commissie uit haar midden te benoemen, met de opdracht over de d.d. 15 Maart 1916 haar ter zake vanhetontwerp-koelie- ordonnantie van mr. A. F. v. Blommeslein overgelegde bescheiden rapport uit te bren gen, en gaat over tot de orde vau den dag." De situatie veranderde niet voor den Minister, toen de Kamer zich zonder stem ming vereenigde met de volgende motie- Ij z e r m a n „De Kamer, van oordeel, dat van gun stige gelegenheid moet worden gebruik gemaakt tot aankoop 0111 particuliere lande rijen op Java tot het landsdomein terug te brengen, gaat over tot de orde van den dag." Minister en Kamer toch waren het hart roerend eens over de wenschelijkheid van de aanneming der motie. De motie, die nog niet de laatste motie was van dezen aan moties rijken dag. De onderwijsafdeeling der begrooting bracht namelijk de volgende motie Ger hard aan de orde: „De Kamer, van oordeel, dat in het be lang van het zich uitbreidende M. U; L. O. in Nederlandsch-Indië met het oog op de onderscheidene onderwijsbelangen van de Europeesche en van de Inlandsche bevol king, het noodzakelijk is, dat dit onder wijs gegeven wordt in inrichtingen van verschillenden aard en met verschillende bestemming, gaat over tot de orde van den dag." Tot een beslissing over deze motie kwam de Kamer nog niet. Na de pauze werd de heer Van W ij n- bergen (R.K.), die zich na zijn benoe ming tot voorzitter van den Centralen Raad van Beroep aan een herkiezing had moe ten onderwerpen, beöedigd. Vergadering van Woensdag 21 Maart. Tijdens de interpellatie-K I e erek O'p er over dien in Dein Haag door een overste geslagen soldaat, zaten de tribunes propvol. En ook bulten stondiea nog >een groot aan tal op emoties azen den. We betreuren het niet, dat de interpellatie is gehouden. Zij' beeft althans dit nut ■gehad', (dat die ouders van onze „jongens" er gerust op kunnen zijn, dat bij het hoog ste legerbestuur onbehoorlijk optreden van superiehren tegenover minderen niet op be scherming kan rekenen. Het door den heer Kle-erek oper ge geven -relaas van d'e door hem waargeno men feiten, kwam overeen met den inhoud van den door hem van den betrokken, thans in het hospitaal te Delft verblijvenden milicien ontvangen brief, waaruit o. a. blijkt, dat de betrokken milicien niet wist, dat hij salueeren moest, te meer nu de hem be geleidende hospitaal-soldaat hem toegevoegd had, dat hij niet groeten mocht, „want je bent onder geleide". Ten slotte stelde spr. de volgende vragen „I. Is het incident, dat zich op 14 Maart j.l. in de Korte Poten heeft voorgedaan, onderzocht, en wat is het resultaat geweest van dat onderzoek? „II. Welke maatregelen zijn door Z.E. naar aanleiding van dit incident getroffen? „III. Is de Minister bereid, in 's lands vergaderzaal een woord van gestrenge afkeu ring uit te spreken naar aanleiding van dit voorval, opdat daardoor het gevoel van gerustheid en rechtszekerheid worde be vorderd „IV. Is de Minister bereid, de verplich ting om te salueeren aanmerkelijk te ver minderen, met name te beperken tot die superieuren, onder wie de mindere zijn dagelijkschen dienst verricht?" Ook uit het antwoord des Ministers bleek, dat de zaak zich vrijwel juist zoo heeft toegedragen als de heer K1 e e r e- kooper het voorstelle. Alleen bleek, dat de betrokken soldaat bij zijn ondervraging zelf heeft verklaard, terwijl de hoofdofficier hem een vraag stelde, even aan zijn sigaret te hebben getrokken Door Z.Exc. zelf zijn geen maatregelen genomen. De opperbevelhebber zelf heeft de zaak krijgstuchtelijk afgedaan en den hoofdofficier eert ernstige terechtwijzing ge geven en bovendien dtn voor den betrok kene zeer pijnlijken maatregel getroffen hem eervol te ontheffen van zijn betrek king als adjudant van den opperbevel hebber. Wel was de Minister bereid in de Kamer een woord van strenge afkeuring uit te spreken. Al dient erkend, zeide Z Exc., dat het optreden van den hoofdofficier voort kwam uit het verlangen om de krijgstucht te helpen handhaven, de wijze waarop be antwoordde niet aan het doel en is vol strekt ontoelaatbaar. In de voorschriften omtrent het salu eeren wil de Minister geen veranderihg brengen, omdat hij in handhaving daarvan nut ziet. STOOMBOOTDIENST ENK-HUIZEN—STAVOREN. Met ingang van heden wordt de stoom- toootdiiienst EnkhriizenStavoren hervat. JOURNALISTIEK. Tot redacteur van „De Amsterbode", dagblad voor het katholieke volk, is be- jioemdl de heer J. C. Berger, oudi-voorzitter van d'e Algexn. R,K. Propaganda-club te Amsterdam >en sedert enkele jaren redacteur van „Onze Courant" te Hoorn. OOFT- EN BLOEMENTENTOON STELLING'. Van 2023 September a.s. wordt te Win schoten een groote nationale tentoonstel ling van ooft, bloemen etc. gehouden. EXAMEN VOOR DE ONDERWIJZERS- ACTE. De commissie, belast met het in dit voor jaar in Amsterdam te honden examen voor de omderwij'zersakte (art. 77a) benoemde tot deskundigen. Voor Vaderlandsche geschiedenis, dieheer P. de Jong, directeur dier Rijks-Normaal lessen te Edlainen de beier p. Bj. ivan Don, leeraar aan d'e R.K. Kweekschool voor meisjes tc Bergen. AMBACHTSSCHOOL-DIRECTEUR TE HOORN. Tot directeur der Ambachtsschool tc Hoorn is benoemd de beer Nooteboom, directeur van de Ambachtsschool te Emmen. i» in 11 in. i n g»— B UITE NL AND. OORLOGSOVERZICHT. NIEUWE VORDERINGEN VAN FRAN- SCHEN EN ENOELSCHEN. DE TSAAR EN DE TSAR1TSA ALS GE VANGENEN BESCHOUWD. WILSON ROEPT EEN BUITENGEWONE CONOR ES-ZITTING BIJEEN. 'tZijn gruwelijke tafereelen van menisch- onwaardige verwoesting en huiveringvvek- kendi eenzame kaalheid, welke verschillende berichten van het Wiestfrout ons vóór- schilderen. „In den loop der laatste maanden/' zoo schrijft de Duitsche „Lokal Anz.", „wer den om militaire redenen groote stroo-ken Fransdh gebied door ons tloicd terrein ge maakt, dat tien, twaalf, vijftien' kilometer breed', langs onze gebeele stelling uitstrekt, Geen dorp, geen hoeve bleef staan in dit glacis, geen weg bleef begaanbaar, geen brug, geen spooriijn, geen spoordijk bleef bestaan. Voor onze nieuwe stellingen, strekt als een ontzaglijke band- het rijk des doods zich uit." En de beroemde Engclschc tooneelschrij- ver G. Bernh. Schavv, die zooals hij 't zelf noemde „-een pleizierreisje aan het front" maakte, doet ons in weinige woorden al de tragiek gevoelen, die zich diaar van het verwoeste, eens zoo heerlijk rijke land aan den beschouwenden m-enscih opdringt: „Het Somm-cfront in de sneeuw en. den heerlijken zonneschijn was prachtig. Ge weldig was de ironie der wegwijzers, „Naar Maurepas"; maar er was geen Mauirepas, „Naar Contalmaison"; maar er was geen Cqntaknaison. „Naar Pozières"; maar er was geen Po-zières. Ik ging naar dien „wind molen van Pozières" en zag alleen nog een boogtatje waarop die had gestaan." „En de- grond?" zoo. vervolgt hij'. „Op een vierkante mijl afstojndis kunt ge een vlak stukje vinden, groot genoeg om op te knikkeren. De maan, gezien door een sterrekijker, of een plak Gruyère-kaas zijn hierbij vergeleken een tennis veld'. Het ge- heele terrein is vol gaten. Van de kleine kuilen det granaten uit de grappige Sto- keskanonnen; die projectielen uitspuwen zoo snel men ze er slechts in kan laten val len; van de vijvertjes, die een gemiddelde loopgraiafmortier maakt, tot den onbegrij- pelijken krater, die een ontploffende mijn maakt, hebben den grond overal uitge hold en omgewoeld, Zulk e-en eggen en ploegen heeft de wereld nooit gezien." E11 steeds duurt de voortgang der Frnn- schen en Engelschen en de terugtocht der Duitschers dus de totale verwoesting van Noord-Frankrijk gestadig voort. Begint h et Duitsche legerbestuur nu ook den terugtocht in Arfois? Berichten van het Noord-Fransche front melden, dat die Duitschers ook ten Noorden van het La Bassée-kanaal tot voorbij' die' 'Fransch-Bel- gische grens -eene groote actiiiviitpilt ontwik kelen, welke er op gericht schijnt te zijn de vooruitspringende linies terug te nemen. In de richting van Lens, Carvin era Douai worden voortdurend zware ontploffingen, ge hoord., blijkbaar van Duitsche verdedigings werken, welke vernietigd worden. Eenzelfde patrouille-activiteit als aan het Zuidelijker front wordt thans boven Atrecht waargenomen. Engelsche vliegers, hebben vastgesteld', dat de kanonnen van 'de Duit schers gedurende de laatste weken voor een. groot deel naar het Oosten verplaatst werden, Eveneens is waargenomen, dat de Duitschers geheele rijen van burgers uit het frontgebied wegvoeren naar het Oosten en dat burgers werkzaam zijn aan veld- versterkingen in den omtrek van- Valencien nes en Amand, Men is daarom van meeding, dat spoedig een terugwijken van die Duitschers óók op dit gedeelte van het front te wachten Is, doch niet verder dan het krachtig versterkte Rij-ssel, waar d'e Duitschers nog dagelijks bezig zijn met bet verbeteren en versterken der posities, Rondom Rijssel wordt veel artillerie in gebracht. Latere berichten melden nog: De Engel schen drongen- snel ten Zuiden on tem Oos ten van Péronne voorwaarts, waarbij zij wederom veertig dorpen bezetten en punten bereikten, welke tien mijlen, ten Oosten van de'Somme zijn gelegen. De vijand ontwikkelt thans zeer krach- tigen weerstand' tusschen Nurlu. en Atrecht. Zeer hevige artillerie-activiteit bij' Aimen-" tieres en Yperen. Alle aandacht is nu gevestigd op d'e eer ste ontmoeting tusschen de beide gewel dige legermachten in den nieuwen bewe gingsoorlog. De Russische regeeringshervorming blijkt thans wel een „fait accompli'", ofschoon het in zulk een wanorde te verwachten is, dat nieuwe partijen de vertegenwoordigers van andere regeerings-illusie's van zich zullen doen hoorengelijk steeds ge schiedt: de ééne revolutie lokt de ,cndére uit. Thans heeft de regeering gelast: lo. dat de ex-Tsaar en zijn gemalin als. gevangenen beschouwd en naar Tsarkoje Selo zullen worden gebracht 2o. dat géneraal Alexief ter beschikking van de afgevaardigden Bouslikof, Wcrsji- nin, Gribounin en Kalinin, d'ie naar Mohi- lef gezonden zijln, een afdeelimg zal stellen ter bewaking van den- ex-Tsaar. De „Daily Telegraph" echter ontving, be richten uit de Ver. Staten, waarin geméld wordt, dat de toestand er, 11a die torpedeë- r'ing der drie schepen, als zeer ernstig wordt aangezien, en dat Lansing tot de dagblad- correspodenten bij de ontvangst te Was hington zeide: „De toestand is te ernstig, om er over te spreken." In verband hiermee is het van belang te vernemen, dat President Wilson het Congres in buitengewone zitting' bijeen geroepen heeft op 2 April a.s. OPHEFFING VAN DE JEZUITEN-WET IN DUITSCHE AND. De „Tagliche Rundschau" schrijft„Een Beiersch centrumblad bevatte onlangs het bericht, dat de Jezuieten-wet zou worden opgeheven. Door sommigen werd getwij feld aan de waarheid van het bericht, het is echter juist. Reeds binnen zeer korten tijd zal de Bondsraad het voorstel behan delen, om de Jezuïetenwet op te heffen. Daar de Pruisische stemmen voor het voor stel zijn, valt aan de aanneming nauwe lijks te twijfelen." OPROER TE BERLIJN? Een der correspondenten van het „Hbld." aan de grens seint: Er loopen overal hard-' nekkige geruchten, dat te Berlijin een oproer zou zijp uitgebroken. Ook wordt verteld, dat uit de grensplaatsen troepen naar de hoofdstad zijn opgerukt. Zekerheid ont breekt echter. Het blad teekent hierbij' aan: Wij wsi- ten reeds eenige dagen van die geruchten, hebben er eerder geen melding van ge maakt, omdat wij, met het oog op den geest, die in het algemeen in Duitschland heerscht, aan de juistheid twijfelden. En die twijfel wordt versterkt door het feit, dat onze correspondent te Berlijn ons gister ochtend nog een uitvoerig telegram over allerlei gebeurtenissen toezond, wat hem zeker niet toegestaan zou zijn als er wer kelijk ernstige ongeregeldheden te Berlijn heers abten. DUITSCHE MATROZEN TRACHTEN TE VLUCHTEN. Zeven zeelieden van de in Amerika geïn terneerde Duitsche stoomschepen „Kroai. prinz Wilhelm" en „Prins Eitel Friedrich" zijn gisteravond: van deze stoomboot-en in het water gedoken. Vier zijin zwemmende gezien. De politie vuurde over de hoofden heen., waarop ze naar den wal terugkeerden en zich over gaven. Drie anderen werden «later in een weiland ontdekt. DUITSCHE 'KANONNEERBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. De Duitsche kanonneerboot „Tsingtau" is op die Wbampoe-rivier China, in de lucht gevlogen, TER LIEFDE GODS (voor den noodlijdenden Priester-religieus) ontvingen wij Vorig" bedrag f 167.45 Burgerbrug. Ter eere van den H. Jozef f 1.— N. N., Alkmaar f 1. f 169.45 ALKMAAR. EEN R. K. LEESKRING. Door heel velen zoo verwachten wij zal het plan, waartoe het bestuur van den Katholieken Kring het initiatief namtot het oprichten n.l. van een R. K. Leeskring hier ter stede hartelijk toegejuicht worden. Om tot verdere uitwerking van boven bedoeld plan te geraken had gisterenavond in café „Bos" aan het Waagplein een (treu rig bezochte) vergadering, van de Kring leden plaats. Na een korte uiteenzetting van het plan door den voorzitter, mr. Leesberg, en na een meer zakelijke toelichting van hetzelve dóór den ZeerEerw. Pater P. van de Sande, bleek men algemeen van gevoelen, dat een leeskring voor Alkmaar's Katholieken in derdaad gewenscht en zeker mógelijk te achten is. Wordt gelijk te verwachten is de leeskring alhier geregeld, zooals dit over 't algemeen in andere steden geschiedt, dan ontvangen de abonné's, tegen betaling van een zekere som f 5 per jaar) op gezette tijden een portefeuille aan huis, welke meerdere tijdschriften, weekbladen, e.d. èn (nu en dan; een roman bevat. Daar de voorbereidende werkzaamheden nog niet te onderschatten zorgen vereischen, werd uit de aanwezigen eene commissie benoemd welke commissie zoo spoe dig mogelijk haar nadere berekeningen etc. aan het bestuur van den Kath. Kring kenbaar zal maken. Als gewenschte tijdschriften werden ter vergadering o. a. genoemd: De Beiaard, De Katholiek, Boekenschouw, London News, Buiten, De Vrouw en haar huis. Wij twijfelen nief, of de „portefeuille" een goed voorziene, een voor velen le zenswaardige portefeuille zal er kómen. Dat velén van deze goede gelegenheid om eens wat meer dan vroeger te lezen te krijgen profiteeren Voor hen die toch reeds op een of meer tijdschriften geabon neerd waren, wordt het meteen een goed- koope gelegenheid. VOLKSCONCERTEN. Naar wij vernemen, zal de heer W. H. Slinger in dit seizoen weder een drietal volksconcerten organiseeren, waarvan het eerste zal plaats hebben op den 2en Paasch- dag, als middagconcert, in verband met de gasbesparing. Bthalve Mevr. Ruygh Krens en de heer Hogervorst, die reeds meermalen mede werkten, is ook, de heer Maschhaupt be reid gevonden een paar cellonummers te geven. Later komen we nader op dit concert terug. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Teneinde de vakopleiding voor meisjes meer aan haar doel te doen beantwoorden, heeft 't bestuur der Alkinaarsche Huishoud en Industrieschool een nieuw leerplan inge voerd. Voortaan zal niet meer tweemaal, doch slechts één keer, n.l. op 1 Mei, toe- loting tot de vakopleiding plaats hebben, terwijl de nieuw op te richten cursus voor huishoudkundige op 1 September, de acten- opleiding op 1 April aanvangt. Het nieuwe leerplan omvat een voorbe reidende cursus voor twee jaar, voor meis jes van 12 jaar en ouder, die voldoend lager ouderwijs hebben genoten. Het vol gen van dezen cursus is voor verschillende vakopleidingen verplichtend. Nadere inlichtingen worden gaarne door de directrice, mej. J. F. Beumer, verstrekt, bij wie de gelegenheid tot aangifte voor de verschillende, met 1 Mei aan te vangen opleidingen ên cursussen schriftelijk tot 12 April en mondeling van 12-27 April is opengesteld. GEVONDEN VOORWERPEN, welke door de verliezers terug te bekomen zijn aan het Bureau van Politie in de Langestraat alhier op eiken dag der week, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Drie broche's, een étui met potlooden, een horloge, twee brillen, een kinderpor- temonnaie met inhoud, een handschoen, een sierspeld, een strik, een Schage/lot, een huissleutel, een wandelstok, een ring met steentje, een kip, een notitieboekje, een tabaksdoos, een R. K. kerkboekje en een rozenkrans. KANTOOR-UREN DISTRIBUTIE BEDRIJF- Het Distributiebedrijf-kantoor is voortaan geopend' van 9 tot 1 uur. VOLKSTUINTJES. Dinsdagavond was, op de door de firma De Lange én De Moraaz uitgeschreven vergadering, in „het Gulden Vlies" een groot aantal gegadigden naar een volks tuintje bijeen. Biesloten werd a 1 cent per M-'. hetej landi te laten ploegen en de heer Hoek verklaarde zich bereid voor den aankoop van planten te zorgen. Het Landbouwkantoor „Noord-Holland" stelt kunstmest beschikbaar in hoeveelheden van 5 K.G., berekend naar den prijs vart 100 K.G. De heer Hoek rekende, dat. aan huur, planten en mest een tuintje op f 15 komt, terwijl de aardappeloogst op 250 H.L. per H.A. kan worden geschat, d.i. ongeveer 10 zak per tuintje. Niemand' kon meer dan één tuintje huren, daar er slechts 16S beschikbaar waren met een gezamenlijke groote vain 31/2 H.A., en |het. aantal personen, diait zich daarvoor ■opgaf, -303 bedroeg; men zal de arbei ders-gegadigden laten voorgaan. Er werf een motie aan den Raad ge zonden, waarin werd verzocht met den meesten spoed te besluiten, hef hoog ge legen deel van de boerenplaats „Oostwij.k" als tuintjes in te richten en beschikbaar te stellen enz. NIEUWE ZAAK. Hedénavondi opent de heer A. J. Tjeertes, Boiterstraat 18, zijn tot verkoop van Eleotrische artikelen ingerichte zaak. Het geheel ziet er goed' uit en getuigt van ondernemingsgeest. Vooral de zwakstroom-artikelen, zooals zaklantaarns, kleine moiorenlampjes, speeJ- goedartikelen met electrischc drijfkracht, .school-natuurkunde-toestellen, medische ap paraten enz,, zijn flink vertegenwoordigd ■en de lage prijzen kunnen de concurren tie het hoofd' 'bieden. Door vakkundig ad vies,hoopt de lieer Tjeertes zich 'net ver trouwen dier burgers te verzekeren. Voor waar een durf in dezen tijd'! We wensidben den. heef Tjeertes van harte succes met zijn goed begonnen onder neming iett verwijzen naar die in dit blad voorkomende advertentie. GEMEENTERAAD. Vergadering van hedenimiididlag. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken: ae. Schrijven van Ged'. Staiten, ten geleide van goedgekeurde Raadsbesluiten enz. Alle voor kennisgeving aangenomen, "f. Het Proces-verbaal der opneming "van kas en boeken van den Gemeente-ont vanger. In kas was' f45.529.361/2, Alsvoren voor kennisgeving aangenomen,. g. Een adres dd. 10 Maart 1.1. van de afd. Alkmaar van den R. K. Bakkers- gezellenboind „St. Clemens'' en derv Alg. N-ed'. Biakkersgeczllenbond, houdende het verzoek een verordening tot afschaffing van den bakkersnachtartoeid te willen vast stellen. Voorz. heeft bezoek gehad van tie iheeren Bel en -Overtoom. Voorz. hééft hun medegedeeld, dat destijds door .Bi en W. pogingen zijn aangewend om eene dergelijke verordening in het leven, te roe pen, doch die pogingen stuitten af op het bezwaar van Gedeputeerden om goed' te keuren eene verordening tegen, het in voeren van brood' van buiten. Voorz. heeft daarop aan de beieren voor gel egcf eene verordening van de gemeente Hoorn, waarmede de heeren zich in begin sel konden vereenigew. Spr. zou, thans willen voorstellen, dat de Raad B'. en W, uitnoodigen, om ve- gelegenertijd met voorstellen te komen. Voorz. acht afschaffing van jiachtarbeidl voor bakkers niet alleen wemschelijk met, het oog op' de gasbesparing, maar ook met het oog op de levensvoorwaarden van de bakkers -en hunne .geezllen. Wat maakt bet tenslotte uit of men 's morgens versch brood krijgt of 's avonds Qe Raad verklaart zich daarna op voorstel van den Voorz. iSi beginsel voor afschaffing van nachtarbeid door bak kers. h. een adres, ongedateerd}, dien '23 Fe bruari 1.1. ontvangen, van het Hoofdbestuur van den R. K. Diioicesanen Land- en Tuin bon wbondi, en' een adres didl. 13 Februari I.1. van den Band van Veehandelaren in Z.-Holland, houdende adlhaesie-betuigijig aan een ingekomen adres, tot afschaffing dier Zondagsmarkten. Dit adres wordt gevoegd bij die overige stukken deze zaak betreffende. i. Een schrijven dd. 21 Februari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer O. I. Verkerk; 'houdende 'het verzoek in deze zitting aan Burgemeester en, Wethou ders ,een vraag' te mogen stellen inzake een aan die Vereeraiging voor Volkshuis vesting „Alkmaar" te verleenen jaarlijksche bijdrage van f 1500. Voorz. gelooft, dat die heer Verkerk tevreden zal zijn als in deze vergadering de betrekkelijke bijlage aan de orde komt, De heer Verke rk heeft daartegen bezwaar, maar zou dan wenscihen, dat he) punt als nummer één aan de orde kwam. De heer L u b b e stelt voor met de hel .handeling in deze verg. even te wachten tot de heer Leguit present is. De heer Verkeracht het toch wél wat ver gedreven oin®op een bepaald lij te waakten en eerder deze zaak niet tE behandelen. Voorz. vindt, dat de Raadl toch zoo welwillend mogelijk is tegenover den heer Verkerk om nu reed's deze. zaak op agenda te plaatsen. j. Een adres dd*. 1 Maart 1.1., van den heer I. Zod'ij te Amsterdam (de stenograaf), daarbij verzoekende de vergaderingen van dezen Raad op Dinsdag--te dioen houden. Voorz. wijst op d'e redenen dóór ee heeren Leesberg en Sluis aangevoerd om oip Donderdag te vergaderen. De heer G overs maakt, met het oog op het marktbezoek, voor dien Dinsdag zwaar. !- f? !- Besloten wordt afwijzend te beschikken «p het adbes. k. Een schrijven dd. 17 Maart 1.1., van bet lid dezer vergadering, den heer J Cloeck, houdende het verzoek aan Burge- meester en Wethouders in deze zitting de volgende vraag te mogen stellen: „Welke zijn de maatregelen, door B. en W. genomen, om de oppervlakte van be- teelden grond hier ter stede te doen toe nemen, speciaal voor de productie van aardappelen en peulvruchten?" De heeT Cl o-eck was pessimistisch, mis- achten wel tè pessimistisch gestemd zeide 'hij over de toekomst. Ten- slotte dacht hij: dan moet maar in de openbare zitting die zaak besproken wor den. Spr. wijst op de verg. van Dinsdag in café Mooij', waar honderden, moesten warden teleurgesteld, omdat er geen ruimte was. Zoo groot is de belangstelling in deze zaak. Spr. meent, dat: eene stad als Allernaar met ^zooveel plantsoenen en. rden Hout, in dit opzicht ineer kan doem dan eenige andere gemeente. Alkmaar mag dus niet achterblijven. Spr. 'bevreemdt het, dat van den heer Poi nog geen adres is ingekomen,. Voorz. antwoordt, dat ritoor .een gro velijk verzuim dit adres niet is ingekomen, B'. en W. hadden niet gelezen, d'at diit adres was gericht aan den Raad'. Bl en W, hebben geprobeerd 0111 den veriiuurf'er van het perceel aan dén Omval te bewegen dezen grond te verhuren aan de gemeente- 't W,are beter geweest, als de heer Pot zeil eens bij den verhuurder had geïnformeerA Men vangt meer vliegen, met homing dan met azijn. De heer d'e Wit wijst oip eene circu laire van de Heide-maafschappij. Hij acht den Hout daartoe evenwel niet geschikt. Wel zou hij willen, dat van gemeeimeweg'a perceel-en werden gekocht of gehuurd om deze als volkstuintjes te verhuren. Een per ceel te huren om dit van gemeentewege te verbouwen en de opbrengst te distribu- ©eren, acht spr. niet overeenkomstig de distributie-wet, Voorz. z-egt, dat de Raad aanstonds in kennis zal worden gesteld met de plan nen van B'. -en W. D'e heer Leesberg merkt cup, d'at in de levensmiddelen-commissie over dieze zaak- zaak breedvoerig is gesproken. Sipr. is het nfet 'een-s met den heer de Wit. Hij meent, ,dat de vraag moet zijn Ho-e- zal men in dezen tijd aan d'e noodtige Levensmiiddeku ko-men, hetzij alleen voor de gemeeme, hetzij ook voo-r andere gemeenten? Wan neer er zooveel werf geproduceerd; dat er voor andere- gemeenten' disponibel was, dan werkte men in hei algemeen belang, Spr. wijst op de terreinen in het Nassau- kwartier en- die van Rijnecom. Hij zou het beter vindén, dat dé ge meente, do-or deskundigen- voorgelicht, op groote 'schaal produceerde, dan wanneer niet-deskundige» volkstuintjes exploiteerden, Voorz. is het met dien vórigen spr, -eens, "dat, a'is de gemeente Alkmaar voor geheel Nederland kweekt, dit sympathiek zo-u zijn. De heer Cloeck zegt, dat h-et gemeen schappelijk belang vo-or d'at der gemeente gaat. Spr. zou het beter gevonden heb ben, als de gemeente, evenals het gemeente bestuur van Wormer, o-ok eens naar d-en heer Hazeloop- was gegaan o-m advies. Deze acht hij meer deskundig dan die lieer Hoek. D'e heer Sluis Is voor het verbouwen van gemeentewege. De idee „Volkstuintjes" zal weinig uithalen. De praktijk zal uitwij zen, dat, wannéér vakkundig'en den gTomi van de gemeente exploiteeren; er dubbel zooveel uitgehaald zal worden d,an wanneer de grond wordt verkaveld in volkstuintjes. De heer Verkerk is voor liet voorsrel- Leesberg, gesteund door den heer Sluis. Spr. wijst op her gevaar, dat, als de Minis ter gaar inventariséereni, de volkstuintjes werden meegerekend. De heer 15to-cl is eveneens tegen al d'ie tuinderij. De hevr Cloeck verklaart, dial hij niet heeft gevraagd1 om volkstuintjes, doch dat hij heeft gevraagd naar de maatregelen, die de gemeente zalnemen. De heer G overs is veel optimistischer gestemd dan de overige raadistedien. De Mi nister beeft to-oh aangewezen, dat meer voior het binnenland en minder voor ex port zal worden verbouwd. Spr. ziet de toekomst niet ze» donker inr als- de 'heer Clo-ek. Hij verwacht van de maatregelen des Ministers veel voor de volksvoeding. Voorz.-deelt mede, dat die gemeente zooveel mogelijk terreinen zal in handen zien te krijgen. Vele gemeente-werklieden h-ebben reeds, volkstuintjes. De gemeente ambtenaren hebben thans eera deel vail „Ooistwijk" gehuurd om dien gron'd coöpe ratief te bewerken. D-e h eer 2 a a d' n o 0 r d ij k vertelt, dat tengevolge eener bespreking- met die com missie voor d'e reiniging een- klein deel der terreinen achter de Kalkovens dispo nibel i-s gesteld. Meer heeft m-en friet te missen, want ,er moet voldoende hooi vöof de paarden ook geteeld' wordien.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2