R. Keuss I Mo. 17. Zaterdag- 10 Februari 1917 11e Jaargang lAmtachtsschaal is inscbrijviitg voor Wip I Tabak van j Uitgave van de Naamlooze Vtnnootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12, Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND too? Ml nasar m Omitfekos. Da Eucharistischs Bond faul de vagebond. (Wiordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geill. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. zal plaats hebben op ALLE AX |ERKDAOEN der w-eük', behalve ZATERDAGSMIDDAGS, vain, 14 FEBRUARI tot ieti met 7 MAART, gedurende de SCHOOLUREN, in de vak ken TIMMEREN, SMEDEN, SCHILDE REN, MEUBELMAKEN, METSELEN lew KLEERMAKEN'. ZIE AANPLAKBILJETTEN. De hoogste glorie der Katholieke Kerk bestaat in het kostbaar bezit van Jezus Christus in het Allerheiligst Sacrament. De H. Eucharistie is de weergalooze stuw kracht van priesters en leeken de gloeien de levenszon, die begeestering brengtdie martelaren kweekt en maagdendie hel den levert, grooter dan de haat op het slagveld. Want zij triomfeert over volkeren en eeuwen. En sinds de verschijning van het be roemd Decreet van 20 December 1905 over de veelvuldige en dagelijksche H. Com munie, is er in de geheele Katholieke wereld een grootsche actie gaande, om Jezus, onzen Koning, in Zijn Allerh. Sacra ment veel meer te huldigen. Den 7en Augustus 1.1. had eene verga dering van Katholieken plaats over het IJ, te Amsterdam. Daar werd besproken de oprichting van den Eucharistischen Bond, met het doel: Jezus-Christus onzen God en Koning, op alle mogelijke wijzen in Zijn Allerh. Sacrament te huldigen, maar .vooral het decreet van 20 December 1905 van Paus Pius X over de veelvuldige en dage lijksche H. Communie zoo stipt mogelijk uit te voeren. Denzelfden avond traden meer dan 350 leden toe. Den i2en Augustus schonk Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, zijn volle goedkeuring met het groot voorrecht iedere maand een Eucharistischen dag te mogen houden, geheel gewijd aan de hulde van het H. Sacrament. Al spoedig uitte Mgr. Jansen, Deken van Amsterdam, den wensch, dat in iedere parochie een af dee ling zou worden opgericht. De secretaris van Zijne Eminentie Kar dinaal van Rossum, schreef mij onlangs „Zijne Eminentie keurt uwe pogingen ten volle goed, verheugt zich over het reeds verkregen resultaat en hoopt, dat uw werk zich zeer moge uitbreiden". In de gewone audiëntie door Z. H, den Paus op 20 Oct. 1.1. aan Z. Em. Kard. van Rossum verleend, heeft de Kardinaal den H. Vader over uwen Eucharistischen Bond FEUILLETON. Naaï hei Engelsch van BOW BELLS. 39. HOOFDSTUK XXIII. Hoe idle pro-cureur reeds in zijn zoon g-e-straft w-erd voor h-a-t verdriet, hetwelk hij dien rechter Vincent veroorzaakte-. Die jaren, die Voorbijgegaan waren en die onze jonge kennissen met nieuwe scbooii- heiidl hadden versierd, badidlen loodzwaar op Bieverley Bogg gedrukt. Wieder was het 'morgein, niet de warme zomer, tnaar de onaangename gure herfst tijd, lem wieder zat hij in zijta gewonen stoel op zijn kantoor. Die plaats was weinig veranderd. Iets vuiler en doffer, maar overigens zag alles ier nog even koel en hardvochtig uit als voor negen jaren. Die oudie klok tikte nog in het kantoor van den klerk m-et den zelfden klank, welken- zij in vroegere dagen hadl De oude lessenaar stond nog op zijne gewone plaats, maar hij was iets donker der van-kléüf -en -door den ouderdom glad- dier geworden, maar overigens geheel de zelfde. Achter den lessenaar zat -een klerk zijne p-en af te bijten' ien met een ombe paalden blik door het venster naar buiten te kijken, alsof bij Idle laatste verdwijnende zonnestralen wilde nastaren. Hij was een ■oude man, met een grijls,. meer dan half kaal hoofd, |en in alle opzichten zeer verschil lend van iSen rondlen, bloedende!» Simkins, fnaar hij pastte juist op diie plaats, want i gesproken. De daaromtrent gedane mede- deelingen hebben den H. Vader innige vreugde bereid. O ja, zeide Z. H., dat is zeer schoon, dat is zeer goed, want de devotie tot de H. Eucharistie is de Koningin van alle devoties. Ik schenk hun daarom volgaarne Mijnen heiligen zegen." Verder wordt nog medegedeeld, dat er ook wel aflaten zullen gegeven worden aan den Eucharistischen Bond. Die schoone woorden van den Paus zul len voortaan het devies zijn van den Bond. Op het Bondsvaandel zullen zij prijken „De devotie tot de H. Eucharistie is de Koningin Yan alle devoties." De Eucharistische Bond heeft drie af- deelingenie. zij, die dagelijks communi- ceeren. Indien men 5 keer in de week te Communie gaat, geniet men dezelfde pri vilegies. 2e die meermalen in de week, minstens 3 keer; 3e. die ééns per week tot de H. Tafel naderen. Daar is geen enkel middel denkbaar, zoo krachtig als dit, om degelijke katho lieken te vormen. Congregaties, patronaten, H. Familig's, hoe schoon en nuttig ook, kunnen niet bewerken, wat de H. Commu nie kan. De liefde tot de H. Eucharistie zit ons, Roomschen, in het bloed. De statuten zijn reeds in handen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Zeer velen, die reeds hoorden van den Eucha ristischen Bond, hebben den wensch geuit, dat eene af deeling in hunne parochie moge komen. Vele Z. E. Dekens en Pastoors betuigden hunne sympathie voor den Bond. En nadat Z. D. H. Monseigneur Callier de statuten had gelezen, schreef Z. D. H. aan ondergeteekendc- „Niets gaat Ons inderdaad meer ter harte, dan dat de devotie tot het Allerh, Sacrament in Ons Bisdom meer en meer toenemegeen middelen zullen Wij dan ook onbeproefd laten om deze devotie te bevorderen. Wij keuren daarom bij dezen nogmaals goed, dat de Eucharistische Bond in de verschillende parochies van Ons Bis. dom worde opgericht en niets zal ons aan genamer zijn, dan dat deze Bond over ge heel Ons Bisdom wordt verspreid." Het staat dus vast, dat én de Paus én onze Hollandsclie Kardinaal én onze Bis schop én Mgr. Jansen, Proost van ons Hoogwaardig Kapittel en Deken van Am sterdam, én verschillende Z.E. Dekens en Pastoors hunne sympathie betuigen voor dezen Bond. O, hoe heerlijk zou deze Bond werken, indien, zooals onze Bisschop zegt, in de verschillende parochies van het geheele Bisdom die Bond werd opgericht. 1 Hoe zou het aantal H. Communies enorm stijgenHoe onschuldig zou de jeugd op groeien in de schaduw van het Tabernakel. levenals hij zelf zag! zij -er oud), kaal en koud uit en ook tde patroon iiu zijin ge- anakfclijken stoiel in het biwnenkaintoor ge zet-en, werd met rassch-e schreden ouder en zijln hardvochtige geest werd -hoe lan ger 'boe hardvochtiger, terwijl die Voorbij vliegende jaren hem met hunine tandem- aan raakten -en imeer -en meer daden gelijk wor den aan het stof en slijk der aarde. Het was niiet langer die Bleverley Bogg van vroeger, de rechtopgaande sltorke rn-an, die zich beroemde op zijde 'kracht, maar Bievierl-ey Bogg, -met dunne, grijze haarlok ken. gebogen, versleten.' -en zwak, die zij nen weg wankelend bewandelde. Zijln gelaat was -echt-er nog gelijk. Daarop- stond nog dezelfde uitdrukking te lezen, dezelfde blik in zijne -oogen, de zelfde l-o-er in zijn ó-ogops-lag, welke hare hoogste uitdrukking vond in zijne alles aangrijpende kak-eb-eernen. Maar toch-, wanneer men dat gelaat goed beschouwde, kon m-en bemerken; dat er -e-en-e verandering had plaats gehad, niet in den baosaardiig-en blik,' di-e vertoonde zich- moig in de volle kracht, -maar -er was nog iets anders op zichtbaar, hetwelk men er vroeger te vergeefs zou gezocht hebben en hetwelk met de uitdrukking van haat zoo samengesmolten was, dat ze' als het ware één waren geworden-. Het w.as -een blik van zorg -en verdriet - H.ij las de courant, -en op- de hand; waar mede hij! ze vasthield, waren de beenige gewricht-en -en de purp-erein- aderen- duide lijk zichtbaar. Hij doorliep ide kolommen,., waarin de misdaden v-an den- dagl vermeld werden, hij las- ze met groo-ke belangstelling, met gespannien- verwachting, maar m-e|t een- blik van vérrftoeide teleurstelling, De lievelingen van Jesus Christus zouden als jongelingen en maagden, als volwasse nen en grijsaards de lievelingen van den Christus blijven. Maar wat wil dan de Eucharistische Bond Zooals reeds boven gezegd isJezus Christus, onzen God en Koning op alle mogelijke wijzen in Zijn Allerh. Sacrament huldigen, maar vooral het Decreet van Z. H. Paus Pius X van ?o December 1905 over de veelvuldige en dagelijksche H Commu nie zoo stipt mogelijk in de parochies uit voeren. Hoe wilde. Bond dat doel bereiken Door ie. bij de leden meer waardeering en liefde te wekken voor de H. Eucharistie, opdat, zooals Paus Pius X in genoemd decreet zegt, zij „naar gelang van ieders krachten, levensstaat en beroepsplichten" even vóór. en dóór het H. Sacrament, door zeer dikwijls, liefst alle dagen, minstens iedere week te communiceeren. se. door den Z.E. Pastoors te verzoeken in hunne parochies eene afdeeling van den Bond te willen oprichten. 3e door het aanstellen van propagan disten en zelatricen, voor wie de parochies in wijken worden verdeeld. 4e. door het houden van een Eucharis tischen dag ééns in de maand, met aanbid ding, generale H. Communie en preeken over de H. Eucharistie. 5e. door jaarlijks een Eucharistische week te houden in de groote ste len 6e. door Eucharistische cursussen, waar in de H. Eucharistie wordt behandeld op dogmatisch, moreel, liturgisch enhistorisih gebied. 7e. door het jaarlijksch Triduum voor de dagelijksche H. Communie. 8e. door een edtHvM van de H. Eucha ristie. 9e. door het bevorderen van 40 uren- gebed. 10e. het verspreiden van Eucharistische tijdschriften, een Eucharistisch Bondsor gaan. En dan wil de Bond met alle krachten er naar streveD, dat Nederland spoedig een Nationaal Eucharistisch Congres hebbe. Ik doe dus een beroep op alle Z. E. Pas toors van al onze parochies, mee te wer ken tot dit doel! Wie wil eene afdeeling in zijne parochie oprichten? Zeer gaarne ontvangt onderge- teekende hiervan bericht I En allen, Priesters en leeken, in ons Bisdom, en in ons vaderland, die sympa thie gevoelen voor den Eucharistischen Boud en zijn heerlijk doel, verzoek ik be leefd, hun naam en adres aan mij te willen zenden. Moge ons Bisdom spoedig vele afdeelin- gen tellen, en geheel Nederland opstaan en zich scharen rond de banier van den Eucha ristischen Bond, opdat nog veel meer onze „Negen jaren!" mompelde hij, „gedu rende negen- jaren heb ik iedere® morgen hier gezocht naar een-iig te-ek-ein van -hem 'en toit nog to-e heb ik h-et n-i-et gevonden." Hij zuchtte -en wierp- het papier op die tafel, waarna hij 'mier treurige cog-en- vcor zich heen keek. Na 'eienige oo-g-enbliikken- foagoin hij wedier tot zi-cih zelf te spreken, terwijl hij onge duldig zijné vuisten opienldle en 'slo-cit. „Negen jaren va® moeite en teleurstel ling, negen, jaren van plannen en onrust 'en to-ch- zal ik 'het niet opgev-en; niet zoo lang .i>k n-og teen .vonkje' levani 10-11 kracht ii» mijne ad-eren heb. Ik zal den -eeidi houden-, dien ik voor -meer dan twintig jaar ge- zw-orqn hebW,at zijn ze a-1 lang voorbij, die -dagen 'mijn-er voorspoed! en mijner j-eiugd!" Wled-er hieldI hij zich stil: maar zijne o-ogen wendden- zich- naar de plaats waar nog altijd i-ets zichtbaar was van- de hoor buis, dii-a Sitnlkins in -dén muur geboord haidl. „Ik zou wel -eens willen wieten, wat er van helm geworden- is." v-ervolgdte bij. „Het gat, dat hiji in 'd'en muur gemaakt hadi, heb ik dicht gelstopt, maar zijln geheugen heb ik niet kunnen stoppen en Wiet kunnen noodzak-en te vergeten, wat hij1 - daardoor gehcordl en gezi-en heeft. Veronderstel, dat h-ij -dlqn -eene-n of andieren dla-g rechter Vin cent zo-ud'e ontmoeten- en het -geheim aan helm ib-ek-qn-dl maken. Hij1 heeft het eenmaal beproefd), waarom zou hiji biet 'wiet weidier 'dloien Indien hiji het nu deed, zo-udie i-k ver loren zijn. Maar het kaïni niet wezen. Waar om imoief ik mij -ook m-et ijdiel-e, d-roioimen scbni'k aanjagen?" „Dat fo taeier dia'n ik beantwoorden kan," zeidie iemand1, die- in de deur stond, „tn-aia-r Roomsche geestdriit oplaaie voor onzen God en Reuring Jezus Christus in Zijn Aller heiligst Sacrament. Pater VAN DIJK, O. S. Aug. St. Ritakerk o/h. IJ, Amsterdam. v DE HOUDING VAN ONZE RE GEERING. 't Is niét een- ijdiel vertrouwen in- -onze R-egeering gebleken, dat, waarvan wij ge tuigden in- ons artikel van verleden Zater dag: Onze R-egeering heeft betoond, dat Holland -inderdaad! op haar vertrouwen kan. -en dat zij -ons zoolang zulks m-enschelij- kerwijze mogelijk is met koene stuur manskunst veilig langs alle, ook de ge vaarlijkste klippen zal doen héénzeile®. W-aardig heeft zij op dit belangrijk mo ment hare houding niet vo-or de eerste maal bepaald1, en- onbewogen, gerustheid wekkend heeft Donderdag hare stem, bij mö-nd-e van -den Minister van Binnen 1 an d- sche Zaken, geklonken: „De R-egeering heeft tot dusver in d-e moeilijke .omstandigheden tijdens dien oor log hare houding zelfstandig bepaald. Zij heeft geen re-dlen gevond-en, and-ers te han delen naar. aanleiding van den verscherp ten duiikb-oot-enoorlog, door D-uitschlaiid aan gekondigd. Da Rege-ering heeft zich gedurende den oorlog stipt gehouden aan 'het internationale recht. W;at recht -is, blijft naar hare; tnee- uin-g recht, -ook al wordt het door anderen geschonden.. Da R-egeering heeft niet nagelaten, waar -die belangen- van Nederland werden be nadeeld, -ernstig te protesfeeren tegen de handelingen van verschillende belligeren- ten, wanneer die naar hare meening ni-et volkomen in overeenstemming waren m-et het volkenrecht. Met name heeft zij het beginsel van de vrije zee hoog gehouden: Tegenover den thans door Duitschland aangeko-ndigden maatregel heeft de R-egee ring, haar onpartijdig standpunt handha vend!, m-et nadruk geprotesteerd, zoowel wat betreft de belemmeringen v.an die vrije vaart a-l-s bet voorgenomen gebruik van de duikboot en, niet in -overeenstemming met b|-et -internationale recht. Even-miw als bij and-ere gebeurtenissen, waarbij h et internationale recht geschonden werd!, heeft -de Regéering thans- aanleiding gevonden- verandering te brengen in hare internationale politiek. Zij houdt vast met besl-iisitiheidi aan d-e s-teedis door -d-e Staten-Oeneraal goedgekeur de politiek van strikte onzijdigheid tegen over -elke partij. Z;ij laat niet af van haar voornemen elke schending van ons grondgebied of van onze souvereüiiteit, van welke zijden ook, met de wapenen te keeren. Da moeilijkheden, gevolg van dien nieu wen -internationalen toestand; hoopt de Re- n-.-naii..Ts-se=z.:e^-g-- geiering met vastberadenheid en beleid te boven te ko-m-en." Dat ia waardig-HoIlandsche taal, dat spreekt uit, wat heel ons volk bedoelt én wil. Zóó, recht van onrecht ook in die Jade» dier -oorlogvo-erenden strikt scheidend; - zóó, -ons plaatsend hoog bov-en -die oorlogs- verdlwazing, mogen wij zegevieren over dien oorlog BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOH. VAART OP INDliË. (Officieel.) Na overleg met de stoom vaartmaatschappijen, die- den: geregelien dienst -op Ned'. Indië ond-erhciduen, is dtoor den minister van koloniën den gcuv.-g.ene- raal telegrafisch gemeld, dat het stoom schip „Kawi", -dat op de thuisreis is en zich in Emmahaven bevindt, naar Tandjong Priok zal opstcomen, ppdafc post en reizigers kunnen word-en ontscheept InN-ed. Indiië zal ter algameene kennis worden gebracht, dat de gereg-el-die vaart- beurten- woo-rloopig niet zullen kunne® wor den- vervuld. Men overweegt maatregelen om langs anderen w-eg een geregelde ver binding met N-ad-. Indië tot stand te bren gen, nu de vaart -door het Suazkanaal door -dien verscherpten duikbooitencorlo-g in- de M-iddellandsch-e Zee en dliie -oim die Kaap die Goede Hoop, w-egens gebrek aan. kolen in Zuiid-Afrika, onmogelijk is: DISTRIBUTIE VAN ZEMELEN. De Toewijzingscommissi-e vc-or Veevoeder dloeit made, dat doo-r de V-aevoedierbureaux -op 8 dezer -een aanvang is gemaakt met da -distributie van zemelen -enz. over Fe bruari. V-oorts, dat zij aan- verschillende veehouders, die nagelaten hadden hun eigen- gebouwde vo-edergran-en op te geven en desmi-ettegenstaanide veevoeder van Regee- ruigswege bestelden, boeten heeft opgei eg a, afwisselend van 5 tot 250 gulden. OPRUIMING. De territoriaal bevelhebber «11 Overijsei heeft fa- één week 550 vreemdelingen, (iet verblijf -in zijn gebied onfzegdL AARDAPPEL-, GROENTEN- EN - FRUITHANDELAREN Nam-eus den Nederlandscben Bond van Aard-app-el-, Groenten- -en Fru-iittiandelaren heeft het Dagelijksch Bestuur, bestaande uit d-e h-eeran- C. Nj. van der Qi-esseh; M. A. Flips-e en- J. .0- de Kok, een bespreking gehad im-et den Minister va® Landbouw, Nijverheid en Handel, oimfrenit de gro-ote moeilijkheden, waarin de ihanri-el thans ver keert door gebrek aan -aardappelen en groenten. Vigl-e punten werd-en onder de aandacht van den minister gebracht, en op ver schillende verbeteringen wend aangedron gen, o-. a. do-or het vaststellen, van maxi mum-prijzen ook voor die groenten, welke n-i-at door het Rijk word-en verstrekt -Die minister verzocht hem de verschil lende besproken- -punten nadier schriftelijk m-e-de te d-eelen, aan welk verzoek do-or net bestuur zal worden- voldaan. VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Woensdag 7 Eebr. Op den bepaalden tijd waren de 51 er alweer niet; zoo-dat eerst te kwart voor I ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR to-ch- weet ik wel zoo-veel, dat iik u zo-u waarschuwen, dat het -eene gevaarlijke ge woonte -is, hardo-p te idlank-an, en i-n die kwaal schijnt gij den. laatste®- tijd verval- j len t-e zijin." De sprek-er, -een jong man van omstreeks dertig jaar, slenterde de kamier binnen, wierp de idieur dicht, li-at ziidh- op een van da oude gladde, ong-amaiklkelijik-e stoelen nedervall-en, maar sprong dadelijk weder op -en schopte -hem fa-et den to-et weg. „Waarom; -oun 's Hemels wil, hebt gij zulke stoelen vroeg hiji zeer ruw. „Indien i-k hi-er baas was, zoude ik dien geheelen rommel spoedig de deur uitgooien!" „Zoo, zoo, Richard, mijin jo-rgen-, zijt gij daar dian toch eindelijk 1" zeiid-e de pro cureur en zij® gelaat kleurde van genoe gen. Hiji stond van zijn stoel op; zonder op de -onbeleefdheid van den jongen man te letten, ging naar de plaaits waar deze gemelijk tegen den muur leunde en greep zijne hand, terwijl hij 'hem vriendelijkaan zag len iedere harde uitdfulkking van- zijn gelaat verdween. 'Er bestond) genoegzame gelijkenis tnssch-ein ben -olm hen bij de-n -eersten oogopslag als vader en- zoo® te beschouwen. Zij' hadden- dezelfde gro-ote gestalte -en breedie schouders, diezelfde ge laatstrékken. Wlait Bleverley Bogg in zijde jeugd ge weest was, dat -w.as zijn zo-on, wat de zoon op ouderen leeftijd zohrie wo-rden, juist zoo- was Bjeverley Biogg. „Ja, ik ben ihet, zo-o-als. gijl zi-en kunt, papa," zeide Ridia-rd-, di-e zijnie hand terug trok, „ie® eindelijk ben ik wedier terug." Terwijl hij sprak, ging Ihiij' naar den ge- makkielijk-en stoel, de -geheiligde zitplaats van den vader, -en zette er zich fa n-edler. Hij. stak zijne lange beenen uit -en. wierp' zijn hoofd' -op leene zorgeloo-ze en uit dagende wijze .achterover. „Zijt gij thuis geweest?" vroeg 'B!o-gg, di-e naast hem stond: „Ja." „Uwe moeder is. zeer ongerust over u geweest." vervolgde de vader, „of li-ever, laat ik zeggen, w ijl zijn zeer ongerust gew-aest." „Zijt gij wezenlijk ongerust geweest?" zeide Bogg d-e jongere, terwijl hij een wei nig verschikte om meer op zijn gemak te gaan zitten. Door diie beweging kwam zijln hoofd dichter bijl Bwerley en Imiet eene zachte aanraking legde |dleze zijlu hanld |op (h-et ho-ofd van den zo-oin, waarbij h-ij hem m-et zoo-veel teiederh-eid aanzag, dat zijhe kienn-iss-en- en cliënten v-erbaaisd geweest zo-ude® zijln-, in dien zij het gezie® hadden!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1