No. 3. „ZUID-WESTERS", Dinsdag 9 Januari 1917 lie Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, •DONDERDAG EN ZATERDAG. R. EC. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND faul de vagebond. Heb je ze al geproefd? Firma H. fijn, zeg! KRIJNS. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90-ct. Met gelll. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad^ 3 ct. 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. KOLEN. Van die meest bevoegde zijdie verneemt het Haagscbe Correspondentiébureau, diat (die aanvoer van kolen uit Duitschland bij voortduring nog onbevredigend blijft, ter wijl die uit Engeland zeer aanmerkelijk graoter is geworden dan gedurende de laat ste maanden het geval was. Wanneer echter in den algemieenen toestand géén verbete ring wordt gebracht, zal de uiterste spaar zaamheid bij voortduring geboden zijn en zal tevens zeer stellig tot meer ingrijpende maatregelen moeten worden overgegaan. Thans (heeft alleen besparing op het koifen- verbruik plaats in dien zin, dat het verbruik van gaskolen en van kolen voor de electri- scbe centrales is ingekrompen lan dat een zekere beperking vain dan spoorwegdienst plaats vindIL Een en ander brengt zeer zeker lasten en nadeelen mede, maar toet economisch leven is zooveel mogelijk onaan getast gebleven. Wanneer echter die aan voer van kolen uit het buitenland niet in sterker 'mate plaats heeft dan op het oogen- blik 'het geval is, zail! ook toet goederenver voer door de spoorwegen moeten worden ingekrompen (op het ©ogenblik wordt alleen nog slechts het personenvervoer beperkt) en zal moeten worden overgegaan tot beper king der productie, door inkrimping van den arbeidstijd in fabrieken en bedrijven, waarin kolen verbruikt worden. AARDAPPELEN. Naar het „Hbld." verneemt is de inven tarisatie, dia de Regeering heeft doen hou den olmtrent den in het land aanwezigen voorraad aardappelen, afgeloopen. Die uit komst, waaromtrent waarschijnlijk binnen kort een officieel communiqué zal zijn te verwachten, is zoodanig, dat de verwach ting mag worden gekoesterd!, dat men niet voor een tekort zal komen te staan. Intus- schen zullen daartoe alle soorten, ook die welke hier te lande gewoonlijk niet" als consumptie-aardappelen worden gebruikt, moeten worden gegeten. Binnenkort zal worden begonnen met de witvleazige soor ten. Ernstige tegenslag is ook nog mogelijk door het buitengewoon natte weder van die laatste weken, waardoor vooral de veen- koloniale- en zandaqrdappellen spoediger be dierven t(an anders liet geval zou zijn. De kletlaardlappelen, die tot bet laatst van het seizoen bewaard moeten worden, zijn echter van buitengewoon goiedie kwaliteit. EIEREN, Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw bepaald, dlat voor Idié dagen 1 tot en miet 13 Januari voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt gegeven, een hoe veelheid van 125 volversdhie kipeieren be schikbaar moet worden gesteld. Andere leiersoartem behoeven niet voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te wor den gesteld. BOTER. Naar wij vernemen heeft dé Minister van Landbouw bepaald, dat gedurende de week van 7 tot 14 Januari voor 30 pCt. der biterproductie certificaten van uitvoer zul len woadeni verleend en 70 pCt voor het binnenlandsch verbruik zal moeten worden beschikbaar gesteld^ alsmede dat dö bewij zen van toelating tot uitvoer van boter af gegeven door die Rijkscommissie van Toe- acht op de Botervereenigfing op grond van die certificaten zullen gejdqn tot Dinsdag 23 Januari, des voormiddags te 12 uur. ENKH UIZEN-STA VOREN. Door het mijnengevaar zijn voorloopig de avonddiensten der veerboot en Enkhuizen Stavoren stopgezet. Deze zijn Nos. 457 en 159, die resp. "van Enkhuizen vertrekken te 5.33 en 8.30 en Nos. 158 en 160, .die daar aankomen tie 7.15 qn 9-14. UITVOER VAN GROENTEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, met wijziging van vorige beschikkingen, bepaald: Uitvoer van bepaalde partijen van Dieen- sche witte kool, van roode kook van roode bewaarkool en van gele savoyekool (ook van genoemde koolsoorten1, in Noord- Holland benoorden het Noordlzaekainaal ge teeld) in hoeveelheden die «en door de Rijkscommissie van To'azicht, bedoeld in art. 6 der statuten van de Vereianiging Groen ten-Centrale, voor elke week vast 'te stel len maximum, niet overschrijden, mag al- feen geschieden op vertoon van oosenten. afgegeven door de Rijkscommissie van Toe zicht voornoemd, wanneer die producten op een veiling van een bij1 de Vereeniging Groenten-Centrale ingeschreven veilingsver- eeniging volgens door de Groenten-Centrale voorschriften zijn geveild en wanweier zij onder ambtelijk toezicht ten uitvoer inge laden worden op dloor. den minister Voor uitvoer van groenten reeds aangewezen of alsnog aam te wijzen plaatsen- Exporteurs van Deensche witte kool zijn verplciht van ellke 100 K-GL, waar voor zij consent aanvragen, 20 K.G. Deen sche witte kool geteld in Noord-Holland, benoorden het Noordteeekanaal, in prima bewaarbara qualiteit ten genoegen der Ver eenigimg Groenten-Centrale beschikbaar te stellen voor binnenlandsch verbruik, tegen den prijs van 11/2 oant per K-O, Exporteuus' van roode kool erii van roode bewaarkool zijn verplicht voor elke 35 K.GL, waarvoor zij consent aanvragen, 65 K.G'. roode bewaarkool, geteeld in Noord- Holland1 benoorden toet Noordzeekanaal, in prima Èewaarbare qualiteit, ten genoegen der Vereeniging Groenten-Gentrale beschik baar te stelten voor bimneirlandsch verbruik, tegen den prijs van 5 cent per K.G. Exporteurs van gele savoyekool zijn verplicht voor elke 35 K,G„ waarvoor zij consent aanvragen, 65 K.O. gele savoye kool, geteeld in Noord-Holamid benoorden het Noordizeékanaal, in prima bewaarbare qualiteit ten genoegen der Vereeniging (Glrcjentei-Cemtrale beschikbaar te stelten voor binnenlandsch verbruik tegen dien prijs van 4 cent per K.G, KAAS. Im de te Gouda gehouden vergadering van den Bbnd van Kaasproduoenten werd door het hoofdbestuur o. a. behandeld hief voorstel van de Ned. Vereemiging van Kaas handelaren, waarbij gevraagd werd van de 5 cent verhooging op de biinnenlandsehc kaas één cent aan den handel af te staan. Op dit verzoek is door den bond afwij zend beschikt. Het bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren heeft tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del een adres gericht, waarin bet te kennen geeft, dat het met teleurstelling heeft kennis genomen van de door den Minister met in gang van 4 'dezer vastgestelde maximum prijzen voor volvette GOuidsche en Edammer kaas, seizoen 1916. FEUILLETON, Naar het Engslsch vain BOW BELLS. 25. i Hij verliet zijn post en ging naar het voorste gedeelte van het gebouw, waar een andere politie-agent gestationeerd was en weldra waren de twee mannen in. een leven dig gesprek over de gebeurtenissen van den nacht Paul luisterde nog een tijd lang. Alles op de plaats, was stil, de hond had' geen enkel geluid gegeven sedert Paul hem in het gewelf gehoord had, 'en hij had den politie-agent zijn post hooren verlaten. Nu was het zijn tijd. Hij kwam van tusischen de balen' te voor schijn en hep naar de rivier. Im zijne vlucht ging hij het doode lichaam van den bulihotad voorbij en huiverend verhaastte hij zijne schreden. Toen hij de aanlegplaats bereikte, zag hij, dat de boot verdwenen, was. „Het komt er niet op aan," zeide hij, „ik kaïn wel zwemmen." Hij trok zijn buis uit en bomdl het als een slaapmuts over zijn hoofd), daarna liet hij zich zonder aarzelen in bet water glij den «n. «wom. met den stroom mietde. HOOrDSTUN XIV» Waarheen Paul ging, nadat hij aan de politie ontsnapt was. Op den stroom dreef Paul gemakkelijk Voort, tot dat hij buitèn alle gevaar was van vervolgd te worden. Toen zwom hij naar den oever en sloeg dein weg naar dé Bij de vaststelling van den maximum prijs voor oude kaas is, volgens- de meening van genoemd' bestuur, öf niet voldoende rekening gehouden met de enorme bedro- ging op deze kaassoort en de gedwongen aanvulling tot de vastgestelde of te leveren hoeveelheid uit de zooveel duurdere export kaas, öf met de reductie van f5 per 90 K.G1. op den maximumprijs voor den ver koop in het groot, waarvoor de expor teurs aan de centrale pakhuizen moeten leveren. Ook is genoemd bestuur van meening, dat de onderlinge verhouding der vastgestelde prijzen voor oude en jonge (hooi)-kaas moeilijk te verdedigen is, omdat die geheel afwijkt van de werkelijke waarde. Het komt meergenoemd bestuur voor, dat van exporteurs niet 'verlangd mag worden, dat zij ten koste van verlies de consumenten van goedkoop® prima volvette, oude kaas voorzien. Redenen waarom adressant verzo'ékt de prijzen voor volvette kaas', seizoen 1916, zoo spoedig -mogelijk te willen herzien, op- dat aan exporteurs niet nog groeitere ver liezen berokkent worden dan thans reedis het geval is. UITVOERVERBOD VAN VERSCHIL LENDE ZADEN. Bij Kon. besl. van 5 Jan. (St.bl. 166) is, ingaande 8 Jan., de uitvoer van zaad van boonenikruid', kervel, peterselie, schorsenee- ren, selderie, tuinkers, zuring .en borage, verboden- De Kroon behoudt zich- voor dit verbodl tijdelijk op te heffen of in bijizondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verilee- nen, („St.-Ct") BROODRANTSOEN. Naar „Het Volk" mededeelt, zal het broodrantsoen, hetwelk op 4 óns per dag en per persoon is vastgesteld, nader worden bepaald op 5 ons per dag voor hen. $ie zwaren lichamelijken arbeid, hebben te 'ver richten. DE NIEUWE LEENINGI. (Officieel.) Op de nieuwe Staatsleening, groot f 125.000.000, is in totaal ingeschre ven voor f 143.019.500. Preferentie is ge vraagd voor f 22.889.409, blijft over ni-et- preferent f 120.130.100. Daarvan wordt 85 pCt. toegewezen, met afronding naar boven voor elke toewijzing tot het naaste veel voud van f 100. HET ISOLEMENT VAN AN DIJK. Te Andijk heeft de Vereeniging „Vooruit gang" eeni vergadering gehouden, die werd bijgewoond' dloor een commissie uit idlen Gemeenteraad et} een ingenieur. Doei was te beraadslagen over dein woningnood. Ten minste 150, misschien 200 huizen, zullen moeten, worden afgebroken wegens de dijk verzwaring en het kornlt er nu op aan te bepalen waar die woningen weer worden opgebouwd -en welke weigen dienen te wor den aangelegd. Een tweetal plannen niadi toet bestuur samengesteld, die beide het maken van een weg van Andijk naar Bovenkar- 6pel inbegrepen. Het grootere plan bedoelde tevens het aanleggen van een weg ten zui den der gemeente, idie dan de beide einden van den dijk zal vereenigen'. Twee toe gangswegen zouden dit nieuwe dorp met het eigenlijke Andijk verbinden. Een besluit werd niet genomen. Wel bleek 'i de vergadering het meest geneigd tot het uitgebreidste plan, indien de financtele be zwaren niet te omvangrijk war-env Alge meen waren de aanwezigen overtuigd! dat Andijk met zijn uitgebreiden land- én tuin- stad in. Hij spoedde zich in de duisternis voort zonder te durven uitrusten, hoewel zijne natte kleederan hem aan zijn lichaam hingen en hem tot in zijne beenderen deden huiveren. Tegen den morgein stond' hij in eene van de diruikste straten van Bter- motndisey. Het was bijna vijf uur toen hij, geheel vermoeid en uitgeput van hfinger, zich onder den boog van pen spoorweg nederzette. Na verloop van ongeveer een half uur kwam een man, die zich met een tafeltje onder denzelfden boog plaatste. Eene ko- fiekan op een grooten pot met vuur prijkte pp het tafeltje, en, de man rinkelde zoo met de kommetjes, dat de lust van den zwervenden 'knaap in de hoogste mate op- gewekt werd. Hij kroop wat dichter bij, stak zijne nan- j dén uit am de warmte op te vangen en zag niet hongerigen blik naar de dikke boterhammen, welke de man- op een i sneeuwwit tafellaken tot een grooten, verilei- delijken hoop opeenstapelde. Langzamerhand kwamen de vroege handi- j wericslieden zich' rondom het uitlokkende tafeltje verzamelen, tan- Piaul zat te water tanden, toen hij zag hoe zij het brood verslangen en de kookend heete, geurige koffie dronken- Verscheidene malen keerde hij deni val- schen shjinnimg, welken' Jacob 'Prow hem gegeven had, in zijnen zak am, en hij dacht bij zidb zelf nu of het geraden zoude «ifn een gedeelte er van voor een goed verfri&saheind ontbijt te besteden. Langen t ijd hield to jj hem in de hainid!, piaar eindelijk liet hij hem weder met eene zucht in een hoek van zijn versleten zak vallen. „Ik kan het niet doen!" zeide hij. „Ik dank, daf ik het er buiitem zal moeten redden!" en hij stond op om zich een weinig te verwijderen, alsof hij zich niiet bij zulk eene verleidlölijke plaats vertrouwde. Op dat oogenbtlik kwamen een paiar jonge werklieden lachende en pratepde aan- loopen. Zij schenen in een zeer goed! Ihu- iheur en. vroolijk gestemd te zijn. Toen zij Paul naderden, zag die jongste hem aan en greep zijnen makker bij den arm!. „Kijk dien armen, kleinen knaap eens," zeide faijl „Ik geloof zeker, dat hij den geheeleu nacht onder den blooten hemel beeft doorgebracht en geien cent heeft om zich van den hongerdood te redden. Hier, neem dat om eeh kop koffie te koopen," voegde hij er bij, 'en wierp het kind een stuiver 'toe. Paul bukte zich om hem op te rapen, toen 'er een tweede bij1 hem op dein grond viel. De 'tweede werkman hadl het voor beeld van zijin makker gevolgd. Paul greep ze gretig aan en keerde zich ami, om ben naar het koffiefcafèltje te volgen. „Een kop koffie," zeidie hij', zijn arm tusschen een kleinen troep klanten door stekende, „en voor een stuiver "brood." Zijne twee vrienden hadden, hun ontbijt reeds begonnen, maar met welwillendheid maakten zij eemige ruimte leb! trokken hem dicht bij de tafel. - .„Hier, Frans," zeide de leenie, „geef hem eene goede kom vol, 'dm een paar dikke •tukken brood voor zijn geld, Ik geloof, dat hij half uitgehongerd ia, «i zijne klee- ren zijn zoo nat alsof hij van uit «en vijver kwaimi." „Ziedaar," zeide de koopman, die hem 'eene goede portie voor zijh geld gaf, „kom wat bij het vuur zitten." Die jongen kwam nu waf dichter bij den bouw, uit zijn afzondering moest wqrden bevrijd („N. v, d. D.") VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLAND's NOORDERKWARTIER. Gisteren vergaderde bovengenoemde ver eeniging in Café „Central" te Alkmaar, ter bespreking van bet wetsontwerp tot het heffen van een bijdrage in de kosten der bestrijding van Mond- en Klauwzeer, onder voorzitterschap van den heer Hl. J. Avis, van Midwoud. De Voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom. Spr. memoreerde het werken der vereeniging en sprak zijn vreug de uit over het feit, dat de vereeniging zich voortaan ook aan de belangen van den tuinbouw zal wijden. Van den Directeur-Generaal van d'èta Landbouw en van den Rijkslandhouwleeraar C. Nobel was bericht van- verhindering in gekomen. Voorz. zeide, dat er geen algeimieene be schouwingen zullen gehouden worden, doch dat men een drietal punten zal behandelen: li Is bestrijding van mond"- en klauw zeer gewensidht 2. Is die bestrijding van particulier of algemeen belang? 3l Moeten de kosten dbor de landbou wers of door de staatskas gedragen wor den? Voorz. 'zeide, dat de, eerste vraag over alles besluit, doch dat gebleken is, dat men Wèl bestrijding wénsclif, tenmndste bestrij ding in het algemeen. Dleze besituursconclu- sie aanvaardde de vergadering. Runt 2. De Minister ziedde in de memo lie van toelichting, dat de belanghebben den de veehouders zijn. De heer Biest zeide die circulaire van den Bond van Kaasfabrieken gaarne te wil len voorlezen. Voorz. voelde hier niet veel voor, liever hoorde hij' hier de gevestigde mieening der leden. De heer Biest zeide tegen het wetsont werp te zijn, als aangevende de bestrij ding als particulier belang. Uit de staats kan worden de onkosten voor algemieéne belangen betaald!. De belangen van een partij gaan veelal samen met die van ande ren. Blij bloei van den landbouw heeft ons gebeele volk belang, zoodat mien, voor een goede economische politiek, zulk 'een be langrijk deel niet op kosten der particulieren mag brengen. De heer Visser zegt hethiermiedie nitet eens te zijn. Men vraagt tegenwoordig van de belanghebbenden in al'la gévallen bij dragen. Spr. vindt het logisch, dlat de boe ren bijdragen in deze voor haar belang rijke zaak. De opzet zag spr. liever anders en wel: De veehouders moesten bestrijding vragen en aandringen op Regeeriïigssteun. Wij zijn de meest belanghebbende partij. De heer Kuiper, uit Wognum', zeide, dat hun afdéeling zich wel uitsprak tegen het wetsontwerp, doch dat er een sterke min- dterheid bestond, welke 'er vóór wasp De heer Visser zeide, dat, im die Regee ring feitelijk ingrijpt, men wel kan spre- aangenamer» gloed, verwarmde zijne ver stijfde ledematen >en at zijn ontbijt, terwijl hij telkens dankbare blikken op de goedhartige werklieden wierp. Nadat hij zijn laatste stukje brood gegeten had, leunde hij' met het hoofd tegen dien taiuur én viel in eanl vasten slaap; waaruit hij gewekt werd door dien omtbijtkoopman, die hem zadhtjes op den schouder tikt». „Nu; mij'n kleine mam," zeide hij, „zoude ik u aanraden om wakker te worden en ergens heen te gaami. Ik ga wég." Paul wreef zijne oogem. Het vuur was uitgegaan 'en het tafeltje m|et zijne ver leidelijke eetwaren was opgepakt enj in een wagentje gelegd' om weggevoerd' te jvorden. Hij ging opstaan. „Hier zijn nog een paar stukjes broody die overgebleven zijn," zeide die man, waar op hij hem iets gaf, dat in een stuk van eene courant opgevouwen was. „En- ga nu heen, of de politie zal u wegjagen." Onmiddellijk was Paul' klaar wakker. Hij beefde bij de gedachte aan zijn nachtelijk avontuur en zijne ontsnapping en ver- wachtte ieder «ogenblik, d'at hij achtervolgd zoude woideni. Hij had gehoord, dlat Jacob Prow ge vraagd) hadl, of de politie'geen jongen ge pakt had, .en hij" verbeeldde zich', dat iedere arm van de wet in Londen' uitge stoken werd om hem te grijpen, dat hij gevonden er» medegesleept zoude worden om die gevangenis der munters te deelen» „Dank u, ik- zal heengaan," aeidle hij, Hij nam hit hem aangebodene brood aan en spoedde zich voort. Voort ging hij, de groote stad dloor, tot dat hij de massa huizen achter den rug had en zich weder omringd zag door groene velden en buitenplaatsen, waaraan hij be ken over' de mate van bijdtagen; dloch in beginsel vind ik het billijk. Nu is de genoemde 50 pCt. wel aanvechtbaar. De heer Blakker, Beemster, merkte op, i dat de boeren toch als belastingbetalendcn een belangrijk deel bijdragen. Dan is deze regeling zeer onpractisch, daar de tuinders, welke 5 of 6 koeien in dien winter houden, bijdragen en de graote weiders vrij loopen. Die heer Visser, landbauwleeraar, Schagen, begrijpt niet, dat men overtuigd is van het algemeen en particulier bellang en toch van^diie particulieren geen bijdrage wenscht. Dir. Bakker zeide: men kan dit beamen, dbich in principe 'kan men tegen zijn. Die heer Stapel zegt, met het oog op de mielkvoorziiening, dat deze kwestie van groot algemeen belang is, wat dè heer Govers ook om wille van een goede melk en vleesch-politiek beaamde. D'e heer Best aanvaardt den opzet van vergelijken bij provinciale aangelegenheid' niet, het betreft hier een landsbelang- Da heer Zwager acht, vooral ten op zichte van het klauwzeer, de pogingen dier veearts enij'kundigen, om deize ziekte te be strijden. zeer toe te juichen, doch, dan aan vaardt spr. ook de conclusie van bijdragen, De heer Eeoen zegt, dat, nu wij weten, d'at de kosten abnormaal hoog zijn, men een meer afdoende bestrijding zeker voor 3 a 4, inplaats van 10 miilioen kan hebben, wan neer er meer samenwerking is; men moet pogen eerst een betere bestrijding te verkrij gen, die goedkooper en practischer werkt De Voorz. zegt, dat het bestuur" van rnee- ntng is, dat er geen aparte bijdragen van de veehouders mogen gevraagd worden. De heer Visser zegt, dat men bij een bij drage, hoe klein ook, meer op de mede werking der landbouwers kan rekenen. Bij de hierop gehouden stemming bleek, dat er 2 stemmen vóór en 25 tegen een bijdrage waren. De Voorz. zeide, dat 20 Januari een ver gadering van het Nedl. Landlbouw-coniité zal gehouden worden, en stelde voor, een afge vaardigde te zenden. Goedgevonden- De heer Biest steldé voor, deze conclusie ter kennis van de Kamerleden fce brengen, Dr. Bakker zeide er tegen te zijn, omdat spr. het niet van belang adhite, nu de stemming algemeen tegen het ontwerp is en hét Ne& Landbouw-comité een vergade ring over dit onderwerp zal houden. Giste ren is Limburg weer vrij verklaard!, zoodat er thans geen mond- en klauwzeer in ons land is. Beter kon men dus afwachten. Nadat nog enkele sprekers hierover het woord gevoerd hadden, sloot de Voorzitter de vergadering. VERBETERING DER VOLKSHUIS VESTING, Naar wij vernemen is de regeering voor nemens den wpningbouw in die mate in de hand te werken, dat zij in het vervolg den aflossingsdunr der voorschotten ver lengt van vijftig, zooajs het thans is, op 65 jaar. Daardoor zal dan de annuïteit kunnen worden verlaagd. merkte, dat hij; voor de tweede jnaal „bui ten" wasi Geen énkele keer had hij gedurende dien dag zijnen haastigen stap vertraagd', zoo krachtig werd hij' door zijne vrees aan gedreven 'en tegen den avond zette hij zich, vermoeid 'en afgemat, aan den kant van dien weg neder. Zijne dtoffe oogen ;waren op die vensters van eene prachtige 'villa juist tegenover hem gericht en half droomende luisterde (hl ij naar de stemmer» van kinde ren, die lm den tuin speeldlqnl- Zijn 'klein pékje voedsel lag naast hemt Hij had' er nog bijna niets van gegeten, want bij de begeerte oM aan de politie te ontsnappen, had hij alle gedachte aan honger verloren. Die vensters schenen hem te wenken in hun roodani glans van1 den ondergaanden zon iet» hunne helderheid maakte hem dui zelig. Toch (hield hij zijne oogen er »terk op gevestigd', daar hij niet bij maChte wae ze 'er van af te wénden. De stemmen der kinder en schenen zi'ch ciolk hoe langer boe verder te verwijtteer», alsof zij dooy een afdrijveudlen stroom weg gevoerd werden. Daarna begon1 hij' zich te verbeelden, dat iniet da stemmén, maar tjjij zelf op den stroom weggevoerd werd naar, hij wist niet welke plaats. De witté weg, de boomen, de villa, alles scheen te verdwijnen. Hij strekte zijne hamdén uit om zidhi te rad- den, maar er kwam een floer» voor zijn» oogen ier» machteloos liet (hij den art a weder zinker». Alles was voor hem eene lödüge ruimte geworden en 'Paul lag aan den weg, naast zijn kleit» pakje, bleek 'en stil als een doode. .(SKordt vfirvojjjd.).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1