'der geallieerden op liet Westfront ge heel tegien de groote offensief-bedoeling in zooi 'Jammerlijk tot stilstand kwam. Die bijgeloqvigie Romeinen, zouden in dien naam „Bapaume", in die nabijheid: van welke stad zoo geweldig om vorderingen gestre den went, een heel slecht, een „sinister" voorteeken hebben gezien. In oudLFranscli immers werd de uitdruk, king „en bapa.ume" gebezigd van een schip, dlat niet meer naar 't roer luistert, öf tengevolge van volslagen windstilte, öf van wege zijn ontredderden toestand! Wij nu zijn géén Romeinen en niet in het minst bijgeloovig: 'we constateeren al leen het curieus geval, dat liet slechte voorteeken. 't vvelk yoor de Ouden in dien naam Bapaume geschuild zou hebben, de werkelijkheid heeft voorbeduid: Bij Ba- paume werd het stil Stil alleen j-n dlièn zin, dat alle voort gang gestuit werd: geweldlig oorlogsgelttid! blijft er dreunen langs heel het Westfromt. Het blijft bij kleinere plaatselijke aanval len en tegenaanvallen. Of tijdens dezen stilstand nieuwe ope ratie'» worden voorbereid? Ook Brazilië zal zijn oinzijdligheid op geven en deze groote Zuid! Amerikaans che republiek, dlie reeds die diplomatieke be trekkingen met Duitschland lieeft verbro ken, zal dus zekér weldra officieel aan den oorlog gaan 'deelnemen. Pat zal voor. al economisch voor Duitschland een s|ag zijn, niet alleen omdat vele Diuitsche sche pen in Braziliaansche havens- liggern, maar ook om de groote cornmercieele en finan- ciieele belangen der DluitSohers in Brazilië. Niet onmogelijk is het, dat diii: voorbeeld van Brazilië invloed zal hebben oip de houding van Argentinië, waar de Entente en de .Vereenjgde Staten geen moeite blij ken te spareu om de regeerders, tie over tuigen van de noodzakelijkheid' in het we reldconflict partij te kiezen. In Hongarije is plotseling nen kabinets. crisis ingetreden. Tisza gaat heen. Die appositie vond reeds lang, dat hij te weinig Hongaarsch was in zijn poli tiek, te veel Oostenrijksch., zelfs Duitsch- gezind. Er werden, hoewel er een uiitvoervcr- ,bod bestond, nog te veel levensmiddelen aan Oostenrijk afgestaan, enz. Het aftreden van Tisza is een verwijde ring van .Oostenrijk, in elk geval van de Pu'iitschgezinde politiek en kon daarom wel eens van groote en vérstrekkende beteeke- nis blijken te zijn. De onmiddellijke aanleiding zit in de ki esrecht-q uaest ie. Naar aanleiding- van de gerezen Kabinets crisis bespreekt die „Pester Lloydf' den bin- ynen lands dhen pol it rek en toestand en wijst erop, dlat alle verwachtingen, welke de vijand wellicht op deze politieke moei lijkheden mocht stellen, ijdel zuilen blijken. Hoe sterk ook die tegenstellingen tusschcn tile partijen in den Hongaarschtn rijksdag mogen zijn. tegenover den buitenilandiscben vijand staan, alle partijen, koning en regee ring als .één man pal. De stemming van symijjaithie tusschen Zweden en Duits chl and is o. p z'n zachtst uitgedrukt 'n beetje verkoeld. De openbare meening is te Stockholm vol gens bericht van Havas ten zeerste veroot. waardligd' over de vernieling1 van de drie met levensmiddelen geladen schepen, die uit Engeland kwamen. In de pers verneemt men slechts één stem om; te verklaren, dat deze daad onvergeeflijk is, daar Duitsch land wist, dat de Zweedsdfoe bevolking honger lijdt. „Stoclcholms Tidningen" schrijft: Deze voorbedachte, bloedige moord' is te schau. delijker, diaar deze uittarting jegens een klein land bedreven is. „Stockholms Cadbladet", dlat tot dus verre sympathie voer Dnitschlani toonde, schrijft: -Duitschland heeft de ongerustheid in zake die levens-midldélen voorziening racg slechts doen toenemen iu een neutraal en, welwillend gezind land, zonde rdaarmede tonio' nadeel aan zijn vijalndlem te berok kenen. Onze .sympathie is ïeniiet gegaan tegelijk niet deze kostbare1 laidlinigen." Dat leest Havas; doch liet Duitschc Wolff-hureau excespeert uit hetzelfde 'blad: „Stockholms D'agbladet" schrijft onder den titel: „Kalm bloed" naar aanleiding va» liet torpedieeren dar dr.'e Zwaedsche. sche pen een zeer gematigd artikel, waarin het stelling neemt tegen de hysterische uitvallen van verscheidene Zweedsche bladen, welke, zooials gezegd wordt, niets baten De dingen zijn, zooals wij ze ons ver beelden! li EN GEWÉLDIGE BRAND. In -die Hongaarsche stadl Gyoengyoos is een geweldige brand, uitgebroken. De brand weer was onniiddielijk in volle actie, terwijl tiaar alle kanten om hulp vverdl gevraagd. Niettegenstaande alle pogingen zijn on geveer duizend huizen in die asch; gelegd; terwijl 240 huizen nog in brand staan. Aohtienwduizemi menschcn zijn thans dak loos. Volgens ingekomen berichten zijn zeven personen omgekomen. BRAZILIË BESLUIT DE NEUTRALITEIT OP TE GEVEN. De „Associated Press" .verneemt uit Rio die Janeiro, dat het Congres het voorstel van den president heeft aanvaard1, om de neutraliteit op te geven. DE H. $ADER EN DE VREDE. Uit goede bron kan die correspondent van „De .Tijd" te Rome meidten, dat de wensch van den H. Vader niet vreemd is aan eene nieuwe vredespoging, die haar uitgangspunt -heeft aan het Oostenrijksohe Hof. Volgens dien Romeins dien correspondent van, de „Secoio" wordlf in Vaticaans,che krin gen verteld, dat de nieuwe nuntius te Mün- chen, Mgr. Pacelli. id het bezit is van een hïmdlschrij'ven van den Paus, bestemdi voor dien Koning van Beieren en voor Keizer .Wilhelm. Zeker is, dat hij in ieder geval voor beide regeeringen belangrijke opdrach ten meebrengt, .waarover men echter hef grootste stilzwijgen bewaart.-- ALKMAAR. AARDAPPELEN. De Directeur van het Dlistrefoutiebedrijf van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat gedurende deze week (dus van 21 tot en met 27 Mei 1917) op bon No. 5 verkrijg baar wordt gesteld: 3 K.G. Kl eiaar da p pelen. PARAFFINE. Die Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, bericht bij dieze aan belang hebbenden, dat ingevolge kennisgeving in die Nederlands che Staatscourant van 21 Mei j.l. No. 117, van Z.Exc. den- Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, en naar aanleiding' van art. 5 der Dfetributiewet 1916, een ieder, die paraffine anders dan voor gebruik voor hem zelf af zijn gezin iu voorraad beeft, gehouden is in den loop dezer week ten zijnen kantore opgave te doen van de hoeveelheid1 en den aard der partijen, welke hij in voorraad heeft op 23 Mei, uitsluitend vo;or zoo verre dit hoeveelheid zich bevindt in deze. Gemeente. Die bedoelde opgaiven zullen moeten wor den gedaan door ben, diie paraffine onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. HONDEN B ROO D-D'I S TRI B U TI E. De Directeur van het Distributiebedrijf alhier, verzoekt, met het oog op die1 aam staande distributie van bondanfaroiod, H.H. winkeliers te dezer- stede, die bereid zijn genoemd broodi te verkoopen, zich ten zijnen kantore aan te melden. BEDEVAART VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND OP PEN 2en PINK STERDAG. —Ter aanvulling van 'het in het vorig No. medegedeelde, kunnen wij thans nog mede. deelen, dat zich die Afdeelingen Poeldijk en Schoten nog voor deelname hebben aangemeld, .zooidlat thans 17 Bonidsafd'eelin- gen zullen vertegenwoordigd zijn. Van déze 17 Boinidisafdieelingen zijn van dike vak- en ondiërafidieelitig de besturen en leden niet hun vaandels aanwezig, zoodat in den stoet de talrijke prachtige vaandels (Alk maar alleen neemt 10 vaandels in dien stoet mee) zeer zeker die belangstelling" en vei", wondering van een ieder zal opwekken. Wanneer nu liet' weer meewerkt, zal deze stoet .een schouwspel opleveren, zoo- als Alkmaar nog nimmer aanschouwd heeft en ongetwijfeld zullen dan bij veie oinge. organiseerde Katholieke arbeiders die oogen opengaan en zullen -zij zich, bij bet zien van die schare opgewekte Rooms che strij ders in de vakbeweging, van schuldbesef niet weten vrij te pleiten. Mocht dam ook door het gebed van deze zwoegers die zoozeer verlangde vredie niet onmididellijik aanbreken, zonder vrucht zal deze demonstratie zeer zeker niet zijn. Daarop hopen en vertrouwen wij. VER. .VAN LANDWEERMANNEN. Die Vereeniging van Landweermannen met klei» verlof hield Maandagavond: in Café „de Graanhandel" een huishoudelijke ver gadering. De voorzitter, de 'heer G.- Mensink, opende te ongeveer half negen deze bij eenkomst en deelde mede, dat geen enkele der uitga'nocdigidie spreker;; bereid was ge- vöndlen een spreekbeurt te vervullen. Daar- om werd besloten, een schrijven tot dein heer K. Terlaan, lid dier Tweede Kamer, te richten en daarin te verzoeken nogmaals den Minister te interpelleeren over bet onlogische van de vierdiaagsehe opkomst. Op een vraag van een idler aanwezigen tot hoelang de vereeniging bleef bestaan, dieejde de Voorzitter mecfe, dat het plan was na de mobilisatie tot ontbinding over te gaan. Na de gebruikelijke rondvraag, welke verder geen bijzonderheden opleverde, sloot die Voorzitter te half elf déze slecht be zochte vergadering. VOLKSHUISVESTING. Bij Kon. besluit van 30 April is toege laten als vereeniging, uitsluitend in hét belang van verbetering der volkshuisves ting werkzaam, die vereenigp'tog R. K- Wo- Jiingboiuwvereeniging „Goed Wonen", ge vestigd alhier. 'DE ZONDAGSWET. De kantonrechter te Haarlem, veroor deelde eenige arbeiders te Santpoort wegens het spitten op. Zondag tot T gulden boete. Nu moest onze Alkmaarsche politie op de Zondagen óók eens, eert kijkje gaan neuten, overal, waar tégenwoondlig volks tuintjes zijn i En dian "moest de Alkmaarsche kanton rechter- ééns tot éven stipte eerbiediging der Zondagswet dwingen als zijn Haarlem- sche collega! BRAND. In den nacht van Dinsd'ag op Woensdag- is brand .uitgebroken in het winkelhuis van den lieer J. de Wever aan de Cotn- pagni-estraat alhier. Het winkeltje brandde geheel uit. De oorzaak is vermoedelijk, diat een hroer van de bewoners (deze waren atwezig) een gastoestel, waarop hij het avondmaal had bereidi, heeft laten bran,dien; toen hij tenminste zich naar een ander vertrek had begeven', werd hij benauwd en snelde naar buiten, .waar hij nederviel. De inmiddels toegeschoten buren namen hem op. HONDENBROOD. Die Directeur v.a-n het Distributiebedrijf, van Alkmaar, nooidigt houders van honden, die gebruik wensohen te -maken van 'de distributie van homüenbrotcd, uit, zi'cih ten spoedigste ten zijnen kantore aan te mei dién, met .opgave van het aantal homdtent, dat in hum bezit is. VERGOEDING WEGENS KOSTWIN NERSCHAP. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uitbetalingen der vergoedingen, kvopenide over het tijdvak van 16 tot en met 25 Mei, zal plaats hebben ten tSadhufae, oip Zater dag 2S Mei a.s., voor zooveel de Land weer en .tJen Landstorm aangaat va|n 10 11 uur en voor zooveel de Militie betreft van 1112 (uur, GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergadlcrde de Rand onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, den heer J. dé- Wit, bij afwezigheid! van dien heer O- Ripping. Aanwezig alle Jedcn. Aam den Raad wordt medegedeeld', dat zijn ingekomeno. a. e. een, schrijven, did. 3 Mei 1.1., 1c Af dl., No, .14/5651, van.' den heer Commis. saris der Koningin, houdende bericht, dat aan den '.Burgemeester verlof is verleend! zrdt van 6 tot en ,met 31, Meii buiten dieze gemeente op te houden f. een schrijven did. 1 Mei 1.1. van den heer A. L. die. Gelder, houdende bericht dier aan neming zijner benoeming tot lid! dier Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs g. een schrijven did'. 9 Mei 1.1„ van den heer C. A. de Braai, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot lid dier Commissie tot wering van schoolver zuim welke schrijvens alle voor kennisgeving werden aangenomen. h. een adires d'd. 30 April 1.1. van den Stadsklokken ist, den he-cr W, j. Crefeld', daarbij verzoekende zijne jaarwedde te 'wil len vetihqógien. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. i. een adres d& 9 Mei 1.1. van het Bestuur der Vereeniging „Algemeen Tehuis voor Militairen: te Helder", daarbij voor dit jaar pen subsidie uit de gemeentekas verzoekende; Voor kennisgeving aangenomen. j. een adires did1. 15 Mei 1.1. van den heer P. A. de Lange alhier, daarbij ver zoekende, alvorens het terrein tusschen de Hoornsclie vaarten af tc staan aam dé Vcr. eetiiiging „Goedl Wonen.",, vcor het bou wen' van aiibeïèerswcmiingetii, te willen over wegen, of het niet wenschelijk is, dlit, plsmede het ten Noorden en tem, Westen daarvan, liggeinde. terreini fe reserveer-sn voor hiandiels- .en indius'triëele dbeleiinidlem De -heer C 1 o -e c k verzoekt het .adres voor te lezen om in de Handeliinigien te bun» en worden ppgeiiomein, dlaiar hij het een zeer belangrijk adries vinldt Aan 'dlit veTzoek werd voldaan, het adres werd voorgelezen. D'e Voorz. zegt een conferentie te behbert gehad; die heer de Lange- had gaarne hl een vergadering die zaak willen toelichten. Maar liet is volstrekt niet de bedoeling,. „Goed1 Won-en" te belemmeren; «uien wil bier zoo spoedig mogelijk grond' voor zoeken. Het adires werd gesteld in handieii van B. en .W. b. een schrijven did. 21 Met 1.1. va» bet lidi dézer vergadering1, den heer O. J. Verkerk, daarbij verzoekende in deze zit ting die volgende vraag te mogen stellen: Zijn Burgemeester en Weflioudlers bereid: zich onverwijld tot liet Rijkskolendiistributic- biu'eau te wenden ont te verzoeken, het vastgesteld beziiinigingspercentage van 35 pCt. te mogen overschrijden, opdat het publiek in de gelegenibeiid' wordt gesteld het bcnoodil'gid'e gas te kunnen verbruiken zonder de verhoogde tarieven te moeien betalen? De heer Verkerk licht zijn plan toe en wijst op de bepaling in Goes; d'e Gas- comniiss'ie diaar stelt voor, dlat alle gas verbruik efs op gas zullen koken om daar door brandstoffen te besparen; ook was diaar geen bezwaar tegen overtreding der 35 percent; in een advertentie dér „Goe- scbe Crt." wordt' bekend gemaakt, hoe dé gasprijzen zijn bepaald en toe: daar alle toeslag vervallen is. Men heeft 'hiet diaar klaar gekregen meer kolen fe krijgen, en nu meent de h.-er Verkerk, dlat het voor Alkmaar wel te probeeren zal zijn. Spr. vraagt, of B. en W. hiertoe pogingen zouden willen doen. De Vo'Orz.. zegt bereid tc zijn aan.jbet verzoek te volidioèn, maar het zal weinig baten, aangezien de circulaire, welke van morgen nog van dien Minister is ontvangen^ weer opnieuw amduingi om uiterst zuinig te zijn. De lieer V -e r kerk zegt, de korte op vatting uit deze circulaire is: die 'Minister is bet volkomen eens met de opvatting van Goes; spr. meent, dat B'. en W groote kaïns van slag-en zullen hebben. De VO'O'Tz. zegt: We zullen bet hopen! Die heer Lees berg meent, dat dit verzoek eerst in de Gascommissie moet worden behandeld:; liet gaat niet aan om direkt op bet verzoek van den heer Ver kerk ini te gaiam. Alsnog ingekoimien q. een .adres dd. 23 Mei 1.1. van het Bestuur der Vereeniging voor Volkshuis vesting „Alkmaar", daarbij verzoekende voor de woningen van bouwblok D, te Stichten aan den Westerweg, het gebruik van muntgas toe te staan.. Gesteld in handen van B. en W, om bericht en raad. BENOEMING VAN EEN LID VAN HET BESTUUR VAN HET STADSZIEKEN HUIS. Naar aanleiding van het bepaalde in de Verordening op het bestuur van het Stads ziekenhuis 'doen B. en W. dien Raad' toe komen een door het bestuur van bedoeldie instelling 'ingezondfen aanbeveling ter ver. vulling der vacatute in diat bestuur, ont staan dtooir het overlijden van. dien heer H. J. F. W'i'elage: I. dr. J. Formijne; 2. S. W. Arnitz. B. en W. wenschen geen gébruik te maken van de bevoegdheid! om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voe gen. De heer v. d. Bosch wijst er op. diat er al eens door den heer Stoel was ge vraagd, om een geneesheer in het béstuur te hebbennu staat -er ook een geneesheer op de voordrachtik 'zie er dé we'niscbelijk- Itiei'd niiet van iu met mijn leeke-verstand'. Die verhouding d'aar is altijd heel prettig geweest en bestuur en geneeshieereh' werke1» bier vrienidlséhappolij'k samen; als bot ge wen scht was. liad nren beter in die vorige vacature een geneesheer kunne» niemeii, dam nü, ook- diaar het altijd de gewoonte is geweest, om ook met 'de Katholieken rekening te boudten. Nu er eè» Katholiek Uit is, zag spr. gaarne dat er weer een zal worden benoemd, De 'heer Sluis wijst er, op, dlat het niet dta bedoeling is, om een Katholiek te wegén, maar de vorige keer is er door de dokters op gewezen, dlat het goed zou zijn, als er totch een dokter in het bestuur is. Het bestuur meent, dat het gewenscht is, dlat er een dlokter komt, en bij een volgende vacature zal ik mijn best doen, dlat er twee Katholieken op die voordracht ko.mien zullen, maarbij de verbouwing van het ziekenhuis zal het zeker dienstig zijn, als er een geneesheer In bet bestuur is. De heer ,v. dl. Bosch meent, dat als er ■een ander ziekenhuis gebouwd wordt, dé geneesheernen zeker .wel advies zullen wil- Jeu geven. D'e beer ST ui s. zegt, dlat het hem niet kan schelen, wie er zal worden benoemd. D'e beer Leesberg wil aannemen, dat het bestuur gaarne een gemeesihoer in het bestuur wilde' hebben, maar het zal toch zeker niet te veel gevraagd zijn, als er 1 van de 4 hestuursledjen Katholiek is, hetwelk voor de Katholieken zeker van veel belang is in sterfgeval en diergelijke. Spr. hoopt, dait die leden hiermede rekening zullen boudlen. De heer U d o gevoelt heel goed' het belang van bet bestuur, om een genees heer te hebben, maar nog meer gevoelt hij voor 'het belang der Katholieken; spr. zal daarom voor No. 2 der voordracht stemmen. De beer Verkerk wenseht op ie mer ken: gezegd werd' zoo1 straks; de Katho lieken willen, toornen dat zij mede willen wierken in het algemeen belang, maar ik heb al meer g-ezegdi, dut wij' óók zoo graag iemand in d'e commissiiie's hebben; de heer Sluis wil ;er voor werken, dat d'e volgende keer twee Katholieken op de voordracht dcomenmaar .wordt h-et dan geen tijd, dat er een S.DA.P,-er benoemd windt Spr. zal jijet een van de twee. stemmen; hij zal stemmen- op den heer K. v. 'tVeer, dlie ooik mee wil werken voor bet alge- tneein belang; spr.'zal dan ook in 't ver- volg geen .voordracht meer steunen, als er geen S.D.A.P.-cr op staat, en ve:zocht tlhams alsnog op v. 't Veer te stemmen. De beer Stoel begrijpt niet, waarom de Katholieken er een bestuurslid' in wil len hebben; ze hebben zelf een zieken huis, waarde meeste Katholieken heengaan; hij zou daarom een geneesheer gekozen willen zien. Bij stemming verkreeg de heer Dr. For mijne 7, en de beer Arntz 11; op den beer v. 't Veer werd uitgebracht1 stem, zoodat gekozen is de beer Arntz. BENOEMING STEMBUREAUX. B. en ,W„ stellen voor te benoemen (de buiten de Jetien van dien Raad voorgedragen personen voor den tijd' van twaalf maan den) a. voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer dier Staten-G'eneraal lo. tot leden van bet stembureau in het lste stern-district, waarvan de burgemees ter ambtshalve voorzitter is, de heeren J. de .Lange C.Jz. en F, H. Ringers Sr., en tot plaatsvervangende ledlan de 'hieeren H. P. Ibink Meienbrink, H. (i. Preijer en C. G. de W,ild; 2o. tot leden van bet stembureau in het 2e stemdistrict -de heeren J. Cloeck, D. A. Luiting ;an E. E. Sfoel (uit deze heeren moet door den Raad een voorzitter worden aangewezen) en tot plaatsvervangende leden de heften G-. -T. M. van den Bosch, A, W, Udo ,en C. A. dé Braai; Voorz. De A. Lulling. 3o. tot Jedien van liet sitembureau. in bet 2:e stemijfetrict d'ë boeren j. dé Wit Dz., O, J. Verkerk en J. Lutterot (uit deze hee ren moet 'door dien Raad een voorzitter worden aangewezen) en tot plaatsvervan gende leden dé heeren F. Bak, mr. A. Dprbeck en A- F. T-homsen; Voorz. J. de Wit D'z. 4o. tot leden van bet stembureau ju bet 4e stemidistrict oe lueeren P. N.' Leg-uit, mr. 'D'. Sluis en Pr J. C, van jToornieuiburg (uit 'd/eze hoeren- moei door den Raad «n voorzitter worden aangewezen) en tot plaatsvervangende ltdien de iiecreu D'. Go- vers, J. p. M. 'Endel en C. W. Visser; Voorz. P. N- Leg uit. b. voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad: lo. tot laden van het stembureau in bet iste stemiidistriot van het lste kiesdistrict, waarvan de burgemeester ambtshalve voor- zhter is, die lieeren mr. A. J. M:. Leesberg, H. G. Preijer eti J. F. M. Entifcl (door. den Raiaidi jnoet worden uitgemaakt wie van deze hieeren ai-s vierde lijCi zal iiungceN ren) en tot plaatsvervangende iedein. d'e heeren F. H. Ringers Sr., I. Cloeck en C. G. die Wild1; Als 4de lid! Mr. A. J. M. Leesfaergi. 2o. tot leden van het stembdrean im het 2e s-temtdistrict v,a,n l.et isfe kiesdistrict, de 'heeren C. G. Zaadinoordiijk, D. Govers, C. W„ Visser en' J. Houtsmuller (uit dieze heeren moet door den Raad' een. voorzitter wórden aangewezen,, terwijl tevens moet' worden 'Uitgemaakt, wie als vleide lidi zal fuingeeren) en tot plaatsvervangende leden clle hieeren mr. D. Sluis, E, E. Stoel en P. N. Leguit Voorz. C. ,G. Zaadnoordijk. 4ide liiui D'. Govers. 3o. tot leden van het stembureau in het 2e kèesdis'trict de heeren G. T. M. van den Bosdh, A. Wi. Udo, C. A. dte Braai en mr. T. J. F. Gouverne (uit deze lre'e:- ren moet door den Raad 'tem voorzitter worden aangewezen, terwijl teweuis moet worden, uitgemaakt, wie als vierde liidl zal fuingeeren) .en 'tot plaatsvervangende lauen de faeeTeu j. de Lange- C.Jz., D A. Lui- ting en O. J. Verkerk; Vóorz. G. ,T. M. van den Biosdb. 4de lid A. W„ Uido. 4o. tot leden van bet stembureau' in bet 3e kiesdistrict die heeren A. F. T-homsen, J. F. Luibbe, F. Bak en H. P. Ibink Me- iertbrin-k (uit dieze hieeren in-oet door d'e» Raiadl een voorzitter wo-rd'en aangewezen, terwijl tevens moet worden uitgemaakt, wi-e als vierde lid' zal fuingeeren) en tot plaats vervangende leden d'e Jieeren jde Wiif Dlz., mr A. Dorbeck en J. Luttero» Voorz. A. .F. Thomson. 4de lid' F. Bak. Dp buiten de leden van die» Raad voor. gedragen personen hebben bericht zich du benoeming te zullen laten weJgjevaKen. Na stemiming over de fiieriboven jug... voegde voorzitters en 4e leden, ongcwijzj 'j aangenomen. JAARWEDDEN PERSONEEL .GYM NASIUM, 14 AN D ELS D AGSiCH l iOi rN HANDELSSCHOOL MET 2-JARIGEN CURSUS. B. en -W. bieden dien Raad aan eene Verordening, regelende de aanstelling, [w, getal lesuren en de jaarwedden van het per. soneel aan }iet Gymnasium, aan. de Hm. dielsdiagsohool en pan de Handelsschool met 2-.jarig'en, cursus. fielt den Raad der gemeente Alkmaat vooi-gestelde biesluiit bevat o. a. 3e vol gende artikelen: De leeraren zijn verplicht, o- paunwijzijv/ van Burgemeester en Wethouders, onderwijs te gieve-n in de vakken, waarvoor zij be. vo-egdheid, bezitten. H-et miaximui maantal lesuren, dat iedeieii leeraar mag opgedragen worden, bedraagt 24, respectievelijk mits met goedvinden van den betrokken leeraar 30 per week. De jaarwedden bedragen: a. van den rector van 'bet Gymnasium en v,au de ndirecteur der Handelsscholen min. f3400.max. f4150,- b. van den conrector van. het Gynum- sium, hoven de jaarwedde, welke; ongeacht zijn aantal lesuren, alk voor dé- sub q bedoelde lesuren .wordt berekend min. f 20U, c. van die leeraren, aan wie ten minste 19 lesuren per Week definitief zijn opge. dragen, nuet uitzondering van die, welke onderwijs ge-ven in bet schrijven, dé steno grafie, het teekenen en de gymnastiek, min. f 2300,max. f 3200, d. van de" leeraren, aan ,wie rri'ijider dan 19 lesuren per week definitief zij.t opgedragen, met uitzondering van dlie, wel- k-e onderwijs geven iu het schrijven, dt stenografie, bet teekeneu en die gymnas tiek, per lesuur 's weeks, min. f 110.—. max f 150.—. e. van ,dle leeraren in hiet schrijven, de stenografie, het teek-enen en de gymnas tiek, per lesuur 's weeks, min. f80.max f 120.—. Vermindering van het eenmaal definitief aantal opgedragen lesuren heeft geien ver mindering van bezoldiging tengevolge, ten zij dê vermindering is geschied' op ver. zoek van den betrokken leeraar. Wjaar in. deze verorden ing gesproken wondt van lesuren zijn ook bedoeld' leeares- sen, Dieze verordening wordt geaciit j» wer king te zijn gistreden op 1 Januari 1917, Den beer Leesberg verwondert het, dat bet rekest der leeraren ntiet ter inzage l.a.g .bij de stukken; nog; heel kort ge. leden rs een regeling vastgesteld'. Spr. is er tégen, daar de salarissen in 1915 vast gesteld zijn,.en deze- salarissen gaat men nu wijzigen zonder gevraagd te zijn; aan de Handelsschool js niet gevraagd'. Het gebeurt nu, omdat toevallig een paar leer. amen van die HajndielssclKOoiJ les gev-en aas 't Gymnasiumen nu heeft men meteen ook dezen er bij gehaald, pe Inspecteur v, d. Arbeid! beeft het vorige jaar de regeling toegejuicht; spr. zou a-an de Han- dejisschioo'l de salarissen zoo willen laten en die aan bet Gymnasium te verhoogwi. De beer ,Udo wenseht zijn volle instem ming te geven aan het voorstel van 11. en W.jncn behoeft niet te wachten, totdat er juist aim gevraagd wordt. W« hebben niet te vragen: „is. bet in 1915 verhoogd?", maar: „is het salaris vol- dcende?" en dan zeg ik „neenf; het eenigste bezvvaar is, diat deze regeling zoo' laat is en niet óp die begrooting koim. Maar hij zM m:5f vY-eugdie toehi zijn stem aan dbz-e verordening geven. Die beer Verkerk sluit zich geheel aan bij bet betoog van den hee rUdo, maar komt ,er tegen op, dat de heer Lees berg heeft gezegd, diat de Hoof-dlelijken Omslag door idieze post zal moeten verlmo^d wonde»; maar dit mag totjh. nooit -een hc- ;zwaar zijn, als bet salaris geldt van ar beiders. De beer S I u is is hiet er ook mede eens, dat die voorgestelde salarissen vol strekt -niet \te boog zijn, en voiornonielijk i-n dezen tijnL Moet er bezuinigd' worden, dan zal ik het zooveel mogelijk dioen, maar op dit salaris wil ik niet bezuinigen. Die beer Cloeck drukt zijn spijt erover uit, dat die stukken niet tijdig genoeg ter inzage hebben gelegen, zooidlat men nu .met geen goed doordacht oordieel komen kan. Wiel zal hij- voor de voordracht stem men dla-ar Jrij dé salarissen volstrekt niet te hoog vtodlt. De V oorz. wijst op de billijkheid' dezer verordening; hadden wij alleen aan den wensch voldaan van hiet Gymnasium, en niet aan dat van 'die Handelsschool, dan zou bet onbillijk zijn geweest. Dat de stukken laat zijn toegezonden is onjuist: wil men wat ter inzage hebben, dian kunnen, de hieeren altijd! bij den Secre taris terecht. D'e beer Leesberg- stelt een niptii' voor: dat B. en W. een afzonderlijke ver ordening- zullen maken, waarbij o. a. de salarissen van de Gyimna&tiek-leerareii e-enerzijda en. van d'e Handel'Sscboolle'eraTeii anderzijds afzon-dierlijk worden, geregeld. 'Die Ihieer M e I e im b r i n k steunt deze mo tie; 'diaar «iemand! méér déze motie steuawe, werd die motie niet in stemming gebraem. De verordening zelf kwam hierna h' stemming en werdi met op 2 nai algemeene stemmen aangenomen.; die heere'M Lees berg en M-elenbrink stemden tagem Wegens plaatsgebrek vermelden wij bier- chder nog in 't kort, dlat aan die ver eeniging- vcoir Volkshuis vesting „Alkmaar" een voorschot uit dé gemeentekas werd vei'laenidl van ƒ12150; dlat het primi tief kohier dier. belasting op die bebouwde eigeudommien, dienst 1917, werd 'vastge steld, opgemaakt fot een invordierbaar bc- dlrag van f 16383.971/2; diat besloten werd ortjier verband dier inkomsten v«S i- - Ia.' -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2