V „ONZE CLUB," Die heer J. Buis Jr. dm! éemagte middle- daeli ngen omtrent het Station voor Melk- onderzoek. Er werdén 9933 monsters on- derzociit op vetgehalte en S. G. Het ver slag toonde aan, dat door.- zeer veel fa brieken vain het onderzoek geprofiteerd wend en 'het product verbeterd1 werdl. Dikwijls gebeurt het todh, dat door- abnormale melk van één of twee koeien de kaas bedorven (wordt. Hierna leidde die Voorzitter het puint: „Veevoeder" in. Door die sehaarsdhte in, veevoeder heeft Professor R. Pu van Cailcar onderzocht in hoeverre van afvalproducten veevoeder te produceeren is» Bloedafval vain abattoirs, vischkoppen edi, bleken geschikt, om; met «enige stoffen vermengd, een goed voeder- meel te vormen. Met een toevoeging van 20. a 25 procent op het ge(wane voer, 'Werden verschillende proeven, op die Rijks- seruminriehting, de Proef-Zuivelboenderiji en bij «enige landbaujwers, onder meer bij dlem Voorzitter, met zeer gunstig resultaat ge nomen, Proeven tot 80' pCt. bleken zeer goedi te voldoe» In.Sasseniiieiim werd ge heel met dit voer een proef genomen, waar bij wel een mindere groei werd waarge nomen, doch waar het overigens ook heel goedi voldeed. Alle proeven voldeden uitstekend. In de Rijkscommissie werd gecolnsta- teerd', dat diit voer een goed fokvoer bleek te zijn, ofschoon ten opzichte van. de vet mesterij in laatste stadium eeniige voor behouding werd1 gemaakt. Het voer bleek even goed bij schrammen te voldoen, pis mais- of gerstemeel. Voorz,_ zeide, dat dus dte Regeering ook haar best doet om in het gebrek aan vee voeder te voorzien, Spr. hoopte, d'at, als door meerdere proeven blijkt, dat deze gunstige reslutaifcen blijven, de fabricatie van dit meel zeer groot zal worden opge zet, daar hij meent, dat ook na den oorlog nog wel geruime» tijd! een tekort pan veevoeder zal geconstateerd worden, Naar wij vernemen, wordt dit voeder- meel te Leiden, in een daarvoor expres ingerichte fabriek, onder leiding van Prof. van Calcar, gefabriceerd!. Deze proeven zul len, zoo deze resultaten bestendigd worden, van zeer groofe beteekenis voor de var- kensfokkerij' zijn. Hierna werd rapport uitgebracht door dien heer Zijp, van de Commissie va» onderzoek naar kleurafwijkingen, ten opzichte van de Mendelschie wette». Naar aanleiding eener voordracht van Dr. Blakker over de Mendelschie wetten, was deze commissie benoemd). Uit ver schillende feiten kon de coimimdssie vast stellen, dat de resultaten verschillend wa ren, ie» dus. geen conclusie te trekken is. De ervaringen weerspreken elkander, al ver klaren leenige landbouwers, dat rooid vee niet te fokken is, Voorz, zeide, dat de fokkers van het fjselsche roode vee soms een roodte stier koopen van bonte ouders, om een mooie dbnkepe kleur te krijgen; zelfs bij voor- keur uit Groningen, waar de laatste jaren pchier .de fokkerij-theorieën zich wijzigen, komt hierin misschien ook verduidelijking. Hierna werd! verslag uitgebracht van de algeimeene vergadering van „Hollands Noor derkwartier". De heer Blaauwboer deed eemiga mete- deelingeu van de Commissie voor het ver beteren van Zaaigranen, Voorz. zeide, dat nu al het mogelijke gedaan wordt om zaad hef praediicaat „zaai- zaad" te geven. Spr. adviseerde de leden dus ernstig hun zaaihaver van dte vereeni- igingem pe betrekken. De iheer Rood Jzn. bracht rapport uit van tdia Commissie tot bevordering van contföle op voeder- en meststoffen. De Voorz. stelde voor, ten opzichte van die in het volgende jaar te houden excur sie, zich aan te sluiten bij den B,omid, welke een excursie in Groningen zal houden. Na rondvraag, sloot de Voorzitter de vergadering. EEN PROTESTVERGADERING. Te 's-Gravenhage werdl gisteren op ini tiatief van de Ned. Ver. va» Kaashande laren een protestvergadering gehouden naar aanleiding van de te verwachten maatrege len in zake den uitvoer van kaas naar Duitschlamh De vergadering, welke vrij druk bezocht was, werd bijgew'oond dloor de Tweede- Kamerleden voor Hoorn, den beer De Jong, en voor Zuidhorn, den. heer Teenstra. De heer Heil, vertegenwoordiger van de Vereeniging van Kaashandelaren, deelde mede, dat Vrijldiagavond een regeling is ge troffen tusschen. een Duitsdhen gedelegeerde en Hollandsehe heeren, waarbij de kaas zal moeten worden afgestaan tegen f 90 voor de vrije en 'f83 voor de geblokkeerde baas, inclussief consent op de basis va» vol vette Goudscbe. Er is door de Kaasver- een igirug gevochten, voor de belangen van de betrokkenen tegenover de» Duitschen gedelegeerde, maar tevergeefs'. De Kaasver- eenigimg heeft een brief aan den Minister verzonden. De Voorzitter leest daarop de volgende motie vdjif: ,De pi gade ring van. belanghebbenden in uc.il lande bij 'den exporthanide! en de pro ductie van kaas, bijeen te 's-Gravenhage op Maandag 18 Dec. 1916, is va» oordeel, dat het niet aangaat de lasten, dlie het ge volg, zijn van de regeling door het L. E. Bi. getroffen, in het belang vati het algemeen, eenzijdig te doen drukken op de exporteurs en producenten van kaas, die aan alle hun opgelegde verplichtingen tegenover de re geering hebben voldaan; „protesteert daartegen ten ernstigste; ,jdfe vergadering wil echter gaarne mede werken tot zoodanige maatregelen, als in het algemeen belang noodig zijn, doen meent er op te moeten aandringen, dat de prijzen, waarvoor aan het L. E. 0, moet worden afgegeven, zóódanige worden vastgesteld, dat aan hunne recht matige eischen wordt tegemoet gekomen, en verzoekt de Kaasvereeniiging met die hierboven uitgesproken gevoelens rekening te-willen houden," BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Met zorg en angst _wacbt men mag steeds da meer officieelè beantwoording van die centrale moge'ndiiedien door die der En tente af, Véél hoop op «en ietwat mabijen vrede hebberi wij' niet... Hief denkbeeld van de Engelsche Weekly Ditspatch"- is, dat de Engelsdhe minister- prasidenit openlijk de vredesvoorwaarden van de Entente in ruwe trekken zou uit spreken. Wat Öuitschland echter wenscht is bespreking, overeenkomst, binnenskamers; opdat een vernietiging van Europa wordt voorkomen; 'een uit onderleg overleg voort gekomen vrede. En daarom stelt biet geen voorwaarden, maar noodigt het tot bespre king ,uit. Daarin ligt een waarborg, die verloren zou zijn gegaan, als- bet met luide stem zijn voorwaarden als minimum „sine quo non" dn de wereld hadl geslingerd). Zal dia- Entente dit voorbeeld volgen, en geen eischen stellen, die todh sftcbts als gevolg van bespreking en overleg kunnen worden geformuleerd, en alilleen de be reidwilligheid toonen, om over de moge lijkheid van een overeenstemming te spre ken. Méér wordt vooreerst van haar niet ver langd. Een minder gunstig teëken voor het met spanning verwachte antwoord der gealli eerden op het vredesaanbod is die verkla ring, die een Havas-telegram aan. den Belgi schen 'minister-president de Broqueville toeschrijft. Deze zou in den ministerraad verzekerd hebben, dat een vrede slechts mogelijk zijn zou, wanneer de geallieer den hem den vijand konden opleggen De Franschen hebben reedis de gemelde terreinwinst bij' Verdun weten te behouden. Van Duitsche zijde wordt heit op dial front geleden echiec ten volte toegegeven, maar teven® gemeld, dat de Franschen, ondanks: de daartoe gedane pogingen, het niet verder konden uithouden. Van F nul serie .zijde wordt ook geen verdere uitbrei ding van het behaalde succes gemeld, maar ook van de pogingen, daartoe in het werk geisteld, gezwegen. In zooverre konden de Franschen nog de gemaakte terreinwinst uitbreiden, en dat wordt van Duits chen kant erkend, dat zij het dorp Bezonvaux palmen en hei westelijk er van gelegen Caiurières-boiscb, Om den Roemenen «enige krachtdadige hulp te verleenen, is het Fransche offen sief, gelijk in een Wplff-tetegram terecht wordt opgemerkt, te laat gekomenaan den algemeenen, toestand' in Roemenië zal het voor de oenrtalen inderdaad niets verande ren. Echter blijft het Fransche succes zijn rechtstreekscbe beteekenis behouden. Eu deze is, in de bestaande omstandigheden vooral, niet gering. Af te wachten valt nu, of de 'Franschen hun succes nog verder zullen weten doior te zetten 'en uit te breiden, ook als de Duitschers met die uit Roemenië vrijgekomen troepen versterkt zul len zij». In Macedonië beeft de strijd weinig be teekenis. ALGEMEENE STAKING IN SPANJE? Als protest tegen de duurte der levens middelen, werd voor geheel Spanje, te be ginnen met 18 December, de algetnéene staldng afgekondigd, waarvan duur en om vang voorloopig niet te overzien is. De parlementaire toestand wordt voor dte regeering steeds meer kritiek, ONLUSTEN IN PORTUGAL. In Portugal braken revolutionmaire onlusten uit. waaraan ook verscheidene troepenafdee- lingen deelnamen,. De onlusten, moeten word'en beschouwd als een protest tegen het zendien van troe pen 'naar het Westelijk ooriogtstooneeli. Door het tijdelijk verbreken dier verbin- diingten is d'e omvang der onlusten voor loopig niet vast te stelten, De Spaansche bladen publioeeren een offioeejie verklaring der Portugeesche regeering, volgens welke de revoluitionnaire beweging .onderdrukt en hun leider, Machadodos Santos, in hechtenis genomen zou zijn. Te Lissabon zou rust heers chen. De toestand' in Portugal wordt echter ais uiterst kritiek beschouwd1. Het leger is niet geneigd tot actieve deelneming aan dien oorlog. ALKMAAR. GEEN WINKELSLUITING. Eergisteren- en gisterenavondi was het duidelijk, dat vele winkelier® in dte stad er niet aan dachten, dat die uur-winkelslui ting niét van kracht is van 17 tot en met 24 December. STOOMTRAM EGMOND EN BERGEN, Naar men verneemt,, zal door de H. IJ. S, M. gebruik gemaakt worden van haar reciit om' binnenkort de stoomtram Alkmaar Bgmond1—Biergem over te nemen tegen be taling, Vf»n 110 °/o per aandeel en terug gave van het nog niet afgeloste renteloos voorschot. JONGELINGS-CONGREGATIE DER ST. DOMINICUSKERK. -De Jongelings-Congregatie van den Zeer Eerw. Pater One gfoeit en bloeit: een treffend bewijs daarvan hebben, die talrijk aanwezige en belangstellende kerkbezoekers Zondlagavond aanschouwd}, N^e»-én-dertig nieuwe leden verichtten hu» plechtige op dracht; onder het Solemneel Lof werden de .congreganisten Wiet in 't (minst ook de nieuwe congreganisten op treffende wijz© toegesproken, door den Zeereerw. Pa ter P). van de Sanide. Wij verheugen ons in. het we-slagen van Pater Orie's veelvoudige geestelijke bemoei ingen allen, die bij dieze pfeditighieiidl tegen woordig waren, zulle» doordrongen gewor den zijn van die belangrijkheid, va» de noodzakelijkheid dezer uitmuntende godsdienstige vorming van dte Roomsche jeugd. Moge bet besef hiervan bij velen leidien tot medewerking met den Eerw, Directeur, d'at die Jongelings-congregatie steedis meer vooruit ga Door de fa. Van Kessel was voor deze gelegenheid) het hoogaltaar keurig versierd1. Zondag j.l. werdl ér ondier leiding van den heer Will. Vermeulen, met goedkeu ring van den Weleerw. Rater Orie, een tooneel-vereeniging „De Jonge Clu|b", on- derafd, van die OntwikkeHngs-ctub „St. Jozef', opgericht, 't Doel is, vooral door eien dracht te bereiken, wat eir op de feest avonden voor de oudlers en die leden bereikt moest wonden. Allen weten, welke moeite zich de Eerw, Directeur getroost heeft, om z',n mooiei idéé: „flinke Roomsche man nen te vormen", verwezenlijkt te zien. Daar toe willen zij, helpen. Laat 'n ieder, die daartoe in staat is, z'n steun verleenen,. Zieker :is 't, dat 'n iedler, dSie zich als donateur aanmeld^ voor idle geringe som va» f 1 e» natuurlijk meier 'n heel goed werk verricht. 't Biestuur bestaat uit die heeren: J, Kuhne, A. 'Aulbers, G. de Murik ieni El. Schermer, Dat velen aan 't verzoek der leden ge hoor geven. Zaterdagavond herdacht dte Kegelclub „Onze Club" haar 10-jarig bestaan op feestelijke wijze, door n.1. hieraan een na tionaal kegel-concours te verbinden. De zeer mooiie prijzen ook geldprijzen tot f150 zijn bij den heer Boon, goudsmid aan het iRitsevoort, geëtaleerd geweest. Qp ©en der bovenzalen van Café „Suisse" opende de Bere-voorzitter, de heier Joh. Hiisken, het concours. Spr. heette allen hartelijk welkom en memoreerde het werken der club gedurende het 10-jarig bestaan. Spr. feliciteerde de club met dit feit en bijzonder, daar de Voorzitter, die» heer Dorregeest, die ,al dien tijd voorzitter is geweest. Spr. overhandiigdie den heer Dor- rejgeest een wandelstok met zilveren knop, als teen cadeau. Een woord va» 'dank werd gebracht aan de schenkers der medailles en kunstvoor werpen. De Voorz., de beer J.. Dorregeest, dankte voor de sympathieke woordle» tot hem gesproken. Spr. dankte de Secretaris voor den. steun, steedis idoor hem ondervonden en dankte de leden voor bet cadeau. Spr. bood hierna den aanwezigen de eerewijn aan, 'Door de heeren Hofmeester, namens dJe club „Zou er kans zijn"; Mulder, namens „Op de lat" en Volck, 'namens „Bi. A. L.". .werd „Onze Club" gefeliciteerd en; werden die beste wen schei) geu it voor deb bloei derclub. Nad'at het zegel der gerestaiureendé'-banen was verbroken, opendie „Onze Club" met een vijftal leden het concours. De banen boden een aardig aanzien, dloor de bloe menversiering, terwijl er talrijke aanwezi gen waren, Jdie mooie hooge cijfers be haalden. X POPPENKAST-VERTOONING' VOOR DE KINDEREN. Op 3 Jan. a,s, zulle»' voor die teerlingen dier 'RL K. Scholen poppenkast-vertooni n- 'gen gegeven worden. Poppenkast? Ja, maar niet zoonis. men. eene enkele nog wel op dei kermis aantreft, maar eetae, waar groote en kleine kinderen zich mede ver maken kunnen. Op het instituut Ruwenberg is dte vertooner, de heer Louis die Haan uit Rotterdam; reeds driemalen daarmede opigetredien. De Eerw. Directeur weet niets dlan goeds ervan te vertellen, te lang om ta hèihalen; hij eindigt alidlus: „het poppen theater iis' ook voor grooteren va» 14 en 15 jaren een succesnummer." Voor een zee klein bedrag kunnen de kiinidlere» kaarten koopen aan de R. K Meisjes- en. Jongens scholen, Waartoe welwillend' aan. allen- ge legenheid wordt gegeven dloor de Eerw. Oversten, i De voorstelling zal warden gegeven, in de zaal der Firma) van Gijzen-Peperkamp1, aan de Breedst raat. Het uur van aanvang zal op del kaartjes gezet wordien. Wij hopen, dat de ouders zulle» mede werken om hunne kinderen kaartjes te doen koopen, want, weet ge wat het aardige van, die kindervreugd is? Hoe grooter het kinderaantal is, (diat de zaal met gelach vervult, dtes te grooter zal bet batig saldo zijn, dat overblijft, want.,., de kindleren helpen ihier de ouden van- dlagem. Die tijden zijn duur, wiel weet het niiet, Het Dames comité der Pjus-stichting heeft grootere uitgaven voor de meest gewone huiselijke benoodigd'beidie» 'en de stichting is ruim' imet oudie liedien gevuld. Ten bate der Pions-stichting dus woidrt door bat Dames comité dit kinderfeest georganiseerd en slechts door eene groote deelname kan 'liet voorop gestelde dloel bereikt worden. H-eilpt ons dius alten. Met geringe onkosten uwerzijds, ouders, is dit streven bereikt. LANDSTORM. Keuring Jaarklasse. 1917. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van- de landstoimpliehtigen van de jaarklasse 1917, dat op Zaterdag 30 Dtecember 1916, ten Stadhuize, des voor- miiddiags te 9 uur, gelegenheid bestaat om zich aan een geneeskundig onderzoek om trent hunne geschiktheid voor den dienst te onderwerpen. Voor het geval zij zich voor een. anderten keuringsraad aam het onderzoek wenschen te onderwerpen, behoeve», zij daartoe tO'e- stemming van den Voorzitter van dien keu ringsraad alhier. Hun wondt er op gewezen, diat hun wel begrepen eigenbelang het zeer wensohelijk maakt, .dat zij zich voor het onderzoek aanmelden, o. a. omdat zij ingeval zij. on geschikt mochten blijken nadat zij in wer kelijke» dienst zijn gekome» en alsdan' weer huiswaarts worden gezonden, daavra» moei lijkheden kunnen ondervinden ten .aanzien van faun maatschappelijke of studiebelangen, Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoen de van ongeschiktheid, dlan worden zij van dien dienstplicht bij .dien landstorm terstond ontslagen en staan, zij niet meer bloot aan dte kans om als landstormplichtigen. in werkelijken dienst te worden opgeroepen. Het ondergaan eener keuring als boven bedoeld sluit niet uit die bevoegdheid om ontslag .van dien dienstplicht bij den land storm te vragen wegens het behept zijn met daarvoor aangewezen ziekten en ge breken. Medegedeeld wordt voorts, dat met de indtenststelling va» de dienstplichtigen dezer jaarklasse vermoedelijk in het begin van Februari 1917 een aanvang zal wor den gemaakt, en dat de landistormpliehtigle, die voor dien keuringsraad verschijnt en geschikt wordt 'bevonden, bij dien raad zijn wenschen met betrekking tot de indiensttreding bij de Zeemacht of bij een bepaald wapen nf korps kan kenbaar maken, doch dat het niiet zeker is, dat aan zijn wensch' zal kunnen worden voldaan. WAARSCHUWING. De landstormplichtigen worden gewaar schuwd1, zich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersoinen in verbinding te stel len om voor den dienst afgekeurd ie wor den, omdat, indien zij inderdaad ongeschikt zijn, dte afkeuring ook zondter die tusschen- komst van die personen zou plaats hebben', Nadrukkelijk wordt de aandacht.gevestigd op artikel 206 van het Wetboek van Straf recht, onder meer inhouidtemdle: Met .gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: v lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2ó. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien «dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood -ten gevolge 'heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste z es jaren opge- gelegd.. RLAATSELIJK NIEUWS. X HEILO. Tot Rector van het St. Jacobsgesticht te Haarlem is benoemd de Z.Eerw. Heer J. C. J. Seuler, Pastoor alhier en tot Pastoor de Z.Eerw. Heer B. F. cle Jong, Pastoor te Rhoon (Z.-H.) URS'EM, De nieuwe boerderij met faijbehooren, welke voor rekening van dien heer P. de Boer zal worden gebouwd, i® onderhands opgedragen aan den heer W. Klaver, Mr. timmerman en aannemer alhier. HEER-HUGOWAARD. In de gisteren' gehouden Raadsvergade ring werd besloten: het Eteotrische ticht- verbruiik met 5 cent per Kilowat te ver- hoogen e» te brengen van 25 op 30 cent per Kilowat, behalve dat voor drijfkracht. Raadsva cature. Door het bedanken van den h eer Oen Hartig, is er een. raads- zetel vacant, waarvoor de: verkiezing zal plaats hebben op 17 Januari, UITGEEST. Dienstweigeraars. Tegen J. B. en J. V,, van hier, dienstweigeraars, werd1 te Arnhem door de» Krijgsraad tegen ieder 5 braamden gevangenisstraf met' aftrek van voorarrest geëisCht. (Gegund. Aan de Firma G. Rozendlaa], werd gegund het bouwen van een kaas- fabriek met ketelhuis te Assendlelft, voor f42.157. Bjakkersbond. Alhier is opgericht eene afdL van den Nederl. Bakkersbond. Het bestuur bestaat uit dte heeren: J. Btraas, voorzitter; S. Zoet, secretaris en H. put ter, penningmeester. Tot lid! van het Hoofd bestuur werd benoemd die heer J. Biraas. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. GEBOREN: 13 Dec. Wilbelimina Elisabeth, d. v. Ni- colaas Rudkert en Johanna Leeflang, 14 Dec. Jan Adolf, z. v, Georges Ser pent! en Trijntje Schoonhoven. 17 Dec, EUse, d. v. Leonardius Frederik van den Benden en Martha Kikkert. 17 Dec. Cornelia Maria Johanna, dl v, Siimom Johannes Bijl en Catrina van. Gulik, 18 Dec. Levenloos aangegeven kind v, Wietse YeWhuijs en Christina Wjlhelmina Huclishorn. ONDERTROUWD: Hendrik Kenter, wedr. van Mathildia van Baar, onderwijzer, 45 j., en Wilhelmina Christina Maria Jansen, z. b., 32 j. Hendrik Anton Johan Ahsihk, stoffeerder, 24, j., en Elisabeth Room1, z. b., 23 j. Evert Jan Weenink, assuradeur, 29 j„ te Amsterdam, en Anna Maria Vervoorn, z. b., 33 j„ te Amsterdam. OVERLEDEN: 16 Dec. Jacob Frederik Hoogland1, 10 m. 17 Dec. Maria Stelling, gehuwd met Huibert de Groot, 49 j. 18 Dec, Pieter Lodiewijk-Volkers, 62 j. 17 Dec. Corneli6 Teeselaar, 4 j. 18 Dec, Hendrika Maria Hoogeveen, 23 j. KERKNIEUWS. JUBILÉ. De Eerw. Zuster Marie {in de wereld tnej. Ai. van Rboyen), voorheen overste in het St. Franciscusgasthuis te Rotter dam, Jater te Alkmaar, en thans verbonden aan de St. Hypoütusstichting te Delft, hoopt op 27 dezer den diag té herdenken, Waarop- zij vóór 25 jaren hare beloften aflegde in de Orde der Eerw. Zusters Augusti nessen. („Msb.") KUNST. DE VERBORGEN ALTAARSTOET. Een nieuwe kunst-uiting^ Onder leiding van den in die Roomsche literatuur welbekenden heer Th, Kwak man, thans kapelaan te Riimnegom, beoefent mem te Egmond-Binnen een' eigenlijk heel nieuw soort va» to'oneelsp eelkunst. Dit jaar zullen die belangstellende» in de gelegenheid zijn een weer nieuwe vin ding van den 'eerwaardien heer Kwakman te genieten: in dezen Kerattjjdi zal te Rin- megom worden opgevoerd „De Veiborgen Altaars-toet", j Men denllce zich' deze opvoering niet jn vergelijking met eenige "andere toowiej. praestatie: geen levendige, .dirukke actie gteen wereldsche praal, 'geen ailleien-uiteriijk schoon effect: 't is aljes van den zuiver, sten ernst, van de stilste ingetogenheid van dei heiligste voornaamheid). Eien mysterie-spel: zülk toonee'lsp;! komt de vending van den heer Kwakman het meest nabij: doch in dezen zin nog verinnigd door den grootst mogelijken een voud en strak-lijndge soberheid. „De bedoeling van dit spel is" zoo verklaart die heer Kwakman zijn vinding zelf nader „in beelden voor te stellen dat Jezus 'in het H. Sacrament ook door de Hemelingen aanbeden wordt De Hiemelingen worden hierbij' in groc- pen geleid naar het altaar van het Lam volgens de openbaring bet zinnebeeld van Christus, ie» brengen daar hun hulde. In het geheel zijn er zes groepen, waar bij telkens ook Mariai, als Koningin, tegen woordig wordt gedacht Bij ieder tafereel woidt gesproken, en door da leden van het daimieskoortje (ge- dteeltelijk op het tooneel, gedeeltelijk daar- buiten) gezongen. Het onderscheid tusschen düt en het ge wone wereldlsehe tooneel za'l een. ieder na detze uiteenzetting aanstonds duidelijk wezen. Dat dia eenvoudigen-van-harte zóó, als God Zijn menschen gaarne ziet - deze schoonheid begrijpen en waaxdeervi kunnen, is gelijk me», ons. mededeelt - reeds vroeger idioór een diergelijke uitvoe- ring te Egmond-Binmen bewezen. Gaarne mochten wij alle toonieeïbezoetei zóó eenvoudig-van-hartie weten; zoo zij 't niet zijn. mogen zij 't don wöncfcn; zulke uitvoeringen immers zijn méér dlan schoon, zij zijn geestelijk dienstig als kostelijk voed! set voor ons met zelden af te armelijk ziele-leveti E. »r' NIEUWE UITGAVEN. KALENDER. Door den heer Ja» de Vries, in Droge rijen, Zaadmarkt, Alkmaar, wojdT'ttf'jaï ■in een handig formaat een zak-kaletyler 1917 uitgegeven, voorzien van „Eerste Hulp bij Ongelukken" met illustraties, benevens en kele hygiënische-opmerkingen dloor Dr. H, P, Schoondlerbeek. Deze „eerste hulp" is zeer uitgebreid, ongeveer 18 pagina's, en zeer practisch, terwijl ieder het gemakkelijk bijl zich kan dragen. Het is te hope», djait menigeen deze vakkalender icens doorleest; er valt nog wel wat uit te Ieeren, ELCK WAT WIL8. Te Amsterdam is, twee-en-zeventig jaren oud, overleden de eertijds zoo bekends Waalsche predikant M. A. Perk. De dichter Jacques Fabrice Herman Perk, in 1881 overleden, was de eenige zoon van ds. Perk. Naar de „Times" mededeelt, heefteen sleepboot, onder bevel van kapitein H. Wal- taker, in 84 dagen de reis van Dordrecht naar Tampico in Mexico volbracht. HsS vaartuigje is 60 voet lang en heeft 3 voet diepgang. De Berlijnsche magistraat heeft beslo ten om ook den verkoop van aardappelen slechts tegen overlegging van kaarten toe te laten. De handelaren moeten klanten lijsten aanleggen en iedere verbruiker moet zich bij een der handelaren als vaste af nemer laten inschrijven. De magistraat hoopt op deze wijze de onregelmatigheden in de aflevering van aardappelen aan de bevolking te kunnen voorkomen. Op verschillende plaatsten in Noord- Brabant worden de laatste dagen op groo tten schaal van regeeringswege niofeboomeii opgekocht ten behoeve der wajrenfabricage. Vooral in het land1 van Heusden en Al- tena moeten de boome» het ongelden, die daar tot nog toe een sieraad vormden langs da wegen. Gedurende den oorlog hebben de .Ver. Staten verlaten om hun land te ionen: 169.300 Italianen, 8096 Franschen, 3622 Duitschers, 2170 Biulgaren, tenegrijnen, 1600 Japanneezen, lann 'n menen en 1000 Russen. Nu die heer Riemersma te Lemmer is overleden, .heeft Tiel vermoedelijk dleai «ai- sten stadsomroeper :en afslager. De H. Kraimer vervult deze functie van het begin van 1881 af. De last van 85 jart drukt hem Joij diat werk nog niet al t' hard. Diazer dagen .is .een brief met con-1 pons ter waarde van meer dan dlrie 'nonderi guldlen van de Machinefabriek RefoevfH verzonden van 's-Gravenhage naar Dffl zoekgeraakt. Bij het graven van een kelder bij s I boerderij Hofstede te Dtenekaimp, zijn "f I •een derpte van 1,80 nieter in wit «wj de schedels en ribben gevomdlen van (<M wolf, van een wild varken en van een 'l!? I onbekend dier. Ze lagen onder een 30 c.M dikke laag blauwe leem, die zeer svaï'l schijnlijk door den Dinkel, die er tkrtl 40 M. van verwijderd is, werd aangespow l De ouderdom, dezer fossielen, dlie ziet 1® I fn Naitura Dooet bevinden, kan gerust dj tweeduizend jaar wordien geschat. WEERBERICHT. HoOgiste barometerstand 755.8 te Hsfl randiai. Laagste baronteterstaudi bove» 745 "J Zuid-Duitschlandi. Verwachting tot den volgenden Zwakke tot matige veranderlijke ffiwj nevelig tot zwaarbewolkt, wettichit een ï;,;T uig sneeuw of regen, zelfde temper»11'1'! HANDELS- en MARKTBERICHTE^^ HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 17 Dec, No. 18833 f 5000. Nos. 474, 3019 en 19339 elk fl» Noe, 164, 12001 en 12036 elk

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 2