Donderdag- 14 September 1916. 10e Jaarg-ang- No. 106 dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Engelsch voorbeeld voor Duitscbland. i suLLiis ui 1 Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Van 1—5 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. ABONNEMENTSPRIJS: 90 ct. 125 ct. ADVERTENTIËN: Per kwartaal franco huis. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad De betrekkelijk bevredigende wijze, waar op de geruchtmakende visscherijkwesti-e, dank het overleg tusschen de readers en de Engefeche regeering, tot oplossing is gekomen, geeft dr. Struydken aanleiding den wensch te ojiten, dat nu ook van Duifeche zijde aan onze rechtmatige klach ten gehoor moge gegeven worden. „Mm behoeft Engeland om jijne tege moetkomende houding niet te loven", schrijft hij dn „Van Onzen Tijd". „Maar toch mag op dieze .bescheiden tegemoet koming de aandacht worden gevestigd als op een van de zeldzame gevallen in dezen oorlog, waarin de klacht van een klein neutraal volk wegens geleden onrecht niet geheel zonder gevolg bileef. Moge men op dien weg voortgaan. Ook tot Duitschland m^g die vraag wor den gericht, of het niet wait meer acht kan slaan op onze rechtmatige eischen. Een neutraal voile als het onze mag er niet op rekenen, dat het geen schade van den oorlog ondervindt; ook moet het be grijpen dat het, waar voor de oorlogvoe rende staten zooveel op het spel staat en zij zulke ontzaglijke offers hebben te brengen, het niet bij de minste werkelijke of vermeende krenking zijner rechten, voor- al wanneer dit alleen zijne economische Matigen raakt, in verontwaardiging de, han den ten hemel heeft te heffen. Maar daar ligt met Duitschland nog zoo jnenig ge schil van diep-begrijpenden aard, ik noem slechts'dat betreffende de „Tuban- tia", ten aanzien waarvan geheel Ne derland over Diuitschlands houding veront waardigd is, terwijl het todhi, als men slechts den goeden wil ertoe had, zoo gemakkelijk op eene bevredigende wijze zoude sjjn op te lossen. Ons volk vergeet die zaken niet, al hoort het er niet meer van spre ken; ais diep vernederd zal het zich be schouwen, wanneer het zich zal moeten neerleggen bij wat tot nu toe daarin is geschied. Nederland vra,agt niet anders dan' zijn recht; dat Duitschland ten minste toone, dat het den goeden wil beeft, ons dit niet te onthouden." Dat is zieker niet te veel gevraagd en van onze regeeriing mag verwacht worden, dat zij in alle bescheidenheid, maar toch ernstig daarop blijve aandringen. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Uitvoer van appelen en peren. Het lid der Tweede Kamer, jhr. mr. J. B. L. C. C, baron de Wijökersloot de Weerdesteijn heeft aan dan Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende vragen gesteld: 1. Welke redenen hebben den Minister er toe gebracht een Koninklijk besluit uit te lokken waardoor de uitvoer van appelen en peren is verboden? 2. Waarom is bij dit uitvoerverbod geen onderscheid1 gemaakt: a. tnsschen kwali teiten en soorten, die hier te lande geen afzetgebied vinden en andere, waarmede zulks vveii het geval is; b. tnsschen luxe- fruit en ander; c. tusschen soorten, waar van een normaal gewas is geweest en andere? 3. Bevat het in die Waden gepubliceerd bericht, dat de Minister nog onderscheid als boven bedoeld, wenscht te maken waar heid en zoo ja, waarom1 kon dan niet on- JF.E U I L LETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlandsche bewerking f van M. v, d. O. Het was avond toen ik ze. bereikte, harai scheipte juist water aan de bron onder he palmen. Zoodra ze mij zag, herkende haar mijn hart. Zij liep mij! tegemoet, wierp z,ch in mijne armen en riep: „Tepstma!Tebsima!Lang Mel on we elkander omarmd; wij weenden, wij snAten zonder één woord te kunnen uiten, zoo zeer waren onze harten bewogen. ï>arai voerde mij in Ibrahim's tent, ader," riep zij hem reeds van verre toe, verheug u, Tebsima is hier, Allah heeft hem. ons Jerug .geschonken." Stralend van blijdschap breidde de Winde zoon?"™6" uit en riep: „Waar is mijn Ik zonlk aan zijn borst en fluisterde: „vader, o vader, hier ben ifcj." i grijsaard1 weende met mij. „Geloofd zij Allah," sprak hij, „die u 'jner vaderliefde wedetgeeft. Nu ik u iq er e!?.' 's a"'e ong^Mk vergeten, mijn boren V°e'! m'^ Weer a'3 n'ieuw 2e' s-^ara!' rioEt een .rijkelijk maal aan, Teb- a is ons opnieuw geschonken." ziin vreugde was eveu kort- ïtornbg, ais gr00t was! middellijk de jui-ste regeling intreden, zon der voorafgaand algemeen verbod? 4'. Indien 'de bedoeling is appelen en peren ter distributie gereed te houden, hoe stelt de Minister zich dan de bewaring voor, speciaal voor soorten, die gelleden hebben door het ongurtstig zomerweer of die voor dadelijk gebruik zijn aangewezen en zoo geen gergelide distributie plaats vindt, hoe stelft de Minister zich dan voor, dat de appelen en peren met name van de aan geduide soorten komen ten bate dergen-an te wier behoeve eventueel' het uitvoerver bod is uitgevaardigd? 5. Waarom is het uitvoerverbod niet bekend 'gemaakt vóór de verpachting van peren- en appelboomgaarden plaats had, zoiodat de pachters bij hun bod hiermede rekening konden houden? 6. Heeft de Alinister belanghebbenden geraadpleegd alvorens dezen maatregel uit te lokken? 7. Indien, wat het uitvoerverbod van zoogenaamd1 „croiut" betreft, 'het motief de vrees voor werkloosheid in de jamfabrie- ken is geweest, heeft die Minister zich dan vergewist dat deze fabrikanten den verhoogden prijs voor Ihet „cro-ut" jiiet zouden kunnen betalen zonder het bedrijf stop ,te zetten of te verminderen en zoo ja, hoe? 8. Heeft de Minister maatregelen geno men of denkt hij deze te nemen, opdat die io-oidoende kunstmatig gedrukte prijs der grondstof niet den indnstrieelen ten goede komt, waardoor immers de klasse der handelaren ten voordeele der iind'ustri- eelem zoude worden benadeeld, zonder vol doende reden voor deze verplaatsing yan winst* doch komt ten bate der consumenten door de lagere prijzen der jams. Zoo ja, hoe zijn of hoe denkt de Minister zich die maatregelen? 9. Rekent de Minister de appelen en peren, waarvan hij eventueel het uitvoer verbod wil handhaven, tot het onontbeer lijke vblksvoedseil of is de reden, tot in grijpen geweest het verschaffen van een goedkoop genotmiddel aan consumente? Op welke gronden oordeelde 'eventueel de Minister genoemde artikelen onontbeer lijk volks voedsel? Groenten. Naar vernomen wordt, zal1 voor den ko menden winter de 'hoeveellhieid groenten, welke door bemiddeling van de Groenten- centrale ter beschikking der gemeentebestu ren wordt gesteld, veel grooter- zijn dan het vorige jaar. Dit wordt vooral veroorzaakt door den grooten booinenoogst. De prij zen, hoewel officieel nog niet vastgesteld, zullen iets hoog.er zijn dan bet vorige jaar. De verhooging zal jioehtans niet zoo althans wordt medegedeeld! in verhou ding staan tot die verhoogde productie kosten. De officieele vaststelling der prij zen geschiedt vóór 1 October, waarna de burgemeesters hunne opgaven kunnen in zenden. Fruit. In wording is thans een vereenigiing voor de distributie van fruit. De rijkscommissie van toezicht op de Groenten-centrale zal ook voor de nieuwe vereenlging toeziende bevoegdheid verkrijgen-. Opvordering van tarwe. Vanwege het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel iis de volgende cir culaire a,an de burgemeesters gezonden: Ik heb de eer u mede te deelen, datA evenals dit volgens mijn circulaire no. Nadat wij gegeten hadden, geilde Ibra him: „Vertel mij', mijn zoon, ho-e komt het, dat gij tot het geloof des prof-eets zijt terug gekeerd?" „Mijn vader, antwoordde ik, ik heb den eenig waren God gevonden, en ik kom tot u, om u In mijn geluk te doen deelen. Ik heb den weg .loeren kennen, die alleen ten hemel leidt, en ik ben uit het verre avondland weder hier gekomen, om hem u tetoonen. O, kondet gij en Sarai en ik hem samen bewandelen!" „Wie js uw God? Is het de God Maho med's of een vreemde God?" „Mijn God is de Schepper feu Verlosser der wereld'. Hij is de God S'itnai's, de God] des Tabors en van den Callvariënberg." .„Spreek duidelijk! Zijt gij! -een Christen of een aantpmger van Mahomed?" „Ik ben een Christen; alls gij mijnen God kent, zult gij Hem liefhebben, zoo-als ik Hein liefheb." Deze woorden wafen als -een donderslag voor den grijsaard, die een pogen-blik daar sprakeloos ned-erzat. Dan echter brak zijn toorn los ein hij riep: „Gij' zijt Christen, eri waagt het voor mij tq verschijnenWijk van -mij vervloekt kind! Gij zult een Kaïn zijn op aarde. Keer terug in 't. avondland, en verkondig dien ongeloovi-gen den vloek uws vaders!" Ik wierp mij toen voor Ibrahim's voeten neder en bezwoer hem*,mjj niet te vloeken en mij niet van zich te stoot en. ,Ik bad hem, mij 'onder zijne slaven op te nemen, zoo hij mij niet als zoon wilde erkennen; hij stiet me echt-er met veront waardiging terug en zeide: „IJl spoedig weg van hier, als ge niet wilt, dat ik u over lever aan de handen mijn-er dienaren, die 23553/Sbis van- 29 Augustus 1916 met rogge mogelijk is, aan landbouwers of anderen, die gewoon zijn eigen brood te bakken, een hoeveelheid! Larwe kan worden ge laten, noodig voor het bakken van dez-e broodsoort voor zich en hun gezin. Zij zijn dan van het verkrijgen van brood- (meel-) kaarten en van rogge, om daarvan zelf brood te 'bakken, uitgesloten. De hoeveelheid' tarwe, welke hun zal kunnen w-onden toegewezen, bedraagt 1 tot li/2 HLL. per jaar voor ieder gezinslid boven de twee jaar, welke hoeveelheid is te bepalen in overleg met de Provinciale Brooidcom'missie naar mate van de plaat selijke omstandigheden. Haring voor Duitschland. De „Vereinigung Westdeutscher Handels- vertreter 'in Lebens-mitteln" heeft met be trekking tot den 'haringhande! 'haren leden geadviseerd aan hunne Nederlamdsch-e han delshuizen te schrijven, dat zij tot hun leedwezen kennis h-ebben genomen van h-et verdrag, dat gesloten is tusscheh de Ne derlandsche baringfeederijen en de Engel- scfae regeering. Zij berinneren er aan, dat in vredestijd verreweg het grootste gedeelte der 'Neder landsche haringvangst naar Duitschland werd verkocht en dat na- het sluiten van den vrede de uitvoer van haring weder voo-r het grootste gedeelte op Duitschland' zal zijn aangewezen. Zij waarschuwen daarom de Nederland sche yisscherij' en verklaren, dat zij -niet in staat zullen zijn na het sluiten van den vrede weder Holan-dsche -haring te verkoop en. Wanneer Duitschland- nu de RoMan-dsch-e haring moet ontberen, dan zal het deze na den oorlog niet meer w-ens-chen te 'koopejn. Wat moet er echter van de Nederland sche haringvisscherij worden, walnijéer Duitschland' geen Hofjandsphe haring meer koopt. Hanen en hennen. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat ingang 12 September consenten voor den uitvoer van o-ude bennen slechts kun nen worden uitgereikt aan die exporteurs, die van af 25 JuliIpvende jonge hanen hebben uitgevoerd, en wel iin dien zin, dat voor elk tweetal jonge hanen, dat is uitgevoerd', een drietal oude hennen zal kunnen worden geëxposeerd op d-e in zijne beschikking 'van 19 Aug. No. 20583 ge noemde voorwaarden. Voorts heeft voornoemde Minister het mi nimum gewicht van levende jonge ha-nen waarvoor consent tot uitvoer kan worden verleend, bepaald op zeven ons. („St.-Ct.") Cacaoboonen, De N. O. T. is er In" geslaagd een rege ling te treffen, waardoor de moeilijkheden, die aan den uitvoer van cacaoboonenin den weg stonden, vólkomen uit den weg zijn geruimd, zoodat verwacht mag wor den, dat binnenkort de aflevering van ca caoboonen aan betrokkenen weer zal aan vangen. De proefmobilisatie, Naar aanleiding van het do-or ons mede gedeelde bericht van „Het Centrum", heeft de „H. Ct." zidh ornl inlichtingen gewend te meest bevoegd-er plaatse, waar men ver klaarde: „Van een te houden proefmobi lisatie is in Jiet geheel niets bekend". NederlandEngeland. (Officieel.) Blijken® tniediedeetóiig va'n het Engelisohe gezantschap zijn van 12 uur met uw bloed den smaad zuilen afwisschen, dien gij Allah en zijnen profeet hebt aan gedaan." Met wankelende schreden* als een dron ken man, verliet ik de tent mijns vaders; Sarai stond mij bijzij voerde me onder de palmen aan de bron en deed mij op een steenen bank nederzitten. Daar brachten wij eenen macht door, die even aangenaam1 als smartvol was. Ik greep de handen mijner zuster, en sprak 1 haar van mijnen God. Ik schilderde haar die maagdelijke schoonheid van 'Maria -en Jezus goddelijk aangezicht. Ik vertelde haar van de stralende ver schijning van het Hemels Kindi* dat ik in de) -heilige Communie gezien had. Gansch geroerd' hoorde mij Sarai aan. Ik meende, dat hare ziel zich weldra zou wenden tot de waarheid; maar eensklaps schudde zij met het hoofd en sprak: „Tebsima, vertel mij' niets meer van uwen G-o-d. Mahomed vervloekt dengeen, die met een o-ngeloovig-e over zijn geloof spreekt." „Sarai, riep ik uit, iaat ons denzelfden weg ten hem-el gaan! Ach, laat mij niet na die lange scheiding op deze aarde, ook nog in de eeuwigheid van u gescheiden worden." „Uwe beden zijn nutteloos," hernam zij, „nooit zal ik ophouden u te beminnen, maar tusschen uw en mijn geloof zal een afgrond ga-pen, die grooter is dan de woes tijn, die 'zich hier voor onze oogen uit strekt, of de afstand, die de aarde scheidt van den hemel." „Als gij het bewilligt, teergeliefde zuster, zal ik de tanden des ieeuws en de zwaarden dier Muzelmannen trotse eren. Ik wil me bij dag verschuilen in de rotskloven, om in, den nacht van '12 op 13 September af alle EngeJisehe havens gesloten zoowel voor inkomende ajfe uitgaande neutrale schepen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat d-e post verzending naar en over Engebnd tot nader bericht is gestaakt. Vrijwel zeker zal deze maatregel ju ver band staan -met militaire toebereitfs-dlen, troepentransporten, e. d. Iets definitiefs i-s echter heel niet hi g-pd. Levensmiddelen voor Nederlanders 'M' Duitschland. De „Tag" schrijft: Volgens eene bekendmaking van den Ne- derlandschen consul te Aken staat de Ne derlandsche reg-eering in overleg met- de „Zentraleinkaufsgeselllsichaft" toe,dat in Duitsichlaoiid wonende Nederlandscli-e onder danen van hunne familie of vrienden in Nederland maandelijks 41/2 K.G. boter en '5 K.G. andere in Nederland geproduceerde levensmiddelen als geschenk toegezonden krijgen. Nederlandsche kinderen uit Duitschland Begeleid door de' paters Emmanuel en Levimius van het St. Jozef Comité -en, enkele dames van het Hujsvestings-Comité te Lei- dien, arriveerden Dinsdag voor laatstge noemd comité te Zevenaar 51 kinderen van Nederlanders uit Duitschland. Ter ontvangst wanen een tien-tal dam-es van het Leidscbe Huisvesting®-,Comiitë met directeur en in specteur .aanwezig. Terwijl de kinderen de tweede klasse wachtkamer binnenkwamen,- verscheen de beschermheer van bet H uisv estings-Com it Z. D. 'Hl Mgr. H|. v. di. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. Geleidsters en kin deren werden door demi directeur aan Z. D. H!. voorgesteld!. Z. D'. 'HL was zeer ontroerd en toonde zich uiterst tevreden over de organisatie van het comité. De kinderen zijn in een 15-tal verschil lende plaatsen van Naderltad b'ijl particu lieren voor den duur van den oorlog onder gebracht. Midden-Noordhollandsche waterleiding. De gemeenteraden van Landsmeer en Graft hebben zich thans in beginsel be reid verklaard deel te nemen aan de Mid- den-Noord'hoHandsche waterleiding, z.oodat dus thans met de gemeenten Broek in Wa tertand1, Heemskerk, Wormer, Wijd-ewormer, Jisp, Scherm erliorn, Zuid- en N oord-S dier mier en Purmerend in totaal tien gemeenten, hebben besloten tot medewerking. Nieuw E. S. Volksdagblad. Er heeft zich eene financieel krachtige combinatie gevormd-, die ten doel heeft na het beëindigen van den oorlog -een nieuw R,K. Volksdagblad te stichten voor Over- ij'sel en omgeving. De ondernemers dezer zaak hebben zich door aankoop reeds den eigendom verschaft van onderscheidene R.K. weekbladen uit Twente. Grondwetsherziening. Niaar de „Tel1." verneemt, ligt het in de bedoeling, om aan de Tweede Kamer voor te stellen de Grondwetsherziening nog dit jaar in behandeling te nemen en wel kort nadat de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1917 in de afdeelli-ngen zullen zijn onderzocht. Het voorstel1 zal er dan tevens toe strekken, om te beginnen m-et de be handeling van het ontwerp tot wijziging 's avonds met u hier onder deze hoornen te zitten, om- u dan ure lang van .mijnen God en mijnen hemel te kunnen vertellen." „Neen, neen! Keer terug naar Frankrijk; want tusschen uw en mijn geloof zal altijd een onpeilbare klove zijn?" Voor 't laatst bezwoer ik haar onder tranen, den Heiland lief te hebben. „Laat mij!" riep zij echter, „nooit zal ik een anderen God -erkennen, dan Allah, den God van den profeet," Gedurende «dezen strjjd was de maan ver- dweneiij ide sterren verbleekten en de eerste lichtstrepen van den dagenden morgen verf den den hemel. Toen sprak Sarai: „Tebsima, wij moe ten scheiden; mijn oude vader Wacht mij. Vaarwel1, -ongelukkige broeder, vaarwel Voor immer. Allah-, Allah! Waarom moet ik aldus dengene verlaten, di-en ik bemin Dan ontrukte zij- zich aan mijn armen en keerde w-eenend naar Ibrahim's tent terug; ik echter ging langzaam weder mijn bailingfedhap in, iPttoseling wendde ik mij echter om; d-e l-iefde. tot Ibrahim, tot Sarai en mijn vader land weerhielden mij, -en. ik yerb-org me in een struikgewas, van waar uit ik de oas-e kon. overzien, om den geliefden grond en. zijn nog inniger geliefde b-ewoners een laatste maai nog te beschouwen. Juist ging -de zon op en de woestlijn lachte mij heerlijk toe als in de dagen mijner jeugd. Op de rots, pp wélke ik den terugkeer vain mijnen vader en mijne broe ders verwacht had, toen zij uitgetogen waren ter bedevaart naar Mekka, zat een ■kleine herder t-e midden zijner schapen en geiten. Hij bespeelde zijn herdersfluit, van art. '192. Als de Kamer zich hier mede vereenigt, zil' dus eerst het o-nder- wijs-vraagstuk en daarna -de kiesrecht-kwes tie worden behandeld. Melkvoorziening in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. in- verb.and met de dezen winter te ver wachten verplichte m-eiikvoorziening van de groote gemeenten in Noordc en 2uid-Hol land- e-n Utrecht, werd Maandag te Deventer een- vergadering gehouden van aangeslo tenen bij het Botercontróle-Staiiiion Gelder- land-Overijsel, santen-geroepen door de com missie voor de melkvoorziening in G-elder- land-Overijsel. Het doel is om het d-ezeni winter te ver wachten tekort aan con-sumpitiemelk in de groote steden aan te vullen uit' de oostelijke provincies; dit zal dan plaats, vinden door tusschenikomst van dë Biotercointröte-Stati- ons, die alle gegevens bezitten van de door de aangeslotenen verwelkte meic. Onlusten in Djambl. Officieel. Harer Majest-eits flottielje* vaartuig „Ko-etei" (bewapend m-et 2 kanon nen van 10.5 c.M., 4 kanonnen van 3.7 c.M. en eén machinegeweer) en twee ge wapende sloepen, zïj'n mede- ter beschik king gesteld van den kolonel Kroesen, die -met de aanvoering der jroepen in Djambi i-s belast 1 De resident van Djambi keert naar 'zijne standplaats terug. Moeara Tebo is van vijanden bevrijd. De toestand te Moeara Boengo is .gunstig. Te Banko werden de mankt en de gouvernementsgebouwen ver brand. De pebelicn v-erlarelni veel dooden, o-niz-e troepen -I-eden geen verliezen. Tweede Kamerverkiezingen 1917. Naar de „N. R. Ct." verneemt, hebben de vrijzinnig-idemoicratfeche kiesvereenigin- gera in het kiesdistrict Alkmaar, een federa tie gesticht roet het doel samen te werken b'ij de verkiezingen voor _de Tw-eede Kamer. Prijzen van tarwe en brood. -De Minister van Landbouw maakt bekend, dat -ingaande 15 September is besloten: 1. den prijs van tarweblo-eith (gebuild), jrnl, uitsï. één soort) te siteilllem op f 20.75 per lflP K.G.; 2. den prijs van tarwemeel (oing-ebuild) te stelden op ƒ18.90 per (00 K.G1.; 3. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant,, af fabriek of molen voor bakkers, en dergelijke verbrui kers en dat aan tussche-npersonen op ver zoek eene reductie moet worden toegekend als is aangegeven in zijne circulaire van 23 Maart 1915, no. 12001/6; 4. den maximumt-prijs voor brood vast te stelen per K.G. contant, afgehaald van bakkerij of winkel voor: a. gebuild tarwe-'waterbro-od op 241/2 ct.; b. gebuild tarwe-waterbrood gebakken on der rabb. toezicht op 25V2 cent, (d-e prijzen van de andere soorten gebuild tarwe brood naar evenredigheid^;" c. ongebuild tarwebrood- (bruinhro-od) op 22 cent. („St.-Ct.") Sobriëtas-Bloemendag 1916. Het Diocesaan Comité tot yerkoop van den Sobri-ëtas-bloem op 24 September 1916-, verzocht betuiging van adhaesie met het do-el, w'aarvoor het werkt (n.I. een som bijeen te brengen tot oprichting van een R.K. Reclasseeriggisi-gesticht en §£n gesticht tot verpleging van drankzuchtige vroiuvenj aan verschillende Diocesane Organisaties. Van die volgende groote Vereenigin-gen Ik luisterde en herkende het klaaglied des jongen C-esars. In 't dal graasden paarden en drome darissen op de gro-ene weiden. De kameel drijvers zongen en hun melankoiieke stem beantwoordde het lied, dat van de bergen weerklonk. Toen werd mijn ziel met herinneringen bestormd-; ieder plekje, elke boom riep mij een dag mijner kindsheid ini de jgedachten. Ach,' vrees-elijk leek hel mij toe, verbannen te zijn uit dit land Zoo moet Adam te moede zijn geweest, toen hij1 het paradijs verlaten moest. Ik bleef op de tenten staren, die voor mij lagen. Ik zag, hoe Ibrahim op Sarai's arm geleund naar buiten trad; hij ging langzaam, als gebroken. Mijne zuster leidde hem onder een ouden palm-, -in wiens schaduw- zich beiden neer zetten. - Zij zwegen. Sarai had het spinnewiel meegebracht, maar hare haaiden bleven on beweeglijk en vaak wischte zij een traan uit 't oog. De aanblik van deze stomme smart was mij verschrikkelijk g-n toch kon iik d-e oogen niet van Ibrahim en Sara-i afwenden. Ik was gelukkig hen te zien en mijn blik rustte op hen, zoolang" zij' onder den boom bleven. Als de hitte onverdragelijk werd, keerden- zij1 in 3e tent terug. Het werd1 wel -tijd te vertrekken-, maar ik kon onmogelijk scheiden. I!k wachtte het avonduur af, waarin- Sara-i water .pleegde tö halen- aan de bron. Ik wilde haar nog eenmaal zien. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1