KERKNIEUWS. AGENDA'. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Groote Prop.-vergadiering op Woensdag 24 Jan., 's av. S uur, in bet lokaal van den beer Hazes, Luttik-Oudloq». Spreker: de heer A- v. Hamers veld van Amsterdam. Trouwe opkomst verzocht „GOED WPNEN." Donderdagavond 8 uur vergadering van de R, K. Bouwvereenigmg „Goed wonen" An Café Hazes. Bespreking aan te vragen bouwterreinen. Aller opkomst noodzakelijk. tmmmma/muietsmtmam wtaeatsssssHËaMl^tit tusscben de ver een igingsgebeden en schiieitgebeden in; en daarom verwachten wij, dat een kort en krachtig gebed' de prentjes van Nederlamdsche Heiligen eens de massa leert bidden." Aan den daar uitgesproken wensch be proefden wij te voldoen met het volgende korte gebed in den stijl der liturgische ge beden op te stellen: Gebed voor die bekeering van Nederland. Almachtige, eeuwige God, dlie wilt, dat allen zalig worden en niemand verloren gaat, zie barmhartig neder op de zielen onzer dwalende broeders en zusters in Nederland, opdat de blind doek wegval te van hunne oogem en rij, teruggekeerd tot de ware Moederkerk, den vrede moge genieten der volle waarheid. Door Christus onzen Heer, Amen. O Maria, Moeder Gods, bid voor hen, 1 i 1 Nadat wij dit gebed aan Zijne Doorluch tige Hoogwaardigheid Monseigneur H. Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, ter keuring hadden onderworpen, gewaardligde zich Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid ons te verblijden met deze hooge aanmoediging: Aan bovenstaand gebed verleenen Wij bij deze 100 dagen aflaat, een maal daags te verdienen. Utrecht, 20 Deo 1916. f HENRICUS, Aartsbisschop van Utrecht Moge detze hooge aanmoediging onze teers en lezeressen krachtig aansporen, om bovenstaand gebedje dagelijks te bid den DE ZOMERTIJD, Nu binnenkort het vraagstuk van den zomertijd weer aan de orde komt, betoogt prof. A A, Nijland in het „Utrechts Dbl." de wenschielijkheid om niet op 1 Mei, maar reads op 1 April dien zomertijd in te voe ren. Hij begrijpt niet, waarom men- daar- fmieda niet reeds op 1 April kan begin nen, omdat toch het zomerhalfjaar eigenlijk al op 20 Maart (dag- en nachtevening) aanvangt BUITENLAND. OORLOGSOVEHZICST. Dat men in Zwitserland vreesde voor een inval óf van Duitscbe ól van Fransche zijde is nu wel duidelijk: Zwitserland heelt zijn grenzen aanmerkelijk versterkt en reeds riep het meerdere dienstplichtigen in wer- keiijken dienst. Of men voor zoo iets thans nóg be vreesd is Wij weten 't niet, maar geruststellend klinkt een schrijven uit Zwitserland aan een onzer bladen: De versterkte grensbezetting van onge veer drie divisies heeft hare geschiedenis, en deze geschiedenis heeft zelfs een verras sende bizonderheid. Zooals bekend, giDg hier reeds sedert eenige weken het hardnekkige gerucht dat Duitschland plannen had door Zwitserland te trekken. Waar het gerucht vandaan was gekomen, wisten wel zeer weinigen, maar een eigenlijk houvast had niemand. Dit be lette niet, dat er eiken dag nieuwe combina ties gemaakt werden; vandaag gold het een opmarsxh naar Zuid-Frankrijk en de daar gevestigde militaire industrieën, morgen een inval in Noord-Italie om de legers van Cadorna in den rug te kunnen aangrijpen. Intusschen werd de Fransche en Italiaan- sche pers met den dag onrustiger, en eischte tegen-maatregelen. De Duitsche pers zag in het geheele geval een manoeuvre, een loos alarm, dat dienen moest om het samen trekken van Fransche troepen op deZwit- sersche grenzen te bemantelen. En ook de Duitsche pers maande tot voorzichtigheid. Intusschen deden de Duitsche speurders hun werk, en ontdekten werkelijk sterke Fransche concentraties aan de Zwitsersche grenzen. De Zwitsersche staf, die immers zijn rapporten nu enöanmetdenDuitschen „Aulklarungsdienst" wisselt, bleef niet on kundig, van wat er in Frankrijk omging. Parijs stelde Bern echter spoedig gerust. De gevreesde „militaire concentraties" bleken groepen van herstellende invaliden te zijn, die wegens het nevelige, ongezonde winter weer uit het westen van Frankrijk naar de hooge droge Jura-departementen waren overgebracht. Duitschland vond dat een praatje voor de vaak, en nam zijn maatrege len. Zoo kwamen tegenover de concentraties in den Jura de concentraties in den Sondgau. Generaal Wille heeft gemeend, tegenover het aandragen van zooveel brandstof dub bele waakzaamheid te moeten toepassen En zo0 werden tegen 24 Januari de ver sterkingen ontboden, die eigenlijk eerst veel later hun post hadden zullen betrekken. De verrassende bizonderheid bij dit ge val is déze, dat zeer waarschijnlijk al die Onrust binnen en buiten de grenzen ver oorzaakt is door de slordige inlichtingen van de Fransche pers. Gaat men al de ge ruchten na, van den eenen dag op den anderen, dan stoot men steeds weer op een opzienbarend bericht in een van de groote Fransche bladen en ontleend aan de „Köln. Ztg.", waarin sprake is van een groot ge vaar, dat Zwitserland bedreigt, sedert het vredes-aanbod werd afgewezen. Als de „Köln. Ztg." zoo iets schreef, wat kon dat anders beteekenen, dan dat Duitschland zijn heil in een doorbraak door Zwitser land zoeken zou? De betrokken journalist had echter over het hoofd gezien, dat de mededeeling in de „Köln. Ztg." uit.... Zurich gedateerd was. Het was dus allerminst een officieele Duitsche bedreiging; het was niet anders dan een Zwitsersche noodkreet Inmiddels komen wij het ware maar moeilijk te weten; zeker is het, dat én Frankrijk én Duitschland elkander in dit opzicht tegenover Zwitserland verdacht maken Opmerkelijk is het, dat tegelijkertijd met de Zwitsersche voorzorgmaatregelen een verhoogde activiteit valt waar te nemen in de Vogezen en in de Jura. En de Duitsche en de Fransche com- muniqué's spreken van een samentreffen in ;die gebergten Tot resultaten kwam men echter van gééne zijde. Dat men zich daar op méér voorbereidt, blijkt ook wel uit het telegram uit Bern: Naar d:e „Bund" bericht, zijn er te Sund- gau in die nabijheid der grens onlangs ver scheidene dorpen ontruimd, waarin de bevol king zich tot nog toe ondanks den oorlog met dén landbouw bezig hield; daartoe be- hooren o.a.: Luffendorff, Ottendorff, Ober- larg, Winkel. De bewoners van deze plaat sen en verscheidene andere hebben dé order ontvangen zich gereed te houden op het eer ste teeken te vertrekken. Op het Roemeensche oorlogsterrein heb ben de centralen een belangrijk stuk ter rein gewonnen, zonder dat daardoor echter de bestaande toestand aanmerkelijk veran derd wordt. Zij hebben de Russen teruggeworpen uit een deel van de bruggenhoofdstelling, die dezen op den Zuidelijken Sereth-oever in de streek van Fundeni nog bezet hielden. Nanesti een der steunpunten van die brug genhoofdstelling werd door de centralen genomen en waarschijnlijk zal nu wel spoe dig Rootoloasa het andere steunpunt van die stelling, in hun handen zijn. Het gevolg van deze verordering, door de centralen gemaakt, is dat zij nu ook bij Fundeni langs de Sereth staan en daar door de kans op slagen van een poging, in min of meer verwijderde toekomst te ondernemen, tot het lorceeren van die linie verbeterd is. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIE- FABRIEK, Vrijdagavond te zeven uiur brak brand uit in een fabriek in het W!est-End van Londen, waar munitie werd! afgewerkt. Er verliepen twee minuten tusschen bet ont dekken van den brand en d'e ontdekking, zoodat verscheidene arbeiders nog konden ontkomen. De fabriek werd geheel en al verwoest. Ook sloeg de brand over naar de nabij gelegen pakhuizen en fabrieken. De schokken der ontploffing werden nog op grooten afstand gevoeld). Drie rijen kleine huizen in de onmiddel lijke nabijheid! werden bijna geheel en al vernield en bovendien werd nog belangrijke schade toegebracht aan andere eigendom men, Van de brandspuit, die op het oogénblik der ontploffing aanwezig was, werden twee man gedood; de machine werd vernield. Hoe groot heit aantal slachtoffers is, is nog niet uitgemaakt; het is echter niet zoo groot als men aanvankelijk dacht. Tot de gedooden behoort o.a. ook de eerste schei kundige. Tot dusverre zijn tusschen de 30 en 40 lijken geborgen. Honderd personen zijn ernstig gewond). OOK EEN ONTPLOFFING TE SPANDAU. In den vroegen morgen had Zaterdag morgen in het vuurwerkerij-laboratorium te Spanidaui een ontploffing plaats, De aange richte fnaterieele schade is sledhts gering. De stoornis in het bedrijf zal onbeteekenend zijn, Het aantal dooden bedraagt helaas tien, het aantal gewonden twintig. KARDINAAL MERCIER EN DE DEPORTAT I E's, Den 19en December ,1916, deed Zijne - Eminentie de'volgende voorschriften ge worden aan de geestelijkheid van zijln Bis dom: Meohelen. den 19 December 1916. ZeorBerw. he,eren Pastoors en gelieifdie' Medewerkers, Niettegenstaande de protesten door den Heiligen Stoel 'en door verscheidene on zijdige Staten aan Duitschland gericht, hou den de deportaties van onae burgerlijke bevolking niet óp. Het is onze plicht zooveel wij kunnen het kwaad te verzachten, dat wij onmachtig zijn te verhinderen. Bij de aankondiging der wegvoering, le. Gelief, zoodra de oproepingen in Uwe gemeente zullen aangeplakt worden, de personen, die niet van de openbare lief dadigheid afhangen, te waarschuwen; dat zij zich moeten voorzien van hun beiastingv biljet van het loopende jaar, en er een ge tuigschrift bijvoegen van de gemeente-over- 'hieid; zieke en zwakke personen zullen van hun geneesheer 'een certificaat van slechte gezondheid verzoekende niet-werklooze arbeiders zullen aan hunnen werkgever, een door den burgemeester rnede-onderteekende verklaring aanvragen, 2e. Pleeg overleg met de invloedrijke personen uwier parochie, om op bijzondere wijze die belangen te behartigen van dege nen uwer parophianen, die, volgens, 'de ver ordeningen dier Duitsche overheden zelf, niet mogen weggevoerd worden. Daags voor het vertrek, Noodig daags of twee dagen, voor het vertrek de vertrekkenden wit om te biech ten. Zorg, dat verscheidene priesters tot hunne beschikknig zijn. Draag te hunner intentie een heilige Mis op, 'en verzoek hun kinderen, zoowel volwassene als kleine kin deren, die hij te wonen, opdat eene heilige Communie door ben in vereenigimg met gansch hunne familie ontvangen, voor hen eene versterking were, en eene herinnering, die zij in hunne ballingschap mededragen. Geef aan die vertrekkenden een gedachte nis mede: een rozenkrans, een scapulier, een Evangelie. Daags na het vertrek. Ie. Roep de medewerking in van, de beste uwer parochianen; vrouwen zoowel als mannen; stel u in' verbinding inet de genootschappen van Sint Vincentius a Pau lo, met de vereeniging der Dames van de Barmhartigheid, met de Derde Orde van d en H. Franoiscus, met de Congregaties, met de Broederschappen, met de talrijke werken, aangesloten bij de Diocesane Federatie der Katholieke vrouwen, waarvan de Zeereerw. heer H affiants bestuurder is, en sticht met hunne medewerking onder het bestuur van den pastoor of zijn afgevaardigde, een Co- miteiit tot zedelijken steun, dat op zich neemt de beproefde families' te bezoeken, te troos ten, raad te verschaffen, te helpen. De beeren pastoors, die om hun liefde werk te volbrengen, ondersteuning noodig hebben, kunnen mij die kamen vragen of daartoe iemand zenden. Het zo uimij aange naam zijn, indien zij ongeveer wilden be palen op welk bedrag mijnerzijds zij reke nen, 1 ALKMAAR. ALKMAARSCHE VEREENIGING VOOR DEN HANDELDRJJVENDEN EN IN- DUSTRiEELEN MIDDENSTAND. Bovengenoemde vereeniging hield giste renavond haar jaarvergadering in Hotel Van der Sleezea Aanwezig 8 lediem. De voorzitter, de heer W(. v, V.wuren, opende de vergadering; spr. wilde met enkele woorden zeggen, wdt ham op ff iiart lag, en wel: dat hij had gehoopt, onder andere omstandigheden deze vergadering te mogen openen; dat w.l de oorlog zou zijn afgeloope» Spr. wenschte alisoog iedereen voor dit jaar aln het goede toe. De notulen wierden geteera. Ingekomen was ©en schrijven van den heer Potgieser, die zijn dank brengt voor zijn herbenoeming als lid vara de Kamer van Koophandel; een schrijven van de bee ren J. C. Boom 'en Gebr. Schenk, die be danken als lid der vereeniging. Ingekomen was een schrijven van de Com missie van bijstand voor bet Distributie bedrijf, verzoekende 'enkele winkeliers zich als lid hiervoor op te geven, waaraan was voldaan. Ingekomen was een schrijven van den N.-H, Bond van Veehandelaren, welke ver zoeken om met de werking] tot afschaf fing der Zondagsche veemarkten; eveneens een schrijven van den heer H, Nooim, even als bovengenoemd schrijven' om met dit adres adhaesie "te betuigen. De Voorz. meent goed' te doien; dit schrij ven op ©ten volgende vergadering te behan delen. D'e heer Fenijn meant, dat het wel ge beuren mag vóór de voorjaarsmarkt. De heer Fortuin zou het nu willen af maken. zonder onderzoek; hij meent, dat we er nooit aam made kunnen werken; er zijn veel menschen, die groote zaken maken, nu nemen ze er den Dinsdag voor; maar te Planterend is de Dinsdag nooit te ver dringen. De Voorz. meent, dat het niet ,'tangaat deze belangrijke zaak nu te behandelen; ieder lid heeft recht van medespreken hier over; 'en het heeft niet op de .convocatie gestaan. De heer Jb. Cloeck zegt, dat, als het voorstel van den Voorzitter niet werd aan genomen, hij hierover ook wel iets wil zeg gen. De heer Fenijn zegt, dat de heer For tuin er schade jn ziet; hij meent, dat die Sichadte voor Alkmaar niet zoo groot zal zijn, Goedgevonden werd dit punt tot ©en vol gende vergadering aan te houden, Ingekomen' was een. schrijven van het Bestuur van 'dien' Middenstandsbond, om me dewerking tot het oprichten van een Meeuw- senfonids, waarvoor ieen contributie van 50 cent per lid per jaar wotrdt gevraagd. 'Ook dit punt werd' tot een volgende ver gadering aangehouden. (Medegedeeld werd; dat in 1917 hét Mid denstands congres te Groningen gehouden zal worden- Hierna werd) door den Secretaris het jaar verslag uitgebracht,, hetwelk na «en. kléine opmerking; van den heer Qoeck werd goed gekeurd. Door den Renningmeester, den heer .Wlel'dtais, werd het financieel verslag uit gebracht, hetwelk aangaf in ontvangst f51.922, in uitgaaf f 36.851 Q, batig saldo was f 13.070Q. Door de heeren Meiroos en Meijer wer den de bescheiden nagezien en volkomen, in ordle bevonden. De Penningmeester mocht hiervoor een woord van dank ontvangen, waamai door den beer Veldhuis verslag werd uitgebradht van bet informatie- en incasso-bureau, waar uit bleek, dat bij voor f410 aan kwitantie'B had gekregen, waarvan hij f 135 had ont vangen, 'Die heer Cloeck bracht hulde aan den heer Veldhuis, dat hij van de f410 kwade pos ten nog f 135- had weten binnen te krijgen. Tot bestuurslid werd herbenoemd d'e heer Veldhuis en in plaats van den heer Jb. Cloeck, die zich niet meer herkiesbaar stel de, werd de heer J. A. B, (Fenijni gekozen. De Voorz. gelooft ©en goede aanwinst te mogen zien in het feit, dat de heer Fenijn weer als Jid van het bestuur is ge kozen, Eien 6-tal ledén werden voorgedragen, tot welker toelatnig werd beslate» (Slot volgt.) SCHAATSEN RIJDEN, De Alkmaarders zouden al heel weinig Wlest-Friesch ten Oud-Hollaudsch bloed in hun aderen overgehouden moeten hebben, indien ze Zondag niet aanstonds na dén anderhalvendaagscben stevigep vorst het ijs waren gaan keuren en zich niet met öf zonder schaatsen op die gestolde wateren hadden gewaagd En Zondag is er gereden, door velen op vele plaatsen: de Oiudorper verten trokken bij het zeldzaamste zomerweer nooit zóó veel bonte jeugd; overal, noord; zuid, post of w;est- van de stad; waar een ijs- plekje lag, niet te groot en waarschijnlijk dus oolk niet te diep en te gevaarlijk, overal werd gereden, >en ondanks het gure, ijzige winderige weer genoten- Ook de Alkmaarscne IJsclub „De Quint" opende Zondag reeds haar banen, W|ij, Alkmaarders, zijn mét oins schaat sen rijden vergeleken bij andere steden in ons land vroeg geweest Gisteren waagde de jeugd en niet alléén de jeugd zich reeds vroeg op den dag op de breedere wateren 111 en buiten de stad. En iets later was 't er spoedig een gewemel van schaatsrijdende, baanglijdende •en pik-sledende wintermeuschenzelfs de waarschuwing van de politie, dat het ijs in de stadsgrachten nog onfaetrouwbaar was niet dikker immers dan 6 C.M., terwijl een dikte vara 10 c-M. vejeisdit wordt kou de menigte van het ijsvermaak niet afhouden, noch ook de kracntig-biijde stemming temperen, die allerwegen heerschte. 't Is ook zoO''n bijzorader iets: weèr eens ijs te zien, waarop gereden wordit; 't scheen zoo lang geleden, dait we diie vreugd© beleefden. Inderdaad hebben wij daarop dan ook wel drie jaren moeten wachten. Bij gelegenheid van dit zoo zeldzaam, wordende ijs kreeg de jeugd der R. K. Scholen den middag vrij. Met verwondering lieoben wij gezien, hoe de Alkmaarscne jeugd; die op ijs vermaak toch zoo gesteld is, het komende, nog zwakke ijs zoo. weinig ontziet. tn (tocdi .staat (bet in onae Boiitie-ver- ardening: Art. 99. Zonder vergunning v,an Burge meester en Wiethouders is net verboden ijsf eesten te honden of ijsbruggen te leggen óf op het ijs kramen of tenten op te sraan, banen te vegen, of iets te strooien, neder te leggen of daar te stehen, wat voor schaatsenrijders of voor sleden hinderlijk kan zij» Art 101. Zonder vergunning van Burge meester en Wethouders is bet verboden, in het ijs sloppen of gaten- te maken, ten zij rondom vaartuigen, voor zoover .dit ter ieveilig.ing van deze noodig is. Art 102. Binnen de kom der gemeente 48 het verbaden om op het ijs zand, asdi, vuilnis of iets dergelijks te werpen of het ijs op 'eenige wijze te verontreinigen. Ten slotte zij. nog vermeld: Art 105. leder die zich op bet ijs be vindt, is gehouden om zich op vordering der politie, in het belang dier openbare orde of veiliiglhaid; onmiddellijk daarvan te ver wijderen, Gisterenavond was „De Quiint" van 7. tot 9 uur ©iectrisch verlicht. Hedenmorgen heerschte er reeds vroeg veel leven en beweging op alle banen later in den middag was 't op meer dere plaatsen, vooral in de omgeving van dn St. Josephkerk, bijzonder druk. Deskundigen zoo deze bestaan kunnen zijn van meening, dat het vriesweer nog wel eenigen tijd aanhouden kan; eeii mooi vooruitzicht dus voor de lieihebbers. ADRESSEN, WAAR DREGGEN GE DEPONEERD ZIJN: Stadstimmerwerf, Oudegracht, hoek Keetgracht. J. P, van Huchten, Oudegracht, hoek KI. Nieuwland W. F. Adolf, Oudegracht, hoek Hofstraat. Achterpand Waag, Waagplein. Gasfabriek, Kanaailude, schaftlokaal. J. Bek, Peperstraat, Brugwachter. W. Hillenius, Frieschebrug, Brugwachter. W. van Walen, Vlotbrug, Brugwachter. Accijnstoren, Bierkade* Politiepost. J. Coppens, Verdr.oord, naast n't Wapen V. Munster". Wed. Zervas, Voormeer, hoek Zandcrsbuurt. A. Overtoom, Scheteldoekshaven, hoek Geest. J. Duinker, Geesteisingel, hoek Druivenlaah. K. Wortel, Kcnn,singel, Boerderij bij de Hoevervaart. H. v. d. Sleesen, Gee, ter weg, hoek Geestersingel. G. '1. M. v. d, Bosch, Hclderscheweg, Melkfabriek. A. C. de Boer, Wildemansstraat, h. üosfenburgerstr. J. Mulder, Kennemersingel, hoek Vogelenzang. Politiebureau, Dangestraat. L. H. Obdam, Nieuwlandersingel, (kleine dreg). G. Flipsen, Noorderkade, id. G. "Diepen, Luitik-Oudorp, Pompentnakerij. K. Bosman, Zeglis, Overhaal bij de Kalkovens. Slachthuis, Ilelderscheweg, Woning v, d. Directeur. J. H, Ooievaar1, Ritsevoorr, hoek Oudegracht. J. Over, Kweerenpad No. 6. H. W. Holsmuller, Voordam, h. Zijdam (Kantoor). J. Taman, Zeglis, hoek iste Kanaalstraat. J. W. v. d. Meulen, iste Kabelstraat Koffiestroopiabr. W.V. Bouwstofteu, Oudegracht, y.h, P. Messelaar. J. Bruijn. Nieuwlandersingel, hoek Kennemerslrweg. A. de Boer, Noorderkade 19, Agent van politie. Concierge Huis van Bewaring, Geestersingel. ARR.-RECHTBANK. Eten waarschuwing voor velen. Grietje M., wed). B., winkelierster te Lim- men, haidi op 22 November 1 pond suiker verkocht voor 30 cent, terwijl de regee- ringsprijs 28 cent was. Getuige C. H. Zaadbergen; huisvrouw van J. Volkering, verklaarde 1 pond' suiker en een pond rijst van bekt. te hebben ont vangen, waarvoor zij 51 cent had' betaald: 30 cent voor de suiker en 21 cent voor de rijsit, 1 ■Bekt zegthet voor 29 cent te hebben verkocht. Zij zegt het niet te hebben ge weten, daar zij geen courant leest. Tegen bekt werdi f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis geëisoht Te hard gereden. Corn. K., aannemer te Schoort, had in het Noorderkwartier te hard gereden met eten stoom fiets, terwijl daar militaire oefe ningen werden gehouden. Door bet Kantongerecht werd hij vrijge sproken, doch' de ambtenaar had appèl aan- geiteekend, en thans werd1 tegen hem f 75 boete, sub®. 30 dagen geëischt, M i s h a n d e I i n gf J, F., Gemeenteraadslid te Schoort, had o p22 November te Burgervlotbrug den bak kersknecht Fijma mishandeld, door hem in een bierfleschje op het hoofd! tie slaan hetwelk door getuige Eijman werd beves tigd- Bekt zegt onder den invloed van sterke drank te zijn geweest. Eisoh: 1 maand gevangenisstraf. Mishandeling. L. R. G., kaasmaibersknecht te Harenkar spel, had N. Pronk een klap op het hoofs) gegeven. uegen hem werd f20 boete, subs. l(j dagen geëischt. RIJKSBUREAU VOOR DE DISTRIB.UÏ1E VAN GRAAN EN MEEL. De Directeur van het Distributie-bedrijl te Alkmaar, brengt ter kennis van belaag, hebbenden, dat onderstaande kennisgeving door hem is ontvangen 10509/43 Rijksbureau voor de distributie van graan en meel. 's-Gravenhage, 20 Januari 1917, Beleefd verzoek ik U, voorzoover aan de landbouwers in Uwe gemeente tarwe ak veevoedeT mocht zijn gelaten er bij dezen op aan te dringen, dat zoo weinig moge- lijk tarwe, geschikt voor menscheiijk voed sel, als veevoeder wordt gebruikt, dit uit overweging, dat ter wille van de volks voeding zooveel mogelijk broodtarwe be schikbaar moet worden gehouden, Terwijl naar zijn oordeel voor de voedering van het vee gerst, haver of boonen kunnen worden gebruikt De Minister van Landbouw, Nijverheid en Hahdal, voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. Aan Heéren Burgemeesters. GROOTE OPENBARE MIDDENSTANDS- VERGADERING. Morgen, W|oensiaag, ',savonnis 8 uur pre cies, zal in de SoraeteiiEszaial van de Har monie een grootte gecoimbiimaendie Midden- sitandvefgadiering gehouden' wonde» Bespreking: Vervroegde Winkelsluiting. GEARRESTEERD F. O. S., Duitsch deserteur, die 28 Sept over de .grens gekomen was, zou, 11a in verschillende plaatsen gewerkt te hebben, door tusschenkomst van den heer Euler, voorzitter van de deserteursveneeniging, ia Alkmaar wede Ikrijgen. Vorige week Maandag echter ontvreemdde hij bij den heer Euier voor een hadrag van f 80 -aan kleaddngstu)kiket» Het blijkt, dat bij' dezen diefstal gepleegd heeft, om een vriend, die hem vroeger ge holpen had, van kleeding te voorzien. Zaterdag is hij te Amsterdam gearresteerd. BURGERLIJ KL S TANDT ALKMAAR. GEBOREN: 19 Jan. Johannes Petrus, z. v. .Willem Bos en Cornelia Maria Bommen 20 Jan. Kasper, z. v. Jacob Buitjes en Albertje Visser. 21 Jan. Geertruida. Jacob,a, d. v. Johan nes de Vries en Elisaberhi Hen/drikhuizen. .23 Jan. W|illem, z, v. Reinder Reek o Trijntje B|eers. ONDERTROUW;D: Johannes 'Qerardus Kuiper, muziekleeraai, 29 j., en Catharina Francisca Maria Kos ters, z. b., 23 j. Cornells Kramer, lood gieter, 21 j., te Amsterdam, en Anna Mar- garetha Mus-en, z. b., 18 -. Andries Velleman, winkelier, 29 j,, te Schagen, en Clara Koekoek, z. b., 29 j. Bernard Kwant, timmerman, 22 j., te Haarlem, en Elizabeth Bioon, z. b., 23 j. Frans Broek, ziecvissqber, 21 j-, te Egmmd aan Zee; en Dirkje van Duuren, z. fa., 23 j., te Eg- imond aan Zee. Dirk Hagtingius, bank werker, 42 j., te Schoten, en Maria Schoo- newil, z. fa., onlangs alhier, 25 j., te Scho ten. Johannes Kramer, banketbakker, 31 j., en Maria' Catharina Kareis, z. b., 24 j, te Volendam, OVERLEDEN: 20 Jan. Johannes Andreas Rozenmeijer, 62 -aar. 21 Jan. Dirk Adricliern, 33 jaar. Cor nelia Raak, gehuwd met Jan liarwijne, 78 jaar. Anthonie Goede, 71 jaar. 22 Jan. Cornelia Wiffiölmilna Heiligers, wed. Pierre Theodoor Albert van' Boek hoven, 72 jaar. 23 Jan, Gerrit Muijs, 54 j., wonende te Schagen. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 777.2 te Skagen. Laagste barometerstand onder 770 te Zuid- Duits chland. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of halfbewolkt droog weer matige tot strenge vorst. Men veiijzoekt ons te willen berichten, dat er morgen (Woensdag) in de kapel op het Kerkhof eene H. Mis zal worden opgedragen. JUBIILEA IN, 1917|. .Bij d'e lijst van jubilarissen moeten nog worden gevoegd volgende jubiarisseu uit de Franciscanerkloosfers te W|oerden en Nieu we Niedorp: 25-jarig Priesterfeest 2 April: de Wiel- eerw. pater fr. Maxentius Eickhoff, O.F.M-; 8 September: de Wleieerw. paters fr. Pa* tritius Meijer, O. F. M.fr. Raynerius Hoo genboom, O. F. M.fr. Salesius Schalkwijk O. F. M, V erder zullen in den loop vaia 1917 nog vieren het 25-jarige priesterfeest, 3 October; de Wél- ©exw. paters fr. Alphonsus de Magnee, O. F, M.; fr. Raphael Ligtenfaerg, O. F. M-) fr. Juvendus Gulikers, O. F„ M.; fr. Macarius Huls'bosch, O. F. M,; fr. Barnabas Theu- nissen, O. F. M.; fr. Caspar S oei en, O.F.M-; fr. Gentilis Mehring, O. F, M., kapelaan

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2