SM {E,gm der Heiligen31 Juli). ELCK WAT WILS. WIMPELS- m MMTBE8II hoofdprijzen staatlo Misgebeden v. 30 Juli-< rAjjr é'd°p™6 ben zij utu alvast 'n voorproefje! Moeilijk blijft het een systeem van distri butie te vindien, dat iedereen voldoet; dait bestaat eenvoudig niet, maar afkeuring ver dient het, wanneer om den eenen stand te believen den anderen wordt doodgedrukt; bij de behartiging van den eenen stand moet men het algemeen belang steeds voor oogen houden. Wenschelijk blijkt het intusschen, dat men gelijk de Raad zich uitsprak eerst eens afwacht tot de distributie-wet door de Staten-Qeneraal is aangenomen; anders zouden B. en Wi. wiet kans betoopeu mon nikenwerk te verrichten. Lang zal het niet duren: de Tweede Kamer snakt naar vacan- tie en dan kan ons Lagerhuis gauw een wet afhandelen Bovendien blijft afwachten geraden, om dat en deze oorzaak wordt helaas ver waarloosd!, terwijl het toch zoo'n groote factor is, die van den grootsten invloed is op de prijzen der groenten omdat het zonnige weer zoo tang op zidii liet wachten. Als wij eenigen tijd mooi zomer weer houden, dan kan het niet uitblijven of het aanbod! op de groentemarkten stijgt en we kennen atlen „de ijzeren wet" de prijzen zullen daten. In den tegenwoordigen tijd wordt alle schuld maar op de Regeering geworpen, doch komt het oak in normalen, tijd niet voor, dat juist in den tijd, dat de oude aardappelen bijna op en de nieuwe er nog niet rijn, de oude verbazend in prijs stij gen? Én zouden, wanneer we in normalen tijd leefden (wie kan zich dien gelukkigen tijd nog indenken^ na twee volle jaren van oorlog 0m1 ons heen) en de zomer bracht zoo weinig „zomersche diagen", de groepten niet zeer duur zijn? Daarbij komt voor Noord-Holland nog dezen factor bij', dat de laatste jaren door die buitengewoon hooge prijzen der winter- kootsoorten men aan den Langendijk ziich meer op die, maar ininder op zomergroenten ais: wortelten, bloemkool enz. is gaan toe leggen. De oorlog draagt de schuld) van veel, doch niet van alles Laten wij' hopen, dat de Rijkswetgwer dioor zijn nieuwe wet de wegen aangeeft, waarlangs de gemeentebesturen aan goed- koope groenten kunnen komen, dan ver wachten wij met meer vrucht de debatten in den Raad over de distributie van levens middelen, speciaal van groenten, dan reeds binnen enkele dagen. Het onderwerp is geheel nieuw en vereischt bijzondere studie. ■De Haarlömsche Raad heeft het juist ook Woensdag M. eveneens gehad over de distributie. Te Haarlem zal een Bureau van Levensmiddelen worden opgericht. De Voorzitter zeide, dat daarbij de middenstand niet zal worden uitgeschakeld, en hiji beloof de, dat hij met de winkeliers nog nader zal overleggen. Dit laatste lijkt ons ook in Alkmaar gewenscht: er wordt niet ge noeg overleg gepleegd met de middenstan ders. Dat, behalve de heer Lüiting, geen middenstander in de LevensmidÜelien-com- missie zitting heeft, achten wij een fout in den opzet dezer zaak. Het voorstel van het raadslid Den Boes- ferdl om over te gaan tot de oprichting van eene gemeentelijke hypotheekbank, stond eveneens in het teeken des tijds: er is gebrek aan woningen iin deze ge meente. Als de gemeente op eene gemak kelijke wijze de bouwondernemers aan hy potheek kan helpen, dan zal er meer ge bouwd wórden. Ook dat is een ingewikkeld vraagstuk: de heer Den Boesterd gaf dan ook alleen maar zijn idee ter overweging aan den Raad aan. Maar dan mogen wij ook niet spreken van een voorstel-Den Boesterd) want wie een voorstel indient, behoort te komen met een uitgewerkt voorstel', waaraan desnoods toegevoegd' een min af meer uitvoerige memorie van toelichting. Dat deed de heer Den Boesterd niet; juister was het dus geweest onder de lijst van ingekomen stukken vermeld sub s „een idee" van den heer- A. C. den Bloes» terd om over te gaan tot oprichting van een gemeentelijke hypotheekbank". Zooals de gemeente-winkels den groente winkeliers en -venters concurrentie aandoen, zoo zal de gemeentelijke hypotheekbank met de particuliere hypotheekbanken plus makelaars en andere hypotheekbezorgers concurreeren. Een agitatie van eene andere groep burgers staat ons waarschijnlijk te wachten Strijd', om ons heen en nabij ons; strijd overal; strijd, niets dan strijd. Het leven is een strijd: alö we het nog niet wisten, dan weten we het nu! S. J, A. K. TIJD. ARBEIDSBEURS. - STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel 158. Spreekuur iederen werkdag, b.h. Zaterdag, Van 10—12 uur v.nu 23 Juli Gevraagd worden 1 stoffeerder, 4 timmerlieden, 3 werk vrouwen. Bieden zich aan: 1 gasfitter, 1 kassier, 1 reiziger, 1 rei zigster (cacao), 2 timmerlieden, 1 werk meisje, 3 werklieden, 2 werkvrouwen, BROODVOORZIENING. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt hiermede ter kennis van belang hebbenden dait de eerstvolgende verwisseling van brood- en meel'kaarten zal plaats hebben op Maandag 31 Juli 1016, in het bureau - voor Ievensmiddetenvoorzieneng, Limmer- hoek 8 alhier, welk bureau daartoe dien dag geopend zal zijn van 91 en van 2—5 uur; dat op dien dag aan bakkers en meel handelaren geen meel zal kunnen worden verstrekt, en dat nieuwe aanvragen om brood- en meeb kaarten dagelijks kunnen geschieden door hoofden van gezinnen, van 9—1 uur, aan Voormeld bureau, GEVONDEN VOORWERPEN. Eenige portemonnaies met geld', eeu in signe, een bril in étui', een hondje, een doosje inh. borstel, een nikkelen dop van een kinderwagen, een zilveren broche, ©en rijwielpomp, een blauw koralen kettiugtje met gouden sluiting, een gouden speld, een lederen horlogeketting, een paar witte da- inesharietschoenen, een zilverbom, een witte meisjeshoed, een broche, een rood kora len armbandje, een schoenen trekker, een damestaschje inh, rozenkrans, en een zilve ren armbandje. VERDRONKEN. Donderdagmiddag is een knaapje, het 7-jarig zoontje van den heer W., wonende aan de Noorderkade, in het Kanaal geval len en verdronken. Voorbijgangers zagen het kind drijven en, hoewel het direct werd opgehaald en verschillende pogingen werden aangewend, mocht het niet gelukken de_ levensgeesten op te wekken. CONCERT, Concert te geven door het Stedelijk Mu ziekkorps, directeur H. A. Maas, op Zondag 30 Juli van half 8 tot half 10 in den Hout. Programma: x, The Motor, G. Rosey. 2. Ouverture zu „Heimkehr aus dem Fremden", Mendelssohn Bartholdy. 3. Le vaillant Albert, grande marche historique, H. A. Maas. 4. Fantaisie de l'opera „L'Ombre", F. von Flotow. Pauze. 5. „8 October" reveille-feestmarsch. 6. a. Rendez-vous, gavotte, Alletter. b. La Kraquette, danse, Clérice 7. Espana, Waldteufel. 8. The Senegambian patrol, G. Rosey. (In de bewerking als militaire-marsch.) KAMER VAN KOOPHANDEL. Donderdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten Stad- huize onder voorzitterschap van den heer A. Prins. Na notulen volgden de ingekomen stuk ken, waaronder: een schrijven van B. en W. van Alkmaar om bericht en raad, be treffende een missieve van den Voorz. der Ged. Staten, aangaande nieuwe markten te Texel. Na eenige discussie wordt besloten, hier tegen geen bezwaren aan te voeren. 2. Een schrijven van Kelly's adresboek te Londen, met verzoek nadere opgaven in te zenden. Hieraan werd voldaan. 3. Een schrijven van B. en W. te Alk maar met de voorloopige kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel. Deze zal in geheime zitting behandeld worden. De hr. v. d. Kleij vestigt de aandacht op de slechte regeling aan het station. Bij het nemen van kaartjes en bij het verlaten van den trein is het treurig. Gaarne zou Spr. zien, dat er eens over wogen wordt, of er niet een goede regeling kan worden gevonden. De Voorz. zegt toe, dit voorstel in een volgende vergadering te behandelen. GOED AFGELOQPEN, Donderdagavond' geraakte een zeker in woner van Heiloo te water in het Ver- dronkenoord. Gelukkig werd' het ongeval door eenige voorbijgangers gezien en werd de man, die met fiet9 en al in 't water terecht was gekomen, weer zóó spoedig op 't droge gebracht, dat hij zich weer naar huis kon begeven. TE WATER. Gisterenmorgen zijn paard en kar van de firma Beudeker alhier, in het water van het Lutik-Oudorp terecht gekomen, doordat de koetsier den draai te kort nam, Eerst nadat men de strengen van het paard, waarmede het aan de kar was verbonden, doorgesneden had.kon het dier bijl die werf van de firma Stoel' op het droge gehaald' worden. De wagen werd later op die kade gebracht. DE GEMEENTELIJKE WINKELS. Door de heeren Mr. Leesberg, Udo en Cloeck is gisteren het volgendie voorstel bij den Raad ingediend: De ondergeteekenden. Raadsleden diezer Gemeente, kennis genomen hebbende van de oprichting van gemeentewinkels tot ver koop van groenten, kunnen zich met de wijze van uitschakelen van gewone klein- leveranciers van die goederen bij de dis- tributie daarvan niet vereenigen; en in 't midden latend' in hoeverre eene commissie ad' hoe (de levensmiiddelencom- missie) tot het nemen van een. dergelijk besluit, als tot oprichting van groentewin kels bevoegd is; verzoekt den gemeenteraad ten spoedig ste tot oprichting dier winkels te besluiten.. Alkmaar, Juli 1916. De memorie van toelichting luidt: Het is bekend, dat korten tijd geleden in deze gemeente door de levensmiddelen- commissie 'twee winkels zijn opgericht, in welke tegen lage prijzen groenten, die van wege diezelfde commissie worden ingekocht, voor Ibfet publiek verkrijgbaar worden ge steld. De weinige aanvoer van groenten, in deze gemeente en dientengevolge de abnormaal hocge prijs, welke de consumenten 'hadden te betalen, was daartoe de aanleiding. Het beoogde doel, om de bevolking aan goedkoopere groenten te helpen, zalf zeker eene ieders sympathie genieten, te meer waar dit doel bereikt is geworden. Alleen kan trien, het middel, verkoop in gemeentewinkels, ergo uitschakelen van win keliers en venters, niet goedkeuren. Naar de meening der voorstellers ware d'it doel op andere wijze te bereiken. Wanneer men immers het systeem ge meentewinkels gaat toepassen, dan zulten straks, als het wetsontwerp tot levens middelenvoorziening tot wet wordt ver heven, veel meer en voor vele artikelen gemeenrtewiinkels verrijzen, terwijl juist bij de Memorie van Toelichting tot het wets ontwerp op het verkrijgen van. twintig mil- lioen crediet voor de Ievensmiiddelenvoorzie- ning dei Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zich op het standpunt plaatst, dat bij het nemen der toekomstige maat regelen, de middenstand niet in 't gedrang mag komen. HW ligt niet op den weg der voor stellers andere maatregelen tot distributie dezer vier gemeentewinkels aan te geven. Het mag dan ook als een bescheiden en denkelijk te verbeteren poging gelden, wan neer voorstellers het vólgende denkbeeld ten opzichte d'er groenten in overweging geven: Die venters en winkeliers geven voor hun Bestuur aan de gemeente op, wie hun ner in aanmerking wenschen te komen voor verkoop van goedkoope groenten; ze geven die benoodigd'e hoeveelheden regelmatig op. De gemeente koopt in, en jev-ert af, hetzij" aan 't station hetzij van uit een .pakhuis. De winkeliers en venters ontvangen dje voor hen beschikbare hoeveelheid en ver» koopen die tegen een vastgestelde (door de gemeente) prijsu Die prijs wordt sa mengesteld uit inkoopsprijs -)- vracht -j- kosten van aflvering aan winkeliers en venters, benevens een niet te hooge winst. Zij, die die groenten verkoop en, verplich ten zich geen groenten- van diezelfde naam (soortnaam) van de vrije markt te ver- koopen of wel houden lijsten aan, waar van iedere verkooper met naam van kooper en gekochte hoeveelheden wordt vermeldt Een of meer controleurs' letten op die na» leving dezer bepaling, waar binnenkort bij aanneming van 't levensmiddelenvoorzie- nings-ontwerp andere bepalingen zullen ko men, waarbij door betalingen van het rijk en gemeente (1/4) de consumenten de levens middelen tegen inkoopsprijs zullen kunnen krijgen, vinden ond'ergeteekenid'en. geen. vrij- Jheid' om thans-, nu dergelijke kosten alleen door de gemeente zouden moeten gedragen worden en dus groote offers voor de ge meente zouden brengen, voorstellen in dien geest te doen, ofschoon zij het fenstotte minder erg zou vinden, dat uit de ge meentekas offers moesten, gebracht worden, dan dat een deel van gemeentaren uit zijn nering wordt gestoten, DE KAASMARKT. Het ging gisteren vlug op de kaasmarkt: er was ko-oplust. Toch was de prijs der kleine fabrieks- kaas weer een gulden lager dan de vorige week. Al werd op het o-fficieelte marktbord de prijs als f 57.50 aangegeven-, veel kaas werd voor f 54.50f 55 verkocht. De bedreiging van geen belegen kaas. te zulten koopen, „nu niet en later niet", heeft, zooals wij verwachtten, nog geen doel getroffen; de groote handelaren koch ten tenminste evenveel' -en even graag als de vorige week ennaar men ons ver zekerde: zij. geven den strijd met den prijs der „Algimex" nog in lange niet op, Die handelaren, blijven even ontevreden, zij toch kunnen met deze regeling niet9 verdienen. Gemompeld werd reeds, dat de oudé commissie weer de leiding zal krij gen, wat de handelaren gaarne zo.uden zien. Wanneer den heer Hartman fa. die Jong van Hoorn, die leiding zou worden opge dragen, dan zou- het voor d'fe heeren wél een groote overwinning zijn. Eigenaardig was het, dat heden naast de officieele marktnoteering nog een. no teering werd aangebracht door de Plaat selijke Commissie van Toezicht op den Kaashandel (het Subcomité van de Kaas- vereeniiging in N.-H.) en- wel werd daarop als hoogste prijs aangegeven f56.50, dus f 1.minder dan marktprijs. Deze prijs werd in het belang der producenten ge steld. Door de onvaste marktprijzen verkochten gisteren veel boeren voor f54.50 en f55. Daar hu die hoogste prijs, f57.50 was, ontvingen zij f 2.50 of f 3,.— beneden den hoogsten prijs, H'eit gevolg hiervan is, dat zij voor het dieel Regeeringskaa-S', dat zij leveren; geen lste soort kunnen rekenen, doch ook fl,— per 100 K.Q, minder ontvangen. De regeling der uitbetaling is toch als volgt: le. hoogste markt of niet meer dan f2.— daar beneden: vetgehalte 40 f33. 30 f26-, 20 f21.—; 2a. meer dan f2,doch nieit meer dan f5.beneden hoogste marktprijs: vetge halte 40 f32.—, 30 .-f- f25,—, 20 éz f20.—; 3e. meer dan f5.— doch niet meer dan f8.— beneden hoogste marktprijs: vetge halte 40 f31.—, 30 H- f24—, 20 f 19.—f 4e. meer dan f 8.beneden hoogste marktprijsvetgehalte 40 -j- f 25.30 -f- f 18.—, 20 f 13. Als hoogste marktprijs voor 30 °/o en 20 0/0 kaas wordt aangenomen respectie velijk f7;en f12.— beneden de hoogste marktprijs voor_ dezelfde soort welke 40 vet bevat. Nu kond'en de boeren, die voor f 54.50 verkocht hadden, evengoed f33.voor de Regeeringskaas ontvangen. Dat de boeren tevreden waren is'te be grijpen, de handelaren liet hiet koud-en die Regeering kan het wel betalen, PLAATSELIJK NIEUWS. SCH'AGEN. „Help U Zelf." De vereeniging „Help U Zelf" alhier, hield Zaterdag in de Ceres eene goed bezochte algemeene ver gadering. Na de begroeting van den Voor zitter en de lezing der notulen, bracht de penningmeester verslag nit over het afge- loopen halfjaar. De ontvangsten bedroegen f 178.70, de uitgaven f 143.94. Er kwamen onder de leden 121 ziektedagen voor. Tot leden van de financieele commissie werden gékozen de heeren G. Metzelaar en J. Kool en tot leden van het te vormen districts- bestuur de heeren G. Vlaskamp en Th. Roep. Het ziektegeld werd voor het 2e halfjaar van 1916 vastgesteld op 1 gld. De uitkeering ook voor de eerste 2 dagen, bleef gehand haafd. Besloten werd tegen eene contributie van f 1.50 per jaar lid te worden van het te vormen Steunfonds in Noordholland. Dit fonds wordt gevormd, om noodlijdende vereenigingen, leden van den provincialen Bond en aangesloten bij het Fonds onder zekere voorwaarden te steunen. Hierna ging dé vergadering over tot Herziening van het reglement. Aan de hand van het concept, ontworpen door de heeren W. C. Visser, N. Niedorp en K. 7eeman. Zuidschar woude, leden van het Bondsbestuur bijgestaan door Mr.' Elink Schuurman, Hil versum, als adviseur, was men vrij spoedig met de samenstelling klaar. De ontworpen statuten van deze com missie werden onveranderd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het huishoudelijk reglement werd, in overeenstemming met bestaande voorwaarden en thans geldende eischen vastgesteld. Hoofdartikelen zijn: Leden kunnen worden mannelijke perso nen, en ongehuwde vrouwen (ook weduwen) die eene goede gezondheid genieten. Voor de toetreding gelden leeftijdsgroepen met verschillende contributie. Lijders aan chronische ziekten ontvangen het eerste jaar de volle uitkeering, het tweede jaar de helft, het derde jaar een vijfde. Daarna verliest de zieke het lidmaatschap. Het nieuwe reglement treedt met 1 Jan. 1917 in werking. Daarna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. BEVERWIJK. Harddraverij. Bij de Donderdag gehouden harddraverij is de eerste prijs gewonnen door Vitesse van D. Schermerhorn te Alkmaar, gereden door J. Witteveen; de tweede door Clé- mence van C. Bakker te Oegstgeest, gereden door Tj Witteveende derde door Char lotte Corday van gebr. Prast te Amsterdam, gereden door J. van Leeuwen; de vierde door Morning Star van G. Haremaker, Koog a.d. Zaan, gereden door L. van Heurmen. De eerste troostprijs door Castro van A. P. J. Kroon, Abcoude, gereden door J. G. de Boer; tweede troostprijs door Atletha van K. G. van der Veen te. Hardegarijp, gereden door M. Siderius; derde troostprijs door Auro van H. Verdegaal, Lisse, gereden door D. de Vlieger. Er waren 13 deelnemers. L'IMMEN. Met leedwezen vernemen wij, dat onze Wethouder P. Kuijs, weldra de gemeente gaat verlaten, om zich metterwoon in Alk maar te vestigen. Voor het vereenigingsleven en vooral het katholiek vereenigingsleven beteekent dit een érnstig verlies. Zitting hebbende in haast alle corporaties, heeft de heer Kuijs altijd getoond dezelve een warm hart toe te dragen. Ongaarne zien zeer velen hem dan ook uit ons midden vertrekken. OBiDAM. Naar wij vernemen zal de gemeente ten behoeve van het Electrisch Bedrijf eene geldleening sluiten van f 14.000 in obliga ties van f 500, tegen 4 procent rente. LANGENDIJK Rijwielclub „St. Nicolaas", vergadering van 26 Juli. Bij afwezigheid -van den voorz. opende de vice-voorz. de vergadering met gebed en een woord van welkom. Hierna volgde uitdeeling en betaling van insigne en reglement, waarvan de prijs werd gesteld op f 0.60. Ook werd gesproken over verhooging van contributie, deze te brengen van f 0.40 op f 0.50 per jaar, doch daar dit punt niet op de agenda voorkwam, moest het tot een volgende verg. worden uitgesteld. Bespreking bedevaart naar tie Heilige Landstichting te Nijmegen, welke Alkmaar houdt op s, 6, 7, 8 Aug. a.s., 3 i 4 van onze leden zullen met Alkmaar meegaan. Bespreking over het aanschaffen van een vaandel, op raad van den WelEerw. Kape laan na iedere tocht zal een collecte voor dit doel onder de leden gehouden worden. Besloten werd om zooveel mogelijk geen bedevaart op Zondag te houden. Er zullen pogingen worden in het werk gesteld om een adviseur voor onze veree niging te vragen. Het bestuur kreeg de machtiging, om bij het betalen der insignes een voorschot voor het te kort aan te vragen. ASSENDiELFT. Sportfeesten. Onder begunstiging van heit mooiste weer gaf .omzie Hardidra- verijvereeniigrmg haar jaarfijkschen sportdag. Des morgens was aam de orde het bij de jongelui geliefkoosde ringsteken en des mid dags de internationale harddraverij. Aam de ringstekerij namen 22 panen deell De uitstag was als volgt: 1© prijs de heer P.- Tuin en mej,. P. Sikkes; 2e prijs de heer A. Schuit en mej. E. K wan bes3e prijs de heer A. Troost en mej. M. Troost; 4e prijs de heer K. Bïeek-er en mej. A. Boet; 5e prijls de heer R Kort en mej,. R. Aafjes. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen. Om 2 uur begon de internationale hard draverij, waarvoor 9 paarden waren inge schreven, die alle zijn uitgekomen. Enkele paarden 'Werden gehandicapt. Ingeschreven waren: Freewheel van P, Beekman, Am-sterd'am, op 270 Mi. Amiëns van J, J, de Boer e.a., Assen delft, op 280 M. Atletha van K G. v. d. Vaan; Harde garijp, op 300 M. Anna van H. Verdegaal, Lisse, op 295 M. Auto van Gebr. Prast, Amsterdam, op 295 M. Mornimgster van G. Haremaker, Koog a. d. Zaan, op 280 M. Bletty Brook van H, Verdegaal', Lisse, op 280 M. Charlotte 'Corday van Gebr. Prast, Am sterdam, op 285 M. Conny van Harremeijer, Beverwijk, op 290 M Er waren weinig spannende ritten, er werd soms zeer slordig geneden; vooral Atjetha spande in dat opzicht de kroon en hoe zij de course heeft kunnen winnen, zulöen velen wel niet begrepen, doch in hooge mate geërgerd hebbea Amiëns pres teerde zeer veel, draafde prachtig vlak en vierkant en toomde daardoor nog steeds tot de beste dravers te behooren. De uitslag was-: le prijs f 150 Atletha, 2e prijs f 100 Conny, 3e prijs f 50 Charlotte Corday, 4é prijs {25 Amiëte, De wedstrijden werden door een taJria-1 publiek bijgewoond. Dat die reputatie vaij de Assendeliftsche Harddraverijvereenfeó., I door den aard van dezen wedstrijd ongt! I rept is gebleven, betwijfelen wij; integes-"I deel; wij gelooven, dat zij een geduch^l knauw heeft gekregen. Een automobiel met joden-bookmakers verliet tegen 6 uur h,.. I feestterrein. Jammer, dat onze mooie Ho|ll landsiche harddraverijsport verpest wo^ I door het lage dobbelspel Ink wartieringi Er is ernstig sprake van, dat het leger. L bestuur alle militairen uit het kantoiuit. I ment Assendielft in de forten zail opbtr. I gen. Hiermede zal dus een einde komen aan de inkwartiering in ons dorp, die reek d'agteekent van af 1 Augi 1914. BURGERLIJKE STAND. WORM ERVEERl Van 21—28 Juli Geboren: Catharina Elisabeth; d. v. Verwer en J. F, Kjruijff. Ondertrouwd: P. ter Haak en G. Kot- Gehuwd: C. Woudt, van Zaandijk, fl, S. Stolp. ASSENDELFT. Van 21—28 Juli. Geboren: Jacob, z. 'v. Jan Kleyne w 1 Guurtje Jongejans. Petrus, z. v. Cor- nelis Kramer en Mamgaretha Zannevefif Ondertrouwd: Bastiaan van 't Veer to Grietje Volger, van Krommenie; UITGEEST, Geboren: Johannes, z. v.. Evert Wjnlti «man en Louisa Hitgersom. Pieter, z. v Samuel' Cornells de Haan en Maria Rijshout Willem, z. v. Piet Brunselaan en Qriefe Terpstra. Gehuwd: Hendricus Mosus en Guuitk Krom. In Italië is een decreet algekondig waarbij het verboden wordt papieren ge., uit te voeren, of ook kleine bankbiljetten I in brieven te verzenden. De „Daily Mail" berekent, dat dt I loonen der mijnwerkers in Zuid-Wales thans Si1/, pCt. hooger zijn dan vóór den oorlog, De Fransche minister van onderwijs heeft aan de inspecteurs in de verschillend: departementen een schrij ven gericht, waarin hij de wenschelijkheid betoogt om den schooljeugd tijdens de vacantie in de ge legenheid te stellen bij het inhalen vaa den oogst behulpzaam te zijn. De „Times" bevat een advertentie, I waarin de overblijfselen en het geraamte van een onlangs verganeri Zeppelin te koop worden aangeboden. De stad Brussel heeft een boete ge-1 kregen van een millioen mark, omdat dt bevolking betoogd had ter eere van Z.Em, Kardinaal Mercier. Dat was een beleediging der Duitsck I macht, en de waardigheid der Duitschers eischte geld. In de „Times" wordt verteld van een I museum, in de buurt vau de Law Courts in Londen, waarin de censor allerlei dingen heeft ondergebracht, die bij het postvei keer van en naar Duitschland waren on derschept. Het zijn paketten en brieven I met voedsel, rubber, wol ja, wat niet van welke de inhoud op zeer vernuftige manier was gemaskerd, zonder evenwel de I waakzaamheid van den censor te kunnen verschalken. GEMENGD NIEUWS. Een rare manier van betalen, De heer L., handelaar in bouwmaterialen te Middelharnis, leverde voor eenigen tijd aan de L., metselaar te Oude Tonge, be- noodigdheden tot een bedrag van pl.m. f300 f 400. De heer L., dezer dagen persoonlijk te Oud Tonge zijnde, wilde met L afrekenen en begaf zich naar de woning van laatst genoemde. Na het aanbieden van het wissel begaf L., er zich mede naar zijn kamer, schijn baar om geld te halen, borg het gelds waardige papier op en kwam zenuwachtig haastig terug, om op hetzelfde oogenblik den heer L. op straat te werpen. Na een worsteling kwam dan ook de le verancier op straat terecht. Politiehulp in middels ingeroepen, kon aan het geval niets doen, aangezien de L. pertinent vol hield, den heer E. het bedrag te hebben uitbetaald en als bewijs toonde hij aan k politie de leitelijk gestolen kwitantie. Een verrassing! In April jJ. betaal de een kaaskooper uit Hoorn aan de briek te Binnenwijzend (N.-H.) lage P'l' zen uit, als gevolg van den toen onze'1' ren handel. Hij maakte echter hooge prijzen11 Duitschland en zond nu ongeveer fri05 ter verdeeling onder de leveranciers, w voor circa 3 maanden hun melk aan fabriek leverden. Aanvaring. Tengevolge van kwam Donderdag in het Noord-Holland® Kanaal boven Alkmaar de beurtschip^ Bakker van Texel met zijn schip varing met een motorschuit waarop rege(' L ingsmelk naar Amsterdam werd verVoe, De motorboot kreeg belangrijke scha terwijl 80 vatten melk ter waarde van 1 verloren gingen. Engelsche Nederlanders. ErI blijkbaar bij de Engelsche marine ooi l de officiersrangen geboren Nederlanders. 1 of niet genaturaliseerd als Engelschman, dienst, schrijft het „Rott. Nwbl." De gezagvoerder van een der gr°° g I passagiersbooten deelde ons mede, da eea ''er jongste aanhoudingen, tot he 1 nemen der brievenmails van een Enge1'J torpedoboot een officier bij hem aan b I stapte, die in het zuiverste N ederlandsen Morgen, kapitein. Koud vanmM8 hè? 't Weertje well Is u Nederlander? vroeg de W verrast, aan den man in Engelsche u?1!0 I U hoort toch, dat ik zoi spreek, antwoordde deze. Mag ik me dan even voo de kapitein, en noemde zijn in de Engelsche officier lachte. Neen kapitein, mijn naai I "'Het gesprek werd toen ov< datjes voortgezet. Brand in een motorboi morgen ontstond een begin va de aan de Merwekade te Dor gende motorboot „Heen en wee de expediteursfirma Van Loon. De oorzaak was een ontploffii oorzaakt werd door het springe dop tijdens eèn verandering aan Daardoor liep er benzine uit he waarna de ontploffing volgde to zine in aanraking met de vlam Door de ontploffing liepen d L. H. Schot, de dekknecht J. Pfl en een kleine jongen J. van Lc wonden op, de eerste vrij hevig en handen, de laatste het minst. Allen werden in het politie-po het Groothoofd verbonden. (Uo Trekkinig van. 27 Ju®. No. 17798 f1500, No. 3029 f200. ALKMAAR', 28 Juli. Kaasmarl voerd 287 stapel», wegende 23< Fabrieksbaaskleine f52.50, ka gmg f 56.50. Boerenkaas: klein 1 commissie f56.50, middelbare f ALKMAAR; 28 Juli. Graamna gevoerdl 234 heet. Tarwe f 18.12 f9.50—f 10, bruine boonen f 33-I troeniboonen f37, witte boonen kanartezaad' f40, groene erwten grauwe f 37. NOORDSCHARWOUDE, 27 j sche muizen f 1.15f 1..70, id-. f2.75—f2.80, groote muizen fl.fj id-, .buitenl. f 2.75f 2.80, schooi f 1.30—f 1.85, id. buitenl. f2.75—f gelingen f 0.80f 0.90, dfiieliingen f0.60. Wortelen f4.—, id-, buite f37.—. Rocdie kool f 12.80—f 14.6( tenj. f30f37. Bloemkool f9.it f27—f32. Aanvoer 8010' zak aai 3000 st. bloemkool', 3200 bo® wo 1100 stuks koot 28 Juli. Sehotsche muizen f 1,3 id buiten®, f 2.65f 2.70, groote f 1,05—f L25, id), buitenl'. f 2.65-d 1 meesters f 1.30f 1,60^ id1, buite —f2.70, volgelingen 'f0.80—f0.90 gen f0.60f0,.65, Wortelen f61 burtenl. f 14f17. Rood'e kool 1 id buitenl. f 19—f 20. Bloemkool f 17.50, id buitenll f 19—f21. 1 f 6.50f 7,20. BROEK OP LANGENDIJK. Ochtendtoarkt 27 Juli: 5326 stuk kool f9.—, id buitenland f 17.30 2e soort f 5.,ii d buitenl. f 12.( st. roodie kool f 11,90—f 12.20, id land: f 18.50—f21.90, 1050 giefle kc f21, id buitenl'. f28—f29.70, 1 wortelen f4.—, id buiten;!, f27—f Middagmarkt: 8308 zak aardappe muizen f 1.20f 1,90, id'. buitenl; f2.80, gewone f 1.30—f2.25, idi b f2.75—f2.80, ronde fl.60—fl.65: f 1.75—f2.90, drielingen f0.55-fl OBjDAM, 27 Juli> Gr. muizen b; f2.65, id binnenland f 0.85—f0.' Hingen f 0,60—f 0,65. Aanvoer 1186i/a zak. (Deze lijst is samengesteld volg' Kalender van het Bisdom H: ZONDAG 30 Juli. 7e Zondag steren. Tijdeigen. 2e collectevan hgen Abdon en Sennén. (Eigen «gen30 Juli). 3e collecte„A 63. Credo. Prsefatie van de H. Dri heid. fX H MAANDAG 3 Juli. H. Ignatius, MNSDAG i Aug. Sint Pieters (Eigen der Heiligen1 Aug) 2e van de H. Paulus. (Eigen der Ht i Aug). 3e collectevan de zeven beesche broeders. (Eigen der Ht i Aug). Credo. Praefatie van dei Apostelen. WOENSDAG 2 Aug. H. Al Maria de Ligorio, Kerkleeraar. (E! Heihgen2 Aug). 2e collecte CredoePhaUUS (Eigen der Meiligen-I DONDERDAG 3 Aug. Vindingf t-uchaam van de H. Stephanus, eer telaar. (Eigen der Heiligen—3 J collecte „A cunctis" 63. 3e eollee keuze van den priester. 4 Aug. H. Dominicus, (Eigen der Heiligen4 Aug). ERDAG 5 Aug. Maria ter (Eigen der Heiligen—5 Aug). 2e c 6 Aug. Feest van de G' Verandering des Heeren. (Eigen d< gen—6 Aug). 2e collecte en laatst yan de 8sten Zondag na Pir (Hjdeigen). 3e collecte: (alleen missen) van de H.H. Xistus (Eigen der Heiligen6 Aug). In alle Missen de gebe de M' 1S,tilgebed' postcommunio de Mis „Voor den Vrede". RETRAITEN I.st. Clemenshuia", te NoordwJJke Aug. H.H. Onderwijzers d. D 7—10 anrdere afd. (Pater Norbei H.H. Onderwijzers d. D andere afd. (Pater August

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6