10e Jaargang* BE IUL1MG ÖIIHEIIOSTCM. Nb 83 Donderdag- 20 Juli 19i6. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Wat de krijg vernietigde. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREÈDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geïll. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENTIEN Van 15 regels50 ct. Elke regel meer. 10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Op grond van een nauwkeurige becijfe- jino- kwam een Engelsch rekenaar tot de slotsom, dat Duitschiland sinds, tot uitbre ken van den oorlog minstens één millioen jonge mannen voorgoed moet verloren heb ben. De cijfers kunnen wordien nageteld. De berekening is gegrond op de offici- eeie Duitsche verliesJijsten en kan, ook al' komt ze van. Engelscto zijde, maar onze meerling gerust worden, aanvaard'. Nu is dat Duitschland alléén. Voor Oostenrijk-Hongarije,' voor Frank- krijk, voor Rusland kunnen we gerust elk óók één millioen rekenen. Voor Engeland, Itati' Servië fenz. bij elkaar nóg een mil lioen. Dat is al vijf millioen dooden. Jonge mannen, in de kracht des levens. Is het niet afschuwelijk? Moet het den buitenstaander niest zijn, alsof Europa aan een ontzettenden aanval van delirium ten prooi is, lijkt tot niet of het zichzelf, gelijk die Turkschie troon opvolger deed, die polssilagadter open sneed, om dood te bloeden? Dat is dan de vrucht der Europeesche beschaving; der moderne beschaving, die 't geluk bereiken zouzónder God Op één school te Leipzig zitten miiet min der dan tweehonderd kinderen, die bun vader verloren hebben in dezen strijd., Wel is het afschuwelijk, ,,'t Europeesche barbarisme der twintig ste eeuw, dat verwoestingen aanricht op aarde, érger dan Attila, d'e „geesell Gods", ze dorst draamen," schrijft bet „Centrum",. Men durft met het oog ,op deze gewet-, dige, mensch-onteerende bedrijven van zekere zijde nog spreken van„na twin tig eeuwen Christendom" en men voegt er niet bij, dat in die twintig eeuwen tijd juist die soort van menschen, die zóó spreken, hun sterkste krachten hebben in gespannen cwn dte menschlheid van God1 en het Christendom af te rukken en te ver vreemden. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het verweer'van de Groentencentrale. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniginig „Groientencentrale" deelt mede, dat de bekendmaking 'in de „Staatscou rant" van 15 Juli in zake het percentage dat van bloemkool voor het binnenland moet worden geveild, op eene ten kantore der Rijkscommissie gemaakte vergissing be- 1 rustte. De Rijkscommissie zegt verder, dat zij juist in hare vergadering van 13 Juli, met het oog op het koudere weer, h.ad besloten, den Minister te adviseeren tot binnen- landsch percentage van 50 op 60 te brengen en daaronder ook zoogenaamd uit schot op te nemen, dat gedurende de vorige week niet voor het binnenland geveild behoefde te worden, IntussChen was reeds Zaterdag 15 Juli in een circulaire der Groentencentra aan de Veilings vereeniginigen bericht, dat voors hands bedoeld percentage op' 60 °/o werd gebracht, terwijl zulks nogmaals Maandag ochtend per dringend telegram door de Rijkscommissie met nadruk werd bevestigd. Wat die veilingprijzen aangaat kan wor den medegedeeld, dat het inderdaad hier en daar is voorgekomen, dat op sommige vei- FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten In Nederlandsche bewerking vain M! v, d. G. TEBSIMA IN DE WOESTIJN. In 't lieflijk Ouche-dali, ongeveer zes mijlen van. Dryon nabij het dorp St. Vic tor, verheffen zich op den tqp teener rots de ruïnen van het slot Marigny. Voorheen spiegelde zich tie met tinnen gekroonde voorgevel van dien reusachtigen bouw trotsch in den stroom, die aan zijn voeten ruischte. Reeds op igroofen afstand kon de toren wachter den vijand zien naderen, en, was e siormklok geluid, de brug opgehaald', Waren de verdedigers aan de schietgaten opgesteld], dan kon de slotheer moedig zijnen tegenstander afwachten. iDit slot was een der vier vrijheerlijk- 5 n van Biourgondïë, en behoorde aan zienlijke, machtige heeren. D'e Marigny's, Montaigu's en Rochecbouart's waren w opvolgende bezitters. J"hans beeft d'eze bebeerscher van 't dal ijnen granieten mantel en zijne tinnen ver- ren, zijn macht is gefnuikt, en sinds uwen sluimeren de dapperen, die hem «ns bewoonden, den doodslaap. Kogen de prijzen, der groenten boven de gestelde maximumprijzen Iepen. .Echter heeft dip Rijks commissie d.dt. 14 Juli ïra een circulaire aan d'e veilingen medegedeeld, dat voortaan groenten en vroege aardappelen op of .beneden de ge stelde maximumprijzen voor den kleinhan del behoorden te worden ingezet of opge hangen. Hadden de bmnenland'sche handelaren of grossiers, aan wie de gestelde maximum prijzen toch békend waren, het reeds eer der wel degelijk in hunne hand de prijzen voor het binnenland zelf te bepallen, nu de Minister ook maximumprijzen voor hen toeft 'vastgesteld, ligt het (toch ongetwij feld geheel aan hen izefflf, indien zij1 groen ten en aardappelen teigen ihooger prijzen afmijnen dan voor hen wensdhelij'k is. Die sedert 3 Juli mit de veifagboeken verzamelde officieel© cijfers der ibrfamg- rijkste markten, toonen ten duidelijkste aan dat, waar in solnmige plaatsen de maximum prijzen niet konden gehandhaafd worden, zulks niet ligt aan de veillnigdbesturen, maar aan den binnenlandschen handel (gros siers). Wamt en zulks geldt voor dié soorten van vroege aardappelen, waarvoor maximumprijzen gesteld werden zeer zeker in vele gevallen 'lag de veiilingsprij's voor bet binnenland beneden den koopprijs. De Rijkscommissie vertrouwt, dat de bin- nettlandsche handel zijn medewerking tot uityoering der getroffen maatregelen zal verieenen, want zondter die medewerking zou tot andere maatregelen moeten worden overgegaan, die niet in het belang van de grossiers zouden blijken te zijn. „Wel zelden hebben we een zoo sfoppe en gewrongen verdediging gelezen als de Colmmiissiie van Toezicht op de Groenten- centrale 'hier naar voren brengt," merkt bet „Hbld." op. We laten nu onbesproken de ergerlijke vergissing bij de bepaling van het btoem- koolpercentage voor het binnenland'. Dat kan per Islot van rekening misschien berus ten op een schrijffout van een ondergeschikt ajmbtenaar. Verbijsterend van naïviteit is intusscheu dte redeneering van de Commissie, 'dat eigenlijk de grossiers zelf de oorzaak zijn van de hooge prijzen, die op, de veilingen besteed Worden. „Het ligt aan hen zelf," zegt 3e Com missie, „indien zij groenten en aardappelen te,gen hooger prijzen afmijnen dhin voor hen wenschelijk is Alsof de grossiers voor hun pleizier naar de markt gaan om als het hun zint eens te kunnen koopen, desnoods ook zonder „handel" huiswaarts kunnen keeren! Wij meenen intusschen, dat de regee- ring een zeer ernstig verwijt treft, dat zij zulk een ernstig belang als de groenten- distrïbutie voor ons volk aan een zdo ten eenenmale incompetent en onbekwame commissie opdraagt, die die doorslaandste bewijzen van gebrek aan Inzicht en ken nis heeft gegeven. De Rijkscommissie van Toezicht voor de vereeniginig „Groentencentrale" heeft een circulaire gericht tot de besturen der export-veilingen, ten einde deze uit te noo- digera de groenten in te zetten op de maxi mumprijzen, niet voor den kleinhandel, doch op die voor den groothandel. Smokkelen. In het Lagerhuis heeft Hunt gevraagd) of Grey aandacht had geschonken aan het Trots allie stormen, die het slot belaag den. bewaren zijn overblijfselen een mach tigen indruk, en sohijnien ook nu nog woud en veld, heuvel en dorp te betoersohien. i Als om de doof menschen wieder aan gebrachte verwoestingen te verhalen, heeft de natuur deze ruïnen met eenen mantel van groen en bloemen omkleed. De muren zijn bedekt met planten, die tuaschen de voegen opgroeien; klimioprakien sieren de vensters, het hemelgewelf overspant de rui me hallen en groote boomen staan daar, waar eens zich slanke torens verhieven. iD'och, ondanks dat al, doet de aanblik den bezoeker droeve aan. De verbrokkelde bogen en zuilen geven het juiste beeld' der vergankelijikheiid weer en een döodsche stilte heerscht alom. Niet ver van hier, aan de helling des bergs, bevindt zich een grot; ©ten groote steen sluit den toegang af en het dicht igiebladert van eenen jeneverboom verbergt hem nog meer voor 't oog. Daarbinnen <is een 'grot, waarvan de zerk, die het dekt, nooit bevochtigd werd door een traan der moeder; nooit werd de som bere stilte verbroken door toet 'bezoek eener zuster. Hier rust een banneling. Sedert lang al %t ander het boagop- schietend gras bet voetpad verscholen, waarvan 'gene zich bediende, en weidra zal zijn aandenken der" vergetelheid ter prooi worden. Maar eer d>e herinnering aan hem ver loren gaat, zal ik verhalen', wat de ge- schiedenis van hem vertelt; liet is een der schoonste sagen uit de 12de eeuw. Gedurende vele jaren der twaalfdie eeuw diende de grof tof kluis en die open plek smokkelen van vet en andere Gootrabande van Nederland naar Duiitschtond; door op zettelijk daarvoor georganiseerde benden, en -of men zich tof de Nederlandsche regee ring had! gericht om voortzetting van die p riet ijken te voorkomen. Cecil antwoordde, dat de regeering er kennis van droeg, dat, in spijt van stren ger maatregelen door de Niederlandsche regeering. genomen, er nog eenige smok kelhandel ,wordt gedreven tusschen Neder land en Duitsehland. Maar de regeering' wist, ,dat die Nederlandisehe autoriteiten ijverig pogen den smokkelhandel tegen te gaan. De geïuterneerde Duitsche deserteurs. Dezer diagen zijn door de Regeering we derom een vijftal geïnterneerde Duitsche deserteurs uit het kamp te Bergen in vrij heid gesteld. Hierdoor zijn er thans reeds 51 vrijgeko men, waaronder ook de 16 manschappen, die voor hun protestwandeling buiten het rayon, door den krijgsraad tot 2 .maanden gevan genisstraf werden veroordeeld. Boteroorlog. Dinsdagmorgen waren er eenige aanvoer ders van boter in de Boterwaag te Pur-_ merend, die den maximumprijs overtraden. Niemand was bevoegd om in te grijpen, zoodot tot raadslid' J. de Vries den markt^ meester verzocht om direct den burgemees ter er van in kennis te stellen. Deze kwam direct en deelde medle, dat bij overtreding van den maximumprijs de boter in bes'Iag zou genomen worden, Control© ontbrak echter geheel; zoodat er ernstige woordenwisselingen ontstonden tusschien koopers 'en verkoopersi, vooral toen 't publiek zich er mede begon te bemoeien. Duitsch stoomschip vertrokken. Dinsdagavond heeft wederom een Duitsch stoomschip die Rotterdamsche haven ver laten met bestemming paar Emden. De vorige vijf schepen waren' kleine en vóór den oorlog in de vaart tusschen de Duitsche Oostzeehavens en Rotterdam, 'Ditmaal echter is 't het groote stoom schip „Hai'mon",, behoorende aan de Ro- Iands-Linie te Bremen, mefendte ca. 5000 bruto tons. Het schip was op reis tan Chili naar Bremen en lag te Rotterdam, toen de oorlog uitbrak. D© vóór dit vertrokken Duitsche sche pen zijn alle in behouden haven aange komen. Nederlandsche visschersvaartuigen prijs verklaard. Alle door de Engelfschen opgebrachte Nederlandsche visschersvaartuigen met hun ne ladingen zijn, volgens een bericht van dien Nederlandschen consul te Kirkwall, prijsverklaardL („Tel.") Uitlevering. De Duitsche regeering 'had! de uitleve ring verzocht van den gevangen genomen D'uitscton deserteur Cari Hausknecht, we gens het plegen van strafbare feiten: dief stal met braak en vafechheid in geschrifte. Velen achtten dit slechts een middél, waar mee de D'uitsche regeering' „zich meester kon maken van een deserteur, die dank. zij: zijn bevoorrechte positie in het leger van den keizer, vele geheimen kent. 'Mr, Winkel' te Rotterdam, interesseerde zich bijzonder voor dit geval en wist de rechtbank aldaar te bewegen, onze regee ring een afwijzend advies te geven. in 't woud', die zich voor haar uitbreidt, was tuin. De prachtvolste bloemen sier den dit oord, waar men nu slechts eenige viooltjes en anemonen ziet; de heerlijk ste vruchitbooénen wiesen daar, waar np hagedoorn en wilde rozen welig op groeien. Verplaatsen wie ons in dien tijd, 't Was een herfstdag. Van den wolken- loozen hemiel! wierp de zonne beur gouden stralen over het geilend lover van 't woud; ide vogels -zongen hunnen afscheidszang, en de lucht ademde den lieflijken geur, die u doet denken aan afvallende blaadjes en heenwelkendi gras. De xotsbewoner verliet zijn grot. Zijn ziekelijk uitzicht paste goed bij dit herfst landschap. D'e kluizenaar tel)dte dertig jaren; 'hij droeg een witte tunica en een zwarten' mantel, sandalen schoeiden zijn voeten; een licht kleurige, gestreepte tulband dekte zijn hoofd, Zijn sprekend door de zon gebruind gelaat, was omlijst door een langen baard. De kwijnende trekken, de gebogen gestalte en de slepende gang Wekten medelijden en deelneming op. Den banneling sdhieen het leven alengs te ontvlieden, evenals het woud zijin bloe men en groen langzamerhand verloor. Een oogenblik wandelde hij den tuin rond'. Voor elke bloem bleef hij staan en zijn treurige frfi'k scheen te vragen: „Zal voor mij de lente wederkeeren? Zal ik u in uw tooverpracht mogen wederzien?" Daarop richtte hij zijne schreden naar een grooten boom; van waar uit men het dal overzien kon. Dicht bij een rots, aan den zoom eener bron, wier water spoedig weer onder den grond' verdween, zette 'hij1 zich neder. De bron was met bladeren bedekt, die hij verwijderde. Plotseling echter over» Thans toeft de Nederlandsche regeering, in strijd met 'het advies van de rechtbank, besloten, den deserteur Carl Hausknecht aan de Duitsche regeering uit te leveren. Deze heeft zich verbonden hem niiet te ver volgen, wegens desertie, doch alllieen we gens de ten laste gejogde misdrijven: dief stal met braak en valschheid' in geschrifte. Daarna zal 'hem een pas verstrekt worden, die een maand geldig blijft, waardoor Hausknecht d'e gelegenheid zal hebben, zich uit het Duitsche rijk te verwijderen. Ver moedelijk 24 Juli zal Hausknecht over de grens gebracht worden. Af te wachten is, of d'e Duitsche recht bank nu voor bedoeld' delict d'e doodstraf zal kunnen willen eischem! Verscherpt toezicht op handels- en visschers. vaartuigen te IJmuiden. De generaal-majoor, commandant van de Stelling van Amsterdam, uitoefenende het militair gezag in de gemeente Velsen, heeft bepaald, dat aan Nederlandsche handels- en visschersvaartuigen zal belet worden de haven van IJmuiden te verlaten, wanneer zij niet in het bezit zijn van de daarvoor ingevolge art. 4 der Óorlogs-Zee.ongeval- lenwet 1915 vereischte vergunning. Het Laudbouw-exportbureau. Hiet onlangs ingestelde Landbouw-Ekport- 'bureau heeft dezer dagen zijn werkzaam heden 'aangevangen. Het Bureau is gevestigd' Bazarstraat 7, 's-Qravenhage. Verijdelde smokkelarij. TuSschien lompen verstapt is in den naar Pruisen vertrekkenden trein aan het station Nieuweschans meer dan 260 kilogram touw in beslag genomen, door een Haaflemsche firma verzonden. De ontvluchte aviateur. Eergistermorgen is op Urk uit Zwolle ge vankelijk aangevoerd en geleid voor den commandant van tot interneeriingskamp, Willem Split, machinist te Zwartsluis, laatst gevaren hebbende op de postboot „Have- laar", verdacht van medeplichtigheid' in hiet doen 'ontvluchten van den Franschen officier Coutisson. De vlucht moet volgens inlich tingen van den stoker van de „Havelaar" met die boot geschied zijn. De verblijf plaats van den vluchteling is nog onbe kend. („N„ Gr. Ct.") Handwarme granaten. Door ,de Deventer Ijzergieterij, en Ma chinefabriek v.h,. Nering Bögtet en Co., wordt in een schrijven aan de bladen er op 'gewezen, .d'at de beschuldiging van be drog of landverraad' aan haar adlres voor- bang en onjuist' is gebleken. Voljgens de directie, van genoemde fabriek toeft de Minister van O'ortog schriftelijk verklaard, d'at de verdenking: opzettelijk waandelooze granaten te hebben vervaardigd, niet op haar rust, terwijl met instemming van den Minister door het Mundtiebuneau is bepaald, dat door -die fabriek met die vervaardiging van stalen granaten zal worden' voortge gaan. t" x1 1 1 VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Dinsdag 18 Jutii De eindstemming over de wijziging der Successiewet, welke tot vandaag was uit gesteld', had tot uitslag, dart het wetsont werp werd aangenomen met 48 stemmen tegen 29. Voor waren de geheele Lin- viel hem een hoestbui en een bloedgolf verfde het heldere water. Hij hield zijn vochtige handen tegen de zon en. verzonk in een diep gepeins. Zijn 'droevige mijmering werd nog gevoed' door de opdwarrelende, verwelkte hlaadejs. „Arme herfstbladieren," mompelde hij', „mijne dagen zijn als de uwe daarheen." Er vlogen zwaluwen boven hem. rond; zij ijlden zuidwaarts. Blij hunnen aanblik weende hij; want hij herinnerde zich zijn vaderland, waar de dagen bestendig warm zijn en de nachtelijke hemel' zoo vijl glan zende sterren. Een onverwacht bezoek ontrukte hem aan zijne mijmeringen. Uit het bosch trad' een grijsaard, die tot kleed' der zonen van den Hl. Blenedic- tus droeg met het Zwart Schapulier. Slechts luttele grijze haren vormden een krans om zijn eerbiedwaardig hoofd; zijn goedige oogen en open blik boezemden vertrou wen in en openden hem ieders hart. 't Was ■broeder Aïbertus, de ziekenoppasser van het naburig klooster, die balsem voor alle wonden, troost voor alle leed had'. Nim mer onverhoord klopten de zieken aan zijin dieur; en konden zij niet tot hem komen, dan ging hij spoedig tot hen, en bracht den armen aalmoezen, den lijdenden ver sterkingen, en den stervenden troost en opbeuring.. De kluizenaar zag hem' voor het eerst, maar hij had' de christelijke liefde van den monnik ZOO' vaak hooren roemen; dat hij hem liefhad' en vereerde, zondier hem te kennen. Hij stond' op, ging den grijsaard te ge- ■moet, kuste hem eerbiedig de hand' en verzocht hem1 op een bank van mos nevens hem plaats te nemen. kerzijde met van Rechts de heeren Bi- chon (C.H.), Ankerman (C.H.), Rut gers (A.R.), Die Geer (C.Hl) en Snoeck Henkemans (C.H,.). De voortgezette behandeling van 'net wetsontwerp tot wijziging der wet op de brievenposten) liep daarna vrij vlot Vrij dagmiddag was gestopt midden in die dis cussies over het amendement-R u t g e r s c.s. tot invoering van een Zomdagszegel van 5 cent voor op Zondag verlangde bestel ling. Dit wijzigingsvoorstel werd nu ver worpen met 36 tegen 24 stemmen. Minister L e 1 y verklaarde krachtig te streven naar beperking van Zondagsarbeid bij de post, doch die inkrimping te willen verkrijgen door beperking van den dienst en liever niet op de door het amendement voorgestelde wijze. Waarom dan ook de tweedte Zondagsbestelling te Amsterdam zat worden afgeschaft, evenals waarschijnlijk de bestelling van pakketten op Zondlag en een der twee buslichtingen, welke op Zon dag in Den Haag nog plaats hebben. Tijdens de besprekingen over het amen dement werd inmiddels het 'levenslicht aan schouwd door een later -te behandelten motie-Biogaardt (RIK.), waarin de wenschelijfcheid werd uitgesproken van het door den heer De W ijk ers Ioioth ge opperde denkbeeld' om op Zondag aieen expresse stukken te behandelen. Minister Lely en de heer Koster (V.D.), die per amendement voorstelde om de door den Minister gewenschte heffing- van 5 oent voor tweede aanbieding van postkwitanties te dben vervallen, werden het na eenig gemarchandeer eens over de schrapping van dit nieuwe recht, waartegen over dan het inningsrecht van 5 cent slechts zou gelden voor kwitanties tot bedragen van f 1 en 7y2 cent zou worden geheven voor bedragen van fl tot f25 'en 15 cent (in plaats van de oorspronkelijk voorge stelde 10 cent) voor bedragen boven f 25. Dit bracht echter de heeren Juten (RIK.) en Van Nispen tot S even a eg (R'.K.) in het veld', die van deze regeling «adfeel verwachtten voor d'e dagbladen (die meest al per kwartaal de abonnementsgelden, wel ke dan meer dan f 1.bedragen, innen) en het 5-cents-recht wilden laten gelden voor bedragen tot f2.50'. Eerstgenoemde vroeg daarom stemming over het gewijzigde artikel. Met dit ge volg, dat slechts 46 leden aanwezig ble ken en de Kamer dus naar huis moest tot den volgenden dag. Hosten ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Ingediend is een wetsontwerp tot hef fing van bijdragen in de kosten van be strijding van het mond- en klauwzeer. Voorgesteld wordt te bepalen, dat in de kosten van bestrijding van het mond en klauwzeer wordt bijgedragen door iedler, die hier te lande rundvee, schapen of var kens houdt, en dat jaarlijks wordt bijge dragen: a. voor ieder rund met twee of meer breede tanden één gulden; b. voor ieder rund zonder breedle tanden vijftig cent; c. voor acht s chapen, acht varkens of acht schapen en varkens één gulden; d'. voor iedere vier schapen, vier varkens of vier schapen en varkens, boven acht, vijftig cent. Voor kalveren jonger dan drie maanden, „Mijn zoon," zei de monnik, „ik kom om u te bezoeken, men heeft mie gezegd, dat ge ziek zijt." „Geloofd zij God, die u tot mij zendt," antwoordde de kluizenaar, „maar het is te Iaat, voor mijne ziekte bestaat geen red ding meer. De dagen van mijnen pelgrims tocht hier beneden waren zoo slecht, dat mijne krachten gesloopt zijn voor den tijd," „Gij zijt jong, uw kraditen zullen weer terugkeeren." „Mijn vaderDe boom, die uit den eigen grond' wordt gerukt en verplant wondt op vreemden bodem, groeit niet weer, als 'hij eenmaal begon te welken. Slechts in mijn vaderland, onder de geliefde zon daar ginds, zou ik herstel kunnen vinden; en dat zal nooit geschieden," „Waar is uw vaderland?" „Ver, heel ver weg; aan de overzijde des oceaans. Arabië is mijn vaderland," „En hoe zijt ge dan in deze bergen ge komen? Waarom verliet ge uw vaderland?" Juist schudde de zuïdtewind hevig de boo- Imen des woudls, „Ziet ge die blaadjes fladderen?" vroeg de kluizenaar, „De wind Voert ze herwaarts. Zij zijn in de beek gevallen,, en het water nam ze mede. Arme herfstblaadjes, waarheen gaat gij? Met het water verdwijnen zij onder den grond'. Dit is het beeld mijn® (evens. Tot nu dwaal ik rond, als een blad', dlat door dten storm van twijlg of tak werd gefukt; die zuidenwind' joeg me door de woestijn, dte noordenwind1 droeg me van den heuvel in -'t dial en dreef me van 't dal die bergen in, en nu voert me de adem des doods ten grave." (Wordt vervolgd);

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1