raadl de belangen van den werkman behartigd', toen hij den heer Thomsen den voorkeur gaf boven d'en heer Leesberg? Hij, die zich vaak durft noemen „di e ver tegenwoordiger van de arbeiders in den raad", is fezeer met handen en voeten gebonden aan de besluiten, die niet in den Raad, maar in een ander genootschap vallen, dat hij de belangen van d'en werk man niet meer nummer één, doch nummer twee stelt. Bewijs dat? .Uit het politiek verleden van den heer Thomsen Op 22 Jan, 1916 deed dezelfde h:er Verkerk een voorstel in den raad, waar in B. en W. werden uitgenoodigd niet te wachten tot -eene volgende begrooting, maar met den meesten spoed te komen tot her ziening van de jaarwedden der agenten van politie. iDe heer Thomsen stemde tegen, de heer Leesberg vóór het voorstel-Verkerk. De gemeente-werklieden vroegen een duurtetoeslag. Na herhaald aandringen van eenige raadsleden, kwam er een voorstel van B. en W. Eenige raadsleden, waaronder de heer Verkerk, meenden bij amen dement aan het voorstel van B. en W. eenige utibreidiing te moeten geven. Aanneming van dit voorstel was in hei belang van d'e gemeente-werklieden. Toen over dit amendement moest ge stemd worden, stemde de heer Thomsen tegen, Mr. Leesberg vóór. -De georganiseerde typografen vroegen den raad het hierheen te willen leiden, dat slechts die patroons voor leverantie aan de gemeente in aanmerking zouden komen, welke lid' zijn. van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen. Opname van die bepaling was in het welbegrepen belang van drukkerspatroons en ook van de gezellen. 'Toen uit den raad het voorstel kwaim om ook die bepaling op te nemen, was het weer de heer Thomsen, die tegen stemde, terwijl de heer Leesberg met den heer Verkerk vóór stemde. Het beste bewijs, dat de nieuiwtbenoemde wethouder met zijn eigen beginselen, vèr, zeer vèr staat van die der S.D.A.P., is wel het volgende: Verleden jaar bij de begrooting ging het over salarisverhooging of toeslag van de gemeente-ambtenaren (er was eien voorstel van B. en W„ om de onderwijzerssalarissen te verhoogen). i Toen het op stemming aankwam, over dit beginsel, hoe denkt ge, dat de heer Thomsen stemde? Hij stemde tegen salarisver- hoogiing van de gemeente-amb tenaren. Daar waren slechts 4 tegenstemmers, waarvan hij er dan één was. Maar Mr. Leesberg was vóór sala risverhooging. Na bovenstaande durven,wij deze vragen stellen: lis het .in het belang van d'en midden stand en van den werkman, dat de heer Thomsen thans .een wethouderszetel in neemt? Heeft de soc.-dem. afgevaardigde het belang van den arbeider gediend, toen hij zijn stem uitbracht op iemand, die „demo craat" heet, maar in het verleden heeft getoond een „conservatief" te zijn? I® dus 'het belang van den arbeider vei lig in hand'en bij iemand, die niet meer vrij is in het uitbrengen van zijn stem? Die opheffing van de gemeente-winkels is voor den beer Verkerk een stok ge weest, om de candidature-Leesberg te slaan, maar van wie kwam ook weer dat voor stel? Was het niet van de heeren Lees berg, Udo en Cloeck: 2 vrijzinnig-demo craten en één katholiek. Waarom' stemde de soc,-dem. afgevaar digde thans wel op iemand van dezelfde richting als de Iheeren Udo en Cloeck? De S.D.A.P. feliciteeren wij wel met den nieuwbenoemden wethouder en haar ver tegenwoordiger in het bijzonder, met zijne gelukkige keuze! Uit diens houding blijkt weer eens voor den zooveelsten keer, dat niemand twee heeren kan dienen. Uit het bovenstaande resum-eeren we, dat het College van B. en W, door de verkie zing van den heer Thomsen is verzwakt, terwijl versterking juist zoo broodnoodig was. Wie de debatten over de arbeidsbeurs in den raad gevolgd' heeft, weet, hoe slecht 0. en W. gp de hoogte waren ivan deze materie. Ze hebben door den Direc teur der Gem. Arbeidsbeurs te Amster dam zich wat laten voorzeggen en toen een voorstel ingediend. Bij de debatten bleek nota bene, dat ze het verslag der Staatscommissie nooit gelezen haddenGeen wonder dan ook, dat de socialist het bij behandeling van dit voorstel 't „om 't zeggen had". Bij B. en W. was er niemand te vin Jen, die dit voorstel behoorlijk wist te ver dedigen. Anders hadden zij beter hun eigen standpunt kunnen verdedigen, dat het voor de neutraliteit van een arbeidsbeurs noo dig is, dat ze haar werkzaamheid blijft voortzetten ook in geval van staking en uit sluiting. Niemand minder dan de soc.-dem Dr. Vogelvanger, lid der Sted. regeering te Zürich, kwam tot de conclusie-, dat de arbeidsbeurs haren arbeid moet voortzetten, doch dat zij1 het feit der staking en (uit sluiting aan de betrokken werkzoekenden moet mededeel-en, hetzij door aanplakking, betzij -door mondelinge med-edeelin, Ben ander bewijs! Bi. en W, maken -een verordening op het beheer van het Le vensmiddelen-bedrijf. Mr. Leesberg diende een aantal amendementen in, die a-lle wer den overgenomen .door B. en W, Het beste bewijs, d'at BI en W. niet heel maar half werk leverden. Een jurist in het college van B. -en W. is broodnoodig, links heeft met dezen er uit te weren, het belang der stad niet gediend, integendeel. -Dat bet -noodig tijd wordt te voldoen aart den w-ensch van den heer Cloeck, om eene arbeidsverdeeling in gemeld- col lege. heeft de jongste raadszitting inrtus'- s'chieni opnieuw bewezen. „Die motie van den R. K. Volksbond zullen wie in twee deel-en verdeelen" aldus zieide die Voorzitter sarcastisch -dia eene helft 'krijgt de commissie ad hoe voor den schouwburg, de andere helft zul len we behandelen bij de inrichting van het Levensmiddelen-bedrijf. 't Zal .dien leden van den Bond' niet aangenaam zijn t-e vernemen, hoe er in den Raad miet hunne motie is geleefd. Jammer, dat er geen van de raadsleden Maandag in de „Harmonie" aanwezig w.as. dan had hij den Raad kunnen, m-ededeelen, dat bet niet aangaat met den wil van {d-e arbeiders, die daar bijeen waren, als s-nip- perpapi-er te spelen. De vergadering ging uit van die georganiseerde Roomsche ar beiders, mi-et van de roode. anders had de heer Verkerk wel een boom opgezet van den „volkswil", nu achtte hij, die zich noemt „de vertegenwoordiger van de ar beiders", dat niet noodig. Hoe .er nu in eens een commissie werd benoemd voor de plannen tot den b-o-uw van een nieuwe schouwburg, is ons een raadsel. En dat men daarin een Katho liek, die .indertijd tegen bet voorstel van Bi en W. stemde, vroeg zitting te nemen, is ons eveneens, een raadsel. Als. m-en ergens in principe tegen is, dan kan men daarin toch niet meewerken? Ten slotte moeten wij nog even wijzen op de marnier van zaken doen in d'en Alkmaarscben Raad. B. en- W. zijn blijkbaar zeer spaarzaam in het verzamelen van voorstellen aan den raad, of ze hebben -een hekel aan ver gaderen. In de Woensdag gehouden raadsverga dering waren maar eventjes 38, zegge acht en dertig, ingekomen stukken en op de agenda 'kwamen 20 punten voor. 't Was dus een agenda voor wel twee en ook wel drie raadsvergaderingen. Waarom is er niu na 30 Aug. 1.1. i— dus in twee maanden tijds niet verga dert? Belangrijke onderwerpen werden zoo bij gebrek aan tijd afgejakkerd! Waar gaat het been, nu in het col lege van BI en W, een flinke „werker" wordt gemist? We eindigen, waarmee we begonnen zijn „25 October 1916 blijft een dag -om te onthouden," D-ixi. Het woord is thans aan U, kiezers, voor den Gemeenteraad- te Alkmaar. S. J. A. |K. RECTIFICATIE. In het verslag van den Raad der ge meente Alkmaar, voorkomende in ons vorig nmmmer, staat, diat de heer V. e r kerk ze-ide: „En dan is het in dit geval. )d-e heer Thomsen, .om-dat Mr. Leesberg in dertijd stemde tegen de opheffing der ge meente-winkels, tegen -d'e subsidie van de openbare school." Dit moet zijn: „voor die opheffing der gemeente-winkels, tegen de subsidie aan de openbare leeszaal." DiE KAASMARKT. Men leeft tegenwoordig bij- den dag, zegt men-, door de vele veranderingen, welke nu, in mobilisatietijd', dagelijks in treden. Dit bleek ook gisteren aan de 'kaasmarkt het geval te zijn. Veel kaas, veel producenten, doch van handelaren geen spoor. Of jawel; ze waren weer aan 't ver gaderen, zeiden laconiscb de producenten, om -den/ prijs weer vast te stellen, ;erwijl niemand er zich- toch aan houdt! D-eze gedachte bleek echter onjuist te zijn, het waren -ernstiger zaken, die de heeren aan 't vergaderen brachten; en wel. de eischien van Engeland. De eisch, die Engeland thans stelt, is toch niets m-ind-er dan 50 der vrije kaas, dus 15 meer dan vroeger. Dan staat er nog -een 7 millio-en K.G. kaas te leveren, welk aantal Kilogrammen tot ongeveer 4 millioen is teruggebracht door Engeland, mits -met de levering dezer ach terstallige -kaas spoedig wordt begonnen tegen f70.— per 50 K.G. Hierbij komt, dat Duitschland, of de „ALgimex", geen kaas- tegen, de abnormale prijzen wenscht in te slaan, wat alleszins begrijpelijk is, als men nagaat, dat 40 procent voor bet binnenland mioet geleverd' worden, zoodat er dus. 60- procent over blijft. Hiervan eischt Engeland nu 50 pro cent. waardoor er slechts 30 procent voor den vrijen handel beschikbaar is. Voor deze dertig procent, zou Duitsch land dus eventueel een marktprijs van f78, -die kosten van vervoer en het verschil moeten aanvullen wat d'o-o-r Engeland min der betaald wordt dan de- marktprijs in Holland', De kaas wordt dus voor Duitsch land' op -deze wijze te hoog, waardoor men ernstig vreest, dat Diuifscbland óók een zeker percentage zal eischen tegen een zelfden prijs als Engeland- beta-alt. Wanneer Duitschland .dit bereikt, en waarom niet d-'an. zal het markten spoe dig gedaan zijn, daar het dan geheel vast staat waarheen de kaas geëxporteerd wordt en wat -men -er voor betaalt: voor han delaren -en producenten beiden even on prettig; voor de handelaren, om-dat hun bedrijf dan geheel uit 't verband wordt gerukt of -opgeheven; vo-or d'e producenten, omdat zij dan tot regeerings-zetboer ge promoveerd' worden. Indien me-rn dan maar voldoende rekening houdt met de billijke eisch-en der producenten -en voldoende voor 'krachtvoed'er zorgt tegen matigen prijs. Wat bet krachtvoed'er betreft, wordt nogal geklaagd!, wat jammer is, daar bij gebrek aan 'krachtvoed'er tegen billijken prijs de producent minder kaas maakt, vooral als de producti-e nauwelijks 1-oonend is. Du handelaren waren blijkbaar bevreest voor -de komende dingen. Werd aanvan kelijk om half elf voor een dri-etal stapels f78,— betaald', later werd voor f76—f75, zelfs tot f 72.verkocht, De commissie- kaas werd' bijna- geheel door 'één handelaar aangekocht tegen f73—f76 per .50 K'.G1. Men. verzekerde, dat de kaas weder ver werkt wordt en later in. blikken of bussen verpakt, geëxporteerd! wordt naar 't bu-i- tenilan-d-. Wel -een vréémd gezicht: één han delaar in alle comwiissiekaasi. Vermelden wij nog, dat de firma De Jong uit Hoorn, welke firma besloten had geen -kaas meer in Hoorn te koopen, blij kens -een advertentie in de Hoornsche bla den op dit bes-luit is teruggekomen. PLAATSELIJK NIEUWS. SCHAQEN. Roode Kruis. Vergadering gehouden op Maandag 23 Oct. De vergadering werd geopend door den voorzitter van het voorloopig comité, den heer Mr. S Meihuizen, met een woord van hartelijk welkom aan allen, vooral aan den heer Dibbers, Commissaris van het Ned. Roode Kruis. Spr. deelde hierbij mede, dat de heer Dibbers hem verzocht had, deze vergadering te doen houden om te komen tot oprichting van een afd. van het Roode Kruis alhier, Spr' gaf het woord hierna aan den heer Dibbers, die begon met te be- toogen, dat het aanbeveling zou verdienen over de inleiding er van iets ten goede te mogen vernemen. De heer Dibbers deelde mede, dat het hoofdbestuur van het Roode Kruis hem heeft uitgenoodigd, om in Schagen een afd. te doen oprichten, Spr. zet hierna in den breede op zeer duidelijke en begrijpelijke wijze het doel en de werking van een te stichten comité uiteen: om in vredestijd zich gereed te maken, opdat het Roode Kruis krachtig hulp zal verleenen in tijd van oorlog, watersnood of plaatselijke om standigheden, om hulp te knnnen verleenen aan onzen evenmensch. In dezen tijd van vrede moeten wij naar vermogen medewerken tot leniging van den nood bij ziekten of rampen in binnen- en buitenland. De heer Dib'êrs verder de handleiding voorlezende: wat het comité zal moeten doen en wat er gevorderd zal worden aan menschelijken en financieelen steun, zegt, dat hiervoor menschen moeten gevonden worden, die zich daarin kunnen bekwamen. Spr. zag hier gaarne een afdeeling geplaatst en twijfelde niet aan toezegging voor mede werking ook van omliggende plaatsen. Voorz. deelde mede, dat de vereeniging „Het Witte Kruis" hare medewerking in deze al had toegezegd en vraagt verder of er ook iemand voor of tegen de oprichting is; allen voor. Verder werden nog vele vragen besproken en beantwoord door den heer Dibbers, die verzekerde alle medewerking tot het in bruikleen verkrijgen van materiaal als bran cards enz. van het hoofdcomité. De heer J. B. Keet vraagt, of deze op richting voor tijdelijk is, ot voort blijft bestaan in vredestijd. De heer Dibbers deelt hierop mede, dat men juist in vredestijd beter gelegenheid heeft voor de oefeningen. Nadat de voorz. den heer Dibbers dank had gebracht voor zijne bemoeiingen in deze, wordt door de vergadering besloten tot het verkiezen van een comité van het „Roode Kruis" voor Schagen en omstreken. Allen gaven zich op als lid, zoodat het ledental thans j8 bedraagt. De contributie per jaar bedraagt f r.per lid, waarmede men alle steun en hulp verwacht tot bloei dezer zoo goede vereeniging. Men rekent op aller goeden wil en financieelen steun. KUNST. OOK EEN BOYCOT. In de „N. Amst." I-eest m-en, dat uit een correspondentie van d-r. Frederik van Eed-en- met dr. Ge org' Plotke blijkt, dat d-e oens-uur in Duitschland: „De Heks van jdaarlem" had goedgekeurd; doch de ver- to-on-ing niet mag doorgaan, omdat .Van Eed-en zijn staatkundige meeningen in e-en voorrede tot „Jaccuse" en elders heeft diurven uitspreken. NIEUWE UITGAVEN. „INLEIDING TOT DE STUDIE DER LETTERKUNDE" door J. L. Horsten. -Drukkerij: R. K. Jongens-wees huis, Tilburg. Voor eenigen tijd verscheen er van- de hand van den bekenden M.O-.-Ta-alr en Let- teren-leerlaar J. L. Horst-en te Tilburg, een keurig overzichtelijk leesboekje van héél onze eeuwenlange letterkunde: van d'e Ri-d- der-romanschrijvers en Ja-cob van Maer- lant af tot de jongste schrijvers- van onzen tijd toe. En dat alles in een boekje van 96 Iblad- zijden-, smaakvol uitgegeven, voor den prijs van-50 cent 1 Nu kan niemand' het meer goedpraten, dat hij mis-sdi-ien treurig weinig van onze schoon-e Nederlandsche letteren weet: wie dit boeksk-e enkele malen dóórleest (en het laat zich prettig lezen), die zal gevoe len -een nieuwe kennis rijker geworden te zijn-, die zal zooals 't een lietwat- ontwikkeld m-ensch betaamt genoèg er van weten en miet langer met dien mond vol tanden staan, als -er ito gezelschap pen g-esproiken wordt over Ned-erlandsclie schrijvers uit wélke eeuw en- pit welk tijdvalk ook. Dit boekje geeft nog méér: het leert den lezer, die zich ontwikkelen wil, wat „rhythme" en „klank" en „uitbeelding en visie" bete-ekenen in proza en v-ers. Het boekje leert het schoone go-ed' teen, het boekje leert dus: mooie boeken ge nieten. Vergeten- wij ook niet te vefmeld'en, oat achter -in het wetkj-e een alpbab-etisch- regis ter voorkomt van alle schrijvers, d-ie in het boekje behandeld worden; daar dit boekje in- zijn beknoptheid zoo volledig is, zal -men om 't een of lander om trent een schrijver te weten- te komen, sle-chts -even dat register behoeven te raadplegen, Hét weiikje is- op -die w'ijze gebruikt, eert tankje van- blijvende waarde, Mogen velen -er gebruik van maken, 1 „MANNENADEL EN VROUWEN EER" (Roermond, J. Romen Het zooeven genoemde tijdschrift begon 1 Oct. 1.1. zijn zesden jaargang. In éénjpunt is het achteruitgegaan. D-e schoone gesty- leerde omslag is verdwenen, wat evenwel ni-et wil zeggen, -d'at de nu gekozen t-ee- ken-ing minder sprekend zoiu zijn. De ver andering was noodig, omdat de titel ver anderd werd in „Mannenadel en Vrouwen eer". iNu op verlangen van het Episcopaat d-e Vereeniging „Voor Eer en Deugd" ook de Katholieke vrouwen gaat mobili-seerm, (waarvoor onlangs Sylvester in -d'e „Maas bode" en de Eerw. Pater Mos-man in „De Tijd" een lans braker.) was het passend in het tijdschrift dier vereenigilng ook met de vrouwenfa-deeling rekening te houden. Pater Stoks en Pater van Gfinsven wijden daaraan een tweetal artikelen. Pater Rats bestrijdt in een degelijk artikel d-e be wering van den Groninger arts Ion-kers, dat „toenemende huwelij-ksonvruclitbaarhei-d gepaard ga-at m-et toenemend eer kinder sterfte". iNa een schalksch intermezzo over „Vi visectie en nog wat" wordt Mi-n. Bos boom ter verantwoording geroepen over zijne te slappe bemoeiingen bijl het Til- burg's schandaal, terwijl in een achttal bladzijden interessante berichten worden aangetroffen -over -d-e ontvolking van Eu ropa, -d'e j-eu-gdVerwild-ering en d-e woning toestanden in Duitschland, de geslachts ziekten- in Engeland-, Duitschland en Ned. Indië, de prikkellectuur in Oostenrijk, de spoorweigboekhand-el in Zwitserland- de bioscopen in -d'e Vereeni-gde Staten. Benige bladzijden „Nieuws- uit d-e afdee- li-mgen", voeren -ons d'e actie ito Valken burg, Tilburg, Boxmeer en Schiedam ge voerd-, v-oor oog-en-, Zo-oals m-en zi-et mag het tijdschrift -er wezen, 't -Is aan goede handen toevertrouwd. Hoe meer steun het vindt, hoe meer de redactie zich zal be ijveren, in de 2-maand-elij'ksche afleverin gen, d-i-e voortaan telkens 32 bla-dz. zul- lerti beslaan, a-an het in haar gestei-d'e ver trouwen te beantwoord-en. M. O. P. „MORKS MAGAZIJN." Het tijdschrift ziet er deze maand weer aardig uit. Een voorplaat in Mörks geeft de beeltenis van Angèle Syd-ow te zien. D. P. Abraham schrijft -over haar, too- nend in and-ere foto's -eenjge van haar dans stand-en". Enn-y Falkeirvburg, Henri- 't Sas A. B. Wigman- dragen schetsen bij. Het blad is verrijkt met -een vrouw-enbijvo-eg- sel. „Zij" heet het. Ellen Forest voert op haar levendige, onderhoudende wijze de redactie. MISGEBEDEN. ZONDAG 29 October 20e Zondag na Pinksteren (Tijdeigen). 2e collecte: „A, cunctis" 63. 3e collecte: naar keuze van den priester. MAANDAG 30 Oct. Van dezendag Mis van gisteren; geen Gloria en Credo. 2e collecte: „Fidelium" uit de Mis der overledenen. 3e collecte,,A cunctis" 63. DINSDAG 31 Oct. Vigilie van aller heiligen (Eigen der Heiligen 31 Oct. 2e collecte: van den H. Geest3ecollecte voor de H. Kerk 62. WOENSDAG 1 Nov. Allerheilig!ng (Eigen der Heiligen 1 Nov.) Credo ge durende het Octaaf. DONDERDAG 2 Nov. Allerzielen (2 November) De eerste H. Mis is die „Voor alle geloovige zielen." De tweede H. Mis „bij het jaargetijden der overlede nen" De derde H. Mis de „dagelijksche H. Mis voor de overledenen" Als de H, Mis gezongen wordt moet altijd de H. Mis! „Voor alle geloovige zielen" genomen worden. VRlTDAG 3 Nov. Van het Octaaf van Allerheiligen (Mis van 1 Nov.) se collecte: voor den H. Geest; Je collecte: voor de H. Kerk 62. ZATERDAG 4 Nov. H. Carolus Borromeeüs, bisschop. (Eigen der Heiligen 4 Nov.) 2ecollecte: van het Octaaf. (1 Nov.) 3e collecte; van den Vitalis en Agricola (4 Nov.) 4 collecte: voor den Paus 92. ZONDAG 5 Nov. 21e Zondag na Pinksteren. (Tijdeigen). 2e collecte: van het Octaaf van Allerheiligen. (1 Nov.) N.B. In iederen mis behalve op Aller heiligen,) de gebeden uit de mis „Voor den Vrede". KERKUJSTBN. ALKMAAS. BarochJe van den Hl Laurentrus, Zo. te half 7, kwart voor 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis. 1 en 3 uur Cat., 6 uur Lof met predicatie en Octoberraaand gebeden, waarna congre gatie v. d. H. Aloysius.. Heden collecte voor de Pius-stichting. Ma. 7 uur Congregatie der H. Maagd, ook toegankelijk voor niet leden. Di. Vigilie v. Allerheiligen, geb. Vastendag, 7 uur gez. H. Mis van Requiem voor Cor nelia Impink als lid der Maria-Congregatie, 7 uur Lof met de Octobermaand gebeden. Van 69 uur gel. om te biechten. Wo. Hoogfeest van Allerheiligen te vieren als Zondag, De H.H. Missen als op Zo., on der de Hoogmis pred. 3 uur Vespers met de Octobermaandgebeden, waarna gel, om .te biechten, te 6 uur Zielenvespers met preek. Do. Allerzielen, het le drietal H.H. Missen te 6 uur, half 7 en 7 uur, het 2e drietal H,H. Missen te half 8, 8 uur en half 9, het 3e drietal H.H. Missen te 9 uur, half 10 en 10 uur, PI. Requiem, 6 uur gel. om te biechten, te 7 uur oef. v. d. H. Kruisweg met de Octobermaandgebeden, waarna ver eering v. d. Relikwie v, h. H. Kruis. Vr. le Vr. der maand, 8 uur gez. H. Mis. Te 6 uur moeten de meisjes komen biech ten, die wel de le H. Communie gedaan hebben, maar nog niet plechtig zijn aange nomen, te 6 uur de jongens en hun biecht- kaartjes inleveren, 7 uur Lof. j Za. onder de H. Mis van 7 uur Algem. H. Communie der kinderen. Van 46 uur t en van half 7 tof 9 uur gelegenheid om te t biechten. A.s. Zondag collecte voor Pieterspenning. Za. te 4 uur moeten de jongens RUÈlk biechten die in 1915 plechtig zijn 1 nomen. St Jozefkerk, Zo. te half 8 en 9 uur de stille H.H. li, sen, 10 uur Hoogmis, half 7 Lof met zangen. Ma. van 6 uur tot half 8 gelegenheid 01 te biechten. 7 uur Lof. Di. Vigilie van Allerheiligen geb. Vaste dag, 8e der 15 Dinsdagen v. d. H. Va/' Dominicus, zij die 2 achtereenvolgen! Dinsdagen de godvruchtige oefeningen lie wonen en op een dier 2 dagen ComtnJ ceeren kunnen een vollen aflaat verdiene- van 49 uur gel. om te biechten. Wo. Feestdag van Allerheiligen te vier. als Zo. Half 8 én 9 uur de stille H.H. JU sen, 10 uur Hoogmis, van 4 uur tot half gel. om te biechten, 7 uur lof en pred D geloovigen. die na gebiecht te hebben i-j, daag of morgen waardig communiceer»! kunnen van dien middag 12 uur tot Do de geheelen dag een vollen aflaat verdienen vo! de gel. zielen, telkens zoo dikwijls zij 0 nieuw de kerk bezoeken en bidden tot jj tentie van Z. H. den Paus. Do. Allerzielen, dag van devotie, te 7 m, half 8, 8 uur en half 9 de stille H.H. sen, te 9 uur gez. H. Mis van Retra 7 uur Kruisweg voor de gel. zielen. Vr. le Vr. der maand, bijzonder toege aan het Godd. Hart van Jezus. Half 8 H. Mis met uitstelling van het Allerheili 7 uur Lof met gezangen en Eereboete het Godd. Hart. Za. le Za. der maand, volle aflaat. Zo. le Zo. der maand, volle aflaat. Half" Lof en Processie ter eere der Koningin vaa den Allerh. Rozenkrans. ZUID-ZIJEtE. Zo. half 8 voor overl. fam. Commandeur! kwart voor 10 voor de Parochie, 2 u L» met Octoberoefeniugen. Ma. half 8 voor Alida Wijnker, hrr.PetJ Schilder. Di. half 8 voor Grietje Kuisch hr. Kim Verduin, van half 6 tot half 8 biechthooren.1 Wo. half 8 voor W, Wester C. Borst ei M. Burger, kwart voor 10 voor de parochie 2 uur Kruisweg voor de Gel. zielen. Do. half 7 en 7 uur gel. H.H. half 9 gez. H. Mie van Requiem. Vr. 7 uur Comm. uitreiken, 8 uur gei H. Mis v. leden Ap. des Geb. en Br. H, Hert Za. half 8 voor Maria Koopman wed. Sic, Rijs. Van half 5 tot half 8 biechthooren. Wo. na de Kruisweg gel. tot biechten, Vr. na de H. Mis wordt brood gewijd te eere van den H. Hubertus. EAN.GENDIJK (Noord-S diarwoude) Zo. 7 en 10 uur de H.H. Missen, half de Vespers, 6 uur lof met de gebeden vil Octobermaand. Di. vastendag, van 48 uurbieehthooraj 7 uur Lof en Rozenh. Wo. feest van Allerheiligen te vieren».,, Zo. De H.H. Missen te half 7, en 8 uur,lil 10 uur de PI. Hoogmis, 6 uur Lof en Rozen-1 hoedje en zielenpreek, van 4—6 u. biechth.1 Do. gedenkdag van de gel. zielen, Vul 6 uur af ieder half uur ongeveer eenH.il en van kwart voor 6 ieder half uur te Communiceeren, 9 uur de H. Mis rul Requiem, 'savonds 7 uur Rozenhoedje#! Kruisweg v. d. overledenen. I Vr. le Vr. der maand, 's avonds 7u.Lot| Za. van 48 uur biechthooren. HEER-HUGOWAARD. Parochie van den- Dionysius, Zo. 7 uur voor de Parochie, 10 uur voot I C. en M. Berkhout, half 2 Cat., half 3 Lot| Ma. kwart over 8 voor M. Geradts, gez. maandstond voor Br. Kuilboer, Di. 7 uur voor A. Lindeboom, kwart or«| 8 voor G. v. Dam. Wo. 7 uur voor de leden Lev. 10 uur voor de parochie. Do. De H.H. Missen te 6 uur en half 7,1 7 uur voor M. Berkhout, 8 uur en half voor Fr. Bos en Gr. Mak, 9 uur Requiem. Vr. 7 uur voor C. Raad en M. 8 uur tot zekere intentie. Za. 7 uur voor P. D. van Rijn en S, 1-1 de Klerk, kwart over 8 M. de Wit en U Konijn. Di. 7 uur Lof. Wo. half 3 Lof en des avonds 7 sC| zielenpreek. Do.avond 7 uur Kruisweg. Za.avond 7 uur opening der H. 1 ANNA-PAULQWNA Zo. half 8 tot zekere int., 10 uur W| de parochie, daarna Gat., 8 uur Lof en fel Ma. half 8 voor Pieter Huiberts en GatttI Dekker. I Di. half 8 tot zekere intentie, van B-i'J gel. om te biechten. I Wo. half 8 voor Joës Strooper eD J®| de Wit, 10 uur voor de Parochie, :-l biechthooren, 7 uur Zielenv,, pred. enRo^'l hoedje. I Do. 7 uur en half 8 stille H.H, MWI voor de gel. zielen, half 9 gez. Re^'l voor de gel. zielen. Vr. le Vr. der maand, half 8 fam. Heddes en Verver, 7 uur Lof t. e-'j h. H. Hart. Za. half 8 voor Pieter en Arie Poitefi'l van 68 uur biechthooren. I Iederen dag 7 uur uitr. der H. ComiM®"! Cat. naar gewoonte behalve Wo. Di, geboden Vastendag. Wo. Allerheiligen te vieren als Zon»j'| BEEMSTER. Zo. H.H. Missen te half 8 en 10 nor. I de Hoogmis Cat., 7 uur Lof met In de week de H.H. Missen te kwart over 8. Cat naar gewoonte behalve Woensoaj- I Di. Vigilie, geb. Vastendag, van M l van 6—8 uur gelegenheid om te biecw I Wo. Feest van alle Heiligen. H.H. M|SI.| als op Zondag. Ten 2 uur Vespers ent' Do. Allerzielendag. De eerste H.Mis 7 uur, ieder half uur een H. Mis. Ten "I de gez. H. Mis. .„„I Vr. le Vr. der maand Ten half 9 iIJ H. Mis en 's avonds ten 7 uur Lol Rozenhoedje, Za. van 34 en van 6—8 uw l te biechten, TUITJJENHDK! Zo. 7 uur voor wed. Kc men, half 10 voor de parot met Oclobergebeden, daarna Ma. 8 uur voor Kok en Di. 8 uur Willem Wester biechthooren. Wo.- 7 uur voor de parocl Alida van Duin hvr. D. Zutt en preek. Do. le H. Mis te 6 uur, Mis, 7 uur Lof. Vr. 8 uur voor Anna With Za. 8 uur uit dankbaarheic jarig huwfeest. OBDAM. Zo. half 8 Vroegmis, 10 kwart voor 2 Catechismus, Di. na de H. Mis en van 3 hooren. Wo. Feest van Alle Heilige mis, 10 uur Hoogmis, waarr Van 3 uur tot half 6 faiech Vespers voor de overledenen Do. Allerzielendag, 7 uur H.H. Missen, gez. H. Mis te Rozenkrans en kruisweg. Vr. half 9 gez. Jgt. voor jeden van de Broederschap c UITGEEST. Zo. dé H. Missen te half de Hoogmis, half 2 Catech Vespers, 7 uur Lof en de t Ma. en volgende dagen de half 8 en half 9. Di. Vigiliedag, geboden Va biechthooren. Wo. Allerheiligen, te viera de H.H. Missen en Vespers 7 uur Vespers en preek. Do. Allerzielendag, de H.H. half 8, 8 uur, 9 uur, half 7 uur kruisweg. Vr. 9 uur gez nus Cornelisse, 7 Za.middag 4 Marialof. KROMMENIE. Zo. half 8 .Vroegmis, 10 half 2 Cat., half 3 Lof met v maandstond uur Lof. uur biechthj Di. vastendag. Van 68 uui Wo. 7 en 8 u. gel. H. Mis, half 3 Lof met Octoberma| Biechthooren. 7 uur Vespers Do. 7 u., half 7, 7 u., ha gel. H.H. Misssen, half 9gezor 's middags 6 u. biechthooren, Vr. half 9 gez. H. Mis, h voorgeschreven gebeden. Za. van 49 uur biechthoo EGMOND AAN Z1 Zo. 20en Zo. na Pinksteren sen te half 8, half 9 en 10 u pers, 6 uur Congregatie. In de week de H.H. kwart over 8. Di. van 38 uur biechthoo Wo. Allerheiligen te viere van 57 uur biechthooren, voor de overledenen. Vr. le Vr. der maand, 7 ui int. Genootschap, 7 uur Lof. Za. 7 uur Lof. CASTRICUM. Zo. 7 uur Vroegmis, 10 uu uur Cat., 2 uur oefeningen t der Derde Orde, daarna Cor Maria, 7 uur Lof. Ma. en Di. de H.H en half 9. Di. Vastendag. Wo. Allerheiligen. 7 uur Vr< Hoogmis, 2 uur Vespers, caar Vespers, 7 uur Lof met pred. Do. Allerzielen, te 6 uur, hi gez H. Mis voor alle gel. zit Maria-altaar de H.H. Missen te en half 9. Aan het Hoofdaltaar sen te 8 uur, half 9 en 9 u kruisweg om 7 uur voor de g» Vr. 6 uur bij de Eerw. Z| gez. H. Mis voor de leden 8 uur H. Mis, 7 uur Lof met Za. 7 u., 8 u. en half 9 uit c AKERSLOOT. Zo. half 8 voor de Parochie. Pieter Kerssens en Elisabeth Gat., half 3 Lof met Rozenhoedj Ma. kwart voor 8 voor Diri leden te Haarlem. Di, Vigilie, Vastendag, kwaï Mis voor Catharina Meijne, v biechthooren, H Ir A"erbeiligen te vieren Half 8 voor Nic. van den Darr ^an de Kamer, 10 uur voor Collecte voor de sieraden. Na Rozenhoedje. Van 1 uur tot h; hooren, half 3 Vespers van het 1 «er overledenen, lied 86. 'sA eielenlof met preek. Do. Allerzielen. Drie H.H. Mi Voor intentie van Z. H. den oor de overl. Weldoeners der H. Mis tot lafenis der gel. s e n.H. Missen uitreiking van aume. Na de H. Mis van 8 uur I s Avonds 7 uur Kruisweg voor c uur biechthooren. it f:.10 Vr. der maand, kwart H. Mis voor de leden van het n litanie met Acte van Toewij Aa. kwart voor 8 voor Jan «aartje Admiraal. Zo. half 8 voor de Parochie, Overl. fam. Theod. Kraakman. C os Kerk. UMMENL Zo. half 8 stille H. Mis, 10 ui kwart lover 1 Gat., 2 uur' Vesp» en gebeden, daarna H. Fam. a ,,l' J1111 Alg. Communie di Wo. half 8 stille H. Mis, 10 u our kruisweg tot lafenis der "0. kwart over 6 twee gel. I kan»?rogeZ' Refluiemj kwart 0 T k uUDr tW0e gel. H.H. Misse: c half 8 oef. v. eerherstel, - neMi?' UUr Lof ter eer0 v. oet litanie van toewijding. cat, naar gewoonte.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6