No. 45 Dinsdag1 17 April 1917. 11e Jaargang -4 Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Paul de vagebond. a Uitgave van de Naamlo' Vennootschap „ONS BL ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS: 90 ct- 125 ct. Per kwartaal franco huis. Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 3 ct. 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 ct. Elke regel meer10 ct Reclames per regel 25 ct Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct Neutrale" Melkveehouders en „Zuivere" vakorganisatie I. Wat een verdacht en onmogelijk opschrift, „neutraal" en „zuivere". Och ja, men heeft weer een nieuwe melodie gevonden op het oude refrein van neutrale vereenigingen en men vangt de menschen weer, men is weer goedgeloovig. De neutrale bond van melkveehouders in N. en Z. Holland zoekt zijn ledental, [óók en vóóral in N. H. uit te breiden, iets waartegen niemand bezwaar zal hebben, als zij tenminste met haar reclame onze Roomsche boeren niet "bij den neus néémt. Of zij dat zoo gemakke lijk laten doen Op de markt zeker niet, doch met het lid worden eener organisatie dikwijls wel. Hoe zou het anders toch mogelijk zijn, dat er katholieken lid worden van den bond van melkveehouders, zelfs als bestuurs leden of voorzitter fungeeren, en dat ge- beurt. Hoe komt dat Och, als een spreker komt, dan adviseert hij ook R. IC. in het bestuur te nemen, vanwege de neutraliteit, en al zegt hij het nietanders is er geen mogelijkheid op, om vertrouwen te winnen en ook Roomsche contributie k f 4 en f 5 per lid te ontvangen. Er is dan wel een - voorman onder de R. K. te vinden die zich beschikbaar stelt als zoodanig en de overige R. K. volgen, omdat de spreker toch zélf katholieken in 't bestuur verzocht, en dan zijn we vereerd en gelukkig dat men ons in den nieuwen bond niet negeert, doch zoo mogelijk de evenredige vertegen woordiging in toepassing brengt. Doch met dat alles is de vereeniging als zoodanig nog niet katholiek, weet men zelfs van haar werkplan en doel niets af! Dan; zijn de Land- en Tuinbouwers menschen, die zich in niet-Katholieke ver eenigingen organiseeren mogen, in tegen stelling met alle andere categorién Geldt voor hen die wensch onzer Pausen en Bisschoppen niet 't Schijnt dat men meent van niet of,.... dat er zijn die geen gehoor wenschen te geven aan den wensch van onzen Bisschop; dat men tegen den uitdrukkelijken wensch vanZ. D. H. toch in neutrale vereenigingen wenscht te treden. Het zal nu toch wel overal bekend zijn, dat voor 2 jaar op verzoek van Z. D. H. een R. K. Land- en Tuinbouwbond is op gericht, in de verwachting, dat natuurlijk alle Roomsche land- en tuinbouwers daar en ddar alléén hun belangen zouden ver dedigen. Als toch een „Christelijken" Boerenbond niet meer gewenscht is, zal een „neutrale" toch zeker hoogst ongewenscht zijn, vooral als die hooggeroem le neutrali teit zooals altijd een wassen neus is en het program voor den boer als melk veehouder geen bijzonders biedt, dan alleen, dat de contributie naar het aantal melk koeien berekend wordt. Het is een landbouworganisatie, welke zich vermoedelijk' Bond van Melkveehou ders noemt om leder te krijgen. EEÜ1LLETON. Door het Centraal Bestuur van dien Bond, wordt thans een brochuurtje uitge geven, om leden te werven. Het kan zijn nut hebben, dit even te bespreken, om te bewijzen, dat geen enkele Katholieke veehouder of lid vati den L. 7. B. in deze organisatie moet treden om zijn belangen beter te behartigen; integendeel, dat het eenige mptief kan zijn, wat geld naar onze tegenstanders te brengen de contributie is voor een veehouder met ao koeien f 5.dus nog al aardig) waarmede men steenen kan koopen, om ons die later naar ons hoofd te slingeren. De schrijver begint met een klacht, dat de boeren zoo slecht vereenigd zijn, wat hij aan de kortzichtigheid der boeren toe schrijft, hiermede zal ieder het wel eens zijn Dan vertelt de heer Vaandrager, dat: In afwijking van andere organisaties op landbouwgebied, waar men den zeer zon derlingen toestand aantreft, dat een groot gedeelte der leden niet eens tot het vak behoort en meermalen belangen heeft in strijd met de onze, werd door de oprich ters van den melkveehoudersbond een goe den grondslag gelegd. Krachtens de statu ien mag hij, die geen melkveehouder is, ot in ander opzicht met geacht kan wor den speeiaal melkveehoudersbelangen te hebben, geen bondslid zijn. Een ieder aan geslotene zij thans echter propagandist om 10 bewerken dat alle wél belanghebbenden nu ook tot den Bond toetreden, opdat bin nen afzienbaren tijd, meer nog dan tot hiertoe, organisatievruchten geplukt kunnen orden. De eerste zinsnede, waardoor Katholieken nogal sympathie voor de zaak gaan voelen is voor ons geen bijzonders. Bij de andere „neutrale" landbouvvorga- saties kunnen ook niet-landbouwers lid zijn, doch bij de L. T. B. kunnen volgens de statuten alleen zij lid worden, die in de productiviteit van den bodem hun bestaan vinden". Absoluut dus voor 011s R. K. geen reden 0111 een bevlieging van propaganda- maken te krijgen, voor dien bijzonderen neutralen Bond van belanghebbenden zon der „belangstellenden". Wat onder dit laatste moet worden ver staan, zegt de schrij ver„Gedurende den korten tijd, dat ik de eer heb, voorzitter te zijn van den Zuid-Hollandsehen Bond was ik meermalen in de gelegenheid bij de leden meeningen te constateeren, die m.i. niet-de juiste geacht moeteu worden. Be doelde leden geven meermalen blijk, dat volgens hen, het meest tastbare resultaat van organisatie hierin zou ziju gelegen, dat meu door staking van leverantie z'n eischeu zou weten af te d.wingen. Veel meer sympathiek is mij echter het idee, dat de macht niet in actie behoeft te komen, doch een zoo sterke vorming moet hebben, dat niemand er aan kan twijfelen, of zij het zegevierend zou kun nen 1" Naar het Engeisch van BOW 3ELLS,. W. i Terwijl hij' zoo sprak, trok hij Marie naar Paul tóe en wendde zich om, otn een boek, dat op idle tafel lag, op te nemen pn !er zich mede bezig te houden. Een oogenblik bleef Marie besluiteloos staan, daarna stak zijl hane, taanden naar Paul uit. Paul naan ze en drukte ze aait zijne lippen. „Marie, kleine Marie!" zeidie hdjl eti zag op haar neder met den eersten: blik van vreugde, die zich opi dien akelig en dag °p zijn sahoom gelaat vertoornde. „Paul," riep zij, en onder een stroom, vara tranen wierp zij zich in zijne armen. „Kunt gij mij ooit vergeven?" „Uvergeven," zeiide hij, „diat is onmoge lijk, daar ik nooit boos op u geweest ben." „Ik (hiaat mijzelve," vervolgde zij, „als uc aan het verledetie dlenk, aan diiien schan delijken hoogmoed, welke mij beschaamd! «naakte, wanneer ik aan de tijjdeu mijmer kinderjaren! dacht waardoor ik vreesde dr aan te denken, dat ik iemand! zoude ontmoeten; die mij1 gekend hadl, zelfs u; te ontmoeten, u, die zoo goed en vriende lijk voor mij zijt!" Met een glimlach vaim voldoening keek mcarison boven over zijn boek, daarna «MelaI hij' zich weder bezig met dien inhoud Wet werk, welke zee» belangwekkend scheen, wamt weldra verdween die glim lach weder van zijin gelaat. „Niadat gij van die vreeselijka mis daad beschuldigd zijt geworden," ver volgde zijl, heb ik altijd' met medelijden met verdriet aan ui gedacht. Ik verlanigdie er naar u te troosten, want nooit kom ik gelooiven, djait iemand die zoo edel en braaf gehandeld had, ooit tot zulk eenie misdaad zou kunnen vervallen." „Diank iij, Marie!" fluisterde hij, terwijl hij «njef ©era blik van- liefde op haar neder- za,fT> „ik ten ook niet schuldig, ofechoon de schijn zoo zeer tegen, mij is, dat zelfs mijn vader mij veroordeelt." „Dian weet hij miiets vam de menschelijke natuurmompelde Morrison. „Toem ik in het gerechtshof opdekte, dat gij Paul, die beschermer en vriend mijner jeugd waart, haatte ik mij zelve meer dan ooit, dat ik zoo boos eni onvrien delijk jegens u geweest was, dat ik mij zoio ondankbaar jegens u betoond had, toem gij mijn lev'en reddiet." „Spreek toch niet meer va» die zaken," zeide Paul haar troostende, „dat is mu voor altijd voorbij." „Alle hoogmoed is mu uit mijn hart ver- dlweniqm, zeidie zij, „alleen dankbaarheid voor uwe goedheid blijft er over." Ge durende eenige «ogenblikken hield zij zich stil, maar ging daarna voiort: „Plaul, eens zeidet gij, dat gij mij1 bemimdet. Indien die genegenheid niet geheel uitgedoofd is, indien gij nog iets om mij geeft, dan ben ik hier vaimdaag gekomen om. u aan te bieden uwe vrouw te worden." „Brave, kleine dochter," riep Morrisoln ovier zijn boek heem kijkend». Hierna wordt door den schrijver over tie melkveehouderskwestie, de melk niet meer gesproken, doch hij houdt een betoog van een drietal pagina's, waarin hij wijst op de noodzakelijkheid van het lid maatschap, door hen aan te toonen dat het pachtrecht noodzakelijk verbetering be hoeft, dat in den tegenwoordigen abnor- malen tijd, maar meer nog 111 den toekomst, na den oorlog één vakorganisatie van boe ren broodnoodig zal zijn om staande te blijven, vooral wijzende op de distributie waardoor men op een normalen export voorloopig niet mag rekenen. DE COALITIE. Terloops gaven wij bij die weergave vam „Die nieuwste geschiedenis dier Concen tratie" reeds als onze mieenimig te kennen: er zijn meerdere teekQmeni voor, dait. de samenwerking der Rechtsctaa partijen zal kuniman blijven voortduren i.11 goedle eans- geziradlhieidi em dat zulks miiieit het' geval is met de Coinoemtratie-groaperii, Wiaf er 'eigenlijk die tweedracht zaaide tusschem de Coalitie -vrienden? Of liever: welke verkeerde opvatting dem leider der Anti-Revolutionairen opeens zo,o heel on vriendelijk deed schrijven lm „De Stan daard" tegen de Katholieken en Ghristelijk- Historischen? 't Bleef miemigieen raadsel achtig. Tot op eens Dr. Kuyper's, verklaring kwam als een- verwijt aan de „vroegere" bondigeinooten: diat wij om aan de nood zakelijkheid, bij twijfelachtige verhoudin gen andier Rechtsctae kiezers die caindida- tuur van een Anti-Revolutionair of een Chiristelijk-Historische te stellen, te oiplt- kamen een soort van'geheim verbond gesloten hebben met de Liberalen, en, dat als gevolg daarvan die E|. V. im de Grondwet kwam, Aldoor hebben wij dieze opvatting vam den Anti-Revolutionairen leider als berus tend op mis verstand beschouwd, en onzer zijds was men dam ook tamelijk verwonderd over de plotselinge onvriendelijkheid van „De Standaard", wat niet wegneemt, dat dit misverstand voor de Coalitie levens gevaarlijk had' kunnen worden. Thans echter komt er meer klaarheid; era door het hoofdartikel, dat Zaterdagavond in „De Standaard)" verscheen, worden wij gesterkt in de verwachtingdat goede sa menwerking alsnog zéér wel mogelijk zal wezen en door dem A.-R. leider ook als wèl gewenscht wondt beschouwd. In bedoeld artikel herbaalt de schrijver m ietwat milder vorm die in dat blad! on langs geuite bedenkingen tegen die Katho lieken en de Christelijk-Historisichem, dóch wenisclit niet tot de conclusie te komen, „dat alsnu Rechts zóó hardhandig verbrok keld! werd, dat er in de toekomst van een weer samengaan dér dtie fraction geien sprake meer kan zijn. Veeleer toch al dus het artikel zal de Evenredige Ver tegenwoordiging en het daardoor wegvallen van de officieele Kiesdistricten ons, aan stonds opnieuw voor de vraag stellen, of men ,al dan niet door Coalitie uiit de over schotten der drie lijsten nog zal pogen te tcoveren, wat er uit te halen is: „Gaat toch de Qromdlwetsrevisiie door ien treden alzoo d,e Additioinleele Artikelen in werking, dan heeft men niet te rekenen met de cijfers, die onze dr. Beumer in zijn zoo uitnemende brochure overnam. Deze cijfers toch zijn veel ontleend aan de stembus van 1913, toen het Tarief alk verhoudingen' ver- valscht had. Vermoedelijk zullen er dan ook meer zetels, dan thans vermoed wordt, voor nadere beschikking overblijven. Ze zijn p.u op slechts 4 a 5 geschat „Dian echter is thans de weg geopend voor een „allegaartje". Al wie arm in arm over heel het land willen samengaan, zui len zich dan dien weg tot alzijdige saam- werking geopgnd' zien. „Schier geen enkele aansluiting zal dian zijn uitgesloten. „Én zoo zal men alsdan opnieuw voor de zeer ernstige vraag gesteld worden, of men de actie van Rechts nogmaals uit de «Me ffactiën reedis weer bij de stembus wil doen opleven, dan wel ze eerst daarna wil laten beproeven do,or de gekozen Kamer leden, die vanzelf, aanstonds ma de Troon rede, voor het alles beheerschend probleem van isolement of samenwerking staan zul len.'* Hièruit nu moeten wij ons het lainit- 1 vvoiordl vormen' op die vraag, welke de schrijver aan het 'hoofd van zijn artikel stelde? „Kan er nog van een Rechtsche Coali tie sprake komen?" BINNENLAND. „Marie," zaidle Raul, en zijne stem' beef de van aandoening en verrassing, „gij moet mij niet zoo bekoren. Ik bemin u, ik heb mijn leven lang bemiinidl, maar juist diie liiiefdle verbiedt mij u in mijn val mieidie te sleepan: Gij vergeet, dat ik een dlief een misdadiger ben!" „Ik heriinteer mij slechts; dia|t gij ia ver driet zijt," zeid'e zij, „dat dat O', Paul, ik u beminWeiger mij nu niet u te troosten." Zij legde haar hoofd op zijn schouder en zag hem met bedeesden blik' aan. „Laten wij weder zijn, zoio als wij in te onze kinderjaren, waren," zeilde zij. „Laten wij weder alles voor elkander .zijn, laten- wij zelve ons geluk uitmaken, niettegenstaande ,al de bittere aatitijgiln- geft van de wereld." „Mijnheer," zedde hij zich tot mijnheer Morrison wendende, „neem haar van mij weg! Ik durf niet naar haar luisteren! ik cliurf mijn eigen- hart niet vertrouwen I" Morrison legde zijn boek neder.. „Marie en ik," zeide hij, „hebben er reeds te zam-en over gesproken, voor diat wij hier kWiaimen. Wij geloiovan beide aan uwe onschuld leln zijn overtuigd; dat gij gestraft wordt voor de miisdaaidi van een anderen persoon. Gij zult uwe beproeving niet minder moedig doorstaan; wanneer gij weet, -diat gij .niet geheel, zoindler vriexn- rien zijt, dat 'er .eene getrouwe vrouw is, die gaarne uwe echtgenoot wil worden." „Gij zult mij niet van u stooten, smeek te zij, gij zult mijne dwaasheid weder iaten goiedl maken? „Marie;" zeide Paul, „bedenk urel, wat gij jnij waagtL vangen telegram van dan Nederlamisctaein consul te Christ,lamia is dezer dagen bij L ister (een der zuidpunten vain Noor vegen) een stuk vam een reddingboot gevonden jnet een naambord „Qharlois Rotterdam", EIEREN. Naar wij vernemen is binnenkort een nieuwe 'diistriibutieregelinig van eieren te verwachten. Deze week zijn de veilingen niet door gegaan. Te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag werden de aangevoerde eieren echter gedistribueerd voor f7.30 en de ge schouwde voor f7.40 per 100 stuksi Te Amsterdam bedroeg de aanvoer echter slechts 402.827 stuks tegen 1.085.530 in de week van 25 tot 31 Maart. Het gevolg is geweest, dat verschillende winkeliers) in de hoofdstad geen eieren kamden krijgen,. Nog altijd! schijnt het vermoeden te be staan, dat eieren op de een of andere wijze aan de biltinenlainésche consumptie worden onttrokken. Het voornemen is nu op tal van plaatsen „stempelhuizen" op te rich ten, waar alle binnenlandsébe eieren ge merkt zullen worden. MOLESTVERZEKERINO. Het B'estuiur der „Kaasvereeniging" heeft ,aam befangh ebbenden bericht, dat er gele genheid bestaat, om levensmiddelen, idlie met Engelsche booten vervoerd worden, onder voordieeliige voorwaarden tegen molest te verzekeren en geeft heeren exporteurs, die kaas naar Engeland verschepen, in overwe ging zich voor het vernemen van nadere bijzonderheden te wenden tot het Engelsche consulaat te Rotterdam. NEDERLAND EN DE OORLOG. VERBOUW, GRAAN. Volgens ingekomen berichten, zien vele landbouwers zich verplicht, perceelem win- iergra,an, om te ploegen, wegen» den ongwn- stigera standi van het gewas als gevolg van dien strengen winter len het ongunstige ivoor- jaar. Bep'aatdie zich dit omploegen tot dusverre voornamelijk tot wintertarwe en winter- gerst, in den laatsten tijd gaan vele zand boeren ook over tot het omploegen van winterrogge. Met het oog op de zeer donkere voor uitzichten van die voorziening in d!e be hoefte aan 'brooidlkoren wekt die Minister van Landbouw, Nijverheid en, Handel die fainclboiuwers krachtig op en hij doet een beroep op de landbouworganisaties om in deze hare medewerking te vertee nen 1om niet eerder tot het omploegen van wintergraan over te gaan dan nadat gebleken is, dat inderdaad) geen redelijke oogst is te verwadbten eh om, zoo om ploegen noodzakelijk is, in de plaats van liet omgeploegde, zooveel mogelijk zomer graan te zaaien, waarvoor met liet oog op den vergevorderden tijidi hoofdzakelijk slechts zoimergerst «n haver in aanmerking komen. DIE „CHARLOIS,". Men weiet, dat het vermoeden bestaat, diat het Nederl. stoomschip „Charlois" ver ongelukt is. Blijkens een toains' bij 'het departement, van biuitenlandlsche zaken ont- „Uwe vrouw te worden l" antwoordde zij, „mijn geil Uk te verzekerenGeloof mij, 'ik zal het nergens vinden, dian bij ui", Pjaul bukte' zioh, en drukte haar aan zijn hart. Morrison imam het boiek weder op en was weldra druk met den inhoud, bezig. Wel bad Raul waarheid gesproken, toen hij zeilde: „na regen komt zonneschijn.!" HOOFDSTUK XXXVIII. Hoe Raul zijne vijanden bij stond en zijne edelmoedigheid beloond werdl Te Port,land1. Aan een verschrikkelijk hardlen airbeid vast geketend, silaepte Paul daar zijn on gelukkig, eentonig leven voort. Was ihet wel te verwonderen, diat hij treurig 'era zwaarmoedig wend1? dat hij zijin helderen, gezonden blo® verloor, en zijn gelaat met eeme gele, ziekelijke kleur be dekt werd? Het was hard, vau de wereld en 'die frissche lucht uitgesloten te wezen; moeie- lijke werkzaamheden te verrichten en al dien tijd te denken ,aa|n die groene veldlen, de wuivende hoornen, de door de zom beschenen stroomen eini de duizende sdiioon- hedian der natuur, im welke hijzoiO' vele ja ren geleefd had, en dan idiaarbij de over tuiging te hebben; idlat hij gedurende zeven lange jaren binnen de steenen muren, van de gevangenis zou moeten doorbrengen. Hij verwelkte onder de opsluiting, onder de gemeene samenleving, in welke hij ge plaatst was, onder de beschimpingen, Waar- media die gevangenen den zoon van «en SPAARBANKBOEKJES. De directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeeme kennis, idlat alle spaar bankboekjes, uitgegeven in de maand April ©ri waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet wcrdi bijgeschreven, zoo- spoe dig mogelijk ter verificatie en rentébij schrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kam gebruik gemaakt worden van omslagen met ge drukt adres, kosteloos aan de kantoren iter posterijen verkrijgbaar. Desveria,ngd! kan voor .do toezending die tusscbemkomst van deze kantoren worden ingeroepen, welke alsdan 'bij die overname van het boekej een onrsamgbewijs afgeven. R. K. DIOCESANE LAND- EN TUIN BOUWBOND. Deze bond vergadlert in 2de algemeeme vergadering op Maandag 23' April te Haar lem. Na de pauze zal de heer A. Albregts te Leiden een lezing houden over: „Die in richting, het doel en de beteietanjis der Centrale Landd en Tuinboiuwbank te Lei den:" TEGEN DEN ZOA1ERTIJD. De afdeeling Buitenpost der Frieschle Maatschappij van Landbouw heeft besloten dén oudien tijd te houden en zich, gewend tot idé kerkbesturen en besturen der bij zondere scholen om het aamvangsuur der godlsdienstoefeningen en schooltijden een uur later te stellen. De tuinbouwers- en middenstamdersver- eenigingen te Grootebroek, die te zamen het gehieele teven .aldaar beheerschen, be sloten de diagverdeelimg op diera, ouden voet te blijven regelen. Ook de katholieke school zal «Je schooltijden 'naar dein ouden, tijd vaststellen. J. H. PANNEKOEK f. Te 's-Oravenhage overleed in den ouder dom van ruim 71 jaar de heer J. H. Panmekoek, oudl-lid van den. Raad vaim Ne- derlandsch-Indlië. lieer, het kind van een rechter van Londén in bun miiddien ontvingen: Harder dan dat alles waren voor hem de bespottingen van Jacob' Prow en diiens makker Wiillem den lammie. „Eindelijk wedieT bij ons;, Piau.l!" was de dagelijksohie groet dier ellenidielingein, ter wijl Jakób hem dan nog geluk wensch te, dat hij zijn© ouders teruggevonden had, en hem verzocht zijne vrienden niet te vergeten; wanneer hij in het bezit van zijn fortuin zoude koenen. Hij begoin geheel te vervallen, eh zelfs de gedachte aan Marie, aan zijne moeder, aam idle vriendelijke harten, die goqdi jiejgens lieim gezind! waren, w'as niet in staat hem iin zijne baltitagsidbapi te troosten. Eindelijk kwam er 'een dlag, diat |die ge zichten dier bewakers ernstiger wietrdleh en aelf9 de veroordeelden stiller ien; ingetogener wanen. 'De eenie dag na den anderen wanden de rijen diunner, en men begon elkander toe te fluisteren, dat de koorts im de ge-> vamgenis uitgebroken was. Voor die eerste maal 'helderde Paul's gelaat oip en zónder aarzelen bood hij zijn dienst aam als oppasser van die aangetasten, voor wier verpestenidien «dbm zelfs de moiedligsten met schrik terugdiensden. Maar idioor het gevaar volstrekt' niet af geschrikt ging hij met zijn liefdewerk voort, totdlat het gdbeeïe land door zijne opoffe rende liefde bekend werd,, en die naam van Paul dien Vagebond, den veroordeelde met eer werd overladen.' (Wondt vervolgd.) Li J1. las lï.L:- l.L.' i L. .IJ

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1