Sigarenmaoazija Fa. Egb. algemeene beschouwingen. „tooineelgids V( tanten." De heer v, d Bosch zou het dian uit drukkelijk willen vastgesteld, dat de n.en- schen f 0.50 extra ontvangen voor gemis aan cokes. V oor z. wil de f0.50 bijl het loon voe gen, om daarvan later te doen profiteeren bij bet pensioen. De heer Leesberg wensdht vastge steld!, dat de f0.50 wordlen gegeven, om dat het werk aan die gasfabriek zwaarder is dan in andere takken van dienst. (Besloten wordt daarna zonder hoofdei, stemming om den werklieden f0.50 te geven voor gemis aan emolumenten. De heer Verkerk zegt daarna» dat hij zich nu niet langer zal verzetten tegen die salarisver hoog ing van den directeur» Zonder hoofdelijke stemming wordt daar na het voorstel van Bj. en W., wat be treft de salarisverhooging van den directeur, aangenomen»' Da heer Leesberg wijist op het ver schil in salaris tussdhen len en 2en klerk. Dit verschil was vroeger f200.wordt nu f300.—- Spr. stelt voor den 2em klerk f 100.meer te geven. Vaorz. zegt, d'at dit verschil ligt in den aard der werkzaamheden. De le klerk moet den boekhouder kunnen vervangen. 'De heer De Wlit wil het salaris f50.— hooger stellen. De heer Leesberg kan hiermede ac- coord gaan, nu hij bemerkt, dat de meer derheid van den Raad toch niet voor f 100 zal zijn. Voorz. merkt op, dat vroeger de sa larissen te laag waren. Die salarissen wor den nu herzien en op pijl gebracht. Nu mag men niet rekenen naar de yerscm'Uen. Is het billijk het salaris van den 2en klerk, die feitelijk is meteropnemer en geldopha- ler, te behandelen in vergelijking met dat van dten len klerk? Het voorstel-De Wit, om het salaris f50 hooger te stellen, wordt daarna verworpen met 68 stemmen. Voor stemden de heeren: Leesberg, Biafc, Melenbrink, v. dl Bosch, Verkerk, De iWft; tegen de heeren: Stoel, Cloeck, -Llubbe, Thomsen, Den Boesterd, Leguit, De Lange en Zaadhoordijk. De heer Stoel vraagt of de gemeente zelf geen ammoniak kam maken? Voorz. zegt, dat er op 't oogenblik een zeer gunstig contract met Leiden afge sloten is. Dit contract is heet vrij'. In het plan der nieuwe fabriek is wel een ammo- niakfabriek, begrepen, doch, als de gas fabriek in werknig is gesteld, kan het best zijn, dat de benoodigde machines er uit het buitenland nog niet zijn. De heer Verkerk zal, al is het nu 'geen 3 uur, nog even iets zeggen over de retributie. Met het oog op de buiten gewone omstandigheden wensoht spr. daar op niet verde rin te gaaia Spr. vraagt naar dé resultaten van het heffen van meter- huur? Voorz. antwoordt, dlalt hijl den direc teur heeft opgedragen hem de cijfers daar van mede te deelen. In Dec is een m-odë- deeling daaromtrent van B. en W. aan den Raad te verwachten. f iBÏEGROOTING VAN HET BURGER WEESHUIS. De heer Cloeck maakt de opmerking, dat die vergoeding van f 100.— per jaar aan de instelling voor de voeding van 3 kinderen te laag mag heefent. Daarna wordt de begrooting zonder hoof delijke stemming goedgekeurd, evenals de begrooting van het Bturgerlijk Armbestuur, die der Stadsapotheek, die van het Stads ziekenhuis en de Suppl. begrootitng van het Burgerlij) Armbestuur, dienst 1916. De heer Cloeck maakt de opmerking, dat de toestand ondier de bevolking niet slechter is dan verleden jaar. In 1915 wa ren er 300 gezinnen, die door het Comité eten ontvingen van de restanten-soldaiten- kost, in 1916 waren er 80, waarvan dan nog 40, die er feitelijk niet voor in. aan merking kamen. En, als 't Zondag is, houdt men veel over. Alleen op Maandag, iriet soepkost, zijn er veel liefhebbers. Mr. Leesberg zegt, in tegenstelling met den spreker, op grond der ondervin ding door hem opgedaan als lid van het Kath. Armbestuur, dat dit jaar de behoefte niet minder is dan verleden jaar. De heer v. dl Bosch meent, dat, wat de heer Cloeck aanvoert, geen maatstaf is van de behoefte, die er geleden w rdt. Spr. beaamt ten volle, wait Mr. Leesberg zooeven zeide betreffende de .ervaring, op gedaan door het Kath. Armbestuur. Hierna wordt deze SuippL begrooting goedgekeurd1. Voofz. stelt voor om, nu het circa 5 uur geworden is, met de behandeling der gemeente-begrooting van avond om 8 uur te beginnen, waarna de vergadering wordt gesloten. A'vondverg adering» Woensdag 29 November. Afwezig de heeren: Udo, Ringers en Lurting. Na heropening der vergadering wordt overgegaan tot de behandeling der ge- meente-begTOoting. De heer v. dl Bosch opent de rlge- tneene beschouwingen» Bij de behandeling diezer begrooting in. de secties neeft spr. zooveel mogelijk zich onthouden van. alge- meene beschouwingen» Spr. wil thans zeg gen, dat het lid der 2e sectie, dut den wensch uitsprak, dat er een wethouder Van financiën zou worden benoemd', de heer UdO is, die thans niet aanwezig is; daarom wil spr. dien wensch hier uitspre ken en onderstrepen. Spr. hoopte, dat de Raad in den heer Thomsem dien man zou hebben gevonden. Spr. dringt evenals verleden jaar op eene verdeelmg der werk zaamheden in het college vau B. en W. aan» De laatste weken hebben hem m de overtuiging gesterkt, dat dit £n net belang zal zijn der gemeente, voorat in deze om standigheden, waar zooveel wordt verlangd van het college van BI en W, Spr. me moreert de wijze van behandeling van ver schillende zaken, waaroij; spr. ol-eek, ctat de de W, dekte en die \Vj de B., maar die Raad ni/mmer iemand verantwoordelijk kon noch moent stellen. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat de entree tot de statu heel wat fraaier was gemeestdan thans, wanneer Alkmaar liadi gehad een Wethouder van Publieke W|erken, Meerdere zaken, die spr, opsomt, hebben hem tot de overtuiging gebracht, dat een Wethou der van P, »Wk noodig is in deze ge meente. .Was er een Wiethouder van P, O, geweest, dan hadden we in meerdere ge vallen dien wethouder ter verantwoording kunnen roepen. Tot wien moeten wij! ons thans richten?. Tot K. en W»? Dat gaat moeilijk. .Want een minderheid kan men niet aanspreken wegens besluiten van een meerderheid, waar zicti de minderheid bij- moet neerleggen. Een .Wethouder voor de bedrijven is eveneens noodzakelijk, .Ware deze er ge weest, dan was nooit een stuk bolwerk opgeofferd om de gasfabriek uit te brei den, maar men had ze intijds buiten de stad gezet. Als het getij verloopt, rroet men de bakens verzetten, laten wij, nu het getij aan 't veriaopen is, dian ook de bakens verzetten» Spr» uit evenals het vorige iaar den wenscli, dat hier een verordening op de bioscopen komt» Op de laatstgehouden Kath. dag in het Bisdom Haarlem is deze zaak ter sprake gekomen en gebleken, aat in tal van gemeenten- in Nederland eene der gelijke verordening al reeds bestaat. Bij die gelegenheid is door iemand1 uit Amster dam, die het kan weten, medegedeeld, dat van de 1200 films 40 percent absoluut moesten worden afgekeurd, Zoo is het ook in Den Haag, En zou het hier minder zijn Wanneer in .eene advertentie, zooals spr. onlangs Jas, wordt gezegdi, dat een film absoluut niet zedekwëtsend is' eni dit be weren voor reclame dienst moet do-en, dan is dit het beste bewijs, dat er vele zede- kwetsende films worden vertoond. Spr, pleit dus evenals verleden jaar voor eene verordening op die bioscopen. Een andere vraag! is deze: .Waar blijft toch de instelling, eener Commissie van Adtvies voor dien Bouw?. Spr, weet niet, waarom het besluit eener raadsvergadering van verleden jaar, nog steeds niet is uitgevoerd. Nog e en andere grief heeft spr., die ern stiger is, Spr, is 22 jaar lid van den Raad- en hij meent, dat heft zoo zachtjes aan tijd wordt zijn zetel voor een ander in te ruim- men; hij heeft dien grief meermalen her haald en hij zegt het weer: er wordt den raadsleden te weinig tijd gegeven om de voorstellen van Bi en .W, behoorlijk te verwerken. Verleden jaar werd de gemeente-begroo ting behandeld ibegin December, .Was er geen voldoende reden om er nu vroeger bij te zijn?. Spr, wijst op het feit, dat de raadsleden in 3 dagen het Algemeen Sectie-Rapport over de gemeente-begrooting en de Memo rie van Antwoord moesten- oestudee- ren». H-et is absoluut ondoenlijk, om zulk een -belangrijk stuk in 3 dagen tijdis behoorlijk na te gaan De heer .Ver kerk heeft in eene vorige raadszitting ge wezen op de overhaastige beiiaudeluig der verordening op het distributiebedrijf. Spr. herinnert aan dergelijke gevallen, die zich vroeger hebben voorgedaan. Spr. herinnert voorts aan een gezegde van Mr, Cohen Stuart a-ls raadslid: „lk en W(. hebben 3 a 4 maanden tijds gehad om die zaaik te bekijken en wij zouden er niet meer daro 3 a 4 dagen voor noo dig hebben?" In principe is spr. het met Mr. Sluis eens, dat goed lbo uwen en mooi- bouwen nog niet behoeft te zijn duur bouwen» Spr. is het echter niet eens met Mr. Sluis, wanneer deze het heeft over het verbou,- men van het Raadhuis. Als spr. ziet, dat een dorp als Heemstede een 64.000 gulden uitgeeft voor een raadhuis, of een stad als Zwolle f 300.000 uitgeeft voor een raad huis, dan ds z.i. Alkmaar niet te duur uit geweest. Wat spr. hier gezegd heeft, is liet resul taat van een gewetensonderzoek en een ge wetensonderzoek voert tot goede voorne mens» Laten wij met elkander zoeken, het betere te vindén. Laten wij vertrouwen in elkander stelten en elkander steunen. Tenslotte verklaart spr., dait, hetgeen hij h-ie rheeft gezegd^ hij go-ed! heeft bedoeld, zondier demand te kwetsen of onaangenaam te zijn, .Voorz., -dien heer v. dl Bosch beant woordende, zegt, dat, uitgenomen ondierwijs en financiën, aan het hoofd van iederen dliens-t een wethouder staat Wat onderwijs betreft, Bl en Wi- achten dit niet noodig. Wat financiën betreft, die fout, die in de gemeentëbegrooting gemaakt is, zou waar schijnlijk ook gemaa kt zijn, al ware er een wiethouder van financiën geweest, W-ij zijn hier nog. niet in -een gemeente als Amsterdam, waar het wethouderschap den geheeien nienscfo eischt; hier kunnen •We met iemand' als wethouder toe, die het wethouderschap bij1" zijn eigen zaak kan Waarnemen. Wat de verordening; op de oioscopen betreft, spr. heeft het daar over dezen mor gen nog gehad met Mr. Leesberg, die eveneens de tnoeïlijkh* iid daarvan inzag. Verdler heeft hét B. en W- -aan tijd ont broken. B, en W. zullen rekt ïnftig houden met de wenschen van den Raad en hopen, dat voortaan den Raad' de verschillende voorstellen vroeger zuil» en bereiken. Wat de uitbreiding dier gasfabriek be treft, in dë betrekkelijke bijdrage staat uit drukkelijk, dat de maatr egel voor tijdelijk moest worden genomen, om over een 10-tal jaren den nieuwe fabri ek te bouwen» De bedoelde uitbreidii ig (betrof de in richting eener waterstof gasfabriek, waar van later de machines kun men worden over gebracht naar de nieiywe fabriek. MIENT 12. Het aangewezen adres voor FIJNE SISAREN ln alle verpakkingen. Wat dien gashouder betreft, daar heb ben wij nu dichtbij h-et administratiege bouw, dat wat bouw betreft, gerust daar mag staan. Maar wie had deze tijdsomstandigheden verwacht, waardoor de bouw der nieuwe fabriek zooveel duurder wordt? Het nieuwe systeem voor de bruggen dankt de Raad aan den heer Pot. Nadat het zonden register ons door den heer v. dl Bosch is opengelegd', krijgen wij eenigen steun wat betreft de zuinig heid1 bij het bouwen. Uitvoerig zet spr. uiteen, dat de school aan de Snaarmanslaan niet duurder is dan noodig is en dat het Administratiegebouw, wat inrichting betreft, voortreffelijk is. De hr. v, d. Bosch repliceert en zegt, dat hij indertijd er sterk op heeft aange drongen om de gasfabriek te verplaatsen. Spr overtuiging was toen, dat die fabriek uit de stad moest, omdat zij daar ligt als een vuile vlek in de gemeente. Elk oogen blik zoo zeide hij toen dat ze langer in de stad is, is nadeelig voor de gemeente. Nu wordt het een strop voor de gemeente. Wanneer men vroeger had gebouwd, had ook de omliggende gemeenten van gas kunnen voorzien. De Voorz. ziet af van dupliek, omdat er nu al een vijl kwartier met den hr. v. d. Bosch is heengegaan. De hr. Cloeck zal een voorstel van den hr. v. d. Bosch steunen, wanneer deze voor stelt, dat B. en W., als in Groningen ge bruikelijk is, den raadsleden op eene ver gadering de bijlagen voor eene volgende ter hand te stellen. Spr. zal dit jaar niets zeggen omtrent de werkzaamheden van B. en W., waar hij weet, dat de Minister van Landbouw in September niet minder dan 16 circulaires aan de burgemeesters zond en in October niet minder dan 21. En dan de andere ministers nog! Spr. dringt aan op plannen betreffende den doorbraak. Hij vraagt, waarom het Burg. Armbestuur nog niet de noodige samenwerking met den Armenraad toont? Evenals de heer vj d. B. dringt spr. er op aan, dat het college van B. en W. zijn werkzaamheden verdeelt. Dit is gebleken noodig te zijn, toen de hr. de Wit zich aandiende als Weth. van P. W., de heer Lubbe als hoofd van het distributie-bedrijf. Spr. meent, dat de heër Thomsen toch wel als weth. van onderwijs en van finan cien kan optreden. Met genoegen, wethouders, zegt spr., f 2000 per jaar, als ge dah maar een paar uur per dag te spreken zijt voor een be paalden dienst of een bepaald bedrijf. Spr. wijst er op, dat, ondanks deze tijden, ver schillende uitgaven zijn gevoteerd. Spr. acht het echter noodig dat bovendien dit jaar een der openbare scholen wordt ver bouwd, dat de gemeente aan den bouw voor een nieuw ziekenhuis begint enz. Verschillende posten zijn op de begroo ting pro memorie uitgetrokken, dat moest evenwel niet het geval zijn. Spr. zal een motie indienen om B. en W. uit te noodigen over te gaan tot den bouw van woningen beneden f3.per week en van woningen voor groote ge zinnen, waar grootë behoefte aan is. De hr, de Wit beantwoordt den hr, Cloeck wat betreft de plannen van den verbindingsweg. Eene commissie is er in dertijd benoemd om de plannen yan den hr. Leguit e.a. te onderzoeken. Deze com missie bestaat uit leden van Heemschut en van de Ned. Vereen, t. b. d. Houwkunst. Van deze commissie is nu dezer dagen pas bericht ingekomen, dat het rapport weldra kan wórden tegemoetgezien. (Zie vervolg Hoofdblad.) RLAATSELIJK NIEUWS. AKERSLOOT» Maandagavond vergaderde ten huize van den heer Chr Kuijtwaard, de afdeeling Akersloot van de Ijsbond „Hollands Noor derkwartier". De Voorz., de heer J. van 't Hof Sr. sprak een kort woord van welkom tot de talrijke (10) aanwezigen. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en goedgekeurd. Uit de rekening van den Penningmeester bleken de ontvangsten f 312,21, de uitgaven f19,25 en het batig saldo dus f292,966 te bedragen. Rekeningen en bescheiden wer den door de Heeren Blokker en Rijmberg nagezien en in orde bevonden, zoodat de Penningmeester onder dankzegging voor zijn beheer kon gedechargeerd worden. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden P. Kraakman Vice-Voorz. en J. Boschman Secretaris. Dfi heer G. Rijm- berg weid tot Vice-Voorz. gekozen en de heer J. Boschman herkozen. De Voorz. deelde nu mede, dat hij als Voorzitter der afdeeling bedankte, waarna de heer P. Blankendaal tot Voorzitter en de heer G. Wezel tot commissaris werd gekozen. De heer G. Rijmberg door de afdeeling afgevaardigd naar de Algemeene Bondsver gadering, te Schagen gehouden, gaf van het daar behandelde een goed gestyleerd verslag. De beschrijvingsbrief voor de te Anna Paulowna te houden vergadering bood weinig stof tot gedachten wisseling. Tot afgevaardigden naar deze vergadering wer den de Heeren A. Groot en G. Rijmberg benoemd, hunne vergoeding op f5 gesteld en hun tevens een vrij mandaat verleend. Bij de rondvraag wenschte de heer Nederveen, dat de arbeiders, die bij ijsge- legenheid voor de club werkzaam zijn, voortaan een hooger loon dan 12 ct. per uur zouden ontvangen. Pit voorstel vond bijval en dientengevolge wondt voor de toekomst het uurloon op 16 cent bepaald. Dezelfde voorsteller zag gaarne dat de afgetreden Voorzitter als blijk van waar deering voor zijn bewezen diensten tot Eere-Voorzitter werd benoemd, welk voor stel met applaus werd begroet en aange nomen. Polderverkiezing. Tot Heemraad van het Waterschap de „Starnmeer" en „Kamerhop" is benoemd de heer J. Peek, in plaats van den heer P. Groot Jz. die tot Dijkgraaf werd benoemd. BIERGEN» Dinsdagavond gaf de R. K, Zang- en Tooneelvereeniging „St. Jan" in het Ver- eenigingsgebouw alhier eene uitvoering. Het programma bevatte „Lofzang" van Bernh. Klein; „Avondlied" van A. André; „Het Vaderland" van Herman Bender en „Soldaten Afscheidslied" van J. Stern. Op- geyoerd werden „Door liefde getrokken", oorspronkelijk drama in 3 bedrijven, door Willem Verpalen en „De Brandkast", oor- spr. blijspel in drie bedrijven door Lings B.A.L. De zangers hebben zich op waardige wijze van hun taak gekweten. De nummers werden met groote aandacht aangehoord. Niet minder voldeden de tooneelisten. Er werd mooi spel te genieten gegeven. Een daverend en welverdiend applaus viel den uitvoerders ten deel. Woensdagavond wordt deze uitvoering herhaald. „St. Jan" heeft ons wederom een avond van rein genot doen smaken. De gedeeltelijke rioleering dezer ge meente is in wording. Bij den aanleg wordt veel gemak ondervonden van de electrfci- teit, aangezien het grondwater electrisch wordt afgevoerd. SCHAGEN. Herkozen is tot poldermeester van den Schrinkkraagpolder de heer G. Beers, alhier. ASSEN DELF.T. Raadsvergadering. In de raads zitting van Maandag waren aanwezig 10 leden; afwezig C. Yz. Klein. Opening door den Voorzitter. 1. Ingekomen stukken; a. Van Ged. Staten begeleidende de goedkeuring sup- pletoire begrooting van den dienst 1916; b. Van de Commissie van Duin en Bosch houdende mededeeling, dat wegens verple ging van behoeftige lijders over het 3e kwartaal 1916 is verschuldigd een bedrag van f140,12; c. Van Meer en Berg een declaratie ad f67.50 ten behoeve van den verpleegden krankzinnige C. Mijnen over het 3e kwartaal 1916; d. van den minister van Financien dat bij Koninklijk besluit aan J. Kwantes, eervol ontslagen gemeente ontvanger een pensioen is toegekend van f350; e. Van den eervol ontslagen nacht wacht G. Koomen een dankbetuiging voor de verleende bijslag op zijn pensioen; t. van den heer G. S. Kroon, inhoudende een dankbetuiging voor de verbetering van financieelen toestand; g. van den gemeente veldwachter een dankbetuiging voor zijn duurte-toeslag. Bij deze dankbetuiging was ingesloten een rekening ad f36 voor her stellingen aan zijn rijwiel, dat in gemeente dienst wordt gebruikt met een verzoek, die rekening voor hem te betalen. Overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt besloten op dat verzoek gunstig te beschik ken h. Van Jongejans e.a. houdende ver zoek om op den militairenweg een straat lantaarn te plaatsen. Dit verzoek wordt van prae-advies gesteld in handen van B. en W.i. Van den inspecteur der Poste rijen en Telegrafie, waarbij wordt bericht dat het verzoek om overbrenging van het hulptelegraafkantoor naar de woning van den heer Aafjes en de aanwijzing va,n Aafjes als kantoorhouder is overgebracht bij den heer Directeur-Generaal der Poste rijen enz, 2. Stellen B. en W. voor om aan S. Gz. Kroon eervol ontslag te verleenen ingaande 1 Januari 19x7 als kantoorhouder en met ingang op dienzelfden datum te benoemen in deze functie den heer Jb. Aafjes Jz. Overeenkomstig dit voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. In verband hiermede werd het salaris voor den kan toorhouder alsmede de pensioengrondslag vastgesteld op f 250. 3. Wordt de gemeente-pensioengrond slag van den ambtenaar S. G. Kroon voor- loopig vastgesteld op fx150 4. Werden voorgebracht de reclamen tegen hun aanslagen in den H. O. van C. Frank en Aldert Noe. Overeenkomstig het advies van de Commissie voor den H. O. werden de bedragen vastgesteld respectievelijk op f37.10, naar een inko men van f r8oo en op f 12,18 naar een inkomen van f 1050. 5. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd een verordening, bestaande uit 2 artikelen, betreffende de bestrijding van drankmisbruik op de dagen van demobili satie. 6. Vragen B. en W. machtiging om, naarmate de behoefte daaraan blijkt, voor den dienst van 1917 te mogen aangaan een kasleening tot een bedrag van ten hoogste 110,000. Met algemeene stemmen wordt de machtiging verleend en tevens vastge steld dat het geld geleend zal worden tegen een rente van ten hoogste één procent boven het promesse-disconto der Nederl. Bank. 7. Worden benoemd tot leden van een commissie van bijstand voor het opmaken van kohier van den H. Omslag voor den dienst van 1917 de navolgende heeren: E. Boon Gz. J. Bos, G. IJff Gz. en M. Sikkes. De benoemden ter vergadering aan wezig verklaarden hun benoeming te aan vaarden. De heer E. Boon maakte van deze gelegenheid gebruik om te wijzen op de domme gewoonte van zeer veel inge zeten om te fulmineeren op enkete leden der Commissie van den H. O., wanneer I die ingezetenen naar hun zin te hoog zjj,, aangeslagen. In zoo'n geval gaat het niet aan af te geven op die commissie-leden die volgens eer, plicht en geweten hun moeilijk werk doen; men moet zijn bezwaren bij den Raad indienen. Zeer juist 1 8. Werd op voorstel van B. en W, he. sloten om in de vorige vergadering aaD J. de Wit toegekende duurte-toeslag nj;(; nader vast te stellen van f23 op f50. F.en succes van het raadslid Aafjes, die in de vorige vergadering reeds een lans brak voor dergelijk voorstel. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. UITGEEST. Overplaatsing. De heer H. Hoef. nagel, stationschef alhier, wordt met gang van' 1 Januari ais» als zoodanig over. geplaatst naar Weesp. HEER-HUGOWAARD. Dinsdag l»l. geraakte de dochter van de wed. B, alhier te water en verdrop Zij was lijdende aan' toevallen. BURGERLIJKE STAND. PURMERENDi .Van 20—27 Nov. Geboren: Willem Nieolaas, z» v. Willem Nicolaas Glarvdorf en WiLlemina Groothuis Hendrika Maria, d. v- Johannes Nooij en Wilhelmina Cobelens. Maria Cat,ia- rina, dl v. Jacob Lewis en Anna de Wit, Ondertrouwd: Leonardius Josephus van dien Berg en Adriaantje de Boer. Overleden: Maartje Potgi-esser, 52 jaar, ogehuwd. SCHAGEN. Van 17—24 Nov. Geboren: Dirk Jan, z. v. Jan Huisman en Anna Rotgans. KERKNIEUWS. Dinsdagavond is de Weleerrw. heer J. M. Goes, rector van het Stt. Jacoba-Godih:,-» te Haarlem., van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Z.Eextw. is lijdende aan een hartkwaal en heeft hevige he- naurwdheden. "KUNST. NIEUWE UITGAVEN. „HET SIGNAAL" - Piet van Wijngaerdt over die nieuwe stroo- meng in de hedejudlaagsciie schil dierkunst verlucht met 35 re- productieën. Uitgave Paul Brand, Bussum. De titel van dit werk doiet in 't eerst misschien een ibeetje vréémd aan:,,,, het sign aal, i,»? De dichterlijke beteekenis wordt echter spoediig duidelijk, wanneer men op de eer ste pagina de woorden van den beroemden modernen kunstenaar Le Tauconnier gelezen heeft: ,,L' homme qui va par le monde volt OU ne voiit pas. P.our l'homme rare qui voit, ia nature a généreusem-ent placé dies signaux, Au ciel, Signaux des Astres phares sur tem, Signaux des roahers des airbres et des eaux qui cristalli-sent en gestes essantieks toute une vie planétaire. Les petites herbes fonit ausis des signer. Pour 1' homme qui voit 1' homane a son tour a placé des signaux. Phares, disques, fussées, cloches tour les appels nous parlenit etn grands évo- cateurs de 1' effort humain sous ser faces multiples de violence on de calme. Heuraser oeleis qui comprent un sig nal," Ons dunkt, dat thairns de tirtel genoeg zaam verklaard is en meteen /beseffen iwij, welk een precieuse, delicate schilder kunst 't hier geldt, nu er gesproken wordt van „'lhomjne rare qui voit". Piet van Wijngaerdt tracht in Jit werk zijnmod'ömenschQn nader tpt de nieuwe schilderkunst te 'brengen; en hij tracht dlit te doen op zeer bevattelijke wijze: 'waarover wij heel blij zijn; kunstenaars -immers hebben maar al te vaak een veel te hoogen dunk van het publiek, dat hun kunst genieten moet: „We spreken van de ikeuwe schilderkunst om een 'kenmerkepd onderscheid te stellen in uitdrukking en eens voor goed te breken met den afgezaagden term „moderne" •chXderkunst." Men zou hieruit afleiden, dat „modern" diezen kunstenaar niet modern genoeg meer is d'at blijkt onwaar, nu -hij spoedig vervolgt: I j .eL, J#ul „In de nieuwe schilderkunst dan, ge baseerd op onaantastbarewetten der pic turale kunst, gelden nog dezelfde wetten dezer kunst. Toch zal het ieder duidelijk zijn, dat de hedendaagsche kunstenaar op andiere wijze de hein omringende buiten wereld in 'beeld brengt dan die en zoo geheel verschillende verhoudingen lèveak kunstenaar der 17dle eeuw bijv. De kunstenaars onzer dagen vertolken de gevoelens onzer génératie. Het behoeft wel -geen betoog, dat helt snelle verkeer, de electriciteii (lichtibeweging), de invloed der moderne wetenschappen, niet oiigt' merkt op onze hedendaagsche kunstuiting inwerken," De proeven van deze nieuwe schilde'' kunst vinden wij! in die 35 reproducties: zqo kan de lezer die theorie aan de prak- tijk toetsen» Er zullen menschien, er zujlien véél m01' schen blijlven, die zidh met deze nieuwe schilderkunst onmogelijk kunnen veieemgo1! zieker niet zich daarmede kunnen vergeine®' zamen, doch wij gelooven niet, dat een red-en mag zijin om zonder meer va# •aii-ed'ere nadtere kennismaking, af te zin meerderen zullen er het bijzondere en k® bijfconder-schoone wel iln vinden. Om xneer dan -een reden achten w'l „Het Signaal" een verschijning van W ken-is in de .geschiedenis van deze solu*"1 kunst, i i i F 1 i DE „HOYTEMA"-KALENDER. Hoytona verwierf zich reed» véél F' jen naam-, juist door zijin kalen, voor de fa. Ferwierda en Tie Ook dit jaar is hij niet in jbleven en. weer kaïn men zijn rijken -met de nieuwe geestesvi blezen kunstenaar: ieder maanc als een kunstwerk op zich roemen. leder maandschild vertoont Ij dierfiguur, terwijl de open g-ebl van het ondergedeelte gevuld zi jei decoratieve figuren uit de dierenwereld» Voor Januari he* bpcurenden Zeeleeuw, voor F groep van drie Lemurs, 'voor tweetal Muurkatten, voor April hazen, voor Mei een Badende juni een Maki miet Jong, vol flamingo's in verschillende k; houdingen, voor Augustus Peli September Waterhoentjes in h« October Snip en Reiger, voo een M-eerkoel, voor December Lijster. Men kent die voorwaarden men bij den bekenden wijnha®. en Tienian dezen kalender g kan. Anders is hij ook in den verkrijgbaar voor den .prijs Uitgave J. Vink Pzn Het 1 Novembernummer v schrift .bevatte: „Het Schouwspel" „Praatj neei," door Mr. Paul van sl „Tconeelkunst- -en Bioscoop," „Regia-bschouvvingen II," Luns „De Moeder," toonee| bedrijf, ii. Het 15 November-nummer tooneel," dooir A. van Delft. 1 rieën over tooneel voor ama1 I Car Hermus „Regiie-beschou door Franje Ly/s „De Mi neelspel in één bedrijf lil (Sla Nieuvv-enhuis Vierslagen, bi lïngen, enz. GEMENGD NIEU .Wjat «en prof es so over...»-- Het weekblad „Eigen Haard verschillende bekende personxj gen lijstje toegezonden, met ver woorden daarop in te vullen. In het nummer van heden vijf-tal beantwoording-en gepl' Wij laten die van prof. dr. hieronder volgen 1. Welke is de meest 1 eigenschap van uw karakter I ticisniei 2. Welke is de meest eigenschap van den Nederlan Vergaderwoede. 3. .Welke eigenschap waar meest in -een man en welke in een vrouw? Antw,: G-ewoor 4. .Welke eigenschap ver, 4me-est in een man en welk in een vrouw? Antw,: Aa/nst 5. Wat is uw ideaal van g Daar denk ik niet over, 6. Wat zou voor u het t geluk zijn? Antw.: Ik weet niet, als h-et moet, zal accep 7. Welke gave zoudt ge h I len bezitten? Antw.: .Verlang 1 gezondheid. 8. Welk beroep zoudt ge h j len uitoefenen? Antw.: Genef 9. Hoe denkt ge over de Ihet geld? Antw.: Is de oorz kwaadi 10. Hoe denkt ge over opinie? Antw.: Daar mee rekq 11. Gelooft ge in den geesi uitgang dezer wereld? Antw,: den heel langen duur. 1 12. Gelooft ge in de mog. |;een bestedigen wereldvrede? 1 1 13. Welke(n) Nederlandse |ver(s) van dezen tijd stelt ge Antw.Van den tege-nwoordi ik er geen zeer hoog. 14. Welke historische figu meest uw sympathie? Antw.: genoeg historie, om mij daa| laten. Biographiën van Napol ton, Mirabeau trokken mij in nige hoofdstukken, waar ik wa aan. 15. Gelooft ge in de oprj ICuhistische en Futuristische sc w.: Natuurlijk. Die meiischen. 1 snik. 16. Gelooft ge aan telepa Neen. 17. Gelooft ge aan spirit!: I Neen. 18. Gelooft ge in d'e beteek (droom voor een gemo«Isle\ Neen. 19. Welke acht ge de voox ten van den man, die vele in gelukkig maken? Antw.: Ego! 20» Welke acht ge de voo ten van de vrouw, die vel ongelukkig maken? Antw.:: E Duur voer. Aan de dcc dam verschijnt een man uit c Holland op z'n smalst. Hij ver groente, versche eieren, vei nijneu» Het dienstmeisje ne dieren mee naar binnen eu met de boodschap van mevru Mevrouw vraagt, hoe ze vroeger altijd 60 ct. kosteq Dat komt, luidt het ant het voer zooveel duurder is Teruggevonden. De houdende ongeveer f9000, v bureau van het groepsstafliwa oen werd ontvreemd, is mei eruggevonden op het bastio vlak bij genoemd bureau. Het" er afgebroken, doch toen -de slag verwijderd was, heeft 1 S«en kans gezien de kist ver<

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6