Tabak van J. R. Keuss No. 29 Zaterdag- 10 Maart 1917. lie Jaargang Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIËN: Verkiezing en vertegen woordiging in de toekomst. Paul de vagebond. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Per kwartaal franco huis. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 90 ct. 125 ct. 3 ct. 5 ct. Van 1—5 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct ii. Thans een enkel woord over de nieuwe lands-indeeling in Kieskringen. Het hééle land wordt verdeeld in 18 kieskringen de naam kies districten is vervallen volgens een tabel, die bij de herziening is gevoegd. De kieskringen wor den natuurlijk, gelijk tot dusver, weer in stemdistricten verdeeld. Het getal kiesdistricten is dus van ioo teruggebracht tot 18 en alzoo is in de grenzen d§r districten ook groote verande ring gebracht. De provinciën Zeeland, Utrecht, Fries land, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg vormen, elk één kieskring. De steden Amsterdam, Rotterdam (zon der Hoek van Holland) en 's Gravenhage, vormen ook elk één kieskring. Noord-Brabant telt 2 kringen. Gelder land eveneens 2 en Zuid-Holland telt er 2, buiten de kringen Rotterdam en Den Haag, en Noord-Holland telt er 2, buiten den kring Amsterdam. Over die kringen in Noord-Holland het volgende De eêne heet de kring Haarlem en de andere de kring Den Helder, alzoo genoemd naar de gemeente, waar het hootdstem- bureau gevestigd is. De kring Haarlem zal omvatten gansch N.-Holland bezuiden het Noordzeekanaal, uitgezonderd Amsterdam; echter zijn ook daarbij gevoegd de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee, boven het Noordzee kanaal gelegen. De kring Den Helder zal omvatten Noord-Holland boven het Kanaal, behalve de twee laatstgenoemde gemeenten. De kieskring van Den Helder is onder verdeeld in 3 districten, n.l.Den Helder, Hoorn en Zaandam. Tot het provinciaal 2de district van Den Helder behooren de gemeenten Den Hel der, Terschelling, Texel, Vlieland, Schagen, Sint Maarten, de Zijpe, Wieringerwaard, Callantsoog', Petten, Wielingen, Barsinger- horn, Oud-Karspel, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude, §int Pancras, Broek op Langedijk, Harenkarspel, Warmenhuizen, Koedijk, Bergen, Schoorl, Heer-Hugowaard, Nieuwe-Niedorp, Oude-Niedorp, Winkel, Anna-Paulowna. Tot het provinciaal 3de district van Hoorn behooren de gemeenten Hoorn, Berkhout, Beets, Oudendijk, Avenhorn, Ursem, Oterleek, Wognum, Nibbixwoud, Zwaag, Blokker, Schellinkhout, Wijdenes, Enkhuizen, Urk, Medemblik, Opperdoes, Twisk, Spanbroek, Opmeer, Hoogwoud, EEU.1LLETON. Naar het Engelsch van BOW, "BELLS, 50, HOOFDSTUK XXIX. Hoe Richard! 'Bogg het aan legde om in het vervolg vöor zich zelf te zorgen, „Wel, Marab! Gij hebt dan eindelijk hjêt kleine, donkere vertrekje na-ast mijne ka mer verhuurd!?, N Zonder een-ig antwoord dan een beves tigenden knik in-et haar hoofd1 te geven, zonder zelfs 'hare oogen maar harem mees ter ioip' te slaami ging de huishoudster vlij tig voort imet het stappen v,an- eene van Levi's zw,art wollen kousen. „Wat soort van huurderschijnt hiji te wezen?" vervolgde Levi. „Hen oud man," zeilde Mairaihi kort af. „Toch fatsoenlijk? Gij! hebt hem, immers wel om getuigschriften gevraagd?" ver volgde hij. v Marah legde haar"" werk op een stoel neder, en ging daarop naar eene kast, waar zij uit eene lade een pakje mam. Zij maakte het touw los en haalde twee halve guinjes en eenig zilvergeld te voorschijn, hetwelk zij voor Levi op de tafel neerlegde. „De huur van een maand vooruit," zeide zij, ging daarop zitten, en begon weder die kousen te stoppen. „Dat is het beste getuig&dhrift van de wereld", zeide Levi lachende. Ik zal u er morgen eene kwitantie voor geven, Welnu, Marah, daar hij een oud! man is; gij zei- det immers, dat hij ou-dl is?" Hensbroek, Obdam, Zijbekarspel, Abbekerk, Midwoud, Wervershoof, Andijk, Groote broek, Bovenkarspel, Hoogkarspel, West woud, Venhuizen, Purmerend, Kwadijk, Ilpendam, Landsmeer, Beemster, Oosthui zen, Warder, Schermerhorn, de Rijp, Graft, Zuid- en Noord-Schermer, Wormer, Wijde- wormer, Jisp, Edam, Middelie, Monniken dam, Katwoude, Marken, Broek in Water land, Nieuwendam, Buiksloot, Ransdorp. En onder het provinciaal 4de district van Zaandam ressorteeren de gemeenten Zaandam, Alkmaar, Zaandijk, Koog. a/d Zaan, Wormerveer, Oostzaan, Krommenie, Westzaan, Assendelft, Oudorp, Egmond- binnen, Egmond aan Zee, Heiloo, Limmen, Castricum, Heemskerk, Uitgeest, Akersloot. Elke kieskring is alzoo, voor de verkie zing van leden der Provinciale Staten, ver deeld in eenige onderdeelen tenminste twee en ten hoogste tien. De Grondwet noemt deze onderdeelen ook met den naam kieskring, hetgeen noodzakelijk tot verwar ring aanleiding moet geven; noemen wij deze onderdeelen „districten." Aangezien de 18 kieskringen te groot schijnen voor eene organisatie in eersten aanleg, zullen waarschijnlijk de 71 districten (want de 18 kieskringen bevatten 71 „distric ten") den grondslag moeten vormen voor de organisatie der politieke partijen. De plaatselijke kiesvereenigingcngelegen in één districtzullen goed doen zich, door afvaardiging van vertegenwoordigers, te vereenigen tot eene disirictsvereenigingge vestigd in de hoofdplaats van elk district. Op het bestuur dezer districtsvereeniging rust eene tweevoudige taak bij de verkie zing van leden der Provinciale Staten i°. zorg te dragen dat op den dag der ofïicieele candidaatstelling de candidaten- lijst, geteekend door 25 bevoegde kiezers, worde ingeleverd bij den voorzitter van het hoofdstemburean in de hoofdplaats van het district2°. binnen zeven dagen, na .den dag, waarop de caudidatenlijsten open baar zijn bekend gemaakt, schriftelijk aan het centraal stembureaugevestigd in de hoofdplaats der Provincie, mede te deelen ot de onderteekenaars wenschen, dat de ingeleverde candidatenlijst, met andere lijsten, tot een groep zal worden verbonden. De districlsvereenigingen, en bij hare ontstentenis de plaatselijke kiesvereeni- gingengelegen in één kieskring, hebben zich te vereenigen tot eene kringvereetüging, gevestigd in de hoofdplaats van eiken kies kring. Op het bestuur dezer kringvereeni ging rust voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer eveneens een twee voudige taak: i°. de indiening der candi datenlijst, geteekend door 25 bevoegde kiezers, bij den voorzitter van het hoofd stembureau in de hoofdplaats van den kies kring 20. de mededeeling aan'het Cen traal Stembureau te 's Gravenhage of de onderteekenaars wenschen dat ingeleverde candidatenlijst met andere lijsten tot een groep zal worden verbonden. Het Centraal Stembureau zal bestaan uit s leden en 3 plaatsvervangende leden, door de Koningin te benoemen. Dit col lege staat dus boven de hoofdstembureaux, in de hoofdplaatsen van de" kringen ge vestigd. De taak van dit Centraal Stembureau moet nog bij Kpn. Besluit geregeld worden. Het zal de uitslagen vau de verkiezingen in het gansche land hebben samen te voe gen en hebben uit te maken, wie de. ge kozenen zijn. Al het bovenstaande, met uitzondering van de verbinding der candidatenlijsten tot groepen, komt in hoofdzaak overeen met de thans bestaande regeling bij de aanwijzing van candidaten, zelfs de nieuwe indeeling in provinciale kiesdistricten komt in menig opzicht de bestaande districts- indeeling nabij. In tweëerlei opzicht echter wijkt de nieuwe vorm der candidaatstelling geheel af van deli thans bestaanden regel. Ten eerste moet in het vervolg, bij de candidaatstelling, van eiken candidaat wor den overlegd eene schriftelijke, door den Burgemeester zijner woonplaats gelegali seerde, verklaring, dat hij bewilligt in de plaats hem op de candidatenlijst aange wezen. Ten tweede brengt de grondge dachte der evenredige vertegenwoordiging mede, dat elke cdndidatenlijst al mag de kiezer straks slechts één naam van een merkteeken voorzien meer dan één naam bevat. Dit aantal is bepaald öp ten hoogste tien. BINNENLAND. „Ik denk, dat hij ongeveer zestig jaar is," antwoordde zij. „Goed1, da ar -hij reeds bejaard is, moet gij hem alle mogelijke attenties bewijze», het hem aangenaam trachten te maken. Het gebeurt niet veel, dat Wij huurders krijgen:, die iienmaand huur vooruit be talen." Wieder knikte Marah rne't het hoofdzon der een Woord te spreken, en daar Levi haar in haar onaangenaam humeur volstrekt niet aardig vond, verliet zij stilzwijgend de kamer. Toen hij de trap opgegaan was en het voorportaal overliep, hoorde zij eene koels voor de deur stilhouden, waarna er iemand biekM., Terwijl hiji n-iewselrierig bleef wach ten, kwam M arah spo edig bo vein om open te doen. „Het is de nielulwe inWoner, denk ik," zeide zij, ön ging de dieur -openen. Hare vooronderstelling was- juist. De nieuwe inwoner stond vor de dieur, ■en achter helm de koetsier met een vullen} bruin Jede-ren koffer op zijn- schouder. Hij! wilde izijne last juist op1 den grond to het groote voorportaal nederzetten, toen, de on bekende heer hem op een zachten, zwakken toon zeide: „Wacht nog een oogenb-tik, vriendje, dat is te. zeggen, Indien gij nog een extra fooitje wilt verdienen, moet gij dien, koffer naar mijne kamer brengen." „Blijf maar beneden', Marah," zeide Levi, die den vreemdeling tegemoet ging om hem te verwlelkomen, „ik zal hem zelf. naar zijne kamer geleiden." Hij nam haar de kaars uit de hand, waar op zij met nog zuurder gezicht diaim straks, weder naar beneden gtag. „Hierheen, als het u belieft," zeide de Jood) (djo met eene buiging hew 'die trap aan- NEDERLAND EN DE OORLOG. ONZE SCHEEPVAART. De stoomvaart-maatschappij „Nederland", de stoomvaart-maatschappij „Rotterdamsche Lloyd" en de Nedeilandsche stoomvaart maatschappij „Oceaan" deelen mede, dat zij voornemens zijn hun vrachtbooten van Nederland naar Nederl. Indie voorloopig door het Panama-Kanaal te expedieeren. Als nieuw resultaat van haar onderhan delingen met de Engelsche regeering meldt de uitvoerende commissie van de N. O. T. dat het stoomschip „Luna" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, dat met een volle lading hout van Beaumont (Texas) op weg naar Nederland was en kort na den aanvang van den verscherpten duik bootoorlog de Bermudas aandeed, waar het tot nu toe op nadere instructie wachtepde was, thans de reis via Halifax naar Neder land kan vervolgen. Alvorens Halifax aan te doen, zal het stoomschip eerst in een Noord-Amerikaansche haven bunkeren. DE UITVOER VAN NUCHTERE KALVEREN. Het officieel orgaan van den „Ned. Bond van veehandelaren" meldt, dat de vorige week 30 exporteurs werden uitgenoodigd om in een der zalen van het gebouw der wiees. 'i ii' De nieuwte fawo-n-er ging, eenilge schreden vooruit, -en bleef toen1 staan om zich te hou* den, alsof hij het vreeselij-k benauwd! had* Daarop ging hij weder waggelend1voor waarts. 1 „Gij jSdhijtat zWak te zijni. Mijnbeer," zei die Levi, „steun maar op mijn, arm. Ik ben ook wel oud1, maar bij u vergeleken,, ben ik nog al jaardiig sterk. Ik kan u tenminste nog wel helpen om naar boyen te gaan," „Gij izijt zeer vriendelijk, zeer vriende lijk," zeide de vreemdeling1 op den zelfden zachte», zwakken toon-. Imtus-sdben legde hij zijne hand!, welke met een groote», ruwen jhawfecboen bedekt was, op den arm van, Levi;- De koetsier volgde hun met den koffer op de» schouder. Naar het uiterlijk te oordeel-en had de huisheer gelijk, toen hij zeide, dlat die nieu we inwoner zwak scheen te zijl», want deze haidi oneindig veel moeite en werk om bij1 de trap iop te komen eirt 'Werd! onderweg dikwijls genoodzaakt stil te houden door zijin aamborstigen hoest en zijne korte adem haling. Hij Was -een groote, oudle main, met een lang, mager, bleek gezicht, £n grijze oogen, welke van onder een paar groote wenk brauwen scherp uit keek en. Zijn baard was donkergrijs en zijn hoofd- was nog slechts met weinig haar bedekt. Zdjhe schouders, welke ito zijne jeugd! zeker breed1 geweest waren, waren gebogen, en wanneer wij zich bewoog, beefden, zijn hoofd! en zijne han den alsof hij gedeeltelijk verlamd was. „Houd imoed!. mijn beste mijnheer, houd moed1," zeide Levi, toen zij bijna boven aan die eerste trap waren, „wij1 zijn -er bijna." „Kho-e! khoe!" hoestte ée ziekelijke, oudle man, „bekommer u niet om mij) dat is plets dan tojjn hoesten, ilc ben w Wel Tweede Kamer te vergaderen. De samen komst werd geleid door mr. Smeenge, die vertelde, dat de regeering wel voor een uitvoer van nuchtere kalveren te vinden zou zijn. Het Landbouw Exportbureau had reeds een regeling gemaakt, waarbij o.m. het volgende was bepaalduitgevoerd zal wor den: naar Belgie (Relief Comm.) en naar Engeland. Het Landbouw Exportbureau heeft den uitvoer in handen, doch gebruikt als tusschenpersonen exporteurs. Die expor teurs koopen dan op de markt tegen den laagst mogelijken prijs. Het Landbouw Exportbureau neemt de kalveren over en voert ze uit. De exporteurs moeten een zeker bedrag als waarborgsom storten. Waarschijnlijk wordt hun daarvan een zekere rente toegekend. Een commissie van drie exporteurs werd staande de vergadering benoemd om met het Landbouw Exportbureau de zaak nader te regelen. NEDERLAND ÉEN WARMOEZERIJ Door de tijdsomstandigheden in de engte gedreven leeren wij, Nederlanders, weder ons zelve zijn. Reeds lang hebben wij uitgezien naar het initiatief, dat nu ons land steeds meer geïsoleerd wordt zich werpen zou op een intensiever bewerking van onzen bodem; eindelijk speuren wij dan toch teekenen, die er op wijzen, dat de nijpende nood het dommelend volksgeweten heeft wakker geschud en het besef doordringt, dat wij zelf hebben aan te pakken, nu de buitenwereld ons in den steek laat. Het ziet er met onze levensmiddelen voorziening dreigend uit; zaak is het daar om intijds te zorgen, dat wij de productie van onzen eigen bodem zoo hoog mogelijk opvoeren. En vooral nu door gehrek aan kunstmest de oogstverwachtingen lager moeten worden gesteld dan andere jaren, is het gebiedende noodzaak te trachten, dat thans uit de breedte kome, wat niet in de lengte gevonden kan worden. Sympathiek is ons daarom de opzet van de Ned. Heide-Maatschappij, die zich be schikbaar stelt, den gemeenten, welke be bouwbare grenden in bezit hebben, van advips te Hipnen rhw- Kot proUiipt-ipf maken ervan. Wij hopen van harte, dat de ge meente-autoriteiten allerwegen,- voor zoover noodig, van dit aanbod zullen gebruik maken: er zal op die wijze heel wat in het belang van onze volksvoeding kunnen worden gedaan. Anderzijds moeten wij ons hoeden voor overdrijving. Enhierbij hebben wij het oog op een beweging, Welke aan het opkomen is, en die zoo veel mogelijk de particuliere tuinen van onze groote bevolkingscentra wil gaan omzetten in warmoezerijen. In de pers wordt er van meer dan één zijde op aangedrongen, dat onze stadsmenschen, die de beschikking hebben over een lapje tuin grond, hun bloemen en heesters zullen aan kant doen, om er aardappelen en groenten op te telen; en men is kwistig met zijn adviezen, op wat wijze de stedeling het 't best aanlegt, om dilettant-warmoezier te worden. Wij vreezen, zegt de „Msb.", dat men met zulke actie het doel voorbij schiet; dat het eerlang een soort "modegril wordt, om ook zijn moestuin te hebben en met den ouden Poot de genoeglijkheid van des gerusten landmans leven te bezingen. Maar van de resultaten van dit geliefhebber moet men toch geen al te groote verwach tingen hebben. Zoolang zulke warmoezerij niet onder meer directe lèiding staat van deskundigen, lijkt de uitkomst niet twijfel achtig; zij zal alleenlijk leiden tot een verspilling op meer of minder groote schaal van ons zaaigoed, dat beter kan benut worden. Wanneer wij b.v. lezen, dat de voorraad pootaardappelen ditmaal vrij beperkt is, lijkt het toch geraden, daarvan niet nog een gedeelte te doen verloren gaan door proefnemingen op geïmpoviseerde moes tuinen. Zou het niet voorzichtiger zijn, een en an der aan de tuinbouw-deskundigen over te laten Wil men hun de beschikking geven over particulieren grond, het valt niet ge noeg te prijzen. Maar wel mogen wij be denken, dat wij met dilettantisme, zoo goed als overal, ook öp dit terrein het paard achter den wagen spannen. ZOMERTIJD. Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Artikel 1 bepaalt: Van 16 April 1917 af tot 17 September 1917 wordt de in ar tikel 1 der Wet van 23 Juli 1908 bedoelde wettelijke tijd met één uur vervroegd. Art. 2 luidtDe overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op 16 April 1917 twee uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur in dien voor middag, en dat, wanneer het volgens deze wet zou zijn drie uur voormiddag op 17 September 1917, de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam we derom wordt ingesteld. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld dat uit het onderzoek, inge steld naar de werking van de wet van 27 April 1916 is gebleken, dat de voordeelen voortvloeiende uit den bij die wet getrof fen maatregel, zoowel uit economisch als uit sociaal oogpunt, de nadeelen ver over treffen. De tijdstippen van overgang zijn geko zen in overeenstemming met de desbetref fende adviezen van de Nederlandsche Spoor- wog Maatsr-Iioppijpn, die zich daarbij heb ben laten leiden üo.or üe belangen, weixe voor bet Spoorwegverkeer zijn gelegen in aansluiting bij hetgeen in de aangrenzende landen geschiedt. De overgangstijdstippen sluiten zich bij die van bedoelde landen aan; de nacht van Zondag op Maandag is de meest ge schikte, omdat dan geen of bijna geen goederentreinen loopen. Mede in overeenstemming met bedoel de ddviezen is niet overgegaan tot het voor stellen van invoering van „zomertijd" als blijvende maatregel, omdat dit punt te zeer samenhangt met hetgeen in het bui tenland ten deze wellicht te zijner tijd zal worden beslist, en mitsdien dezerzijds eerst nader een onderwerp van overweging zal vermogen uit te maken. TWEEDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. In een Woensdagmiddag gehouden ver gadering van het algemeen bestuur der „Vereeniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland" is aan den raad van beheer machtiging verleend de noodige maatregelen te nemen om een tweede Ne derlandsche Jaarbeurs in het voorjaar 1918 te Utrecht voor te bereiden. ALKMAARSCHE aan gewoon," Het meest ©pto-efkenswaiardig was de stem van den man. Zij had! veel van !eeW gefluister en gaf te kennen, dat ih'ij een- beminnelijk eni zacht aardig .karakter had! en veel geleden moest hebben. Lev's hart werd! daardoor hijlzo-ndbr tot den vreemden man getrokken., en hij hielp hem met nog meer IjVer die trap oipi en het portaal tover maar d!e kamer, welke de grijs aard gehwuirdl had. Een. paar stappen verdler, juist daartegen over op -een twead'e portaal ■was het vertrek van Paul. „Zoo als gij1 ziet, zult gij hier gezelschap genoeg Ihebhem," zeide Levi, „aan iedere zijde hebt gij buren. Hier wto-om ik zelf ■en .ginder een jonge vriend van mij. Wij zullen ons beide gelukkig bevoelen, u die hulp te kunnen verschaffen, Welke gij' noo dig zult hebben." „Een jong man? Khoe! Ik hoop toch, dat |hij! baddardl is? Khoe!" zeide de oude man. „Zet de ba-gaige fa die kamer daar," vervolgde hij tot den koetsier, „en hier is tuw geld. Khoe!" Hij gaf den malrt eene halve kroon f 1.50), ien keek hem na, totdat hij be neden aan de trap' was. Daarop herhaalde, hij tot Levi: „Toch wel bedaard hoop ik1, hij te toch «liet een va» «Bï jong# Heertn van d*fl OVERAL VERKRIJGBAAR tegenwoordigen tijd, altijd fazen, khoe! en altijd tieren., die 'savonds laat thuis komen en half dronken de trap opstramptlen,, khoe! kho-e! en een fatsoenlijk mm in zijn eersten slaap- storen lcho-e! kho-e! khoe!" en hij verviel in eene hevige hoestbui, „Nog nooit heb i-k ee!n bledaard-er oif stiller jon-gen -gezien," zeilde Levi-. „Of schoon hij aam den schouwburg- geengageerd iss, en -dlus natuurlijk! 'savonds mi-et vro-eg te huis kan komen, zult gijl toch nooit hooren, 'dat hij binnen koimt. R-eiadls in- het voorportaal (trekt hiji zijne laarzen uit, en kruipt d-an zoo stilletjes- maar boven als -een juffertje -op zijden pantoffels. Da-ar komt nog bij:, -dat hij tegenwoordig va-cantie heeft, -en dlat hij nog to geen veertien dagen we-dler -begint. In -dezen tij-d verzeker ik'fa, dat hij reeds om half elf naar bed gaat. O, hij1 is -een -oppassende jongen, dli-e mijnheer Vin cent, geheel -een jongen na-ar mijn hart." „Ik -b-en blijde, het te hooren," zei-de de zieke, hoestende man. „Ik ben hier gekomen, omdat ik dacht, dat ik hier r usitig -en op- mijb gemak zoudie wezen, ver van alle geraas- verwijderd1.1 k kan geein dfukte verdragen, en indien ik hier geene rust kan hebben, zal ik weder moeten yertiuize», khoe; khoie (Wlordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1