LFKOEffl, is, I Maling, srs „GLORIA MIJN Dl", ilhuis slhuis Ijk Bo eblis 11e Jaargang1 -HM0WA4BD, COEIfiN', P 1 DE UKQI, te Blokhuizen Niedorp). MI Pil SIE62 ka E01IEBT Heilo No. 42 Dins^asr 10 April 1917. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Vreemde kinderen in ons Land. faul de vagebond. 4 CENT SIGAAR. Vorstenlanden en Sumatra Havana-Melange Firma H. KRIJNS. 10 APRIL 1917, des uur, tea huize en ten n heer K. DE BEURS, rweg, nabij in de Zijpe, van alid, 1 gereden Koe, Biggen en 2 zonder irammen, 16 Schapen 1 Paard, (moet 10 Mei [veren, l-paarda Maai- 'oed als nieuw, Hooi- nachine, Bakwagen met Mewiel m@t Ierbak en ;oebehooren, Draaikara, Melkvaten, 25 Melk- nsen, Gaarvat, Emmers, Ierpompen, waas van 1 angloopers en -beunen, aad, groote Paptrog en ken, Yarketszeunissen )EMEST. geen stalling, maar wel Notaris VRIJBURG. 20 APRIL 1917, des op de boerenplaats van fAGER Jz., van: )en of op kalven staan, aarsen (Zomerkalvers), acht wagen met zijpor- Boereuwagen met toe machine (Cormick) met dikkebalk. alles zoo 2 driowielde karren, boerenwagen, bakwagen rsD, hakselmachine voor fkracht, hooischudders >y hooihark (Ransome), ers, oud ijzer, diverse jouwgereedschappen, palen en wat verder worden aangeboden, feid van «Je plaats is t stalling. Notaris. 3CHAGEN, dag ÏO April 1917, ir, ten verzoeke en ten de Wed. Jb. WATER- inderen, te Blokhuizen Niedorp, publiek ver- ■v ikalfd hebben of op kal- pinken, 5 kuikalveren, mmel, aftands), 1 beste driowielde kar, 1 wit- we melkwagen (voor >n harkmachine, zaad- penenmachine, ketting- mwe ploegslede, melk- aelkkommen, roomvat, eunis, nieuwe kalver- 3 koekenkisten, eenige zereu koepennen, kluis- imen, biggenkorf, kip ken, hekken voor een karstokken, schoppen, -rken, 2 hortvorken, ethakkers, modderbeu- seis, kroosers, krossen, ken, mestplaaken krui- spatschutten, 2 gang- .rkenshok, kalverenstal, ve sleij, wagenwip, 2 teerbus, rol puntdraad, irt mud, haam, kartuig, h 50Ü0 KG. hooi. HUISRAAD, als: igea, iedikantje, kinder aarzen, laarzenknecht, net wringer, vuurpot flets en hetgeen ver- zal worden aangeboden. ts is gelegenheid tot heer W. PRUM aan Woensdag 25 April 10 uur, om contant s M. GOUVBRNE, van: Kil ppen, 1 Bask in, Gereedschappen leren, verkoopdag. lOmjEWi Aflens Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco huis. Met geïtl. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 90 ct. 125 ct. 3 ct. 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 et. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Het vraagstuk der vreemde kinderen die uit de oorlogvoerende landen tot ons komen om herstel van krachten te zoeken, vraagt, nu de levensomstandigheden van ons eigen volk met den dag moeilijker worden, onzen vollen aandacht. Steeds grooter wordt de stroom die ons land binnenstroomt en enkele plaatsen vooral de keerzijde van deze in vele opzichten mooie medaille doet ondervinden. Ons land behoort nog tot de gelukkigen die niet direct bij den oorlog betrokken zijn en het spreekt van zelf dat het een plicht is hulp en steun te verleenen, waar dat mogelijk is. Gaarne heeft Holland dan ook reeds sedert geruimen tijd de schoone taak op zich genomen huisvesting en ver zorging te verleenen aan hen die buiten hun schuld uit hun land zijn verjaagd en aan kinderen uit het bezette gebied die door ondervoeding lichamelijk waren ver zwakt. Waar het kind in zich de toekomst bevat en waar een krachtig toekomstig geslacht meer dan ooit noodig zal zijn om na den oorlog ten spoedigste het verleden ongedaan te maken, daar heeft ons land terecht het zijne er toe bijgebracht aan dat belangrijke doel mede te werken. En vooral de arme en minder met aardsche goederen bedeelde kinderen gold deze onbaatzuchtige bijstand. Maar al mag ik spreken van onbaat zuchtige hulp en al stond voorop het ver langen anderen in nood verkeerenden te helpen, hiermede ging toch gepaard de wensch dat deze getoonde bereidwilligheid er toe zou bijdragen, onze verhouding tot de oorlogvoerende mogendheden zoo vriend schappelijk mogelijk te maken. Het is daarom ook zeer zeker dat onze Regeering zoo gaarne zag dat de gevraagde hulp werd verleend en zelf daadwerkelijk deze pogingen ondersteunde. Maar de tijden zijn veranderd, ondervonden wij in de eerste oorlogsjaren slechts in geringe mate den, druk der tijden, thans ondervindt bijna een ieder aan den lijve de droeve gevolgen van dien wereldstrijd. Het is dan ook niet te verwonderen dat er, vooral in die plaatsen waar het aantal vreemde kinderen ont- zaggelijk groot is, en het aanwezig zijn van verschillende nationaliteiten aanleiding tot botsing geeft, stemmen opgaan om dien toevloed uit het Buitenland te beperken. Kan men zich nog vereenigen met hen die inderdaad een hei stel van gezondheid noo dig hebben en financieel niet in staat in hun eigen land dat te zoeken, men kan het niet met die kinderen, welke voor een groot deel althans, geen blijk geven on doorvoed of ziekelijk te zijn, en wier mid delen zoodanig zijn dat van weldadigheid geen sprake is en dan ook uit eigen beurs hun verblijf ten onzent bekostigen. Men mag het den een of anderen parti culier niet euvel duiden, gelijk het gedaan 11 aKsarwrcn EEUILLETON. Naar het Eng-elscfa. van BOW. BELLS, 61. „Gij zijt -een- te bedaard en koelbloedig tnan vam die wereld om u zelf te bedrie gen," vervolgde zijn vriend, ,,ik geloof wel, idiat gij in alle zaken mijnie belangen zult behartigen, alsof zij uwe eigene wa ren." „Doe ik het niet?" antwoordde die pro cureur. „Willem, ilc maak nog!' pieer mijne studie van uwe zaken, idlaln van idle mijne." „Geef mij een paar dagen om na te denken," zeidie idle recihiter, „ik mag in deze zaak niet met overhaasting te werk gaan. Indien jk 'na verloop van dien tij'dl niet Van gedachten verander, idlan zal ik mijn geheels fortuin in uwe hapden stellen, wal overtuigd, -dlalt gij het niist te lidhit zult Wagen." „Uw vertrouwen overstelpt mij," zei-dia iBev-eriey, -die veel moeite moest dloien om die verrukking te verbergen, wqlke hij ge voelde over het welslagen van zijne plan- wen. „Om uwentwille -en oim der wille van uw zoon, zal ik al mijne krachten inspannen om n in idleze zaak vaim dienst te wezen." Weinige o-oigenblikken later hadden de twee vrienden elkander verlallen.. Rechter'Vincent ging ibedlroiefdl naar huis. Met vreesi, maar toch met vurig verlangen; dadlit hij aan den. volgenden morgen, wan neer hij zijn kind! zou g,a,ajn bedoeken. Jot is, dat hij zich zeiven een financieel voor deel uit de verzorging dier kinderen tracht te verschaffen, maar wel dient er van Re- geeringswege een maatregel getroffen te worden opdat die toevloed van vreemde kinderen, niet grooter wordt. Het is niet twijfelachtig of, indien zulks niet geschiedt zal het aantal kinderen sneller stijgen, naarmate het gebrek bij onze naburen grooter wordt. Het is dan ook niet uit gebrek aan sympathie voor een der oorlog voerenden dat het mij wenschelijk voor komt in deze een regeling te treffen, maar alleen uit een gevoel van plicht tegenover onze eigen landgenooten. Velen die deel uitmaken van comité's, maanden geleden opgericht, om vreemde kinderen een ver blijf in ons land te verschaffen, zouden zeker geen deel daarvan hebben willen maken, indien zij geweten hadden, dat de toestand in ons eigen Vaderland zoo spoe dig groote moeielijkheden zou opleveren op het gebied der volksvoeding. Nog eens, weldoen en hulp bieden is niet alleen een schoone taak, maar zelfs een plicht, doch wij moeten niet vergeten dat ook hieraan grenzen zijn, vooral indien de eigen be- jj volking daardoor te lijden heeft. Waar wij overtuigd zijn dat een beper king in deze geboden is, laten wij ons dan beperken tot die kinderen, welke het aller meest verzorging noodig hebben en wier ouders financieel niet in staat zijn het noodige te verschaffen. Mr. PAUL VAN SONSBEECK. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. BROOD. Uit goede bron verneemt het HaVgsch Correspondentiebureau dat de prijsregeling van het wittebrood een gevolg is van het feit, dat den laatsten tijd de prijs van dat brood volstrekt met meer in verhouding was tot de prijzen van de grondstoffen en het nu in verband met de schaarschte van de grondstoffen van belang was een zoo zui nig mogelijk verbruik te bevorderen. Het stellen van een juisten prijs voor het brood is hiertoe voorzeker aangewezen. Hieruit behoeft echter niet te worden afgeleid dat reeds binnen enkele weken geen brood meer verkrijgbaar zou zijn. Mocht de toe stand dat geen tarwe wordt aangevoerd voortduren, dan wordt overwogen 15 a 20 pCt. van het tarwemeel door maismeel te vervangen, waarmede thans proeven wor den genomen. In verband met den prijs van het brood dient nog opgemerkt te worden, dat het regeeringsbruinbrood nog altijd slechts 12 cent per 400 gram kost en dat naast het witte tarwewaterbrood door de bakkers ver krijgbaar moet worden gesteld tegen 14 ct. per 400 gram. BENZINENOOD. In verband met den bestaanden benzine- nood heett H. M. de Koningin besloten zoo weinig mogelijk van automobielen ge bruik te maken. WITBOEK. Thans zijn verschenen de aangekondigde „Diplomatieke bescheiden betreffende de toelating van oorlogsschepen en bewapende diep in den nacht zat de procureur pv.er zijne monsterachtige plannen na te den- kern i,, HOOPDSTUK XXXV. In welke a ms Tan dig toedien die rechter en zijne ecihtgneimpoit-e weder met faun kind verte- nigd worden. Paul's cel werd slechts wedtijg door d'e morgenzon verlicht, die door toelt kleine venster op de ruwe, ste-ene» muren en de •weinige meubels scheen. De cipier opendie de deur -en kondigde eene vrouw aan. Zij' was deii man onmiddellijk gevolgd! en 'toen Piaul zijn hoofd ophief, stond zij reeds in toet vertrek. Het was Katharina Vincent. „Piau.1, mijn zoonriep zij tut, sprong naar hem .tog en sloeg hare armen om zijn hals. De cipier sloot de deur en ging toe-em Voor -de eerste maal sed-ert zijne -eerste levensdagen, rustte Paul's h-oiofd op de borst zijner moeder, terwijl hare tranen en kussen, bij m-enigte op zijn-' voorhoofd vielen. Paiui zag op in dat gelaat, zoo bleek, zoo- isdhio-on, zoo- vol verdriet, en. toch zoo- vol liefde, toen zij op hem. nederzag". Zoo- l-agen zij gedurende langen- tijd in elka-n-der's armen ge-sloten. -Eindelijk sprak Kathart® a. „Goddank, dat gij mij! niets- verwijt ze-ide zij". „Ik u verwijten, moeder?" antwoordde hij, „waarom zou ik 'dat doen? Ik ben, er handelsvaartuigen der oorlogvoerenden bin nen het Nederlandsch Rechtsgebied", welke de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten-Genéraal heelt doen toekomen, onder mededeeling tevens, dat een mede- deeling aan de Staten-Generaal betreffende een met den Franschen gezant over de zelfde aangelegenheid gevoerde briefwisse ling binnen zeer korten tijd zal volgen. Daarin worden achtereenvolgens behan deld: I. De aanhouding van een Duitsche on derzeeboot in de Wielingen; II. De quaestie der Duitsche torpedo boot „V 69" te IJ muiden III. De stranding van- de Duitsche duik boot „U B 30" op de kust van Walcheren IV. De binnenkomst van het 'Britsche gewapende handelsschip „Princess Melita" te Hoek van Holland V. De stranding van de Duitsche onder zeeboot „U B. 6" nabij Goeree. DE GIFT VAN DE DUITSCHE MARINE. De gift van f xo.ooo, welke als erken ning van de verleende hulp »aan de be manning van den torpedojager „V 69" door de Duitsche marine aan den burge meester van Velsen werden toegezonden voor weldadige doeleinden, heelt thans eene bestemming gevonden. In overeenstemming met den wensch der plaatselijke gezondheidscommissie, is het geld bestemd voor den bouw van een ziekenhuis. Tot het tijdstip, waarop het voor dit. doel kan worden besteed, is het belegd. DE „CYCLOOP". De zeesleepboot „Cycloop" van den sleejibootdienst Zurmühlen, dieteljmuiden gestationeerd is en Zaterdagmorgen vroeg uitvoer om het Belgische Relief-stoomschip „Trevier", hetwelk volgens de rapporten op 24 mijl magn. Noord van het Maas vuurschip nog drijvende zou zijn gezien, te bergen, keerde te IJmuiden terug. De bemanning rapporteert dat haar schip het voorwerp is geweest van een onver- hoedschen duikbootaanval, niet ver van de plaats waar het stoomschip „Trevier" voor anker zou liggen. Juist op de 20-mijls-grens kwam plotseling een granaat vlak bij de „Cycloop" in het water terecht en werd gevolgd door nog zeven andere granaten. Het bleek dat deze afkomstig waren van een Duitsche U-boot, die inmiddels in de nabijheid van de sleepboot kwam. Deze was gestopt en zette een scheepsboot uit om naar de duikboot te roeien, teneinde de papieren te laten inzien. Nadat de duik bootcommandant deze documenten had doorgelezen, deelde hij mede dat het schip tot zinken zou worden gebracht, daar het zich binnen het verboden gebied bevond. Terwijl een officier en eenige matrozen naar de „Gycloop" teruggezonden werden om deze door brandbommen te doen zin ken, werd kapitein De Graaf als gijzelaar op de duikboot vastgehouden. Na aankomst op de sleepboot werden tusschen den ver tegenwoordiger. der reederij, die persoonlijk was medegegaau om het bergingswerk te leiden, en den-officier langdurige bespre kingen gevoerd. De vertegenwoordiger vroeg ot het schip, nu het toch als buit moest vallen, niet naar Zeebrugge kon worden opgebracht. De officier beweerde, dat dit niet kon, omdat er te weinig tijd was en de grootte van de sleepboot de moeite niet loonde. In verdere onderhandelingen kon men toch aantoonen, dat het "schip niet op Engeland voer en uitsluitend was gekomen om de „Trevier" te redden. Dé «officier van overtuigd, -dlat gij mij geen onrecht zou-dlt kunnen aandoen." „Hiet grootst mogelijke onrecht," riep zij snikkende:, „ik in-ami u met mij mede-, toien ,i-k uiw-e-n vadier verliet. Ik b-eiro-o-fdte u v-an -die voordeelen uwer geboorte, va® -de zongen eens vaders, en- -dlit is n-u idle- o-ng-e. lu-kkige beloo-ning voor mij-roe dwlaasfaieid!" „Gij -dienkt -immers niet, dlat ik schuldig bien?" vroie-g hij met een angstig toiairt, „Neen, .neen .al zo-u-die -die- gefaeele .wereld u mist leen-e misdaad' branidm-erk-eto, ik zo-ude fiat niet geloio-ven, ik zoude 'nog altijd ongeschonden mijn vertrouwen op- uwe ge- heiete onschuld! -behio-udien i Piauil trok fa aar hoofd oip- zijn schouder piddfer ein am-anmdie toaar t-eeidier. „Indien wij" ton sliechts kora-d-en sterven," fluisterde 'hij, „en o-nvsnia-ppen aan de vree- 1 s-elijkie toekomst, diie nog vo-or ons li-gt!" „Scheiden zeide zij, „zal, ik 'diaax wieder I alleen op -dleze wereld- mo-et-en rotnidizwer- ven? ,En gij gij acto, «ne-ew! ik kan h-ct woordl niieit uifspine-kenAcfa, P-au-I, is er -gie-en -middel om- e-r aan te- ontsnappen „O-öen -enkel!" zeide- fa-ij toornig, „moeder, wij moeten -dleze bittere- straf, -dii-e o-v-er ons ko-mt vo-or idle misdaden van, een a-nidler, zoo- go-edl mogelijk verdragen. Houd moed! W-anneer dit voorbij' iis wapmieer ik ui-t die gevangenis kom, zullen- wiij' weder te zam-en zijn!" Snikkende -drukte zij' hem, 'nog weder aan haar borst. „Ik zal voor u werken," vervolgde hij, j om 'haar n-og -een-igsziin-s- m-oedl in te spreken, j „in die eene o-f atadere plaats; waar ik 1 na-et bekend zal zijn, eau ondanks, al onze tegenwoordlige ongelukken, zullen wij dan vroeg' toen instructies aan den duikboot commandant, met het gevolg dat hij met zijn brandbommen vertrok en kapitein De Graaf weer op de sleepboot terug kwam, waarna de „Cycloop" naar IJmuiden kon terugkeeren, tot niet geringe blijdschap van de opvarenden. De niet-gezonken „Tre vier" heeft naar alle waarschijnlijkheid dus als lokaas gediend om andere schepen in de val te lokken. VOEDSELVERBOUW. De commissie inzake voedselverbouw, benoemd door het bestuur der Nederland-^ sche Heidemaatschappij, vestigt er de aan-' dacht op, dat haar gebleken is, dat op verschillende plaatsen wat te ver wordt ge gaan met het verbouwen van allerlei ge wassen. Zoo worden kleine stadstuintjes tusschen hooge muren of schuttingen, zelfs ouder boomen omgespit en beplant met aardappels, boonen enz. Het behoeft geen betoog, dat op zulke plaatsen de grond te veel is beschaduwd ol doorworteld om eenig succes te kunnen verwachten. Elders worden andere, geheel ongeschikte terrei nen voor het beoogde doel gebezigd. Hoewel toegejuicht moet worden, dat allerwege pogingen worden gedaan om een mogelijken voedselnood te beperken, is het jammer voor de thans zoo kostbare en schaarsche meststoffen, zaaizaden en pootaardappelen, dat deze niet nuttiger ge bruikt worden. Ook ziet men bloemperkjes met allerlei bladgroenten beplanten. Daarvan echter brengt ons land zooveel meer voort dan het zelf kan gebruiken, dat dit geheel over bodig geacht moet worden. Bovendien wordt door dezen maatregel onnoodig schade toegebracht aan tal van bloemisten en kweekers. Aan hen, die iets op het gebied van voedselverbouw willen doen, wordt ernstig aangeraden advies .in te winnen bij des kundigen of zich in verbinding te stellen met de thans op vele plaatsen ingestelde commissies. GESCHIL IN DEN KAASHANDEL. A.s. Donderdag wordt in de. Sociëteit „Ons Genoegen" te Gouda een openbare vergadering gehouden, waarin een geschil, dat tusschen de kaashandelaren en de kaas producenten dreigt te ontstaan over een door de eersten voorgestelde inkoopregeling, door beide partijen beproken zal worden. Als woordvoerder der producenten zal op treden de heer A. van Wijnen van Stolwijk, voorzitter van den Bond van Kaasprodu centen. PETROLEUMSCHAARSCHTE. In verband met de petroleumschaarschte zijn op de treinen der S.S. de twee lan taarns, die voor op eiken trein staan, ver vangen door een enkelen lantaarn, die ge plaatst is tegen het midden van de voor zijde der locomotief. Bovendien worden alle overwegen, waarvan de verlichting met petroleum geschiedt, thans slechts door de handlantaarn van den wachter verlicht. Overwogen wordt nog om lichten van die seinpalen, welke zonder aan de veiligheid te kort te doen kunnen worden gemist, niet te ontsteken. De verlichting van wacht- tochi nog gelukkig zijn!" Zij trachtte t-e glimlachen, maar de tra nen biiggeldle®, faaar over d'e wiaingen. „Zev-en jaren zeven jar-ein!" zei-die zij, „i.k kan Ihnet niet uitstaa-n!" „Zij zullen spoedig voorbijgaan,a.nt- woomdldle hij, „ik zal nog jong zijin-, als ik er weder uiit kom, -en dan zal ik mijn- ge- fa-eele lev-en aan u toewijden-! Zij1 zeggen-, -dat, indien ik vlijtig- -ben; .ik zelfs- in- eene gevangenis, toog geld kan verdienen. Indien dat zoo is-, dan zal ik fan min-ste n-og i-ets ihietob-en-, waarvoor ik kan werk-etm, -de hoop; -am iets t-e verkrijgen, dat ons zal kunnen voiorthclp-effi-, om. ons later het leven aangenaam te mak-eind' No|g geen -o-ogenibtik faad iliij er aan ge dacht am op de ko-sfen van zijn-en' vad-er te leven. Die gedachte was door zijn i-diee van volstrekte onafhankelijkheid mi-et in zijn geest opgekomen en -dlaar Karh-arina dit wel bemerkte, zag zij mieit bewondle- Tlllig1, "tl"O[i.1 S 'C-Il op- hem miedler. „Hoie wenden wij gesdhiei-diem?" vroeg hij. „Hoe vondt gij mij' weder?" „To-en gij nog zeer kl-ei-n waart, was ik ziiek -en, kwam i-n -het hospitaal; gij werd naar toet werkhuis gebracht. Terwijl gij da-ar waart, kwaim -een mam toef bestuur vragen 01m u tot zich- te mogen, tn-emen -en u als zijn eigen kind op te voeden. Hij liet een -adres achter, waar ik later, indien ilc verkoos, u zo-u kunnien- wed-er- vinden. -Gij toegrijpt wel, Paiu.1, dat -ik arm 'en zoinder vrienden was en- die bestuurders .tween-dlen mij -e-eto- groofen diiienst te toewijzen wanneier zij u lieten gaan." „I'k iden-k, dlat die «nan Jakob Ptow W-ais," zeide; Pa<uL bij zich zelf,- „piaar ik kamers, perrons en andere onderdeelen der stations wordt mede tot het uiterste beperkt. MR. KOLKMAN en DE AANSTAANDE verkiezingen. Blijken-s een schrijven van mr. Kolkman aan -die Nijmeegsch-e R. K. Kiesvereenigiing „Recht vo-or allen", kan de -o-uidjuninister zich niet vereen-igem rn-et het voorstel; om dit jaar de verkiezingen te dom aflo-open bij enkele candidaatstelling. „De Gelderlander" publiceert met toe stemming van dein schrijver toet schrijven, dat -aldlus luidt: „Tegen toet -adivie-s„laat zitten,, wat zit", toeto ik vier -bezwaren. (Ik Laat toet geheel persoonlijke, wat er voor de Kamerleden jn kaïn liggen, geheel buiten beschouwing.) lo. Wiat zit er achter? Ik' weet faqt n-iiet, tn'aar vertrouw toet n-iet. 'Het is- -uitgegaan van -die .liberalen.: Z-ij namen: tot de be spreking der toomden toet initiatief. W.at be-dtoel-en zij daarmee? Zouden de liberalen het ook hebben- voorgesteld, als die reclv terzijde in de Tweedie Kam-er mie-endler-h-eid was geweest? Dat "betwijfel ik sterk -en dla-arom wantrouw ik -de geboete; geschie de-nis. 2o. H-et is geihie-el -in strijd met den ge-est -dier Grondwet. Er wordt in de Grondwet eene ontbiinidling dier Kam-er voorgeschre ven, wa-iitoieier -er eene wijziging i-n hare bepalingen iis gebracht. H-e-t -dloial daarvan is het lan-dl te laten uitspraak doen o-ver die voorgenomen wijziging. „Laat wat zit", gaa-t -dlaar lijnrecht tegen- 3o. Ik vimdl het in die -gegeven dli'gtoédem-, om een zacht woordi te gebrui ken, eenvoudig potsierlijk. Wiait. is- toet ge val? Wij maken e-en-e nieuwe Grondwetsbe paling, waardoor allen matoinielijk-en- ingeze tenen, behoudieras enkele uitzonderingen, h-et stemrecht wcndlt verleend. M-aar daar enboven wordt ook stemplicht ingevoerd. Men wil -dlus, dat alle kiezers i-n to-et ver volg, op- verbeurte van c-en b-o-et-e, zullen gaan ste-mmen. Maar aam, idle ki-ezers van tegenwoordig, die volgens de G-rondw-et mo-eten uitspraak doen, of idfe- bepaling in idle toekomst gelid,en zal, zegt men: „Laat zitten, wat zit", m. a. w. bemoei 11 er maar ni-et mee -en blijf kalm thuis. W-aar i-s hier de logica? 4o. W-ij' zijn e-en-e po-li-tiie-k-e partij. Het is m, i. vo-or elke politieke1 partij! pli-cht, o-m voortdurend! haar imvio-edl op- '-s-l-afadlsi zaken te oefen-en. Anders pleegt zij zelfmoord-, of bewijst zij ministens overbodig- te zijd. Maar vooral meet zij optreden, als haar die omstandigheden- gutrosilfijg zijn. e11- nu zijin voor „redhts" -diie o-mstanidiigiinedlein- eveïi gun-sti-g, ,als zij bij! -die la-atste verkiezingen in 1913 ongunstig watten. Toen wa-s het „tarief" aanlhalngig en de li-nkschiei gro-ep-en faaddtan -er die- moodig-e leugens -om- toe-en gawe-veim Thans: lo. leeft eene algem-eenie 'Over tuiging, -dlat mien in- 1913- is -toee Niet -alleen wordt het „tarief" b-eo-orde-elldl, maar Idie linkscfae verki-ezings- agenten ambtenaren, opienb-are onder wijzers; -enz. en-z. zijn wo-e-st ontevreden, karn niet begrijpen, wat hem 'er toe kon brengien, zi-ch met mij te -belasten," „Toen i-k weder .gene-zen was, haastte ik Mij u terug te halen. Zij vertelden, mij; het geen ik u, g-eae-gd to-eb-, 'en- g-aven mij het adires va-n -dien persoon-, die u tot zifch genoimien h-ad. De rest -kunt gij 'gemak kelijk raden. Hij was nergens te vinden, en miet u verdwenen, zoinder h,et minste spoor -achter te laten." Terwijl zij1 to,are om-gelukki-g-e geschiedenis verhaalde-, hing zij snikkende aan, zijn-en h-als. „Jaren lang heb ik naar u gezocht," vervolgde- zij, „ma-ar ik was arm- -en ik kon h-et niiet doen, zoioals ik gia-arne wilde-, Ik ben opip-asB'tier in h-et hospitaal," voegde zij er -bij', terwijl zij li-em beteeken i-s vol aanzag, „hoewel ik van gebo-orte e-en-e groote dame 'b-en." Hij drukte h-aar nog vasier aan zijn hart. „Ik fa-adl -mijn-e -pogingen bijna in- wanhoop voior go-ed o-pgegev-en," vervolgde zij, ter wijl zij m-et eene -dunrae, bl-Seke hainidl over zijn geacht streek, „en dacht, -dat i-k u nooit wedier zoude zi-en." „Ik wijdde mij a-an mijnen arh-eiidl onder de zieken- en. ongelukkigen, -en- tr.aeh,tt-e mijn geluk te .vinden in faet verri-oht-en van liefdewerken, waardeer ik -die- wel willendheid mijner oiverhiedem verwierf. On der -dleze laatsten is -e-en oude -heelmeester, dii-e mij -dikwijls eene courant bracht, wel ke ,i.k -dlan g-eidiuren-die -die verveJienldle- urerii, diie ik des- nachts- bij -d'e ziek-ein doorbracht, ging lezen. In -ee|ne-, welke fa-ij mij -eeniiga diagen geleden ga-f, wa9 «eni verh-aal van den diefstal bij den jood! -öffl van -dien -br,aini4" (Wiomdt 'vervolgd.), 1 n

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1