SINK, (LAN. i tijden?l Loet ad- epten, IJT, HOF. I I NI A R K T. Uf-THUIEI SCHARWOUDE. te Oodktrspel. igbroirwewtraat, rl) wielen. e Alkmaar, deposito1^ TWEEDE BLAD. ALKMAAR. RING adres. van de Kermis r. ibaar. JB. OOTJERS. rogramma. nikkelen RUILEN Zaterdag 2 September 1916. ffr. 101 en van A tot 2 gelezen| Het leven van den Neder- landschen Veldsoldaat in,. VËBB0DEH WEG. II\S BLAB ild. rloges, Paarlstellen, Juweelen (en, Schuiven enz. 3. worden door mij "kostelooi Inkoop HOOGSTE waarde, tersnood in N.-Holland, rvoorstelling. ielijken aard. iid. Nov. 1904. N. KONIJN, Dijk, Alkmaaï. URBIER Az., Kassier- „tig verschijnende ad^er maal juist in deze tij e rders opgevat wordt- staan om nieaiwe sre vraag naar artikelen. >liek bekend kan is ieder bijdraagt tot I in gang houden van Alvorens ik u breng aan Brabant's Zuid grens, wil ik een oogenblik stilstaan bij ons tweé-daagsch verblijf te Tilburg, "door gebracht in een schoolgebouw van onze K.K. Zusterkerks.' De school, wellke ruimte bood voor onderwijs aan ongeveer 300 kinderen, was voor onze stoere Landweer mannen, 250 in getal, voorwaar geen lust hof te noemen, en eerst na lang passen en meten gelakte het ons ze alen eetn plaatsje te bezorgen, ail was dit soms wel eens wonderlijk klein. Een woord van huilde mag ik zeker niet onthouden aan die Eerw, Moeder Overste, die met zoo echt moe derlijke liefde zich nog ai! eens bewoog tusschen onze jongens, om troost en op beuring te verleenen, daar waar ze noodig was; doch hierdoor niet alleen won het goede, oude manisch aller harten, maar toen ze voor gewoonte nam de jongens [tweemaal per dag heerlijke koffie te ver schaffen, was haar macht over onze man nen soms igrooter dan de onize. Niet lang zouden we van deze gulheid mogen ge nieten, want reeds Dinsdagmorgen kreeg ons bataljon bevel naar de grens te ver trekken Twee uur later wèeilklodk de zware pas van de lange, lange rij soldaten door Tiburg's straten en klokslag twaalf arri veerden we ta het grensdorp je Goirie, ge* legen ongeveer 3 Kj.M. van de grens. Hier zouden de mannen ingekwartierd worden, doch Vi gedeelte van hein werd aange wezen het eerst de grens te bezatten en ziet, dit trof juist onze compagnie. Reeds I weerklonk bet bevel „Voorwaarts" en daar 1 gingen we de onbekende toekomst tege- moet, onbewust van de dingen die komen I zouden. Reeds waren we de laatste huizen I van liet dorp gepasseerd en voor ons lag de zoo kale, onmetelijke heide, waarin de I straatweg zich als een kronkelend liint af- teekende. Zoo nu en danslechts werden we uit onzen droom' gewekt, door het I gerommel als van véraf zijnd onweer, dan weer was het stil in onze andera zoo op gewekte troep, men dacht sliedhtts, niemand misschien wist toen waarover. Eindelijk dan 1 toch mochten we weer eens een huisje zien, I een bewijs althans, dat ook hier nog men- schen woonden. Te vragen behoefden we I hier niets, want op een groot wit bord l stond met duidelijke letters te lezen: „Halt, I Nedertandsche douane",. Dus waren we ein delijk genaderd aan Nëerlanid's grens, de plaats, waarover wij; allen reeds zooveel [hadden gedacht eh gesproken, Na «enige J mfchtingen bij de douanebeambte vernamen we, dat ongeveer 150 Meter meer Zuid- 'waarts het Nederlandsch gebied eindigde, wat ook tevens een steenen grenspaal uit wees. Hoe nu hier te toeven mét onze mannen? Slechts een klein douanekantoor, wat hoogstens een onderkomen kon ver schaffen aan onzen comman dant, stond hier, öoede raadl was duur; maar gelukkig had den vfele soldaten een schop bijl zich en enkelen reen zaag; met deze uitrustings- I stukken was voor ons toch wel iets te fabriceeren? Dennenhout was in overvloed I voorhanden en heideplaggen waren prach- dekpannen, waarom1 nog 'langer ge wacht? Het duurde dan ook piet lang lof ons verblijf verrees en 'simiddags, vijf uur had een ieder een beschut plaatsje [gevonden. Van wat mos spreidden' we een pracht-tager, onize overjas zou onze dek king zijnwat verlangden' we nog meer? Nu naar die grens, want ook daar moest gewerkt worden; immers alle wegen, die hepen uit Nederland B|el!|gii£ in, moesten worden opgebroken, om; het vervoer langs [die wegen onmogelijk te maken. Zoo ge hemde met de straatwegen, doch de zand wegen, veel nnper nog in getal, werden [afgesloten door zware dennenhoomen om |k bakken en deze als een barricade op door JAAK BOONEN. Thuisgekomen vertelde hij aan zijn wed-er- •elrt, dlatt hpj 't pleit gewonnen had, dat de "werwijzer de jongens, uit het gehucht zou straffen en dat hij natuurlijk net recht hadl deni weg over aijta beakkerd aan de lui' te verbieden. De meester poest het wel weten. Och, de kinderen zijn hier echte plaag geesten, duivelsche deugnieten,, meende de vrouw en alls het verbod) maar lang in wtu geheugen geprent bleef,.... Zoo' dat fa hielp, zou hij het hun er wet inslaan, II instampen als het zijn moest. fa werk hervatte hij wederj maar in- Usscben hield hij toch van. tijd tot tijd eu waakzaam oog gericht op zijn bezaaide jde. Meer dan eens moest hij1 toch zijn J onderbreken om- den een of anderen grommend terug te drijven,. Waren IJ ani blind, stekeblind! Konden zij niet p w«en zij' dan niet lezen! Ion afr m°esten zij den grooten weg P, door zijn dreigen met schop' of riek, 7 Z'J Jiog over durfden, alike ezelsooren bad hij' nog nooit ont- 't anders gaarne wilden of ■?&a' ^aar wisten ze wel hun tet]|0M rs k>re»dl-uit voor open te zet- Maar nu. Dat was om hem te tergen. I on niet blijven duren. Gelijk had hij witte hij hebben. P eens Honken in de verte roepende dav 6 kinderstemmen. Gezoem en ver van uitbarstend jong leven gonsde te stellen. Nadat op al deze versperringen de Nedertandsche driekleur was geplaatst, was ons eerste werk aan de grens afge- lioopen en bleven slechts enkele wachten onmiddellijk aan de grens, om eventueel aankomende niet-Nederlandsche militairen te waarschuwen, dat alhier het Nederlandsche gebied begon. En nu terug naar ons kwartier, want onze nooit verzadigbare echt-militaire ma gen begonnen een woordje miee te spreken en daartegen houdt niemand het vol Zoo juist was onze rijdende keukenwagen al dampend gearriveerd en onze kok prees op onnavolgbare wijze zijn waar aan. Dit is zeker een van de gewichtigste momenten van den dag voor een soldaat, want nooit 'heb ik het nog meegemaakt, dat op diit apipèl oök maar één man ontbrak. Ons eten was steeds uitmuntend en. all vertoonde het menu, dat de zoo guitige kok in echt- typischeo "stijl inderen dag op een lei schreef, niet veel geredden, die kwaliteit èm die kwantiteit was steeds zeer goed,. Veel zagen we den eersten dag niet aan de grens, 's, avonds kwam een Belgisch burger van een iets Zuidelijker liggend Belgisch grensdorpje ons vertellen, dat de streek daar vol lag met Bieligische milii- faêien van allerlei wapensoorten en ziet, even later verscheen een Ble'lgisdhie cavalerie- patrouille aan onze grens, die na een zeer correcten groet, zonder een woord te zeg gen, wederom, fa het hout verdween. Dien eersten nacht sliepen wij niet veel, want al was die afstand misschien nog groot, het in de verte zich steeds her- hallende gerprnmel maakte op ons een eenigsztas deprteneerenden indruk, die ons belette op ons zoo ongewoon nachtleger den slaap te vatten. Alkmaar, 26 Augustus 1916. Ol. B|„ Res. 2e Luitenant der Infanterie. BRIEVEN UIT BRAZILIË. ukkerij K KÜSTËRS. AHkfaaaf' BIJZONDER LAGER ONDERWIJS, Toen ik vanmiddag fa „Ons Blladi" las, dat het nieuwe onderwijs-artikdl zoo- als het door de Bevredigings-ioommissie werd ontworpen van socialistische zijde heel ongevraagde en ook heuscta omnoodige vingerwijzingen uitlokte aangaande de deug delijkheid van het bijzonder onderwijs, kon ik mijl best met den schrijver van de drie star „Onderwijs-bevrediging" vereeuigen, wanneer hij' de juist® opmerking maakte, dat volstrekt niet bewezen, maar misschien- mogellijke minderwaardigheid van dat on derwijs dan allereerst het gevolg zou ge weest zijn van verongelijking en achter stelling. Hetzelfde zou 'hij hebben kunnen schrijven van het bijzonder lager onderwijs in Brazi lië. Om een voorbeeld te geven. Hier in de stad onderhouden- wij twee bijzondere scholen, een voor jongens en een voor meisjes, welke te zarnen 220 leerlingen tellen. Het onderwijs is gratis, om te kun nen ooncurreeren tegen de koeteloo-ze open bare schooi, waar, zooals ini Höhand', over God noch gebod mag gesproken worden. Sprong de Staat nu nog maar voor een gedeelte bij' in de onkosten van onder- Wijzend perstoneel1 en leermateriaal, doch I neen, geheel alléén mogen Wij' d'en last dragen van het bijzonder onderwijs, terwijl voor die openbare school, het troetelkind der regeerfag, de staatskas altijd open sitaat Dat door deze verongelijking en achter stelling onze bijzondere school gevaar zou kunnen loop en minderwaardig te worden, ware het niet, dat we gelukkig fa staat zij'n, flinke, door den Staat erkende leer krachten te betrekken, lijdt niet den, min sten twijfel. Niet alen echter verkeeren in dezelfde ftaanciieete omstandigheden. Zoo- als uit de laatste „Esfatica esoolar" of „schoolstatistiek" van d'en staat Mina? Ge- aam. Daar waren de bengels wedier. Zouden zij het nog durven? Achter zijn huis ging hij staan, om ze in 't geniep te kunnen beloeren. Jan, o Jan, Booze man, Die niet lijden kan, Die niet lijden kan. Dit was hem gemund. Dat was te wreed. Het gezang bromde in zij'n ooien; zijn oogen schoten vlammen; zijn kramp- bevendë vingeren grepen naar 'in dikken knuppel. Op eens: pof, ipaif„ paaf,... Een twintigtal steenen tegelijk vlogen langs en tegen het plankje, diat rnet zij'n waarschu wend „Verboden weg" naar den kant van het dorp geridht was. Woedend-schreeuwend1 sprong Jan uit zij'n schuilplaats en fiep dreigend de kinderen nia, die snel als hazewinden wegbeenden', roepend op een veiligen afstand: Jan, booze man!" Dit ging te ver. Morgen zou hij ze well weten te treffen. Grommend en knor rend keerde Jan terug naar zijn huis, Hij raapte de dikste steenen van zijn land op, bezag met spijt het gedeukte plankje en kon maar niet begrijpen wat a'l die kwade menschen er aan hadden zoo over zijn nieuw akkertje te loopem. ,Wais het opstok erij, dhmime jaloersicto- heid? ZuJIke lui' bestonden er. Alles voor. hen en voor anderen niets. Dat dit ook zijn eigen, levensfilosofie was, deze ge dachte smeet hij weg al? komende uit den' booze. Maar zijn eigendom zou het ,nu blijven, zoolang hij gezonde armen aan zijn lijf had. Geen kat kon de notaris- akte uitkrassen. raes bleek, bestonden er hfer Sn 1915 on geveer 637 bijzondere schoten tegen 533 offióeefe of openbare scholen. Nu beweer ik niet, dat a'l deze bijzondere scholen in grootte en aantal leerlingen gelijk zijn aan de openbare scholen; ook niet, dat zij alle zijn opgericht als tegengif voor de „lelsoolia official", maar zeker is toch, dat menige bijzondere school dit wel is, daar bij geheel beantwoordt aan dien wensch der ouders om zich nu ondanks dit alles dikwijls tevreden moet stellen m'et onder wijzers en onderwijzerassen, die nimmer een normaalschool bezocht hebben jzooals de lezers weten, kan een ieder hier zonder de minste formaliteit een school openen), omdat „geëxamineerd" personeel' eenvou dig te duur voor haar is. Daar moet natuurlijk liet bijzonder onderwijs onder lijden, dat kan niet anders,. Maar dat is juist koren op den magonmieken en positi- vistischen molen. In officieele regeerings- boo'dschappen wordt er dikwijls melding gemaakt van uitbreiding en verbetering van het ilaiger onderwijs en krachtig gepro testeerd tegen ontzettende „absentie" (op de 5 miilioen inwoners van Minas Geraes is 1 miilioen in den schoolleeftijd, 7—14, terwijl slechts 250 duizend kinderen de school bezoeken), maar dan is er alléén sprake van op ene aar godsdienstloos onder, wijs. Voor het bijzonder onderwijs blijft de regeering zoo koud als ijs. En toch is de bevolking van Minas bijna uitslui tend Katholiek en wensdht voor hare kin deren beslist positief-Katholiek "onderwijs, gelijk ook we! blijkt uit het overwegend aantal bijzondere scholen (637 tegen 533). Zooals in Holland, worden die openbare scholen rijkelijk onderhouden en gevoed door 'die zuurverdiende bellastfagpenjiingew, ook der Katholieken, die van dat gods dienstloos onderwijs niets willen weten, terwijl hier, in tegenstelling met Holland, voUStrelkt geen subsidie wordt verstrekt aan bijzondere scholen. Als dat geen veronge lijking en achterstelling is, dan weet ik het niet meer. Op den duur is het dan ook voor dlei bijzondere school hier niet' vol te houden. Alles uit eigen zak be talen, 't is ondoenlijk, vooral! voor arme Missionarissen. Zoo nu en dan zien we (ons dan ook dewongen, bij het steeds stijgend aantal leeriirgen, aan de ouders een aalmoes te vragen, ter bestrijding der altijd grooter wordende onkosten. En het moet tot eer van vele ouders gezegd wor den, deze aalmoes komt gelukkig zoo nu en dan eens binnen. Duizendmaal liever sturen ze hunne kinderen naar de z.g. „esoola dos frades" of „Patersschool", ai wordt daar een aalmoes gevraagd, dan naar die Kostelooze openbare school. En waar om? Omd'at dat onderwijs niet godsdien stig is, d. w. z., omdat het niet door den Ghristelijken geest bezield wordt, omdat voor die school God noch Kerk noch Ge loofsbelijdenis wordt gerekend te' bestaan, omdat de regeering het in haar macht ■hieeft, de 'kinderziel met ongeloovige lees- en leerboeken te vergiftigen. Kon de Pater nu nog maar verlof krijgen, na de les uren het openbare schoolgebouw te ge bruiken voor zijn godsdienstonderricht, maar ook dat verzoek is dikwijls aan een doo- vemans deur Moppen. Hoewel die school opzieners, naar men zegt, de bevoegdheid hébben, de ontruimde schoollokalen voor dit doel af te staan, in de praktijk blijkt van deze bevoegdheid bitter weinig, door dat zoowel Schoolopzieners aife onderwij zers heel goed weten, dat hunne promotie veelal zal! afhangen van hunne alnti-Cllerieal'e gezindheid, o. zoo welkom' aan onze Jaco- bijnen-regeering. Buiten de toerde, dikwijls primitief en veel te 'klein, is dlan ook weer de bijzondere school de verzamelplaats vo;or 'het godsdienstonderricht en die arme tob berd laat men van regeeriingswege maar voortsukkelen op eigen' slappe financiën. Wel is schoolstrijd 'hier dusi actueel en broodnoodig. De Braziffiaansidhe vlag voert wet hoog in top deze twee schoone woorden: Ordem e Progresso, dl. i. Orde en Vooruitgang, maar ze zijin afkomstig van de positivisten, d'ie 'n 30 jaar geileden', de Blraziliaansche republiek stichtten en voor devies hadden 'l|iefde voor princiep', ordle voor basis en vooruitging voor doel. Maar deze sliimtne- riktoen vergaten, dat zondier God en gods dienst, vooral op de school, van waren vooruitgang geen sprake kan zijn. Frei CONSTANCIO VAN EIJK, ALKMAAR. Dat tarten en plagen martelde en beulde hem meer af dan wel zijn gewone arbeid. Vroeg ging hij dien dag naar bed. Bij zijin ontwaken bracht hij weer zijn eerste bezoek aan zijn nieuw stuk grond, d'at nu een deel van zijn eigen wezen geworden was,. Maar hoe groot was zijn verwondering, toen hij' zag, dat een booze hand bijl zwarten nacht zijn waarschuwende plankjes had weggenomen. Nn was de maat vol .Woedend keerde hij naar zijn woninig terug en vertelde het gebeurde aan zijn vrouw, die van meeniing was, dat hij nooit vrede met de menschen hierover zou hebbea 't Volk hier was budht. Van gramschap kteurd'e Jan's gelaat nog roode-r; hij sprak geen wooird' meer tegen Lisabeth en staarde onder het ontbijt maar strak op een punt. Er arf blijven moeten ze, dacht hij. Snel deed hijl zijn dagelijks schatnme'i- weik onder het vee, laadde op een piepen den kruiwagen eenig houtwerk, heide onder, zware zuchten rondom' de twee gegraven kuilen zware palen, in dien grond en nagel de er dan een latten schutting tegen. Dat spelletje zou hun wel! beletten er nog over te gaan. Dien dag had hij vrede met de Hui, die de groote liaan opwandelden.- De kin deren maakten "een grooten omweg om niet onder het bereik van zijin vlammende oogen te komen. Wel riepen ze nog eens van verre: „Jan, booze man!", maar ze liepen, toch niet meer over zijn land. Dit was hem voldoende. En morgen zouden al dta inwoners fa 't Weekblad' lezen, dat ze op straf van proces-verbaal niet meer over zijn eigendom mochten gaan. Dan was de zaak immers uitgemaakt, PAARDEN. Keanemer Sportclub. Door de Kennemer Sportclub zijn op Koninginnedag op de baan aan de Nieuw- poortslaan draverijen gehouden, die den volgenden uitslag hebben Kermisprijs, afstand 1700 M, Eerste prijs f 200 Dienares, eig. B. van den Bergh, Oisterwijk; tweede pr. f 100Fre- derika B, eig. J. C. Bennink, Loosdrecht; derde prijs f25: Deldini, eig. Th. Aart man, Hoogwoud. Augustusprijs, afstand 2000 M. Eerste prijs f250: Ciampi, eig. B. van den Bergh, Oisterwijk; tweede, prijs fioo: Dorathea, eig. J. Plevier, Heerhugowaard derde prijs f 25Ella Ross, eig. J. Spaan, Beemster. Amateursprijs, handicap maximum afstand 800 M. Eerste prijs Dumar, eig. N. Schermerhorn, Alkmaar; tweede prijs: Aura, eig. Stal Verdegaal, Lisse; derde prijs Keesje S, eig. Z. Davidson, Hoorn vierde prijsBetty Brook, eig. Stal Ver degaal, Lisse. Koninginneprijs, heat harddrave rijen afstand 1600 M. Prijzen f300, bene vens f 50 voor den tweeden aankomende in de beslissende heat. Eerste prijs Banda ge, eig. J. A. Bakker, Wieringerwaard tweede prijs: Betty Brook, eig. Stal Ver- 1 egaal, Lisse. Er was veel publiek en prachtig weer begunstigde deze draverijen. SPORTWEDiaTRI JDE.N l(Reeds gedeeltelijk geplaatst in onze vorige oplage.). Ter eere van den verjaardag van H. M. Koningin zijn heden op het aohterterrefa der C. S. sportwedstrijden gehouden. Het programma bestond' uit: Korfbal, Slingerbal, Touwtrekken, Ver-springen inet aanloop, Mastkliimmen, Hfadenmisbaan, Bal- werpen en een wedstrij fa het omhangen van de utirusting. Uitslagen: Korfbal'. Eerste prij's: twaalf zilveren medailles. Kader. Tweede prijs: Twaalf bronzen medailles, 3e Compagnie. Slinger bal. Eerste prijs: zes zilveren medailles, 6e Compagnie. Tweede prijs: zes bronzen medailles, Ka der. Touwtrekken. 'Eerste prijs: vier zilveren kruizen, 5e Camp. A. Tweede prijs: vier zilveren kruizen, 5e Camp. B(^ Ver-springen met aanlooip. Eerste prij's Verguld zilveren kruis, twee de prijs Verguldi zilv. kruiis (klein form.,) derde prijs Zilver«n kruis, vierde prijs Bron zen kruis, 5e, 6e 7e en 8e prijs Luxe artikelen. Ie prijs P. C. L. J. Jansen, 2e pr. serg. de Vries, 3e pr. Blruinsma, 4e pr. T. Hi. .A Rarren, 5e pr. J. Wilson, 6e pr serg. Blakenburg, 7e pr. J. 'Kooij, 8e pr. N. Mak. MastkHmmen. 8 prij'zen: Luxe artikelen. Ie prij's Kramer, 2e pr. J. Mak, 3e pr A. Hamtnerson, 4e pr. H. de Haard, 5e pir. Engel 6e pr. Gort, 7# pr. A. Roovers, 8e pr. F. Rijkers. De eerste prijswfaner zat 20.42 minu ten in de mast. Ji'indlenfUiisbaan. 8 prijzen: Luxe artikelen. xle prijs serg. Hendriks, 2e pr. A. Kliaij, 3e pr. J. Struik, 4e pr. serg. Veen, 5e pr. L. v, d'. Berg, 6e pr. Hartman, Te pr. Kaptein, 8e pr. Th. de Leeuw. Wedstrijd) in het omhangen van de uitrusting. 12 Prijzen: Luxe artikelen, le prijs M. N. v. Gich, 2e pr. J. Stof fer, 3e pr. Witting1. 4e pr. Polianders, 5e pr. Serrarens, 6e pr. Israels^ 7e pr. Kempkes, 8e pr. ter Broeke. Bal werp en. 8 Luxe artikelen. le prijs A. W. G. v. Oterloo, 2e pr. P. \Pot, 3e pr. D. Altena, 4e pr. S. Valen- ti/n, 15e pr. serg. v. d. Heuvel, 6e pr. Krommerie, 7e pr. serg. v. Eerdweg, Se pr. L. van der Zee. Voor het uitreiken der prijzen sprak de Toen 's avonds de lente-stilte zich over het landschap légde, die hemel! in den glans der ondergaande zou roodkleurde en die vogeltjes bij het afscheid van den dag nog luid zongen van vreugde en levenslust, staakte Jan alle arbeid. Een weak van hard sjouwen had hij achter den rug. Maar in fangen tijd' had 'hij niet zooveel ge scholden en gejakkerd. Dat zou toch wei eens ophouden al? het berichtje in de krant verschenen was. Dit gaf hem' hoop en moedL De avondklok luidde den Zondag fa, als jtau, na het eten den kronkelenden weg naar het dorp droomend opging, om zijin baard te laiten scheren en zijn korf eieren in winkelwaren om te zetten. Heerlijk frisch was de mooie lente-avond. Hiet laatste avondrood verbleekte bij het sohiemerdon- keren. Lang gerekt en trillend! naditeghal- gefhiit, tokkelendie kwartelslag dreef door de landstilte. Op de echeerbank, waar blauwe rook van pijpen om de hoofden wolkte, was het weder dezelfde Zaterdagsidlife druïde. Lieden, die Jan's ontgonnen heidie had den gezien, zwaaiden hem' uitbundigen lof toe om hem aan het "pratem te krijgen, Doch ze konden maar niet begrijpen, dat hij zidh zoo afmatte. Hlij had toch grand en eigendom' genoeg. Maar nooit hadi men te veel. (Niemand taalde naar de herrie, die er imiet het voedpaadje gebeurd' was. Toen Jan eens goed rondgekeken had' en hij geen mannen van uit hiet gehucht zag, zei 'hij. d'at hij er een vetweide van ging maken, maar dat hij erg last had met die van den overkant. Die wilden maar altijd (het oude haantje volgen, Moest dit Biatatj?nt-conunandant, Kapitein Dumont, (le aanwezigen fbe. Met ontbloot hoofd aanhoorden allen het „Wilhelmus" waarna spr. groote hukie bracht aan dien leider Luit. van Steijhde fanfares weerklonken lustig, terwijl de mi litairen een „Hij' leve hoog" aanhieven. Na dank aan de verdere deelnemers en prijswinners geluncht te hebben, reikte Kapitein Dumon't de prij'zen uit, den wensch uitende, dat velen door het heerlijk spel worden aangemoedigd hun best te' doen. VOLKSZANG OP KONINGINNEDAG. Wat 'n heerlijk wper, Donderdag! En dar na 'n paar regendagen, die de viering van Koninginnedag dreigden „in 't water" te doen vallen in letterlijken en figuur lijken zin! 't Vermaarde „Oranje-zonnetje" bleef als „zon" het feest dien ganseden dag „opluisteren", bijzonder die optocht naar dien Hout. Vooraan in die stoet werdl door een paar meisjes in helder-:witte japonnetjes, door oranjesjerpen gegarneerd', gedragen een doek, waarop in sierlijke oranje-kleurige let ters te lezen stond: „Hulde van den Volks zang aan ouz« geëerbiedigde Koningin". Het doek was gespannen tusschen twee stokken, waarboven op een plateau fraaie witte- en oranjekleurige bloemen smaakvol waren siaamgebonden tot sierlijke bouquetten. Het geheel, belangeloos ent worpen en uitgevoerd door den bloemist, den heer P. J. van Kesse'I, Laat, alhier, g,af cachet aan de optocht: *t was in één woord: „keurig". N,a deze mooje propaganda .voor den Vdlkszapg volgden: het Stedelijk Muziek-' corps; d« dames, die hare medewerking hadden verleend door enkele dagien tevoren de programma's aan de huizen te koop aan te 'bieden, en de kinderen van de korein der beide samenwerkende vereenigfagen, te weitén: de afdee'Bng Alkmaar der R.K. D'i- ooesane Vereeniging 'en der Nationale Ver- eeriigi'ng voor den Votkssfaug, met de be stuursleden dipr vereenigfagen als gelei ders. Er was zeer^ veel belangsiteling voor deze optocht, die met muziek door die stad 'ging vanaf de Korenbeurs tót de muziektent in den Hout; in alile straten stonden de menschen in breede sdiarm om de stoeit te zien voorbijtrekken en van voor de ramen der woningen weid menig maal gewuifd en gegroet, 't Was 'n ware zegetocht, de ware feeststemming voor Ko ninginnedag kwam' er zoo-echt in door de muaiiek en de feest-kieedij, waarin de ouders die kinderen voor deze gelegenheid 'had den gestoken. Zoo bereikte de optocht tegen half 3 de muziektent, waarin de kinderen werden opgesteld; het tnuziekcorps' nam plaats naast de jent. Dat was weer een prettig gezicht: de muziektent bezet met meisjes: en knapen, fa 'lichte japonnetjes ©11 kielen versierd met de kleur, die, op dezen dag gedragen, toont onze aanhankelijkheid aan het Oranje huis. Een genot was »1 ook te luisteren naar den zang van die pl.m. 150 jeugdige stem men, diie uitmuntte door beschaafde klank, duidelijke en goed verzorgde uitspraak. I11 aanmerking genomen, da.t het de eerste maal ds, dat de heer Joh. Kuiper, die de directie van beide, koren op zich nam (de heer Tanimioga, directeur van het koor dier Nationale Vereeniging, leidde de eerste repititie van zijn koor) in de open lucht eene uitvoering gaf, kunnen wijl met den meesten lof over zijne praestatiesi gewagen. Tot het welslagen van deze eerste Volks zanguitvoering in de open lucht heeft voorts bijgedragen Mej. G. G, M. ...Bi!om, die door haar accompagnement op de piano, dien kinderzang steunde op eene oinberis- peliijke wijze, zooals wij dat van haar ge woon zijn. Van de uitgevoerde nummers vroeg wei liet meest de aandadht: „Vaderlaindseh Tied" van W. Smits; „Marschl'ied" van Richard Hoi «n „Bede voor het Vaderland" van Valerius. Deze alle werden keurig uitge voerd1. Bijl „Soldaatjes" van L. de Meu- fameester en „Huzarenlied" van Willem. Galesloot, trof ons. de vrije, natuurlijke voordracht. De vertolking van deze beide liedjes muntte uit door juist begrip van den jëkst. Het zal niet noodig zjj'ti, 't geheele programma op dein voet-te volgen; merken wij dus nog slechts op, dat: „Wij willen blijven bestaan, dan, was zijn schoone weide klets verbcwnmeld. Nn kreeg hij opeens al de lüii tkgen, die van oordeel! waren,, dat 'men diit paadje niet kon opheffen. Ze haalden voorbeelden aan van boqrpn, die hetzelfde haddien gewildi, maar er niet fa .geslaagd' waren. Maar Jan geloofde fa zijn recht. Rechterlijke huip «n licht zou hjj inroepen en verkrijgen'. Een huurman, met wien Jan geproce deerd had, biitsiigdie hem toe: „Laat Snuf fels toch doen, die its zoo dikwijls bij' de advokaten geweest, dat hij tnleer van de watten kent dan zijl zelf. W,at al processen heeft hij-al niet aan d'e hand gehad!" Jan zat onder 't mes en antwoordde niet. Met een gladgeschoren gloeiend gezicht verliet hij den barbier, die hem: zei, dat 'maar moelst volhouden, terwijl hij' op zijn glimlachende klanten een oogje pinkte, „Volhouden," zwoter Jan buiten op straat, „Die dat deed, overwon altijd)." Jan zou zich den room van die melik niet laten wogstobberen. Recht had' hij en wilde hij hebben, ai moest er ook een -koe aanblijven,. Tegen die heikneuters, zou hijl nog eens toojüen, dat hij 'n proccssenmtwch was. De 'winkelier, die smii'd), de herbergisr, bij wie hij Zijn leed van de week mede deelde, gaven 'hem volkomen gelijk, al hoewel ze in hun binnenste erg pret had den fa de lawaaiende tooneeltjes, diie nog niet gedaan schenen. Natuurlijk ware het eeuwig ?p'ijtilg, moest zooi een mooi, hoekje grond' door zoo'n. smerig voetpaadje totaal bedorven worden. 1Ij L I'll 1 (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5