TWEEDE BLAD. Ofize gerechtigheid. Zaterdag 29 Juli 1916, Mo. 87. ONS >t Is wel eene gewichtige vermaning, welke de Meester, de eeuwige Waarheid zelve, tot zijne discipelen richt. De hemel staat op spel. Ik zeg u: „Indien uwe rechtvaardigheid niet overvloediger ia dan die der Schriftgeleerden ien Farizeërs, zult gij het rijk der hemelen niet binnengaan" 't Is derhalve van het hoogste belang te weten, waarin de gerechtigheid! door zoo even genoemde lieden bestond, opdat wij ons beijveren, hen daarin verre te overtreffen. In drie opzichten vooral schoot de ge rechtigheid1 der Fariziieërs te kort. Vooreerst deden zij de gerechtigheid bestaan in het betrachten en nakomen van' de blioote tet ter der wet; om den geest en de bedloelSng der wet, zoo meenden zij, behoefde men zich volstrekt niet te bekommeren. Bijvoor beeld: In de wet staat geschreven: „Gij zuk niet doodslaan."1 Ziedaar die letter. Rechtvaardig alizoo achtten ziidhi die lieden, zoolang zij zich maar niet metterdaad aan doodslag schuldig maakten. Ongemotiveerde, toorn echter en (gramschap en hartstochte lijke wraakzucht werd door hen niet geteld. Op dit punt alzoo moet onze gerechtig heid veel 'hooiger staan volgens de leer van Jezus. W,ij moeten ook den geest en de bedoeling der wet nastreven, W:ij moeten wei overtuigd zijn, dat i-emamd) idlie zich op wraakzuchtige wijze op zijnen broeder ver toornt, reeds schuldig is aan een misdaad tegenover God, ja zelfs, indien ze door den menschelijken rechter bereikt kan worden, ook daarvoor terecht zou moeten staan. En zou iemand zich niet vergenoegen met zich op wraakzuchtige wijze tegen zijnen naaste te vertoornen, maar er nog het scheldwoord: Raka, d. i, zotskap, bijvoe gen, daa is zijne zonde nog veel grooter en zou door den Raad gevonnisd moeten worden. Zou iemand in zijnen wraakzuch tiger! toorn zóó ver gaan, dat hij zijnen medemensch voor dwaas, d.wj.z. voor god loochenaar, zou scheiden, dan is hij schul dig aan de Gehenne des vuurs Ai's gij eikander niet van harte vergeeft, dan zal de hemelscbe Vader u ook niet vergeven. Laten we veeteer gloeiende koten leggen op hiet hoofd van onze tegenstanders en vijanden, door kwaad met goed! te -ver gelden, Een tweede tekortkoming in de gerechtig heid der Schriftgeleerden ien Farizeërsi be stond hierin, dat zij het wezen van een goed! werk in het werk zelven, in de bfoote daad alteen, stelden, om bet even welke meening men bij het verrichten ervain ge koesterd heeft. Zij gaven niet om de inten tie of innerlijke bedcellli'ng. Te bidden was volgens- hen ai'Jtoos een goed1 werk, ook ais- gij bij uw -gebed niet anders bedoelen zo-ud-et, dan door d-e tnenschen braaf en vroom gehoudlen te worden. Zeker was het, naar hun opvat ting, niet noodi-g_ het gebed te beschou wen als een daad, waardoor het schepsel aan zijnen Schepper den tol betaalt zijn-er aanbidding, dankzegging en sm-eekiinig, Hierin moeten wij die, lieden dus verre overtreffen en de les voijjen van onzen Meester, Jezus Christus, God gezegend in eeuwigheid: „Als gij bidt, zijt daa niet gelijk d-e schijnheiligen, die er op uit zijn i-n de synagogen en op de hoeken der straten te bidden, om (door de menschen gezien te worden: voorwaar Ik zeg u, zij! hebben hun loon ontvangen, Wanneer gij dérhailVe bidt, ga in uw binnenkamer, era sluit de deur, bidt tot uwen Vader in het ver borgene, en uw Vader, die in het ver borgene ziet, zal het u vergelden." Te vasten was- volgens de Schrift geleerden (en Farizeërs altoos een goted werk, ook als gij bij uw vasten niet anders bedoelen zou-dt. dan, door de menschen voor verstorven en (boetvaardig -gehouden te worden. Zeker was- het, naar hun op vatting, niet noodig het vasten te beschou wen alis een da-ad, waardoor wij onze kwade driften beteugelen, Gods gram-schap verzoenen -en voldoening geven vo-or onze zonden. Hierin moeten- wij di-e lieden dus verre overtreffen en d-e les behartigen van- onzen Meester, Jezus Christus, God! gezegend in eeuwigheid1: '.AH gij' vasj, wordt daty niet bedrukt gelijk de schijnheiligen; want zij mergefen ^aa* u't> opdat de menschen zien, dat zij vasten. Voorwaar Ik zeg u, zij lebben hu-n- toon ontvangen. Wanneer gij derhalve vast, zalf uw hoofd en wasch Mw aangezicht, opdat het voor de men schen niet bïijke, dat gij vast, maar voor hwen Vader, die in bet verborgene is-; en uw Vader, di-e in> h-et verborgene ziet, zal het u vergelden." Een aalmoe-s te g-ev-en was voll ik4''''" de Schriftgeleerden -en Farizeërsi een hoed werk, ook als gij- bij hpt geven waarvan ni-et anders bedoeïen Zoudlt, dan door de menschen voor milddadig en •ne-nachtievendl gehoud-en te worden, Zeker was het, naar -hun opvatting, niet noodig net geven van -een aal-moes te beschouwen a s een daad van naastenli-efde, dli-e vete zonden bedekt -en bevrijdt van idleri- dood K genade -en barmhartigheid bij God doet "u™. en- 'E®* eeuwige leven. Hierin moeten wij die lieden dus verre overtreffen en -ons houden aan de les- van an onzen Meester, Jezus Christus, God gezegend in eeuwigheid: „Als gij. een aalmoes geeft, wil het niet r uitbazuinen, gelijk de schijnheiligen om ln synagogen en op de straten; vA 00r menschen geëerd te wonden. Voorwaar Ik zeg u, zij hebben hun loon ontvangen. Wanneer gij derhalve een aal moes geeft, laat uw linkerhand -niet weten wa,t uw rechterhand doet; zóó zij uw aal moes in het verborgene, -e-n uw Vader, die in het verborgene ziet, zal1 het u ver gelden." Die derd-e tekortkoming der Schriftge leerden -en Farizeërs was- hierin gellegen, -dat zij! de gerechtigheid zeer go-eid be staanbaar achtten, -met het -onderhouden van énkele voorschriften der Wet tegelijk met het verwaarloozen van andere, vaak veel gewichtigere geboden. Zoo bijv, waren zij zeer nauwgezet op het betaten van tienden van muntkru-id en specerijen, maar om argelcoze weduwen do-or h-unne gehui chelde vroomheid t-e verschalken en van haar goed' en bezit af te 'helpen. om, onder het prevelen van lange gebeden, wraakroepende Onrechtvaardigheden te ple gen, dat had voor hen geen bezwaar. B-linde leidslieden! die de mug uitzuigen en den kam-eef doorzwelgen. Ook op dit p-unt moet onze gerechtig- h-eit overvloediger zijn dan die dier Schrift geleerden -en Farizeërs. Zeg derhalve niet in blinden overmoed: „De geboden Gods wil ik wel onderhou den, maar naar de geboden dier k-erk kan ik mij niet schikken, di-e zijn slechts door menschen gegeven." Ja zeker! door men schen, maar door menschen, die do-o-r God- zijn aangesteld, om o-ns in Gods plaats te leeren, t-e heiligen en te b-estuiren. „Die u hoort, hoort Mij!, en die u versmaadt, versmaadt Mij, en wie Mij versmaadt, ver smaadt dengen-e, di-e Hij gezonden heeft." „Die naar de Kerk niet luistert: hij zij u als een heiden en een tollenaar." „Lever zoo-danige over aan den Satan." Wie in één punt ontrouw zou zij-n, is schuldig aan de geheele W|e-t. Wanneer één radertje van het uurwerk in het on- gereede raakt, staat de gansche tijdwijzer stil. Beijveren we ons trouwe en stipte vol breng ers der W-et -en natevers der ge boden te zijn. En wel', zonder onderscheid of het igel-dt de geboden van God of wel de voorschriften der Kerk, onverschil lig of zij groot of klein zijn, om het even of ze ons gemakkelijk of moeielijk voor komen. Bovendien hebben wij de verzekering dies Heeren, dat Zijne geboden niet zwaar zij-n; dat Zijn juk zoet en Zijn last licht is; dat er vrede is voor den menschen van goeden wille; -dat wij- gelijk -moeten wor den aan kleine kinderen, als wij het rijk der hemelen willen binnengaan. Tenslotte: Si vis ad vitam iragredi serva mandata: Wilt -ge het teven binnengaan onder houd de geboden. Zóó schijne uw licht voor de mens-dben, dat zij uwe goede werken zien en uwen Vader prijzen, die in de hemelen is. Alkmaar, 29 Juli 1916. M> P, A. OOMS, D. P, BINNENLAND. VAN HET BINNENHOF. Avondvergadering van Donderdag 27 Juli. In de avondvergadering voerde nog een heel! lange rij sprekers het woord oira crir tiek van velerlei aard te oefenen op de wets ontwerpen betreffende d-e llevensmiddelen- voorziening, De heer De Beaufort (V.L.) vond, dat de Regeeringsbe-moeiïrag-en eigenlijk wel wat ver zullen reiken en zo-u graag wil len zien, dat -door het steilten va-n een termijn, waarop de regeling vanzelf zo-u vervallen, wat zekerder zon worden vast gelegd, -dat -de regeling sfeehts zal gelden voor de tegenwoordige buitengewone om standigheden. Over (het geheel d'adhit de heer Van Wie-hen (R.K.) zeer gunstig over die Regeeringsvoo-rstelfen. Alleen -had 'hij' ern stig! bezwaar tegen h-et voorstel om' }j£ van hefe verlies op d'e levensmii-ddelten op de gemeenten te verhalen en deze boven dien de diistributfekosten te do-en betalen, Spr. zou alle kosten voor het Rijk wilü- ten laten. Die heer Schim van der Loeff (U.L.) besteedde een hooggestemde toast aan d'e verdediging van het beleid van Minister Posthuma, Evfenw-el drong toch ook hij- er op aan, dat de Minister ni-et langer zal blijven m-eenen, dat hij alles alteen kan overzien, doch dat het Depar tement van Landbouw ook -eens op andere wijze aan hulp zal worden geh-oljpen. Van het denkbeeld van den heer De Bieaufort wilde spr. niet weten. Z.i. zat men er op voorbereid moeten zijn, dat de voorgestelde maatregelen nog lang na den oorlog zullen moeten voortduren. Woordvoerder -der S o ei a a-l-'de in o-cr at en was da -heer S a n n e s-, -die wilde, dat die Mi nister zich' zal1 doen bijstaan door een kleine commissie v-eor die distributie; aan drong op positieve maatregelen tegen ver mindering van den verbouw vain- v-o-or d-e volksvoeding noo-dige gewassen bij middéil van een gebod- tot verbouwen zal- verzetten tegen het doen meebetalen d-o-or die ge meenten voor de brood-, rogge- en m-eel- voorziening. welke ook thans geheel door het Rijk wordt betaald, terwijl hij voor het overige de gemeenten- niet i/t doch slechts 1/10 wilde doen betalen. De heer Pat ij n (U.L.) waarschuwde tegen te hooge verwachtingen ten aanzien van de werking der voorgestelde maat- I regelen, welke z.i. niets anders zijn dan een consolodatie, zij het er een met ver- j beteringen, van de tot dusverre gevolgde I IevensmiddielenpoiMti-ek'. Op duidelijke wijzie deed! de heer Van der Molen (AR.) - uitkomen, hoe in d-e voorgestelde regeling wordt vastgehouden aan het ingrijpen van twee maohten, Rijk en Gemeente, in dezelfde zaak; wat tot allèrttei ongewenschte verhoudingen aanlei ding moet geven. Als de Regeering zich houden wil aan haar verklaring, dat zij levensmiddelen ter beschikking van de ge meentebesturen wil- stelten, moet zij ook voor den aankoop zorgen., de prijzen vast stellen en alle kosten voor haar'rekening nemen. Ook d'eze spr. drong voorts aan op cen tralisatie in de uitvoering d-er maatregelen. De heer Sno-eck Henkemans (C.H.) verwachtte op den duur meer van prijs verlaging en het vrije handelsverkeer door bemoeiing mei den uitvoer door een Cen traal Uitvoerbureau, dan van het thans gehuldigde middel: aankoop door die Re- g-eering om met verl-ies te verkoop-en. Eenige speciale puntjes werden bespro ken door den heer Teenstra (V.D.), terwijl de heer De Jong (U.L.) 'het ont werp met vreugde begroette. Minister Posthuma kreeg 'het woord, doch sprak noig ni-et. Een Nederlandsch Oranjeboek voor het buitenland. Naar wij vernemen, zal in den loop der volgende week door het Departement van Buitenlandsche Zaken, ter verspreiding in h-et 'buitenland worden uitgegeven een „Recueil de div-erses communications du Ministère des Affaires Etrangères aux Etats- f Généraux, par rapport a la neutrailité des Pays-Bias et au respect du Droit des Gens". Dit is een publicatie in d-e Fransche taal nopens de voornaamste aangelegenheden, behandeld in de Oranj-eboeken en andere verzamelingen van diplomatieke bescheiden, zoo-als het Noordzee-bo-ek, w-e-Ik-e gedurende den oorlog tot op heden zijn verschenen. Fonds U. B. 0. der Har.ze. Woensdagmiddag heeft idiit fonds (uiltkee- ring bij -overlijden) vergadert bij „Brink man" te Haarlem. De heer A. Bioss-e van Haarlem opendie dé vergadering met den Christelijiken groef en betreurde de slechte opkomst. De notu len werden goedgekeurd!. De heer J. W. Appel, van Alkmaar, bracht het jaarverslag uit. Daaraan ont- feenen wij, dat h-et ledental niet 96 voor uitging en thans 1155 bedraagt. Er had den 8 sterfgevallen pilaats. Alle nagelaten betrekkingen kond-en telkens f 1000 ont vangen aan uit-keering. De heer G-. H. Schneiders, penningmees ter. deed rekening en verantwoording, welke goedgekeurd werden. Door den heer M. Mock van Heemskerk, werd het rapport der commissarissen uit gebracht. Daarin werd o. a. medegedeeldi, dat in overleg met het bestuur vereenvou diging ln d-e heffing der bijldlrage w-erd verkregen. Tot bestuurslid werd herbenoemd die be-er Anton Basse van Haarlem, terwijl in de vacature-Endeï (Alkmaar), di-e niet herkies baar was, als commissaris gekozen werd de heer J. Basse van Hoorn. Na de rondvraag, die niets opbracht, volgde sluiting. BUITENLAND. Het Algemeen Kapittel der Dominicanen. Eergisteren is te Freiburg in Zwitserland het algemeen kapittel der paters Domini canen begonnen, waarin ook een nieuwe generaal za! gekozen worden. Oorspronke lijk was men van plan bij gelegenheid van het 7de -eeuwfeest der orde het kapit tel inSpanje, het vaderland van den Hi. Dominicus, te houden. De oorlogstoestand maakte het echter wenscbelijk een tand uit te kiezen, dat voor alle provincies der orde bereikbaar was. Zwitserland nu kam ook door -de provincies der Duitsche en O-os- tenrijksche Dominicanen bereikt worden. In het kapittel hebben 29 provincies stem recht, die elk -drie stemmen mogen uit brengen. Of echter alle provinci-es voltal lig vertegenwoordigd zuilllen zijn, is een groote vraag, daar wegens den oorlog het internationaal verkeer buitengewoon moei lijk is. Aan enkele Fransche paters -heeft de Fransche regeering geen buiteralandsohen pas willen geven. De tegenwoordige generaal, pater Hy acinth Cormier, is een Franschman en werd in 1904 op het algemeen kapittel gefco- zen. Bij zijn verkiezing was hij reedis 72 jaar én zeer zwak van gezondheid, Noch tans heeft hij1 de orde met krachtige hand' bestuurd en veel voor haar gedaan. Vooral de inwendige ontwikkeling der ordé was het voorwerp van zijn voortdurende zor gen. ALKMAAR. MELKKWESTIE TE ALKMAAR, Naar aanleiding van het besluit van de Rijkscommissie van Toezicht op de be schikbaarstelling en den uitvoer van kaas, om de cent toeslag per liter melk, welke vanaf i Mei 1916 aan de boeren-consump- ti'e-leveranciers gegeven wordt, vanaf 23 Juli geleidelijk wordt opgeheven, zoodat op 26 Aug. de toeslag geheel eindigd, heeft de Vereeniging van Veehouders besloten, om vanaf 23 Juli de inkoopsprijs der melk met cent Per Eter te verhoogen, waar door de melkslijters voor een gedeelte in hun verdiensten gekort worden. De Veree niging van Melkverkoopers „Onderling Belang", welke met deze maatregel en vooral in deze dure tijd getroffen worden in hun verdiensten, hebben in hun vergadering van- Maandag 24 Juli met algemeene stemmen de volgende Motie aangenomen: De Vereeniging van Melkverkoopers „Onderling Belang" te Alkmaar, verga dert in het Café „de Kroon" aan het Waagplein, besprekende het Besluit der Vereeniging van Veehouders, tot verhoo ging der inkoopsprijs der melk, en dien tengevolge een vermindering van onze verdiensten met een cent Per Ster, spreekt als haar oordeel uit, dat het in trekken der toeslag geen verband houdt met de maximumprijs der melk, daar het intrekken der toeslag volgens de Rijks commissie van Toezicht op de bes&hik- baarstelling en de uitvoer van kaas, haar oorzaak vindt in de daling der kaas- prijzen, en dus in de waardevermindering der melk; Besluit, onder protest, om geen stoornis in de melkvoorziening te brengen, deze verhooging voorloopig te aanvaarden, en middelen te beramen om voor een loo- nende verdienste gewaarborgt te zijn. De Motie zal onder de aandacht van de Burgemeester, van Alkmaar en van Zijn Excellentie de Minister van Landbouw worden gebracht. KÊNNEMER SPDRTCLUBl Voor de draverijen, die Zondag op de baan aan de Nieuwpoortslaan alhier gehou den worden, zijn niet minder dan 4r paar den ingeschreven, n.l. 21 voor den Aan moedigingsprijs en 20 voor den Juliprijs. BUREAU VAN 'AD-VIES EN ALQIEMEENE BORG-MAATSCHAPPIJ. We hadden het genoegen den 2tstenjuli 1.1. in dit blad, aard en doel van het Bureau van Advies nader aan te toonen en spaar den hierdoor den Voorzitter de moeite, zooals Z.Ed. verklaarde, voor de aanwezi gen de werking nog eens uite.il te zetten. Geheel compleet was echter ons beeld van het Bureau niet, zooals in de loop der besprekingen op die vergadering is ge bleken. 't Bureau van advies bedoelt n.m. ook neg te zijn, de schakel tusschen de Alge meene Borgmaatschappij en den crediet- b.-hoevenden Middenstand. Menigeen zal dat niet hebben vermoed, we hoorden ten minste van verschillende lijden de opmerking: hé, is 't Bureau daar voor! De woorden des Voorzitters stellen ons echter op dat punt gerust; we' weten intusschen nu uit de opmerking van den Rijks Nijverheid-consulent, dat het Bureau van Advies nog meer zal zijn. Verwonderen zal men zich daarover niet, wanneer men in 't geheugen terugroept de gebeurtenissen in het begin der mobilisatie, toen tengevolge der onzekere toestanden, op eenmaal alle geldcirculatie was stop gezet, betalingen werden gestaakt, wissels werden geretourneerd, kortom een volslagen anarchie op handelsgebied viel te consta- teeren; op eens werd het duidelijk, hoe wankel het financieele getimmerte van menige handelsinrichting er bij stond. Onder invloed dezer gebeurtenissen werd het ini tiatief genomen tot oprichting eener Alge meene Borgmaatschappij. I11 de commissie zouden zitting nemen de vertegenwoordi gers uit de bestaande Nederl. Centrale Mid- dtnstands-Credietbanken en Middenstands organisaties. Nu mag men van oordeel zijn, dat de toestand ruim r'/i jaar geleden, niet ver geleken kan worden met den huldigen, daar vele zaken zich weer flink konden herstellen en dus de Borg-Mij. voor deze overbodig kan worden geacht; men bedenke evenwel, dat nog menige zaak en zaakje, wat meer bedrijfskapitaal kon gebruiken met betrekking tot het zooveel duurder ge worden materiaal, arbeidsloonen, grondstof fen en de omstandigheid, dat de midden stander thans moet accepteeren goederen, die hij eerst over eenige maanden aan den man kan brengen, omdat de labrikant de zelve levert op tijden, waarin ze juist niet noodig zijn, terwijl de beperkte voorraad ter markt aanwezig niet toelaat, dat men te laat geleverde goederen terugzendt en genoodzaakt wordt een grooteren voorraad te houden, dan met het oog op het beschik bare bedrijfskapitaal wenschelijk is. Wanneer men dit overweegt^ is 't duidelijk, dat vele middenstanders een grooter be drijfskapitaal behoeven dan voorheen en dus de Borgmaatschappij alsnog nut kan afwerpen voor hen, die het surplus hunner bezittingen als onderpand kunnen aan bieden. Het Bureau van Advies zal dus ook fun- geeren als adviseur van de Algemeene Borg-Maalschappij. Deze taak zal zeer ern stig moeten worden opgevat, veel nauw keurigheid en tijd vereischen, alsmede vol ledige bekendheid met de genoemde factoren. Deze bedrijfstak van het Bureau van Ad vies zal alleen een geheele persoon in be slag nemen. Men ga maar eens na welk werk daaraan is verbonden o.a. liet nazien der boekhouding, het inventariseeren, het opmaken van een rapport ten behoeve der Algemeene Borg-Mij.daarna de controle bij den credietnemer, dan zal men moeten toegeven, dat nog andere adviezen door één persoon kwalijk kunnen behandeld worden. Wat we met deze uiteenzetting beoogen is, te wijzen op meerdere uitgebreidheid, welke het Bureau van Advies zal verkrijgen, wanneer het tevens ten dienste der Alge meene Borg-Maatschappij zal moeten fun- geeren, terwijl de kosten aan deze tak ver bonden, door het salarieeren van een accountant of gediplomeerde M. O.er verre de inkomsten zullen overtreffen, daar deze dignitaris niet voor f 1000 zijn werkkracht beschikbaar kan stellen. De vraagt rijst echter, is 't nu juist nood zakelijk, dat het Bureau van Advies de dubbele functie waarneemt van voorlichter van den Middenstand en adviseur der Borg- Maatschappij. Ons dunkthet Bureau be antwoordt beter aan zijn doel wanneer het los van de Borg Maatschappij komt te staan. Deze kan o.i. beter zelf de aanvra gen door hare accountants laten onderzoeken. Het Bureau van Advies kan volstaan bij voorkomen, gegadigden naar die instelling te verwijzen. Is echter het Bureau van Advies onaf scheidelijk aan de Algemeene Borgmaat schappij gekoppeld, dan kan o.i. één persoon onmogelijk èn de administratieve èn de technische takken naar behooren verzorgen. RAADSOVERZiCHT. 't Was Woensdag 'n raadsvergadering met een -echte vacantle-agendaenkele be noemingen, die strikt n-oodig waren voor het komende winterhalfjaar, ate de vacan- ttes zijn uitgevierd en de leergierige jeugd weer de schoolbanken gaait bezetten van Burgeravondschool, Avondschool voor hand werkslieden en Herhalïngson-derwijs. Totchi duurde de openbare vergadering langer dan venvacht werd. Zooals wij den laatsten tijd herhaaldelijk zagen gebeuren, wierpen enkele ingekomen stukken zooveel stof tot bespreking op, dat er zooals de Voor zitter opmerkte ruim een uur niee zoek gepraat werd-. Dit wan minder geweest, ware het niet, dat op de agenda als laat ste punt stond: „Behandeling van het ko hier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1916." Al werden na punt 8 de deuren gesloten en ging de Raad in comité, zoodat die per» haar papieren bij elkaar kon pakken en heengaan, toch weten we te vertellen, al' zijn wij er niet bij geweest, dat de behan deling van het kohier veel tijds heeft ge kost (de avondvergadering heeft tot over tienen -geduurd) en in dit opzicht die raads vergadering van Woensdag kt voor de be lastingbetalende burgers van Alkmaar eéne der belangrijkste is geweest Immers voor het eerst is het kohier samengesteld naaf de nieuwe verordening: het belasti-ngbï'Iet zal er voor de m-eesten heel anders uitzien; de aftrek voor noodzakelijke tevensbehoeften is verhoogd-, de kinderaftrek ingevoerd! enz. enz. om kort te gaan: 't zal voor alten eene ware verrassing zijn, als ze hun bi'tet thuis krijgen, 't Is te hopen, dat dit niet lang meer zal duren, want de belasting is invorderbaar in vijf gelijke termijnen, vervallende den laatsten April, Juni-, Augus tus, October en December. Eer het bili-et ontvangen wordt, is hei Augustus, zoodat in September de groots-te helft der belasting moet worden voldaaa. Zou er nieis aan te doen zijn-, dat de bepaling, die d-e ge-legenheidi openstelt in 5 termijnen te betalen, geen doode tetter is? Vooral in dezen tijd valt h-et belasting- betalen velen moeilijk. Over d-e openbare zitting kunnen we betrekkelijk kort zijn. Vermelden we aller eerst, dat het nieuw gekozen kaïtho-ii-efce raadslid, die heer F. Bak, zijn intree in dén Raad deed. Binnengeleid! door onzen ge meente-secretaris, den heer Donatln, naar den zetel van den Voorzitter, légde hij in diens handen de daartoe bij de wet veretschiU' eed-en af en, na door dien Voor zitter gefeliciteerd te zijn, werd hem een plaats gewezen aan de uiterste linkerzijde naast het raadslid Mr. Stufs, die zetelt mast zijn confrère Mr. Leesberg. De heer Bak heeft dus een uitgezocht plaatsje ge kregen als „Dritte im Blunde" van jeugdige raadsleden, v-an wie Alkmaar nog veel ver wacht. Met den heer Bak deed het vierde katho lieke raadslid zijn intrede in dén Raad, de katholieke fraicti-e is nu weer op haar ■oudé sterkte; moge ze, al is het aantal katholieke raadsleden nog niet zoo groot als de verhouding, welke er in Alkmaar bestaat tusschen het getal katholieken en het getal- inwoners, :in innerlijke kracht winnen. Dat kan vooral door een eendrach tig samengaan van de katholieke raads leden (Op verschillende punten. Het nieuwe katholieke raadslid feliciteeren wij bij zijn intrede dn den -Raad en wij hopen, dat hij de katb/olieke fractie zal versterken. Over het adres van onzen gemeente ontvanger. houdende het verzoek door des kundigen een onderzoek te doen insteHien naar het financieel beheer en de admini stratie te zijnen kantore, is heel walt te doen geweest. Wij zijn het ten deze met den heer C-foeck eens, dat 't een kiikvorscb opblazen is tot een olifant. In de eerste plaats is in dé vorige raadszetting geen votum uitgesproken over „het financieel -beheer": de heer Cltoeck sprak aJeen over de wijze van inrichting der administratie en dan nog speciaal wat betreft de be lasting op de publieke vermakelijkheden. Bijval heeft de heer Gloeok in die ver gadering niet gehad, zpodat in geen geval van een votum van wantrouwen door den Raad kpn worden gesproken. En wat een enkel raadslid zegt, is toch nog geen reden Om te verzoeken, dat „door deskundigen een onderzoek wordt ingesteld naar het financieel beheerden die administratie ten kantore van den gemeente-ontvanger". Wij gelooven, dat, al» de Raad den ge meente-ontvanger zijn zin had gegeven en voetstoots was ingegaan op dat verzoek, juist door dat besluit van den Raad een votum van wantrouwen was gevallen. Wanneer d'e heer Cltoeck in zachte ter men de wenschelijkheid had uitgedrukt, dat de administratie betreffende de invordering van de belasting op de publieke vermake lijkheden zou worden verbeterd-, vervol ledigd, dlan had deze zijn dioel bereikt. Dat het wenschelijk is de administratie zoodanig in te richten, dat men kan zien, hoe eene nieuwe verordening werkt, dien wensch van den heer Cloeck onderschrijven wijl Nu den heer Cloeck benoemd is tot lid; der oommissie tot het nazi-en der gemeente- rekening, gelooven wij, d-at dit wel voor elkaar zal komen Bij het ingekomen adres van het Per manent Gomité van actie tegen de duurte, verzoekende alle artikelen, zoowel wat be treft levensmiddelen als waschbenoodiigd- heden, schoeisel enz. voor rekening der gemeente te distribueeren, kwamen dé ge meente-winkels ter sprake. In den loop der debatten verklaarden de heeren Cloeck en Leesbeig zich tegen gemeente-winkelsdie heeren Lubbe en Ver kerk voor. De overige raadsleden uitten er zich niet -over. Binnen korten tijd verwachten wij over dit onderwerp eene afzonderlijke raadsver gadering, dan zullen wij; ooik d-e meening van andere raadsleden verne-m-en. Diait de voorstanders va-n gemeente-winkel» het da® zullen 'halen, betijfelen wij ten zeerste1; in deze gemeente is men met deze nieu wigheid' allesbehalve ingenom-en. Dait de sociaal-democraten er zoo hoog mee lioopen, verw-orsdert ons ten zeerste; imimers die kleine gr-oenteboertjesi, die tobber» voor „geef ons heden ons dagelijksdhi brood",, behooren tooh zeker ook tót die categorie, welke d'e heer Verkerk noemde „dé minst kapitaalkrachtigen in deze gemeenten" -Van wa-t de sociaal-democratische toe komststaat hun brengen zal) daarvan heb-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5