No. 82 Dinsdag1 18 Juli 1916. 10e Jaargang Als ik oud ben DIT blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Spel van St.-Servaas. C Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ons blad" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAaT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis.. 90 ct. Met geïll. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENTIÊN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer. 10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. 'tis wel vèr van hier: het liefelijk oord, waar thans nog na eeuwen en eeuwen onder de vrome bevolking de 'liegenden leven van den grooten Sint-Servaais, den 'wijd ge- vierden en door héél Limburg zoo kinder lijk geliefden Bisschop van Tongeren. 'tIs wel vèr van hier ook in den tijd: dat dè Heilige wend geboren, dat Hij ge kozen werd tot bisschop te genoemder stede, dat Hij om de ondergang van zijn beminde volk te weren, naar Rome, naar het graf van den Apostel reisde als pelgrim, en dat Hij van den Apostel ten antwoord ontving: „Heilige Man, waarom verontrust ge mij? In Gods raadsbesluiten' is het vastgesteld', dat de Hunnen in Gallicië zulen vallen en dat zij, als een gruwelijk onweer, het zul len verwoesten. Talm daarom niet en spoed u voort regel uw huis, bereid uwe begra fenis en lijkwaad. Wiant" zie, gij zulit ster ven en de verwoesting niet aanschouwen, Aldus heeft God gesproken." En zoo geschiedde in de vierdle eeuw.- 't Is dus alfes wel vèr var» hier èn van plaats èn in dien tijd, doch zóó innig leeft heel Roomsch' Nederland we® samen, dat wij hier wel even de aandacht mogen vragen voor het „Spet van S't.-Siervaas", dat thans indrukwekkend grootech bij gelegenheid van de plechtige Heilig domsvaart te Maastricht als openluchtspel wordt vertoond. Bij J. K. Alberts te Sittard en J. Meyer- Bupuits te Maastricht, is in deze dagen de tekst van genoemd spet in druk ver schenen voorzeker een wel te waar- deeren bezit voor hen, die de opvoering bijwoonden of nog zullen bijwonen. 't Boek ziet er keurig verzorgd uit; op den band teekende Raymond! Klepbloe men met doodenwade. De muziek voor de reien werd gecomponeerd door den Haarlemschen toonkunstenaar P|h®p Loots. Pater Albers S, J. schrijft eene histori sche inleiding over Servaas' leven, die aldus begint: „Maastricht viert in Juli 1916 feest. Een feest van Gods lieve Heiligen; wier relie ken dé vreugde en de trots onzer Oude Maasstad zijn. Een heiligdomsvaart ter hun ner eere, en bovenal ter eere van Simt Servatius, den grooten Patroon der stad. Een heiligdomsvaart, die alle zeven jaren terugkeert en thans zi'dh aanmeldt te mid den van den .grootsten en wreedsten oor log alter tijden, een vredesduif boven de opgezweepte en vernielende .wateren van dén zondvloed; En we zuflen de vredes duif niet afwijzen. Integendeel, wie zulten ze inhalen met vreugde. Niet met dartele uitgelatenheid' en wereldsdhe luidruchtig heid, maar met stille, heilige en mystieke opgetogenheid, die alleen de vrome nage dachtenis van den grooten vredesapostel Sint Servatius past. Een vreugde, die uit den waren vrede, den vrede des harten voorkomt en met vertrouwen de handen ten hemel opheft, stneekend om den vrede, dien de wereld niet geven kan, opdat onze harten, Gods geboden toegedaan; en de komende tijden, van de vreeze dier vijanden vrij, onder Gods bescherming rustig mogen zijn. „Dit innige zielsverlangen van een ieder „Spel van St.-Siervaas" Tekst door Chrét. Mertz. pr,muziek door Philip Loots tuet historische inleiding door P. Alberts, S.J. FEUILLETON. Op mijn kamer hangt aan den wand de helm van een Duitsdhi soldaat, die de cam pagne in België heeft meegemaakt in 1914. Bij een gevecht is dez e(ik bedoel de helm) getroffen door een kogel, juist tegen de „picket", die daardoor ingedrukt is en er half bij hangt. Als ik oud ben en grootvader van ette lijke kleinkinderen, dan zal zich tengevolge ^an het aanhoudend gezeur van deze laat- sten om ervan te vertellen, rondkxm dien helm een verhaal vormen en na een afcrlaast: „Toe nou grootvaderzat ik een paar zeer lange trekken doen aam m'n lange Goudische het traditioneele voor spel van grootvaders-verhaten en aan de niet meer geheel dóórfaopende omhei- n'ug mijner tanden, zullen de volgende Woorden ontglippen „Ja, lieve kinderen, die helm beeft heel Wat meegemaakt (een zucht en een starend zoeken in den tijd, die voorbij is) Jullie Weet van 1914 tot 1916 is er groote oorlog-geweest in Europa: toen vochten p "uitschers en Oostenrijkers tegen de rranschem, Engefschen, Russen,, Italianen en Japanneezen, en ook nog tegen de Ser- vters en Montenegrijneno, ja en nou zou k bijna vergeten de Belgen daarbij nog waar die hietm juist zijn ge- c Kdenis aan te danken beeft (een trekje aan den pijip.) enne,... de Turken vochten °g taet de Duitschers mee.... ja. (E>e morie van den ouwen heer is niet zoo te vervullen, beoogt de plechtige domsvaart van Maastricht. Dit beoogt ook het 'hier volgende Openluchtspel; ter eere van Sint Servatius door een talentvol! pries ter van het eerbiedwaardige Tricht ge schreven, dit de toonzetting van den be kenden Philip Loots, dit niet minder de opvoering van _het stuk door de burgerij van Maastricht." „Geschreven in vloeiend geschreven ver zen, behandeld het fraaie spel, volgens eigene, vrije en voorzeker gerechtigde op vatting, in groote lijnen, de schoome Le gende van Sint Servaas, in de oudste Ne- derlandsche literatuur, welbekend1 door Hen drik van Veldeke, in de nieuwste, do-or de fijne vertelling vair de MaastrichtsChe dichteres, Marie Koenen. Zonder intrigue of knoop, naar den "trant vair het geestelijk schouwspel der middeleeuwen is het daar om' op zich zelf reeds duidelijk genoeg." Waarlijk, deze opvoering is een heerlijke uiting van rijk Roomsch teven Men moge als kunstkenner zijin beden kingen hebben tegen de verzen van Chr. Mertz; eèn en ander is hier slechts middel tot het groote doel: 'bet altoos durende Roomsche zielefeest uit te vieren thans in d'e 'huldiging van een onzer meest geliefden heiligen.. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Aardappelen. Die Minister van Landbouw heeft be paald, dat'de zeefmaat, waarboven uit sluitend aardappelen ten uffvoer zullllen wor den toegelaten, voor alle soorten vroiege aardappelen, waarvan de uitvoer is toe gestaan, wordt vastgesteld op 40 m.M. iHët gedeelte van de dagelijksche aan voeren ter veiling van vroege aardappe len boven de vastgestelde zeefmaat, dat op die ingeschreven veilingen ,voor het bin nenland moet worden geveild) wordt voor de week van 16 Juli tot 22 Juli 1916 vastgesteld als volgt: Duke of York niets; Koksianen niets; andere soorten van mui zen, alsmede schoolmeesters, 20 pCt. Aan de lijst van stations, waar inla- ding van vroege aardappelen onder ambte lijk toezicht kan geschieden, worden toe gevoegd: Kampen, Arnhem -en Groningen. 41,000 eieren verkocht. De 41.000 eieren, welke de vorige week te Oldenzaal werden aangehouden, omdat er zóolleder onder verborgen was, zijn Zaterdagnamiddag publiek verkocht voor f2360, plus 10 veitingskosten. Eieren. De Minister van Landbouw heeft be paald: le, dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche eieren, waarvoor consent tot uit voer wordt afgegeven, voor zoover volver sche kip- en eendeneieren betreft, voor de dagen 16 t/m; 22 Juli 1916; een hoeveel heid van 100 volversche eieren van de betrokken soort beschikbaar moet worden gesteld. Biovenbedoejide verplichting geldt niet ten aanzien van eieren afkomstig van eendenhouders uit de ondergëloopeij. stre ken in Noordi-IHpfend en van hen, die ondier toezicht staan van het Centraal Co mité van eendenhouders; 2e. diat andere soorten niet beschikbaar behoeven te worden gesteld voor binnen- iaradsth verbruik, doch m-et consent mogen worden uitgevoerd; 3e. dat: a, 20 van de eieren, welke vlot meer.) Och, och; als i'k er nog aan denk, wat was me dat een tijd. De kranten ston den iederen avond' vol met idlooden en gewonden en gevangenen, dan kregen de Russen weer eens klop, dan de Duitschers, d'an weer de Italianen en zoo ging 't maar voort en er kwam maar geen eind. aan. Honderden schepen zijn er 'in dat paar jaar gezonken, een lieelebocl met man en muis, en als er zoo'n bericht in de krant .stond, dan keek je eerst of 't door een mijn' of een torpedo, was ge komen sn dan eerst hoeveel menschen, of er bij omgekomen waren. Enne,..." „Wat is dat grootvader, een tor- pee... eeen van' de kinderen. „Ja, kind, dat is zoo in twee woorden niet te zeggen, maar 't as zoo groote lange kogel, die ze van een ©chip af schieten en "die dan zelf door 't water zich voortbeweegt, net als een klein- mo torbootje: en als ie d!an tegen een ander ■schip aanstoot, dan ontploft de en slaat een gat in 't schip, dat bijna altijd de kelder ingaat. Ze schoten die dingen meest van onderzeebooten af: ik herinner me nog, dat er zoo'n Duitsche onderzeeër bij ons in Alkmaar lag, daar hebben ze nog eens een mop mee uitgehaald met 1 April. (Stil lachje: beelden uit mijn kinderjaren.) Enfin, dat is een torpedo',,.. Ja, dat was verschrikkelijk die in-degrond-boojiderij; vooral D'uitschland had er een handje van, die had veel onderzeeërs en' goede en daar zat 'hij Engelland vreesetijk meete pesten ,,'t Is toch.,., grootvader!" „Nou ja, ik bedoel,,., e.,,; ja, pesten, voor de dagen 16 t/m, 22 Juli 1916 voor 'binnenlandsch verbruik moeten worden be schikbaar gesteld',, moet worden geleverd tegen een vastgestelden prijs van f 5 per 100 stuks, overeenkomstig die aanwijzingen van de Rijkscommissie van toezicht op de «iervereeniging om' te worden geconser veerd'; i i i. b. 40 van de eieren, welke voor de dagen 16 t/m, 22 Juli 1916 voor binnen landsch verbruik moeten worden beschik baar gesteld, moet worden geleverd tegen ©en vastgestelden prijs van f5.80 per 100 stuks, voor levering aan gemeentebesturen, welke eieren zullilen wonden gedistribueerd, Overeenkomstig de bepalingen door het Rijkscentraal' Administratiekantoor voor de distributie van. levensmiddelen te 's-Gra- venhage vastgesteldl („St.-Ct."). Boter. De Minister van Landbouw heeft bepaald) dat gedurende de week van 16 tot 23 Juli 1916 voor 50 °/o der boterproductie, certificaten voor uiltvoer zuilen worden verleend en 50 °/o voor het binnenlands oh verbruik za'l moeten worden beschikbaar gesteld, alsmede, dat de be wijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van Toe zicht op die Btotervereeniging, op grond van die certificaten zullen gelden tot Dins dag 1 Augustus a.s„ 12 uur v.m. („St.-Ct.") Maïs tegen Rogge. De Minister van Landbouw maakt be kend) dat van Maandag, 17 Juli tot eh met Zaterdag 22 Juli d.a.v., de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan gemieente- besturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, bedraagt: voor Indische mais f 225 per last van 2000 Kg. of f 7.871/2 per 70 Kg., uitsluitend te -Amsterdam te ont vangen, /„St.-Ct?') Verbod tot voederen van vee met rogge of roggebrood. „St.-Ct." no. 165 bevat bepalingen be treffende het verbod, uitgevaardigd! door den commandant in de Stelling van D'en Helder, tot het voederen van vee met rogge of roggebrood Splonnage. De commandant van de Stelling van Den Helder heeft met intrekking van de politieverordening voor Den Helder van 8 Dec. 1915 een nieuwe politieverordening ingesteld, ten doel hebbende idle wering van spionnage. Deze verordening i& opgenomen in „St-Ct," 1N0. 165. Verbod tot vertrek van metaalbewerkers In „St.-Ct," No. 165 is opgenomen een verordening van den vice-admiraal, comman dant der Stelling van Den Helder, waarbij wordt bepaald: Het verlaten over de Rijks grens van het in staat van beleg, verklaar de gebied is aan niet militairen (Neder landers), die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, verboden, voor zoo ver daartoe niet door den Minister van Oorlog of door de in 'het tweede lid! van artikel 2 aangewezen autoriteiten vergun ning is verleend; benevens een lijst van de bedoelde categorieën. Uitvoer van Varkens en Schapen. Het is algemeen bekend, dat door expor teurs groote winsten worden gemaakt met de consenten voor uitvoer, die door de regeering worden uitgegeven. Ten einde die winst eenigszins te beperken en een deel daarvan te doen vloeien in de zakken van de belanghebbenden, zal een deel van de ik kan ©r geen beter woord voor vinden. Maar daar 'hadden ze gelijk in, want En- geland' wilde Duiitschlan'd- uithongeren. Dat j kon Engeland doen, omdat zijn vloot de zeeën bescheersdhte; de vloot van Duitsch- 'land! kon daar niet 'tegen op. Eén keer hebben ze samen slag geleverd op zee en toen 'hebben ze allebei thuis feest ge vierd om de overwinning, Ja, er gebeurden rare dingen in dien tijd'; ook èn ons land hoor, at waren we niet in oorlog. Daar is hij ons een tijd 'geweest, dat" je bijna geen aardappelen kon krijgen en dat de kaas en het vlees* tweemaal zoo duur wa ren,..." „Nou, hoe kwam dat dan, groot vader,...?" „Ja. kind, hoe komt 't, dat je te kort aan eten hebt, als je die deur naar de provisiekast apen laat staan...... Maiar we dwalen te Veel afNou, 't w.as dan in die oorlog van 1914—1916. De Duit schers waren België 'binnengetrokken en 'had|den het al bijna heellemiaai bezet. Ja, daar is ook heel wat te doen geweest over die bezetting van Bleigië; 't was niet hee- lemaal, misschien ook wel heetemaal niet in den- haak, maar daartegenover stond, dat Engeland ook wel eens zoo iets ge daan heeft, al iginig het wat .minder ge welddadig, f».v. 'd'e politiek in Grieken- ia'ndl toentertijd'.,., enfin, d'ait zullen jullie later op school 'wel teenen. Nu dan, de 'Duitschers zaten 'in Bëigië en ze rukten altijd maar verder op, totdat ze hun kop stootten tegen de verwoede weerstand' der Blelge'n aan den Yser, dat is een kanaal in 't Zuiden van Vlaanderen, zoek 't maar leens .c*p in je atlas. Ale aanvallen van consenten ter beschikking worden gesteld van het Nederlandsch Landbouwcomité, om ze te verdeelen onder de provinciale land- bouwmaatschappij en. Het gedeelte, dat aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt toebe deeld, zal ten goede komen aan de varkens- mesters en schapenweiders in de provinciën Noord- en Zuid-Holland. Daartoe zijn in de verschillende gemeen ten commissien benoemd, bij wie de be langhebbenden kunnen opgeven hoeveel varkens en schapen zij wenschen beschik baar te stellen, om door tusschenkomst van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw te worden verkocht. Aangezien voor de varkens en schapen, die op deze wijze worden verkocht, direct bij de leverjng de volgende marktwaarde wordt uitbetaald en bovendien later nog een belangrijke winstuitkeering is te ver wachten, zal iedere varkensmester en iedere schapenweider verstandig handelen, zoo ^spoedig mogelijk aan de commissie in zijne gemeente op te geven, hoeveel varkens en hoeveel schapen hij op deze wijze wenscht te verkoopen. Niemand verzuime van deze gelegenheid gebruik te maken, want men zal op die wijze belangrijk meer voor zijne beesten ontvangen dan door ze gewoon op de markt te verkoopen en men zende zijn opgaaf spoedig in, want het „wie het eerst komt het eerst maalt", zal ook hier zonder twijfel in toepassing worden gebracht en de kat-uit-den-boom kijkers zullen zich dus groute schade berokkenen. Door het inzenden van deze opgaaf ver liest men niefs van zijne vrijheid van han delen, want men blijtt volkomen vrij om deze aangegeven dieren alle of een deel daarvan op de markt te verkoopen. Alleen zal men dan aan de commissie moeten op geven, hoeveel men van de opgegeven dieren nog over heeft gehouden. De atdeeling Schagen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft, in overleg met de afdeeling Schagen van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond en de tuinbouwvereenigingen Samenwerking en Waarland en omstreken te Harenkarspel, zulke commissien benoemd in de gemeenten, die tot haren kring be- hooren. In de gemeente Schagen bestaat de commissie uit de lieeren O. Huiberts, C. van der Oord en P. Hopman (correspon- deerend lid), in de gemeente St. Maarten uit de heeren D. Schermerhorn, J. Visser en D. Kuiper te Groenveld (correspondee- rend lid) en in de gemeente te Haren karspel uit de heeren C. Kooij, C. Francis en Joh. Burger Jbz. (correspondeerendlid). De opgaven moeten aan het correspon deerend lid in de gemeente worden inge zonden. N. Inzake de Ministerieele beschikking tot uitvoer van schapenvlees*1, werd dooi het Levensmiddelen-comité der Christelijke vak- en werkliedenverbonden aan het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende telegram verzonden: Ministerie van Landbouw Den Haag. Gelezen, Uwe beschikking uitvoer scha penvlees*, 1 betreuren, dat een zoo klein gedeelte beschikbaar wordt gesteld voor binnenland sch© consumptie, en dat nog wel tegen een prijs van f0.80 per K.O., waardoor de verbruikers nog meer zulten moeten betalen dan tot heden "het geval was. de Duitschers daar waren vruchteloos. Een massa menschen zijn .daar gevallen, ont zettend. Van 'n soldaat, die de gevechten had meegemaakt, heb ik hooren vertellen, dan er verschillende ook krankzinnig van zijin geworden. Ieder oogenbllk van den dag barsten de granaten om je heen, stof, „Wiat is ©en granaat, grootvader (Grootvader gaat door, meegesleept door z'n herinneringen): „stof, rook, fluitende kogels uit machine-geweren, l'awwai; ge schreeuw, bajonetaanvallen, tegenaanvallen afslaan, en dan nog dat ellendige teven in de natte loopgraven, waar ze dikwijls dagen achtereen in moesten blijven, zon der eten of drinken. Miaar 't zou te lang duren oni dat allemaal te vertéllen. (Groot vader weet er natuurlijk niets meer van.) Tot dfc Duitsche regimenten, die daar vochten, behoorde ook het Birandenburg- sche: dappere kerels waren dat. Deze helm nu behoorde aan een soldaat van dat regiment, d'ie .op zekeren keer met een tien tal kameraden onder commando van een sergeant qp sluippatrouiïïe moest. (Q'een der kinderen vraagt wat „slwppatrauile is: f verhaal gaat hen boeien.) Voorzichtig kropen ze de loopgraaf 'uit en langzaam ging het op handen en voeten door het hooge gras, telkens even stil houden om uit te kijken, dan weer een eindje verder. 'tWas 's nachts tegen twaalven en de maan. scheen helder. Mijn soldaat (we zullen hem maar Heinrich noemen) Heinrich had nu en dan al eens angstig naar z'n hejiw gegrepen, wanrt hij wist, dat het linnen foedraalltje 'wat er overheen zit,;... Scijk dïf (en -ik laat het hun zien) niet goed stoot, zoo- Uwe beschikking is temeer vreemd) waar de houders van schapen zich bereid1 hade den verklaard, voor het binnenland te teve- ren tegen dén prijs van f0.40 per K.G., mits 40 a 50 pCt, mocht worden uitge voerd. Wij dringen ernstig aan op wijziging uwer beschikking in dezen zin, dat ge noemd aanbod der houders van schapen wordt toegepast, opdat het schaipenvleesch onder bereik van minvermogenden kan ko men. („Standaard..") Schip aangehouden. Dezer dagen werd aan de „Frankf. Zei- tung" nit Berlijn gemeld, dat kort geleden te Lobith Nederlandsdie douane-ambtena ren, die een aldaar naar. Duitschfand' uit varend schip visiteerden, een Engeischman mee aan boord brachten en bij navraag verklaarden, dat 'deze was meegekomen om na te gaan dat de visitatie nauwgezet ge schiedde. N,aar men verneemt, is deze mededeeling beslist onwaar. Onderzocht wordt nog wat aanleiding kan hebben gegeven tot dit vertelsel in het Duitschie bllad. Een Fransche officier-vliegenier van Urk ontsnapt. Een Fransch officier-aviateur is Vrijdag middag uit het kamp der geïnterneerden te Urk ontvlucht. De „Telegraaf" deelt nog de volgende bijzonderheden mede over die ontsnapping van ëen Fransch officier van. het eiland: Urk. De ontvluchte is dé Fransche kapi tein der vliegeniers Joseph Coutisson, oud 31 jaar. Vrijdagmorgen om 7 uur is hij pér motor boot uit Urk ontsnapt. Zoodra zijn ont vluchting bekend werd, is van Urk uit naar alle kustplaatsen getelefoneerd. Uit de~stel ling Den Helder stoomden torpedo-vaar tuigen uit om de motorboot qp te sporen. Hlet garnizoen te Edam; waar de ontsnapte Engielsche vliegenier Rainey in Mei 1915 werd gevat, patrouilleerde op rijwielen langs die kust der Zuiderzee en het eiland Mar ken werd door troepen uit de stelling van Amsterdam 'bewaakt. Door dë torpedoboot, welke na de ont vluchting van den Engelschem vlieger Rainey in Urk 'gestationeerd was, is het jacht, waarmede de Franschman Coutisson ontvluchtte, gevonden, verlaten drijvende aan dien mond van' het Keteldiep. Verder is tusschen Zwolle en Kampen aangehouden de auto, waarin de vluchte ling gereisd heeft. De inzittende, eene Hol- landschlö dame, vertelde, dat haar reisgenoot in de buurt van Hattum plotseling de auto had verlaten, terwijl zij niet wist, waar heen hij was gegaan. Ongewenschte aardappelen. De Amsterdamsche Aardappelenwuike- Iiersvereeniging heeft een telegram aan den Minister van Landbou,w verzonden, waarin wordt geklaagd, dat de aardappelen, die worden aangevoerd, niet voldoen aun' d'e eischen welke kunnen worden gesteld. In een uitvoerige missieve zal'dat nader wor den uiteengezet^ Belgische Vluchtelingen. De Minister van RiHnentandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat ten behoeve van de vluchtelingen voor den dienst 1915 uit Rijksmiddelen is uit gegeven ruim 9 milfioen, terwijl nog' niet alle declaraties zijn ingekomen. Het aantal in vluchtoorden opgenomen vluchtelingen wisselde in 1915 tusschen 16 a 17 duizend. Het cijfer der vluchtelingen, dat een gedeelte van de picket" er buiten uitstak (ook dit laat ilk hun zien)als nu de miaan er op scheen, zou dat hun wel eens kunnen verraden -en. daarom probeer de 'hij telkens toet' lapje er overheen te trekkea Net wilde hijl weer z'n hand naar jz'n helm toebrenglen, toen de sergeant plotseling gebood: „haltt onbeweeglijk stil!", Hlij had onraad' gezien. Heinrich dorst geen vin te verroeren, want hij hurkte vlak naast den sergeant in een ongemakkelijke houding, met de handen voorover op den grond steunende; telkens dacht ie aan z'n helm en «....aan de ver velende grassprieten, die 'm in z'n neus zaten .te kittelen. Telkens probeerde hij ze weg te krijgen) 't lukte hiem niet: de sergeant had' al een paar keer afkeu rend gebrom laten hooren,.,.. 't was hope loos, die dingen treiterden hem zoo ge weldig, 't was riet uit te houden, De toestand werd ftog erger toen ijiij voelde, dat door dat gekitte 1 een niesbui op komst Was. Toen bromde hij ongeduldig: „Dat „verd.... gras" en meteen moest hij nie zen en viel z'n hoofd) zooials dat gewoon lijk gebeurt, met een ruk omfeag.... en..,, juist op diat oo'genblik werd de „piickel" door een kogel getroffenhier (ik wijs hun dé plaats) had hij:niet moeten niezen, dan had de kogel z'n hersenen doorboord en was hij' op de plaats dood gebleven. Dat „verd1.... gras" had z'n ieveil gered!." .Vooral toet laatste gedeelte van toét ver haal zal1 ik met zoo'n overtuiging vertel len, dat ik het zelf ook bijna zal begin nen te getooven. t 1 1 N,v, K.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1