s gazijn m. liTWof DE BALLING OIT HET OOSTEN. No 91 Dinsdag- 8 Augustus 1916 T, ■erkooping 10e Jaargang gegarneerde ALKWAAR re's. NIKKELEN. ■ouwarstraat, wielen. MUILEN. vergrooten van ,de Hanze" DMSWIENIE. erdient Gij Slkmaarsche ashineliasdfll ies ®n Bijvielen. IS Bngnstns 1916 lagerbrug, SMOUT» Saul's verwerping. NG [s, Paarlstellen, Juweelen schuiven enz. rden door mij kosteloos oop HOOGSTE waarde I. der wordt aanbevolen ijk. INDERING. ■cendie beveelt zich beleefd tten en repareerca stoelen. R. VAN DRIEL, 17. Alkmaar. jving van leerlingen ndelscursus van „de Oommenie is open- taterdag 19 Aug. uize van den Heer 'uiderhoofdstraat 123 lie, alwaar verdere ;ijn te bekomen. meester van OUDE reeft bij deze kennis van wol (in de 2 Zijdewind) dat zij te leveren op Vrij- igustus 1916, van lags 6 tot des na- ir, te Alkmaar, in urderkade E 3. )e Burgemeester, A. WONDER Pz. g-.rar.ri 1. n naaimachine uit de 10.een pracht van een e met fijne luxe afsluit* 3 door gegarandeerd, trische inrichting voor iparatiën aan alle soorten )etaling. lanbevelend, A. HILDERING. Alkmaar. Telef.236. ddags 9% uur, den heer J. HARP» van: l 7 M,groot7X6E' ijn, met deuren, Halve Juffers van 24 voet, met- deuren, parjiJ 3000 blauwe Dak* 800 roode Pannen, ion, steenen Honden- teenpuin. ronde Tafel, Tafel, IS RAAD enz- enz. zijn van uitstekende ziju gunstig gelag011 t. Notaris VRIJBURG* Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. gur.BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling, Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 90 ct. 125 ct. 3 ct. 5'ct. DIT blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct.. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Hel drama van Kapejaan van Delft heeft nog- steeds succes, de toeschouwers zijn geestdriftig" en de kritiek gunsltig. En daar is reden voor, want zijn drama its in wer kelijkheid een spel met aangrijpende dra matische werking en krachtige, streng d-oor- oevoerde karakters. Wel verschrikkelijker, maar weinig tragi scher personen heeft die Blijlbell ons over geleverd dan Saul Ate een eenvoudige herder werd hij door Samuel 'tot Koning gezalfd en door het volk met gejubel uit geroepen. Maar daarna werd' hij om twee zonden van hoogmoed en ongehoorzaamheid tegen Odds bevef verworpen,. Hij wist, dat David, de held, die Goiüiath verslagen had', reeds dóór Samuel' gezalfd' was, Hiji hoor de hoe het volk riep: „Saull heeft er dui zend verslagen, maar David tienduizend," Hij, die als vader zoo gaarne de troon aan zijn eerstgebome wilde nalaten-, moest aanzien, dat juist Jonathan, zijn-oudste zoon, de gno-ote vriend van David wa9, maar Isboseth, de tweedie zoon, een nijdigaard was, die met ale njacht en fet naar d'e kroon streefde. Saul's wanhopig en maiGh- tcioos verzet tegen zijn verwerping, die be geerte om den troon voor zijn huis te be houden, -de afgunst en haat jegens Davidi. jagen hem op tot woede en bezetenheid. Hij wil zekerheid hebben omtrent zijn lot, en roept door de tooveres van Eudor de ziel' Van Sa-muel op. Maar dteze voorspelt hem den dood) op d-en volgenden dög. En die Phil'istijnen vallen in het land en overwinnen en dlo-odien vele J-odlen- en drin gen op den onderkoning aam Ten -einde raad, 9tort hij' zich im zijn zwaard. Tegenover den wilden, felbewogem Saul, staat David ah de van Ood gewilde Ko ning, bezield' en tegelijk rustig in de zeker heid van Jehova's steun, Hij wil' zijn hand niet slaan aan den gezalfden Saufll, maar - spaart hem- zelfs, alls hij hem in zijn macht beeft. Juist de tegenoverstelling van deze twee I brengt de grootste ontroering te weeg. David verschijnt ail's de verpersoonlijking van Gods wi-1', heilig en sereen-, waartegen de woede van SauiFs hartstochten machte loos zijn. De personen, diie dit drama omgeven, I zijn alle van beteek-enis. Jonathan is die trouwe vriend' van David, ofschoom hij weet, dat deze later Koning zal worden. De teediere verhouding van Jonathan tot David, zijn kinderliefde tot Saul, zijn een verzachtend mom-ent in d-en meed-oogen-lbo- zen strijd van den Koning tegen den over- winnaar van Goliath, M-aar wiaar Jonathan tracht verzoening te brengen, roepen Isbo- seth en Doeg, Saul's opperherder, aill hun macht en listen te zam-en o-m- dien Koning te overreden David te dlooden, vooral Doeg, de heiden, die Saul altoos verder drijft, maar als een echte schurk, na den dood van zijn meester, den Kroon aan David aanbiedt en vertelt, diat hij- Saul gedood heeft. Maar dan lis zijn- rol ten einde: hij wordt gestraft met den- dood, Joab en Abner, twee ve-Idhe-eren, heb ben ondergeschikte roffen, evenals-Sepham-ja, de zanger en ziener, waarvoor echter nu bij de opvoeringen -een vrouw optreedt, Wij moeten erkennen, dat Kapelaan van I Delft op bewonderenswaardige wijze zijn I moeilijk werk volbracht heeft. Hiet is wel 's waar niet smetteloos en een groate -dich ter zoude -de taal wat levendiger gemaakt hebben, maar wat die hoofdizaak is, men velt, dat hier een drajna, dat hier m-en- BBBaasaa FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlandsche bewerking van M. v. d. O. u. De kamp werd algemeen; gesneuvelden vu zwaar verminkten hoopten zich- opeen. De aarde sidderde onder die voeten der strijdenden en. als de rolende donder t dreunde het slaggewoel heen ov-er het land. Dp Antiochië's walfan baden de pri-es- s> 4e handen ten hemel, gelijk eens Mo- &s, als Israël onder Josua tegen de Is-ma- tteten streed. De Heer was tegen ons; de stormwind- verspreidde onze pijlen en verleende bfik- semsnelbeid aan de schioten onzer vijand-en. i 'e midden van dien vellen strijd, zagen d-e Christenen drie ridders met gouden schild en vlammend zwaard, die een helverlichte sciiare in witte uitrusting aanvoerden. 10tlze rijen zijn gedund ,on-ze kotonn-en jj^ihfigd. Kerbogba verlaat bet slagveld, out honderdduizend ruiters en talods voet volk, gesneuveld of zwaar verwond be dekken. De zege dier kruisvaarders is v-olkoimen; en terwijl d'e vlakte voor Antioch-ië -en de bevers der Oro-ntes overstroomd zijn met e overblijfselen der machtige armee des djtans, ffeven zich de soldaten der cita- '1 die de stad bewaakten, aan die rid- schen zijn met ihiun gebeelie zie® en hun levend-e hartstocht-eni. Er is actie in dit Bijbellsoh drama, er is altijd stijging. De karakters zijn prach tig volgehouden tot op het einde. Die taai is steeds in overeenstemming met de han deling en hier en daar zeer schoon, zoo dat -het geheel éen waardig werk vormt. Het spel is werk-ellijlk een aanwinst voor ons R'oomsche Tooneel. Het is op-vallend', dat een van- de eerste -ernstige pogingen daartoe in Zuid-Limburg gSB'aan wordt, Wia-nt het is niet ite fcodhienen, daar is ener gie en durf om iets te beginnen, en- ook vooral een vaste wil om dat gewest tot ho-o-gen b-ïoei te bremgen. Van durf en energie geven de voorbereidingen tot dit spel duidelijke 'blijken. Er is een rotstheater aangelegd, dal zich zoo goed aan de handeling aanpast, als -men op een tooneel nooit zou kunnen be rd-ken. De enscemeerimg laat ateoo bijna miers te wenschen over. Daarbij wordt h-ef drama door een werfcefijlk uitstekend too- neeigezelschap (regisseur: Vin-cent Bierghe-g- ge) opgevoerd, zoodat zelfs d'e lang niet gemakkelijke criticus van „de Beiaard" er heel goed' 'over te spreken is. Geen wonder, dat de opvoeringen goed bezocht worden. Het theater, dat duizend ruime zitplaatsen (waar zelfs geroolkt mag worden!) aanbiedt, és meestal' voor ruim drie vierden bezet. Die spelers zijn tot op de verste rangen geheel en duidelijk te verstaan. Wij kunnen onzen lezers d!an ook niet andiers aanraden -dian -naar Valkenburg t-e reizen -en dit spel' te gaan bewonderen,. Tot einde Augustus gaan- de op-voeringen door. Men heeft dan meteen die gelegen heid1, eens kennis te- maken met het l'e-ven in Zuid-Limburg, waar tegenwo-ordig zoo veel ov-er gesproken wordt, met zijh scho-o-ne natuur, met het opbloeiend .culture-el en sociaal leven. Vo.orail indien gijl i-ets- voelt voor het Roomsohe Tooneel, gaat dan naar Valkenburg, om te genieten van het beste en schoonste voortbrengsel1 oimzer jonge Toomeelkunst. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Engeland en onze vlsscherfj. Men schrijft uit Vlaardingen: Tengevolge van d-e Uoop-ende onware ge ruchten als zoude de haring aan d-e Deut sche regeering verkocht zijn, heeft de af- deel-ing Vlaardingen van d-e Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij aan Zijne Excellentie den Britschen gezant te 's-Gravenihage e-en schrijven gericht, waar in cfezem -gezegd wordt, dat hem- dagelijks telegrafisch zail -medqgedeeld worden de hoe veelheid haring, we'Ike in het openbaar ten verkoop zal! aangeboden wo-rd-en, ten einde de Britsche re-geeri-ng de gelegenheid te geven aldaar te kunnen koopen. Tevens i-s- aan de afdee-I-ingen te Maas sluis, Scheveningen en Katwijk en aan den Administrateur van den Rijksvischafslag te IJ mui den, den heer Schmeidens, vërzoebt Zijne Ecxeïlenfie hunne opgaven telegra fisch in tezenden. De afdeelingert vertrouwen hierdoor het bewijs te leveren, -d'ait de haring, gevangen door -Hbllandsche schepen, op -d-e vrije- Inaitt in het openbaar aan de kooplied-en wordt aangeboden. Maïs, Een besluit van- den Minister van Land bouw brengt een tweetaf belangrijke ver ders over. Deze nederlaag ontmoedigde mij ten zeer ste. Slechts honderd ruiters blevein mij, -en d-e meesten hunner waren bovendien verwond. Toen ik zag, dat de vluchtende Turken zich -op den 'Euphraait terugtrokken, ont stond een hevig verlangen in- mij om naar mijn land terug te ke-e-ren; d-e herinnering aan mijnen vader en aan Sarai werd leven dig in mjjne ziel. Maar de eed, die ik Is- maej gezworen had', ketende mij aan den krijg. D'ank en gemeen schappelijk ongeluk hielden mij evenzeer daarvan terug. Ik bleef bij Sarcoman, den held dier treurige dagen. Tweemaal redde hij mij het lieven en hij wist met zooveel omzichtigheid- en dapper heid te wijken, dat hij den naam: „Zwaard en schild' der Muzelmannen" wel verdiende. 'Ik volgde den emir naar Jerusalem, Na groote dag-marschen door de Syrische vlakten, over den Libanon en door Palestina zagen wij in d'e verte de blauwe toppen dier bergen opdoemen, waarop- zich Jeru salem verheft. Hiet land', da-t die edele stadi omgeeft, is met graven overdekt, kaal en onvruchtbaar. Men ziet daar slechts de gazelen en hoort alleen het krassen van den gier -en den arend-. Jerusalem, omgeven door die hooge muren, beschaduwd door zijn palmen en cypressen, gel'e-ek een plek des vredes te midden van die droevige woestijnzijn s-tille, vierhoekige huizen, met hum terrasvormige daken geleken graven. Maar Jerusalem is rijk aan godsdien stige herinneringen; voor Christen en Jood zoowel afe voor Muzelman, is zij de dier bare, de heilige stad, -het huis Gods bij andleringen -in d-e maisdi-stributie. Vooreerst zal voortaan mii-et rne-er maan delijks gelegenheid worden gege-v-en om aanvragen in te dienen, maar gelid-en de voor 15 Augustus in te dien-en aanvragen voor September en October, dat wil zeggen dat men heeft op te geven d-e hoeve-el- heidi, dii-e m-en per maand wens-oht te ont vangen -en w-elke voor September dezelfde moet zijn als October. Het voornemen be staat de volgende aanvragen te doen strek, ken voor die wintermaanden November, De- kember -en Januari, en zoo vervolgens-, 'In de tweede plaats zulten- landbouwers en veehouders niet meer zelf kunnen aan vragen, doch 'hebben zijl zich te- wenden tot handelaren of tot hun ver,eenigiing, om van dezen hun mais te betrekken. Zij heb ben dus bijtijds te zorgen, dat zij met dezen in verbinding komen, en dat dezen met hun behoeften bij het aanvragen reke ning houden. Boter. De Minister van Landbouw heeft be paald1, -dat gedurende de week van 6 tot 13 Aug. 1916 voor 50 pGt. der boter- productie certificaten van uitvoer zulten, wor den verleend en 50 pCt, voor het binmen- landsch verbruik zal moeten worden be schikbaar gesteld, alsmede dat de bewij zen van toelating tot uitvoer van boter) afgegeven dioor de Rijkscommissie van toe zicht op 'de Bdtervereeniging, op grond van di-q, certificaten, zulten ge-klem tot Dins dag 22 Aug. a.s„ 'sv.m. 12 uur. („St.-Ct.") Dit Rotterdam. De afgelöop-en week zijn te Rotterdam 75 schepen aangekomen, dat is- 15 meer dan in de voorafgaande week. Dlaa-rvan wa ren 35 N ederjiandsche, 12 Engelsdhie, 14 INoorsche, 4 Zweedlsche, 5 Belgische, 2 Griekséhe en 3 Amerikaaiische. 32 waren geladen met stukgoed, '1 met koten. 15 met graan, 7 met hout, 4 met ijzererts, J met steenen; 5 voeren .in ballast. "Vetrokken zijn in de afgeloopen week 55 schepen, n,l. 25 N-ederillandsohe, 11 En- gellsche, 8 Noorsche, 3 Zweedsdbe, 4 Bel gische, 2 iGricksche, 1 Duitsdh en 1 Ameri- kaansah, waarvan 32 met stukgoed waran geladen en 23 in ballast vertrokken, (,,'N. R. Ct.") Eieren. De Minister van Landbouw heeft be paald: le. dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven voor Je dagen 6 tot en met 12 Augustus een hoeveelheid van 50 volversche eieren beschikbaar moet worden gesteld; 2e. -diat andere eiierso-orten niet beschikbaar behoeven te worden gesteld voor binneu- lanidlsch verbruik, doch met consent mogen wardien uitgevoerd; 3e. dat a, van elke 80 eieren, welke moeten beschikbaar worden gesteld, 20 moe ten worden geleverd tegen een prijs van f5 per 100 stuks, overeenkomstig de aan wijzingen van de Rijkscommissie van Toe zicht op de Eiervereeniging, om t<e worden geconserveerd; b. van elke 80 eieren, welke voor -genoemde dagen beschikbaar moeten wordCn gesteld, 15 moeten worden gele verd tegen een prijs van f5.80 per 100 stuks voor levering aan de gemeentebestu ren, welke eieren zUlen worden gedistri bueerd overeenkomstig de bepalingen, vast gesteld door het Rijks Centraaf Admini stratiekantoor voor de distributie van levens middelen te 's-Gravemhage. („St.-Ct.") uitnemendheid. Wij traden de stad binnen met het vaste besluit, -liever onder ha-re muren te Sneu vel en, dan ze den Christen over te leveren. Het vreedzame Jerusalem was wieldra in e-en onneembare vesting herscfaappen, Zijn waïten werdC-n in staat van verdediging gebracht, het pate-i9 van Sion -en d'e mos kee Omar tot citadellen ingericht. Van aflle kanten daagden verdedigers op; de Muzelmannen van den oever der Jor- daan, van de Arabische grenzen en van Sicbem's dalen verzamelden zich binnen de muren. Onder de soldaten, die Jerusalem ter hulpe waren -gesneld1, bevonden ziah ook vele jonge lieden uit onzen stam-. Een van hen overhandigde mij een praobtigen sabel en zeilde: „Dit zwaard zendt u uw vader; hij is trotsch op den heldenmoed zijns zoons, hij zegent u -en hoopt, dat gij volharden zult in den krijg." Ook kreeg ik van di-erii ATabi-er een nieu we tunica en -eenen brief van Sarai. De scheiding h-a-d hare liefde voor den broeder nog slechts vermeerderd en haar schrijven wa9. liefdevol alls hare ziet. „Broeder," 9chreef ze, „(ik zend u een nieuwe tunica. Het kleed, dat ge nu draagt, zal wel versleten zijn, Ontvang het als een bewijs van -teedere genegenheid uwer zus ter. Ik heb het z-elve geweven, ellk-e naad lis door mijn tranen bevochtigd. S-edert uwvertrek woont droefheid in onze tent en als ik zingen wi om den komimer mijns vaders te verdrijven, vullen zich mij-noogen met tranen. „Mep zegt, de duif» die van haren broeder Vroege aardappelen. D'e Minister van Landbouw heeft be paald, dat het percentage- van de dagelij-k- sche aanvoeren van vroege aardappelen bo ven de vastgestelde zeefmaat, volgens de Sëpal'i-ng sub IV der beschikking van 28 Juni IJl. op de ingeschreven veilingen voor bot binnen land moet word-en geveild-, voor die week van 5—12 Augustus wordt vast gesteld als volgt: Koksia-nen ,en D.uks of Yorfc boven een zeefmiaat van 40 m-.M, niets. Jutiamiuizen boven een zeefmaat van 35 mi. Mi. 'niets. Andere soorten va-n muizen boven een zeefmaat van 35 m.M, 40 pCt. Schoolmeesters boven een zeefmaat van 40 m-.M. 40 pGt. Export naar Engeland. Naar het „Centrum" verneemt, doen zich mot betrekking tot d-en uitvoer van ver schillende artikelen naar Enigeland nog eeniige moeilijkheden voor. Hiet hoofdbe zwaar -is wel, dat Engeland niet op de vrije markt -in Nederland w-11 koop-en, -doch consignatie verl'a-ngt naar de Engelsche markt, zoodat het risico van den prijs bijv. zou -komien ten laste van den Nederiand- schen verkooper. Begrijpelijkerwijze is men in -handelskringen -niet gezind over dit be zwaar hieen te stappen, terwijl men van Engelsche zijde niet -genegen- schijnt in diezen toe t-e geven. Om tot een oplossing te -geraken waartoe het In de gegeven omstandigheden wel zal moeten kom-en, zoo nu vermo-edeTij-k van onze regeering e-en aanvullende rege ling te verwachten zijn, d-i-e het boven genoemde risico- dekt, De bemanning van de „Koningin Wllhelmlna". Men meldt uit Vlissingen: De toestand' va-n -de v'ier noig verpleegd wordende gewonde leden der bemanning van de mailboot „Koningin Wilhellmina" is zooveel' verbeterd, dat er alite kans op is, dat het levensgevaar geweken fe. Uit Dultschland gevlucht. Men seint uit Zeven-aar: Eergisteren pass-eerdien hier vijf imter- nationalet militairen-, namelijk -een- Engelsch- ma-n, een Franschtnan, e-en R'us-, e-e<n Po-of en een Duitseher, die gezamenlijk ons land bereikten in vri-endsichapperijke-n omgang. 500 Dultsche kinderen op „Oud-Bussum". He-den komen ongeveer 500 kinderen- uit Duitschland- hun- vacantie op „Oud-Bussum" te Naarden doorbrengen, De ruimte, die tot voor kort geleden gediend had tot het onderbrengen van militairen, werd, nadat van overheidswege was te kennen gegeven, dat hieraan geen behoefte meer was, afge staan aan het comité, dat zich- tnet deze zaak heeft belast. Luitenant Freeman vrijgelaten. De vliegenier Ri. Freeman-, luitenant der Engelsche marine, die Donderdag door het Belgische stoomschip „An/v-ers" te Hoek vani Holland iis aangebracht, is volgens d-e „Tel." uit zijne vooriOopige detineering ont slagen en per H'arwichboot weder naar Engeland vertrokken. De leider van den matrozenopstand te Soerabaja voor den 'Krijgsraad. Aan die „Tei" wordt geseind: De leider van d-en matrozen-opstand te Soerabaja, de stoker Pars, heeft voor den krijgsraad terechtgestaan. De eisch luidt: acht maanden gevange nisstraf, ontslag uit den zeedienst en ont- scheid't, houdt niet op te klagen en zoekt vol onrust haren verforen broeder.. „Sterft hij, dan sterft ook zij. Ik ben alls -de duif, „Dag en nacht reikhals ilk naar mijnen broeder en mijn- beangstigde ziel zoekt hem overal) In den schaduw der palmen, in de woestijm, in de avondschemering en in de duisternis van den nacht. Allah behio-ede u im den strijd) want zoo- gij sterft, moest ook i-k sterven, en wat zo-u dan van onzen vader worden? Wanneer zal d-e dag aanbreken, waarop Allah mij mijnen broeder teruggeeft en tot mij zeggen zal: „Sarai, gij hebt -genoeg geweend, hier is Teb- si-ma?" Gij zult het vernemen, hoe Saraii's wen- sch-ern vervuld we-rd-en. Toem de Christenen voor Jerusalem's mu ren aankwamen, zagen zij slechts een- gro-o- te woes-ternij. Overal in den omtrek waren de dorpen vernietigd', de bronnen verstopt of vergiftigd. Een gloeiende droogte vermeerderde het lijden der kruisvaarders. -De hernat geheel een vuurzee, d-e gescheurde aarde spuwde vlammen, de opkomende morgen was zon der dauw, de macht zonder verkoeling, want de zuidenwind zond bestendig nieuwe hitte, tiet gras op de velden verbrandde en die rossen der Christen-armee bezweken in groenten getale. De ed-el-e dieren- luisterden wiet meer naar 't signaal der trom-petten, hum kop hjng treurig ter aardie, ni-et meer bij machte hem fi-e-r op te h-effem. Die Fran ken zijn onverzettelijk; hun wil is geharder dam het staal hunner wapenrusting, W;at een ander leger vernietigd had', ver meerderde hu-nn-en moed. Met muileze'les en zegging van het recht om gedurende vijf jaren in militairen dienst te tred-en. B. P. Sormanlf. Na een ziekte van vier weken, gevolg van een infectie, is Zaterdag te Amsterdam op 35-jarigen leeftijd overleden de arts B. P. Sormani, privaat-docent in de serolo gic aan de Universiteit van Amsterdam en uitwonend assi-stend aan het ,On-ze Lieve Vrouwe-Gasthuis, een -eminent Katholiek ge leende. Dir. Sormani- had, hoewel bij nog zoo jong was, een m-ooiien staat van dienst. Hij had zich im bet bijzonder toegelegd qp de pathologische anatomie, serologic en bacteriologie. Na zijn arts-examen te heb ben gedaan, 'bezocht hij de beroemde kli niek van prof. Wright in Engeland, en ver schillende klinieken -in Duitschland. Daarop was hij werkzaam bij prof. Rotgans, tot dat hij- benoemd werd tot uitwonend assis tent -in het O. L. V. Gasthuis. De heer Sormani had, ook buiten ons land, een goeden naam- in- de' kringen zijner speciale wetenschap, vooral ook in verband met zijn onderzoekingen betreffende de Wassermann-reactie, waarin hij verschillen de verbeteringen vond. Een infectie, bij zijn arbeid in- het O. L. V.-Gasthuis opgedaan, had een bloedvergif tiging ten gevolge,' welke een zoodanig ver loop heeft -genomen, dat geen middelen meer konden baten. De begrafenis van d'r, Bi. P. Sormani is vastgesteld op Woensdag a,s. 10 uur v.m. Buiten veld-ert. Dit Indlë. Officieel'. Blij het Departement van Koloniën zijn die navolgende berichten ont vangen: De Indische regie-ering houdt zich bezig met de vraag, welke maatregelen behooren te worden genomen tegen den inl'andsch-em arts Tjïpto Mangioenkoesomo, die te Serna- rang in een rede, voor de vereeniging „Insulinde" gehouden, waartoe sedert eeni- gen tijd verschillende yreemiddlingen zijn 'toegetreden tot omverwerping van het ge zag zou hebben -opgezet. Ook die dagblad schrijver Razoux Kuhr te Bandoen-g, tracht haat te- zaaien tuss-cheu de- verschil lende groepen der bevolking. Men vermoedt, dat hier vreemde -invloeden in bet spel rijn, Ondier voorzitterschap van mr. Hi. s'Jacob, voorzitfer van de Kamer van Koophandel te Batavia, is aldaar -een com missie gevormd, die zich ten doel stelt het tot stand komen en d-e uitvoering van- een piaw tot verdediging van Nederlandsch- I-ndië te bevorderen. Men stelt zich voor, in verband -daarmede o-p 31 Augustus te Batavia eene volksbetooging te (houden c-n in d-en komenden herfst eenige voorstanders van het denkbeeld uit de inlandsche maat schap-pij naar Nederland af te vaardigen, ten einde met invloedrijke staatslieden- over invoering van militie en andere gewichtige inlandsche belangen van gedachten te wis selen. Te Soerabaja loopt het gerucht, dat vreemdelingen pogingen aanwenden om ver schillende landerijen in handen te krijgen. Ook zouden door buitenlanders onderhan delingen worden gevoerd over d-en aankoop der Tegial-WaroeJlanden, in de residentie J. R. Razoux Kuhr, gewezen" ambte naar, oud-redacteur van versdhil-lend-e Ma- leisclhe en Chiinee-sdh-Ma®eisdhe bladen en thans, met Tjipto- Man-goenkoesoema, redac teur van het orgaan- der vereeniging „Insu linde", kameeie-n zochten zij verwijderde bronnen op, tot zelfs aan de oevers van den Jor- daa-n, om water te halen. Daar zij bemerkten, dat d-e Arabische stammen en 'de Sultan van Egypte Jeru salem- ter hullpe snelden, vervaardigden zij nacht en dag stormrammen om de muren te vernielen, -en timmerden zij boogie torens om- de wallen der stad te bestijgen. Op zekeren avond trokken de bisschop pen en .priesters in hun -mét goud door stikte gewaden, kruis en- kaarsen dragende, uk het Christenleger. D-e ridders en het voetvolk vólgden. Alle krijgers gingen bar- ro-evo-efs m-et ongedekten hoofde in voJfe wapenrusting. D-e lange stoet toog naar den Olijfberg en trok dan om- Jerusalem, Zij zomgem hymnen en- geestelijke liederen, duizend vanen wapperden im hunne rijen. Toen de -gezangen- verstomd-en, schalden die trompetten, die Jerusalem het Bot van Jericho schenen aan te kondigen. Dit rondtrekken was voor ons een te-eken, dat de voorbereiding voor de belegering voltooid- was en de aanval weldra zou plaats hebben. Van d-e hooge minarets verhieven gedu rende den macht onze ul'emas hum- s-tem en riepe-n vrouwen en kinderen ten gebed, De imans vierden in hun moskeeën gods dienstige feesten, Wij, Sarcoman en ik, bezichtigden voor het laatst de wallen en sp rak-en den sol daten moed in, om den storm te door staan. (Wordt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1