AGENDA (gs - Zondag a s. 4 Maart. Ontwikkelingsavond voor de St. Joseph-Vereeniging (de oudere leden der Jongel.-Congregatie) in de St. Dominicus-parochie. Gewoon lokaal 8 uur. Interessant onderwerp. rantsoeneering, dat wat de kleine brood eters overlaten zal, overvloeien naar de groote broodeters, de arbeiders voornamelijk, die thans te weinig krijgen. BARON VAN WIJNBERGEN. Van sommige kanten wordt vernomen, dat er ongerustheid heerscbt. Immers heeft fnen gelezen, dat die uitnemende Katholieke afgevaardigde heeft opgehouden lid der Tweede Kamer te zijn.' Wjanneer dit van definitieven aard was,- zouden wij, even als degenen die zich ongerust maken, het verlies in hooge mate betreuren. Men zij échter gerust. Baron Van Wijnbergen moet kich alleen, omdat hij een bezoldigd staats ambt aanvaard heeft, volgens de Grondwet San een herkiezing onderwerpen. Het dis trict Eist heeft het voorrecht daar weldra Voor te zorgen. Zooals men weet, was deze Katholieke afgevaardigde voorzitter Van den Raad van Beroep voor de Onge vallenverzekering te Arnhem. Bij denzelf den dienst is hij thans overgegaan naar Utrecht en wel naar den Centralen-Raad Van Beroep. Zijn herkiezing te Eist is natuurlijk verzekerd. Gelijk reeds werd gemeld, is bij K011. besluit benoemd tot voorzitter -van ade staatscommissie voor de midienstands-en- quete tnr. A. 1. M. J. baron Van Wijn bergen, 'thans lid van voornoemde commis sie en voorzitter van de tweede sub-com missie der enqute-commissie. Gelijk men weet, was. dr. D. Bos voor zitter van gemelde staatscommissie. In de Vacature, ontstaan door diens overlijden, Is dus thans voorzien. PROF. Mr. C. A. VAN HAMEL. Naar wij vernemen, is prof. mr. C. A. van Hamel, lid der Tweede Kamer, ern stig ongesteld. Dr. KUYPER. Vernomen wordt, dat de operatie, die Dr. Kuyper zou ondergaan, door de ge- neesheeren niet noodig is geacht. Gisteren ging de heer Kuyper, per -rijtuig, reeds weder uit. RESERVE-OFFICIEREN. De onderofficieren van oudere lichtingen en van den landstorm, die alsnog in aan merking komen voor opleiding tot verlofs officier, zullen op 10 Maart gedirigeerd worden op de 4de school voor reserve officieren te Bergen-op-Zoom. BUIT EN LANDT 00RL08S0 VERZICHT. het feit der laatste dagen in verband met den oorlog is: dat de DuitscheRijks kanselier de reeds vroeger aangekondigde reden in den Rijksdag uitgesproken, heeft, ofschoon aanstonds moet gezegd worden, dat wij in die rede weinig belangrijks ver kondigd vinden. Von Bethmann Hollweg begon met te constateeren, dat de leuze„Strijden en overwinnen", van den Rijksdag, de vorige week opnieuw sanctie had ontvangen in de met overstelpende meerderheid toegestane nieuwe oorlogscredieten, waardoor aan dè geheele wereld Duitschland's onherroepelijk besluit opnieuw verkondigd is om door te vechten, totdat de vijanden tot den vrede bereid zullen zijn. Hoedanig de algemeene toestand na den oorlog zal zijn, verklaarde de Rijkskanse lier niet te weten. Men heeft in de pers en in vergaderingen wel gesproken over den vrede. „Ook in het Huis van Afgevaardigden is kort geleden de vraag overwogen, of en welken landaanwas en andere waarborgen de vrede moest brengen. Hoe beslissend die vragen ook voor onze toekomst zijn, het zou tot niets dienen, dat ik aan debat ten daarover van mijn plaats reeds van te voren deelnam of voorwaarden formuleerde. De vijandelijke machthebbers hebben het rijkelijk gedaan en daarmede slechts bereikt, dat zij hun volken steeds dieper in den oorlog verstrikt hebben. Hun voorbeeld lokt mij niet aan. Wat ik over de richting en het dóel van onze voorwaarden kon zeggen, heb ik herhaaldelijk gezegd: een eind aan den oorlog maken door een duur- ïamen vrede, die ons schadevergoeding geeft voor alle verlies en het bestaan van Duitschland in de toekomst verzekertDat is ons doel, niets minder, niets meer. Nog liet de kanselier eens de revue pas- seeren: het vredesaanbod en de afwijzing ervan door de Entente. Hij besprak uit voerig de afbreking der diplomatieke be trekkingen door de "Ver. Staten, noemde de wijze waarop dit geschied was louter mondelinge mededeelingen door den am bassadeur „zonder weerga in de geschie denis", bestreed de gegrondheid van de aan Wilson voor deze breuk toegeschreven redenen en zeide: „Ik zou de houding der Ver. Staten ten volle begrijpen, indien zij als hoeders van het volkenrecht het herstel daarvan bij alle Oorlogvoerenden op dezelfde wijze trachtten door te zetten, indien zij, teneinde de we reld den vrede te hergeven, maatregelen hadden genomen om aan het bloedvergieten een einde te maken, maar ik kan onmoge lijk toegeven dat de eer en de levensbe langen van het Amerikaansche volk in de eenzijdige, slechts tegen ons gerichte, hand having van het volkenrecht bestaan. Wij betreuren de breuk met het volk, dat door de geschiedenis bestemd scheen met ons, niet tegen ons, voor gemeenschap pelijke idealen op te komen. Nadat onze eerlijke wil tot vïede slechts den hoon van onze tegenstanders heeft uitgelokt, is er voor ons geen „terug" meer, maar slechts een: „voorwaarts 1" Bij dit „voorwaarts" is de duikbootenoorlog het groote wapen, het eenig mogelijke ant woord op de Kritsche uithongeringspolitiek. En de Rijkskanselier noemde het een zon derlinge ironie der geschiedenis, dat Lloyd George, de tegenwoordige Engelsche eerste minister, die zich thans in krachttermen tegen de Duitsche barbaarschheid te buiten gaat dat deze zelfde Lloyd George des-, tijds in het Lagerhuis constateerde, dat 15 tot 16.000 onschuldige vrouwen en kinderen slachtoffers van Engelsche wreedheid waren geworden. (Ons zou dit een bewijs zijn, dat Lloyd George dan toch eigenlijk zoo „barbaarsch" van nature niet is!) De thans reeds bereikte resultaten van den duikbootenoorlog overtreffen verre de verwachtingen. Wat de benauwenis der neutralen in dezen duikbootenoorlog betreft, „wij zien", aldus de kanselier, „de groote moeilijkheden, waarin de onzijdige scheep vaart is geraakt, volstrekt niet voorbij en trachten die zooveel mogelijk te verzachten." Over Nederland en hetgeen Nederland van de duikbooten leed, werd niet gerept Blijkt uit deze redevoering niet, dat men niet alleen op het slagveld tegenover elkan der „op het doode punt" kwam, doch dat men ook in politiek gespeech dood-geloo- pen is?! Bij de gisteren voortgezette debatten in den Rijksdag' sprak het nationaal-liberale lid Schiffer zijn leedwezen over de torpe deering van de Hollandsche schepen. De staatssecretaris Zimmermann ant woordde daarop: „Ik sluit mij bij die betuiging van léed- wezen namens de keizerlijke regeering aan. Er is van onze zijde niets verzuimd om het te voorkomen en geenszins treft de keizerlijke regeering schuld. De Nederland- sche reeders hebben den begrijpelijken wensch gehad hunne schepen uit de En gelsche havens te krijgen. De minister staat thans stil bij de verschillende data van vertrek, die van Duitsche zijde den Neder- landschen reeders waren voorgesteld, er den nadruk op leggeude dat op den 22 Februari slechts betrekkelijke veiligheid kon worden gegarandeerd. De marine deed alles, nadat de Hollandsche reeders hadden besloten den 22 Februari te vertrekken, om het bevel tot het laten passeeren der Holland sche schepen allen onderzeeërs over' te brengen. Het schijnt feitelijk niet te zijn gelukt, dat alle onderzeeërs dit bevel ont vingen, doch een officieel bericht omtrent dit geval is nog niet binnengekomen. Ik kan slechts nogmaals betreuren dat de Hollandsche handelsmarine waardevolle schepen verloren heeft. Dit voorval bewijst, hoe gevaarlijk het bevaren van het sper gebied is. Ik zou den wensch willen uiten, dat de neutrale schepen hun vaart opgeven, en dat de neutralen hunne schepen opleg gen in hun eigen belang. Zij zouden hier door toe bijdragen dat het gewenschte doel van de vrijheid der zeeën spoedig wordt bereikt." Wij vragen óns af, hoe zulke „groote" mannen, zulke domme dingen kunnen zeggen. Wordt er dan in 't geheel geen rekening" gehouden met hetgeen wij behoeven? In Amerika heeft Wilson het met zijn oorlogsplannen nog niet zoo gemakkelijk Na de laatst gehouden redevoering van President Wilson, hebben de leiders der Republikeinen doen weten, dat zij er nog steeds tegen gekant zijn de verlangde vol macht te geven. Men is de opvatting toe gedaan, dat de aanvraag feitelijk neerkomt op een onmogelijk voorstel, dictatoriale bevoegdheden te verleenen. De Engelsche vooruitgang aan deAncre wordt geregeld voortgezet. De plaatsen, aan den rand der Engel sche stellingen gelegen, zijn reeds hier en daar bezet. In het oostelijk deel van het vooruitgeschoven gebied La Barque, en Ligny-Thillay, in het westelijk deel Puisieux- au-Mont. Alle stellingen, die door de Engelsche artillerie zijn stukgeschoten, worden door de Duitschers ontruimd; hunne troepen trekken terug naar Bapaume, -en de Engelschen hebben reeds de be- heerschende hoogten bezet en kunnen nu de toegangen naar Bapaume onder vnur nemen. ITet behoud van de ontruimde stellingen moet wel geheel onmogelijk zijn geworden, - nu deze zonder gevecht, als vanzelf, in handen der Engelschen vallen. In de Duitsche telegrammen wordt hier van met geen wpord melding gemaakt. Slechts werd verleden week gezegd, dat enkel door modder onhoudbare loopgraven waren ontruimd. In de Fransche bladen wordt met eenigen ophef over den Engel schen vooruitgang gesproken, die als een zeer belangrijke terreinwinst wordt aange geven. TER LIEFDE GODS. (voor den noodlijdenden Priester-religieus) ontvingen wij: Vorig bedrag f 126.20 Bergenvoor een overleden zuster f 5 Weduwvrouw, Warmenhuizen f 0.50 Te zamen f 131.70 ALKMAAR. BiROODKAART-UITGIFTE. De Direct-eur .van het Distributiebedrijf verzoekt, waar bij de in ontvangst-name dier kaarten de hauditeekenihg. moet worden ge plaatst, geene kinderen te zenden, INBRAAK. Gisterennacht is er ingebroken in het kantoor der steenkooperij van den heer C. G. de Wild, aan de Noorderkade. Men heeft er port gedronken en sigaren aange stoken en is daarna verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. EEN SUCCES VOOR DE ALK- MAARSCHE POLITIE. In 1914 werd door de Duitsche regee ring aan onze regeering de aanhouding verzocht van den Duitscher Hdie in Duitschland met een medeplichtige iemand péper in de oogen had gestrooid en den weerlooze toen bestolen had van 21000 mark. De misdadiger was van Duitschland naar ons land gevlucht, maar tot heden toe niet opgespoord. De Alkmaarsche politie is liet gisteren gelukt den man te Amsterdam te arresteeren, waar hij voor den Officier van Justitie is geleid. BENOEMING VAN EEN ONDER WIJZERES AAN DE BURGERSCHOOL. Ter vervulling der vacature aan de Bur gerschool, ontstaan door de splitsing der 2e klasse, welke noodzakelijk was in ver band met het groot aantal leerlingen dier klasse, is de volgende voordracht opgemaakt in overleg met den arrondissements school opziener, na ingewpnnen bericht van het hcnid der betrekken scheel r. Mej. A. M. Holle, onderwijzeres te Berkhout; 2. Mej. A. C. Duits, idem te Anna Paulowna; 3. Mej. Th. A. M. Flens, idem te Schoorl. RUILING VAN GROND AAN DE WILHELMINALAAN. De heer J. de Lange C.Jzn. heeft zich bij adres dd. 30 Januari 11. tot den raad gewend met het verzoek, in verband met zijn voornemen tot het bouwen van een heerenhuis aan de Wilhelminalaan alhier, op een terrein kadastraal bekend in sectie E onder de Ns. 2969 en 2970, met hem een ruiling van grond aan te gaan. Daarop dienende van bericht en raad, zeggen B. en Wdat tegen de inwilliging van dit verzoek geene bezwaren bestaan. Zij stellen voor een besluit tot ruiling van grond te nemen, onder de navolgende en de eventueel nader "door B. en W. vast te stellen voorwaarden 1. dat op de perceelen Sectie E Ns. 2969 en 2970 een woonhuis wordt gesticht, waarvan de jaarlijksche huurwaarde niet minder mag bedragen dan f500; z. dat het gevel-ontwerp van het daarop te stichten gebouw de goedkeuring van B. eri W. moet erlangen 3. dat binnen één jaar na de dagteeke- ning van dit besluit het te stichten gebouw gereed moet zijn, daar anders dit besluit als niet genomen wordt beschouwd, zullende alsdan de heer de Lange voornoemd het stukje gemeentegrond weer kosteloos aan de gemeente moeten overdragen, tegen teruggave van 75 pCt. van het hierna sub 40. genoemde bedrag; 4. dat vóór dat tot het verteekenen der akte, welke van deze ruiling zal worden opgemaakt, wordt overgegaan, door den heer de Lange voor den meerderen grond welke hij ontvangt boven dien welke hij afstaat, ten kantore van den gemeente ontvanger moet worden gestort een bedrag f 49, zijnde berekend naar den prijs van f 10 per vierk. Meter 5. dat alle kosten op deze ruiling van grond vallende, komen ten laste van den heer de Lange. JUBILÉ YPMA. De feestvierende organist der St. Domi- nkus-kerk zal wel met groote voldoening op zijn jubilé terugzien. Zondagmiddag werd te zijner eere door de Mannen-afdeeling der H. Familie eenë feestcongregatie gehouden, 't Was voor den directeur der Congregatie, commandant van de stelling, verblijdend, dat zoovelen van zijn wapen zich om het vaandel vereenig- den, hoewel toch op verschillende operatie- tooneelen troepen van andere wapens oefe ning hielden. Onder bekwame leiding van den heer Joh. Kuiper een andere jongere kunst broeder, -de heer Klooster vervulde de orgelpartij zong het Congregatiekoor met veel toewijding tusschen de oefeningen dooL o.a. O quam Suavis en Tota Pulchra van Haagh en de eenstemmige Ave Maria van Hubert Cuypers. Het koor kon zijn feestvierenden directeur niet beter eeren dan met deze keurige uitvoering wel een bewijs van het ontwikkeldgevoel voor voordracht bij den koorleider gedaan heeft. In een korte toespraak huldigde de di recteur der Congregatie de groote ver diensten van den jubilaris, die hem 'trouw gesteund heeft, door met toewijding zijn taak -25 jaar lang te vervullen. Wel had de eerste hiertoe reden, aangezien hij op het punt van medewerking en steun al 2ojaar lang gerantsoeneerd wordt en dientengevolge aan ondervoeding lijdt -• Vermeld mag zeker worden dat-door de goede zorgen van het Bestuur eene smaak volle versiering was aangebracht, welke de firma van Kessel ouder gewoonte alle eer aandoet. Maandagmorgen droeg de Zeereerw. Pas toor J. A. F. Heijs eene gezongen H. Mis op. Het groote koor voerde onder kundige leiding van den Cantor van het klooster te HuisseD, den Weleerw. Pater M. J. Kösters, de driestemmige Mis van Perosi met geest drift uit. Na de H. Mis had de jubilaris in tegen woordigheid van zijne familie, geestelijkheid en zangers in een der zalen van de pastorie gelukwenschen in ontvangst te nemen, al lereerst van het kerkbestuur. De ZeerEerw. heer Pastoor dankte den heer Ypma in een hartelijke toespraak voor zijn trouwe plichtsvervulling, welke dankbetuiging door het kerkbestuur bezegeld werd door een couvert met muziek. Het zangkoor had de vriendelijke attentie zijn feestvierenden organist een voor dezen tijd van gasbesparing en rantsoeneering echt practisch cadeau aan te bieden n.l. een fraaie schemerlamp. "De heer Willem Kla- verweijden bood het gesGhenk in welgeko zen woorden aan. Ook het bestuur der Vrouwen-Congrega tie eerde den verdienstelijken feesteling door de aanbieding van een couvert, dito met muziek. De jubilaris verrast door deze bewijzen van hartelijke belangstelling, dankte allen daarvoor met een welgemeend woord. Daarna bood het Bestuur der Mannen- Congregatie den heer Ypma een fraai groot beeld van het H. Hart aan een prachtig Christus type met daarbij passende rijk gebeeldhouwde console. Het koor der Congregatie vereerde hern een kostbare sierplant. De veelvuldige belangstelling in den loop van den dag, die zich ook in menig stof felijk bewijs uitsprak, hebben den 2Ósten Febr. voor den heer Ypma zeker wel tot een onvergetelijken dag gemaakt. Mr. AUGUST. PLUIMVEEVOEDER. De Directeur van het Distributiebedrijf alhier, brengt ter kennisse van houders van pluimvee, dat de bons voor de maand Maart, vanaf heden tot en met 10 Maart aan zijn bureau, Langestraat 58, kunnen worden afgehaald, van 's voormiddags 9 uur tot 's namiddags 2 uur. Voorts deelt hij mede, dat voortaan het materiaal voor het pluimveevoeder niet meer zal worden verstrekt door het- dislri- butiebureau, doch dat de kaarten voor de houders van pluimvee, de aanvragen voor de handelaren of organisaties en de verzamelstaten voor grossiers vanaf 1 Maart, tegen vooruitbetaling van 2ct. per stuk aan het Veevoeder-bureau voor Noord-Holland (Vondelstraat 38 te Am sterdam) verkrijgbaar zijn. GEARRESTEERD. Door de politie is een tweede dienst meisje gearresteerd, A. B. genaamd, die zich, in verschillende diensten schuldig ge maakt heeft aan diefstal van geld, goederen en andere voorwerpen. GEVONDEN VOORWERPEN. Eén bos sleutels aan ieen geldzakje, een paar schoenen, een sleutel, twee bril- y,eeren in étui, een glacé handschoen, een tasoh -met aardappelen, een rijwielpomp, een portenro'nnaie met eenig; geld, twee 'armbanden, een .rozenkrans in étui en eert 'R, K. kerkboekje. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. GEBOREN: 27 Febr. Pie ter, z. van Volkert Pranger en Jacoba Johanna Wilbelmina Engel. 28 Febr. Alida, d. van Arie Quant en Catharina Veldhuis. GETROUWD: 1 Maart. Petrus Theodorus van Driel en Hendrika Elisabeth Streicher. OVERLEDEN: 26 Febr. Elisabeth Boxman, wed. van Klaas Viss-er, 84 jaar. 27 Febr. Teetje Slapman, weduwe van Johannes Mannes, 9t jaar FlorisTeunis Vis, 3 jaar. BLAATSEL1JK NIEUWS. WIJDENES. Benoeming. De raad benoemde tot gemeente-secretaris,'den heer Alex J. Berman te Alblasserdam. SCHiAÖEN. Vergadering yan den Raad der gemeente op Dinsdag 27 Februari, des voormiddags 10 uur. Afwezig de heer F. y. d. Kamp. Na opening der vergadering door den voorz., den heer J. Cornelissen (Burge meester) werden de notulen der drie laatste vergaderingen-voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werd op de gebruikelijke wijze beëedigd de nieuwbenoemde gemeenteont vanger de heer J. Schoorl Pz. alhier. Ingekomen was een schrijven van den heer H. Wester, om benoemd te worden tot gemeente-keurmeester van visch en vlèesch. De heer Roggeveen wenschte geen op roeping om sollicitanten in deze, daar er voldoende sollicitanten zijn en althans uit dezen iemand te benoemen. Hiervoor ging de Raad in comité. Na heropening der vergadering werden op de voordracht gezet de heeren H. Wester en P. de Boer. Bij stemming werd met op een na algemeene stemmen benoemd de heer P. de Boer. Een aanvraag van den heer C. Berk houwer aan de Loet alhier om de rooilijn, welke volgens bouwplan is vastgesteld, te doen vervallen, daar dit voor hem zeer schadelijk is met den verkoop van deze perceelen; werd voor kennisgeving aange nomen. Een adres vaii de Huishoud-, Industrie ën Volksonderwijsschool tot het houden van een cursus in costuumnaaien, waarvoor door B. en W. een voorstel werd ingediend, hetwelk onder een scherpe woordenwisseling werd besproken en daarna verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Een adres tot regeling der salarissen voor de onderwijzers, thans in mil. dienst. De heer Fraijman vraagt het woord in deze en herhaalde nogmaals het vorige voorstel, dat door hem is naar voren ge bracht een korting van 30 pCt. aan onge huwde onderwijzers. Bij stemming werd het voorstel aangenomen mef 7 tegen 3 stemmen. Ingekomen het besluit van -Ged. Staten betreffende vaststelling salarisregeling voor burgemeester f 1400, ontvanger f 700, secretaris f 1350. De borgstelling gemeente-ontvanger werd vastgesteld op f12000 op hypotheeken. Voorstel tot het bouwen van arbeiders woningen op het Hoog. Hiervoor ging de Raad over in comité. Na opening werd besloten tot bouwen over te gaan van 5 arbeiderswoningen op het Hoog. Vaststelling van eene verordening tot 't bestrijden van rooken dooi; kinderen béne den 16 jaaralsmede het verkoopen aan dezen van tabak, sigaren en sigaren, op straffe van f25 boete of 6 dagen hechtenis. Reclames belasting op de honden wer den goedgekeurd. De heer Roggeveen bracht nogmaals ter tafel zijn voorstel van de vorige vergade ring n.l. straatverlichting bij donkere maan. De Voorz. deelde mede dat deze zaak, bij genoegzame gasbesparing in deze maand geregeld zou worden door de gascommissie en den Directeur. Daarna gmg de raad over in Comité-generaal. Sluiting. WORMERVEER. Groot-industrie. De arbeiders, werk zaam in de groot-industrie in onze gemeente, hebben in dezen duren tijd herhaaldelijk extra hulp ondervonden van hunne patroons. De duurtetoeslagen aan de groote fabrieken zijn hoog. De firma W. J. Boon Co, chocoladefabrikanten, hebben den bij hunne fabrieken liggenden grond ter beschikking gesteld van hunne arbeiders, om daarop tuinbouwproducten te teien. De werklieden van de oliefabrieken „De Liefde" van de firma Prins ontvingen Zaterdag j.l. een hoeveelheid spek en Java-rijst. Er waren er, die met ro pond spek en 40 pond rijst huiswaarts keerde^. Winkelsluiting. Het sluitingsuur voor winkels is door den gemeenteraad bij de vaststelling der verordening op lichtbespa- ring bepaald op 7 uur 's avonds. Wijl vele winkeliers daarvan groote schade onder vinden, hebben zich een zestigtal nering doenden met een adres gericht tot den gemeenteraad om het sluitingsuur te bepalen op acht uur des avonds. Nieuwe handel. Deze week vroeg eeD straatventer in onze gemeente luidkeels honden en katten te koop. Voor een vette poes werd-zelfs drie gulden geboden. Zouden de katten en honden voor Duitschland be stemd zijn "of mogen de Hollanders ze op eten in den vorm van worst? Proces-verbaal. Tegen de Coöperatie „Walden" te Zaandijk is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het ministerieel verbod tot het bakken van brood in melk. Opgepast. Deze week ventten twee kooplieden in onze gemeente langs de huizen met manufacturen. Zij boden hun goederen tegen zeer billijke prijzen aan, zoodat zij, nu de manufactuurprijzen zoo hoog zijn, heel wat verkochten. Toch bleken de koo- pers bekocht, .omdat de verkoopers met Belgische ellen rekenden, terwijl de koopers dachten Nederlandsche ellen te ontvangen. Per slot van rekening bleek het goed duurder per el te zijn den in den manufactuur winkel. In andere plaatsen zij men dus op zijn hoede. AKERSLOOT, Distributie. Door de aankomst van een wagon anthraciet is in den eersten brandstoffennood voorzien en zijn de school in den Kogerpolder en de Bijzondere School in het dorp, die een week gesloten waren, weer geopend. De volgende week wordt wederom een wagon anthraciet verwacht, Reikhalzend wordt ook uitgezien naar de komst van aardappelen; reeds zijn er huis gezinnen die in geen drie wéken van die dagelijksche spijs gegeten hebben. Ongewenschte distributie. Men had vleesch in de kuip, vet in den pot en een paar hammen pas van den slager ge haald bij den veehouder J. B. op Boekei. Een en ander was voorloopig gedeponeerd in de boet. Ongewenschte bezoekers pro beerden in den nacht van Dinsdag op Woensdag in te breken; faalden hunne pogingen op verschillende plaatsen om en aan de boerderij, in de boet waren zij ge lukkiger; zij namen ên hammen" èn vet mede en versmaadden ook een deel van het vleesch niet. De daders is men nog niet op het spoor. 1011-I—I.II 1 «juaaawjKaaBwgswcsaKw1 1 mamj LANDBOUW en VEETEELT. R. K. BOND VAN GEITEN FOK- VEREENIGINGEN. Na de jongst gehouden jaarvergadering van den R. K. Bond van Geitenfokver eenigingen, voorgezeten door den heer Balvers, uit Hillegom, werd goedgekeurd de aankoop van eene hoeve met ongeveer 77j H.A. grond, voor het te stichten fok- station onder de gemeente Noordwijk voor eene som van f30000. Tevens werd be sloten een bedrag van f rooo uit te trekken voor installatie van de inrichting, aankoop van bokken en verdere benoodigdheden. Verder werd besloten eene obligatieleening uit te schrijven in stukken van f 100 en onderdeden van dit bedrag, tegen eene rente van hoogstens 4 pet. Gegadigden kunnen zich ter zake aanmelden bij den secretaris van den Bond, den heer F. yan Hemert, te Lisse. Tot penningmeester van den Bond werd benoemd de heer Bakker, te Hillegom. Verder werd met algemeene instemming aangenomen een vpor'stel 0111 de stichting den naam te geven van „Van Brero-Stich- ting" als blijk van hulde aan den oprichter van den Bond. KUNST. NIEUWE UITGAVEN EEN KEURIG DEVOTIEBOEKJE is bij de bekende Amsterdamsche uitgevers firma B. Lenfring in 4e Herziene uit gaaf verschenen „De H. Joseph". Patroon en Toon beeld der Christenen. Een-en-dertig oefeningen om de maand Maart godvruchtig te vieren. Het vooral in deze dagen van Maart- nuttig en véél te gebruiken werkje werd uit het Duitsch vertaald door onzen hoog geachten Deken, den hoogeerw. heer M. P. A. Ooms. Dat dit werkje in deze keurige Holland sche vertaling, een vierden druk beleefde, bewijst wel, dat velen, héél velen een dank baar gebruik hebben gemaakt van dit boekje, dat zoo bij uitstek ertoe geschikt is, de schoone devotie tot den grooten Leider door het leven op te wekken of levendig te houden. Dat velen dit middel daartoe in deze dagen te baat moge nemen, door zich dit aanbevelenswaardige niet dure boekje aan te schaften, zal voorzeker de goede wensch wezen van onzen hoogeerwaarden heer Deken, dat is ook ónze wensch ei gelukkig met den schrik F van een potje koffie af. Tc beneden tot bezinning kwar Tiert waor dat noe en aardt- 1 il Te Veenhuizen wordt 1 slicht gereed gemaakt om sm veroordeeld zijn en voor wie genis geen plaats is, hun_ sH ondergaan. f Have Majesteit de Konj bracht gisteren een bezoek aan Het verleden jaar in Dui gevaardigde-verbod om de Mi te snoeien, daar de vruchtjes J van groote waarde zijn voor [ding en om. dienen voor del I een surrogaat van koffie is [jaar van toepassing verklaard. J Naar Havas meldt, verkl Izagvoerder van de „Orleans" i view, dat zich ondê'r zijn bei I 36 koppen Amerikanen," Engel [nen en zelfs Russen bevonden Een knechtje van een s I Bleijerheide vervoerde op een [rug van een sofa. Nieuwsgiei I visiteerden de sofa, die 60 I bleek te bevatten. Alles werd I nomen. Te Lekkerkerk is, 97 jaar [den oud, overleden de wed. P j De Jager, nalatende 14 kinc huwdkinderen, 52 kleinkinde huwd-kleinkinderen, 131 achtc [ren en 7 achterachterkleinkini [241 nakomelingen. De slagers in de gemei [weigeren regeeringsvarkéns te De EiJgalsche regeering he bod van de regeering pran Ir Imillioen pd. bij te dragen in I kosten van den oorlog dankba ELCK WAT WILS. Zaterdagnamiddag zaten te Wijlre man, vrouw en kmd in de keuken samen koffie te drinken, toen eensklaps de heele familie met tafel en al wat er opstond, naar be neden zakte en in den kelder terecht kwam. Niemand bekwam eenig letsel, allen kwamen GEMENGD NIEU Het ijs. Het Krabbersgat i huizen is thans 'geheel vrij - [vuren waren Dinsdag weder on (noordwesten van den Gelderscl [in de richting Stavoren vind [vrij wat open water, zoodat ei voor den veerdienst niet zoo [uitblijven. De scheepvaart van Amstt [Naarden-Bussum is hersteld. De heeft het ijs d orgebroken. en i [aangekomen. Miltvuur. lu een stal ii veerschpolder, gemeente Pui (van 10 koeien één aan milt vu len onder toezicht van den dii [verbrand. De andere 9 zijn ii genomen. V olkskeukens. In Den Hel elders, wordt reeds een aanva| Imet de dsstributie vangoedkoo jschijnlijk zal Dinsdag 6 Maa eersten keer eten beschikbaar wor In verschillende wijken zullen agc worden gevestigd, terwijl men krijgt zich het eten óók thuis t gorgen. „Hooge re" burgers, schooljongens wordt het smokk geoefend. Zoo- kwam dlezer da; Jicht, dat leerlingen dier R. b üoevorden en van die M. U. L 'chocolade en zeep hebben uitg J(verdienste" werdl door hen ve 'Door hun superieuren zijn 1 [strenge maatregelen genomen. Sinck's toestel van lam Verdwijnt,. Als het r ten had kunnen wachten dan het zeventigjarig jubileum gevil het „N. v. d. IX". Maar d; aiet. Sinck's beroemde „toeste loeten opgeven. Van morgen af is het niet m schikking van paarden en wagen t„op het droge" moeten gebrac 't Zijn de omstandigheden andere), die'den eigenaar tot geleid hebben. De mobilisatie, aan paarden en wagens, het f voeder en andere factoren h« pamengewerkt. Het' toestel wordt publiek te leboden. Als er'zich g-een gegadigden vc dan moeten voortaan de paarder Ier verder voor zwaars in het I pelf weer naar boven krabbel „Sinck's toestel" was met h Samsche straatleven saanlpgroeiJ jterongeluk zonder Sinck was ge<j len dat dateerde al van 1852 af. iet dcor den vader van den pigen Sinck opgericht of,... ho vaut onze taal heeft er geen r Geen andere Nederlandsche st lover wij weten, ooit in het en „Sinck's toestel" geweest Zoo verdwijnt er weer iets tj sterdamsch, tenzij, misschien de Ie tijdsomstandigheden -een eert en miet de firma Sinck de iere regeling weet 'te treffen. „Sinck's toestel" heeft een erleden dan- dat iets dergelijk: nogen beproefd worden. Een D r e n t s c h v o 1 k s g" t Wanneer een jonge man het ir andschap waagt een eens ged? pofte te verbreken, treedt die léhap van het dorp als recht leemt hettreurende meisje ii ning niet alleen, doch dwingt Srieger" zijn belofte gestand 1 Een treffend staaltje hiervan lagen in een klein dorpje van, c plaats. Een jongeling was vóór - Sn ondertrouw opgenomen met e dienstmeisje van zijn vaider. Ma; bruidegom was geworden, koekt ae plotseling evenals de t( tot, beneden het vriespunt, h ruid bij haar ouders treurend ed niets meer van zich hoore De jongelingschap van het doi en vergadering en na afloop diaa een- paar honderd jongens

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2