdie nationalisten geko zen. Pamell was in 1831 gestorven en eenige maanden voor zijd dood hadi bij zich uit het politieke lieven moeten terug trekken wegenis een -echtscheidilngsproces een deel van de partij wilde hem- echter nog als fcider behouden, een ander deel -scheidde zich af. Zoo was de groote een heid' verbroken, waarvoor O'Connell altijd gewaarschuwd hadl. Het scheen, dat hiermee Hbme-Rule lang zamerhand van het tooneel ging verdwij nen: totdat voor eenige jaren de partij ondier leiding kwam te staan van Joh-n Redmond, die den -ouden geest weer deed 'herleven èn ondier het volk èn in het Par lement. Want toen voor eenigé jaren de Home-Rule Bliill weer weid! voorgesteld, werd hij aangenomen door het House of Commons, echter weer verworpen door bet -House of LordS. In 1913 werd het voor stel nogmaals gedaan, weer aangenomen door de Commons en weer verworpen door de Lords. In 1914 eindelijk niocht dte Home- Rule Btil® pok in 't Hoogerhuiis tiomphee- ren: trouwens het zou de Lords- al heel weinig gegeven hebben, zoo- ze hem. ver worpen hadld-en, want sinds korten tijd is bepaald, dat -een wetsvoorstel', -dat drie maal -achtereenvolgens door d-e Common's is aangenomen, geen verwerping van de Lords meer behoeft te duchten. Zoo -is d'an zeitf-bestuur van- Ierland iy theorie aangenomen. Ondertusschen was er onder ide bewo ners der graafschappen van Ulster een be weging ontstaan tegen Home-Rule. Deze n.l zijn protestant en duchten- veel kwaad van een bestuur, d'a-t in aanmerking -ge nomen hun -geringe minderineid in Ierland', -óverwegend Katholiek .zal zijn. Deze be weging -uitte zi-ch in oproerige betoogiiigen te-gen de regeering -en bedreigingen, d'a-t ze zich -met wapengeweld tegen het mogelijke nieuwe bestuur zouden verzetten. Dat z-e het niet bij woorden lieten, getuige het op richten van vrij willige corpsen, vooral te Belfast, de hoofdstad' van Ulster. Aanvoerder -der Ulstermannen is- Sir Ed ward! Carson, een uitmuntend' advocaat en- redenaar. Van hun kant werden door de lersche nationalisten ook vrijwilligerskorpsen opge richt en geoefend. Zoo scheen het tot een feilen strijd te zullen komen (de regeering ham geen- maat- regelingen tegen de bewapening), toen in 1914 de groote Europees-ch-e oorlog uit brak: alle Ieren Slbten zich -eensgezind aan bij de Engelsche regeering, miet de hoop, dat na -dien oorlog Hbme-Rule kon wor den ingevoerd!. Oproerige stemmen schijnen echter hun geduld' niet te hebben kun nen bewaren: voor een paar maanden brak er tenminste een feite -opstand -uit; ip 'hbeverre deze opstand' een -gevolg is- van drijvers van Duits-dien kant, is nog niet geheel bekend Met kracht is het -oproer bedwongen en met strengheid zij'n d-e hoof-dsehuldiigen gestraft. Het gevolg er van is- geweest, dat er vele personen zijn gedooid! en ge wond, dat de secretaris en die gouverneur beide zijn afgetreden en dat Asquith heeft verklaard-, dat er 9poedig maatregelen zou-ft den genomen worden, die bevredigend zou den zijn voor beide partijen. Misschien wel' H-ome-Rute voor elk af zonderlijk. N. v. 3. K. i(l) Orangisten noemden zich de Uk ter partij. De graafschappen van Ulster in 't Noorden van Ierland zijn niet Katholiek; De naam Orangisten is afkomstig van Willem van Oranje. Stadhouder der Neder landen en Koning van Engeland (1672— 1712). (2) Westminster is in Engelland wat we hier het Binnenhof noemen. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Tegen huuropdrljving. De Vereeniging van Huis- en Grond eigenaren „Het Eigendomsrecht" heeft zich in haar offi-ci-eele orgaan „Ons Eigendom" tot -haar led-en gewend met de waarschu wing dn de gegeven -omstandigheden dg huurprijzen der woningen, die bewoond zijn, niet te verhoagen., „De huiseigenaar dient thans," zegt het bestuur, „de bestaansvoorwaarden van vele gezinhen niet nog te verzwaren d'oo-r den prijs van het onderdak te verhopgen, al zouden -er -o-verigens ïn algemeen-en- zin redenen zijn, welke huurvefhooging recht vaardigen. Hij dient de verplichting te ge voelen, dat de gevolgen van deze gestoor den tijd mede door hem gedragen moe ten worden. Wij zouden het ernstiig betreuren, indien het instituut van „Helt Eigendomsrecht" dat voor uw belangen waa'kt, voor han delingen als hier bedoeld1 dloor lieden onzer Vereeniging werd' misbruikt." Het bestuur meent well, dat wanneer het gewone bedrijfsleven hersteld zal zijn, een algemeene herziening der huren aan de orde, zal moeten komen. Crisis-maatregelen. Inzake de ministerieele beschikking tot uitvoer van sehapenvleesch, werd aan- het. Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende telegram verzonden: Gelezen Uw beschikking uitvoer sehapen vleesch. 'Betreuren, dat een- zoo klein gedeelte beschikbaar wordt gesteld v-oor binnen- landsche consumptie, en dat nogwel tegen een prijs van f0,80 per K.G., waardoor de verbruikers nog meer zullen- moeten betalen dan tot heden het geval was. Uw beschikking is te meer vreemd, waar de -houders van schapen zich bereid had den verklaard, voor het binnenland te leve ren tegen den prijs van f0.40 per K.G., mits 40 a 50 o/o m-oeht worden uitgevoerd. Wij dringen ernstig aan op wijziging Uwer beschikking in dezen zin, dat ge noemd' aanbod der houders van schapen wordt toegepast, opdat het schapenvleesc!? onder bereikt van minvermogenden kan komen. Levensmiddele-n-Comm d-er Christ. Vak- en Werkliedenbomjen, C. J-. KUIPiER, Secretaris. Maximumprijzen van groenten. Gisteren bracht een deputatie van de plaatselijke afdeeling der Nederl. Vereeni ging van Huisvrouwen, bestaande uit de dames Van Alphen, de VeerBrem, Van der MeulenMuylwijk en Schönthaler— Duys, bij den burgemeester van Bussum beklag in over het overschrijden van den maximum-prijzen door de groentenhande- laren. Volgens het inzicht van den burge meester zijn de inkoopsprijzen zóó, dat de handelaren onmogelijk tegen maximum prijzen kunnen verkoopen. Maatregelen zijn daarom niet van hem te verwachten. Slechts de regeering zou verbetering in den toe stand kunnen brengen. Samenzwering te Makassar. Uit Weltevreden werd aan de „Tel." ge seind De politie te Makassar koesterde reeds sinds eenigen tijd argwaan tegen een aantal inboorlingen, die verdacht werden, misda dige plannen in het schild te voeren tegen de daar wonende Europeanen. Nadat er vol doende gegevens waren "verzameld, heeft de politie thans in den nacht, de samenzweer ders verrast. Zij vond 130 inboorlingen in een vergadering bijeen en stelde vast, dat dezen een complot hadden gesmeed om alle Europeanen te Makassar te vermoorden. De samenzweerders werden gevankelijk wegge voerd. Centrale Raad voor de Katholieke Sociale Actie in Nederland. De vorige week vergaderde te Utrecht de Centrale Raad voor de IC. S. A. Het. finantieel verslag over 1914 werd goedgekeurd, benevens de begrooting voor 1916; deze raamde de uitgaven van het Centraal Bureau op f 15.595.<ie ont> vangsten op f 13.745.zoodat, tenzij er extra-inkomsten bijkwamen, het tekort moest geraamd worden op t 1850. Al is dit tekort kleiner dan in vorige jaren, toch mag niet worden stilgezeten, om in de finantieele positie van het Cèntraal Bureau afdoende verbetering te brengen. De Directeur deed mededeeling van de verschillende reeds aan gewende pogingen en plannen voor de toe komst. Het hoofdpunt der beraadslagingen was de oprichting van Openbare Katholieke Leeszalen. Prof. Aengénent leidde dit onderwerp in, waarop een vruchtbaar debat volgde. Besloten werd, er bij de Plaatselijke Comité's voor de K. S A. op aan te drin gen, datzij de oprichting van Openbare Katholieke Leeszalen" zouden bevorderen door het nemen van initiatief. Het Centraal Bureau zal hierover ook een Vlugschrift uitgeven. Voorloopig werd besloten, de reeds meer malen wegens de tijdsomstandigheden uit gestelde Sociale Week in het voorjaar van 1917 te doen houden. Onmiddellijk na de vredessluiting zal d« K. S. A. een groote meeting organiseeren, v airiti aangespoord zal worden den socialen arbeid voort te zetten. Mr. E. van den Bogaerdt, die deze ver gadering leidde, trad periodiek af en wordt opgevolgd door den Voorzitter van het Diocesaan Comité in het Bisdom 's Herto genbosch, den heer J. J. A. Houben. BUITENLAND. Een nieuw liefdewerk van den Paus. Een telegram uit Rome aan de „Neue Züricher Nachrichten" meldt dat een nieuw liefdewerk des Pausen zijn verwezenlijking nabij is. De Paus heeft aan de oorlogvoe rende staten voorgesteld dat alle huisvaders, die langer dan 18 maanden gevangen en vaders van drie of meer kinderen zijn, zonder beperking of zij nog voor den strijd geschikt zijn of niet, naar Zwitserland zullen worden overgebracht om daar tot het einde van den oorlog geïnterneerd te worden. De Zwitsersche regeering heeft reeds haar toestemming gegeven. Van de oorlog voerende staten heeft Duitschland dadelijk en zonder voorbehoud toegestemd. Dé' goedkeuring door Frankrijk is eveneens zeker. Hoe de andere staten er over den ken is nog niet bekend. Zware brand bi] Athene. Nadat gedurende verscheiden uren brand gewoed had in liét Tatoi-woud, tastte het vuur in den avond ook het koninklijk kasteel aan, dat met de belende barakken een prooi der vlammen werd. Verschillende leden van het personeel kwamen om. De koning, de koningin en de overige leden der vorstelijke familie namen de wijk naar Kaphissia, alwaar prins Nicolaas resideert. ALKMAAR. CONCERT. Concert te geven door het Stedelijk Muziekkorps, directeurH. A, Maas, op Zondag 16 Juli, van 810 uur in den Hout. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer B. W. Valk, slaagde gisteren voor het examen Zeevaart school te Amsterdam. Voor het examen boekhouden vanwege de Federatie van Handels- en Kantoor bedienden, gehouden 14 en 15 Juni j 1 ter verkrijging van het „Mercurius-diploma" slaagde de heer A. Hekket, alhier,Teerling van den heer I. Prins Az. TER AANVULLING. In ons verslag der feestelijkheden bij gelegenheid- van het 40-jarig jubileum des heeren Van Hedel verzuimden wij nog te vermelden, dat de schoone inscriptie op het bierglasdeksel, den jubilaris aangeboden door den bond van Oud-Onderofficieren, (de inscriptie stelde vóór: een harp, waar- onf een lauwertak, met Vermelding der jaartallen 1876 en 1916) uitgevoerd was door den heer Herman Plas, gediplomeerd goud- en zilversmid, Payglop, alhier. HUUR LOKALEN VAN HET GYMNASIUM. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten Burgemeester en Wethouders te mach tigen met het bestuur van het Burgerwees huis alhier eene overeenkomst vaffihuur en verhuur aan te gaan, thans voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Juli 1916, be treffende de huur van de lokalen in het Burgerweeshuis, waarin tot heden het Gym nasium is gevestigd, tegen betaling van een jaarlijksche huurprijs van f 1000 Afschrift van dit besluit te zenden aan Heeren Curatoren van het Gymnasium, aan den Rector der gemeentewerken en aan het Bestuur van het Burgerweeshuis. DIRECTEUR AMBACHTSSCHOOL. Uit een bijlage van B. en W. blijkt, dat het. bestuur der Ambachtsschool als direc teur dier school heeft voorgedragen den heer J. van Reijendam Cz., directeur der Ambachtsschool te Nijmegen,' welke voor dracht door den minister van Binnenland- sche Z^jcen is goedgekeurd. REKENING VAN DE GEZONDHEIDS COMMISSIE, D'IEN&T 1915, EN AF- EN OVERSCHRIJVING OR DE B£- GROOTI'NG VAN DAT DIENSTJAAR, De commissie van belastingzaken stelt den Raad voor te besluiten: i°. de Gezondheidscommissie te machtigen tot het afschrijven van een bedrag van f 61.75 van* den post van uitgaaf „reis- eu verblijfkosten" harer begrooting dienst 1915, en overschrijving van dat bedrag op den post „boekwerken, tijd schriften enz." 20. de ingezonden rekening, dienst 1915, goed te keuren in ontvang op t 1025 en in uitgaaf op f 731.10, met een -batig saldo van f 293.90, over te brengen op de rekening van 1917. HERHALINGSONDERWIJS, B. en W. stellen den Raad voor voor den cursus herhalingsonderwijs 19161917 te benoemen i°. tot onderwijzer, belast met de leiding van het herhalingsonderwijs voor jon gens, den heer J. J. T. Kooij, onder wijzer aan de Burgerschool; 20. tot onderwijzeres, belast met de leiding- van het herhalingsonderwijs voor meis jes, Mej. J. Kijlstra, onderwijzeres a. de Meisjesschool. TIJD. ARBEIDSBEURS. - STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel 158. Spreekuur i-ederen werkdag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur v.ta 15 JulL Gevraagd worden: Jongens, 1 kelliner, 1 perroinkelner 18 jaar), 1 loopjongen, 1 monteur (electr.), 1 stoffeerder, 1 stoker; 1 voerman 18 j.)„ werklieden (los). Bieden zi-ch aan: 1 burgerjuffrouw (huish-.), 1 kassier, 1,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5