TWEEDE BLAD. Zaterdag 16 September 1916. He. 107 De genezing der tien melaatsctien. Het leven van den Neder- landschen veldsoldaat. a a, 0\S BLAD. Nog heerscht in Oost en West de vreese- lijke, de ongeneeslijke ziekte der melaatsch- heid. Het zij mij geoorloofd deze ontzet tende kwaal, met een enkel woord, aan uwe aandacht voor te houden. Deze ziekte begint met blinkend witte vlekken, welke opzwellen tot builen en eindelijk in zweren openbreken, die de hevigste pijnen en een verstikkende be nauwdheid veroorzaken. Vooral de voeten zwellen uitermate op en worden aan olifants voeten gelijk. Bovendien vervult deze rampzalige be smetting de ziel des lijders met onrust en angst en wanhopige gedachten, terwijl zij het lichaam langzamerhand sloopt en aan het bederf ten prooi geeft. 0! gij hebt wellicht bij u zeiven reeds den overgang gemaakt en de toepassing gebracht op godsdienstig terrein en in geestelijken zin de vergelijking getrokken tusschen de lichamelijke melaatschheid en de melaatschheid der zièl, melaatsch door de doodzonde, vooral door onnatuurlijke en wraakroepende zonden, die lichaam en ziel beiden ten ondergang doemen. Het geschiedde toen onze Heer en God, Jezus Christus, zich op de grensscheiding bevond der tweev provinciën Galilea en Samaria, en zeker groot dorp binnenging, dat Hem tien melaatsche mannen tegemoet kwamen, die van verre bleven staan en hunne stem verhieven, zeggende: „Jezus, Meester, ontferm U onzer". Zij erkennen en bekennen 's Heeren Godheid en Zijne almacht. Mochten toch de zondaars, de onkuische zondaars vooral, de gedrachtslijn dezer tien melaatsche mannen volgen! Mochten zij ook op den weg hunner boosheid tot staan komen en in deemoed des harten van verre blijven staan en luide hunne stem ver heffen, om Gods ontferming over hun droevigen en beklagenswaardigen zielstoe stand af te roepen, zeggende: „Jezus! Meester, ontferm U onzer". Mochten zij toch tot staan komen op den weg hunner boosheid, en wel bij den eersten aandrang van Gods genade: hetzij die genade Gods, door den Heiligen Geest, zachtroerend inwerkt op het geweten, het misschien sinds lang ingesluimerde geweten, waarbinnen de heilvermanende stem ge stadig weerklinkt: Revertere, revertere ad Dominum, Deum tuumKeer weer, -keer weer tot den Heer, uwen God, hetzij die genade Gods luider spreekt door de tranen eener zielsbedroefde moeder en door de vermaningen van een diepgegriefden vader over het wangedrag van hun ont aard kind hetzij die genade Gods dui delijker gehoord wordt in den biechtstoel of van den preekstoel hetzij Gods ge nade den zondaar wakker schrikt en een halt toeroept cp het pad zijner ongerech tigheid, door hem neer te halen van den troon zijner zelfvergoding, door tegenloo- pende fortuin, door hem te kluisteren aan het ziekbed of door den plotselingen dood van zijn medeplichtige in de misdaad. Als gij nu, op welke wijze ook, de stem Gods in uw binnenste verneemt, wilt dan toch, in 's hemels naam, uwe harten niet verharden. Stelt uwe bekeering niet tot later uit, zelfs niet tot morgen. Morgen! morgen! is het parool van den duivel en het wachtwoord der hel. 0! grijsaard! O, vader en moeder! O, jongeling en jongedochter! O, mijn kind! draal toch niet met uwe bekeering, want plotseling ontbrandt de wrake Gods en Hij gevolg aan Zijne bedreigingGij Mij zoeken en niet vinden en in uwe zonden zult gij sterven en ter helle varen. Getroffen door Gods genade, blijf dan ook in diepen ootmoed van verre slaan, het gezelschap der rechtvaardigen onwaar- S* Ho in rouwmoed des harten in u zeiven gekeerd, tel dan, zoo ge" kunt, het getal wer zonden peil dan, zoo ge vermoogt, e diepten uwer zielewonden ga dan a, zoo ge daartoe in staat zij t, de ergernis fo de besmetting en het bederf; dat van u is uitgegaan. Besom, bij schatting of bij nadering, de slachtoffers, die gij gemaakt ebt hij spel en dans, door uwe houding en uwe manieren, door uwe iniame klee- lng, door uwe liederlijke taal en uwe erken van ongerechtigheid, lreed eindelijk eens goed en voorgoed i u zeiven. Een vermorseld en vernederd rt zal de Heer niet versmaden of ver boten. De goede God, van Wiens goed- Ie' de schat oneindig is, Wien het eigen e sparen en te vergeven, schept er be gon in den rouwmoedigen zondaar op te jjren. „Hebt gij wel bemerkt, zoo sprak J tot den Profeet Elias, hebt gij wel t hoe mijn dienaar Achab zich voor vernederd heeft; en den goddeloozen geschoIdVVerd we^ver^ien^e stra* kwijt- verr'1 *n ai™e to"enaar> diè insgelijks van e. ,eef staan en op zijn borst klopte e u!fnt;P: ."O God! wees mij zondaar ujs 8- ging gerechtvaardigd naar zijn Laten we derhalve met de tien melaatsche nnea °°k onze stem verheffen en uit- t 2eSSen.Jezus! Meester, ontferm nzer „Let niet, Heer 1 op de grootte in.er Misdaden, maar geef acht op de °te Uwer barmhartigheid". Ja, de goede Herder zoekt het verloren od i' Hij het vindt. De Heer dat TT- ^6n ^00ci ^es zondaars niet, maar ii i! 'eve en HoL bekeere. Daarom roept <Jn met aandrang toe„Ga en ver- 00n aan de priesters". Ga, ga zonder uitstel; draal niet u tot den Heer te bekeeren, zoo vermaant de Wijze Man; stel niet uit van dag tot dag, want 's Heeren gramschap ontwaakt plot seling. Ga en verlaat die naaste gelegenheid tot zonde keer den verleider beslist den rug toe beteugel uwen boozen hartstocht van drift en gramschap, van overdaad en brasserij, van zinnelijkheid en wellust. Vlucht de zonde als op het zien van eene giftige slang Ga en vertoon u aan de Priesters, tot wie God gezegd heeft: „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft (als het Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld) zóó zend Ik u, wier zonden gij vergeven zult hebben, hun zijn zij vergeven". Legt uw geweten bloot in alle oprecht heid in eenvoudigheid en klaarheid, zonder te bewimpelen of te bemantelen in volledigheid zonder iets te verzwijgen of achter te houden. Gij weet het zoo goed men moet alle doodzonden belijden met het getal dier zonden en met die omstan digheden, welke de zonden van soort kun nen doen veranderen anders wordt die hemelsche medicijn voor uwe ziel een helsch venijn. En in plaats van rust en vrede voor uw geweten te bekomen, zal de onrust en de knaging en de wroeging nog toenemen en u zelfs tot wanhoop voeren. Laat u vooral niet verleiden door de inblazingen van den aartsleugenaar, dep zielenmoordenaar van den beginne af, also^ gij vergiffenis van zonden zoudt kunnen bekomen louter door gebed en aalmoezen en vasten; dat alles zou niets baten, geen doel, treffen, geen effekt sorteeren; want Christus wil, dat alle doodzonden eenmaal gebiecht zullen worden. Laat daarom bij uwe biecht alle bedeesd heid en schroomvalligheid varen, sluit alle ij dele vrees en valsche schaamte buiten, terwijl gij rechtgeloovig bij u zei ven be denkt, dat de Biechtvader tot eeuwige ge heimhouding verplicht is; dat de Biecht vader de plaats bekleedt van Christus, die vol liefde is jegens de zondaars; dat het beter is onze zonden in het geheim te belijden, dan er eeuwig beschaamd over te moeten zijn. Wil daarom ook niet wispelturig en licht vaardig, niet zonder goede en groote en gewichtige redenen van Biechtvader ver anderen, want dit zeggen de geleerden en de heiligen: „Gelijk men vaak, niet zonder schade voor de gezondheid des lichaams, van geneesheer verandert, zoo zal men dikwerf, nog tot grooter nadeel van zijne ziel, van Biechtvader verwisselen." Daarom: Kort en goed: Kies u een vasten Biechtvader, en blijf bij hem, en schenk jiem uw volle vertrouwen, en de Biechtvader zal u des te meer achten en eeren en des te meer zijn biechtkind lief hebben, naarmate gij jegens hem oprechter zijt en meer vertrouwen in hem stelt. En het geschiedde, dat de tien melaat- schen, terwijl zij geloovig heengingen, om zich op het woord van Jezus aan de pries ters te vertoonen, onderweg gereinigd en genezen werden. Zoo zal het ook u geschieden, als uw berouw volmaakt is, als uw berouw voor namelijk uit liefde tot God voortkomt, zult gij ook reeds gezuiverd worden, vóór dat gij den biechtstoel ingaat maar ook zeker zult gij van uwe zonden ontslagen worden in den biechtstoel, door de H. ab solutie van den Biechtvader, wanneer gij minstens een onvolmaakt berouw hebt, eene beginnende lietde tot God; al komt uw berouw dan ook hoofdzakelijk voort uit vrees voor God, die ons om de zonden straffen zal. God toch is getrouw, Hij zal het vonnis, de uitspraak van Zijnen diënaar: „Ik ontbind u van uwe zonden", in den hemel goedkeuren en bekrachtigen. Vervuld van zoeten troost en inwendigen vrede zal de boetvaardige zondaar gerecht vaardigd naar zijn huis wederkeeren. En onder weg zal hij gelijk de dankbare Sa maritaan met luide stem God verheerlijken en dank zeggen voor Zijne oneindige barm hartigheid en onbegrensde goedertierenheid. En Jezus' zoete stem zal ook hem liefelijk in de ooren klinken: „Uw geloof heeft u behouden". Het geloof n.l. in Jezus' God heid, in Jezus' almacht en in Jezus' goedheid. Laten wij ook, gedachtig onze zwakheid en zondigheid, niet moede worden te roe pen, zeggende: „Jezus! Meester, ontferm U onzer". M. P. A. OOMS, Alkmaar, 16 Sept. 1916. D.-P. .V. Alvorens ik u voer naar een. geheel ander punt aan onze Zuidgrens, moet ik toch nog een «ogenblik toeven iij het grens- plaatsje, waarover ik u sprak in mijn vorig artikel. Nog zetten kramers vertelde ik u iiets van datgene, wat zich afspeelde aan die andere zijde der grenslijn., die redlen nog wel1 van ons .verblijf1 aldaar. Want ofschoon door ons een aaneensluitende keten van pasten was geplaatst onmiddellijk aan die grens, bleef ook dleze lijn. door onzen buurman, nog toenmaals de Belg. niet onbewaakt, maar van tijldl .en wijle zag mem een kleine cavalerie-patrouille zich in flinke galop langs den grens bewegen, waarschijnlijk om zich te overtuigen of hun werkelijk bestaande tegenpartij zidh in 't geheim, natuurlijk in gering aantal dan, niet een doorgang had verschaft aan de frontlijin. Nooit hadden we nog iets bij zonders bemerkt, maar wel wisten we. dat de Duitschers reeds ongeveer tot aan de lijn, waar wij stonden, het Belgische leger hadden teruggedreven. Het was nog Vroeg in den morgen, toen ik me als naar gewoonte wederom, naar één onzer grenswachten begaf; prachtig had de zon zoo juist den horizont verlaten en allies kondigde aan, dat die dlag een echt zomer- sche zou worden. Reeds van verre zag ik, dat een ongewone drukte heerscht e aan die grens, waar anders Slechts' de schild wacht alleen, met hoog opgetrokken schou ders naast zijn schilderhuisje, leunend op zijn geweer, in diep gepeins verzonken stond, drentelde nu in zenuwachtige stem ming do geheeïe wacht, met de geweren in de hand; als een wild dier, achterde tralies van zijn kooi, langs de grensafschei- d'img heen gn weer. Ook de anders zoo kalme onderofficier was het hoofd kwijt .geraakt, en na veel moeite gelukte het mij te vernemen, wat de oorzaak was van d-eez' zoo ongewone drukte. Reeds twee malen mjt. had een Duitsche cavalerie-patrouille zich vertoond aan de grens hier en toen de laatste maat één der cavaleristen zich om imtkhtingem in te winnen in woeste galop had begeven tot hij! de Holland- scbe schildwacht, was deze, vergetend zijn plicht, vo! vrees(gev"l|udht niaar Jjet wacht- liókaaf om hulp te halen, die natuurlijk al dadelijk present was. Natuurlijk wias onze wacht verboden aan wlien ook iets mede te de eten, en na veel moeite pas was deze cavalerist, ondpr het uiten van vreesetijke bedreigingen, vertrokken. Niet lang vertoefde ik daar ter plaatse, of iets speelde zich af voor ons al'l.er oogen, wat geen onzer zijn geheele teven lang meer zal vergeten. Een tamelijk steiike cavalerie- patrouille dook plotseling op rechts van ons in het voorterrein; het was een Belgi sche patrouille, die natuurlijk de Duiitsdhe zocht. En als was vooruit afgesproken, dat dit schouwspel zidh. moest afspelen vlak voor onze oogen, plots vernemen we een vneeselijlk gekraak van takken links van ons in het bcd'ekte terrein en even later verschijnt daar op den weg de zeker ge zochte Duitsche patrouille. Wat moest dat worden? Doch de tijd om eT over na te denken, ontbrak ons, Immers reed's hadden ze elkaar ontdekt, een enkel schot weehkloink en .als be zetenen renden ze pp elkaar in. Wiait zich in diei korte ©ogenblikken af speelde, is voorzeker moeilijk fe beschrij ven. want als een1 kluwen wormen wron gen die menschen- en paardenliohamen zich dooréén en geen minuut later reeds koos die Belgische partij; het hazenpad, achter volgd .door een stuk of zes Duitschers. Tfwee Duitsche cavaleristen bleven ter plaatse, want één hunner makkers en twee Belgische soldaten lagen daar zieltogend ter aarde, terwijl vier paarden, nu zonder herijlders, heen en weer renden. (Neen, dat was te sterk voor mij en alhoewel zondigend tegen een mij' gegeven ordier, gelastte i.k den wachtcommandant dqar 25 Meter ovèr .de grens hulp te ver benen zoo het nog mogelijk was. Maar helaas, vqel was* hier niet meer goed te makjen; de twee Bölgen waren niet meer in het land der levenden, terwijl de Duitscher door zijn kameraden op een der paarden wierd gezet en weggevoerd. Ik ging ieven latjer naar huis, doch nu .interesseerde miji niet meer de zoo prach tige natuur, doch slechts zag ik voor mij die twe;e Belgen, in een enlkell oogenblik beiden gedood. Doch laat ik u wegvoeren van dit zoo vreesielijke oorlogstoomeef, het eenige ge lukkig, wat ik tot dusverre hpb gezien, en u pen geheel anderen tijd en plaats beschrijven. Nooit nog Jhaddipn we wer kelijk buren tegenover ons gehad1, doch toen de Duitscher bezit had genomen van het overwo nnen Belgen land; kwamen ze opzetten ien nog meer in getal dan bij ons werden Duit9ch|e waahten geplaatst aan Neerland's grens. Scherp werd door hen toegezien, dat geen Belgisch burger bet Jjamdl verliet en hij) die todh een kansje wilde wagen, moest veelal! het loodje lijden. Wiel was natuurlijk onze buurman geen vijand, maar toch ook was hij nooit onze vriend. Trouwens steeds strengere orders kwamen van hoogeihand en ten slotte werd zelfs ons het spreken met onzen overbuur verboden: Toch had1 ik en heb ik nog steeds behjoudeni respect voor den Duitsehen veld- sjokfaat, die, wanneer wijl de grens langs kwamen, steeds correct het militaire sahiut 'bracht en geen enkele maal faalde. Voor zeker kon menigeen onzer soldaten hieruit een lesje' trekken, men moge dan mili tair in zijn hart zijn of niet, doch plicht gaat bovenal! Alkmaar, 15 September '16. Reserve 2e Luitenant der Infanterie. BLIEVEN UIT BRAZILIë. VERVOERMIDDELEN. 'tl/Vreemd land toch, dat Brazilië! Op 't oogetnblik zit ik 'hier vanwege de win terkou met een dik habijt aan en een zwa- rein mantel om dit briefje te schrijven, en over een paar uur kun je niet zonder parasol op straat gaan; zóó leelijk brandt dan weer het zonnetje. Eergisterenmorgen wees de thermometer 4 graden boven nul, ik hoorde zelfs, dat het kwikzilver op som mige nog hooger gele/gen punten van ons bergland tot het vriespunt gedaald was: en er een vliesje ijs was gezien op eene fazenda. Wat er van zij, één ding is zeker: het kan hier in Minas Oeraes,. 1100 Meter boven den Oceaan, 's morgens en, 's avonds leelijk koud! zijn, vooral in de z.g. „drogen" tijd of de wintermaanden JuniSeptember. Rijp aan hoornen en struiken en gras sprieten heb ik hier dikwijls waargenomen; gisterenmorgen nog, terwijl ik tusschen achten en tienen op mijn paardje huiswaarts reed', midden door de wolken heen. „welke door de zon van berg tot berg gedreven, eindelijk als eene zee van witten nevel bfeven hangen in de dalen, waar -zena weinig tijds zich oplosten, wijkend voor het goud-schitterende zonnelicht. Bepaald een prachtig schouwspel: die wolken, van boven beschenen door de rijzende zo.n, zich verdeelend' en een laatste schuilplaats zoekend tusschen de lagere dalen. Ik dacht onwillekeurig aan Christus, Je Zoon van Gerechtigheid; voor Wiien alle nevelen van ongeloof zulten wijken, hoe dicht en on doordringbaar ze ook mogen schijnen. Dat het zótonetje tegelijk warmte bracht, ondervond ik aan den lij.ve en in de stad gekomen, was ik hl'ij mijn mantel' te kun nen .afleggen. 'tWas opeens weer lekker geworden. Alvorens echter de stad in gezicht te krijgen, had ik nog even ge legenheid, de Braziliaansche zeden en ge woonten te bestudeeren en wel wat be treft het vervoerwezen. Dat in een berg land de boot een onbekend vervoermid del is, spreekt van zelf; nog geen pn'kele boot heb ik dan ook hier geziende enkele kleine riviertjes, die er worden aangetrof fen; zijn zóó ondiep, dat men ze dikwijls kan doorwaden en daarenboven is de met steenen en rotsklompen bezaaide bodem hoogst gevaarlijk voor de scheepvaart. Wegens de ontzaglijke onkosten .van berg- uitgraving en het boren van tunnels, zijn ook de spoortreinen hier schaarsch. Het meest gebruikte vervoermiddel is wel de ezel, wiens rug en zijden kunnen meespre ken over zware vrachten. De Braziliaansche melkkar is bijna altijd een ezel, met twee groote blikken bussen aan beide zijden van het dier bengelend en zóó hotsend en stootend; dat je medelijden zqu krijgen met die melk. Aan een mij1 passeerenden melk boer, die zonder moe te worden, diag'eüjk 'n paar uur achter zijn ezeltje aandraaft, vroeg ik, hoeveel boter hij wel maakte uit z'n twintig liter botsende en schom melende melk, vóór hij in de stad was. en hij antwoordde mij: Zoowat een pond boter." De man liet dus niet zonder reden z'n beestje zoo 'hard1 tippellende melkboer was goed' met die boter eni de klanten kregen in elk geval toch nog „melk". Vrees voor een z.g. „m,eikoorlog" bestaat er niet, vermits de overheid de boeren laat begaan, concurrentie hier onbekend is en het den burgers om het even is, of ze door de kat of door .den hond gebeten worden. Hoewel, zooals ik reeds zei.de, de ezel het gewone vervoermiddel is, toch komt men ook wel karren tegen. Ontzettend moeilijk is het echter, die karren over de slechte, hobbelige en. vreesefijk ongelijke bergwegen te krijgen. Vanmorgen lcwam ik nog zoo'n kar tegen. Van voren spits toeloopend, aan beide kanten met bam- boem-vlechitwerk afgezet, de vloer bestaan de uit zes sterke planken naast elkaar, leek ze veel op .een sichieqpsromip, in het midden doorgezaagd. Het radwerk was ge heel en al van hout, uitgezonderd het ijze ren beslag. In beide raderen waren ieder twee ronde gaten aangebracht, omi muziek te maken, voor een tiental sterke ossen, twee aan twee voor de kar ge spannen, de zwakste voorop, de sterkste achteraan, zooveel mogelijk die van gelijke trekkracht naast elkaar, door een zwaar juik en een leeren riem' aan de horens met elkaar verbonden. De ossen loopen gaarne op deze karremuziek, voor een menseh niet pm aan te hooren, zóó gie rend en schril. Vóór de ossen uit liep een jongen met .een lange stok, voorzien van eene sCherpe ijveren punt en .die voerman, als een andere Nero fier op z'n kar staan- j die, had een dito in de han.d|, Om die weer- s-paninige beesten op of liever „door" d'r j huiid te komen. D'at door die stekerij de huid van 't beest veel Van hare waarde verliest voor de schoenmakerij, vanwege de vele gaten in het leer, is. duidelijk. Iedere os heeft z'n. eigen naam; waar naar hij luistert bij 'h.et onophoudelijk schreeuwen, van dén. voerman. Als .de kar leeg is, hebben de ossen geen zwaar werk, maar als zij twee dagen lang een kar. volgeladen met mais, enz., moeten voort trekken, zooals dezen keer het geval was. dan is os-zijn zoo'n pleizi'erig baantje nog niet. Wordt de os caduc, dan gaat hij1 naar den slachter, d.ie hém opkoopt voor een 60 gulden, terwijl 'de inkoop loopt van 100150 guldlen voor den fagendeiro; het Vteesch, gewoonlijk zeer taai1 en dien hoofd schotel uitmakend op de Braziliaansche tafel, gaat gewoonlijk weg voor een schelling het pond. Alls curiositeit vermeld ik nog, djat voor z.g. „touw" bier dienst doen |awge reepen ossenhuid'; een heeten kabel .daarvan had die man op z'n kar liggen. Langs de kar hing nog ©en ossenhoorn; gevuld' met olie, om de kar te smeren; de o® wordt hier dus well „uitgebuit". Frei CONSTANCIO .VAN EIJK, j Oi. F. M. PLAATSELIJK NIEUWS. .WORMERVEER. Inbraak. Door den heer Off. v. Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank werd 1 jaar gevangenisstraf geëisch tegen de arbeiders C. v. d. T. en W. P., alhier, wegens dief stal, door inklimming des nachts, van 400 K.G. vet uit den molen „De Bonte Hen" van den heer D. P. Couwenhoven te Zaan dam. Het vet hadden zij voor f 0.75 per K.G. te Amsterdam verkocht. Ook werd 6 maanden gevangenisstraf geëisch t tegen den caféhouder J. W. alhier, die hen bij den verkoop geholpen had en daarvoor f 30 van den opbrengst had gekregen. R. K. Kerk. Door de firma Groeneveld, van de Poll Co. wordt een electrische installatie in de R. K. Kerk gemaakt, zoodat de kerk, naar wij vernemen, op 28 Sep tember, dus vóór het 40-Uren-gebed elec- trisch verlicht zal zijn. Roode Kruis. Door den heer Jh W. A. G. van Riemsdijk, werd namens het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, aan de navolgende heeren het Kruis van verdienste ingesteld bij Kon. Besluit van 27 Nov. 1914, uitgereikt wegens den arbeid verricht ten tijde van den waters nood, Dr. Schmidt, die aan het hoofd stond van een nood-ziekeninrichting in onze R 1 K. Parochiale School. Dr. van Asperenj hoofd van het ziekenhuis in het Weeshuis, Dr. Korteweg, leider van de nood-zieken inrichting in het ziekenhuis, speciaal voor besmettelijke ziekten. De heer J. D. Rich ards, apotheker, hootd van het watersnood- com té. OBDIAM. Htet .Kruisverbond „St. Victor" alhier hield j.t. Dinsdagavond eene huishoudelijke ledenvergadering in het Café „de Admiraal Obdam". In zijn openingswoord verklaarde de Voorzitter, dar de vergadering in afwijking met de gewoonte deze keer en naar hij. hoopte ook in 't vervolg niet op Zondag wordt gehouden, maar in verband met de besprekingen op den Westfrieschen R.K. Landdag en. ter vol doening aan, .den uitdrukkelijk en wcnsch van Z. Dl. HL den Bisschop van Haarlcrn, op een dag in de week. Hlet verheugde spreker daarom een talrijke opkomst te mogen constateeren.. Het voornaamste punt der agenda was bespreking van den a.s. Bloemendag. De Voorzitter deelde mede, dat het Kruis verbond de Mariavereeniging krachtig zal ter zijide staan-om den Bloemendag in deze parochie zoo goedl mogelijk te doen slagen. Nadat de Voorzitter toezegging verkreeg van de .propagandisten om. j.s. Zondag vlugschriften te verspreiden en de leden nogmaals had opgewekt tot Ijver, ver kreeg de Z.E'W. Heer Pastoor, ars Gees telijk Adviseur, het woord!, om 4»g eens te wijzen op 'den ongelulklkigen toestand', waarin de drankzuchtige vrouw zich be vindt, om vier volgens' te wijzen op de schoone taalk van ide drankbestrijding en eindelijk krachtig aan te sporen op volhar ding in .den strijd en om- een mooi succes te bereiken op .den feestdag van O. L. V. te Slaven, op welken .dag. een H. Mis zal worden opgedragen voor de beide R.K. dranlk'bestrijdeTSvereenigiingen in. de paro chie, onder welke Hl Mis, de leden zoo veel mogelijk tot de HL Tafel zullen nade ren. iDe coctusies van den R.K. Landdag, betreffende de Zondagsrust en Zondagsheili ging, werden daarop behandeld! en na ge animeerde bespreking aangenomen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het aanschaffen, van een vaandel'. Besproken werdl op de vergaderingen een bus te plaatsen tot ontvangst van bijdragen. De Secretaris besprak de wenschelijk- heid om actueele onderwerpen betreffende de drankbestrijding op maandelijksche bij eenkomsten te bespreken en met de jongere leden te behandelen. Diit vond direct zoo veel bijval1, dat 'daartoe onmidldcilJiijfc werd besloten en door eenige bestuursleden toe zegging werd gedaan die besprekingen om beurten te leiden. Een 20- a 30-tal exemplaren van .„de Leeuwerk" zullen worden aangeschaft om daaruit op de bijeenkomsten liederen te zingen. Door een geldelijke bijdrage van den G'. A. werd de vereeniging daartoe in staat gesteld. Door ,een pa.ar zangers werden eenige liederen téli beste gegeven. De Voorzitter dankte Jaarna allen, die medegewerkt hadden tot het welslagen dezer vergadering en stoot, evenals bij de ope ning, met den Chr. groet de vergadering. D'E GROOTE HEILOSCHE PROCESSIE NAAR' O. L. VROUW TERl NOOD. Op den derden Zondag ,in September houdt Hei'ïo jaarlijks zijne „groote" pro cessie naar „Kapel", waarheen zooveel dui zenden van elders optrekken: Naar gewoonte wordt op dien Zondag de Catechismus en het Lof vervroegd, zoodat men reeds ten 2 u. n.m., ina aangevraagd en steeds welwillend verleend verlof van den Heiioschen Burgemeester, „in optocht" en met „ontplooide vanen", vergezeld van bruidjes, uit de parochiekerk naar „Kapel" optrekt. De zeer vete vereenigingen van Heilo, de Catechismuskinderen cn de man nelijke en vrouwelijke andlere parochianen worden in den stoet gewoonlijk geordend door de propaganda-club „Siet Willebror- dus". Tal van- vreemdelingen komen van elders gewoonlijk aan deze „groote" pro cessie deelnemen. Op „Kapel" angekomen treJiken de hon- derde deelnemers, onder gezang, met rijke vanen, over 'het genade-oord, waarbij' aan den Kruisweg eene toespraak door pastoor Seuter wordt gehouden. Aan het eind hier van trekt de processie naar de Biedevaart- kéifcj waarin, met gebedlen, en gezangen het eerste deel der processie wordt gesloten. Na eene pauze begint liet tweede gedeelte, waarbij eene pridikatie door den. Kapelaan bij" liet -Sint Willibrordus-beeld. wordt ge houden. Een afscheid' volgt aan de Genade- kapel: Aan het eind van dit tweede gedeelte worden de deelnemers opnieuw geordend eiT trekt men „in optocht" en „met ont plooid© vanen" terug naar de parochie kerk, waarin met lof de „groote processie" wordt gesloten. Het lied yan „Hof -en dank" kitaiikt aan het einde van het lof, jaarlijks vo.1 geestdrift en zielsverheffing door de Hei.losche p aro-chi ekerk. ASSEN DELF T. Industrie. Zou Assen,delft een indus trieplaats worden? De teekenen wijzen er op. Da heer Jac. Klooster, industrieel alhier heeft bijl het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente een teefoening overgelegd van een fabrieksgebouw met ©en fro-ntbreedte van 13 M. en een diepte van 26 M., dat gebouwd zal worden in het Noordelijk gedeelte van 1 Assendelft nabij1 het Station. Tevens is bij die teekening ingediend een verzoek om vergunning om bedoelde fabriek op die terreinen te mogen bouwen. In- die fabriek zullen vooral, meubelen, en andere hout waren vervaardigd worden. Blestek en tee- keningen zijn ontworpen' dtoior den heer D: N-oë alhier. Manoeuvre. Ter .aanvulling en ver duidelijk van een desbetreffend bericht in een vorig nummer het vqllgende: Er zal, naar wij -uit officieele bron vernemen, ven 19 tot en met 22 Sept. een groote- manoeu vre worden gehouden op het westfront der stelling Amsterdam, waaraan o.a. ook het

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5