GRATIS. ffo, 70 Zaterdag 16 Juni 1917 11e Jaargang Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Blauwe Maand. Een familiegeheim. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap ,,ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geill. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct DEGENE, DIE ZICH THANS OR „ONS BLAD" ABONNEERT, ONTVANGT DE TOT 1 JULI A.Sk VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Wij kenden reeds sinds langer een „zwart"-dag een „blauwen" Maandag en een „rooden" Dinsdag, der studenten „groen"-tijd en der modemagazijnen „witte" week: thans leeren wij kennen, thans be leven wij een Blauwe Maand, De lezers zullen alreeds begrepen heb ben, wat deze „blauwe maand beduidt: een maand lang zal de heilzame blauwe strijd de strijd tot drankweer op een nog nimmer zoo krachtig gekende wijze gestreden worden. De leden van Kruisverbond en Maria- vereeniging hebben zich opgemaakt tot den strijd, en hun beproefde fierheid en dapper heid in den strijd doet ons goed vertrou wen stellen in hun maand-lange, blauwe streven. Gisteren was het hun eerste dagde actie zal duren tot 15 Juli. Tijdens deze periode stellen de strijders voor deze goede Roomsche zaak zich de afwerking van een groot blauw program voor Onder alle Katholieken van onze stad zullen ter propaganda zeer belangwekkende en ditmaal bijzonder lezenswaardige num mers van het wakkere drankbestrijders orgaan „Onze Kruistocht" verspreid worden. Mogen allen die een dergelijk nummer thuis ontvangen, eens ernstig kennisnemen van den rijken inhoud, In deze blauw maand zullen tevens alle Roomsche vereenigingen „bewerkt" wor den; brochures en boekwerkjes zullen aan de verschillende vereenigingen in aantal worden toegezonden, en zéér goed is 't van de drankbestrijders hier ter stede gezien, dat niet alles gelijkelijk voor allen past iedere vereeniging zal juist datgene ont vangen, wat die vereeniging in't bijzonder het meest geeigend is, Den Alkmaarders zal het koene werk der Roomsche drankbestrijders niet lichte lijk ontgaanhéél de blauwe maand lang en overal zullen zij eraan herinnerd wor~ den door aanplakbiljetten en -platen; van de hoeken der straten en pleinen, van achter de winkelruiten zal het tot hen spreken. Het is thans de Blauwe Maand; thans bevindt Roomsch Alkmaar zich midden in den strijd tegen den drank en zijn ellende vecht met ons meê, of maakt ons door welke wijze van ondersteuning ook krachtiger in onzen kamp voor aller, ook voor üw geluk 1 Ja, heel Alkmaar zal weten, dat er nog een volkrachtige Roomsche drankbestrijding FEUILLETON. <UN SECRET DE FAMILLE). (Vrije vertaling uit het Fransch.) 9. 1 Twee of drie maal per jaar vroeg zij met weinig woorden naar haar, schreef die onmogelijkheid om naar Parijs te ko men toie aain gebrek aan geld, aam ziekte en aan het engagement en sloot lederen keer met leien toedie om geld1, terwijl zijl dlreigde, als men) thiaar weigerde te hielpen, ge durende het theaterseizoen naar Qoatdu te komen. Om «hit te verhoeden, zou mevrouw Üe Trélaz zich liever die grootste ontbe ringen hebben opgelegd. Linai was bepaald leen slechte moeder en gevoelde niet hét minste verlangen naar hare dochter, waarom mevrouw de Trélaz zich met de gedachte vleide, dat zij nooit op de vervulling van dei misschien 01I te 'lichtvaardig afgelegde ■belofte aandringen en nooit naar Parijs komen zou. Overigens warenl de over haar ingewon- Inien inlichtingen bevredigend. Zij was sinds Raouls dood niet meer in Londen, maar alleen nog in de provin cie opgetreden en had miet haar vader een rondreis door Amerika gemaakt. Behalve de hartstocht van hat sipel, had men overal haar gedrag geprezen. Zij was, in lalle speelholen bekend en bevond zich natuurlijk dikwijls in verschrikkelijke geld verlegenheid, Dttn kwamen die geldvor- bestaat, die weet, wat zij wil Méér geluk in de huisgezinnen door ver mindering zoo mogelijk: door verban- niug van de drankellende. Zéér schoon, zoo vertrouwen wij ten stel ligste, zal deze Roomsche actie tot uiting komen op de groote propagandavergade- ring, welke op 27 Juni a.s. gehouden zal worden; en inniger, devoter nog op 1 Juli a.s. in de St. Laurentiuskerk, waar als dan een plechtige H. Mis tot intentie der drankbestrijders tot welslagen van hun edel pogen zal worden opgedragen. Moge God hun edel pogen zegenen dat door hun maand-lange krachtige strijd véél gewonnen moge worden, tot heil van zoo menige ziel, tot heil ook van de gemeen schap van een ander, die zich aan den wil van den eerste weinig of niet stoort. Slechts uit een eendrachtig samengaan van minister en opperbevelhebber als de eerste op ceconomisch en de tweede op militair gebied krachtig 'slands belangen dient kan een voor Nederlands' bevol king gewenschte, althans zoo gunstig mo gelijke toestand geboren worden. En juist dat schijnt voorloopig niet mo gelijk, omdat Jhr. Mr. de Jonge krach tens zijne benoeming door Mr. Cort van der Linden waarschijnlijk geen bijzon der stetke figuur wezen zal. Cort van der Linden heeft immers bij voorbaat geeischt, dat de nieuw te be noemen minister Bosboom's gedragslijn te volgen zou hebben v DE NIEUWE MINISTER VAN OORLOG. Op tamelijk bevreemdende wijze is er thans na lang wachten na lang zoeken een nieuweminister van oorlog be noemd. Een burger. Dit laatste kan misschien geen kwaad, ofschoon 't ons een raadsel is, hoe iemand, die steeds buiten allen militairen dienst stond al was hij dan ook jaren lang administrateur aan het departement van oorlog zich opeens in „das militar" zal kunnen inleven. Dat het burgerschap in onzen minister misschien iets goeds kan zijn, bere deneert „Ons Noorden" op de volgende wijze „Het leger is een deel van ons volk onder de wapenen. Maar de hoogere mili tairen deden vroeger wel eens alsof zij buiten het volk stonden. En zij stelden zich bij de beoordeeling van vele dingen wel eens op een eng militair standpunt, dat niet steeds waardeering kon vinden. Bij de beoordeeling van maatregelen of voorschriften, die de militaire autoriteiten noodig achten blijkt nog wel eens van een soort kaste geest, waaraan wij Nederlanders een broertje dood hebben. Nu kan men zoo redeneeren eenburger- minister, die uit eigen oogen kijkt, zal wat verouderd is en versteend, wellicht op ruimen. Wij hebben met militairen als minister van oorlog, heel vaak gesukkeld, het valt met een burger dus wel eens te pro- beeren". De resultaten zijn inmiddels af te wach ten; wij rekenen er allerminst op. Vooral nu sinds eenigen tijd duidelijk gebleken is, dat 'n minister van oorlog ten onzent eigenlijk maar een staatsorna- ment is. De hoogste militaire macht is inder daad de opperbevelhebberzoodat wij hier komen te staan voor het zonder ling geval, dat de één verantwoordelijk gesteld kan en moet worden voor de daden derimgen bij mevrouw die Trélaz aan, die ze mieit (durfde weigaren. D|aiar dieze beloofd! hiaidl miet Florence ovter haar te s,preken, liiet zij haar naam In hieit diagelijksch gebed! van toet kindl in sluiten: „Bescherm manna en neem. papa in den hemel op." Maar die dag kwam, dlat Florönoe eens klaps midden in. het gebed! ophield, de zwarte haarlokken terugwierp, die groote, grauwe oogen met plotselinge nieuwsgierig- 'heidi op de grootmoeder vestigde en vroteg: „Wiaar lis mama? Ligt zij niet zooals papa op toet kerkhof?" Mevrouw die Trélaz had dleze overigens zlqeir logische vraag reeds lang verwacht lem zich dikwijls afgevraagd!, wat zij1 daarop wiel zou antwoordden. Zij nalm dlan de handjes van Florence en vouiwldle ze stil letjes. „Bid maar door, mijn lieveling. Nieian, uwe mama is niet dood en dlaarom 'bidt gij den lievien Godi, dat Hij1 haar moge beschermen." „Maar waar is zij dian?" En die heldere Zachte blik v.an 'het. kiimd! drukte jeeniei ziekere onrust uit. „In Engeland, mijn kinid, bijl haar ouden vaidier." „Wiaarom komt zij miet hem niet hier?" riep Florence, terwijl zij zich uit de armen der grootmoeder loswrong en haar vlak in het aangezicht, keek. Mevrouw de Trélaz zuchtte. „Dat is niet mogelijk. Zij kan niet hier komen. Eindig uw geibedi." IDiait w-ais alles voor diien avond. Maar de .gedachte had eens ingang gevonden en wierd verdler uitgesponnenFlorence be- BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. VARKENSTEELT. Naar wij vernemen wordt het steeds moeilijker een voldoend aantal varkens van tenminste 90 K.G. slachtgewicht voor de binnenlandsche consumptie beschikbaar te stellen. In verband hiermede wordt over wogen het vereischte minimum slachtge wicht andermaal aanmerkelijk te verlagen. ONDiERHANDSCHE FRUITVERKOO- PlNiGEN. De Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen van den kleinhandel in fruit heeft een adres aan den Minister verzonden waarin zij verzocht, de onderhandsche fruitverkoopingen te laten doorgaan als vroeger. Zij wijst daarin na een schets van het verloop dier verkoopingen op de omstan digheid, dat de verkooper zijn geld eerder ontvangt dan bij de openbare; dat deze handel, in het leven geroepen door de groote exporteurs, thans grootendeels is in handen van den kleinen man, doordat de boomgaarden, waarvan op deze het fruit verkocht wordt, van-ge;«.:gen omvang zijn; dat'bij handhaving van de verbodsbepaling hét gevaar voor stroomannen, optredende voor exporteurs niet denkbeeldig is; dat de koopsommen voor een groot deel reeds voldaan zijn en terugvordering veel last zal veroorzaken. Bovendien verzoekt de vereeniging nadere bepalingen omtrent de teruggave van de bij openbare verkoopingen gestortte 20 pCt. der koopsom. SUIKERUITVOER. Naar bekend is werd tot dusver van den laatsten suikeroogst nog niets uitgevoerd uitgezonderd eenige kleine hoeveelheden, verwerkt in suikerhoudende producten Thans echter, nu men meent verzekerd te zijn van den nieuwen oogst, heeft de Re geering toestemming verleend, dat de uit voer- van het gedeelte dat niet voor de binnenlandsche consumptie wordt vereischt ongeveer de helft van den oogst zal worden uitgevoerd, voor de helft naar Duitschland en voor de andere helft naar Engeland. Van enkele zijden is intusschen zoo vernam het „Hdbd." bezwaar gemaakt dezen uitvoer thans reeds te doen plaats hebben, terwijl nog zoo weinig zekerheid bestaat aangaande de mogelijkheden der naaste toekomst. Laat ons intusschen hopen, dat er een zeer ruime marge zal worden genomen, 1 gom die moeders dier andere kleine meisjes te beschouwen. Hiet wiaren slechts- boe renvrouwen». Maar als er leeftie miet een kind met blozende wangen op dan1 armi op het kasteel kwam au drie of viiar andere kin deren zich» aan baa(r rok vasthielden len moedler" riepen, dan gaf haar dit telkens leem steek in het hart. Öjp ^ekeran dag, of liiever op zekeren avond, toen grootmoeder haar maar bed bracht, nam zij opeens het noodlottig on derwerp wieder op. „Grootmama, zou „zij" haar vadler niet eens thuis kunimen laten en ons komen bezoeken?" „Wie „zij"?" vroeg mevrouw de Trélaz om tijd te winnen. Dlit voornaamwoord bewees, 'dlat jdle af wezige moeder steedis den geest van het kind bezig hield. „Wiel „zij",0, mamaZij sprak dit woord! heel zacht en schuchter uit en me vrouw de Trélaz schrok onwillekeurig. „Nieen kind!, zij kaïn haar vader niet ver laten, maar," voegde zij erbij, toien zij zag, dlat een uitdrukking vam droefheid in die vriendelijke oogen kwam,„.misschien komt zij op zekeren dag naar Parijs ent dan breng ik u ,er naar toe." Het gelaat van! het kind werd! opgehel derd en de oogen straalden van blijd schap. i „O, w.at ben ik blijl^u. Ik "hoop, dat zij komtGoeden macht, grootmama Opeens .opende zij weer de oogen, tfe zij gesloten had! om schoon te kunnen diroiomen. „Kent u ze?" vroeg zij, terwijl zij zich overeind in 't bad! zette. opdat tenminste bij den overgang van den ouden oogst tot den nieuwen geen tekorten zullen zijn waar te nemen zij het van plaatselijken aard als het vorige jaar VOOR DiEN VRIJHANDEL. In -de Donderdag gehouden vergadering van de Amsterdamsche Aardappelen-win keliers vereeniging werd besloten het vol gendie telegram te zendien aan Z.Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: „Die Amsterdamsche Aardlappelen-winke liers vereeniging, hedenavond in vergadering bijeen in het Paviljoen Tolhuis te Amster dam, verzoekt Uwe Excellentie 'dringend den vrijhandel voor het binnenland toe te laten, daar er in Nederland nieuwe aard appelen genoeg voor de bevolking aan wezig zijn. Sedert weken heerscht op véle plaatsen in ons land groot gebrek aan aardappelen en is het alleien door den vrijhandel mogelijk bet Nederlandlsctoe volk schadeloos te stellen voor bet tekort aan aardappelenvoiedlmg, hetwelk zij heeft ge had1. Ook de ziekte, die jaarlijks in .meer dere of mindlere mate in dien nieuwen aard1- appel voorkomt, levert een groot bezwaar op tegen de distributie ervan." NAT. BOND VAN MELKSLIJTERS, Die Nationale Bond van Melkslijters hieldl Donderdagmiddag te Amsterdami eene ver gadering. In zijn openingswoord! deelde die voorzitter, de heer Balk, mede, da,t hij niet gedacht Ttadl zoo spoedig weer bij elkaar te moeten komen. E,chter de toestandl nood zaakte daartoe. D'e consument van de melk krijgt thans goledkoope melk ten koste van de melkhandelaren. Die toestandl zSl onder het oog gezien moeten worden en aan de thans heerschende wantoestanden moet een einde worden gemaakt. Oe secretaris, de heer Smit, deelde ver volgens mede, dlat verschillende afdiee'lingen een zeer onvoldoenden toeslag hebben ge kregen. Vermoedelijk is de minister bezwe ken voor protesten- van den Boerenbond. De minister heeft het bestuur toien- ver wezen naar ÏÏe Commissie van Bijstand. In dit langdurig oinderhoudi is aangetoond, dat een marge van drie cent moet gegeven worden. Men zou dat ook wel kunnen krij gen, maar dan m.oet aangetoond wordier, dat zulk een marge noodzakelijk is. Daarom moeten de bedrijfsstaten goed ingevuld wor den. Het is wel niet aangenaam, dlat de Staat zich gaat bemoeien met de huishou delijke zaken van den melkslijter. Echter is cr niets aan te doen, wil men. niet voor niets werken. Waarom men in verschillende afdeelingien nog niets weet van eenl toeslag is »aan spr. niet bekend1. NogtnaaLs. dirong spr. aan, niet alleen op. het inzenden van bedrijfsstaten, maar op het goed invullen daarvan. Doet men dat, dan is er ook kans, dat men kan aantoonen; dlat er een marge moet zijn van drie cent en ver moedelijk zal mien die dan ook wel ont vangen. De afgevaardigde van Alkmaar zegt, dat er niet één cent toeslag wordt gegeven, 'maar i/2 oemt. Er is, toen dit bekend werd; een noodkreet opgegaan. Het bestuur van de afidleeling is bij den Minister geweest en hij beeft verklaard!, dat hij in de uit gaven niet boven de 80 millioen kan gaan. De boeren een cent minder te betalen is gevaarlijk, omdat die ook vasthouden aan de hun vastgesteldlen prijs. Het beate zou volgens dezen afgevaardigde zijn, dat de maximumprijs iirt de hoogte wordt gebracht. Wanneer in Amsterdam, Dien Haag en Rot terdam die melk voor den consument miet een cent wordt verhoogd, dan zou idie toe slag daar met een cent verminderd "kunnen J O, de nooit geheelde wondeWiaar- om had mievrouw de Trélaz Lina gezien j „Ik heb ze eenmaal gezien," aratwoord- j die zij met geveinsde kalmte. S „Zij moet zeker schoon zijn!" riep het I kleine meisje vol begeestering: uit. „Zieg leeins, grootmama, is zij lief en heeft zij zwarte harem, zooals ik?" „Zij is lief en heeft blond1 haar," ant woordde mevrouw de Trélaz koel. „Het is al laat, Florence, gij moet slapent Maar Florence was geheel wakker. Zij streek met de vingers door het zwarte haar en sprak: „Grootmaima, ik zou gaarne een portret v.a,n haar hebben „Ik lt*an ter u geen laten zienWees braaf, mijn lieveling, en slaap." Neein; zij' wilde het kind het beeld- schooine en bedriegelijke portret, dat bij Raoul's brieven jn hare schrijftafel lag, miet laten zien. Dit hartstochtelijk hartje zou niet lijden, en dit zou gebeuren, als het zich aam eene ongevoelige moeder hecht te. die haar ,een|g jrifn had yerlaten. Oip een anderen avond vroeg' Florence: „Niet waar, grootmama, haar vader is ook mijn grootvader?" Ach! die oude speler, die eiken avond dronken was, haar grootvader? Hij was het inderdaad en mevrouw de Trélaz moest „ja" knikken. „Dan moet ik ook voor ham bidden," zei Florence "beslist. En van dezen dag .af bad1 Florence met dim innige1 gods vrucht, welke haar eigen! was: „Bescherm mama en maak, dat ik haar spoedig zie.,: Nieem papa in1 den hemiel op; waak over grootmama en ook over grootpapa." worden. Er komt dan vermoedelijk een 20.000 guldlen vrij voor die plattelands gemeenten. Een algemeiene klacht was, dat die slijters den toesLag aan de boeren moeten voor schieten, terwijl men over het algemeen tot nu toe geene terugbetaling krijgt. Op een desbetreffende vraag van de ver gadering, deelde die Voorzitter mee, dat de toeslag wordit bepaald door den Minister, na gehoord1 te hebben de Commissie van Advies. De afgevaardigde van Haarlem meende, wanneer langs den tot nu bewandelden w'eg geen verbetering is te krijgen, dan, maar een conflict moet worden uitgelokt. Wie zullen dat moeten doen, omdat men ons dien weg heeft opgedreven. De afgevaardigde va.n Hilversum kantte zich tegen hét uitlokken van een. conflict, ofschoon hij ooilc den toestand uiterst cri- tiek noemt Die Secretaris meende, dat krachtdadig optreden, door o. ,a. de prijzen te 'fqrcee- ren of het neerleggen van het \^erk zeer gevaarlijk is. De Commissie van Bijstand is ook overtuigd va»n die treurige winst marge. Er is echter weinig aan te doen, om de eenvoudige reden, dat er geen geld» in kas is. Er is een kleine reserve, maar die geeft niet voldoende. Spr. gevoelt daar om veel voor het voorstel van Alkmaar, om in de groote steden de consumptie prijs te verhoogen. In Augustus moet die toch verhoogd wordien, want dan "komt er waarschijnlijk weer de1 verandering van. den toeslag. Het zou het beste zijn mét deze conclusie bij de Commissie van Bijstand te komen. Die Voorzitter ondersteunde dit voorstel. De afgevaardigde van IJselmonde zou het onbillijk vinden, dat hiet puibliek nog meer zou moeten betalen. Alkmaar meende, dat voor verschillendfe plaatsen een andere prijs moet worden vast gesteld; Die bestaande prijs is voor de groote steden te Laag, het platteland betaalt dien lageren prijs. Nadat door verschillende sprekers nog het woord was gevoierd stelde Alkmaar voor, dia»t aangestuurd moet worden op ■eene verhooging' van "1 cent voor den con sumptieprijs in de groote steden en dat de melkinrichtingen niet meer toeslag krij- gem dan de slijters. Ten slotte kwam bet volgende voorstel in stemming: „Die vergadering, gehoord die besprekin gen over den toestand bij de melkslijters, dringt er hij den Minister v,a,n. Landbouw op ,aa,n, dat er voor den toeslag meer dam 7 millioen wordt uitgetrokken öp de be groeting, opdat er een behoorlijke xvilnst- marge kan gemaakt worden." Kan men daarop niet ingaan, dan, moet zoo, spoedig mogelijk overgegaan worden tot verhooging van den consumptieprijs in de groote steden met een cent, waardoor meer geld vrijkomt om! aan andere afdieelin- gen (ten behoorlijke winstmarge te ver zekeren. VERKIEZINGEN EERSTE KAMER. Noord-Hoiland. GekozenJ. A. Laan (V.-L aftr.) met 53; mr. F. S. van Nie- rop (U.-L., aftr.J met 54; H. P. Staal (U. L., aftr) met 51; K. de Boer Czn. (U.-L. aftr.) met 57 prof. J. Kraus (U -L., aftr.l met 57; J- T. Cremer (U.-L., aftr.) met 55; prof. mr, H. I,. Drucker (V.-D,) met 53; D. J. van Houten (U.-L., aftr.) met 56 en mr. J. Kappeyne van de Cappello (U.-L., aftr.) met 59 van de 67 uitgebrachte stemmen. De overige stemmen waren blan co of van onwaarde, Mievrouw de Trélaz dacht meer dlan eens, dat men ,eene christin moest zijb om toe te laten, dat men haar naam, miet die eens avonturiers verbonden zag. Maar zij luis terde, dé' handjes van hiet kindl in, de hare geklemd, kalm» toe en bad eveneens voor Lina -en haar vader. VI. CLERVIE. Florence leefde eenzaam op het ouidle kasteel, want er was in die woes,te land streek weinig verkeer. De kasteelbezitteirs, in! den omtrek bewoonden, slechts, in den, zomer hunne buitenverblijven. Maar haar leven1 ging zoo. aangenaam voorbij, als slechts kon en zij behoorde tot die kin deren, welke het zondier andere kinderen afkunnen. Zij was, men versta mij goed, geen1 menschenhaatster; want daartoe was ■haar karakter te rijk en te openhartig; maar zij bezat een levendige, eeine van, poë zie overstroomenide fantasie ein deze öleedl het gemi.s v,a'n gezelschap bijna niet ge voelen. Als noodzakelijk gevolg dezer gave bezat zij ook, en in zeer hooge mate, liefde tot de natuur. Men liet haar groote vrij heid en zij mocht tot bepaalde grenzen veel in het bosch rondwandelen. Men kan het genoegen begrijpen, waarmee Florence in haar „tooverland" verbleef. Het boodl haar en hare fantasie duizenderlei opwek kingen en genoegens aan. Daarbij kwam echter nog de eerste plaats de „Water val",; (Wordt vervolgd.)!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1