Tabak van jj© E. lenss No. ÖO Zaterdag- 5 Augustus 1916 10e Jaargang A. LOHMAN RENCKENS w*. K HUIK KIT NET BiSTÜL Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NEEÖWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIËN: Pater Lud. Theissiing, 'li:; ij (Wordt vervolgd.). Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ONS Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geill. Zondagsblad 126 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet.- 30 ct. ALKMAAR, Tel. 276, Steenenbrug (V.erör. OoröT Schoenhanoe Generaal van de Orde der Dominicanen. Nederland1, en in bet bijzonder ons Alk- jnaar, is wederom een hoogwaaird'igen. zoom jo heit internationaal kerkelijk leven rijker geworden: uit Freiburg (Zwitserland), waar t- gelijk wij meldden, het Generaal Ka- pitte! der Dominicaner-orde gebonden wordt, jkoniit het verheugende bericht, d'at tot Ge- herajen Overste, tot Overste dter Domini canen over gansch de wereld, gekozen werdi de Hoogeerw. Pater Liidovicus Theisslioig. Tie Rome, waar Roomsch Nederlamd voor enkele jaren tot zijn groote vreugdé den Nederlander Willem van Rossum tot Kardi naal zag verbeven worden, daar zal nu j® hooge waardigheid een tweede Neder lander resideerem gaan tot 'onze vreugde, tot onzen trots. Bijzonder opmerkelijk mag deze hooge .pitverkieziaig heeten in een tijd afe den onze, nu de volkeren der aarde als 'tware fa legers zich verdeeïdeji, nu allerwegen de tweedracht heers ebt, nu zelfs die nog neutrale 'iainden dreigen ondermijnd en ver leerd te worden door het overal-inges.lop.en wantrouwen, door de volkomen ontkenning va® afe nevenmenschelijke rechten. „'Het moet dus wel eeln man van be- teékeriis zijn; die zoon van het kleine, dikwijls niet mee-getelhte Holland," zoo be schrijft hem een Ordesbroed'er, „idat hij de attentie en de sympathie van heel de wereld op zijn persoon heeft weten te trekken." De nieuw gekozen Generaal der Domi nicaner-orde Pater Lud- Theissiing, werd jn 1856 te Alkmaar geboren en heeft ditis den leeftijd van zestig, jaren bereikt In 1873 de Sint Dominicns-orde ingetre den, werd hij in 1880 tot priester gewijde 2ijn buitengewone geestesgaven wezen hem pis jong priester reeds dadelijk aan tot een deugdelijk Theologie-professor, en vete leden van de Hoiandische provincie danken aan dezen Magister hun praetiscbe, the ologische ontwikkeling. Maar spoedig werd Pater Theissling, geroepen tot de praelature.. Re kloostergemeenschap van Huissen koos Jiiem al spoedig tof baar prior. Na dit eerste prioraat werd hij in èen- peiïde functie gekozen in het klLooster te .Nijmegen, waar hij ook in cie gemeente floor zijn aangename marnieren en buiten gewone karaktereigenschappen spioedig een .algemeen geëerde persoonlijkheid werd. In 189Ö 'koos, het provinciaal kapittel hem |tdt Provinciaal der Holandsche provincie, welke hooge functie, driemaal1 door het ver bouwen zijner ordebroeders' bestendigd, hij fwaaif jaar achtereen bekleedde. Veel' en vruchtbaar heeft de HoogEerw. Pater Theissiing in die jaren voor de Hol- landsche Provincie gearbeid. Hij. dieed zich kennen afe een overste van verren en voor uitziender! blik, een man van wijs en voor zichtig beleid, en vooral van, een groot gevoel van menschelijkheidl Men wilde door hem geregeerd en geleid wordiem Hij had aller vertrouwen, en dat vertrouwen werd hooit beschaamd. Hij. heeft onder zijn be stuur der Hollands,che Provincie dier Domi nicanen tot grooten bloei gebracht, nieuwe missies wist hij aan te werven, hij bouwde toet groote nieuwe studliekliooster van. Zwolle pn wekte tot studie en lust tot arbeid. Hij zond, 'zijn onderdanen niet uit naar verre missielanden, zonder dat hij zich, vaak piet gevaar voor eigen leven, in die stre ken op de hoogte had gesteld, dat zijn prdesgenooten er mét vrucht en zegen, zou- FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlandsche bewerking i 'l i van I. M, v, d. Q. 8, Verraad maakte onze dapperheid te schande; een afvallige Armeniër leverde ons voor eeuig goud over aan de zwaarden onzer doodsvijanden. Tegen den avoindj op het uur door de|n verrader bepaald, veriiie- tepi de Christenen hun kamp. Met helklin kend spel èn wapperende vanen verwij derden zij zioh; wij veronderstelden, dat ze dan vorst van Mosul tegemoet trokken. Maar door de duisternis, begunstigd; keer den zij onbemerkt weer 'terug en verdeel den zich in alle stilte voor de muren der stad. De hemel steunde hun plannen, 't was een duistere onheilspellende nacht. Hiet woe den van den stornj en het rollen des don ders maakten hun nadering omhdorbaar voor de wachters, Op touwladders bestegen zij ijlings de muren en spoedig werden twee torens door de vijandelijke soldaten bezet. De slapende bezetting werd neergesabeld en weldra stonden de poorten der -hoofd stad open voorden vijand. Antiochië lag in diepen sluimer, toen zijn stille straten werden gfevuid met Godfried's krijgers en in 't loeien des storms gang het geluid; der voetstappen der overwin naars met het reutellen der stervende sol daten op. De stad ontwaakte eerst bij 't aanbreken van den dag, als de luchit weer den kunnen arbeiden. E;n toen hij na een twaalfjarig provin- .cialaat als overste .aftraid', stelde hij zioh zelf dadelijk beschikbaar afe. hoofd van een nieuwe missie in Chili. Op de vele algemeene kapittels, waar Jlij de Hloltendsohe Provincie vertegenwoor- idigde, trok hij spoedig de algemeene aan dacht om zijn wijs en breed inzicht, zijn juist oordeel. Pater Theissling wierd een figuur in de internationale Dominicanen wereld, waarmede gerekend werd, en reeds voor jaren ging het gerucht, dat hij een man was, die eenmaal met algemeene stem men aan het hoofd der orde zou worden geplaatst. Hief groote vertrouwen, dat de Orde in hem stelde ,kwam wel bijzonder aan het licht door het feit, dat de hoogbejaarde generaal Pater Hyacinth Cormier hem bij herhaling belastte met bijzondere zendingen naar alle mogelijke landen, waar lieden van de Domiraiqaner-orde leefden en werkten, zendingen, die ook door Paus Plus. X en iBenediatus XV gaarne werden bekrachtigd'. Er zijn maar weinig landen in dewereld, 4ie niet door Pater Theissting zijn bezoohit. Ongemakken van reis en vreemden levens- aard kondien hem niet afschrikken, steeds1 ,was hij 'bereid den Oceaan over te steken era door de ombekende laaiden te zwerven. ,Met een benijdenswaardig laconisme en een nimmer gestoorde flegmatiek nam hij' altijd zijn reisstaf weer op. Amiper terug van Rusland en Qatioië, aanvaardde hij weer blijmoedig een verre reis door de heete bin nenlanden van Zuid-Amerika. En had hij in d'e Eeuwige Stad verslag uitgebracht van Zijn Europeesche of Z.-Amerikaansche visi- tatiereizem, gelijkmoedig maakte hij zich .weer gereed voor een langdurigen tocht door de Vereenig.de Staten en Canada. Het was altijd de Hollands,che Pater Theissling, dien men in de verst afgelegen streken der Dominiicanerwereld te zien kreeg. Maar de kennismaking viel! ook altijd mee: Onitsparanimgs reisjes zijn zijn moeilijke tochten niet geweest, en '<t spreekt van zelf, dlat een man met zulk een belangrijke •opdracht als P;ater Theissiing, die niet alleen inlichtingen moest inwinnen, maar vaak ook ,afe reformator moest optreden, niet altijd uitsluitend) zich den aangenajwan gais.t .alleen kon toonen. Maar Pater Theissiing werd kqde groote Doimtaiicanerwereld, wat hij' zich reeds als overste in zijn eigen kleine vaderland toon de, de vertrouwensman bij uitnemendheid. Een wijs en ervaren priester, een leider en organisator met een koel hoofd, maar bok met een warm en menschelijk hart, een geestelijk cosjraopofiet in den nobel- sten zin, een, die Hollander was miet de .Hollanders, Spanajard met de Spanjaarden, Amerikaan met de Amerikanen, maar met .hen allen boven alles een echte en trouwe zoon van Sint Dominions. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „Zeeland". Volgens nader ontvangen berichten zijn .alle opvarenden van de in den grond ge schoten „Zeejarad" gered, Noorsch stoomschip getorpedeerd. Naar vernomen wordt, is het Noorsche .stoomschip „John Wilson"., van Stavanger pp reis van Rotterdam naar Londen, eer- galmde van 't geschal dier trompetten en den roep der Christenen: „God wil het!" Op den hoofdtoren zag ik het kruis ge plant, de vijandelijke legioenen verdeelden zich in de stad en als een geweldige stroom stormden de soldaten straat in straat uit Alles was in verwarring. De vreugdekreten der kruisvaarders, ver mengden zich met de weeklachten hunner offers. 't Bazuingeschal des engels, die eens in den jongsten dag zal opstaan, kan niet verschrikkelijker zijn dan deze aanbrekende dag in Antiochië. Ik Hief in de citadel drie duizend Turksche soldaten achter, die miji zwoeren, den burcht niet eerder over fe geven, dan tot de Sul tan van Mosul was opgedaagd. Dan wekte ik Accia, die in zijn paleisi nog sliiepj. We gaven onze paarden de sporen en stortten ons. met den dolk In de hand en gevoljgd door mijne trouwe Ara bieren op den indringer. Mijn ruiters vochten als. leeuwen; lang boden zij weerstand aan de zich steeds meer opdringende vijanden. Onze sabels werden g.eklieurd met hun bloed .en de hoe ven onzer rossen vertrapten de verminkten. Maar wat vermag, een handvol dapperen tegenover een leger als dat der Franken! Als mijn hielden uitgeput en hun aantal zeer g,edund was, liet Accia een signaal geven, om nieuwe strijders op te roepen maar niemand verscheen! De Muzelman nen hadden zioh in hunne huizen opgeslo ten, of lag,en verworgdi op den drempel! hunner woning. Geheel buiten zich zelve van ontzetting, meende Accia door zijln eigen soldaten te zijn verraden en riep; „Maakt een éinde aan dezen ongelijken gistermorgen om 8 uur op ongeveer 25 .mijlen west van het lichtschip „Maas" door een Diuitscbe onderzeeboot getorpedeerd, di'e de sloepen gesleept heeft naar het licht schip Schoiiwenbanik. Al'le opvarenden zijn gered; er zijn geen gewonden. Nader seint men uit Vlïssinigen dato gis teren: Gistermiddag .is hier met twee torpedo- booten aangebracht de uit 15 man be staande équipage van het Noors.ch stoom schip „John Wilson", welk schip op de Noorcfeee door een Duitschen onderzeeër is getoipedeerd. Wij. hebben heden den kapitein van dit schip, E. Ostbo, gesproken en hem verzocht ons eenige bijzondierheden te willen mediedeelen. De kapitein vertelde tnet volgende: Hij was .gisternacht ongeveer 2 urn van Rot tendam vertrokken en had aan hoofd on geveer 300 tot 400 ton stukgoederen, waar onder ook levensmiddelen, o.a. margarine. Gistermorgen omstreeks. 7 uur werd plotse ling een Diuitsche duikboot waargenomen, welke langszij het stoomschip kwam. De kapitein stopte onmiddellijk en nadat door den commandant van den o.ndei'zeeër inzage was .genomen van die scheepspapieren, werd kennis gegeven, dat aan de bemanning vaira het stoomschip 5 minuten gelegenheid werd gegeven het schip in de booten te ver laten, .daar het schip zou getorpedeerd wor den! Die kapitein protesteerde tegen deae han delwijze en zeide, dat het de plicht van den onderzeeër was, zijn schip op. te bren gen. Die commandant van den onderzeeër antwoordde, dat hiervoor geen gelegenheid was. De 15 man équipage namen daarop plaats in de sloepen.; tnien had geen gelegen heid iets te redden. Die onderzeeër nam de isjoepen op sleeptouw en bracht de schip- breuk el'ingen aan boord van de Schouwen- bank. Daar werd' hun het noodiige. ver strekt; de kapitein was. opgetogen over de gastvrije ontvangst. Van de Schouwenbank af werd kennis gegeven -aan die marine van hief onge luk; er werden van Vlissingen uit twee (torpedobooten gezonden, waarmede de op varenden van het stoomschip naa.r Vlissin- gen werden, gebracht. De vice-consul van Noorwegen uit Mid. delburg, de heer E. M. Alberts, was. hier aanwezig om. de schipbreukelingen bij te staan. Negen- van hen moesten, van nieuwe fcteeren worden voorzien. De schipbreuke lingen zullen naar Rotterdam' vertrekken en zich vervoegen bij het consulaat-generaal van Noorwegen. Engelsch vliegenier gered. Hét Donderdagmorgen te Hoek van Hol land binnengekomen Bfilgische stoomschip. „Anvers" heeft Woensdagavond halftien in die Noordzee ter hoogte van de Noordhinder een Engelsche vliegenier, Freeman gefaee- ter^ uit een watervliegtuig gered; de ge- heel'e vliegmachine kon niet worden scheep genomen., alleen heeft men den motor er uit gebaald en daarna het vliegtuig tot zinken gebracht. De vlieger is hier aan wal gebracht en voorloopig geïnterneerd. Aan de grens. Men schrijft uit Sluis dato Woensdag aan het ,,'Hbld'.": Hedenmiddag vloog een zeventiental vlieg machines over het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vtaanderen. Door een kijker ge zien, kou men bemerken, dlat het Engel- kamp; wij hebben slechts. lafaards en ver raders onder onsJ' „Laat ons voort vechten en liever ster ven dan Antiochië over te g.evenzeide ik. „'t Staat vast, Antiochië moet verloren „Goedi dan, laat ons strijden en onze verworgde broeders wreken." „Die niet den moed hebben, zich te ver dedigen, zijn het leven niet waard." Bij die woorden zwaaide de Sultan zijn zwaard boven mijn hoofd en e-iselite dat ik gehoorzaamde;. Met beschaamd gezicht en woede in het hart, beval! 'ik den terugtocht. De ongelukkige Sultan zou de inneming der hoofdstad niet overleven. Nog denzalf- den avond .brachten Araemiscbe houthakkers den zegevierenden zijn hoofd. Wij, die den dans ontsprongen waren, dwaalden in de bergen om, en dachten daar ginds aam de overwonnen stad. Het bloed vloeide in hare straten, de openbare pleinen waren. m.et 'lijken overdekt, en de wind' voerde altijd meer weeklachten van nieuwe slachtoffers tot ons. Het naderen van Kerbogha maakte den vijand slechts orameedogerader. Bij den aan blik dezer gruwelijke tooneefen hieven wij onze hamden ten hemel, en zwoeren in 't leger van den vorst van Mosul, zooveel bloed te wreken. Met vreugde bemerkten wij, dat ondanks alten tegenspoed nog steeds de halve maan de tinne der citadel sierde en de 14 torens nog trotsch de vaan van den profeet droe gen. Toen den volgenden ochtend' 'Mosul's leger aankwam; en zich iin den gloed der opgaande zom als oem vuurzee voor ons uit breidde, keerde de hoop in" onze harten terug. Nooit zag ik een talrijker en glans rijker leger. Het vormde een ijzeren muur schie waren. Sommigen meenden ook en kele Nederlands che er onder te zien, op gestegen om1" de Engelsche te verjagen. Door de kustwacht werd er met geweren op geschoten, terwijl, uit het naburige Knocke de machines door Duitsch kanon vuur heftig werden bestookt. Ook boven KnoCke zelf verschenen telkens vijandige vliegers, terwijl men kon. onderscheiden, dat deze bommen wierpen. Van de ontploffende shrapnels kwamen in Cadzand enkele stukken neer, doch ver oorzaakte-li geen schade of ongelukken. Ook gisteren werd de Belgische kust door verschillende vliegmachines bezocht. Dit wijst op eene vernieuwde actie aan de zeekust, waar het 'nu geruimen. tijd bij zonder rustig was. Zeppelins. Pn den laafsten tijd zijn .deze, wij namen aan onopzettelijke, bezoeken van Zeppelins aan on.s Hand ziellkfaaaim geweest; de Zeppe- lintochten waren trouwens in het algemeen minder in aantal! En de commandanten hebben zich blijkbaar aam het bevel om niet over ons land te varen beter ge houden. Te 'onaangenamer treft het, dat thans weer, en wel midden over ons tolnd gevaren is, nu wij onlangs lazen, dat een Engelsch vlieger een terugtrekkeinden Zeppelin heeft vervolgd een heel eind ten .oosten van de Emge.Jsche kust 'en daar aangevallen. Op die wijze zou dus zelfs -ee'n luchtgevecht boven Nederjandsch grondgebied mogelijk worden, izegthet „HlbüdL". Ongetwijfeld zal de Nederlaindsche regee ring de Diui'ts.che op deze overschrijding van ons gebied en van haar rechten wijzen. Gccostumeerde voetbalwedstrijden. Bij Mlnisterieeile beschikking is met be trekking tot gecoistumeerdie voetbiailwedsfrij- d'e'n bepaald: „Hiet is aan militairen ver boden zich bij voetbalwedstrijden en der gelijke sportspelen in vrouwenikllieederen te ste'ken." Zóóver Ih ebben we 't tenminste toch gebracht Vrij vervoer. Omtrent vrij vervoer voor militairen is bij Miimisterieele beschikking van 28 Juli j.J. bepaald) dat het vervoer kan worden toegestaan: a. aan gezinshoofden of in overeenkom stige verhouding tegenover eenig gezin ver- keerende militairen; alsook aan hoofden van zaken, ondernemingen of bedrijven tweemaal in de maand; b. aan de overige militairen éénmaal in de maand; e. aan militairen van beide categorieën telkenmale wanneer hun een uitzondermgs- verjoif als bedoeld in punt der Legerorder 1916, B 131, wordt verleend, H. M. de Koningin. H. M. de "Koningin, vergezeld vam den Gomissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, bracht eergisteren per automobiel een bezoek aan de door den Januari-vloed geteisterde streken dn de provincie Utrecht. Te Bunschoten en Spakenburg en aan die Eemibrug werden de huizen en boerderijen bezocht, d;ie het meest hadden geileden. Te negen uur vertrokken, ke-erdle Hi. M. te ruim één uur ten Paleize Soestdijk terug, Ned. R. K. Timmerlledenbond. De voortdurende uitbreiding van het ledental en de daarmede gepaard gaande toeneming dier werkzaamheden, deed do laatst gehouden Blonds vergadering van den Nederl. R.K. Timmertiedenbonidl besluiten, tot het aanstellen van een derden gesala rieerde Bestuurder over te gaamt Aan het B'ondsbestuur werd opgedragen een drietal te vormen, waaruit de leden een Bestuurder zouden kunnen kiezen. Hét gevormde drietal bestaat uit de heeren: A. J. M. Clément uit Breda, J. L. L. Ger'ach uit Rotterdam, L. Voorbant uit 's-GVavenlhage. De drie personen, welke candidaat ge steld zijn, kunnen geacht worden aan de léden bekend te zijn; de twee eerstge noemde, als leden van 'het Btoindlsbestuur, en de laatste, afe Voorzitter vam de Af- déeling 's-Gravenhage en afe schrijver in hef vakblad van genoemden Band, onder het pseudoniem1 Elveha. Daar dé leden, door middel Van een refe rendum, allen aan de stemming deel nemen, zulten zij zeker hun invloed aanwenden om de naar hunne meening, beste, te doen verkiezen. Roomsch Tooneel. Mr. Paul van Sonsbeek schrijft in „De Tijd" Nog steeds zijn er vele menschen, die maar af te weinig hechten aan het oordeel van eigen gefoofsgenooten en aan hetgeen door dezen tot stand wordt gebracht. Voor al waar dit het Roomsche Tooneel betreft is de twijfel' aan de bestaansmogelijkheid .zieer groot. Hiet komt mij daarom, goed voor met een enkel' woord 'die aandacht te ves tigen op een artikel' van den. bekenden, en igeizaghebbenden niet-Roomschen tooneel. kenner J, H|. Róssing, in d'e Augustus-afle- vering van het maandblad „Op de Hoogte", Na er aan herinnerd' te hebben, hoe de oudte tijden herleven, en het weik, voor vier eeuwen dioor Anna Byns aangevangen, thans wordt voortgezet, brengt hij hulde aan de tegenwoordige 'tooneelschrijvers Van den Eerenbeeimt, kapelaan Smulders en Van. Delft, terwijl voorat hun werken om het Vondeliaansche, er in verscholen, wordt geprezen. Het spel van St Servaas door kapelaan Mertz wordt vooral, afe dienende het ware katholieke volkstooneel-, gewaardeerd. Maar hoe blijde ook deze hulde van een tooneel-veteraan alls Róssing ons moet stemmen, het meest verheugt ons het ant woord' op de door hem. aan 't einde van zijn artikel gestelde vraag: „Hteeft het Roomsche tooneel' een. toekomst?" Zeker, antwoordt deze bevoegde beoordeelaar. En dit korte maar krachtige antwoord ver dient door alïeaq die tot nu toe daaraan twijfelden, te worden onthouden. Hét zat hun een. aansporing zijn om in dé toekomst, 'als het Roomsche tooneel ter sprake komt, niet schouderophalend aan dit belangrijk onderwerp voorbij te gaan; maar integen- ideel mede te werken aan een groots ch doel'. Moge dit edcel woord' de aanleiding zijn, ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR rondom de stad, en dacht de christenen allengs door hongersnood tot de overgave te dwingen, In dit heir voiid ik een man, d'ie mij bijzonder go.ed beviel; het was Saroomao, de emir van Jerusalem, Hij be zat den moed, den adel en de dapperheid eens ridders,. Zijn hooge gestatte, zijn bui tengewone kracht, zijn mannelijk gelaat en zijn areaidsblik toonden, dat hij van nature de aanvoerder moest zijln. Daar het hem te lang duurde eer hij zich in zijn land kon meten met de mannen van 't Westen, was hij gekomen, om ze onder de 'muren van Antiochië te bestrijden. I'k had 'hem lief als ee-nen broeder. Onder zijn bevelstelde ik de vijfhonderd ruiters, die mij nog restten, en werd zelve zijn adjudant. Dén kruisvaarders sloeg de schrik om 't hart, bij de gedachte aan een belege ring; de trotsche citadel stond dreigend' daar enontelbare vijanden omsloten d'e stad 'als een ijzeren keten. In dien uitersten nood wendden, de Chris tenen zich tot God en, smeekten om ver geving voor het noodeioos vergoten bloed. Toen ontdekten zij de Tans, die eens Zijn ■Hart doorboorde en d'eze werd hun veld- teeken. Op 't gezicht van dien standaard herleefde hun moed; zij verlangden vurig naar detl strijd, en de handen opgeheven, zwoeren zij te overwinnen of te sterven. Godfried beloofde zijn strijdilustigen, dat .morgen de kamp zou gewaagd worden. Ge durende d'en nacht biechtten de kruisvaar ders en van 't weinige meel', dat dé vrou wen nog in voorraad' hadden, werd het brood bereid voor de Heilige Offerande en de Communie. Voor 't aanbreken van den dag verza melden zich de Christen-soldaten, op de plei nen van Antiochië. Bisschop,.pen en pries ters volbrachten daar de Heilige Offerande en honderdduizend krijgers communiceerden. Sterk en gevreesd als leeuwen., traden zij voor 't altaar; dan stelden zij zich in slag orde en rukten voor de stad. Godfried en zijn scharen stortten zich met bet ge weld van den Samum, die van uit de diepte des woest ij ns opgaat, op ons. Met den roep: „God wil het!" snelden zij voorwaarts. Onder eenen regen van werpspiesen zonken de .onzen, neder, met lans en zwaard drongen zij op on® in. Tien malen stelden we de scharen op nieuw in slagorde, tien malen ook werden zij door de verwoede aanvallers doorbro ken,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1