„GLORIA MUNDI", gratis. No. 33 Dinsdag' 20 Maart 1917, lie Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: D© Stille Omgang. paul de vagebond. 4 CENT SIGAAR Vorstenlanden en Sumatra Havana-Melange Firma H. KRIJNS. TmWWRto™ Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. I. Per kwartaal franco huis. 90 cL Met geïll. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Van 15 regels 50 et. Elke regel meer. 4 10 ct. Reclames per regel 25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. De Stille Omgang over Amsterdam's vaal-oude pleinen en straten is ook ver leden Zondag wederom een heerlijke ge tuigenis geweest van den nimmer-verflauwen- den Roomschen geestdrift onder de Room- sche massa. De enkeling, de zwakkere bróeder, moge m minder gelukkige stonden .zich voor korteren of langeren tijd minder warm van harte gevoelen voor het Roomsche ideaal: daar, waar meerderen in Christus' Naam te zamen komen, daar heerscht één geest, één verlangen.... van vroomheid, van heilig heid, de geest van vèr verleden en heden, de geest, die vóórtheerschen zal, zoolang er menschelijke wezens op aarde naar hun God verlangen. Telken jare hechten de talrijke pelgrims, die ter eere van het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam in den stillen om gang mede-treden, een nieuwe schakel aan den kostbaren keten, die ons in veel opzichten zoo verstoffelijkt door den nieu wen, tot de materie neigenden tijd ge ketend houdt aan onze stoer en in waren geest Roomsche voorvaderentelken jare vervullen die talrijke vromen een daad van grootsche beteekenis, wanneer wij die daad beschouwen als een voortzetting van 't eenmaal zoo grootsch aangevangen werk, van hen, die verre vóór ons leefden. De geschiedenis van het H. Mirakel, dat in 't jaar 1345 te Amsterdam plaats vond, achten wij tè zeer bekend, dan dat wij deze hier nogmaals zouden verhalen. Wij wilden er slechts even in 't bijzon der op wijzen, op hoe opmerkelijke wijze die oude vereering in de vorige eeuw her leefde, en hoe wonderbaar God deze schoone devotie uitgroeien deed naar alle zijden, in zóó korten tijd. Tot het jaar 1881 waren het weinigen nadat de Reformatie met bruut geweld den- plechtigen ommegang voorgóed had verhinderd tot dht jaar waren het wei nigen, die in weemoed om vervlogen Roomschen luister de (niet met zekerheid meer gekende) wegen van den alouden won- der-weg volgen kwamen in stil gebed. In genoemd jaar wekte God bij een een voudig man van een vurig karakter en met een Godminnend hart het verlangen op, om den Stillen Omgang, die gevaar liep langzamerhand geheel in vegetelheid te geraken, tot een algemeene devotie te maken voor de vurige vereerders van het H. Sacrament van Mirakel. Deze man was de heer Joseph Lousbergh. Genoemde heer Lousbergh was in 1880 in het bezit gekomen van een alschriit, waarop de z.g. Mirakelweg werd aange geven. In de meening, dat door dit af schrift de ware oude processieweg was te ruggevonden, deed de heer Lousbergh het volgend jaar aan_ een vriend het voorstel om daags na het Mirakelfeest gevolg te EEUILLEXQN, Naai hei Epgelsdh van BpjSK "BEU-9® geven aan een reeds lang gekoesterd voor nemen en samen den Mirakelweg te gaan, zooals deze in het geschrift was aangege ven. Te half twaalf 's avonds togen zij op weg, maar, o bittere teleurstelling, al spoe dig bleek het hun, dat dit nachtelijk uur niet de geschikte tijd was om eene devo tie te doen opbloeien, die hun zoo nauw aan het hart lag. De proef werd in 1882 en '83 op andere uren herhaald, helaas, met hetzelfde ongunstige gevolg, zoodat men tot het besluit kwam, dat met alleen 's mor gens in de vroegte door dit stadsgedeelte kon trekken. In 1884 werd dan ook de tocht een paar malen 's morgens gemaakt in gezelschap van een tweeden vriend. In 1885 had de eerste omgang met ge- noodigden plaats. Zondag 22 Maart ver zamelde zich 's morgens te half 6 op het Spui een 12-tal personen, onder welke drie verpleegden uit het R. K. Weeshuis aan de Lauriergracht. Na den omgang volbracht te hebben, communiceerden zij gezamenlijk in de kerk van het Begijnhof, waar als in het hart van het Katholiek Amsterdam de devotie van het H. Sacrament van Mira kel sinds de eerste tijden na de reforma tie zoo trouw was bewaard geworden. Deze eerste proef met genoodigden deed het plan rijpen om het volgende jaar meer uitnoodigingen te doen, maar.... er was intusschen twijfel gerezen, of de tot dus verre gevolgde weg wel de juiste was en deze twijfel moest eerst worden opgelost. Dank zij de bemoeiingen van den Ho.og- eerw. heer Mgr. B. H. Klönne, rector van het Begijnhof, bekwam men eene officieele opgave van den processieweg, bewerkt naar een oud handschrift uit het archief van ge noemd Begijnhof. Nu was dan met eene zekerheid, die geen twijfel overliet, de ware processieweg gevonden en kon men met een gerust hart een dertigtal circulaires ver zenden, die tot gevolg hadden, dat een 70-tal personen aan de uitnoodiging beantwoord den. Met verbazing werd ter gelegenheid van dezen omgang vernomen, dat zich onder hen. drie Haarlemsche Katholieken bevonden, die zich een nachtelijke wande ling van drie uren hadden getroost, om aan den Stillen Omgang te kunnen deelnemen, In de daaropvolgende jaren nam het ge tal der deelnemers voortdurend toe. De kerk van het Begijnhof, waarin te 6 uur* de IT. Mis ten behoeve van de pelgrims werd opgedragen, bleek weldra te klein te zijn, om de scharen van mannen te be vatten, die onder leiding van „het Gezel schap van den Stillen Omgang" hun devo tie voor het H. Sacrament van Mirakel kwamen houden. De naburige St. Cathar rina-kerk moest weldra hare deuren voor deze mannen openzetten en lang zou het niet duren of ook de kerk van de H.H. Petrus en Paulus en de kerk van S. Fran- ciscus Xaverius zouden op den morgen van den Stillen Omgang gevuld zijn met deelnemers. En nu, nu staren wij met innige vol doening op cijfers...,hoeookditjaar weer vele steden en dorpen uit Amsterdam's omge ving hun pelgrims opgaan zagen tot de veste van het H. Mirakel: Alkmaar en omstreken 500, Krommenie 160, Velsen 250, Velseroord 50, Heems kerk 160, Zaandam 260, Castricum I30, Hoorn 50, Halfweg 60, Haarlem 600, Heemstede 100, Hillegom 200, Beverwijk 250, Assendeïft 80, Wormerveer 150. Er waren er ook uit Sloten, Nieuwer-Amstel, Ouderkerk enz. enz- Dat 't zoo blijven moge, neen, dat 't steeds tangroeien moog' dat steeds stér ker de keten worde, welke ons geketend houdt aan onze stoer en in waren geest Roomsche voorvaderen BINNENLAND. 54 1 Y.; Een politieagent kwam de trap op. Da delijk achter hem kwam de koopmajn in olie. en verfwaren. Zij boordden wat de spuitgast zeiidie en zagen elkander met een veelbetpekenden blik aaaii „Ik dacht hqt wel", zeida (d|e politie, agent, „daar zit meer achter diap men op pervlakkig zoude denken. Gij hebt eene fleschi met terpentijn gevonden?" zeidehij tot dan man, „laat mij die eens zien," Hij nam de flesch^ beschouwde ze zeer oplettend 'en gaf ze aan den olieman. „Stout!" hernam deze, terwijl bij met zijne lippen smakte bij het uitspreken van bet woord, „en juist dezelfde flesch, in welke ik die terpentijn aan den jongen man ge- gevenji eb," voegde hij er bij aan de hals van de flesch ruikende. „Zeer goedvervolgde de politieagent. Daarna vroeg hij met zeer veel deftigheid, „waar is da meester van het huis?,''' „Diaar binnen," zeide een van de inwo- niendien, die standi toe te kijken, „ik geloof, dat het daar ook niet in orde is." „Bestolen;bestolensnikte Levi, fooi de mannen zijhe kamer binnenkwamen, „doe geen moeite om mij te troosten, Raul, het verlies van het geldzou ik nog wiel kun- tan verdragen, maar de juweel en van myne grita Leafe, het ia al te. wenselijk!"' „Oiho!" rfelp de politieagent, „dus er ja niet alleen brand gesticht, maar ook een diefstal gepleegd, hé Wij zullen er. spoe dig wol iets meer van weten. Mijnheer, hebt gij hier iemand bij u inwonen, die Vincent heeft?." „Dat ban iik!" antwo'ordrie Raul voor waarts kantende. „Jong, groot, donker van kleur, het is dezelfde man, ik ben er zeker van," fluis terde de olieman. „Biehoort deze brief aan u?" vroeg de politieagent verder, terwijl hij ham den brief toonden, dien Richard B'ogg, iin den winkel had laten vallen. „Ja," zedde Raul, „maar ik kan mij niet begrijpen, hoe gij aan dien brief komt," „Diat wil ik wel geloovein^ mijn jonge man," merkte die politieagent op, „maar, in allla geval zal ik onder de bestaande om standigheden u moeten verzoeken mij naar het poliltie-bureau te willen volgen." „Wat bedoelt gij," riep Levi;. „indien gij denkt, dat hij mijl bestolen heeft, dan zijt gij geheel mis. Hij is ieeni eerlijken jongen, irnijn Raul." „Dat zijini wij allemaal, zoolang het niet anders uitkomt," meesmuilde die olieman. „Dat is eene van zjjne .flesachieln schreeuwde M.arato; die naar het geheele gesprek geluisterd had' met een gevoiel van spijt én woede, omdat zij nu niet meer in staaft zoude wezen Levi's rijkdom te stelen. „Hij heeft leiein. dbzijn zulke fesscfoen in zijne kamer, en indien ihieit noiodig is kan, ik tegen hem getuigen." „Als toet u belieft, juffrouw," zekte dq politieagent, „ik zal die flessctoien, (waarvan gij spreekt,, modlememép. Nu, wat hebt gij NEDERLAND EN DE OORLOG. VERBOUW! VAN. VOEDINGSGEWASSEN GR ZIJKANTEN, VAN W,E,GEN, De Minister van Landbouw, brengt ter kennis, dat zijne aandacht wordt- gevestigd op het feit, dat volgens: eene globale schat ting de lengte yian de wegen in Nederland ■meer dan 30.000 ICM, bedraagt ien dat vele dezer wegen zeer breede bermen of zijkanten hebben, welke slechts voor leen klein deel 'noiodig zijn voor het publiek ver keer. Opi vele wegbermen zouden dus met succes .allerlei voiedljngsgiew'assieln Jcuinnien woraen verbouwd. In verband hiermede worden de betrokken autoriteiten hierbij uitgenaodligd een .onderzoek ter zake in. te stellen, en waar dat mogelijk is. tei bevorderen dat deze bermen aan. die productie van voedingmiddelien. dienstbaar woniiein ge maakt. (St, Ct,) NEDERLANDSCH SClliR GETORPEDEERD. Blij de reiedersfirma J. H>. Rrm'ze en Zoon te Groningen' iis bericht' ontvangen van dier, kapitein v.ani de „Er'elina", dat het schip op de reia van Leerdam naar Londen, .ge laden met fleasidnen, den 15 Maart; 's nachts te 11.30 unr,-door een Duitsictoe-n onderzeeër is getorpedeerd. Die bemanning, dlei kapitein W. de Vries van Amsterdam, de stuurman Bi. Velviis van Groningen, de matroos ,K. de Jonge .en. die kok J. Greebienbroek van Schiedam zijln te Sluis aangekomen. BOTER!. Die Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft bepaald, dat gedurende de week van 1-8 tot 25 Maart voior 80 piCt. der footarproiduetiie certificaten van uitvoer zullen "worden verleend en 20 pCt. voor het binnen!,andisidhi verbruik zal moeten wor den beschikbaar gesteld, alsmeidie dat idle bewijzen van toielating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van. Toe zicht op' de Btotervereenigimg o.p1 grond van die certificaten zullen gelden tot Dinsdag 17 April 1017, dies warmiddagis te 12 uur. DlE GESTRANDE ONDERZEEËR. (Oif f iciieel.) In den nacht van 11 Maart op ,12 Maart is een Duitsictoe onder zeeboot binnien de Nederlandlsrihie territo riale wateren gekomen en giesfrand op de Hinderriibben. D|e bemanning toeieft 't schip verlaten'. Poor hst vanwege jbet département van marine .ingestelde omdieriiek is, uit gemaakt, dat het binnenkomen' in Ned.er- landsch rechtsgebied! niét is veroorzaakt verloren?" vroeg hij' aan Levi, „gield en juweelen?" „Het komt er inuet op aan," zeilde de oude man, „maar wat is dat over dien jon gen daar ginder, oiver eene fjidsichi en leen brief?" „Wiel, dit is het," zeide die winkelier, „die flesch werd van avonidl bij mij in den winkel gebracht, en ik gaf de® man, die ze medebracht er terpentijn in,' en toen hij weg ging, liet hij bij toeval diezen brief ito mijn winkel vallen. „Mijnheer Vincent, N01. 1 'straat," zeide jfc, tcneni ik hem opraapte, „morgen o.cbtendi zal ik hem. even terug gaan brengen," Maar toen, 'ik hoiorde, dat er brand was1, ging "ik er naar kijken, .en bemerkte .diat toet in hetzelfde huisi was, waar de man woonde, die dien briief in mijn winkel toad laten vallen. Ik ging naar hui® olm Ihem te halen, en vertelde! hiier aa® dezen politieagent, hoe 'lfc .er aan .gekomen was. Het is. wel zonderling, d,at juist uwie kamer berooft en in brand ge stoken wordt m.et diezelfde terpentijn en hij is de man-, die toet haalidle." „Ik' ontken toet!" riep Paul, „.ik weet ndiets van al, wat gij daar vertelt, niets, vain den diefstal. Ik ben onschuldig „Daft wil ik wel .gelooven; maar toicto is het mijne plicht u medte.ta nemen, nadat ik uwe kamer doorzocht heb," zeide de politeaigent, „en gij, mijnheer, dleedtbest om imiet ons mede te gaan," vervolgde hij tot Levi, I „Ja; natuurlijk zal ik miede gaan," zeide de oude man; „tooud maar moed, mijn jon gen.; toet is niets, dan eend vergissing, en wij zullen terugkomen 'en er een goieden lawohdl van nemen, tiktéegenMuahdie mijn doior eein der omsta,ndligjhiedlein (averij of gesteldheid der zee), welke volgens artikel 5 (1) der Neutrkliteits. Proclamatie dat bin nenkomen zouden rechtvaardigen. De Re geering heeft derhalve beslist, dat de onder zeeboot zal wordien. ontwapend en db be manning geïnterneerd1, GRO EN TEN H AN DEL Met die vrije concurrentie op de gnente- veilingen is. het uit. Die Du.its.ahie „Einkauf Zemtrale", waarvan toet hoofdkantoor in Oen Haag is gevestigd, bepaalt den prijs j die gemiddeld) voor de producten kan be steed worden. Zij heeft enkele export- handelaars voor de veilingen, waar gewoon lijk voor Dnitschland gekocht wordt, aan gesteld .en die bestedlem jets boven of be neden den bepaalden prijs, zoodlaft die door snee toch verkregen wordt. Er wordt reke ning medle gehouden, diat de toanidlel voor de tuinders Joonend kan bfijvea, maar de woe kerwinsten van tuissohenhandelaars zijn ver vallen, Ook krijgt nu in Duiiitschland niet een goed betalende stad eier dan een an dere. Die ladingen worden gelijkelijk ver deeld. Eiken, dag komt er een telegram, uit Duitsctolandi naar onze grenskantoiren om aan te geven waarheen de! producten moeten gedirigeerd worden. VRIJ VERVOER VOOR MILITAIREN, RIJ LAND BO U \V, V ERLO F, Een adviseur voor landhoiUwverlaven schrijft; N.u .er algemeen wordt aangedrongeto op toet zopveel mogelijk productief maken van onzen bodem, wijzen wij nog eens met u«- drnk op de slechte regeling van het vrij vervoer van militairen m.et landbouw verlof. De Minister heeft het percentage der mi litairen., die voor landbouwverlof in dit voorjaar in. aanmerking kunnen komen, ver hoogd en de milit. coanmapdaniten tot meer vrijgevjgih.eid in laudbouwverloven aange spoord. 'Maar,,, toet vervoer tijdens, den te genieten verloftijd blijft voior velen, een onoverkomelijk bezwaar, om. van toet toege stane verlof gebruik te maken. In dit op zicht heerscht de grootste willekeur. Er zijn rijksontvangers, die .advisaeren aan, de commandanten, geen gratis vervoer tijdens den buitengewonen verloftijd te verleenan aan toen, wier landbouwbedrijf een aevem- bedlrijf is. Zoo zijn ons arbeiders, dagloo- ners, fabrieksarbeiders bekend, die geen gratis vervoer kruinen bekomen, om tan landerijen in orde! te brengen, omdat.,, hun bedrijf is: werken in den dienst van anderen. Stel. nu, dat dergelijke, personen acht a veertien, dagen verlof bekomen vo.or, toet bewerken, van hun grond. Nu moeten' ze twee keer de reiskosten betalen., het geen voor niet weinigen een loon van een a twee weken beteefcent, en bovendien gedurende die veertien, dagen, in toet onder houd van toen zelf en [hun gezin voor zien, omdat heel dikwijls 001k de uitkqering voor toet gezin gedurende dien verloftijd wordt ingehouden. In hét ressort van. een zelfden rijksontvanger kennieln wij gevallen, van zoons van neringdoenden, die wel én die niet.gratis-vervoer voor „zaken-verlof' kregen, timmermans-, metselaarsknechts. e. d. Wie zich thans op „Ons Blad" abonneert, ontvangt de nummers verschijnende tot 1 April a.s. ongeluk." Raul's kamer werd dan doorzocht .en de elf .andere ffessefoem ingepakt en door den. politieagent medegenomen. Eene huur koets werd gehaald en. Raul, Levi; de oliekoopman. en die politieagent werden, naar toet bureau gebraakt. Daiar aangekomen werd) de jougelingon- derzadht. „W,af is dit?" zeide 'die agent, die dleze taak vervulde en den sleutel met de broche te voorsdhijm baaidie. „Acih; H.emelriep Levi; „hij is schul dig H.ct is, .eten van de vermiste juweelen." jVfjfldl van verbazing keek Raul stilzwijgend rond. Zijn gelaat was zoio. bleek als een doiek. „Het is een gev,ai van diefstal en brand stichting, diat is duidelijk," zeilde de po- tótieagan.t, die hem gevangen genomen had, en toet is ook jnoig wel een slim overlegd) plane" I r „Paul schuldig? Paul een. diefzeidie. Levi, „en lik beminde helm. alsiof hij mijn eigen, zqom wane Hij ging langzaam heen, én Paul werd alleen aan zijne sombere gedachten, aan die eenzaamheid1 en zijn elersta verblijf in eene gevangeniscel overgelaten, 1 HOOFDSTUK XXXII. Door welke getuigenissen da 'schuld v.an Paul bewezen wer dl Zoo zeer was die schijn tegen Paul, dat hij reeds bij toet eerste verhoor voor schul dig iverkjaard werd. «enigen gratis-vervoer, anderen niét; zoons van landbouwers .allen gratis-vervoer; dagi looners, arbeiders, textielarbeiders een en kele gratis-vervoer, de overgraoit|e meerder heid niet. Nu vragen we: waar is hier dé uniformiteit? En wat moet er terecht ko men van den landarbeid, van laatstgenoem den Todh. .is ook voor dezen hun klein landbouwbedrijf een zaak van toet grootste gewicht. Menig- .arbeidersgezin bleef gevrij waard voor gebrek juist doondiaf die maan (of zoon) uit zijn klein landbouwbedrijf ten dieele in de faehoieften aan voedings middelen kon voorzien. En zulke raenscih.en zijn ook niet in staat vreemde werkkrachten in dienst te nemen, iets, waartoe desnoods de landbouwers nog wel financieel in staat zouden zijn. .We'toppan dan ook in 't belang raai zoo- velen uit de atbejiderswereld; dat de Minis ter spoedig een afdoende beslissing in deze zal nemen, en diat .er niet langer zopder eenig .systeem over het al of niat verleenen van gratis-vervoer tjjdiens bijzondere ver loven wordt beschikt, BELANGEN IN CHINA, Nederland heeft ,die behartiging der Ouit- sche belangen in China op zich genomen.; Nedlerlandschie soldaten ontwapenden die gar de der Duiitsdhe legatie «n bezetten' de Duitsctoe kazerne: De Nederlandecbe vlag wappert op het Duitsdhe consulaat, LRO0ÜRA.N 1 &OEN. In. .een mededeeling van toet Haagsche Corresponidientiebureau wordt m.et het oog op ide moeilijkheden van onze graanvoor- zi.eu.ing o. nr.- gezegd: Het is dan ook niet aan, twijfel onder hevig of er wordt ernstig overwogen «n het broodrantsoen te verminderen. Zijn wij echter wèl ingelicht, dan zal dit op deze wijze gesictoiiedeji, dat, die deele» der be volking, die de minste .draagkracht hebben, zooveel mogelijk hun rantsoen brood zullen behouden, ERUIT. 5 Naar vernomen wordt, is in betrekkiing toit dein. fruithandel in toet komende seizoen de volgende regeling getroffen: „Het fruit mag niet verpacht worden docto moet door de eigenaars rechtstreeks over de daarvoor aam te wijzen veilingen worden verhandeld, Voor bimnenlandsch gebruik wordt 69 pCt. beschikbaar gehouden. De rest is bestemd voor export. Exporteurs ontvangen een vast percentage van de waarde van het fruit. Het ligt in toet voornemen van da ver- sictoillende vereenigingen van exporteurs over deze regeling nader met -die nageering van gédlachten te wisselen. Toen werd) hij nog verhoord door toet Hoogie Gerechtshof en rechter Vincent, die van zijne buitenlandsche reis was terug gekeerd lew zijne plaats aan dé 'balie wéder ingenomen had'- Gedurende die gehiqde zitting was de zaak van Raul de 'belangrijkste, want er scheen eene buitengewone sichiaiarsichlieidi te bestaan aan ernstige misdaden, en er was geen misdadiger, die zoio zeer die attentie van toet gerechtshof ep toet publiek tot zich trok, .als bij'. Er werdl een gebrom van verwachting iem belangstelling gehoordl, toen Ptoul, na die behandelingen van eienige kleinere za ken^ naar die bank der aangeklaagden ge bracht werf, want men. wist, dat hij van plain was in d.en volgenden winter voor biet .eerst op toet taoneei te treden. Niet het minst onaangenaam was- toot voor hem, toen hij ondier die groot® massia to.esdh.ou- w.ers vele van zijln collega's bemerkte, man nen, met wie hij op een vriiandschappdijken voiet omgegaan toad, vrouwen, die hem be wonderd hadden, orn zijn schoon galaat, zijn goedaardig karakter, én de romanti sche geschiedenis, waardoor zijn leven zich kenmerkte. Voor een ooigeniblik t»o.o|g hij zijn. hoofd uit schaamte, toen, hij dia zes ran oogtan ontmoette en dat gemompel boorde, het welk zijne binnenkomst begroette. Daarna hief hij, van zijne onschuld) overtuigd, zijn hoofd moedig op en wierp, .een trotsChen I blik om zich. heen', (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1