TWEEDE BLAD. No 98 Zaterdag 26 Augustus 1916. Plelziertge Kermis! VERBODEN WEO. De Ballon Captif in gevecht met de Aeroplaan. binnenland. buitenland. alkmaar. I tl LI li |i( fil L*[ i ötlU ilIjl ONS BLAD. Daar warén drie soorten van menschen, welke den tempej van Jeruzalem onthei ligden. De hoovaardigen, die ons beduid worden door de verkoopers der vogelen; de gierigaards, ons beteeken d door hen, die daar een goddeloozen koophandel dre ven terwijl de onkuischaards ons voorge steld zijn door de verschillende offerdieren. Multa-flagellapeccatorumTalrijk zijnde „geselslagen der zondarenEiY elk kwaad krijgt zijn passende straf! De Heer wierp de gestoelten dergenen die duiven verkochten omver: de hoovaar digen worden vernederd. De Meester stiet de tafels der wisselaars om; de hebzuchtigen boeten voor hun gelddorst. De Hoogepriester nam de roede ter hand en dreef de heiligschenners den tempel uit: de vrellustigen voelen de striemen op schouders en rug. Dergelijke straffen zijn ook weggelegd voor hen, die den tempel van hun hart onteeren door hunne zonden van hoovaar- driheid, van hebzucht en van zinnelijkheid. De rechtvaardigen immers zijn tempels van den Heiligen Geest, omdat Hij met zijne heiligmakende genade in hunne harten woont en daar blijft wonen, zoolang zij zuiver zijn van doodzonde. Weet gij niet, zoo vermaant de Apostel Pa'ülus de Corinthiers, weet gij niet, dat gij een tempel Gods zijt en de Geest Gods in u woont? Weet gij niet, dat onze lede maten een tempel zijn van den Heiligen Geest, die in u is, dien gij van God hebt Indien iemand den tempel Gods zal ge schonden hebben,, zal God hem in het verder! storten." Om ons voor dien grootsten aller ram pen te vrijwaren, herinneren we ons, vooral in deze weekde uitspraken des Heeren en de oordeelen Gods „Alwie zich verheit, zal vernederd wor den. Die Mij eert, dien zal Ik eeren, maar die Mij versmaden, zullen versmaad worden. Ik zal met hen handelen volgens mijn toorn, nrijn oog zal hen niet sparen en Ik zal geen medelijden mét hen hebben ofschoon zij met luide stem tot Mij roepen, zal Ik hen niet verhooren." God weerstaat de hoovaardigen en bant ze uit zijn hemelsch en uit zijn aardsch paradijs. „Wie rijk willen worden, vallen in de bekoring en in de strikken des duivels, en in vele onnutte en schadelijke begeerten, die den mensch in den ondergang en in het verderf storten. Wie zich haast, om rijk te worden, zal niet zonder zonde zijn, want het goud en het zilver heeft menig een ongelukkig gemaakt. Voorwaar Ik zeg u, dat de rijke moeilijk het rijk der he melen zal binnengaan." De bedelaar Lazarus stierf en werd door de Engelen gedragen naar Abraham's schoot; ook de rijke stierf en werd be graven in de hel. „Wilt niet worden gelijk het paard en de muilezel, welke geen verstand hebben. God heeft ons niet geroepen tot onzuiver heid, maar tot heiligmaking. Toen God zag dat de boosheid der menschen veel was op aarde en alle vleesch zijnen weg verdorven had, sprak HijIk zal verdelgen van de aarde den mensch, dien Ik 'ge schapen heb, en alle dieren en alles wat kruipt, en de vogelen des hemels; want het berouwt Mij hen gemaakt te hebben." De zondvloed kwam als strafoqrdeel Gods en alle menschen met alles waarin de adem des levens was op aarde, werden verdelgd, kn de verbranding en verwoesting' der steden Sodorna en Gomorrha is door God gesteld als een voorbeeld voor hen die goddeloos leven. Mogen de komende dagen van ontspan- Mllg toch geen dagen van uitspatting zijn! De tempel Gods is immers heilig, en dat zijt gij. door JAAK BOON EN. Als ze t»u in twijfel trok, diat hij dat venijnig volkje zou baas worden, dan steeg Jan het bloed! naar het hoofd. Wat! Hij Z0Op zijn grondl was. hij de baas, Baar deed hij) wat hij willde. Zwijgend Weef hij een) tijdje zitten en ging dian naar buiten, 't Hoofd voll woede 'rok hij naar het dorp, peinzend over wraak «n verdiedigiitnigsmidldeien. Eerst liep hij bij een veldwachter bin ten om hem te zeggen, dlat hijl zijn hulp no ig had 'den menschen te beletten ever zijn eiigendtomi te gaan. toen deze beweerde, dat Snuffels, alle «keu andere grillen had, diat hijj elk oogen- Ik over de flauwste dingen krakeelde en hij, veldwachter, hier niiet handelend on optreden, sloeg Jan met den vuist J De champetter was toch' aan- s e'd <«n reaht en orde te handhaven, 7i°h n'e* ffewapend afkwam; zou hij e tot hoolger handl wenden. Kwaad liep mj de deur uit. hlv^^r1 den schrijnwerker, die zijn kokend nog heeter stookte door hem voïl- .j®?? 'gelijk te .geven; bestelde hij twee 7p t'es,,me* 't opschrift: .Verboden weg." I zouden gereed zijn. 's 7I T" herl>erff> vvaar bij! nu en dan telde €eni k'er drinken, ver- van aark 't*em welbespraakteh waard zijn geval'; die hem prees over zijn hem aanmoedigde in zijta plan,, stelde en betaalde veel pintjes bier Houdt alzoo verre van den tempel uws harten den geest van overmoed en laat dunkendheid en versiert hem met ingeto genheid en bescheidenheid. Dat er 'in de kermisdagen geen woorden van twist of tweedracht over uwe lippen komen. Laat ijverzucht en minnenijd geen plaats vinden in uw hart. Wilt ge recht-prettig feest vieren ga u dan met uwen broeder ver zoenen, overbrug de klove, die u van hem scheidt; oök al zijt gij de beleedigde, ook al zijt gij verreweg de meerdere; wijs vooral de hand ter verzoening niet af, wanneer zij u wordt toegestoken. Dan hebt ge ongetwijfeld een pleizierigc kermis. Houdt derhalve verre van den tempel uws harten den geest van verkwisting en van overdaad en van dronkenschap en versiert hem met matigheid en onthouding. Maakt van uw bedrijf geen misbruik, om woekerwinst te behalen, maar stelt liever uwe minder door de fortuin begunstigde medebroeders en medezusters in staat zich met u te verpoozen en te verblijden. Dan hebt ge wis een pleizierige kermis. Houdt dus verre van den tempel uws harten den geest van zinnelijkheid en web lust en versiert hem niet zedigheid en rein heid. Waakt in de kermisdagen bijzonder over uwe oogen en over uwe odren. Geelt door uwe kleeding, door uwe houding of door uwe manieren geen aanstoot of er gernis. Vlucht de eenzaamheid, blijft bij het gezelschap en onder toezicht. Zijt niet uitgelaten of brooddronken bij spel en dans. Zóó zult gij den tempel van den H. Geest niet schenden of onteeren: Zóó zult gij God dragen en verheerlijken ook in uw lichaam: Zóó hebt ge zeker EEN PLEIZIERIGE KERMIS. M. P. A. OOMS, Alkmaar, 26 Aug. 1916. D.-P. Daar komt voor den Franschman een nieuwe tegenstander opdageneen Duit- sche vliegmachine is omhoog gegaan en komt in de snelste vaart naderbij. De vlieger, die bijna den ballon bereikt had, wendt zich om. Zijn aanval is afgeslagen; hij verdwijnt weer aan gene zijde der hoog ten bij Perthes. De ballon, die gedurende het naderen van de vliegmachine langzaam iets naar beneden getrokken was, stijgt weer omhoog. Uren gaan voorbijde zon zinkt dieper, daar weerklinkt opnieuw de roep van de vliegerpost. Voor de tweedemaal verschijnt de aeroplaan van den vijand. De Franschen hebben 't zich nu een maal in 't hoofd gezet den grijzen olifant daar boven aan genen kant van het dal van M. omlaag te halen. Reeds verschei dene dagen zenden ze een van hun be proefde vliegers, een ware duivel en het schijnt waarlijk of deze dag voor de lucht- schippers-afdeeling achter M. gevaarlijk zou gaan worden. Met groote snelheid komt de machine naderbij, wel op een hoogte van 3000 M. gaat ze om, indien eenigzins mogelijk, de werkingsfeer van de afweerbatterij te ont komen. Deze vuurt schot op schot en doet al het mogelijke, doch kan niet verhinde ren, dat de vliegmachine zonder ophouden en regelrecht op den ballon atkomt. De mannen daar beneden op de bloemrijke weide staan van den kommandeur af tot aan de jongste vrijwilliger toe op hun post, en zij weten allemaal, dat het dezen keer ernst wordt, dat de hardnek kige Franschman daar boven geen vlucht onderneemt om het terrein te verkennen, maar bommen met zich meevoert en alles er op zet, ook zijn eigen leven, om de ballon en de afdeeling te vernietigen. De aanval komt den commandant niet onver wacht daar immers gisteren en eergisteren volgens meldingen van de afdeeling een voor dén waard en dronk zelf tege» zijn gewoonte een groot aantal. Maar met den drank kwamen nieuwe gedachten. Hijl verwachtte veel goeds van zijn zaak en ook die herbergier, die een tong als een zwaard) had en ,een soort van heg-advocaat was, zoo'n advocaat van „bm- nemland'sche zaklken'k Recht had hijl en hij zou het doen eerbiedigen. Dit verzekerde hem de waard ook en Jan zwoer nu het te zullen verdedigen. En als dat niiet hielp, dan moest hij Wet ding maar afsluiten. Priktoldraad hadi Jan reeds bij: een smid besteld, maar het duurde nog eeniigen tijd eer de omheiningspaalitjes gereed waren en iinitusschen trapten zij. zijn uitgesproten zaad weer in den grond en werd zijn land zoo hard' betreden als een dorscbvïoer. Dan kon hij: zijn werk herbeginnen. Wat had hij aan zijn arbeid1, zijn onkosten! Dat was doodjammer. Met stijfkoppen en nijdigaards had hij telkens te doe». Dit hadi hij nu weder dezer dagen ondervonden. Die kin deren werden door de ouders tegen hem opgehitst. Daarom zou hij' ze aframmelen. De 'kinderen 'en zoo noodiig onllc de ouders, ja d'e ouders voorall. Zoo' liet hjj zich nier onder de voeten trappen. Om dien dui vel niet! Plotseling daar had' de herbergier een treffend middel gevonden. „Berst nog een nieuw gliasj!" Snuffels moest in het week blad' 'laten drukken; dat het verboden was over zijn eigendom' te gaan. Die boerenlul hadden schrik voor gedrukte dingen. Als diat in de krant stomd, was het waar, dan waren de lui overtuigd van zij!n. recht en zouden zij uit angst voor vervolging we'l een anderen weg1 fciieziein. 't Wasi flink. Na veel zo.eken kwam die herbergier met der gewichtigste steunpunten van den vij and onder zwaar geschutvuur genomen is. De hoffelijke Franschen zullen 't zich niet laten ontnemen om de vriendelijke groeten eens te beantwoorden. Zoo heeft dan ook de aanvoerder der afdeeling een aanval vermoedend den dag te voren dekkings loopgraven laten aanleggen, die wel eenige bescherming verleenen, maar natuurlijk toch slechts een klein deel van het gevaar af wenden. Nog slechter zal 't wel den waar- nemenden officier, daar boven 1000 meter hoog in zijn korf te moede zijn; dien kleinen dapperen, ie luitenant. De vijand is hem 't dichtst genaderd, en als zijn schot den ballon treft, is er aan redding niet te denken. De commandeur staat voor een moeilijk dilemma, en binnen eenige seconden moet zijn besluit genomen zijn. Laat hij den ballon tot den grond inhalen; dan brengt hij de zonder dekking werkende manschap pen en den ballon zelf in het grootste ge vaar; laat hij den ballon in de hoogte staan zoo kunnen ballon en waarnemers verloren gaan. De vlieger beschrijft in een wijden boog een cirkel rondom zijn prooials een havik wordt deze steeds kleiner. De afweerbatterij heeft opgehouden met vuren, dit zou nu gevaarlijker worden voor den ballon dan voor den vlieger; de situatie wordt steeds gevaarlijker. Een snerpend commando weerklinkt „Ballon tot op, 100 meter inhalen". De commandeur heeft een oplossing, en, zooals de uitslag aanwijst, ook een gelukkige op lossing gevonden. De mannen werken met de uiterste snelheid. De windas ratelt, snorrend rolt de kabel op, de ballon wordt grooter en grooter, duidelijk wordt het ge laat van den waarnemer in de korf zicht baar. „Honderd meter" de windas houdt op de vlieger staat bijna loodrecht boven den ballon. En nu komt het bevrijdend woord voor de mannen. „Alles in dekking" klinkt de stem van den commandeur over het veld en alles bergt zich ijlings in zekerheid. Het is plotseling doodstil geworden; slechts hetzachte snorren van den aero plaan, die steeds dieper daalt en het gun stigst oogenblik zoekt om zijn bom te wer pen, dringt uit1 de hoogte door. Dan echter beginnen de beide machinegeweren van de afdeeling. Hun woedend hamtren echot tusschen de bosschen, en een merkwaardige dubbele klank geeft den vliegenier daar boven de weinig troostende zekerheid dat daar ook een buitgemaakte Fransche onder is. Maar heden is het geluk aan hem Geen gewichtig deel van zijn machine wordt beschadigd. De mannen onder zitten gedoken als kippen wanneer de havik over hen heen vliegt. De commandeur bijt zenuwachtig op zijn onderlip, het volgend moment moet over het lot van zijn afdeeling be slissen. Honderd meter hoog in de lucht zweeft de waarnemer, die het zwaard van' Damocles in zijn modernsten vorm boven zich voelt, zonder het te kunnen zien, want de ballon laat hem niet in de hoogte zien Diepe stilte de vlieger schijnt onbe- wegenlijk te staan en nu bliksemt het daarboven in het zonnenlicht. Een zacht fluiten steeds harder en harder het groeit aan tot suizen, bruisen huilen slechts seconden, en toch lijkt het daar onder een eeuwigheid. Allerlei dingen war relen door die honderden hoofden der mannen in die nauwe loopgraven, onder de stammen der eiken En dan een ver schrikkelijke slag. De bom heeft den bodem bereiktBlauwe stinkende rook omhult de scène. Men kan niet zien, wat gebeurd is. Een nieuw fluiten, bruisen, huilen, secon den later een nieuw, geweldig dreunen, de tweede bom. Slechts een oogenblik en de derde volgt. Blauwe rookwolken trekken door het dal, omhullen alles in rook diepe stilte dan een merkwaardig ruisclien, een zilve ren geluid, een zacht getik hier en daar honderden stalen vliegpijlen suizen neder. Het snorren van den propeller wordt luider daar boven. Geen twijfel, de vlieger verwij dert zich. De jonge luitenant, die onder de rijen der beuken gelaten den storm over zich liet uitrazen, staat op. Bezorgd daalt hij in het dal af. Nog bedekt de optrekkende rook de kameraden en zijn manschappen wiens lot hem als het eigene aan 't hart ligt. Een blik op de ballon boven toont, valere inkt en dito schrijfgereedschap aan zetten. 't Kostte moeite ere drank, veel papier era geredekavel, eer ze hiet volgende be richtje drukvaardig 'hadden: „VERBODEN WiEGI! „Hierbij maak ilk bekendl, dat hiet streng verboden is op gevaar van pro ces-verbaal te gaan op hiet voetpad; loopende Vroeger door mijln heide, thans geakkerd land, vlak voor mijn huis,. JAN SNUFFELS,." De waard moest het naar den uitgever sturen. Jan zou de kosten van die aan kondiging per postwissel betalen. Nu haalde Jan innerlijk gevleid zijn plankjes bij den schrijnwerker, die er hem veel geluk miee wenschte. Bij; dien smid liep h ij aan oi» hem nog eens op ,het hart te drukken, dat hij: zooveel mogelijk spoed moest maken met de omheining. De heide wias reeds bezaaid ,en die koppige boeren uit het gehucht willden er mlef geweld over. Nog eenige dagen geduld. Met zijn plankjes „Verboden weg", die hoog, over zijin schouders uitstaken, met zijln llijf vol bier op beenen, die moeite hadden om al dien last te dragen, strompelde hij! naar huis en roesdie in met de gedachte, dat hij ze morgen zou verdrijven. Met de eerste ochtendschemering plantte J,an. zijta plankjes bij de twee uiteinden van het oude voetpaadje. Een „Verboden weg" stonidi naar den kant van het gehucht en een ander „Verbaden weg" liep in' het oog voor 'dien wandelaar, die uit het dom kwam. Een blinde moest het zien,. Maar Jan dat hij zonder letsel is en evenzoo zijn makker in den zvvevenden korf. En nu gaat het gordijn op! De com mandeur ijlt over het veld, de mannen springen uit de loopgraven, van alle kanten spoeden zich uit nabij zijnde rustplaatsen en lazaretléndoctoren, manschappen van het Roode Kruis, soldaten naderbij. Ieder denkt, dat die drie goed gemikte bommen een niet klein aantal offers zal hebben ge maakt. Maar langzaam helderen de bange gezichten op. Een wónder is gebeurd. Niet één man is gekwetst. Haarfijn langs den ballon is een der bommen neergesuisd. Reeds komt de humor, de beste vriend der soldaten, weer boven. Onder scherts wordt de grijze reus binnengehaald. Bloed rood zinkt de zon achter de krijtheuvelen der Champagne. Als ze den volgenden morgen weer over de hoogten opkomt, vindt ze den grauwen reuzenworst der veld- luchtschippers-afdeeling in het dal aan gene zijde van M. weer daarboven in het blauwe luchtruim. PAUL S. NEDERLAND EN DE OORLOG. De bemanning van de „Geertrulda" vrljgosproken. Bij: de reederij Wi. den Duik te Scheve- ninigen is telegrafisch bericht ontvangen, dat de 3 leden van, d'e bemanning van de „Oeertruida", Woensdag door den, krijgs raad te Willhelimsihafen zijn vrijgesproken. In Dnltsebe gevangenschap. Do heer J. L'. van Gelder uit Arnhem, die nu reeds bijna tien maanden im, Duit- sche gevangenschap verkeert, werd 2 Aug. overgebracht naar het gevangenkamp te IIavelberg. Hij vertoeft daar te midden van Russische krijgsgevangenen, over wier netheid hij zidh ernstig beklaagt. Hief „kos jere" eten is, naar hij' aan zijn familie schrijft, niet te gebruiken,. Ned. Helde-mlj. De 28e afgemeene vergadering dier Ned, Heide-Mij. zal dit jaar g-ehouden wordien te Alkmaar op 20 October a.s„ iln het gebouw „de Unie" aldaar. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aah het landgoed „ter Coulster" van den heer unit. BI. van der Ficcn de Liife, terwijl den volgenden dag 21 October, een excursie zal worden ge maakt naar de bebosschingen van d'e Staats domein onder Schoor! en naar het land goed van den heer J. van Reernen. te Biergen. Mr. Troelstra herneemt de leiding. Naar vernomen wordt, bestaat bij mr, Troelstra het plan, mocht zijn gezondheids toestand zoo, gunstig blijven als die thans is, bij het a.s. begrootiiragsdebat in de Tweede (Kamer weer ais woordvoerder der soc.-detm. Kaïnerfractie op te treden. H. IJ. S. M. Naar gemeld wordt, zullen de treinen der Hl. ij. S. M., welke in de dienst regelingen worden aangegeven te loopèn tot en met 27 Augl., ook nia dien datum tot nader order nog blijven ioopen. in verhand daarmede worden de treinen, die v,an 28 Aug. af zouden loopen, mag niet ingelegd. Na den watersnood. D'e raad der gemeente Broek in Water land heeft de huurders van geimeentelaud voor 1916 vrijgesteld van het betalen der pacht. Opzienbarende arrestaties. Die corresp. vajn de „Tel!" seint uit Wel tevreden: 1 Die president 'en de secretaris van den Matrozenbomd te $oerabaja, zijn gearres teerd, omdat de wij'ze, waarop bet bestuur van dien bond weigert deel te nemen aan de vergadering voor de Indische defensie op Koninginnedag, beleediigind geacht wordt. Blnnenlandsch kooplieden-verbond. Bij Kon. besluit vau 17 Augustus zijn 'die statutqn goedgekeurd ©ener mjieuwe ver- eeniging, die zich gevormd heeft uit de z.g. kleinere kooplieden aan de Loosduin- sche Groenten veiling. Zij' heet: Blnnen- landsch Kooplieden-Verbond. Het bestuur bestaat uit de heeren Dl. R'. Hianzam-, voor zitter, en A>. Camfferman, secretaris. waakte toch pver zijn bezaaiden alkiker. Op oogenblikiken, dat gewoonlijk het volik afkwam; stondl Jan op post. Dlezen ochtend vollgdbn de kerkgangers de groote laan, zonder dat hij! ze behoefde terug te sturen. Hij was uiterst tevreden. Dat was een, tref fend zichtbaar uitwerksel van de afschrik kende plankjes. Alles zou nog beter af- loopen dan hij vermoed' of giedacht had. Hij' wenschte een frisschen hartelijke», mor gen ,aan de lui, die stemmig doorgingen. Dlat ze niet groetten, kon Item eigenlijk niet schelen. Zoo zij, maar van zijn land afbleven, konden ,en mochten zijlzo-oi'n zuur- leeiijk gezicht opzetten, als hef maar molge- lij'k wajs. Verder konden die van uit het gehucht 'hem verhagelen. Nu zou hij gerust zijn dagelijksiche bezigheden, kunnen afwer ken. Diie stijfkoppen hadden hem reeds veel tijd' doem verliezen. Maar alles, zou toch jval ten goede komen en hij spoedde zich naar zijn hofje achter zijn, woning, waar heel wat te schoffelen en te wiiedfén viel, zoo erg had! het onkruid zich slin gerend] weelderig tusschen die planten itage- woekerd; Toen hijl een tijdje vlijtig doorgewerkt had', hoorde hij op eens een ploffend) ge luid. Hij! zag rond', maar bemerkte niets. Weer luisterde hij' ,en spitste zijn ooren, ate een schuw opgeschrikte haas'. Van dien heikant knakte iet®,....'.. Stil ging' hij loeren en zag nu de schoolkinderen van uit bet gehudht met steene» werpen naar de plankjes,. Als een razende hond zette hiji 'hen ach terna, die' door hagen en, struiken, over velden en weiden schreeuwlenidi wegijfden. Dood' had hij hem geslagen, zoo hij ze tusschen zijn vingers gekregen hadi, öjj 3 De leden koopen aan de Loosduinsch» veiling voornamelijk voor de Haagsche markt. De „Dcutschland". Naar aanleiding van den terugkeer van den onderzeeër „Deutschland" wordt o.a, bericht „De Amerikaansche regeering gedroeg zich volkomen neutraal. De Amerikaansche vloot waakte er zorgvuldig voor, dat de grens door onze vijanden, Engelschen zoowel als FTanschen, gerespecteerd werd. De voorzorgsmaatregelen werden nog ver scherpt, nadat een Engelsche kruiser 's nachts heimelijk de baai was binnenge varen. Bij de .uitvaart lagen niet minder dan acht Engelsche oorlogsschepen op de loer, omgeven door een groot aantal gehuurde Amerikaansche visschersbooten voor het leggen van netten en ter waarschuwing van den vijand. Desondanks gelukte de uitvaart. Op den oceaan was het in den beginne stormachtig, later wat kalmer. Aan de Engelsche kust was het mistig. In de Noordzee heerschte stormachtig weder. Het schip is een uitstekend zeeschip ge bleken; de machines werkten onberispelijk. Zonder eenige stoornis voer men 100 zee mijlen onder water. Ijsbergen ontmoette men op de reis van in het geheel 4200 zeemijlen niet." De keizer zond aasn de „Deutsche Ozeanreederei" te Bremen een telegram, om de reedérs hartelijk g<Uuk te wenschen met den terugkeer van de haudelsduikboot „Deutschland"de keizer wenscht ook kapitein König en de dappere bemanning geluk met hun behouden terugkeer, en dankt hen voor den grooten dienst, dien zij aan het vaderland bewezen. De verkiezingen in Griekenland. Volgens de „Hestia" is de Grieksche regeering van plan, de op 8 October vast-' gestelde verkiezingen met met het oog op de tegenwoordige gebeurtenissen voor 011- bepaalden tijd uit te stellen. DIE WINKELWEEK. Donderdagavond vergaderde de afgevaar- digid'era van „de Hanze" en die „A„ W. V." ter bespreking eener te houden Iwinkielweek, onder voorzitterschap van dien heer Wi. V. Vuure. Bestolen werd een winkeliwieek, te houden van 20 tot 26 September, tijdens, de landbouwfeesten. De deelnemers zullen, worden vrij ge laten met de artikelen, doch het komt het Comité zeer gewenacht voor, uitsluitend met Nederlandsch fabrikaat te étaleeren» De Vereenig'ing van Bianlkethaklkers zegde haar medewerking toe. ONGELUK. Door de voorbijsnorrende tram Alkmaar Scha,gen werd .Donderdagavond ter hoogte van. Koedijk een voor een wagen gespan nen paard sdliidhiig en schoot plotseling vooruit. D)a beide inzittenden werden er uit geslingerd, met het gevolg, dat de een waarschijnllijik met gebroken been naar het St. Elizabeths-gestiiriht vervoerd moiest worden; de ander kwam er met een gekneusde hand af. MILITAIRE WEDSTRIJDEN TE ALKMAAR, Qp Koninginnedag zuUen op het terrein van da Cadettenschool te Alkmaar zes com pagnieën manschappen deelniemein aan ver schillende sportieve wedstrijden, 'welke be sloten worden met een speciaal militair nummer en waartusschendoor muziekuitvoe ringen zullen worden gegeven. Door d«n corpscommandant, kapitein D.uimont, zijn hiervoor als prijzen medailles en kunst voorwerpen .uitgeloofd, KENNEMER SRORTCLUBi. Voor de uitgeschreven draverijen o,p de baan aan de Nieuwpoortsillaan op 31 Au gustus zijn niet minder dan 63 paarden ingeschreven en wel 10 voor den Kermis- prijs, 11 voor den Augustusiprijs,, 26 voor den Amateursprijs en 16 voor den Ko» ninginneprijs, j schold en vloekte. Dat moest en zou op houden. Van dat gespuis willde hij ver lost zijln. Ondanks het verzet zijnier vrouw, die liever de gendarmen im Ji.uiii» had, ging hij naar het dorp bij de:n oinderwijzer op zijn poer spelen, die geheel' uit zijn loodje geslagen was. Deugnieten van kinderen had hijl. Zij liepen over het land, ondank» de waarschuwende plankjes, die ze met stee- ncn kapot gesmeten hadden. Daar moest een einde aam komen. Zoo' niet, dan maakte hij dien onderwijzer verantwoordelijk voor die gevolgen, die komen, zauiden. De school was door Jara'si optreden in rep en roer. Hard had hij op .de deur geklopt en bet opgewekt gesprek tussichen het hoofd der school en de» kwaden boier kohden de schommelende kinderen, goedl hooren. Een tijdje vierden zij kermis. Ge stommel van voeten, stemimen.gcfluister en gegiche! ruischten over de- zwarte lange banken door de vierkante ruimte: Die „dit het gehucht","die 't nieuws snel aan hun buurtjes lachend en onrustig vertelden, zour- dencr van krijgen. Maar alle gjerucht hield plotseling op bij 't driftig binnentreden van den onderwijzer, ,d'ie de kinderen streng berispte en aan die van 't gehucht een zware straf oplegde. Berst viel een groote neerslachtigheid over de getroffenen; ze mokten stil tegen Jan, dien ze hat zouden betaald zetten. „Nu zou het wel' ophouden," dacht hij;. En hij peinsde en herpeinsde onder weg over zijn heide, over nieuwe plannen van versperring!, (Wondt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5