No. 68 Dinsdag 12 Juni 1917. lie Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. TelefooD No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Uit de Pers. Vraagt het Merk: „TRIUMPF Geurige 5 CENTS Sumatra-Sigaar, - melange Firma H. KRIJNS. BLAD Pef kwartaal franco huis. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 90 ct. 125 ct. 3 ct. 5 ct. Van 15 regels50 ct. Elke regel meer. 10 cc Reclames per regel25 ct Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct DE CONSEQUENTIES VAN HET COMPROMIS. De zeven politieke partijen, die het be kende compromis „laten zitten, wat zit" aangingen, hebben zich bij de candidaat- stelling verleden week in alle eerlijkheid aan hunne afspraak gehouden. We hadden niets anders verwacht. Doch nu aanvaarde men eerlijkheidshalve ook alle consequentie's van de afspraak. Verhinderd moet worden, dat het een der spelbrekende groepjes gelukt, hier of daar een zittend Kamerlid te doen duike len om een partij mannetje op den zetel te helpen. En dat wórdt verhinderd, wanneer de gezamenlijke partijen niet alleen elkanders candidaten niet bestrijden, maar ook steunen. Wij komen alzoo eerlijk' gezegd tot de zotste combinatie's dat een Katho liek stemt op een Vrijzinnige of op een S.D.A.P-ersommigen schijnen daar zóó vreemd voor te staan, dat ze werkelijk aarzelen met het nemen van een stem- besluit. Wij kunnen ons zulks wel voorstellen de toestand is vreemdonnatuurlijk vreemd; doch dit mag ons niet ons woord doen breken: door van de stembus weg te blij ven zouden wij ongewild met de spelbre kers medewerken, in sommige gevallen met misschien heel ongewenscht gevolg. Niet stemien kan hier gelijk staan met bestrijden. Men stemme dus indien stemming niet overbodig is op het aftredende Kamerlid, van wélke politieke kleur het lid ook wezen moge. Voor dezen keer kan 't geen kwaad. Als wij zulks adviseeren bevinden wij ons in goed gezelschap „Naar alle waarschijnlijkheid zoo schrijft Dr. Nolens in de „N. Venl. Crt." zal het in zoo goed als alle districten, waar stemming noodig is, met deze stem ming wel zijn afgeloopen. Het buitengewone van deze stemming zal nu zijn, dat in al die vijftig districten, met uitzondering dan van Zutphen, de kiezers van alle politieke partijen, voor zoover voorstanders der Grondwetsherzie ning, aan de stembus een lijn zullen trek ken ten gunste, van den candidaat voor de Grondwetsherziening, tot welke politieke partij hij dan ook behoore. In gewone omstandigheden zou men hierin een minder gewenscht antecedent kunnen zien, thans is het onvermijdelijk, en met het oog op de nieuwe wijze van verkiezing na de Grondwetsherziening, kan er van een antecedent niet worden gesproken. Het komt mij voor, dat het plicht is van alle kiesgerechtigden den ijden Juni ter stembus te gaan en om het zoo maar te noemen, zonder aanzien des persoons, hunne stem vóór of tegen de Grondwetsherziening uit te brengen. De eenmaal aanvaardde afspraak„laat zitten wat zit" eischt dit. Maar het is ook noodig om eene zoo duidelijk en volledig mogelijke uitspraak te krijgen over de Grondwetsherziening." Ook voor de gemeenteraadsverkiezingen openbaart zich meer en meer de neiging, dit jaar geen strijd te voeren. Doch daarin blijft men vrij, en de S.D.A.P.-ers van Alkmaar hebben van die vrijheid reeds gebruik gemaakt, door te be sluiten met eigen candidaten uit te komen. Dat was hun rechtdoor deze daad werd gëen belofte gebroken. Doch het gevolg hiervan is, dat wij er voor onzen gemeenteraad niet met de candidaatstelling-zonder-meer afkomen. Er zal gestreden moeten worden om te verhinderen, dat de socialisten een of meer van hun mannen de Raadszaal binnen loodsen. O. i. was het 't meest gewenscht, dat wij in samenwerking met welke andere partij (en) ook tegenover het socialistisch gedoe het J „laten zitten, wat zit" ook voor de Alkmaarsche Raadsverkiezingen toepasten. En géén middelen mits niet in strijd met ons katholiek beginsel (zóó kan het stemmen op een niet-rechtsch candidaat in de gegeven omstandigheden o. i. niet ge noemd worden) géén middelen schijnen ons daartoe zeker-werkend genoeg. ONZE BONDSDAGl D|e jaarvergadering van dien Algem-eenen Btoindl van R. K. Kiesvereemigingen heeft een goied verloop gehad, schrijft „Het Cen trum-". Er heers ehte een opgewekte geest en er werd) m-emi-g pittig woord gesproken, -Dlaarbij was* de- opkomst zeer bevredi gend ien hiaid mem, kfcordlat de bijeenkomst op den vroeger uw wais; gesteM, ook rui mer gelegenihieid tot bespreking ets afhan deling dier .agandla. Die Vergadering stond geheel in het tee- -kera dier voorbereiding van dien nieuwen toestand^ die na de definitieve aanneming dier Gro-ndwetsberzienangs-ontwerpen,- i n- treedt.' Zij was dus van een zeer bizomd'er be lang en in de gevoerde beraadslaging kwam dit ook heel duidelijk uit. Diat daarbij verschillende meien ingen naar Voren werden gebracht en de critiek wiet zweeg, spreekt bijna vanzelf, en is dn een groote partij als de- onze, waar een opgewekt politiek en maatschappelijk leven beersebt len moet hie-ettscben, ookniet andiers te verwachten, lm hiet vrije- woord, op gepaste wijze- ien te juister plaatse gesproken, ligt trouwens een tocht, die niet mag wordien onder schat en die wij moiodie zouden missen, Ein dlit vrije wooirdl, goedi begrepen en goed gebruikt, kan -er ten slotte slechts- toe bijdrage®, dat -eventueiele moeilijkhedielri wordien uit den weg geruimd!, dat de zaak, waarom het gaat, beter wordlt belicht, en 'iat het pad Wordt geëffend voor het over leg en de samenwerking, onontbeerlijk vooral in die komende tijden. Dit bleek ook ter vergadering. De „schok der m-eeningem" verhelderd^ i et dinzidht, bracht meer klaarheid over hetgeen ons te dloieto staaf. En de beslissingen gaven tem slotte ge tuigenis van -een groote mate van overeen stemming -en het oprechte verlangen, om het groote doel te bereiken:, dlat die voor zitter in zijn openingsrede -efn: im zijn be antwoording der sprekers met overtuigende kracht hadI geschetst. Alle Katholieke krachtenmoeten wor den saamgetrokken op dein strijd van 1918, en volgende jaren. Organisatie ien propaganda moleten daar op van .nu af aan wordien gericht. Het zial geschieden. Er zit "dit toonde die Bon-dte-dag op nieuw I-even -en bl-o-eiiend leven i-n onze partij. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. BOTER. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat gedurende de week van io tot 17 Juni voor 70 pCt. der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 30 pCt. voor het binnenlandsch verbruik zal moeten worden beschikbaar gesteld alsmede dat de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Boterverèeniging, op grond van die certificaten zifllen gelden tot JDinsdag 10 Juli 1917 des voormiddags te 12 uur. EIEREN. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft bepaald lo. dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven, voor de dagen 10 tot en met 16 Juni 1917 een hoeveel heid van 40 kipeieren beschikbaar moet worden gesteld 2o. dat andere eiersoorten niet beschik baar behoeven te worden gesteld voor binnenlandsch verbruik 3o. dat een deel van de beschikbaar te stellen kipeieren, bestemd voor distributie door de gemeentebesturen, zoomede een ander deel, bestemd om te worden gecon serveerd, moet worden geleverd tegen den prijs van f 7 per 100 stuks. DE „EEMDIJK". Blijkens een telegram, ingekomen bij de reederij, is ook de tweede boot waarin de eerste-officier en 10 man van het stoom schip „Eemdijk", te Ballasound aangeko men, zoodat tenminste bij deze scheeps ramp geen menschenlevens te betreuren zijn. Nadere aanwijzingen omtrent de plaits waar het stoomschip werd verlaten, heeft de reederij nog niet. LICHTING 1912 NAAR HUIS. Thans is bepaald, dat de dienstplichtige korporaals en manschappen der onbereden wapens der lichting 1912, met uitzondering van hen, die behooren tot de pantserfort- artillerie en torpedisten, op 15 Juni met onbepaald (klein) verlof zullen vertrekkeh. Zij die voor eigen rekening reizen, kunnen reeds in den namiddag van 14 Juni huis waarts keeren. NED. VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN. Onder voorzitterschap van den heer J. W. F. S. Middelbeek had te Gouda de 39e algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren plaats. Aan de orde was de bespreking van de circulaire van de Kaasvereeniging betref fende den verplichten voorraad. De voorzitter gaf op deze zaak een uit voerige toelichting. De Minister, zei spr., wil voor den komenden winter een voorraad opleggen van lY% millioen K.G belegen kaas, hetgeen beteekend een quantum van 8 600.000 K.G. jonge kaas. Deze hoeveel heid zou voor de helft moeten bestaan uit volvette Goudsche kaas, een vierde deel uit Friesche kaas. Door Zuid-Holland zal dan moeten worden opgelegd 4.100.000 K.G. of het dubbele van de hoeyeelheid van 1916 en driemaal-die van 1915. De Kaasvereeniging is het met de ziens wijze van den Minister niet eens en deze heeft daarom den Minister het voorstel ge daan den verplichten voorraad te bepalen voor Zuid-Holland op 3.611.000 K.G. Friesland 3.494.000 „Noord-Holland,, 1.550.000 waarbij dan door Friesland een deel vol vette kaas uit Zuid-Holland zou kunnen worden betrokken, Op dit voorstel is van den Minister nog geen antwoord ontvangen- Spr. weet niet of daarop een gunstige beschikking komen zal. In elk geval heeft de kaashandel er rekening mede te houden, dat in den ko menden winter ten minste het dubbele van den verplichten voorraad voor 1916 moet worden opgelegd Spr. stelt thans de vraag of de leden tegen die regeling bezwaren hebben en of deze kenbaar moeten gemaakt worden. Spr. had zelf een zeer ernstig bezwaar, n 1. dat er geen zekerheid bestaat dat er een voldoende productie kaas zal zijn de zen zomer om de vereischte groote hoe veelheid op te leggen. Het bestuur meende, niettegenstaande de bezwaren, te moeten adviseeren medewer king te verleenen. Indien de Minister het noodig oordeelt dat zulk een enorme hoe veelheid kaas wordt opgeslagen, dan zal hij daarvoor wel zijn goede reden hebben, waarvan wij- op dit 00genblik niet kunnen beoordeelen of zij jnist is. Te oordeelen naar het huidige oogenblik schijnt de vergrooring der hoeyeelheid overbodig, au. van''den. verplichten voor raad 2,000,000 KG. van 1916 nog4to.ooo KG. beschikbaar is en Noord-Holland nog voldoenden voorraad heeft, Spr. hoopt echter dat het product niet zoolang zal worden bewaard tot het sterk in waarde is vermindert. De heer Kuipers (Bodegraven) acht het onmogelijk 400/0 kaas op te leggen en zou een maand verlenging wenschen. Na breedvoerige discussie wordt besloten een adres aan den Minister te zenden om te verzoeken Io, Allen exporteurs die in normale tij den volvette Goudsche kaas inkochten over eenkomstig hun omzet verplichten voor raad op te leggen en dus de lasten van den totalen verplichten voorraad evenredig worden verdeeld; 20. dat de lijst van exporteurs defini tief gesloten wordt, teneinde het den expor teurs mogelijk te maken uit de productie hun verplichten voorraad bijeen te krijgen 30. Vereenigingen die thans op de lijst van exporteurs voorkomen te verbieden hun ledental nog verder uit te breiden 40. den afleveringsprijs van den ver plichten voorraad niet in het najaar, doch nu te bepalen, opdat de exporteurs met hun inkoopen daarmede rekening kunnen houden en er later geen meeningsverschil ontstaat bij de beschikbaarstelling omtrent den afleveringsprijs 50. Dat de Minister den afleveringsprijs zóó vaststelt, dat niet alleen geen verliezen worden geleden, doch dat den exporteurs een matige winstmarge wordt gelaten. Daarna kwam aan de orde het schrijven van de Rijkscommissie van Toezicht aan de Vereeniging, over bijdrage voor de melkvoorziening. De vergadering besloot zich te houden aan de gedragslijn die voorgeschreven wordt door de Kaasvereeniging, n.l. om afwijzend op het schrijven te beschikken. VROUWEN KIESRECHT. Het Kamerlid! inr. Van Schalk geeft in de Juini-,aflevering van de „Beiaard" als zijn nteeniing te kennen-, dat binnen tien jaar het algemeen vrouwenkiesrecht „to-t aller bevrediging" zal zijn ingevoerd! en dajt mön bi-nraen diat tijdsverloop die schou ders zal ophalen voor de „schoolschle theorieën tegen vrouwenikies,recht". UIT WATERLANDl M-en, schrijft uit B-raek-in-Wiateriamdl aan het „Hdlbdi.": Tot hoogheemraden van Watertand! zij'n door dp Koningin benoemd! die heere-n J, Wals Kz. te lip -art J. Groot 'alhier. Voor de tweede- maal ma -dleti watersnood van 1816;, zijn de aftredende ho-ogbieeimraidem niet -herbenoemd lem blek-ein de- jongsten der .aiamheveling te wordien gelkoaem. Mlemkwaiardiig -echter is- dat toeidla k-eereini da hoogheemraden- (wonelnidla bij den Z-u-i- derze-e-diijk) vervangen zijn door p-erso-n-ein, dli-e -er ve-r vandaan wonen. HET SPOORWEGONGELUK 'BIJ HOUTEN, Da Opperbevelhebber heeft die volgende order gericht (aan de land!- -ent zeemacht Hief beeft Hare- Majesteit die Koningin, b-eantwoo-rdlen-dle een telegram, van deel neming- ert geluk w-ensch door Ülem Opper bevelhebber-, o-o-k inamiens die land- en zee macht, 'tot Hoogstdlerzelv-e gericht, naar aaml-eiidling van dien v-o-or Hare- Majesteit gurastig-en -afloop van het spoorwegongeluk bij Schalkwijk, behaagd mij o-ndler dank betuiging voo-r die gelukwens,chöni m-ede te deelen, idiat Hare Majesteit getuige mo-cht zijn van het reddingswerk, waarbij de möde- reizende -militairen zich ondlersdheiidden door. hulpvaardige plichtsbetrachting. Het is mij -een voorrecht deze uiting van Harer Majesteits tevredenheid tier ken nis van land»- -en zeemacht te brengen. ALG. BOND "VAN R. K- KIESVER- EENIGINGEN IN NEDERLAND. Vrijdlagavo-nid .kwam-err in die b-ovenzaal van höt-el „No-ordl-Brabant" te U-trecht de afgevaardigden- ter B-oin-dlvergaidlerjing-, d-iie ge-houden werdi in bet Gieb-o-uw voo-r Kun sten fen Wetenschappen, i.n huishoudelijke vergadering bij-een. Dieze reünie- was -d-o-or het Blonds-bestuur bedacht o-m- die talrijke afgevaardigden, di-e van verre kwanten en dus reeidls- Vrij-dlagavopd- te Utrecht moestem zij'n, gelegenheid te geven rniiigeh tijd gezellig -met -elkaar door te -bréngen. Om tien uur Zaterdagmorgen had die al gemeene jaarvergadering plaats, cïhdler voor zitterschap van Mr. A. J- M. J. Baron van Wijnbergen. Aanwezig waren de Eerste- en Tweedie- Kam-erleden Mr. Kooien, baron Van Wijn bergen, mr. Van Lamschot, Van- Vuuren, Jhr. m-r. Bosch- van Oud-A-mel-inweerdi, baron Van Lamswe-erdle, V,am Schalk, Bon- ga-erts, mr. Van - Rijcke-vors-sieil,, nrr. Van Biest -en mr. Boma-ns,. Bericht valm verhin dering z-on-dlen de Kaïmiertiedlehi Jains-en, dr. Nolens -en mr. Aalbers-e. De inio-tie Anrsferdiaim- 3 is- -ni-et o-p- die agenda -geplaatst, wijl deze- te laat is in gekomen, m-a-ar wo-rdit nu ter kennis van de algemeene vergadering gebracht. Onder bijzondere- omstandigheden, zoo Jiuiddle de rede van Baronvan Wijnbergen, heeft ditmaal plaats onze jaarlijks-cbe- alg-e,- m-een-e vergadering,. Buiten onze grenzen nog steeds- de op geestelijk -en stoffelijk geb-ied zooiveel ramp spoed! en ellen-die brengende oorlog. Zwaar, buitengewoon zwaar het zij onomwonden erkend is die taak, di-e tengevolge va-n den wereldoorlog o-p o-nz-e Regeieri-ng wend! gelegd!, ook wal betreft het b-iinincrfiandsch bestuur. Diat plotseling geplaatst voor tal, van moeilijke vragen, bij- het verplicht opleg gen van zoov-eel zw.are p-erso-oinlifke -en fir na-ncieele lasten, bij h-et nemen van- tal vam maatregelen ydliep ingrijpend in hét Maatschappelijk verkeer die "Riege-eriing vaiak mus-tastte, als-o-o-k, dat zij, wél den go-edlem w-eg kiezend, to-ch niet st-e-edls- bi) de bevolking tevredenheid mocht wekken, bdhoiefit allerminst verwondering tebaren-, Zoolang een, R-egeering uit m-ensehen be staan zal, en: leen volk niet tot -dli-en trap van volmaaktheid! is gekomte-n, dlat het zaken, die nu -eenmaal gedragen moeten worden, in blijmoedige berusting weet te dragen, zal dlit steeds het geval -blijven. Maar dlaa-rotm mocht juist im diezen tijd als -eisch van go-ed beleid aan de Regeering1 gesteld worden eenerzijdls zich- zelf geen bijzondere aanleiding tot mistasten te g-ev-en -en alles n-a te- laten, wat oinmoodlig de prikkelbaarheid dies volks- verhoogein kon; anderzijds allen tijd en alle aandacht te wijden aan diie maatregelen, door die h-uit- di-ge kritieke omstandigheden- bood-ig gie- vordlendl. Aan dlien eisdh van go-ed; beleid heeft de Reg-eeriing niet voldaan, simldis zij in Sep tember 1915 bij nog stee-dis- dreigendi, zelfs to-enem-end- oorlogsgevaar, b-ij- 't steed's verzwamen d-er lasten o-p oths volk gelegd besloot uitvoering te gaan geven, daarbij gesteund door vrijzinnige concentratie en sociaal-democratie, aan "eigen politiek par tijprogram. D|at het voor den Minister-president eene voldoening zal wezen, zijn naam aan deze Grondwetsherziening te zi-en verbilnldeui, be grijpen we. To-ch zal de zel-dizame een- stemmiigheidi, waarmede di-e voorstellen zijn laaingien-o-men, niet als bewijs mogen gel den, dl at pmtrent de groote vragen, daarbij aan de orde gesteld; geen m-eenimgsver- sdhi-1 beisitandl, wèl ails kente-eken van ver klaarbaar gemis aan politieke- belangstel ling, als ke-nteeken van politi-elke oinver- sobiiligbeiid- in dezen oorlogstijd! Het feit echter blijft: In de Glrondwets- h-erzi-emi-ng gaat wordien berust: ze gaat tot stand k-o-m-en -en m-et haar de gevolgen. En h-et -eerste gevolg zal wezen, dat bin- Itern èeln jaar na, hare afkoinidligimig zullen plaats hebben algemeene verkiezingen vol gens het stellen der Evönrediige V-erteg-en- woordS-gimg. Wij zijn dus tijdlig gewaarschuwd, dat we j h-et volgend jaar een princi-pieel-en strijd zullen hebben te voierem tussohem rechts en links,. Derhalve zullen we in de eerste plaats er na-ar hebben- te streven, het getal ge kozen Katholieke Kamerleden zóó groot te do-en zijn, dat het, ge-vo-egd bij dat tier beide andere rechtschê partijen, boven c-e 50 kom-e, zood-at er zij- eene rechtsche meerderheid, waarop een rechtsch Kabinet ter uitvoering va-n een rechts-cb program veilig rekenen kan. En zoo ooit, dan zeker ny], zullen wij, waar we "God dianken voor het onschat baar vo-orrecht ons in dezen oorlogstijd geschonken, Hem bidden het te mogen behouden, het vaste voornemen Rebben te maken, onzerzijds al onze krachten in te spann-an, opdat i,n: de toekomst dan ook in t-ns- vaderland als richtsnoer valt handelen c-p o-pienbaar terrein niet g-elden wil of inzicht van dien s-oiuvereinen manisch; niet ci-e wil van -een almachtigen Staat, maar dat -het „Heer, Uw wiL ges-chliedle" o-o-k weder ibefrachtwondie im Wetgeving en Staats bestuur. En z-ondier'thans, ree-dis -e-en program- s-aam te stellen, kem-en aanstonds -eeniige zaken ua-ar voren, dli-e duidelijk vragen o-m een rechts bewind. Eindelijk toch is een-e wijziging van arti kel 192 der Grondwet tot stand gekomen. Maar, zoo vragen wij, gebiedt thans ni-et plicht jegens h-en, die jaren lang d-iem schoolstrijd' hebben gestreden en dit resul taat rfl-et mochten beleven, te zorgen,, daf de uitvoering geschiedde door hun geest verwanten in dien- s-trijd? En v-ervolgens o-m slechts dleze twee te no-em-en zal het voor een i-eder dui delijk wezen, d'at, wil onze sociale wet- -g-eviing voortgang heb-bein, een- rechtsdh bewind noodzakelijk is. Na- hiet-g-e-an nog is voorgevallen- onmiddellijk vóór de slui ting de,r Staten-Gemeraal, behoeft dat niet m-eer t-e wordien aangetoond'. Nooit zal, n-a-ar we vast el ijk vertrouwen, do-or ons volk, speciaal niet dto-or onzie arbeiders bevolking. worden ve-rg-eten, op wélk eene wijze het magistraal w-erdl der sociale ver zekering, cloor de rechterzijde in het bijzon der door den onv-ersaagd-em arbaidl van dan ohvergetelijken Minister Ta-lma tot standl gebracht, ondier h-et huidig Kabinet door de Vrijzinnige Concentratie met mede werking der partij, diie zich de arbeiders partij bij uitstek durft noem-e-n, b-ehandielfl' gewomdlem is. Wij zulten, o-p- dit alles echter ni-et ver der ingaan, wijl de samenstelling van oen program, thans niet aan de ordle is,. V-oor hiedën wenschen wij -er stedhts- a-an te beriminieirem, dat wil man qen, rechts- pro gram tot uitvoering zien gebracht, onze Katholieke kiezers- albe krachten zuilten. heb ben in te spannen, opdat -een-e rechtsche meerderheid- verknegein wo-rdle. Daartoe zullen allen, zondier uitzondering, mo-eten wordien saam,gebracht im de b-e- sta-andle of nog op 'te richter» Katholiek-a kiesvere-enigingen, opdat daar ail-en hunne meening zeggen en verdedigen; daar allen h-uin invloed aainw,en-den, -en- zóó i,n dan wairem zin des woondis een uitspraak van gainsch h-et kiezerscorps verkregen wordt. En in d-e tweede plaats zu-llan de kiezers m-et het nieuwe kiesstelsel moeten: wordien vertrouwd- gemaakt, opdat hetdto-elmatig kunne worde gehanteerd. Moeilijkheden zullen zi.ob hierbij voor do-en-, doch, zij zullen wordien ov-e-rwonneni, T-ot duis-verre stuitte m-ein- bij periodieke Kam-erverki-ezing-en in die katholieke- partij niet -op groote bez-war-en. W«arom zo-u- het een volgend jaar anders zijn? W-ez-einljjk to-ch verschillen de komen- -*te verkiezingen ni-et van de vroegere. Wij zijn -en wij blijven jdle- ééne katholieke Staats partij. Wij blijven trouw aan dezelfde be ginselen ,-wiJ streven naar hetzelfde doel a-ls tot dusverre, dat n.l. door de 'kiezers ivorden afgevaardigd een zoo groot mogelijk aantal katholieken ter Tweede Kamer en wel de zo-odianige-n, diie het best in staat zijfin geza-m-enlijk te volbrengen, d'e taak, ie hen daar 'wacht: .die behartiging van h-et algemeen welzijn, die verzorging der belan-gen van gansch h-et volk in al zijn getliedimg-en, het vo-eren ook op staatkundig terrein 'dier ware christelijke actie voor het ,.vo-lk der christelijke democratie. O-p dieze vergadering zullen, naar we ver trouwen, de grondslagen wordien gelegd, waarop de ko-m-ende maanden naiar vast plan eendtiachtig kan w-ordlein vportgewarkt. M-et die bede-, -diat G-od onze beraadsla gingen -en dien -arbeid^ üüie daarvan het ge volg mo-et zijn, m-oge ze-genen, verklaar ik d-eze vergadering geopeindl Aam de orde was het volgenldl bestuurs voorstel over Evenredige Vertegenwoordi ging, D|e Algemeene Bond van R. K.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1