No. 132 Dinsdag1 14fNovember 1916. 10e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS: dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIËN: Paul de vagebond. ;r. K. middenstandscongresi. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. 90 ct. 125 ct. Per kwartaal franco huis. Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 3 ct. 5 ct. Van 15 regels50 ct Elke regel meer10 ct Reclames per regel25 ct Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. BIJ VOORBAAT Duidelijk, en onomwonden, heeft de President-Minister nu de verklaring afge legd, dat hij, noch één zijner ambtgenoo- ten, aanvrage om ontslag zal indienen, bijaldien de Grondwetsrevisie niet slagen mocht. „De Standaard" spreekt hier van een constitutioneel mirakel", waarmede wij 'volmondig instemmen. Uiteraard zijn er kleine, onbeduidende wijzigingen in de Grondwet van een land denkbaar, die geen beginsel raken. Zoo laat 't zich denken, dat militaire noodzake lijkheid een wijziging vorderde in het achtste hoofdstuk der Grondwet, zonder dat hierbij een overheerschend algemeen beginsel van Staatsbeleid in 't geding kwam. Van neer leggen der portefeuilles zou dan van zelf, bij niet-aanvaarding van het voorstel, geen sprake behoeven te zijn. Een verwerping met een tweederden kon dan de Constitu- tioneele positie van het Kabinet onaange tast laten. Van zoo iets echter is thans geen sprake. Het geldt toch bij deze Grondwetsrevi sie niets anders en niets minder dan de twee groote problemen, die eigenlijk sedert 1848 reeds, geheel de Nederlandsche poli tiek beheerscht hebben. Het is ten opzichte van deze beide hoofd problemen, het kiesrecht en het Lager on derwijs, dat het thans zittend Kabinet een principieele wijziging heeft aangedurfd, en zulks op een wijze en in een mate als dus ver geen enkel Kabinet het ondernam. Het nu hangende geding raakt de twee hoofdzuilen, waarop sinds meer dan een halve eeuw geheel het gebouw van ons Staatsbeleid heeft gerust. Laat men ons nu uit de constitutioneele historie, waar ook, één enkel voorbeeld geven van een gelijke houding door een constitutioneel kabinet bij zoo ernstig on dernemen aangenomen Het is er niet. Nieuwe heeren, nieuwe wetten doch deze heeren gaan zoodoende zélf de wetten maken, volgens welke zij 'politiek bestaan kunnen BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. DE „KONINGIN-REGENTES", Het WoLff-bureau seint, niet officieel, uit Berlijn: .Ter zake van het reedb verniel de opbrengen van de Nedierlandlsche mail boot „Koningin-Regentes", op weg van Vlissimgen naar Londen, vernemen wij nog: Dadelijk, nadat het schip aangehouden was, j werden ©en aantal zakken, die naar liet scheen poststukken bevatten, over boord ge worpen. Een daarvan werdl dioor.de beman ting van den onderzeeër opgevischt. Hij bevatte in hoofdlzaak: couranten voor het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen, Dertig voor den militairen dienst ge schikte onderdanen van vijandelijke staten, die aan boord van. het schip waren, werden gearresteerd, o, a. een Engelsch soldaat uit een Nederlandse!): interneeringskamp, dJiie 1 met verlof was, KOOiLRAPiEN en paardepeen. De Minister van Landbouw brengt ter kennis; dat met het oog op de heerschiende schaarsdhte aan veevoeder 'geen vergunning zal worden gegeven voor den uitvoer van koolrapen en paardepeen. Het is noodig, dat de geheele oogst dezer gewassen in het binnenland wordt verbruikt, daar in gfeen beval van uitvoer sprake kan zijn, („St.-Ct") FEUILLETON. Naar hef Engelsch van BIQWi BELLS. X „Toen vroeg ik haar niet meer, waar- keen," zeide Paul'. „Ik begreep wel, dat zij ging sterven, legde mijn hoofd bij het hare op het kussen en weende voor de eerste maal, nadat zij ziek was gewor- "fen; en Marie weende ook, en wijl waren alle zeer ongelukkig op dat bovenkamertje." „Arme kinderen," zeide die schouwburg directeur met eene stem, die verraadde, dat Nj a angedlaan was, „Na eene kleine pauze was Ik wat be iaard en ging hét beste broodl en vlees oh haten, dat ik vinden kan; en wildé haar laten eten, maar het hielp haar vol strekt niet; zij ging met die koorts heen, diese wereld1, én zeide nog: „Paul, mijn i°ngen, |k zal spoedig doadl zijn. Bieloof mij, ais ik niet meer bij u< ben, dat gij Voor de kleine Marie.zult zorgen; zij heeft °P de wereld niemand dan hare arme stervende moeder en u." „VCeKf een tooneel," riep Morrisson, >£hafepeare is er nog niets bij"' „Dat zal ik," zeide ik, „ik zal bij Marie Wijven als kalk en steen!" „Piauil1," ging voort, „gij zult haar niet laten stelen?" „Nooit," zeide i'k, „ik zal1 zoo goed voor zorgen; pis gij; d|at zal' ik." Hierover MELKPRIJZEN 1916/17. De Minister van. Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden, in vervolg op bet door ihemi in zijn schrijven aan ge meentebesturen van 28 September 1916 be paalde omtrent de melkprijzen in den win ter 1916/17, nader vast te stellen de maxi mum melkprijzen, opgenomen in de navol gende lijst: Productieprijs 91/3 ct. per LI en consum- tieprijs II1/2 ct, ,per IJ. voor Alkmaar, 91/2 en II1/2 ct, voor Bieemster, 9 en 11 ct. voor Blovenkarspel, 9 en ,11 ct. voor Uit geest ,91/2 en 11 ct. voor'Venhuizen, 8 en 10 ct. voor Westzaan, 9 en 11 ct. voor Wormer, 9 en 11 cf. voor Wprmerveer, 9 en .11 ct voor Zaandam en Zaandijk. MAIS .TEGEN ROGGE. De Minister van Landbouw maakt be kend; dat van Maandag 13 Nov» tot en met Zaterdag 18 Nov, a.s., de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan gemeentebe sturen te» worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den opgst 1916, bedraagt Voor alle soorten f285 per last van 2000 K.G. of 8.221/2 per 70 K-G., zoowél te Rotterdam als te Amsterdam te ontvan gen; („St-Ct.") VARKENSVLEESCH. 'De Minister van Landbouw heeft 't in art. 10 zijner beschikking van 25 April 1916, houdende regeling van den. uitvoer van varkensvleeschi, bedoelde gewichtspèr- oentage voor hét tijdvak van 13 November tot en jnet 2 December 1916 bepaald voor varkensvleesch zoowel pis voor worst op 100. De in art, 12 bedoelde af koopprijs zal gedurende de periode eindigende 2 Dec. a.s., bedragen HO ets. per K.G. FRUIT EN ZUIDVRUCHTEN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ban- ketbakkefs-Vereeniiging heeft een adres; ge richt aan den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid; waarin verzocht wordt dén uitvoer van fruit, in welken vorm ook, te laten ophouden. Het uitvoerverbod wordt gevraagd, om dat, naar het hoofdbestuur uit betrouw bare ibrofli gebleken is, deze uitvoer een der oorzaken is, waardoor de import 0.. a. van amandelen zeer bemoeilijkt wordt.1 Een enorme prijsstijging van den klei nen hier te lande aanwezigen voorraad ia hiervan het gevolg geweest, waardoor een ontelbaar aantal banketbakkers zeer -tworden benadeeld!. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Telkens en telkens weder doen zich nieuwe moeilijkheden voor bij de economi sche politiek. Thans zijn er zeer ernstige verwikke lingen over den invoer van versche en ge droogde zuidvruchten). Dp dit oogenblik wordt daarvoor door de N. O. T. geen enkel consent 'afgegeven.. Ja zelfs wat voor de betrokken handelaren, die kredie ten geopend hadden, veel erger is1 dé goederen, waarvan die consignatie 'aan de Ni. O. T. wel reeds was toegestaan, werden in Engeland gelost of zelfs, wanneer ze hier te lande reeds waren aangekomen, noodzaakte de Engelsche regeering de N. O, T. ze terug te zenden naar Engeland, om' ze daar voor het Prijzenhof te brengen» Het is rü. een overeenkomst tusschen de N. O» ,T. en de Engelsche regeering, dat de, booten worden doorgelaten; ook als Engeland een gedeelte van de lading wenscht aan te houden, De N.. O; T. ver bindt zich dan om) de goederen niet vrij te geven, of, wanneer dit verlangd wordt; naar Engeland .terug te zenden. Zoo is het ook gegaan 'met groote par tijen abrikozen, abrikozen-pulp., amandelen was. zij wel tevreden en wij waren alle wat .bedaarder. Het begon donkier te wor den en zij werdi hoe langer hoe bleeker m Marie was gaan slapen en hare moeder en ik zaten bij elkander, als Om het einde van haar leven af te wachten." „Hémelfluisterde Morrisson. „Ik word er zenuwachtig van. Ga voort, Paul." „Plotseling riep zij1 imij en nam mij bij de hand; „Paul!" zeide zij, „zeg het Onze Vader!" Ik wist niet wa/t zij bedoelde, jnaar bemerkte, dat zij door het venster naar eene ster wees. Gedurig riep ik: „Omze Vader, onze Vader/ onze Vader," zonder zelf te weten waar Hij was, en toen ik daarna paar haar keek, was zij dood," „Arme Paul," zeide Morrissan; hem zachtjes óp het hoofd! kloppende. „En toen?" „Welnu, zij werdl begraven natuurlijk door het armbestuur, zoo-als gij kunt begrij pen, en ik nam Marie met mijl, 'en sediert dien dag hébben wij' elkander niet ver laten)." „Drie jaren!" zeide Morrison bij zich zeiven, „Maar hoe zijt gij al dien tijd nog aan uw broodl gekomen?" „Eene oude vrouw, die mét appelen stond en in onze buurt woonde, gaf mij een bezem en ik begon mijn nieuw leven als straat veger en Marie ontving de centenen som tijds hadden wij nog al aardig wat." „Wel, wel!" riep mijnheer Morrison, „Ja, zoo is de wereld! Eenigen zijn geboren voor een Jagen standi, anderen zijn voor schouwburg-directeur, irn, dé wjieg gelegd. enz. Door onderhandelen slaagde de N.O.T. er nog wel eens in een partijtje vrij te krij gen, maar dat ging toch steeds stroever, Totdat de Engelsche regeering er een eind aan maakte en kortweg een. drietal booten aanhield en daar alle zuidvruchten uit haalde» De stoomvaartmaatschappijen bedanken er nu voor om' haar schepen ter wille van een gedeelte van de lading een kostbaren tijdi opgehouden te zien en weigeren voór- loopig zuidvruchten te vervoeren. Omtrent dé oorzaak van het optreden van Engeland .vernemen wij; dat van die zijde de eisch is gesteld; dat eerst de gren zen voor den uitvoer van het Nederlandsche fruit moeten worden gesloten. De Engel sche regeering betoogt eenvoudig, dat, wan neer de Nederlandsche fabrikanten jam of compote willen maken, zij daarvoor in de eerste plaats het Nederlamdischie fruit moe- tem gebruiken, Men wil niet, dat dit fruit wordt uitgevoerd en het tekort aangevuld met zuidvruchten. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft Enge land zich, bereid verklaard dm, wanneer die eisch wordt ingewilligd; den aanvoer van zuidvruchten weder toe te laten, Op dit oogenblik worden zelf® reeds onderhande- jlingen gevoerd over een geheel nieuwe re geling. Het behoeft echter zeker geen betoog, dat er hier zeer veel tegenstrijdige belan gen zijn, Men denfce alleen slechts am de N-edérlandsche oofttelers Laat ons hopen, dat men er irn zal sla gen een voor allen bevredigende oplossing te vinden, opdat ook deze nieuwe moei lijkheden weder opgelost worden („Hbld.") VERGOEDING WEGENS KOSTWIN- NERSSCHAP. Door den Minister van Oorlog is aap de burgemeesters het volgende schrijven gericht: Ten einde een gelijkmatige toepassing te verzekeren van hetgeen is bepaald in het hoofdstuk „Huwelijk jia de opkomst" ,van mijn brief van 25 Februari 1916 (aan de echtgenoote wordt over het algemeen geen vergoeding toegekend; zooi zijl vóór haar huwelijk samenwoonde met verwanten; die in haar ondiefhouid) voorzagen, en na baar huwelijk met die verwanten is- blijven sa menwonen), heb ik de eer u mede te deelen, dat het mijn bedoeling is, deze regeling als richtsnoer te nemen; niet al leen ten aanzien van huwelijken na 25 Februari 1916 gesloten; doch, ook met be trekking tot die; welke reeds vóór dezen datum zijn aangegaan. - Van deze regeling mag slechts in bijzon dere gevallen worden afgeweken, b.v. wan neer in de geldelijke of gezinsomstandig heden van de verwanten, met wie de echt genoote samenwoont, zoodanige ongunstige wending is gekomen, dat zij int het onder houd der vrouw niet meer of niet meer ten volle kunnen voorzien. U gelieve zich in den vervolge; voor zoo veel nooidig, naar het vorenstaande te ge dragen en de uitbetaling vam de vergoe dingen, weifke jn strijd) met deze regel mofliten zijn toegekend; te staken» DE „BATAVIER VI". Het Zaterdag van Rotterdam naar Lon den vertrokken stoomschip „Biatavier VI" is naar Zeebrugge opgebracht. EEN NEDERLANDER IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP. Bij Gennep zijn twee uit eeni Duitsch interneeringskamp ontvluchtte Monrtenegrijln- sche burgergevangenen over dé grens ge komen. Een hunner, die Vloeiend) Duitsch sprak, vertelde 01 m», dat zich in hetzelfde kamp een Nederlander van 75 jaar bevindt, die hem gesmeekt had' de Nederlandsche Eg» Dat is de Voorzienigheid; Paul, de Voor zienigheid' „Heeft dat iets. met het armbestuur te doem?" vroeg Paul met een verwonderd gelaat, „Hemel, neenantwoordde dé directeur haastig, niet wetende wat te zeggen. „Maar hoe ikwaamt gij er toe om Londen .te verlaten?" j „Wel, eens dat het zoo. vol rijtuigen was, 1 dat die jnenschen de straat niet kénden j óverkomen, «tonden een. heer en een® dame juist achter Marie te praten;" „En," zeide de dame, „nu de zomer komt, moeten wij er ook spoedig weder aan dénken om maar buiten te gaanMarie moest weten wat dat „buiten" was. Wij! gingen het 'dan aan de oudé appelvrouw vragen, die het ons vertelde. „Hoor eens," zeidie ik, „krijgen de menschen daar ook de koorts.?'-.' „Lieve hemel, ineen!" antwoordde zij. Hét was tijd oimi aait onze dagelijksche bezigheid te gaan, maar daar ik het niet kon ver dragen; dat Marie mij zou verlaten en zij mij miet wilde missen, besloten wij te zameai naar buiten te gaan. Ik gaf mijn bezem: aam de oude vrouw te bewaren en op zekeren dag vertrokken wij, en hier zijn wij nu. Hebben wij geld noodig dan zin gen wij en Marie danst; en wij krijgen altijd wat. Wij houden wel van buiten, maar als de winter komt, moeten wij naar ons vroeger werk en onze oude buurt in Londen teruggaan»" „Maar bedenk toch, Paul," zeidé dé direc teur, „is djat een geschikt leven voor een autoriteiten van zijn aanwezigheid aldaar in kennis te stellen, wat zij beloofd) had den te zullen doen. („N. R. Ct.") UITVOER VAN SPRUITEN. De Nederlandsche Bond van Aardappe len-, Groenten- en Fruithandelaren, heeft gisteren per telegram aan dén Minister van Landbouw, Nijverheid' en Handel verzocht dfin uitvoer van spruiten zoodanig te rege len, dat er voldoende voorraad van deze soort groenten voor het binnenland be schikbaar blijft tegen matiger prijs, dan thans het geval is. In het telegram wordlt er op gewezen, dat door de tegenwoordige hooge prijzen, dit artikel geheel buiten het bereik blijft van het overgroote deel der bevolking. KAAS-EXPORT. Door dé Rotterdamsche Vereenigmg van Kaas-exporteurs isi aan den Minister van Landbouw, Nijverheid én Handel het vol gende telegram verzonden: Ondergeteekende. Rotterdamsche Veree- niging van Kaas-exporteurs, in vergade ring bijeen Te Rotterdam op 13 November, In vereeniging met meerdere belangheb benden,, exporteurs piet-leden; vernomen hebbendé van de iin bewerking zijhd'e plannen om met Duitschland een overeenkomst te sluiten, waarbij eveneens- zal worden beschikt over dé vrije voor raden, gevormd bijl dé- exporteurs; nadat deze alle binnen- en buiteimlandsche ver plichtingen. aan het exportrecht verbonden, hebben nagekomen; meenen dat het niet juist kan zijn, dat over deze voorraden Buiten de houders cim kan worden beschikt; dringen er bij Uwe Excellentie op aan, stappen te willen nemen, d'at zulks niet 'kan plaats hebben. VEREENVOUDIGDE SCHRIJFTAAL. Aan den Minister van Binnenlandsche Za ken zond) het bestuur der Vereeniging van cud-teerlingen der Openbare Handelsschool „Hou' en Trouw" te Amsterdam een adres, waarin het bestuur zegt, dat de Vereeniging van oordteel is, dat de toepassing van de spelling van De Vries en -Te Winkel groote bezwaren oplevert bijl het onderwijs1 en in dé practijk van den handeldat de Ver eeniging meent, dat het onderwijs en de handel zeer gebaat zouden zijn door de invoering eener vereenvoudigde Naderlaiid- schie schrijftaal en daarom verzoekt het daarheen te willen leiden, dat door de Re geering stappen worden gedaan om tot de invoering eener vereenvoudigde Nederland sche schrijftaal te geraken» Inzake -de hangende plannen, voor een te houden R. K. Middenstandscongres kan het „Centrum" mededeelen, dat dit congres liet volgend jaar te Utrecht zal worden gehou den» Het congres- zal twee d'agen duren. VALSCHE ZILVERBONS. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat vals-che zilverbonisi van f 2.50, waarop dé handteekening Ant van Gijn voorkomt, in omloop zijn. De bons dragen als serie L U en als nummer 09978. Het verschil met de echte bons is te onderscheiden aan het volgende: lo. Het watermerk 'staat te veel naar rechts en is iets kleiner. 2q. Rand en letters zijn grof. 3o. De blauwe ondergrond wijkt af in teekening. 5o. De valsche bons kunnen gemakke lijk onderscheiden worden door de glad heid van Jrg.t papier. 60. De letters en cijfers, in het bij zonder de serieletters en de letters; van het onderschrift, houdende de strafbepa lingen, zijn ietwat gevlékt. 7a. Het geheel maakt een minder scher- meisje zoo-als zij is Londen- is eene slechte stad ,voor zulk een lief, schoon 'kind als Marie; Leer Jie-ver een fatsoenlijk hand werk. Zij kan toch haar geheele teven lang niet straatvegen; Gij1 beloafd'et hare moeder zorg voor haar te dragen; Hier bij' ons zal zijivcilig zijn maar in Londen niet." Dé jongen keek op, 'met een traan in het oog en wendde zich haastig naar de plaats, waar Marie nog. altijd stond, geheel ver diept in het bewonderen van d'a theater- bagage» „Zij zijn gereed om te vertrekken," zeide hij', naar den wagen Wijzendé, waar de vrou wen •nged'uldig zaten te wachten. i,,Kom een eind met ons- mede en dienk er nog eens over," zei die mijnheer Morrison, gelulklkiig, dat hij op dat idee kwam. Paul knikte toestemmend en- volgdé den directeur langzaam naar den wagen. Vijif minuten later ratelde de wagen vroo» lijik dóór de kleine stad; Paul en Marie zaten naast dén voerman, die niemand andiers was dam de „Zwarte Zeeroover", jn zijne gladlde, 'kale jas. De jongen had zijne armen liefkozend om haar heen ge slagen en zijne oogen met eene treurige uitdrukking op haar- schoon gelaat geves tigd. De kleine Marie schaterde het uit van blijdschap, verrukt als zij was over haar eersten rit. Een u,ur later ging de wagen langzaam voort over een breedien weg, die aan beide zjjdén met bootnen beplant was en dbor pen indruk en vertoond een blauwere kleur dan de echte bon. DE NIEUWE DUITSCHE GEZANT» H. M. ,de Koningin heeft gisterenmid dag ten ,12 uur ten Paleize ontvangen Dr. Rosen, met den titel van Keizerlijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister belast piet de waarneming van het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage, ter overhandiging van een eigeuhandigen in- kidingsbrief van Z. M» den Duitscheni Kei zer. GROOTE SOCIALE OURSUS) VOOR VOORMANNEN UIT DE R. K. VAK BEWEGING, Van 1116 peeerober a»s- vyordt in het Centraal Bureau voor de KL S» A. te Lei den gegeven de derde week van den grooten Socialen Cursus van vier wéken-, in overleg met het R. K. Vakbureau, ge geven voor de Voormannen uit de R. K. Vakbeweging» In déze derde week wordt als algemeen onderwerp behandeld: De Sociale Wet geving» Achtereenvolgens worden voor drachten gehouden over deze onderwer pen: De Katholieke Kerk en de Sociale Kwestie. De Staat en het Arbeiders vraagstuk. De Wet. op het Arbeids contract. Taktiek en leiding in: de Vak beweging. Arbeidswet, Veiligheidswet. Woningwet, Gezondheidswet. En in da middaguren: De Paus. Kapitaal en Kapitalisme; Interest en .Woeker. Des avonds oefeningen over het 's morgens behandelde onderwerp» De deelnemers verbinden zich alle voor drachten bij te wonen. DE STORMVLOED VAN 13-14 JANUARI 1916! Het is' gebruikelijk, dat door het Depar tement van Waterstaat een- verslag wordt uitgegeven omtrent buitengewone storm vloeden op onze kusten» Bij het Afdeelings- omd'erzoek der Tweede Kamer van de Wa- terstaatsbegrooting voor 1917 werd in ver band daarmede, bljjkens het Voorloopig- Verslag, gevraagd; of ter zake van de stormvloeden van 13—14 Januari j,.l. spoe dig zoodanig verslag zal verschijnen. Door verscheidene leden werd opgemerkt, dat al hebben de Staten-Generaal geen oor deel uit te spreken over het eventueel gebrek aan zorg van dé zijde van de Staten van Noordbolland, hetwelk wellicht mede oorzaak is geweest van d[e in die provincie ondervonden rampen, boven de bevoegd heden; welke de Grondwet aan de provin- kiale besturen ten opzichte van dé water schappen toekent, .staat heit grondwettelijk oppertoezicht der Kroon. Men betwijfelde, of dit oppertoezicht naar behooren werd uitgeoefend; Der Reg-eering kan niet onbe kend zijn gebleven, dat de dijk bij Broek in Waterland jn slechten staat verkeerde. Dit was feeds aangetoond in het in 1895 uitgegeven werk, getiteld1: „Profillen der provincie Noordholland", van den toenma- ligen Commissaris der Koningin in dlie pro vincie, jhr. mr. Schorer, bladiz. 57,. Men wees verder op een in de „Nieuwe Rotter damsche Courant" van 19 Januari j.l. op genomen bericht betreffende een bezoek van H. M» de Koningin aan den Anna Paulowna- polder, waarbij bleek; dat de sluis tusschen de Zijpe en dien polder sinds jaren niet dicht was geweest en niet gesloten kon worden, toen dit wegens de overstrooining noodig was. Gevraagd werd, of de Regee ring nimmer de aandacht van het gewes telijk bestuur op den slechten toestand van verschillende waterkeeringen gevestigd heeft» InsteEing van dijkleggers heeft bij stormvloeden als waarvan bier sprake is, gèen nut. De oplossing moet gevonden wor den in het geven van voorschriften omtrent dé afmetingen der dijken. In het water- sssssssa prachtige korenvelden Jiep. Eindelijk maaikte men halt bij een drie sprong. De dames stegen uit en begonnen, nu voor eigen genoegen, met de heeren vroolijk te dansen, Oök Marie en Paul kwamen van hunne hooge zitplaats. De eerste scheen er be hagen in te scheppen met het arme paard een gesprek te houden, de andere voegde zich weder bij den schouwburg-directeur. „Ik heb nog eens over de zaak nage dacht," zeide hij plotseling zonder eene vraag van Morrison af te wachten, „en i'k heb besloten» dat gij de kleine Marie kunt 'krijgen," „Dat meent gij toch niet?" zeide de andére verrukt. „Zeker meen jk het; maar gij moet bij beloven, dat gij zeer goedl voor haar zult wezen» Zij zal niemaudl andérs meer hebben oim voor" haar te zorgen, als ik weg ben." „Wat, 'gaat gij dan niét mede?" zieide Morrison als olm hem nog over te halen» „Ik zeg u, Paul, ik ben odk op u gesteld eui als gij bij ons blijft, zal ik u zoo goed behandelen als het mij maar mogelijk is."- „Neen, ik ga naar Londen terug," zeide dé jongen treurig. „Voordat wij vertrokken om naar buiten te gaan, leende Bet, zoo heet de oude appelvrouw, mij' vijf shillim- gen; en ik beloofde haar ze terug te zul len géven»" I 1 f -1 T I 1 II i II 1 i (Wordlt vervolgdj,) L f*) LiJaBti LOU-IjêÜ MLI.iïiJ j I Dgjjj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1