I III SIT KT GOiTi No. 114 Dinsdag 3 October 1916. 10e Jaargang gur.BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND H.H. Adverteerders. maïs. giro en ten- expo rt. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. Met gelll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 90 ct. 125 ct. 3 ct. 5 ct. DIT blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Ter bevordering der Zondagsrust bij de Posterijen zullen wijl de bewijsnummers, voor advertenties voortaan niet meer des Zater- digs doch des Maandags aian de post ter j verzending aanbieden. TE SCHUCHTER. \Ve lezeni in „Nieuw Leven", een blad van den Nedl. Protestantenbond. dus vait vrijzinnige richting, het volgende:' We zaten onlangs in een restaurant wat .eden: Toen we daarmee eenigien tijd bezig waren, kwam er een gezelschap binnen, dat zich aan een tafeltje niet ver van ons laf neerzette, .Weldra was die soep1, waarmee dat gezelschap deni maaltijd begon, ge bracht, Maar, eer men daarvan, gebruiken ging. plaatsten allen zich even in een eerbiedige houding en. toen ze de hoofden weer oprichtten, zagen we, dat ze een kmisteekem maakten. „Wat een aanstellerij kwam het op half-fluisterenden toon van de lippen van een der onzen: „Wie bidt er in, als wen met allerlei menschen in een restaurant zit te eten? En, als men dat doen wil, wie laat dan zien, tiat men het doet? Wij behoeven toch niet te weten, dat die mensChan Rooimsdh zijn?" De schrijver teekenthierbij aan: „Tot op dit oogenblik weet ik niet, wie die mensehen waren. Ik kan dins, ook niet zeggen; of ze dien middag uit behoefte dan wel uit sleur en gewoonte of bij wijze van „aanstelling", zooails mijn medegast het minder vriendelijk betitelde. Maar wel weet ilk. dat ik het dadelijk nrat zijn oordeel oneens was en bij nader inzien de handelwijze dier mij geheel oin- bdkende personen eer te prijzen dan te laken vond; Gesteld die menschen waren gewoon voor iederen. maaltijd te bidden en als goede Roomschen bij het begin en het einde van hun gebed een kruis- teÉem te maken, wat was er dan tegen, dat ze dat ook dien middag in dlat restau rant deden, tnu er voor hen misschien nog méér dan andere reden bestond', om God voor Zijn goede gaven te damiken? 2e hinderd'en met dat korte gebed toch immers niemand en hadden toch evenveel recht, om hun maaltijd niet, als vele andere gasten, zonder een bede tot Gad te be ginman? „Ja, maar we. zijn dJat nu een maal niet gewoon op publieke plaatsen," meen -ik meer dan een mijner lezers „te 'ooreni opmerken. Juist zooj Maar en dat is eeni vraag, die ieder onzer weleeus et allen ernst mag overwegen zijn we tegenwoordig niet wel wat al te angst vallig. wat al te schuchter oip godsdieu- slig gebied? En is dan werkelijk, zoo vraagt het bladi vender, zooveel meer te prijzen het van de meeste vrijzinnige menschen van den tegenwoordigen tijd, die in hun binnenkamer misschien zeer godsdienstige personen zijn. maar daarbuiten^ in het pu bliek. zich over het algemeen gedragen, dsof ze met den godsdienst niets te maken hebben? Want, wait we daareven van de schuchterheid) in alles wat den gosdienst betreft, zeiden, id'at geldt niet alleen van bei gebed: Qclh, dat is eigenlijk van toe- FEU1LLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlamdsche bewerking van Mj. v). d'. G. 32. ■I „Kind, u w eigen belang raad ,i:k u, leer terug, naar het slot van Marigny. ken uw hart, het zou u weder de Woestijn invoeren, en gij zoudt daar ver teerd! worden. Bireng het offer uit liefde |jv. ^1®» en uit gehoorzaamheid jegens Bij die woorden nam hij mijl in zijn armen en drukte me aam jijta hart. antwoordde ham: Wjijlli 'gij bet dan wilt, 'jm vadier. zeg ik mijn Arabië voor altijd aarwe! en ik béïoof u, Jerusalem te ver ten en het land mijner balllSnigsdiapi weer °P te zoekea Den voltemeten. morgen zeide Ephraim: geleid) mij, ik wil voor 't laatst «Sr rï^oBsangstgrat bidden." 1 ondersteunde hem, maar zijn beenen fr-"6** ^0rni t^en' d'tensE „Mijn zoon," sprak hij, „'draag, mij in den not der Olijven." Ik nam hem in mijn aranen en droeg hem ar den heilligie|n berg. Aan den, ingang x Bof begaven ook mijl ée krachten ei den zieke ter aardie en weende. Jast"1 een 'flor':e PO0,s' nam. ik mijin dierbaren weer op en droeg Ephraim; naar den °®aiigstkapell. Daar spreidde ik mijnen dyer den grond pit jen legde hem passing op heit gehééle leven van die meeste vrijzinnigen. Loopen Rome en de1 Ori'ho- dóxie nog weieens. mot haar vroomheid te koop, wij geneeren ons er voor, om m|eit onzen god'sdienstigen zin voor den dag te komen. Daarom bidden we niet mieer in het openbaar, maar. gaat menigeen ook niet langer naar de kerk, komt hij in gemengd gezelschap nooit meer voor zijn godsdienstige meem'ng uit en spreekt hij ziedfs in den huiiselijken kring, zelfs met zijn eigen kinderen, nimmer over die dingen van den godsdienst. „Dat zijn zóó teere en zóó heilige zaken, dat me'n die on mogelijk in het openbaar behandelen kan. En daaromtrent moet ieder voor zichzelf maar weten, wat hij er van gelooft en niet als waarheid' aanneemt," denkt menig een in den tegenwoordigen tijd. Alles goed en wel. En tot op zekere hoogte heeft ook deze opvatting van den godsdienst recht, op aller 'eerbied: Maar toehi ver- gunne men ons twee vragen. De eerste is deze: als men werkelijk den godsdienst innig lief heeft en den zegen daaraan ver bonden in zijn eigen leven heeft l'eeren kennen, zal men dan op den duur over zoo iets kostelijks kunnen zwijgen en dit niet althans trachten te doen worden het eigendom' van zijn eigen kinderen? En ten tweedie. Bedenkt men wiel genoeg dat als men uit vrees, om het zuiver wit van de noot bij het pellen te beduimelen die ongepeld laat. haar kern in de schil blijft zitten en ten slobbe verdroogt?" „Dei Hollanders zijn allen polyglotten (veeltaligen). Het eenige wat ze niet kennen vertelde 'mij een hunner is het Nederland'süh: Want waarom, al die Fransche woorden en die Diui'tsche zins wendingen." W.ij behoeven aan deze uitspraak weinig meer toe te voegen en herbalen slechts der woorden van den buitenlander: Waarom al dia Fransche woorden en die Duitsche wendingen BINNENLAND. Dat mem uit bovenstaande ieere zich niet ba schamen voor zijn geloof, maar er flink en royaal voor uit te komen; te bid den in hotel en restaurant. De eerlijke tegenstander, zooals de schrijver van het artikel, zal dit in ons prijzen: „HET EENIGE WAT ZE NIET KENNEN, IS KET NEDER- LANDSCH". Een weekblad, dat vooral onder het valk Zijn lezers telt, deelt miede, hoe in Neder land vertoevende vreemdelingen van meer dan gewone geestelijke ontwikkeling over ons land denken. Ze heeft daarover een artikeltje geschreven, getiteld: „Over onzen volksaard" en leidt dat als volgt in: „'Ben journalist, Henri Habcrt, heeft het gelukkig idee gehad in enquete vorm een in Frankrijk veelgeliefden vorm van publiek oordeel en. appreci atie 'de meeningen en uitspraken van hier vertoevende intellect,ueele vreemde lingen te noteeren en te p.ujbliceeren. En bet resultaat is verrassend. Het oordeel van den „vreemdeling" juist omdat hij „outsider" is heeft voor de ke.t- his van onzen volksaard' zijn deugden en gebreken bijzondere waarde." Blij het lezen dezer regelen hebben we verbaasd' gestaan over de vreemde-woouden- schat, waarover de schrijver beschikt. Maar in gemoade: Is. dat nu Neder- landsch? Is dat geestelijk voedsel voor landgenooten, wien volgens hun' volks lied Neerlandsch bloed door de adleren vloeit „van vreemde smetten vrij"? 't Eigenaardige van 't geval is, dat de schrijver in hetzelfde artikel aanhaalt wat Charles, Canter, hoofdredacteur van „I'Echo Biel ge", over de Hollanders weet te ver téllen: NEDERLAND EN DE OORLOG. UITVOER VAN PAARDEN EN KOEIEN. Naar dé ,„Msb." verneemt, zal eerst daags de uitvoer van 2400' anderhalfjarige ruinen naar Diuitschland worden toegestaan. Ook voor varefcoeieni zal de grens, geopend worden. Dia aankoop der paanden zal geschieden door een aan te wijlzen landibaUjWvereeni- ging„ terwijl voor den uitvoer slechts cén exporteur aangewezen wordt. De Minister van Landbouw, Nijverheid en 'Handel maakt bekend, dat van Maan dag 2 October tot en met Zaterdag 7 October dla.v, de prijs van maiS,.' uitslui tend' bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den ooig'st 19.16,, bedraagt: voior La Plata,, zoowel als voor Ameriikaansehe mixed mais f 235 per last van 2000'. K.G'. of f 8.221/2 per 70 K.O., uitsluitend te Rot terdam te ontvangen. DIE'VAART O'Pi ENGELAND. Met ide mailbooten der maatschappij Zee land zijn gedurende de maandl September vervoerd 1510 reizigers, tegeni 5024 ge durende dezelfde maand van 1915. („VI, Ct") HOUT IN AANTOCHT. Men seint uit Dlelfzijl: De Duitsche regeering beeft het verbod' van de houtvaart op Delfzijl opgeheven. Men verwacht binnenkort weer Duitscile hoiutscliepen uit de Oostzee. Zooals bekend is, heeft Diuitsdhlandi be paald', dat alle in Holland gekochte groen ten moeten gezonden worden aan slechts enkele firma's, die daarvoor zijn aange wezen: Gaat dat plannetje door, dan zullen we spoedig op elke veiling slechts één ko'oper voor Dmitschland zien versdhij'nen. Da exporteurs hebben dan afgedaan en de tuinders 'krijgen weinig voor hun pro ducten; Dé Loos duinsdie Vereenigi'ng van Groen ten-exporteurs heeft daarom met algeincene stemmen besloten, Sn samenwerking met alle znstervereeniging'en in biet land, een protest-schrijven te richten aan die Einkauf- Centrale te Bierlijn, met de me.dedeelicrg, dat niet aan. Dmitschland zal geleverd wor den. dan op de oude, bestaande voorwaar den en aan de eigen afniemiers. Die afnemers hebben zelf aangespoord tot dezen maatregel. De tuinders zullen er in dezen tijd, nu hoofdzakelijk z.g. stapelgroenten verkocht worden, er zoo noodig niet tegen opzien, de veilingen, een week te staken, dan zou Duitschland ,wel inbinden. dlaariop nader. „Mijn zoon," fluisterde hij', „ik voel, dat de dood nabij! is. IJl naar Jerusalem en smteek den patriarch, dat hij! mij den H. Olie en de H. Communie brenge. Zeg ook Said en de bekeerde Arabieren, d'at mijn einde spoedig daar zall zijij," Ik voldeed aan zijnen; wensch en weldra ïieidlde ik met brandende fakkel dén pa triarch'. die niet tallmdq, den zieke het Hl Sacrament te brengen. Ate wij', aankwa men. zat Ep'hraim omgeven .door zijin ge loofsbroeders tegen het altaar geleund, als een tweede stervende Jacob te midden van zijb familie. Nadat hiji de Hl Communie ontvangen had1, berl'eefden zijn krachten. Hij gaf ons zijin laatste vermaningen en, daar lag zoo- Veel wijsheid lira zijn woorden, dat het scheen, of Jezus, die in zijn hart was neder gedaald'. zelve tot ons sprak. Dlan gaf hij ons den .afscheidskus en zijin bevende han den op ons hoofd leggend, zegende hij ons. „Vader," zei Ephraim tot den patriarch, „ik dank u yqor de genade, waarmede gij .mijn ziel verrijkt hebt; laat mij' U mijn laatste bede voordragen: ,1,1c heb geleefd als wachter van den hof Van Olijven, beveel dus, dat ik na mijnen dood zal rusten aan den drempel van de doods angstkapjel Uk wil .gaarne in d'e aaide slapen, die Jezus door zijn bloedig zweet heeft ge heiligd en zal me gelukkig: rekenen, in den jongsten .dag weder op te staan, op de piiaats, d'ie 'God mij in mijn leven had aangewezen." „Kluizenaar van Gefihisem'aini," ant woordde de bisschop, „uw laatste wil zat ongetwijfeld vervuld worden. Jerusalem is u veel meer verschuldigd', dan de gunst, waarom gij- vraagt; want u dankt Sión hei voornaamste deel zijner bevrijding. Tien jaren geleden bezocht u Peter de Heremiet en gij' baadt samen in het beiHlig'dom. Toen gij den walsprdkaniden pelgrim al onzen bood had geklaagd,, bezwoert gij hem;, naar Rome terug te keeren, omi daar den Paus Mét gehoorde te herhalen; gif bezwoert hem), zijn krachten met die van den Stedehouder van Jezus Christus te vereemgen, óm dew Christus ter hulp te snellen en het Heilige Land te bevrijden. Aangemoedigd door uw wjoio.rd|. gesteund door uw gebeden, volbracht Peter zijne zending: zes jaren later troik hijl met God heid en zijin soldaten zegepraliend Jerusalem binnen. - „,Im deizen, zoowel alls in all het overige, eerwaarde vader,, wlas ik jfeohts de on waardige dienaar. God is het,, die Sion bevrijd 'heeft; Hem' alleen eer en roem." ,Wij knielden nevens Ephraim. neder en zeiden hem': „O neem, gijl wiaart niet een nutteloos imenseh; gij hebt het; geloof in onze harten geplant en o.ns den weg naar den 'hemiel' getoond." .„Mijne kinderen," .antwoordde hij, „zoo ik uwe zielen ten goede geleid heb, beveelt dan de .mijne bij m'ij'n goddelijlken Verlosser aan." Viaalk wordt de ziel bij1 de nadering des doiods 'met droefheid' en angst vervuld: bij Ephraim was dit ahdters; zijn einde wtas zacht en rustig,, afe de avondl vato eenen sdbqonen dag. Hij bleef in gebed en overweging, ver zonken; "zijin ililppien vertrokken.'ziicb tot eenen 'lach. en i.H zijn giéiaatstrelklken liag 'een hemiefedhe rust. Hem ziende moest men meenten, djait hij reeds h'et morgenrood van KAMERVERKIEZING TE DORDRECHT. 'In Eet belang .der vrijzinnige partij' stelt Mr. Schim van der Loeff- zich niet langer beschikbaar voor de Kamercandidatuur. De besturen der vrijzinnige kiesvereeniging hebben thans besloten geen cawdidaat te stellen, die lid is, van een diBtributiecom- mtssie. Gezien de verklaringen van de reeht- schio partijen en die S. D: A, P., mag ver wacht worden, dat de verkiezing bij enkele candidaatstellmg zal .afloopen. Een spoed vergadering is. in de liberale kiiesvereeniging belegd, ter verkrijging van een nieuwen candidaat. De Liberale Kiesvereeniging te Dordrecht heeft gisteravond' den heer P: J. de Kamter. die tot 1913 lid' der Tweede Kamer is geweest, in de vacature-Schim, van der Loeff candidaat gesteld. DIE MINISTER' VAN LANDBOUW IN H-HOL LAN Dl D'c Minister van Landbouw is voorne- mcnis heden en morgen naar Noord-Hiolland te gaan teneinde den toestand in bet des tijds door overstrooming geteisterde ge bied en de 'herstellingswerken' in oogen- schouw te nemen. Hij vertrekt daartoe heden naar Amsterdam en zal zich van daar naar Blroiefc-in-W^terland' begeven om te Z'uiderwo'Ude per boioit de werken aan dien Zu'iderzeedijk te bezichtigen. Vandaar zal hij over Monnikendam, Purmercnd en Zaandam naar Amsterdam, terugkeer eft; des avonds begeeft de Minister zich naar Schagen. vanwaar hij Woensdbg'morgen zich naar Anna Paulownapolider zal be geven ter bezichtiging van den Anna Pau lo wnap older. Dien middag vertrekt de Mi nister naar Den Helder; d'es avonds zal hij naar D'en Haag terugkeeren. De Minis ter zal Op' deze inspectiereis vergezeld wor den door den heer Kakebceke, -inspecteur yam den landbouw. ONGEBiUILDl TARWEMEEL EN BRUIN BROOD. Door den Minister va'n Landbouw, Nij verheid! en Handel is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht, waari'n de Minister o. m. schrijft: Naar aanleiding vam het aanwijzen van ongebuild tarwemeel overeenkomstig art. 1 der D'istributiewet 1916, heb ilk de eer 11 bet volgende mede te doelen: 1. Wegens het vervallen van de wei- standsgrens. zal bruinbrood voortaan voor Seder,' doch, uitsluitend op broodkaarten, verkrijgbaar zij'n. De maximum-prijs blijft bepaald o'.p f0.12 per kilogram: Dit brood mag worden gebakken zoowel van ongebuild meel afkomstig van inland- schc! tarwe als van ongebuild meel gemalen van Amerikaansche tarwe. Evenzeer zal ongebuild meel, waarvoor de maxiimuim-prijs op f 0.14 per kilogram blijft bepaald, uitsluitend worden beschik baar gesteld op meelkaartem. 2. De maximum-prijs, bedoeld in art. 2 van de Distributiewet 1916, bedraagt inge volge mijner circulaire van 28 d'ezer af- deelingi Handel, 'no. 78864. f 11.80 nep 100 kilogram1 ongebuild' meel, terwijl de inkoops prijs. bedoeld in art. 3 van deze wet, tot nader order op f 18.90' per 100 kilo gram' is vastgesteld; TWEEDE KAMER VERKIEZING. De Centrale Vrijzinnige Kiiesvereeniging in het district 'Zaandam heefit Zondag in' een te Zaandam' gehouden vergadering tot voorloopige candiidaten voor de Tweede Kamer (in alpbabetisdhe volgorde) gesteld aa^CT—ttB— het ibemiefedh Echt aanschouwde. |R$tos.e!ling namen de 'krachten van den stervenden af. „Vaartwel gij .allien," fluis terde hij, „die Heer roept mij B]lij|ft uwen Heiilamd getrouw; 't is. zoo' zoiet te sterven, ate men voor Hem geleefd heeft! Vaar wel Tebsima; vaarwel mijn zoon, ilc zal Ibrahim eft Sarai. niet vergeten!" Ik greep zijft kille handl. bracht ze aan mijn iüipipten endrukte ze1 innig, als had illc zijin ziel kunnen terughouden .op de aarde. Vader, riep ik uit, verlaat mij met Wiia zal mij' bijstaan bij mijn hékeerings- wefk„ afe gij' van. mij heengaat? i.,Dlelze hierzuchtte \hij, m.et zijn billik op .een crucifix wijzend], dat op zijn borst hing. Dan kuste hij het, gaf bet mij .en verscheiddeTebsiinia haalde nu een 'kruis te voorschijn van onder zijn mantel en, terwijl hij1 'er eenen kus ,op dirukta viel een traan op 't aangezicht dies Heiiilanids. Dat is het feruiis' des, kleize- niaars van Géthsehiani, zeide hij; ik be waar hét afe eene re'liquie. Hiet is ver vaardigd uit den tak ,v.an een boom aan deft Olijfberg, gewijd .door 'de gebeden .en kussen eens heiligen. Wij' groeven Ephraim's graf aan d'en in gang der kapel hervatte Tebsima; hij rust op de laatste tredq, die tot diit heiligdom' voert. Hij' ruste .ift eeuwige vrede Said-en de Arabieren keerden naar Jeru salem terug en 'lieten mij aleen achter bij hiet igraf. Ik bleef er zeveji dagen en bad en weende; ik verliet het eenzame oord omi ;in de grof van Getbsemanil voedsel te nemen. Maar de aanblik der verlaten kluis was mij' nolg smartelijker diani die van 't graf, waar Ephraim rustte. ^Aan die groeve mijns vri.ends schreef ik eenen Jaingen brief aun Sarai. lfc herhaalde de heeren prof. dir. Plh. Kohnstaimm, P J. Oud' en dr. A. van Raalle. Over deze candidaten zal binnen korten tijd' in die Kiesvercenigiing een referandum worden gehouden. DE ONDERWIJSBEVREDIGING, In eene Zaterdag te Amsterdam gehou den buitengewone alg.emeene vergadering is door de Liberale Unie 't Rcgeerings- voorsfel tot wijziging' vatu art. 192 der G. W. behandeld. Inleiders waren Prof. Eerdmans en Mr. de Meester. De eerste bepleitte eene ver werping van het voorstel in een redie. waarin een aantal stellingen, Werden be pleit, waarvan de laatste luidde, dlat het voorstel in 't bijzonder vc.or een vrijzinnige leiding van 's lands zaken iio.deel.ig zal zijn. Nia da pauze was het allereerst aan de orde de motie, gesteld door „Vooruitgang" te Amsterdam, gewijzigd naar aanleiding Van het j.l. Vrijdag in de Kamer genomen besluit en nu aldus luidende: ,„De Liberale Unie enz., voorop stellende, dat het een groot poli tiek en maatschappelijk belang zou zijn, .indien de staatkundige schoolstrijd zou kun nen worden beëindigd, van oordeel, dat die financiieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs slechts, ito overweging is te nemen, indien vaststaat, dat het be- siaanidla voorschrift van art. 192 g. W., „.er wordt overal in het Rij.lc van Over heidswege voldoend openbaar lager ondier- wijs gegeven", gehandhaafd blijft en voor beide takken van. Onderwijs gélijke eischen van deugdelijkheid 'worden voorgeschreven, spreekt den wensdh uit: lo. dat de wijziging van art. 192 Q', W., zooals deze door de Regeering is voor gesteld', niet zal worden .aanvaard; 2o, dat een wijziging van art. 192 Q;W. slechts in overweging zal worden, genomen, indien, aan de hierboven gestelde voor waarden wordt voldaan." De motie, verdedigd do.or het Kamerlid, den heer Otto-, werd met 39 tegen 20 stemmen verworpen, 'Het Kamerlid' De Jóng en die oud-minister van Justitie Mr. van Raalte spraken zich uit voor een compromis. De motie van het Hoofdbestuur werd na eenige bespreking jpeqjgszte gewijzigd aangenomen en wel met 52 tegen 7 stem men.. Zij luidt als volgt: „De Liberale Unie, enz.; In aanmerking nemende de grooée be langen welke voor hei Nederlandscbe volk betrokken zijn bij het tot stand komen van de voorgestelde Grondwetsherziening; in aanmerking nemende, 'dat de fin.anci- ecle gelijkstelling vaityopenbaar en bijzonder lager onderwijs aahnemelijlk moet worden geacht, mits de eiscben van deugdelijkheid aan 'het bijz. onderwijs te stellen met in achtneming van de vrijheid van richting van dit onderwijs;, van gelijke kracht en van dezelfde waarde zijn als. die voor het open baar onderwijs en dat de belangen van de openbare school, die onverzwakt moet worden gehandhaafd, genoegzaam, kunnen worden beschermd op voorwaarde dat de regeling bij d'e wét, ter uitvoering van het voorgestelde in art. 192, op doeltreffende wijze gpschiedt; spreekt d'en wensch ii.it, dat het voor gestelde artikel 192 O; Wi., waar noodig' gewijzigd, wonde aangenomen:" Ter vergadering waren aanwezig de Ka merleden, zetelende in bet Hoofdbestuur, de heeren: Mr. Dl Fock], prof. mr. J. E. Heeres). ,mr. P. Rink, Dl J. van Houten, mr. A. Roodhuyzen, mr. Hl. Srneenge, de mijn geliefde zuster het aangrijpendste, hpt zqetste, .dat ,lk uit 'die lessen mijns meesters putten kon, en schreef" dit in de roerendste bewoordingen. Toen .de brief geëindigd was, lei ik hem op het altaar neer en bad den H.eer dit sichrij.vieni te zegenen; Dan; zocht ik broeder AÜbertus op, die in. waarheid de zielenherder was, zooals Ep'hraini hem mij; geschetst had: een vrome priester, vol 'ijver voor de eere Gods en het heil der menschen. Hij ontving mij hartelijk en. nam' gaarne die opdracht op zich om dezen, en alle uit Frankrijk vol gende brieven, door tussidhewkomst der kooplieden, die Arable 'bezochten, aan Sa rai te zenden. Zoo verliet ilc idan Jerusalem; en begaf imij naar een havenstad van Judea, om mij naar Frankrijk in te schepen. Er lag juist een schip, d'at weldra het anker lichtte en naar Marseille varen zou. Het grootste deel' van hét geld', dat de ridder van Marigny mijl eens gaf, was op mijn reizen door de woestijn en naar de heilige pillaatsen van 'Palestina uitgegeven, en nu bood ik den kapitein van het schip het overblijvende. Hij was bereid, mits ilc mijn paard achterliet; dat trouwe dier, dat zoo 'lang reeds alle vermoeienissen met mij! gedeeld had; ik smeekte hem, maar hij bleef onverbiddelijk. Toen de dag naderde, waarop het schip vertrekken zou., ging ik nog eens naar broeder Robertas om bijl hem troost en goeden, raad te vinden: (W.ordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1